event burgee venue burgee

Burghfield Laser Open Meeting 18 March 2001

Burghfield Sailing Club

Results are final as of 22:24 on January 5, 2010

Radial Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet CrewName Club R1
18/3/01
R2
18/3/01
R3
18/3/01
Total Nett
1st Radial
156350
Tony Adams BSC 1.0 1.0 (6.0 DNC) 8.0 2.0
2nd Radial
140948
Mark Jones BSC 2.0 (3.0) 1.0 6.0 3.0
3rd Radial
170861
Nick Hemsley BSC 3.0 (4.0) 2.0 9.0 5.0
4th Radial
161843
Peter Smith BSC 4.0 2.0 (6.0 DNC) 12.0 6.0
5th Radial
88939
Matt Rutter BSC 5.0 5.0 (6.0 DNC) 16.0 10.0

Standard Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet CrewName Club R1
18/3/01
R2
18/3/01
R3
18/3/01
Total Nett
1st Standard
164892
A Davis Oxford 2.0 1.0 (6.0) 9.0 3.0
2nd Standard
165253
D Rollinson Bowmoor 1.0 (12.0) 2.0 15.0 3.0
3rd Standard
164507
Graham Lund Broxbourne 3.0 (9.0) 1.0 13.0 4.0
4th Standard
160411
Nick Jackson BSC (12.0) 4.0 4.0 20.0 8.0
5th Standard
150250
John Crook BSC (14.0) 5.0 5.0 24.0 10.0
6th Standard
165980
Paul Wright-Anderson Island Barn 8.0 3.0 (9.0) 20.0 11.0
7th Standard
166296
Mark Sancken Datchet 4.0 8.0 (11.0) 23.0 12.0
8th Standard
171735
Peter Chaplin BSC 6.0 6.0 (35.0 DNC) 47.0 12.0
9th Standard
167808
Hicks Island Barn 11.0 2.0 (35.0 DNC) 48.0 13.0
10th Standard
83559
John Cooper BSC (35.0 DNS) 10.0 3.0 48.0 13.0
11th Standard
161554
Andy Hartley BSC 5.0 (35.0 DNF) 8.0 48.0 13.0
12th Standard
164567
John Foord Oxford (19.0) 7.0 7.0 33.0 14.0
13th Standard
168800
Tim Crook Datchet 7.0 (20.0) 12.0 39.0 19.0
14th Standard
161543
Roger Wilson Wembley 9.0 14.0 (35.0 DNC) 58.0 23.0
15th Standard
162891
B Chaplin Frensham 13.0 (16.0) 10.0 39.0 23.0
16th Standard
163540
Chris Rowland BSC 10.0 13.0 (35.0 DNC) 58.0 23.0
17th Standard
161797
Bruce Kavanagh Frensham (26.0) 11.0 14.0 51.0 25.0
18th Standard
166543
R Chaplin BSC (21.0) 17.0 13.0 51.0 30.0
19th Standard
168813
Chris Faerber BSC (17.0) 15.0 15.0 47.0 30.0
20th Standard
171805
Brett Aarons Aldenham 15.0 18.0 (35.0 DNC) 68.0 33.0
21st Standard
143454
Rob Gutteridge Dorchester 18.0 21.0 (35.0 DNC) 74.0 39.0
22nd Standard
152544
Andy Leigh BSC 16.0 24.0 (35.0 DNC) 75.0 40.0
23rd Standard
45130
Leigh Cromwell BSC (35.0 DNS) 25.0 16.0 76.0 41.0
24th Standard
171357
Harry Hall Datchet 20.0 22.0 (35.0 DNC) 77.0 42.0
25th Standard
133286
Roger Garrison BSC 24.0 19.0 (35.0 DNC) 78.0 43.0
26th Standard
165220
S Bevan BSC 23.0 23.0 (35.0 DNC) 81.0 46.0
27th Standard
75006
Michael Dray HLSTC 30.0 (35.0 DNF) 17.0 82.0 47.0
28th Standard
166435
John Lancaster BSC 27.0 26.0 (35.0 DNC) 88.0 53.0
29th Standard
165410
Dave Killey Taplow lake 28.0 27.0 (35.0 DNC) 90.0 55.0
30th Standard
168801
David Smith BSC 22.0 (35.0 DNF) 35.0 DNC 92.0 57.0
31st Standard
167885
David Miller BSC 29.0 28.0 (35.0 DNC) 92.0 57.0
32nd Standard
146565
Mike Lyons BSC 25.0 (35.0 DNS) 35.0 DNC 95.0 60.0
33rd Standard
168983
Jason Pyke BSC (35.0 DSQ) 35.0 DNF 35.0 DNC 105.0 70.0
33rd Standard
170465
Mike Walsh Island Barn (35.0 DNC) 35.0 DNF 35.0 DNC 105.0 70.0

Special Prizes

PrizeWinner
Master's PrizeMark Sancken
Apprentice Master's PrizeAndy Leigh
Grand Master's PrizePeter Smith

http://burghfield.mariner.co.uk/
Tel 0118 930 3604

Race Officer Len Smith
burghfield.sailing@virgin.net

Sailwave Scoring Software 2.02 build 1
www.sailwave.com