event burgee venue burgee

Bass Week 2012

Bassenthwaite SC

Competitor List

Current as at 4 Aug

 
Fleet Division SailNo Class Helm Crew Club Fee
200 G 1376 RS 200 Timothy Hand C Hand Sutton in Ashfield AI
200 S 1135 RS 200 Julia Pansini-Murrell Grahame Allan Yorkshire Dales AI
200 G 1125 RS 200 Emlyn Davies Hannah Holbourn Plym Yacht Club AI
200 S 1351 RS 200 Robert Paul Gill Paul Bolton AI
200 G 641 RS 200 Alex Leonard Olivia Storey Bass AI
200 G 1369 RS 200 Phil Smith Naomi Smith Bass W2
200 1190 RS 200 Martin Penty Michael Penty Beaver SC AI
200 G 1413 RS 200 Joan Hardie John Hardie Bass MW
200 G 922 RS 200 Russell Lutwyche Steve Berry Chase W1MW
200 534 RS 200 Lewis Coppinger Harrison Coppinger Toddbrook MW
200 G 1378 RS 200 Mike Saul Meg Fletcher Yorkshire Dales W1
200 691 RS 200 Elaine Ross Ailsa Ross Solway Y C MW
200 G 919 RS 200 Mark Blackman Alex Blackman Chase AI
200 S 288 RS 200 Carl Martin ? Swarkestone AI
200 G 574 RS 200 Phil Benn Pippa Fletcher Yorkshire Dales AI
200 G 1195 RS 200 Robin Dawson Sam Wright Bass ai
200 1117 RS 200 Tom Steavenson Helnni Burton-Papp Tynemouth AI
200 1020 RS 200 Andrew Hartley Eve Hartley Yorkshire Dales W1
ENT G 22405 Enterprise Peter Lawson Jack Lawson Killington Lake/Bass W1
ENT 22112 Enterprise Charles Morrish Alison Robertson Morrish St Mary's Loch W1
ENT G 22149 Enterprise Richard Critchley Rebecca Cox Pilkington W1
ENT 22620 Enterprise Matt Velamail Tim Brownell Ulley W1
ENT S 19823 Enterprise A Murray Murray South Shields SC AI
ENT 23165 Enterprise Roystan Taggart Lisa Woods Etherow / Pilkington AI
ENT S 22096 Enterprise Ian Ainsworth Ted Ainsworth Tynemouth W1
ENT G 1909 Enterprise Dennis Beard Jo Beard Yeadon AI
ENT S 23159 Enterprise Stan Barton Sue Barton Pilkington AI
ENT G 22695 Enterprise Alan Baker Gill Kincald Tynemouth AI
ENT G 23050 Enterprise Tim Finch Jacky Finch Chester AI
ENT G 22885 Enterprise Kevin Bilham Jamie Cammann Ely SC AI
ENT G 22315 Enterprise Scott Bilham Jack Cammann Ely SC AI
ENT G 23166 Enterprise Mark Ninnim Emma Smith Bass AI
ENT G 22269 Enterprise Larry Gray S Axford Yorkshire Ouse AI
ENT 20156 Enterprise Anna Hampson Rob Lea Pilkington will enter per race
ENT 10881 Enterprise John Pitkethly Lewis / Dylan / Dane TSC AI
ENT S 23194 Enterprise Tony Dallimore Helen Voisey Ripon AI
ENT 22117 Enterprise Mike Maddocks Carys Done Chester AI
ENT 23306 Enterprise Mark Lunn Kaye Tickle West Lancs W1
ENT 22874 Enterprise Alistair McDonald Bronte Frater Berwick W1
FF S 3685 Flying Fifteen Steve Lee Barry Medwell Loch Lomand AI
FF G 3293 Flying Fifteen Ian Preston Kevin Daniels Bass W1 W2
FF S 3623 Flying Fifteen Angus Corry Judith Corry DRSC AI
FF S 3390 Flying Fifteen Tim Chittenden Ian MacPherson Bass AI
FF G 3906 Flying Fifteen John Hardisty Roger Errington / Nic Christie DRSC AI
FF G 3996 Flying Fifteen Mike Moore Michaela Sheard Bass AI
FF S 3265 Flying Fifteen Keith Thomas Andy Thomas Bass AI
FF S 1932 Flying Fifteen Stacey Rowell Martin Rowell Bass AI
FF S 2372 Flying Fifteen Graham Kirkpatrick Alan Smith Bass AI
FF S 3033 Flying Fifteen Chris Rolle Julie Rolle Bass AI
FF G 2930 Flying Fifteen Ray Cook Jon Miller RNYC W1 W2
FF G 3940 Flying Fifteen Terry Crumpton John Mathie / Robert Crumpton Derwent W1
FF 3285 Flying Fifteen Tim Allen Mick Cooper DRSC
FF G GBR 3496 Flying Fifteen Graham Vials Katherine Vials Tynemouth W1
FF G 3973 Flying Fifteen Simon Longstaff Jon Denwood Bass AI
FF G 3815 Flying Fifteen Ian Campbell Lezili-Ann Pearson Bass AI
FF S 3555 Flying Fifteen Tim Knowles Martin Statter Bass W1
FF S 3477 Flying Fifteen Eric Guillois Guillois Bass AI
FH V3000 Jess Chay Turner-Richards Annandale AI
FH 1298 RS 400 Martin Parker Liam Parker Leigh & Lowton W1
FH 1212 RS 400 Garry Knott Helen Blackburn Leigh & Lowton AI
FH 450 RS 300 Mark Henman   Sunderland mw
FH S 423 RS 400 Chris Mullholland Catherine Sharwater SC MW
FH 1029 RS 400 Wayne Fletcher Debra Fletcher Scaling Dam AI
FH S 837 RS 400 Anthony Woodyer Penny Woodyer Bass AI
FH S 669 RS 400 Graham Tullett Alice Fisher Royal Windermere W1
FH G 946 RS 400 Mark Blackman Rob Slack Chase AI
FH G 1395 RS 400 Paul Allen Jude Allen Leigh & Lowton AI
FH 607 RS 400 Leon Ward Sarah Ward Shearwater SC MW
FH 649 RS 600 Mike Reckless   Sutton in Ashfield ai
FH S 864 RS 600 Ben Murrell   Yorkshire Dales ai
FH G 368 RS 300 Ian Smith   Craven SC mw
FH G 1131 Phantom Mark Dingsdale   Leigh & Lowton ai
FH 1320 Phantom Cliff English   South Sheilds ai
FH 14230 Fireball Richard Monk Amicia Hopkins Swarkestone AI
FH 13965 Fireball Nigel Makin Evette Allum Yorkshire Dales AI
FH 472 29er Philippa Benson Caitlin Ross Solway Y C MW
FH 661 29er Keith Escritt Siobhan / Hannah Yorkshire Dales AI
FH G 102 59er Nick Kincaid Sarah / Rosie Tynemouth MW
FH G 4287 Laser 4000 Tom Gentry Caroline Storey Peninne SC AI
FH G 3701 Merlin Rocket Steve Hunt Ruth Critchley Bass AI
FH G 3642 Merlin Rocket Chris Mark   Ripon AI
GP S Bass SC GP14 Alan Jones Sue Watson Bass AI
GP S 13417 GP14 Sue Roberts Annie Roberts Bass AI
GP 12534 GP14 Eddie Waring   Bolton AI
GP S 13540 GP14 Alastair Duncan Claire Duncan Bass W1 W2
GP S 13867 GP14 David Nicholson Sarah Wilkinson Bass AI
GP S 13601 GP14 Kath Davies Glenys Knott Bass AI
GP 13462 GP14 Simon Nichol Lorraine Ferguson Chester MWW2
GP 13721 GP14 John Waind Jean Shaw Budworth W1
GP 14109 / 13733 GP14 Greg Thomas Meg M-Olivier Southport / Chase AI
GP G 14064 GP14 David Lawson Lynn Lawson Bass W1
GP G 13885 GP14 Mike Fairlamb   Bass AI
GP G 14062 GP14 Andy Smith Rob Smith Bass AI
GP G 13118 GP14 Val Bell Ken Bell Bass AI
LAS S 160632 Laser Paul Cook   DRSC ai
LAS 200715 Laser Alex Collins   Bolton ai
LAS 176291 Laser Martin Lea   LLSC ai
LAS S 152661 Laser Richard Fahey   Tynemouth mw
LAS G 175767 Laser Rebecca Cox   Pilkington ai
LAS 72501 Laser David Adams   Bass will enter on the day
LAS 198782 Laser Tom Keegan   Leigh & Lowton need sail number
LAS S 91528 Laser Andy Toyne   Sunderland ai
LAS 140101 Laser Terry Hall   Bass ai
LAS 598 Laser Alex Bailey   Frampton-on-Severn w1
LAS S 92093 Laser Radial Liz Stockdale   Bass / Chipstead mw
LAS 140042 Laser Radial Zena Martin   Bolton ai
LAS 154731 Laser Radial Kath Broatch   Port Dinorwik ai
LAS 143109 Laser Radial Barney Broatch   Port Dinorwik ai
LAS 151287 Laser Radial Helen Phillips   Yorkshire Dales ai
LAS 191313 Laser Radial Tom Penty   Beaver SC mw
LAS 175771 Laser Radial Lewis Brailsford   SASC w1
LAS S 200224 Laser Radial Peter Mackin   Bolton ai
LAS S 188411 Laser Radial James Moore   DRSC ai
LAS S 165493 Laser Radial Thea Armstrong   Frampton-on-Severn ai
LAS S 125514 Laser Radial Des Wright   Bass ai
LAS G 180667 Laser Ty Burrow   Leigh & Lowton w1mw
LAS 175602 Laser Neil Garrison   Bass ai
LAS G 195813 Laser John Hainsworth   Swarkestone ai
LAS S 161512 Laser Joe Watkins   Bass ai
LAS G 174699 Laser Laura Barnes   Leigh & Lowton wimw
LAS S 132318 Laser Paul Clark Emily Bottoms Bass AI
LAS S 175709 Laser Radial Brogan Griffiths   Leigh & Lowton w1
LAS G 140040 Laser Radial Jack Lawson   Killington Lake/Bass mw
M G 70142 Mirror John Telford Jack/Holly/Alfie Bass AI
M 14 Mirror Neil Cooke   TCSC ai
M G 69663 Mirror David Darling   DRSC ai
M G 70456 Mirror Emma Grayson Rachel grayson Beaver SC W1
M G 70015 Mirror Edward Grayson   Beaver SC w1
M S 70635 Mirror Don Brechin Michelle Turner DRSC AI
M G 69772 Mirror Stuart Donald Thomas Donald DRSC AI
MH not known yet Laser 2000 Gary Ungless David & Henry Ungless Ely W1MW
MH S 1623 Kestrel Peter Ballard Dan Marshell Bass AI
MH GBR 5881 Albacore Steve Bailey Keith Woodworth Nottingham W2
MH S 417 Comet Trio Derek Simpson Claire Merry Swarkestone SC AI
MH S 465 Comet Trio Richard Lunn Maxine Lunn Swarkestone AI
MH 473 Comet Trio Russ McKay Joy Monk Swarkestone W1
MH G 3263 National 12 Sue Jones Ellie Whitten Nottingham AI
MH G 3274 National 12 Ed Storey Sarah / Ellen /Tom Ripon AI
MH G 3526 National 12 F Tom Stewart Robert / Charlotte Stewart Northampton AI
MH 1245 Phantom Sam Pickering   Chase mw
MH S 302 RS Vareo Stephen Kirkpatrick   Bass ai
MH 1752 Scorpion Laurie Ashton Geoff Ditchfield Bolton AI
MH 1563 Scorpion Joe Levy Andrew Patrick / Dean Jones Swarkestone
MH S 132 RS Vareo Phil Davenport   Bass ai
MH G 303 RS Vareo Mike Cowan   Bass ai
MH G 570 RS Vareo Mark Somerville   Bass ai
MH G 358 RS Vareo Robin Dawson   Bass ai
MH S 574 RS Vareo Chris Abbott   Nottingham w2
MH 9144 Wayfarer Nigel O'Donnell Belinda O'Donnell Swarkestone AI
MH S 503 Wineglass Miguel Cobos Rafael Cobos Swarkestone AI
MH S 1009 Supernova Jeffrey Robinson   Bolton ai
MH 1229 Tasar Martin Payne Caroline Wilkins Sutton in Ashfield MW
SH 4029 Topaz Uno Shaun Billany Adam Billany DRSC AI
SH 4224 Solo Michael Wilde   Rivel Aln Boating Club ai
SH 4642 Solo Gary Ungless   Ely w1mw
SH 4943 Solo Chris Parker   SSC AI S4943/G2955
SH G 1670 Streaker David Smith   Welton SC ai
SH G 1754 Streaker Chris Wright   Ripon ai
SH G 1351 Streaker Steve Kerslake   YOSC ai
SH 1327 Streaker Geoff Ditchfield   Bolton ai
SH 1734 Streaker Bob Johnston   Blackpool and Fleetwood W1 W2
SH G 1622 Streaker Alun Roberts   Scaling Dam ai
SH G 1725 Streaker Stuart Robertson   Blackpool and Fleetwood ai
SH 1648 Streaker Mike Mooney   Hornsea SC ai
SH 1597 Streaker Rob Crossland   Yeadon w1
SH 2955 Graduate Chris Parker   SSC AI S4943/G2955
SH 1621 Streaker S Chilton   Yorkshire Ouse mw
SH 158 Streaker John Goodyear   Yeadon w1
SH G 5227 Solo Kevin Vials   Ripon ai
SH 5325 Solo Mike Broatch   Leigh & Lowton ai
SH 1431 RS Feva XL George Mitson   Bolton mw
SH 395 Comet Allan Gregory   Sutton in Ashfield w1mw
SH 3004 Graduate Richard Thorpe Jane Thorpe Todd Brooke MW
SH S 2845 Graduate Michael Papp Vicky Burton Swarkestone SC AI
SH G 2929 Graduate Mark Platt Tom Platt Bolton ai
SH G 2878 Graduate David Ivins Lesley Johnson Bolton AI
T G 45866 Topper Ethan Dawson   Bass ai
T 34606 Topper Lauren Gregory   Sutton in Ashfield w1mw
T S TBC Topper Joshua Miller   Sunderland mw
T S 44851 Topper Finlay Brechin   DRSC ai
T 46611 Topper Harry Binns   Bass ai
T 22362 Topper Michael Papp   Swarkestone SC ai
T G 44627 Topper Sam Platt   Bolton ai
T G 45884 Topper Michael Platt   Bolton ai
T S 41421 Topper Lucy Tilbury   Sunderland ai
T 31498 Topper Neve Smith   Sunderland ai
T Topper Marnie Smith   Sunderland ai
T 43712 Topper Oliver Blackburn   Pennine / Leigh & Lowton ai



Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com