venue burgee

RS400 and Dinghy Late Summer Series

Carrickfergus Sailing Club

event burgee

Results are provisional as of 21:58 on August 11, 2021

Overall

Sailed: 15, Discards: 3, To count: 12, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1
9 June
R2
9 June
R3
16 June
R4
16 June
R5
30 June
R6
30 June
R7
7 July
R8
7 July
R9
21 July
R10
21 July
R11
28 July
R12
28 July
R13
4 August
R14
11 August
R15
11 August
Total Nett
1st Bolle RS400 840 Neil Calvin Sharon Doherty 942 2.0 1.0 4.0 3.0 2.0 2.0 (6.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 1.0 (6.0) 6.0 2.0 2.0 1.0 47.0 28.0
2nd Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942 5.0 5.0 5.0 4.0 3.0 3.0 3.0 (7.0 DNF) 3.0 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 5.0 3.0 69.0 48.0
3rd Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelley Richard McCaig 942 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 6.0 1.0 1.0 6.0 DNC (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 1.0 3.0 7.0 DNC 7.0 DNC 73.0 50.0
4th   RS400 500 Frank Macfarlane Gemma Vance 942 4.0 6.0 (7.0) 2.0 4.0 4.0 6.0 DNC (7.0 DNC) 4.0 3.0 4.0 3.0 4.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 72.0 51.0
5th   RS Vareo 470 Liam Donnelley/Richard McCaig   1093 1.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 89.0 62.0
6th Heavier Load RS400 1366 Matthew McClernon Alan McClernon 942 (8.0 DNC) 8.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 3.0 1.0 4.0 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 93.0 65.0
7th Stich Head Laser 6 Rory Moore   1100 (8.0 DNC) 8.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 4.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 95.0 67.0
8th Pinky RS400 510 Stephen Donnelly Tim Leonard 942 (8.0 DNF) (7.0) (8.0) 5.0 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 5.0 6.0 5.0 5.0 5.0 4.0 5.0 90.0 67.0
9th   TOPPER 48668 Louise Leonard   1365 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 (10.0 DNF) 7.0 DNF 5.0 6.0 DNC 7.0 DNC 6.0 5.0 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 7.0 DNC 7.0 DNC 97.0 71.0
10th Stephen’s Missus Laser 197314 Ryan Wilson   1100 (8.0 DNC) 8.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 101.0 73.0
11th   RS400 1406 Jena Seaton Ryan Seaton 942 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 96.0 73.0
12th   RS200 1566     1046 (8.0 DNC) 8.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 4.0 103.0 75.0
13th   RS400 1188 Stephen McLernon Ryan Wilson 942 (8.0 DNC) 8.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 2.0 103.0 75.0
14th   Laser radial 193604 Katie Nelson   1147 3.0 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 103.0 76.0
15th   Laser 175813 Andrew Byers   1100 6.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 105.0 78.0
16th   RS Quba CSC 3 Brian Conway   1260 (8.0 DNC) 8.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 4.0 4.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 107.0 79.0
17th   RS Quba Club RS Quba Steven Houston   1260 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 6.0 (7.0) 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 6.0 103.0 80.0
18th   Laser radial 190584 Oliver Boyce   1147 (8.0 DNC) 8.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 5.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 109.0 81.0
19th   RS Quba Club RS Quba Tim Leonard   1260 (8.0 DNC) 8.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNF 6.0 6.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 111.0 83.0
20th   RS Quba CSC 6 Oliver Irving   1260 (8.0 DNC) 8.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 112.0 84.0
20th   RS400 825 Paul Robinson Lucy Robinson 942 (8.0 DNC) 8.0 DNC (10.0 DNF) (10.0 DNS) 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 112.0 84.0

R1 - 9 June

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS Vareo 470 Liam Donnelley/Richard McCaig   1093   29:59 2 0:27:26 1.0
2 Bolle RS400 840 Neil Calvin Sharon Doherty 942   27:09 2 0:28:49 2.0
3   Laser radial 193604 Katie Nelson   1147   16:47 1 0:29:16 3.0
4   RS400 500 Frank Macfarlane Gemma Vance 942   28:10 2 0:29:54 4.0
5 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942   28:13 2 0:29:57 5.0
6   Laser 175813 Andrew Byers   1100   16:52 1 0:30:40 6.0
7 Pinky RS400 510 Stephen Donnelly Tim Leonard 942   DNF     8.0

R2 - 9 June

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Bolle RS400 840 Neil Calvin Sharon Doherty 942   27:45   0:29:28 1.0
2   RS Vareo 470 Liam Donnelley/Richard McCaig   1093   33:08   0:30:19 2.0
3   Laser 175813 Andrew Byers   1100   34:55   0:31:45 3.0
4   Laser radial 193604 Katie Nelson   1147   36:50   0:32:07 4.0
5 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942   30:41   0:32:34 5.0
6   RS400 500 Frank Macfarlane Gemma Vance 942   31:22   0:33:18 6.0
7 Pinky RS400 510 Stephen Donnelly Tim Leonard 942   33:33   0:35:37 7.0

R3 - 16 June

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   TOPPER 48668 Louise Leonard   1365   20:17 1 0:29:43 1.0
2 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelley Richard McCaig 942   28:41 2 0:30:27 2.0
3   RS400 1406 Jena Seaton Ryan Seaton 942   29:47 2 0:31:37 3.0
4 Bolle RS400 840 Neil Calvin Sharon Doherty 942   30:11 2 0:32:03 4.0
5 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942   30:25 2 0:32:17 5.0
6   RS Quba Club RS Quba Steven Houston   1260   20:43 1 0:32:53 6.0
7   RS400 500 Frank Macfarlane Gemma Vance 942   37:39 2 0:39:58 7.0
8 Pinky RS400 510 Stephen Donnelly Tim Leonard 942   38:38 2 0:41:01 8.0
9   RS400 825 Paul Robinson Lucy Robinson 942   DNF     10.0

R4 - 16 June

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS400 1406 Jena Seaton Ryan Seaton 942   24:33 2 0:26:04 1.0
2   RS400 500 Frank Macfarlane Gemma Vance 942   24:45 2 0:26:16 2.0
3 Bolle RS400 840 Neil Calvin Sharon Doherty 942   25:05 2 0:26:38 3.0
4 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942   25:33 2 0:27:07 4.0
5 Pinky RS400 510 Stephen Donnelly Tim Leonard 942   25:44 2 0:27:19 5.0
6 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelley Richard McCaig 942   25:57 2 0:27:33 6.0
7   RS Quba Club RS Quba Steven Houston   1260   22:06 1 0:35:05 7.0
8   TOPPER 48668 Louise Leonard   1365   DNF     10.0
8   RS400 825 Paul Robinson Lucy Robinson 942   DNS     10.0

R5 - 30 June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:18
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelley Richard McCaig 942   24:00   0:25:29 1.0
2 Bolle RS400 840 Neil Calvin Sharon Doherty 942   24:30   0:26:01 2.0
3 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942   25:25   0:26:59 3.0
4   RS400 500 Frank Macfarlane Gemma Vance 942   27:51   0:29:34 4.0
5   TOPPER 48668 Louise Leonard   1365   DNF     7.0
5   RS Quba Club RS Quba Tim Leonard   1260   DNF     7.0

R6 - 30 June

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelley Richard McCaig 942   25:57   0:27:33 1.0
2 Bolle RS400 840 Neil Calvin Sharon Doherty 942   26:43   0:28:22 2.0
3 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942   27:05   0:28:45 3.0
4   RS400 500 Frank Macfarlane Gemma Vance 942   27:19   0:29:00 4.0
5   TOPPER 48668 Louise Leonard   1365   45:51   0:33:35 5.0
6   RS Quba Club RS Quba Tim Leonard   1260   45:33   0:36:09 6.0

R7 - 7 July

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS Vareo 470 Liam Donnelley/Richard McCaig   1093   28:20 2 0:25:55 1.0
2 Stich Head Laser 6 Rory Moore   1100   28:32 2 0:25:56 2.0
3 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942   27:51 2 0:29:34 3.0
4   RS Quba CSC 3 Brian Conway   1260   18:40 1 0:29:38 4.0
5   Laser radial 190584 Oliver Boyce   1147   17:24 1 0:30:20 5.0

R8 - 7 July

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Stich Head Laser 6 Rory Moore   1100   13:59   0:12:43 1.0
2   RS Vareo 470 Liam Donnelley/Richard McCaig   1093   14:25   0:13:11 2.0
3 Heavier Load RS400 1366 Matthew McClernon Alan McClernon 942   12:47   0:13:34 3.0
4   RS Quba CSC 3 Brian Conway   1260   17:10   0:13:37 4.0
5   Laser radial 190584 Oliver Boyce   1147   17:45   0:15:29 5.0
6 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942   DNF     7.0

R9 - 21 July

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Heavier Load RS400 1366 Matthew McClernon Alan McClernon 942   25:33 2 0:27:07 1.0
2 Bolle RS400 840 Neil Calvin Sharon Doherty 942   25:35 2 0:27:10 2.0
3 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942   27:07 2 0:28:47 3.0
4   RS400 500 Frank Macfarlane Gemma Vance 942   28:05 2 0:29:49 4.0
5 Pinky RS400 510 Stephen Donnelly Tim Leonard 942   29:09 2 0:30:57 5.0
6   TOPPER 48668 Louise Leonard   1365   25:22 1 0:37:10 6.0

R10 - 21 July

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Bolle RS400 840 Neil Calvin Sharon Doherty 942   26:06 2 0:27:42 1.0
2 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942   27:28 2 0:29:09 2.0
3   RS400 500 Frank Macfarlane Gemma Vance 942   27:47 2 0:29:30 3.0
4 Heavier Load RS400 1366 Matthew McClernon Alan McClernon 942   28:16 2 0:30:00 4.0
5   TOPPER 48668 Louise Leonard   1365   20:33 1 0:30:07 5.0
6 Pinky RS400 510 Stephen Donnelly Tim Leonard 942   31:03 2 0:32:58 6.0

R11 - 28 July

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Stephen’s Missus Laser 197314 Ryan Wilson   1100   27:26   0:24:56 1.0
2 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelley Richard McCaig 942   24:02   0:25:31 2.0
3 Stich Head Laser 6 Rory Moore   1100   28:05   0:25:32 3.0
4   RS400 500 Frank Macfarlane Gemma Vance 942   24:20   0:25:50 4.0
5 Pinky RS400 510 Stephen Donnelly Tim Leonard 942   26:20   0:27:57 5.0
6 Bolle RS400 840 Neil Calvin Sharon Doherty 942   27:32   0:29:14 6.0

R12 - 28 July

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelley Richard McCaig 942   22:20   0:23:43 1.0
2 Stephen’s Missus Laser 197314 Ryan Wilson   1100   26:25   0:24:01 2.0
3   RS400 500 Frank Macfarlane Gemma Vance 942   23:20   0:24:46 3.0
4 Stich Head Laser 6 Rory Moore   1100   27:35   0:25:05 4.0
5 Pinky RS400 510 Stephen Donnelly Tim Leonard 942   25:28   0:27:02 5.0
6 Bolle RS400 840 Neil Calvin Sharon Doherty 942   27:05   0:28:45 6.0

R13 - 4 August

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Heavier Load RS400 1366 Matthew McClernon Alan McClernon 942   32:45 2 0:34:46 1.0
2 Bolle RS400 840 Neil Calvin Sharon Doherty 942   32:54 2 0:34:56 2.0
3 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelley Richard McCaig 942   33:46 2 0:35:51 3.0
4   RS400 500 Frank Macfarlane Gemma Vance 942   41:15 2 0:43:47 4.0
5 Pinky RS400 510 Stephen Donnelly Tim Leonard 942   42:37 2 0:45:14 5.0
6   TOPPER 48668 Louise Leonard   1365   35:39 1 0:52:14 6.0

R14 - 11 August

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS200 1566     1046   38:37 2 0:36:55 1.0
2 Bolle RS400 840 Neil Calvin Sharon Doherty 942   37:05 2 0:39:22 2.0
3   RS400 1188 Stephen McLernon Ryan Wilson 942   37:56 2 0:40:16 3.0
4 Pinky RS400 510 Stephen Donnelly Tim Leonard 942   38:14 2 0:40:35 4.0
5 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942   38:16 2 0:40:37 5.0
6   RS Quba Club RS Quba Steven Houston   1260   29:40 1 0:47:05 6.0

R15 - 11 August

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Bolle RS400 840 Neil Calvin Sharon Doherty 942   40:54 2 0:43:25 1.0
2   RS400 1188 Stephen McLernon Ryan Wilson 942   41:04 2 0:43:36 2.0
3 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942   42:22 2 0:44:59 3.0
4   RS200 1566     1046   47:06 2 0:45:02 4.0
5 Pinky RS400 510 Stephen Donnelly Tim Leonard 942   43:44 2 0:46:26 5.0
6   RS Quba Club RS Quba Steven Houston   1260   36:55 1 0:58:36 6.0

www.carrickfergussc.org

www.carrickfergussc.org/racing/racing-2021/summer-series/

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com