venue burgee

Sunday Handicap Dinghy Series

Carrickfergus Sailing Club

event burgee

Results are provisional as of 19:34 on July 3, 2022

Overall

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1
1 May
R2
1 May
R3
8 May
R4
8 May
R5
15 May
R6
15 May
R7
29 May
R8
29 May
R9
12 Jun
R10
3 Jul
R11
3 July
Total Nett
1st   Topper 46428 Tyler Playfair   1365 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 4.0 4.0 3.0 2.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 31.0 21.0
2nd   Topper 47610 Mateo Moore   1365 1.0 1.0 2.0 2.0 (4.5) 3.0 3.0 (4.0) 3.0 3.0 3.0 29.5 21.0
3rd   Laser 192326 Tim Leonard   1100 5.0 4.5 6.0 DNC 6.0 DNC 4.5 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 49.0 33.0
4th   Topper 44716 Raphi Sheridan   1365 3.0 3.0 4.0 5.0 6.0 (7.0) 1.0 2.0 (7.0 DNF) 5.0 DNC 5.0 DNC 48.0 34.0
5th   Topper 48668 Louise Leonard   1365 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC (9.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 1.0 7.0 DNC 1.0 1.0 53.0 36.0
6th   Topper 46609 Alex Hogg   1365 4.0 4.5 5.0 3.0 3.0 5.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 57.5 41.5
7th   RS Vareo 470 Liam Donelly   1093 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 59.0 43.0
8th   Topper 40544 Roma Moore   1365 6.0 DNC 6.0 DNC 3.0 4.0 (9.0 DNS) (8.0 DNC) 5.0 6.0 7.0 DNF 4.0 5.0 DNF 63.0 46.0
9th   RS Quba 5 Steven Houston   1260 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC (7.0) 6.0 (7.0) 5.0 7.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 66.0 52.0
10th   Laser 6 Graham Moucka   1100 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC (9.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 5.0 DNC 5.0 DNC 71.0 54.0
11th   Topper 4.2 CSC4 Lucy Robinson   1409 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC (9.0 DNC) (8.0 DNC) 6.0 7.0 7.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 71.0 54.0

R1 - 1 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:00
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1   Topper 47610 Mateo Moore   1365 14:00 14:12:40 0:12:40 0:09:17 0:00:00 1.0
2   Topper 46428 Tyler Playfair   1365 14:00 14:12:41 0:12:41 0:09:18 0:00:01 2.0
3   Topper 44716 Raphi Sheridan   1365 14:00 14:15:00 0:15:00 0:10:59 0:02:20 3.0
4   Topper 46609 Alex Hogg   1365 14:00 14:15:07 0:15:07 0:11:04 0:02:27 4.0
5   Laser 192326 Tim Leonard   1100 14:00 14:12:23 0:12:23 0:11:15 0:02:11 5.0

R2 - 1 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:30
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1   Topper 47610 Mateo Moore   1365 14:30 14:47:09 0:17:09 0:12:34 0:00:00 1.0
2   Topper 46428 Tyler Playfair   1365 14:30 14:47:40 0:17:40 0:12:57 0:00:31 2.0
3   Topper 44716 Raphi Sheridan   1365 14:30 14:49:10 0:19:10 0:14:02 0:02:01 3.0
4   Laser 192326 Tim Leonard   1100 14:30 14:46:06 0:16:06 0:14:38 0:02:17 4.5
4   Topper 46609 Alex Hogg   1365 14:30 14:49:59 0:19:59 0:14:38 0:02:50 4.5

R3 - 8 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:35
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1   Topper 46428 Tyler Playfair   1365 14:35 14:45:06 0:10:06 0:07:24 0:00:00 1.0
2   Topper 47610 Mateo Moore   1365 14:35 14:45:23 0:10:23 0:07:36 0:00:17 2.0
3   Topper 40544 Roma Moore   1365 14:35 14:45:30 0:10:30 0:07:42 0:00:24 3.0
4   Topper 44716 Raphi Sheridan   1365 14:35 14:45:39 0:10:39 0:07:48 0:00:33 4.0
5   Topper 46609 Alex Hogg   1365 14:35 14:45:43 0:10:43 0:07:51 0:00:37 5.0

R4 - 8 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:50
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1   Topper 46428 Tyler Playfair   1365 14:50 15:03:07 0:13:07 0:09:37 0:00:00 1.0
2   Topper 47610 Mateo Moore   1365 14:50 15:03:15 0:13:15 0:09:42 0:00:08 2.0
3   Topper 46609 Alex Hogg   1365 14:50 15:03:30 0:13:30 0:09:53 0:00:23 3.0
4   Topper 40544 Roma Moore   1365 14:50 15:03:37 0:13:37 0:09:59 0:00:30 4.0
5   Topper 44716 Raphi Sheridan   1365 14:50 15:04:22 0:14:22 0:10:32 0:01:15 5.0

R5 - 15 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1   RS Vareo 470 Liam Donelly   1093 14:10 14:19:10 0:09:10 0:08:23 0:00:00 1.0
2   Topper 46428 Tyler Playfair   1365 14:10 14:21:58 0:11:58 0:08:46 0:00:31 2.0
3   Topper 46609 Alex Hogg   1365 14:10 14:22:47 0:12:47 0:09:22 0:01:20 3.0
4   Topper 47610 Mateo Moore   1365 14:10 14:22:53 0:12:53 0:09:26 0:01:26 4.5
4   Laser 192326 Tim Leonard   1100 14:10 14:20:23 0:10:23 0:09:26 0:01:09 4.5
6   Topper 44716 Raphi Sheridan   1365 14:10 14:23:43 0:13:43 0:10:03 0:02:16 6.0
7   RS Quba 5 Steven Houston   1260 14:10 14:23:29 0:13:29 0:10:42 0:02:55 7.0
8   Topper 40544 Roma Moore   1365 14:10   DNS     9.0

R6 - 15 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:30
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1   RS Vareo 470 Liam Donelly   1093 14:30 14:50:20 0:20:20 0:18:36 0:00:00 1.0
2   Laser 192326 Tim Leonard   1100 14:30 14:52:13 0:22:13 0:20:12 0:01:45 2.0
3   Topper 47610 Mateo Moore   1365 14:30 14:58:47 0:28:47 0:21:05 0:03:23 3.0
4   Topper 46428 Tyler Playfair   1365 14:30 15:00:21 0:30:21 0:22:14 0:04:57 4.0
5   Topper 46609 Alex Hogg   1365 14:30 15:01:49 0:31:49 0:23:19 0:06:25 5.0
6   RS Quba 5 Steven Houston   1260 14:30 15:00:45 0:30:45 0:24:24 0:07:19 6.0
7   Topper 44716 Raphi Sheridan   1365 14:30 15:08:43 0:38:43 0:28:22 0:13:19 7.0

R7 - 29 May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1   Topper 44716 Raphi Sheridan   1365 14:30:00 14:38:47 0:08:47 0:06:26 0:00:00 1.0
2   Topper 48668 Louise Leonard   1365 14:30:00 14:39:06 0:09:06 0:06:40 0:00:19 2.0
3   Topper 47610 Mateo Moore   1365 14:30:00 14:39:19 0:09:19 0:06:50 0:00:32 3.0
4   Topper 46428 Tyler Playfair   1365 14:30:00 14:39:30 0:09:30 0:06:58 0:00:43 4.0
5   Topper 40544 Roma Moore   1365 14:30:00 14:40:19 0:10:19 0:07:33 0:01:32 5.0
6   Topper 4.2 CSC4 Lucy Robinson   1409 14:30:00 14:41:49 0:11:49 0:08:23 0:02:45 6.0
7   RS Quba 5 Steven Houston   1260 14:30:00 14:40:43 0:10:43 0:08:30 0:02:37 7.0

R8 - 29 May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1   Topper 48668 Louise Leonard   1365 14:50:00 15:07:05 0:17:05 0:12:31 0:00:00 1.0
2   Topper 44716 Raphi Sheridan   1365 14:50:00 15:08:17 0:18:17 0:13:24 0:01:12 2.0
3   Topper 46428 Tyler Playfair   1365 14:50:00 15:09:00 0:19:00 0:13:55 0:01:55 3.0
4   Topper 47610 Mateo Moore   1365 14:50:00 15:09:08 0:19:08 0:14:01 0:02:03 4.0
5   RS Quba 5 Steven Houston   1260 14:50:00 15:08:44 0:18:44 0:14:52 0:02:58 5.0
6   Topper 40544 Roma Moore   1365 14:50:00 15:20:20 0:30:20 0:22:13 0:13:15 6.0
7   Topper 4.2 CSC4 Lucy Robinson   1409 14:50:00 15:23:21 0:33:21 0:23:40 0:15:43 7.0

R9 - 12 Jun

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1   Laser 192326 Tim Leonard   1100 14:30 14:37:41 0:07:41 0:06:59 0:00:00 1.0
2   Topper 46428 Tyler Playfair   1365 14:30 14:42:52 0:12:52 0:09:26 0:03:20 2.0
3   Topper 47610 Mateo Moore   1365 14:30 14:47:41 0:17:41 0:12:57 0:08:09 3.0
4   Laser 6 Graham Moucka   1100 14:30 14:45:11 0:15:11 0:13:48 0:07:30 4.0
5   Topper 44716 Raphi Sheridan   1365     DNF     7.0
5   Topper 40544 Roma Moore   1365     DNF     7.0

R10 - 3 Jul

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1   Topper 48668 Louise Leonard   1365 14:25 14:35:35 0:10:35 0:07:45 0:00:00 1.0
2   Laser 192326 Tim Leonard   1100 14:25 14:34:56 0:09:56 0:09:02 0:01:24 2.0
3   Topper 47610 Mateo Moore   1365 14:25 14:37:28 0:12:28 0:09:08 0:01:53 3.0
4   Topper 40544 Roma Moore   1365 14:25 14:42:05 0:17:05 0:12:31 0:06:30 4.0

R11 - 3 July

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1   Topper 48668 Louise Leonard   1365 14:50 14:59:22 0:09:22 0:06:52 0:00:00 1.0
2   Laser 192326 Tim Leonard   1100 14:50 14:58:27 0:08:27 0:07:41 0:00:54 2.0
3   Topper 47610 Mateo Moore   1365 14:50 15:02:29 0:12:29 0:09:09 0:03:07 3.0
4   Topper 40544 Roma Moore   1365     DNF     5.0


https://www.carrickfergussc.org/racing/racing-2022/sunday-handicap-dinghy-series/

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com