venue burgee

Dinghy Late Summer Series 2022

Carrickfergus Sailing Club

event burgee

Results are provisional as of 22:29 on August 31, 2022

PY1 Fleet

Sailed: 13, Discards: 3, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1
20 July
R2
20 July
R3
27 July
R4
3 Aug
R5
3 Aug
R6
10 Aug
R7
10 Aug
R8
17 Aug
R9
17 Aug
R10
24 Aug
R11
24 Aug
R12
31 Aug
R13
31 Aug
Total Nett
1st PY1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelly Rick McCaig 942 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 (4.0) 1.0 (4.0) 1.0 21.0 10.0
2nd PY1   RS400 1366 Kelly Patterson Matthew McClernon 942 2.0 3.0 (4.0 DNC) 2.0 (4.0) 2.0 2.0 4.0 3.0 3.0 4.0 (9.0) 4.0 46.0 29.0
3rd PY1 #Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Edwina Ternan 942 3.0 2.0 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC (7.0) (8.0 DNS) 2.0 4.0 1.0 2.0 5.0 (9.0) 57.0 33.0
4th PY1 Baldrick too Solo 4927 Ian Matthews   1142 (7.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 3.0 5.0 DNC 5.0 DNC (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 3.0 63.0 40.0
5th PY1   RS400 1415 Frank Macfarlane Gemma Vance 942 4.0 4.0 3.0 4.0 (5.0) 4.0 5.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 3.0 (8.0) (7.0) 62.0 42.0
6th PY1   Laser 165501 Bruce Douglas   1100 (7.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC (8.0 DNC) (8.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 7.0 2.0 2.0 68.0 45.0
7th PY1 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard 942 (7.0 DNC) (6.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 3.0 6.0 6.0 3.0 2.0 (7.0) 6.0 6.0 6.0 65.0 45.0
8th PY1   Laser 6 Graham Moucka   1100 (7.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC (8.0 DNC) (8.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 6.0 5.0 3.0 5.0 74.0 51.0
9th PY1 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942 7.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 5.0 4.0 5.0 DNC 5.0 DNC (8.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 (8.0) 79.0 55.0
10th PY1   RS400 510 Rory Moore   942 5.0 6.0 DNC 4.0 DNC 5.0 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) 84.0 56.0
11th PY1   Laser 190584     1100 6.0 5.0 4.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC (8.0 DNC) 8.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) 89.0 61.0

PY2 Fleet

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1
20 July
R2
20 July
R4
3 Aug
R5
3 Aug
R6
10 Aug
R7
10 Aug
R8
17 Aug
R9
17 Aug
R10
24 Aug
R11
24 Aug
R12
31 Aug
R13
31 Aug
Total Nett
1st PY2   Topper 46424 Chloe Craig   1365 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 13.0 10.0
2nd PY2   Laser 4.7 169130 Louise Leonard   1208 3.0 DNC 3.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 3.0 1.0 4.0 DNC 4.0 DNC (6.0 DNC) (6.0 DNC) 3.0 2.0 45.0 33.0
3rd PY2   Topper 47610 Mateo Moore   1365 3.0 DNC 3.0 DNC 2.0 3.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 2.0 (6.0 DNC) 5.0 DNC 44.0 33.0
4th PY2   Quba CSC8 Stephen Houston   1260 3.0 DNC 3.0 DNC 4.0 2.0 2.0 3.0 4.0 DNC 4.0 DNC (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 5.0 DNC 48.0 36.0
5th PY2   Topper 47097     1365 3.0 DNC 3.0 DNC (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 2.0 5.0 4.0 4.0 4.0 47.0 37.0
6th PY2   Topper 40544 Roma Moore   1365 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 4.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 3.0 (6.0 DNC) 5.0 DNC 48.0 37.0
7th PY2   Laser 4.7 170892     1208 3.0 DNC 3.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 3.0 51.0 39.0
8th PY2   Topper 45512 Lucy Robinson   1365 3.0 DNC 3.0 DNC (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 3.0 3.0 4.0 5.0 5.0 5.0 DNC 51.0 41.0
9th PY2   Laser Bahia       1070 3.0 DNC 3.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 4.0 4.0 4.0 DNC 4.0 DNC (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 5.0 DNC 55.0 43.0
10th PY2   Topper 44716 Raphi   1365 3.0 DNF 2.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 5.0 DNC 56.0 44.0
11th PY2   Topper 46609 Alexandra Hogg   1365 3.0 DNC 3.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 5.0 DNC 57.0 45.0

R1 - PY1 Fleet - 20 July

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:13:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelly Rick McCaig 942 19:13:00 19:32:59 0:19:59 0:21:13 1.0
2 PY1   RS400 1366 Kelly Patterson Matthew McClernon 942 19:13:00 19:33:51 0:20:51 0:22:08 2.0
3 PY1 #Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Edwina Ternan 942 19:13:00 19:34:40 0:21:40 0:23:00 3.0
4 PY1   RS400 1415 Frank Macfarlane Gemma Vance 942 19:13:00 19:35:00 0:22:00 0:23:21 4.0
5 PY1   RS400 510 Rory Moore   942 19:13:00 19:36:50 0:23:50 0:25:18 5.0
6 PY1   Laser 190584     1100 19:13:00 19:46:20 0:33:20 0:30:18 6.0

R2 - PY1 Fleet - 20 July

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:50:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelly Rick McCaig 942 19:50:00 20:15:25 0:25:25 0:26:59 1.0
2 PY1 #Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Edwina Ternan 942 19:50:00 20:17:00 0:27:00 0:28:40 2.0
3 PY1   RS400 1366 Kelly Patterson Matthew McClernon 942 19:50:00 20:17:30 0:27:30 0:29:12 3.0
4 PY1   RS400 1415 Frank Macfarlane Gemma Vance 942 19:50:00 20:17:45 0:27:45 0:29:28 4.0
5 PY1   Laser 190584     1100 19:50:00 20:27:31 0:37:31 0:34:06 5.0

R3 - PY1 Fleet - 27 July

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelly Rick McCaig 942     29:26 0:31:15 1.0
2 PY1 #Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Edwina Ternan 942     30:16 0:32:08 2.0
3 PY1   RS400 1415 Frank Macfarlane Gemma Vance 942     30:46 0:32:40 3.0

R4 - PY1 Fleet - 3 Aug

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelly Rick McCaig 942 19:28:30 19:48:10 0:19:40 0:20:53 1.0
2 PY1   RS400 1366 Kelly Patterson Matthew McClernon 942 19:28:30 19:48:35 0:20:05 0:21:19 2.0
3 PY1 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard 942 19:28:30 19:48:51 0:20:21 0:21:36 3.0
4 PY1   RS400 1415 Frank Macfarlane Gemma Vance 942 19:28:30 19:48:53 0:20:23 0:21:38 4.0
5 PY1   RS400 510 Rory Moore   942 19:28:30 19:49:49 0:21:19 0:22:38 5.0

R5 - PY1 Fleet - 3 Aug

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 20:07:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelly Rick McCaig 942 20:07:00 20:25:05 0:18:05 0:19:12 1.0
2 PY1   RS400 510 Rory Moore   942 20:07:00 20:25:31 0:18:31 0:19:39 2.0
3 PY1 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard 942 20:07:00 20:25:50 0:18:50 0:20:00 3.0
4 PY1   RS400 1366 Kelly Patterson Matthew McClernon 942 20:07:00 20:26:10 0:19:10 0:20:21 4.0
5 PY1   RS400 1415 Frank Macfarlane Gemma Vance 942 20:07:00 20:26:44 0:19:44 0:20:57 5.0

R6 - PY1 Fleet - 10 Aug

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY1 Baldrick too Solo 4927 Ian Matthews   1142     23:33 0:20:37 1.0
2 PY1   RS400 1366 Kelly Patterson Matthew McClernon 942     20:09 0:21:23 2.0
3 PY1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelly Rick McCaig 942     21:14 0:22:32 3.0
4 PY1   RS400 1415 Frank Macfarlane Gemma Vance 942     21:41 0:23:01 4.0
5 PY1 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942     22:20 0:23:43 5.0
6 PY1 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard 942     22:37 0:24:01 6.0
7 PY1 #Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Edwina Ternan 942     22:55 0:24:20 7.0

R7 - PY1 Fleet - 10 Aug

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelly Rick McCaig 942     18:33 0:19:42 1.0
2 PY1   RS400 1366 Kelly Patterson Matthew McClernon 942     18:57 0:20:07 2.0
3 PY1 Baldrick too Solo 4927 Ian Matthews   1142     23:26 0:20:31 3.0
4 PY1 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942     20:17 0:21:32 4.0
5 PY1   RS400 1415 Frank Macfarlane Gemma Vance 942     20:37 0:21:53 5.0
6 PY1 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard 942     23:01 0:24:26 6.0
7 PY1 #Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Edwina Ternan 942     DNS   8.0

R8 - PY1 Fleet - 17 Aug

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelly Rick McCaig 942     26:56 0:28:35 1.0
2 PY1 #Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Edwina Ternan 942     29:40 0:31:30 2.0
3 PY1 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard 942     31:49 0:33:47 3.0
4 PY1   RS400 1366 Kelly Patterson Matthew McClernon 942     32:44 0:34:45 4.0

R9 - PY1 Fleet - 17 Aug

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelly Rick McCaig 942     22:55 0:24:20 1.0
2 PY1 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard 942     23:40 0:25:07 2.0
3 PY1   RS400 1366 Kelly Patterson Matthew McClernon 942     26:20 0:27:57 3.0
4 PY1 #Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Edwina Ternan 942     27:00 0:28:40 4.0

R10 - PY1 Fleet - 24 Aug

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:22
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY1 #Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Edwina Ternan 942 19:22 19:38:45 0:16:45 0:17:47 1.0
2 PY1   Laser 165501 Bruce Douglas   1100 19:22 19:41:40 0:19:40 0:17:53 2.0
3 PY1   RS400 1366 Kelly Patterson Matthew McClernon 942 19:22 19:39:02 0:17:02 0:18:05 3.0
4 PY1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelly Rick McCaig 942 19:22 19:39:24 0:17:24 0:18:28 4.0
5 PY1   RS400 1415 Frank Macfarlane Gemma Vance 942 19:22 19:39:42 0:17:42 0:18:47 5.0
6 PY1   Laser 6 Graham Moucka   1100 19:22 19:43:33 0:21:33 0:19:35 6.0
7 PY1 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard 942 19:22 19:42:07 0:20:07 0:21:21 7.0

R11 - PY1 Fleet - 24 Aug

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:57
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelly Rick McCaig 942 19:57 20:18:05 0:21:05 0:22:23 1.0
2 PY1 #Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Edwina Ternan 942 19:57 20:18:21 0:21:21 0:22:40 2.0
3 PY1   RS400 1415 Frank Macfarlane Gemma Vance 942 19:57 20:18:39 0:21:39 0:22:59 3.0
4 PY1   RS400 1366 Kelly Patterson Matthew McClernon 942 19:57 20:18:41 0:21:41 0:23:01 4.0
5 PY1   Laser 6 Graham Moucka   1100 19:57 20:22:55 0:25:55 0:23:34 5.0
6 PY1 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard 942 19:57 20:19:55 0:22:55 0:24:20 6.0
7 PY1   Laser 165501 Bruce Douglas   1100 19:57 20:24:20 0:27:20 0:24:51 7.0

R12 - PY1 Fleet - 31 Aug

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY1 Baldrick too Solo 4927 Ian Matthews   1142     35:51 0:31:24 1.0
2 PY1   Laser 165501 Bruce Douglas   1100     35:01 0:31:50 2.0
3 PY1   Laser 6 Graham Moucka   1100     35:35 0:32:21 3.0
4 PY1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelly Rick McCaig 942     31:00 0:32:55 4.0
5 PY1 #Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Edwina Ternan 942     31:10 0:33:05 5.0
6 PY1 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard 942     31:22 0:33:18 6.0
7 PY1 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942     31:36 0:33:33 7.0
8 PY1   RS400 1415 Frank Macfarlane Gemma Vance 942     32:06 0:34:05 8.0
9 PY1   RS400 1366 Kelly Patterson Matthew McClernon 942     32:22 0:34:22 9.0

R13 - PY1 Fleet - 31 Aug

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY1 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donnelly Rick McCaig 942     18:45 0:19:54 1.0
2 PY1   Laser 165501 Bruce Douglas   1100     22:04 0:20:04 2.0
3 PY1 Baldrick too Solo 4927 Ian Matthews   1142     23:18 0:20:24 3.0
4 PY1   RS400 1366 Kelly Patterson Matthew McClernon 942     20:05 0:21:19 4.0
5 PY1   Laser 6 Graham Moucka   1100     23:32 0:21:24 5.0
6 PY1 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard 942     20:33 0:21:49 6.0
7 PY1   RS400 1415 Frank Macfarlane Gemma Vance 942     21:10 0:22:28 7.0
8 PY1 Bad Beag RS400 941 Steve Atkinson Fiona Atkinson 942     22:37 0:24:01 8.0
9 PY1 #Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Edwina Ternan 942     23:43 0:25:11 9.0

R1 - PY2 Fleet - 20 July

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:16:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY2   Topper 46424 Chloe Craig   1365 19:16:00 19:42:50 0:26:50 0:19:39 1.0
2 PY2   Topper 44716 Raphi   1365     DNF   3.0

R2 - PY2 Fleet - 20 July

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:53:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY2   Topper 46424 Chloe Craig   1365 19:53:00 20:20:40 0:27:40 0:20:16 1.0
2 PY2   Topper 44716 Raphi   1365 19:53:00 20:23:53 0:30:53 0:22:38 2.0

R4 - PY2 Fleet - 3 Aug

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:31:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY2   Topper 46424 Chloe Craig   1365 19:31:30 19:51:08 0:19:38 0:14:23 1.0
2 PY2   Topper 47610 Mateo Moore   1365 19:31:30 19:53:07 0:21:37 0:15:50 2.0
3 PY2   Topper 40544 Roma Moore   1365 19:31:30 20:02:44 0:31:14 0:22:53 3.0
4 PY2   Quba CSC8 Stephen Houston   1260 19:31:30 20:28:39 0:57:09 0:45:21 4.0

R5 - PY2 Fleet - 3 Aug

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 20:10:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY2   Topper 46424 Chloe Craig   1365 20:10:00 20:28:39 0:18:39 0:13:40 1.0
2 PY2   Quba CSC8 Stephen Houston   1260 20:10:00 20:28:40 0:18:40 0:14:49 2.0
3 PY2   Topper 47610 Mateo Moore   1365 20:10:00 20:33:18 0:23:18 0:17:04 3.0
4 PY2   Topper 40544 Roma Moore   1365 20:10:00 20:40:29 0:30:29 0:22:20 4.0

R6 - PY2 Fleet - 10 Aug

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY2   Topper 46424 Chloe Craig   1365     20:17 0:14:52 1.0
2 PY2   Quba CSC8 Stephen Houston   1260     20:42 0:16:26 2.0
3 PY2   Laser 4.7 169130 Louise Leonard   1208     20:04 0:16:37 3.0
4 PY2   Laser Bahia       1070     19:48 0:18:30 4.0

R7 - PY2 Fleet - 10 Aug

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY2   Laser 4.7 169130 Louise Leonard   1208     10:12 0:08:27 1.0
2 PY2   Topper 46424 Chloe Craig   1365     13:32 0:09:55 2.0
3 PY2   Quba CSC8 Stephen Houston   1260     15:05 0:11:58 3.0
4 PY2   Laser Bahia       1070     13:20 0:12:28 4.0

R8 - PY2 Fleet - 17 Aug

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY2   Topper 46424 Chloe Craig   1365     30:55 0:22:39 1.0
2 PY2   Topper 47097     1365     40:19 0:29:32 2.0
3 PY2   Topper 45512 Lucy Robinson   1365     40:26 0:29:37 3.0

R9 - PY2 Fleet - 17 Aug

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY2   Topper 46424 Chloe Craig   1365     16:20 0:11:58 1.0
2 PY2   Topper 47097     1365     17:13 0:12:37 2.0
3 PY2   Topper 45512 Lucy Robinson   1365     19.55 0.14.35 3.0

R10 - PY2 Fleet - 24 Aug

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY2   Topper 46424 Chloe Craig   1365 19:25 19:44:05 0:19:05 0:13:59 1.0
2 PY2   Topper 47610 Mateo Moore   1365 19:25 19:46:17 0:21:17 0:15:36 2.0
3 PY2   Topper 40544 Roma Moore   1365 19:25 19:47:20 0:22:20 0:16:22 3.0
4 PY2   Topper 45512 Lucy Robinson   1365 19:25 19:51:25 0:26:25 0:19:21 4.0
5 PY2   Topper 47097     1365 19:25 19:52:50 0:27:50 0:20:23 5.0

R11 - PY2 Fleet - 24 Aug

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 20:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY2   Topper 46424 Chloe Craig   1365 20:00 20:19:06 0:19:06 0:14:00 1.0
2 PY2   Topper 47610 Mateo Moore   1365 20:00 20:21:47 0:21:47 0:15:58 2.0
3 PY2   Topper 40544 Roma Moore   1365 20:00 20:22:15 0:22:15 0:16:18 3.0
4 PY2   Topper 47097     1365 20:00 20:26:15 0:26:15 0:19:14 4.0
5 PY2   Topper 45512 Lucy Robinson   1365 20:00 20:29:30 0:29:30 0:21:37 5.0

R12 - PY2 Fleet - 31 Aug

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY2   Topper 46424 Chloe Craig   1365     34:45 0:25:27 1.0
2 PY2   Laser 4.7 170892     1208     34:00 0:28:09 2.0
3 PY2   Laser 4.7 169130 Louise Leonard   1208     34:02 0:28:10 3.0
4 PY2   Topper 47097     1365     39:45 0:29:07 4.0
5 PY2   Topper 45512 Lucy Robinson   1365     47:00 0:34:26 5.0

R13 - PY2 Fleet - 31 Aug

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY2   Topper 46424 Chloe Craig   1365     24:15 0:17:46 1.0
2 PY2   Laser 4.7 169130 Louise Leonard   1208     22:48 0:18:52 2.0
3 PY2   Laser 4.7 170892     1208     24:24 0:20:12 3.0
4 PY2   Topper 47097     1365     29:00 0:21:15 4.0

www.carrickfergussc.org

www.carrickfergussc.org/racing/racing-2022/late-summer-dinghy-series/

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com