venue burgee

Summer Series 2023 - Thursday Keelboat

Carrickfergus Sailing Club

event burgee

Results are provisional as of 14:23 on October 1, 2023

IRC Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: IRC, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC R1
4 May
R2
11 May
R3
18 May
R4
25th May
R5
1st June
R6
8th June
R7
15th June
R8
22nd June
R9
29th June
Total Nett
1st IRC Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 0.990 DNC 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 1.0 15.0 7.0
2nd IRC Vixen VX One 190 David McFarland Rose 0.990 DNC (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 3.0 OCS 1.0 1.0 3.0 DNF 21.0 13.0
3rd IRC Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 0.985 DNC 2.0 (4.0 DNC) 2.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 28.0 20.0

YTC Restricted Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY R2
11 May
R3
18 May
R4
25th May
R5
1st June
R6
8th June
R8
22nd June
R9
29th June
Total Nett
1st YTC Restricted Petrouchka Puppeteer 22 P2 Fred Bell Steve Houston 1052 1.0 1.0 1.0 (4.0 DNC) 1.0 3.0 (4.0 DNF) 15.0 7.0
2nd YTC Restricted White Pearl   GBR 2549 L David Mitchell Nigel Lynsay, Raymond McCollum, Michelle Hill. 874 (4.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 2.0 2.0 (4.0 DNF) 17.0 9.0
3rd YTC Restricted Sea Myth   K8831Y Lawson McDonald Roger Cromey 1077 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 4.0 DNF 25.0 17.0

YTC Unrestricted Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY R1
4 May
R2
11 May
R3
18 May
R4
25th May
R5
1st June
R6
8th June
R7
15th June
R8
22nd June
R9
29th June
Total Nett
1st YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Ali Carr Lois Beggs 927 2.0 DNF (3.0) 2.0 3.0 1.0 2.0 1.0 1.0 (4.0 DNF) 19.0 12.0
2nd YTC Unrestricted Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 865 (6.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 3.0 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 27.0 15.0
3rd YTC Unrestricted Vixen VX One 190 David McFarland Rose 865 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 2.0 4.0 OCS 2.0 2.0 4.0 DNF 38.0 26.0
4th YTC Unrestricted Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 900 (6.0 DNC) 1.0 (6.0 DNC) 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 45.0 33.0
5th YTC Unrestricted No Quarter VX One GBR 181 Patrick Stocker Sylvain Brehin; Connor Menice 865 (6.0 DNC) 4.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 52.0 40.0

Ruffian 23 Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating R1
4 May
R2
11 May
R3
18 May
R4
25th May
R5
1st June
R6
8th June
R8
22nd June
R9
29th June
Total Nett
1st Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   1.0 2.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 (9.0 DNF) 19.0 7.0
2nd Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   2.0 1.0 3.0 (4.0) 2.0 3.0 2.0 (9.0 DNF) 26.0 13.0
3rd Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   (9.0 DNC) 3.0 2.0 2.0 1.0 2.0 3.0 (9.0 DNF) 31.0 13.0
4th Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 Wendy Grant Ann Blair, Debbie Nelson, Mandy Rodgers, Cate Irvine   4.0 5.0 5.0 6.0 5.0 (7.0) 5.0 (9.0 DNF) 46.0 30.0
5th Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 3.0 7.0 5.0 4.0 9.0 DNF 50.0 32.0
6th Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   3.0 4.0 6.0 7.0 6.0 6.0 (9.0 DNC) (9.0 DNF) 50.0 32.0
7th Ruffian 23 Riki Tiki Tavi Ruffian 23 547 Paul Donaldson Eileen Donaldson Jenny Coulter Siobhan Auld   (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 5.0 4.0 4.0 6.0 9.0 DNF 55.0 37.0
8th Ruffian 23 Mjollnir Ruffian 7036 William Spence Ed Ewing Ian McConnell Ian Arnold Paul Grady   6.0 DNF 6.0 8.0 DNF 8.0 8.0 8.0 (9.0 DNC) (9.0 DNF) 62.0 44.0

R2 - IRC Fleet - 11 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 0.990 19:25 20:18:25 0:53:25 0:52:53 0:00:00 1.0
2 IRC Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 0.985 19:25 20:19:04 0:54:04 0:53:15 0:00:23 2.0

R3 - IRC Fleet - 18 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 0.990 19:25 20:11:24 0:46:24 0:45:56 0:00:00 1.0

R4 - IRC Fleet - 25th May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 0.990 19:25 20:26:26 1:01:26 1:00:49 0:00:00 1.0
2 IRC Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 0.985 19:25 20:33:26 1:08:26 1:07:24 0:06:41 2.0

R5 - IRC Fleet - 1st June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Vixen VX One 190 David McFarland Rose 0.990 19:25 20:36:24 1:11:24 1:10:41 0:00:00 1.0
2 IRC Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 0.990 19:25 20:39:25 1:14:25 1:13:40 0:03:01 2.0

R6 - IRC Fleet - 8th June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 0.990 19:25 20:16:18 0:51:18 0:50:47 0:00:00 1.0
2 IRC Vixen VX One 190 David McFarland Rose 0.990 19:25   OCS     3.0

R7 - IRC Fleet - 15th June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Vixen VX One 190 David McFarland Rose 0.990 19:25 20:09:20 0:44:20 0:43:53 0:00:00 1.0

R8 - IRC Fleet - 22nd June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Vixen VX One 190 David McFarland Rose 0.990 19:25 20:19:37 0:54:37 0:54:04 0:00:00 1.0

R9 - IRC Fleet - 29th June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 0.990 19:25 20:08:41 0:43:41 0:43:15 0:00:00 1.0
2 IRC Vixen VX One 190 David McFarland Rose 0.990 19:25   DNF     3.0

R2 - YTC Restricted Fleet - 11 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Restricted Petrouchka Puppeteer 22 P2 Fred Bell Steve Houston 1052 19:25 20:15:42 0:50:42 0:48:12 0:00:00 1.0

R3 - YTC Restricted Fleet - 18 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Restricted Petrouchka Puppeteer 22 P2 Fred Bell Steve Houston 1052 19:25 20:17:57 0:52:57 0:50:20 0:00:00 1.0
2 YTC Restricted White Pearl   GBR 2549 L David Mitchell Nigel Lynsay, Raymond McCollum, Michelle Hill. 874 19:25 20:24:30 0:59:30 1:08:05 0:15:31 2.0

R4 - YTC Restricted Fleet - 25th May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Restricted Petrouchka Puppeteer 22 P2 Fred Bell Steve Houston 1052 19:25 20:03:51 0:38:51 0:36:56 0:00:00 1.0
2 YTC Restricted White Pearl   GBR 2549 L David Mitchell Nigel Lynsay, Raymond McCollum, Michelle Hill. 874 19:25 20:06:42 0:41:42 0:47:43 0:09:25 2.0

R5 - YTC Restricted Fleet - 1st June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Restricted White Pearl   GBR 2549 L David Mitchell Nigel Lynsay, Raymond McCollum, Michelle Hill. 874 19:25 20:11:27 0:46:27 0:53:09 0:00:00 1.0

R6 - YTC Restricted Fleet - 8th June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Restricted Petrouchka Puppeteer 22 P2 Fred Bell Steve Houston 1052 19:25 20:20:36 0:55:36 0:52:51 0:00:00 1.0
2 YTC Restricted White Pearl   GBR 2549 L David Mitchell Nigel Lynsay, Raymond McCollum, Michelle Hill. 874 19:25 20:24:38 0:59:38 1:08:14 0:13:26 2.0

R8 - YTC Restricted Fleet - 22nd June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Restricted Sea Myth   K8831Y Lawson McDonald Roger Cromey 1077 19:25 20:13:07 0:48:07 0:44:41 0:00:00 1.0
2 YTC Restricted White Pearl   GBR 2549 L David Mitchell Nigel Lynsay, Raymond McCollum, Michelle Hill. 874 19:25 20:06:08 0:41:08 0:47:04 0:02:05 2.0
3 YTC Restricted Petrouchka Puppeteer 22 P2 Fred Bell Steve Houston 1052 19:25 20:15:06 0:50:06 0:47:37 0:03:06 3.0

R9 - YTC Restricted Fleet - 29th June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Place Points
1 YTC Restricted Petrouchka Puppeteer 22 P2 Fred Bell Steve Houston 1052 DNF 4.0
1 YTC Restricted White Pearl   GBR 2549 L David Mitchell Nigel Lynsay, Raymond McCollum, Michelle Hill. 874 DNF 4.0
1 YTC Restricted Sea Myth   K8831Y Lawson McDonald Roger Cromey 1077 DNF 4.0

R1 - YTC Unrestricted Fleet - 4 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Place Points
1 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Ali Carr Lois Beggs 927 DNF 2.0

R2 - YTC Unrestricted Fleet - 11 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 900 19:25 20:19:04 0:54:04 1:00:04 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 865 19:25 20:18:25 0:53:25 1:01:45 0:01:27 2.0
3 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Ali Carr Lois Beggs 927 19:25 20:24:12 0:59:12 1:03:52 0:03:31 3.0
4 YTC Unrestricted No Quarter VX One GBR 181 Patrick Stocker Sylvain Brehin; Connor Menice 865 19:25 20:37:24 1:12:24 1:23:42 0:20:26 4.0

R3 - YTC Unrestricted Fleet - 18 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 865 19:25 20:11:24 0:46:24 0:53:38 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Ali Carr Lois Beggs 927 19:25 20:16:52 0:51:52 0:55:57 0:02:08 2.0

R4 - YTC Unrestricted Fleet - 25th May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 865 19:25 20:26:26 1:01:26 1:11:01 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 900 19:25 20:33:26 1:08:26 1:16:02 0:04:31 2.0
3 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Ali Carr Lois Beggs 927 19:25 20:40:10 1:15:10 1:21:05 0:09:20 3.0

R5 - YTC Unrestricted Fleet - 1st June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Ali Carr Lois Beggs 927 19:25 20:34:43 1:09:43 1:15:12 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Vixen VX One 190 David McFarland Rose 865 19:25 20:36:24 1:11:24 1:22:33 0:06:21 2.0
3 YTC Unrestricted Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 865 19:25 20:39:25 1:14:25 1:26:02 0:09:22 3.0

R6 - YTC Unrestricted Fleet - 8th June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 865 19:25 20:16:18 0:51:18 0:59:18 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Ali Carr Lois Beggs 927 19:25 20:20:50 0:55:50 1:00:14 0:00:51 2.0
3 YTC Unrestricted Vixen VX One 190 David McFarland Rose 865 19:25   OCS     4.0

R7 - YTC Unrestricted Fleet - 15th June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Ali Carr Lois Beggs 927 19:25 20:11:28 0:46:28 0:50:08 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Vixen VX One 190 David McFarland Rose 865 19:25 20:09:20 0:44:20 0:51:15 0:00:58 2.0

R8 - YTC Unrestricted Fleet - 22nd June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Ali Carr Lois Beggs 927 19:25 20:20:04 0:55:04 0:59:24 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Vixen VX One 190 David McFarland Rose 865 19:25 20:19:37 0:54:37 1:03:08 0:03:14 2.0

R9 - YTC Unrestricted Fleet - 29th June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 865 19:25 20:08:41 0:43:41 0:50:30 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Ali Carr Lois Beggs 927     DNF     4.0
2 YTC Unrestricted Vixen VX One 190 David McFarland Rose 865 19:25   DNF     4.0

R1 - Ruffian 23 Fleet - 4 May

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   19:30 20:07:43 0:37:43 0:37:43 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   19:30 20:12:28 0:42:28 0:42:28 0:04:45 2.0
3 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   19:30 20:12:45 0:42:45 0:42:45 0:05:02 3.0
4 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 Wendy Grant Ann Blair, Debbie Nelson, Mandy Rodgers, Cate Irvine   19:30 20:14:20 0:44:20 0:44:20 0:06:37 4.0
5 Ruffian 23 Mjollnir Ruffian 7036 William Spence Ed Ewing Ian McConnell Ian Arnold Paul Grady   19:30   DNF     6.0

R2 - Ruffian 23 Fleet - 11 May

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   19:30 20:26:14 0:56:14 0:56:14 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   19:30 20:26:43 0:56:43 0:56:43 0:00:29 2.0
3 Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   19:30 20:27:28 0:57:28 0:57:28 0:01:14 3.0
4 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   19:30 20:30:11 1:00:11 1:00:11 0:03:57 4.0
5 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 Wendy Grant Ann Blair, Debbie Nelson, Mandy Rodgers, Cate Irvine   19:30 20:31:38 1:01:38 1:01:38 0:05:24 5.0
6 Ruffian 23 Mjollnir Ruffian 7036 William Spence Ed Ewing Ian McConnell Ian Arnold Paul Grady   19:30 20:35:40 1:05:40 1:05:40 0:09:26 6.0

R3 - Ruffian 23 Fleet - 18 May

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   19:30 20:26:21 0:56:21 0:56:21 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   19:30 20:27:17 0:57:17 0:57:17 0:00:56 2.0
3 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   19:30 20:28:50 0:58:50 0:58:50 0:02:29 3.0
4 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   19:30 20:32:50 1:02:50 1:02:50 0:06:29 4.0
5 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 Wendy Grant Ann Blair, Debbie Nelson, Mandy Rodgers, Cate Irvine   19:30 20:34:19 1:04:19 1:04:19 0:07:58 5.0
6 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   19:30 20:36:21 1:06:21 1:06:21 0:10:00 6.0
7 Ruffian 23 Mjollnir Ruffian 7036 William Spence Ed Ewing Ian McConnell Ian Arnold Paul Grady   19:30   DNF     8.0

R4 - Ruffian 23 Fleet - 25th May

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   19:30 20:18:32 0:48:32 0:48:32 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   19:30 20:20:36 0:50:36 0:50:36 0:02:04 2.0
3 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   19:30 20:22:28 0:52:28 0:52:28 0:03:56 3.0
4 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   19:30 20:23:16 0:53:16 0:53:16 0:04:44 4.0
5 Ruffian 23 Riki Tiki Tavi Ruffian 23 547 Paul Donaldson Eileen Donaldson Jenny Coulter Siobhan Auld   19:30 20:24:15 0:54:15 0:54:15 0:05:43 5.0
6 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 Wendy Grant Ann Blair, Debbie Nelson, Mandy Rodgers, Cate Irvine   19:30 20:24:42 0:54:42 0:54:42 0:06:10 6.0
7 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   19:30 20:25:06 0:55:06 0:55:06 0:06:34 7.0
8 Ruffian 23 Mjollnir Ruffian 7036 William Spence Ed Ewing Ian McConnell Ian Arnold Paul Grady   19:30 20:26:44 0:56:44 0:56:44 0:08:12 8.0

R5 - Ruffian 23 Fleet - 1st June

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   19:30 20:33:03 1:03:03 1:03:03 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   19:30 20:33:24 1:03:24 1:03:24 0:00:21 2.0
3 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   19:30 20:33:47 1:03:47 1:03:47 0:00:44 3.0
4 Ruffian 23 Riki Tiki Tavi Ruffian 23 547 Paul Donaldson Eileen Donaldson Jenny Coulter Siobhan Auld   19:30 20:39:24 1:09:24 1:09:24 0:06:21 4.0
5 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 Wendy Grant Ann Blair, Debbie Nelson, Mandy Rodgers, Cate Irvine   19:30 20:39:57 1:09:57 1:09:57 0:06:54 5.0
6 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   19:30 20:44:48 1:14:48 1:14:48 0:11:45 6.0
7 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   19:30 20:46:08 1:16:08 1:16:08 0:13:05 7.0
8 Ruffian 23 Mjollnir Ruffian 7036 William Spence Ed Ewing Ian McConnell Ian Arnold Paul Grady   19:30 20:56:12 1:26:12 1:26:12 0:23:09 8.0

R6 - Ruffian 23 Fleet - 8th June

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   19:30 20:14:40 0:44:40 0:44:40 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   19:30 20:15:13 0:45:13 0:45:13 0:00:33 2.0
3 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   19:30 20:16:53 0:46:53 0:46:53 0:02:13 3.0
4 Ruffian 23 Riki Tiki Tavi Ruffian 23 547 Paul Donaldson Eileen Donaldson Jenny Coulter Siobhan Auld   19:30 20:18:22 0:48:22 0:48:22 0:03:42 4.0
5 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   19:30 20:21:35 0:51:35 0:51:35 0:06:55 5.0
6 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   19:30 20:27:28 0:57:28 0:57:28 0:12:48 6.0
7 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 Wendy Grant Ann Blair, Debbie Nelson, Mandy Rodgers, Cate Irvine   19:30 20:29:10 0:59:10 0:59:10 0:14:30 7.0
8 Ruffian 23 Mjollnir Ruffian 7036 William Spence Ed Ewing Ian McConnell Ian Arnold Paul Grady   19:30 20:40:40 1:10:40 1:10:40 0:26:00 8.0

R8 - Ruffian 23 Fleet - 22nd June

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   19:30 20:09:04 0:39:04 0:39:04 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   19:30 20:10:06 0:40:06 0:40:06 0:01:02 2.0
3 Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   19:30 20:12:21 0:42:21 0:42:21 0:03:17 3.0
4 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   19:30 20:13:10 0:43:10 0:43:10 0:04:06 4.0
5 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 Wendy Grant Ann Blair, Debbie Nelson, Mandy Rodgers, Cate Irvine   19:30 20:15:46 0:45:46 0:45:46 0:06:42 5.0
6 Ruffian 23 Riki Tiki Tavi Ruffian 23 547 Paul Donaldson Eileen Donaldson Jenny Coulter Siobhan Auld   19:30 20:16:12 0:46:12 0:46:12 0:07:08 6.0

R9 - Ruffian 23 Fleet - 29th June

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Place Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   DNF 9.0
1 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   DNF 9.0
1 Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   DNF 9.0
1 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 Wendy Grant Ann Blair, Debbie Nelson, Mandy Rodgers, Cate Irvine   DNF 9.0
1 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   DNF 9.0
1 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   DNF 9.0
1 Ruffian 23 Riki Tiki Tavi Ruffian 23 547 Paul Donaldson Eileen Donaldson Jenny Coulter Siobhan Auld   DNF 9.0
1 Ruffian 23 Mjollnir Ruffian 7036 William Spence Ed Ewing Ian McConnell Ian Arnold Paul Grady   DNF 9.0


www.carrickfergussc.org/racing/racing-in-2023/summer-series/

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com