venue burgee

Summer Series 2023 - Tuesday Keelboat

Carrickfergus Sailing Club

event burgee

Results are provisional as of 14:24 on October 1, 2023

IRC Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: IRC, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC R1
2 May
R2
9 May
R3
16th May
R4
23rd May
R5
30th May
R6
6th June
R7
13th June
R8
27th June
R9
4th July
Total Nett
1st IRC Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 0.990 1.0 (2.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 (4.0 DNC) 1.0 1.0 15.0 9.0
2nd IRC Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 0.985 (4.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 1.0 3.0 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 21.0 13.0
3rd IRC Vixen VX One 190 David McFarland Rosie 0.990 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 2.0 2.0 2.0 2.0 27.0 19.0

YTC Restricted Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY R2
9 May
R4
23rd May
R8
27th June
Total Nett
1st YTC Restricted Petrouchka Puppeteer 22 P2 Fred Bell Steve Houston 1052 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd YTC Restricted White Pearl   GBR 2549 L David Mitchell Nigel Lynsay, Raymond McCollum, Michelle Hill. 874 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 9.0 9.0

YTC Unrestricted Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY R1
2 May
R2
9 May
R3
16th May
R4
23rd May
R5
30th May
R6
6th June
R7
13th June
R8
27th June
R9
4th July
Total Nett
1st YTC Unrestricted Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 865 2.0 (4.0) 1.0 3.0 2.0 1.0 (6.0 DNC) 1.0 2.0 22.0 12.0
2nd YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Lois Beggs; Ali Carr 927 1.0 2.0 (4.0) 2.0 (4.0) 4.0 1.0 3.0 1.0 22.0 14.0
3rd YTC Unrestricted Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 900 (6.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 27.0 15.0
4th YTC Unrestricted Vixen VX One 190 David McFarland Rosie 865 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 3.0 3.0 3.0 2.0 3.0 38.0 26.0
5th YTC Unrestricted No Quarter VX One GBR 181 Patrick Stocker Sylvain Brehin; Connor Menice 865 (6.0 DNC) 3.0 3.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 48.0 36.0

Ruffian 23 Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating R1
2 May
R2
9 May
R3
16th May
R4
23rd May
R5
30th May
R6
6th June
R7
13th June
R8
27th June
R9
4th July
Total Nett
1st Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   1.0 (2.0) 2.0 1.0 (9.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 1.0 19.0 8.0
2nd Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   (9.0 DNC) 3.5 4.0 2.0 (9.0 DNF) 2.0 2.0 2.0 2.0 35.5 17.5
3rd Ruffian 23 Riki Tiki Tavi Ruffian 23 547 Paul Donaldson Eileen Donaldson Jenny Coulter Siobhan Auld   2.0 1.0 5.0 (7.0) (9.0 DNF) 4.0 3.0 3.0 4.0 38.0 22.0
4th Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   3.0 3.5 3.0 (4.0) (9.0 DNF) 3.0 4.0 4.0 3.0 36.5 23.5
5th Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 3.0 9.0 DNF 5.0 5.0 5.0 5.0 51.0 33.0
6th Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 WENDY GRANT ANN BLAIR, DEBBI NELSON, MANYDE RODGERS, CATE IRVINE   4.0 5.0 (8.0) 5.0 (9.0 DNF) 7.0 7.0 6.0 6.0 57.0 40.0
7th Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   5.0 (9.0 DNC) 6.0 6.0 (9.0 DNF) 6.0 6.0 7.0 7.0 61.0 43.0
8th Ruffian 23 Mjollnir Keel 7036 William Spence Paul Grady Ian Arnold Ian Mc Connell Ed Ewing   6.0 7.0 DNF 7.0 (8.0) (9.0 DNF) 8.0 8.0 8.0 8.0 69.0 52.0

R1 - IRC Fleet - 2 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 0.990 19:25 20:04:26 0:39:26 0:39:02 0:00:00 1.0

R2 - IRC Fleet - 9 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 0.985 19:25 20:23:59 0:58:59 0:58:06 0:00:00 1.0
2 IRC Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 0.990 19:25 20:43:37 1:18:37 1:17:50 0:19:56 2.0

R3 - IRC Fleet - 16th May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 0.990 19:25 20:10:39 0:45:39 0:45:12 0:00:00 1.0
2 IRC Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 0.985 19:25 20:17:58 0:52:58 0:52:10 0:07:05 2.0

R4 - IRC Fleet - 23rd May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 0.985 19:25 20:21:17 0:56:17 0:55:26 0:00:00 1.0
2 IRC Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 0.990 19:25 20:24:20 0:59:20 0:58:44 0:03:20 2.0

R5 - IRC Fleet - 30th May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 0.985 19:25 20:10:06 0:45:06 0:44:25 0:00:00 1.0
2 IRC Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 0.990 19:25 20:14:16 0:49:16 0:48:46 0:04:24 2.0
3 IRC Vixen VX One 190 David McFarland Rosie 0.990 19:25 20:14:50 0:49:50 0:49:20 0:04:58 3.0

R6 - IRC Fleet - 6th June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 0.990 19:25 20:28:33 1:03:33 1:02:55 0:00:00 1.0
2 IRC Vixen VX One 190 David McFarland Rosie 0.990 19:25 20:28:52 1:03:52 1:03:14 0:00:19 2.0
3 IRC Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 0.985 19:25 20:31:20 1:06:20 1:05:20 0:02:28 3.0

R7 - IRC Fleet - 13th June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 0.985 19:25 19:59:14 0:34:14 0:33:43 0:00:00 1.0
2 IRC Vixen VX One 190 David McFarland Rosie 0.990 19:25 20:00:06 0:35:06 0:34:45 0:01:02 2.0

R8 - IRC Fleet - 27th June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 0.990 19:25 20:13:02 0:48:02 0:47:33 0:00:00 1.0
2 IRC Vixen VX One 190 David McFarland Rosie 0.990 19:25 20:13:09 0:48:09 0:47:40 0:00:07 2.0

R9 - IRC Fleet - 4th July

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 IRC Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 0.990 19:25 20:47:52 1:22:52 1:22:02 0:00:00 1.0
2 IRC Vixen VX One 190 David McFarland Rosie 0.990 19:25 20:53:55 1:28:55 1:28:02 0:06:03 2.0

R2 - YTC Restricted Fleet - 9 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Restricted Petrouchka Puppeteer 22 P2 Fred Bell Steve Houston 1052 19:25 20:04:17 0:39:17 0:37:20 0:00:00 1.0

R4 - YTC Restricted Fleet - 23rd May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Restricted Petrouchka Puppeteer 22 P2 Fred Bell Steve Houston 1052 19:25 20:16:58 0:51:58 0:49:24 0:00:00 1.0

R8 - YTC Restricted Fleet - 27th June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Restricted Petrouchka Puppeteer 22 P2 Fred Bell Steve Houston 1052 19:25 20:14:03 0:49:03 0:46:38 0:00:00 1.0

R1 - YTC Unrestricted Fleet - 2 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Lois Beggs; Ali Carr 927 19:25 20:05:34 0:40:34 0:43:46 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 865 19:25 20:04:26 0:39:26 0:45:35 0:01:35 2.0

R2 - YTC Unrestricted Fleet - 9 May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 900 19:25 20:23:59 0:58:59 1:05:32 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Lois Beggs; Ali Carr 927 19:25 20:44:13 1:19:13 1:25:27 0:18:28 2.0
3 YTC Unrestricted No Quarter VX One GBR 181 Patrick Stocker Sylvain Brehin; Connor Menice 865 19:25 20:43:22 1:18:22 1:30:36 0:21:41 3.0
4 YTC Unrestricted Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 865 19:25 20:43:37 1:18:37 1:30:53 0:21:56 4.0

R3 - YTC Unrestricted Fleet - 16th May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 865 19:25 20:10:39 0:45:39 0:52:46 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 900 19:25 20:17:58 0:52:58 0:58:51 0:05:28 2.0
3 YTC Unrestricted No Quarter VX One GBR 181 Patrick Stocker Sylvain Brehin; Connor Menice 865 19:25 20:16:40 0:51:40 0:59:44 0:06:01 3.0
4 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Lois Beggs; Ali Carr 927 19:25 20:21:09 0:56:09 1:00:34 0:07:14 4.0

R4 - YTC Unrestricted Fleet - 23rd May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 900 19:25 20:21:17 0:56:17 1:02:32 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Lois Beggs; Ali Carr 927 19:25 20:26:54 1:01:54 1:06:46 0:03:56 2.0
3 YTC Unrestricted Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 865 19:25 20:24:20 0:59:20 1:08:36 0:05:14 3.0

R5 - YTC Unrestricted Fleet - 30th May

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 900 19:25 20:10:06 0:45:06 0:50:07 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 865 19:25 20:14:16 0:49:16 0:56:57 0:05:55 2.0
3 YTC Unrestricted Vixen VX One 190 David McFarland Rosie 865 19:25 20:14:50 0:49:50 0:57:37 0:06:29 3.0
4 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Lois Beggs; Ali Carr 927 19:25 20:22:55 0:57:55 1:02:29 0:11:28 4.0

R6 - YTC Unrestricted Fleet - 6th June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 865 19:25 20:28:33 1:03:33 1:13:28 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 900 19:25 20:31:20 1:06:20 1:13:42 0:00:13 2.0
3 YTC Unrestricted Vixen VX One 190 David McFarland Rosie 865 19:25 20:28:52 1:03:52 1:13:50 0:00:19 3.0
4 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Lois Beggs; Ali Carr 927 19:25 20:34:59 1:09:59 1:15:30 0:01:53 4.0

R7 - YTC Unrestricted Fleet - 13th June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Lois Beggs; Ali Carr 927 19:25 20:00:07 0:35:07 0:37:53 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Elixir Corby 29 GBR 1371L Ryan Wilson Katie Nelson; Brian Conway; Daniel Corbett; Peter Cameron; Ollie Irving 900 19:25 19:59:14 0:34:14 0:38:02 0:00:08 2.0
3 YTC Unrestricted Vixen VX One 190 David McFarland Rosie 865 19:25 20:00:06 0:35:06 0:40:35 0:02:20 3.0

R8 - YTC Unrestricted Fleet - 27th June

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 865 19:25 20:13:02 0:48:02 0:55:32 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Vixen VX One 190 David McFarland Rosie 865 19:25 20:13:09 0:48:09 0:55:40 0:00:07 2.0
3 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Lois Beggs; Ali Carr 927 19:25 20:17:14 0:52:14 0:56:21 0:00:45 3.0

R9 - YTC Unrestricted Fleet - 4th July

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Black and Slippy Ultimate 20 GBR 6100 Paul Fekkes Lois Beggs; Ali Carr 927 19:25 20:52:12 1:27:12 1:34:04 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Sheep Dawg VX One GBR 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 865 19:25 20:47:52 1:22:52 1:35:48 0:01:30 2.0
3 YTC Unrestricted Vixen VX One 190 David McFarland Rosie 865 19:25 20:53:55 1:28:55 1:42:48 0:07:33 3.0

R1 - Ruffian 23 Fleet - 2 May

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   19:30 20:18:28 0:48:28 0:48:28 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Riki Tiki Tavi Ruffian 23 547 Paul Donaldson Eileen Donaldson Jenny Coulter Siobhan Auld   19:30 20:26:34 0:56:34 0:56:34 0:08:06 2.0
3 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   19:30 20:31:05 1:01:05 1:01:05 0:12:37 3.0
4 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 WENDY GRANT ANN BLAIR, DEBBI NELSON, MANYDE RODGERS, CATE IRVINE   19:30 20:32:53 1:02:53 1:02:53 0:14:25 4.0
5 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   19:30 20:39:29 1:09:29 1:09:29 0:21:01 5.0
6 Ruffian 23 Mjollnir Keel 7036 William Spence Paul Grady Ian Arnold Ian Mc Connell Ed Ewing   19:30 20:46:39 1:16:39 1:16:39 0:28:11 6.0

R2 - Ruffian 23 Fleet - 9 May

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Riki Tiki Tavi Ruffian 23 547 Paul Donaldson Eileen Donaldson Jenny Coulter Siobhan Auld   19:30 20:44:03 1:14:03 1:14:03 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   19:30 20:44:04 1:14:04 1:14:04 0:00:01 2.0
3 Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   19:30 20:44:14 1:14:14 1:14:14 0:00:11 3.5
3 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   19:30 20:44:14 1:14:14 1:14:14 0:00:11 3.5
5 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 WENDY GRANT ANN BLAIR, DEBBI NELSON, MANYDE RODGERS, CATE IRVINE   19:30 20:44:47 1:14:47 1:14:47 0:00:44 5.0
6 Ruffian 23 Mjollnir Keel 7036 William Spence Paul Grady Ian Arnold Ian Mc Connell Ed Ewing   19:30   DNF     7.0

R3 - Ruffian 23 Fleet - 16th May

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   19:30 20:14:57 0:44:57 0:44:57 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   19:30 20:15:02 0:45:02 0:45:02 0:00:05 2.0
3 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   19:30 20:15:15 0:45:15 0:45:15 0:00:18 3.0
4 Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   19:30 20:15:33 0:45:33 0:45:33 0:00:36 4.0
5 Ruffian 23 Riki Tiki Tavi Ruffian 23 547 Paul Donaldson Eileen Donaldson Jenny Coulter Siobhan Auld   19:30 20:16:43 0:46:43 0:46:43 0:01:46 5.0
6 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   19:30 20:17:18 0:47:18 0:47:18 0:02:21 6.0
7 Ruffian 23 Mjollnir Keel 7036 William Spence Paul Grady Ian Arnold Ian Mc Connell Ed Ewing   19:30 20:19:06 0:49:06 0:49:06 0:04:09 7.0
8 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 WENDY GRANT ANN BLAIR, DEBBI NELSON, MANYDE RODGERS, CATE IRVINE   19:30 20:19:17 0:49:17 0:49:17 0:04:20 8.0

R4 - Ruffian 23 Fleet - 23rd May

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   19:30 20:20:39 0:50:39 0:50:39 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   19:30 20:22:49 0:52:49 0:52:49 0:02:10 2.0
3 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   19:30 20:25:58 0:55:58 0:55:58 0:05:19 3.0
4 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   19:30 20:26:28 0:56:28 0:56:28 0:05:49 4.0
5 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 WENDY GRANT ANN BLAIR, DEBBI NELSON, MANYDE RODGERS, CATE IRVINE   19:30 20:32:00 1:02:00 1:02:00 0:11:21 5.0
6 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   19:30 20:32:04 1:02:04 1:02:04 0:11:25 6.0
7 Ruffian 23 Riki Tiki Tavi Ruffian 23 547 Paul Donaldson Eileen Donaldson Jenny Coulter Siobhan Auld   19:30 20:32:24 1:02:24 1:02:24 0:11:45 7.0
8 Ruffian 23 Mjollnir Keel 7036 William Spence Paul Grady Ian Arnold Ian Mc Connell Ed Ewing   19:30 20:39:49 1:09:49 1:09:49 0:19:10 8.0

R5 - Ruffian 23 Fleet - 30th May

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Place Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   DNF 9.0
1 Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   DNF 9.0
1 Ruffian 23 Riki Tiki Tavi Ruffian 23 547 Paul Donaldson Eileen Donaldson Jenny Coulter Siobhan Auld   DNF 9.0
1 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   DNF 9.0
1 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   DNF 9.0
1 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 WENDY GRANT ANN BLAIR, DEBBI NELSON, MANYDE RODGERS, CATE IRVINE   DNF 9.0
1 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   DNF 9.0
1 Ruffian 23 Mjollnir Keel 7036 William Spence Paul Grady Ian Arnold Ian Mc Connell Ed Ewing   DNF 9.0

R6 - Ruffian 23 Fleet - 6th June

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   19:30 20:17:16 0:47:16 0:47:16 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   19:30 20:18:04 0:48:04 0:48:04 0:00:48 2.0
3 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   19:30 20:19:11 0:49:11 0:49:11 0:01:55 3.0
4 Ruffian 23 Riki Tiki Tavi Ruffian 23 547 Paul Donaldson Eileen Donaldson Jenny Coulter Siobhan Auld   19:30 20:19:29 0:49:29 0:49:29 0:02:13 4.0
5 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   19:30 20:19:59 0:49:59 0:49:59 0:02:43 5.0
6 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   19:30 20:24:52 0:54:52 0:54:52 0:07:36 6.0
7 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 WENDY GRANT ANN BLAIR, DEBBI NELSON, MANYDE RODGERS, CATE IRVINE   19:30 20:27:51 0:57:51 0:57:51 0:10:35 7.0
8 Ruffian 23 Mjollnir Keel 7036 William Spence Paul Grady Ian Arnold Ian Mc Connell Ed Ewing   19:30 20:37:28 1:07:28 1:07:28 0:20:12 8.0

R7 - Ruffian 23 Fleet - 13th June

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   19:30 20:10:18 0:40:18 0:40:18 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   19:30 20:11:04 0:41:04 0:41:04 0:00:46 2.0
3 Ruffian 23 Riki Tiki Tavi Ruffian 23 547 Paul Donaldson Eileen Donaldson Jenny Coulter Siobhan Auld   19:30 20:11:44 0:41:44 0:41:44 0:01:26 3.0
4 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   19:30 20:12:08 0:42:08 0:42:08 0:01:50 4.0
5 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   19:30 20:14:16 0:44:16 0:44:16 0:03:58 5.0
6 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   19:30 20:17:14 0:47:14 0:47:14 0:06:56 6.0
7 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 WENDY GRANT ANN BLAIR, DEBBI NELSON, MANYDE RODGERS, CATE IRVINE   19:30 20:18:15 0:48:15 0:48:15 0:07:57 7.0
8 Ruffian 23 Mjollnir Keel 7036 William Spence Paul Grady Ian Arnold Ian Mc Connell Ed Ewing   19:30 20:24:42 0:54:42 0:54:42 0:14:24 8.0

R8 - Ruffian 23 Fleet - 27th June

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   19:30 20:21:28 0:51:28 0:51:28 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   19:30 20:23:58 0:53:58 0:53:58 0:02:30 2.0
3 Ruffian 23 Riki Tiki Tavi Ruffian 23 547 Paul Donaldson Eileen Donaldson Jenny Coulter Siobhan Auld   19:30 20:24:28 0:54:28 0:54:28 0:03:00 3.0
4 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   19:30 20:25:22 0:55:22 0:55:22 0:03:54 4.0
5 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   19:30 20:25:47 0:55:47 0:55:47 0:04:19 5.0
6 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 WENDY GRANT ANN BLAIR, DEBBI NELSON, MANYDE RODGERS, CATE IRVINE   19:30 20:28:20 0:58:20 0:58:20 0:06:52 6.0
7 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   19:30 20:29:22 0:59:22 0:59:22 0:07:54 7.0
8 Ruffian 23 Mjollnir Keel 7036 William Spence Paul Grady Ian Arnold Ian Mc Connell Ed Ewing   19:30 20:32:01 1:02:01 1:02:01 0:10:33 8.0

R9 - Ruffian 23 Fleet - 4th July

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 IR346 Stephen Penney William Roy Paul Gordon Martin   19:30 20:18:38 0:48:38 0:48:38 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Bloodhound Ruffian23 11 Walter Ewing Trevor Mc caig Ryan Esther Colin Ogelvy   19:30 20:20:47 0:50:47 0:50:47 0:02:09 2.0
3 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan Michael Donnelly, Brian Courtney, Rob Kerr, David Billings, Kelly Robinson   19:30 20:21:47 0:51:47 0:51:47 0:03:09 3.0
4 Ruffian 23 Riki Tiki Tavi Ruffian 23 547 Paul Donaldson Eileen Donaldson Jenny Coulter Siobhan Auld   19:30 20:22:24 0:52:24 0:52:24 0:03:46 4.0
5 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   19:30 20:30:33 1:00:33 1:00:33 0:11:55 5.0
6 Ruffian 23 Daisy RUFFIAN 23 33 WENDY GRANT ANN BLAIR, DEBBI NELSON, MANYDE RODGERS, CATE IRVINE   19:30 20:30:59 1:00:59 1:00:59 0:12:21 6.0
7 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   19:30 20:31:19 1:01:19 1:01:19 0:12:41 7.0
8 Ruffian 23 Mjollnir Keel 7036 William Spence Paul Grady Ian Arnold Ian Mc Connell Ed Ewing   19:30 20:32:37 1:02:37 1:02:37 0:13:59 8.0


www.carrickfergussc.org/racing/racing-in-2023/summer-series/

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com