venue burgee

Early Dinghy Series 2024

Carrickfergus Sailing Club

event burgee

Results are provisional as of 14:22 on June 15, 2024

PY Dinghy Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1
8 May  
R2
8 May  
R5
5 June  
R6
5 June  
R7
12 June  
R8
12 June  
Total Nett
1st PY Dinghy   Laser Full 158259 Callum McCune   1102 (3.0 DNC) 3.0 DNC 2.0 2.0 2.0 3.0 15.0 12.0
2nd PY Dinghy   Topper 45242 Daniel Tester   1369 1.0 2.0 (4.0) 4.0 3.0 4.0 18.0 14.0
3rd PY Dinghy   Quba   Sophia   1260 3.0 DNC 3.0 DNC (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 2.0 21.0 15.0
4th PY Dinghy   Quba SC-7 Matthew   1260 3.0 DNC 3.0 DNC 1.0 1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 24.0 16.0
5th PY Dinghy   Laser 4.7 192328 Louise Leonard   1213 3.0 DNC 3.0 DNC (6.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 1.0 23.0 17.0
6th PY Dinghy   Quba SC-3 Hannah Milligan   1260 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 3.0 5.0 (6.0) 23.0 17.0
7th PY Dinghy   Topper 45512 Anna McF   1369 2.0 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 5.0 26.0 20.0
8th PY Dinghy   Quba SC-1 Oliver Tester   1260 3.0 DNC 3.0 DNC 5.0 5.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 32.0 24.0
9th PY Dinghy   Topper 43341 Ryan Aiken     3.0 DNC 3.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC (7.0) 7.0 32.0 25.0

RS400 Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
8 May  
R2
8 May  
R3
15 May  
R4
15 May  
R5
5 June  
R6
5 June  
R7
12 June  
R8
12 June  
Total Nett
1st RS400 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donelley Rick McCaig   1.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 2.0 1.0 11.0 9.0
2nd RS400 Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Sharon Corkhill   3.0 2.0 2.0 1.0 3.0 3.0 1.0 (4.0) 19.0 15.0
3rd RS400 Grey Boat RS400 1415 Frank Macfarlane Brian Conway   2.0 3.0 (4.0) 3.0 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 2.0 25.0 21.0
4th RS400   RS400 1316 Stephen McLernon     (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.5 OOD 1.5 OOD 1.0 2.0 5.0 DNC 5.0 DNC 28.0 22.0
5th RS400 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard   4.0 (5.0) 3.0 4.0 3.8 OOD 3.8 OOD 4.0 3.0 30.6 25.6
6th RS400   RS400 1178 Brian Holmes     (5.0) 4.0 5.0 5.0 4.0 DNC 4.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 37.0 32.0
7th RS400 Swiftie RS400 406 Zachary Fairless Kate Fairless   (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 6.0 4.0 DNC 4.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 42.0 36.0

R1 - PY Dinghy Fleet - 8 May

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:16
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY Dinghy   Topper 45242 Daniel Tester   1369 19:16 19:39:50 0:23:50 0:17:25 1.0
2 PY Dinghy   Topper 45512 Anna McF   1369 19:16 19:44:22 0:28:22 0:20:43 2.0

R2 - PY Dinghy Fleet - 8 May

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:46
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY Dinghy   Topper 45512 Anna McF   1369 19:49 20:04:13 0:15:13 0:11:07 1.0
2 PY Dinghy   Topper 45242 Daniel Tester   1369 19:49 20:06:15 0:17:15 0:12:36 2.0

R5 - PY Dinghy Fleet - 5 June

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 7:21
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY Dinghy   Quba SC-7 Matthew   1260 7:21 7:39:33 0:18:33 0:14:43 1.0
2 PY Dinghy   Laser Full 158259 Callum McCune   1102 7:21 7:38:27 0:17:27 0:15:50 2.0
3 PY Dinghy   Quba SC-3 Hannah Milligan   1260 7:21 7:42:45 0:21:45 0:17:16 3.0
4 PY Dinghy   Topper 45242 Daniel Tester   1369 7:21 7:46:59 0:25:59 0:18:59 4.0
5 PY Dinghy   Quba SC-1 Oliver Tester   1260 7:21 7:47:59 0:26:59 0:21:25 5.0

R6 - PY Dinghy Fleet - 5 June

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 7:56
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY Dinghy   Quba SC-7 Matthew   1260 7:56 8:03:56 0:07:56 0:06:18 1.0
2 PY Dinghy   Laser Full 158259 Callum McCune   1102 7:56 8:04:28 0:08:28 0:07:41 2.0
3 PY Dinghy   Quba SC-3 Hannah Milligan   1260 7:56 8:10:10 0:14:10 0:11:15 3.0
4 PY Dinghy   Topper 45242 Daniel Tester   1369 7:56 8:11:51 0:15:51 0:11:35 4.0
5 PY Dinghy   Quba SC-1 Oliver Tester   1260 7:56 8:12:56 0:16:56 0:13:26 5.0

R7 - PY Dinghy Fleet - 12 June

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:27
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY Dinghy   Quba   Sophia   1260 19:27 19:42:06 0:15:06 0:11:59 1.0
2 PY Dinghy   Laser Full 158259 Callum McCune   1102 19:27 19:40:45 0:13:45 0:12:29 2.0
3 PY Dinghy   Topper 45242 Daniel Tester   1369 19:27 19:45:50 0:18:50 0:13:45 3.0
4 PY Dinghy   Laser 4.7 192328 Louise Leonard   1213 19:27 19:44:10 0:17:10 0:14:09 4.0
5 PY Dinghy   Quba SC-3 Hannah Milligan   1260 19:27 19:45:50 0:18:50 0:14:57 5.0
6 PY Dinghy   Topper 45512 Anna McF   1369 19:27 19:50:45 0:23:45 0:17:21 6.0
7 PY Dinghy   Topper 43341 Ryan Aiken     19:27 19:44:55 0:17:55 0:17:55 7.0

R8 - PY Dinghy Fleet - 12 June

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:58
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PY Dinghy   Laser 4.7 192328 Louise Leonard   1213 19:58 20:28:30 0:30:30 0:25:09 1.0
2 PY Dinghy   Quba   Sophia   1260 19:58 20:30:10 0:32:10 0:25:32 2.0
3 PY Dinghy   Laser Full 158259 Callum McCune   1102 19:58 20:28:35 0:30:35 0:27:45 3.0
4 PY Dinghy   Topper 45242 Daniel Tester   1369 19:58 20:36:30 0:38:30 0:28:07 4.0
5 PY Dinghy   Topper 45512 Anna McF   1369 19:58 20:37:43 0:39:43 0:29:01 5.0
6 PY Dinghy   Quba SC-3 Hannah Milligan   1260 19:58 20:36:45 0:38:45 0:30:45 6.0
7 PY Dinghy   Topper 43341 Ryan Aiken     19:58 20:37:42 0:39:42 0:39:42 7.0

R1 - RS400 Fleet - 8 May

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 19:13
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 RS400 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donelley Rick McCaig   1 1.0
2 RS400 Grey Boat RS400 1415 Frank Macfarlane Brian Conway   2 2.0
3 RS400 Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Sharon Corkhill   3 3.0
4 RS400 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard   4 4.0
5 RS400   RS400 1178 Brian Holmes     5 5.0

R2 - RS400 Fleet - 8 May

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 19:43
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 RS400 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donelley Rick McCaig   1 1.0
2 RS400 Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Sharon Corkhill   2 2.0
3 RS400 Grey Boat RS400 1415 Frank Macfarlane Brian Conway   3 3.0
4 RS400   RS400 1178 Brian Holmes     4 4.0
5 RS400 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard   5 5.0

R3 - RS400 Fleet - 15 May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 RS400 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donelley Rick McCaig   1 1.0
2 RS400   RS400 1316 Stephen McLernon     OOD 1.5
3 RS400 Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Sharon Corkhill   2 2.0
4 RS400 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard   3 3.0
5 RS400 Grey Boat RS400 1415 Frank Macfarlane Brian Conway   4 4.0
6 RS400   RS400 1178 Brian Holmes     5 5.0
7 RS400 Swiftie RS400 406 Zachary Fairless Kate Fairless   6 6.0

R4 - RS400 Fleet - 15 May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 RS400 Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Sharon Corkhill   1 1.0
2 RS400   RS400 1316 Stephen McLernon     OOD 1.5
3 RS400 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donelley Rick McCaig   2 2.0
4 RS400 Grey Boat RS400 1415 Frank Macfarlane Brian Conway   3 3.0
5 RS400 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard   4 4.0
6 RS400   RS400 1178 Brian Holmes     5 5.0
7 RS400 Swiftie RS400 406 Zachary Fairless Kate Fairless   6 6.0

R5 - RS400 Fleet - 5 June

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 RS400   RS400 1316 Stephen McLernon     1 1.0
2 RS400 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donelley Rick McCaig   2 2.0
3 RS400 Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Sharon Corkhill   3 3.0
4 RS400 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard   OOD 3.8

R6 - RS400 Fleet - 5 June

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 RS400 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donelley Rick McCaig   1 1.0
2 RS400   RS400 1316 Stephen McLernon     2 2.0
3 RS400 Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Sharon Corkhill   3 3.0
4 RS400 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard   OOD 3.8

R7 - RS400 Fleet - 12 June

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 RS400 Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Sharon Corkhill   1 1.0
2 RS400 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donelley Rick McCaig   2 2.0
3 RS400 Grey Boat RS400 1415 Frank Macfarlane Brian Conway   3 3.0
4 RS400 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard   4 4.0

R8 - RS400 Fleet - 12 June

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 RS400 Zimmer Frame RS400 1405 Liam Donelley Rick McCaig   1 1.0
2 RS400 Grey Boat RS400 1415 Frank Macfarlane Brian Conway   2 2.0
3 RS400 Lucky Dip RS400 888 Stephen Donnelly Tim Leonard   3 3.0
4 RS400 Feckwit RS400 1264 Neil Calvin Sharon Corkhill   4 4.0

www.carrickfergussc.org/racing/racing-in-2024/summer-series-2024/

www.carrickfergussc.org/

Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com