event burgee venue burgee

Summer Series 2024 - Tuesday Keelboat

Carrickfergus Sailing Club

Results are provisional as of 20:01 on June 20, 2024

Ruffian 23 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating 9 May
 
16 May
 
23 May
 
30 May
 
6 June
 
20 June
 
Total Nett
1st Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 346 Stephen Penney     1.0 1.0 (8.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 13.0 5.0
2nd Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan     2.0 3.0 (8.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 20.0 12.0
3rd Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   3.0 2.0 (8.0 DNC) 3.0 5.0 2.0 23.0 15.0
4th Ruffian 23 Daisy Ruffian 23 33 Wendy Grant     5.0 5.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 4.0 33.0 25.0
5th Ruffian 23 Mjollnir Ruffian 23 7026 William Spence     4.0 4.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 8.0 DNC 36.0 28.0
6th Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   6.0 6.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 RET 5.0 41.0 33.0
7th Ruffian 23 Bloodhound Ruffian 23 11 Walter Ewing     (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 6.0 8.0 DNC 46.0 38.0

YTC Restricted Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY 9 May
 
16 May
 
23 May
 
30 May
 
6 June
 
20 June
 
Total Nett
1st YTC Restricted White Pearl   2549L David Mitchell   875 1.0 1.0 (4.0 DNC) 1.0 1.0 4.0 DNS 12.0 8.0
2nd YTC Restricted Gecko Sadler 32 GBR4621L Graham Moucka   1068 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 21.0 17.0
3rd YTC Restricted Petrouchka Puppeteer 22 P2 Fred Bell   1052 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 22.0 18.0

YTC Unrestricted Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY 9 May
 
16 May
 
6 June
 
20 June
 
Total Nett
1st YTC Unrestricted Sheepdawg VX 1 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 869 3.0 1.0 1.0 (4.0 DNC) 9.0 5.0
2nd YTC Unrestricted Black & Slippy Ultimate 20 6100T Paul Fekkes Rose White, Ollie 908 2.0 2.0 (3.0) 1.0 8.0 5.0
3rd YTC Unrestricted   VX 1 179 Matthew McClernon   869 1.0 (4.0 DNC) 2.0 4.0 DNC 11.0 7.0

9 May - Ruffian 23 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 346 Stephen Penney     19:25 19:54:08 0:29:08 0:29:08 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan     19:25 19:59:21 0:34:21 0:34:21 0:05:13 2.0
3 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   19:25 19:59:33 0:34:33 0:34:33 0:05:25 3.0
4 Ruffian 23 Mjollnir Ruffian 23 7026 William Spence     19:25 20:04:21 0:39:21 0:39:21 0:10:13 4.0
5 Ruffian 23 Daisy Ruffian 23 33 Wendy Grant     19:25 20:05:32 0:40:32 0:40:32 0:11:24 5.0
6 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   19:25 20:10:08 0:45:08 0:45:08 0:16:00 6.0

16 May - Ruffian 23 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 346 Stephen Penney     19:25 19:53:54 0:28:54 0:28:54 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   19:25 19:54:11 0:29:11 0:29:11 0:00:17 2.0
3 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan     19:25 19:54:21 0:29:21 0:29:21 0:00:27 3.0
4 Ruffian 23 Mjollnir Ruffian 23 7026 William Spence     19:25 19:56:41 0:31:41 0:31:41 0:02:47 4.0
5 Ruffian 23 Daisy Ruffian 23 33 Wendy Grant     19:25 19:58:39 0:33:39 0:33:39 0:04:45 5.0
6 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   19:25 20:01:11 0:36:11 0:36:11 0:07:17 6.0

30 May - Ruffian 23 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:25
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 346 Stephen Penney     19:25 19:50:46 0:25:46 0:25:46 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan     19:25 19:52:34 0:27:34 0:27:34 0:01:48 2.0
3 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   19:25 19:53:51 0:28:51 0:28:51 0:03:05 3.0

6 June - Ruffian 23 Fleet

Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 346 Stephen Penney     19:25 20:00:20 0:35:20 0:35:20 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan     19:25 20:02:29 0:37:29 0:37:29 0:02:09 2.0
3 Ruffian 23 Daisy Ruffian 23 33 Wendy Grant     19:25 20:07:09 0:42:09 0:42:09 0:06:49 3.0
4 Ruffian 23 Mjollnir Ruffian 23 7026 William Spence     19:25 20:10:52 0:45:52 0:45:52 0:10:32 4.0
5 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   19:25 20:13:24 0:48:24 0:48:24 0:13:04 5.0
6 Ruffian 23 Bloodhound Ruffian 23 11 Walter Ewing     19:25 20:13:37 0:48:37 0:48:37 0:13:17 6.0
7 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others       RET     8.0

20 June - Ruffian 23 Fleet

Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ruffian 23 Hot Orange Ruffian 23 346 Stephen Penney     19:25 19:48:43 0:23:43 0:23:43 0:00:00 1.0
2 Ruffian 23 Druid Ruffian 23 141 Jim Shields Ted Sturdy, Peter Magee, Peter Crossley + a n other   19:25 19:49:57 0:24:57 0:24:57 0:01:14 2.0
3 Ruffian 23 Rascal Ruffian 23 888 Geraldine Duggan     19:25 19:50:35 0:25:35 0:25:35 0:01:52 3.0
4 Ruffian 23 Daisy Ruffian 23 33 Wendy Grant     19:25 19:52:14 0:27:14 0:27:14 0:03:31 4.0
5 Ruffian 23 Coyote Ruffian 23 185 Gillian McAdam Campbell family and others   19:25 19:53:27 0:28:27 0:28:27 0:04:44 5.0

9 May - YTC Restricted Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:20
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Restricted White Pearl   2549L David Mitchell   875 19:20 19:53:37 0:33:37 0:38:25 0:00:00 1.0

16 May - YTC Restricted Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:20
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Restricted White Pearl   2549L David Mitchell   875 19:20 19:55:25 0:35:25 0:40:29 0:00:00 1.0

30 May - YTC Restricted Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:20
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Restricted White Pearl   2549L David Mitchell   875 19:20 19:52:21 0:32:21 0:36:58 0:00:00 1.0

6 June - YTC Restricted Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:20
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Restricted White Pearl   2549L David Mitchell   875 19:20 20:37:48 1:17:48 1:28:55 0:00:00 1.0

20 June - YTC Restricted Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:20
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Restricted Gecko Sadler 32 GBR4621L Graham Moucka   1068 19:20 19:47:46 0:27:46 0:26:00 0:00:00 1.0
2 YTC Restricted Petrouchka Puppeteer 22 P2 Fred Bell   1052 19:20 19:49:32 0:29:32 0:28:04 0:02:11 2.0
3 YTC Restricted White Pearl   2549L David Mitchell   875 19:20   DNS     4.0

9 May - YTC Unrestricted Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:15
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted   VX 1 179 Matthew McClernon   869 19:15 19:46:22 0:31:22 0:36:06 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Black & Slippy Ultimate 20 6100T Paul Fekkes Rose White, Ollie 908 19:15 19:47:50 0:32:50 0:36:10 0:00:04 2.0
3 YTC Unrestricted Sheepdawg VX 1 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 869 19:15 19:46:36 0:31:36 0:36:22 0:00:14 3.0

16 May - YTC Unrestricted Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:15
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Sheepdawg VX 1 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 869 19:15 19:57:29 0:42:29 0:48:53 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted Black & Slippy Ultimate 20 6100T Paul Fekkes Rose White, Ollie 908 19:15 20:05:19 0:50:19 0:55:25 0:05:56 2.0

6 June - YTC Unrestricted Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:15
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Sheepdawg VX 1 202 Trevor D'Arcy Alan McClernon 869 19:15 20:06:56 0:51:56 0:59:46 0:00:00 1.0
2 YTC Unrestricted   VX 1 179 Matthew McClernon   869 19:15 20:11:25 0:56:25 1:04:55 0:04:29 2.0
3 YTC Unrestricted Black & Slippy Ultimate 20 6100T Paul Fekkes Rose White, Ollie 908 19:15 20:21:54 1:06:54 1:13:41 0:12:38 3.0

20 June - YTC Unrestricted Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:15
Rank Fleet Boat Name Class Sail Number Helm Name Crew Names PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 YTC Unrestricted Black & Slippy Ultimate 20 6100T Paul Fekkes Rose White, Ollie 908 19:15 19:59:22 0:44:22 0:48:52 0:00:00 1.0


www.carrickfergussc.org/racing/racing-in-2023/summer-series/

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com