CSS Poängseglingar 1-10

Results as of 17:05 on September 17, 2011

Poäng 1 ingen båt kom till start

Poäng 1

Start: Poäng 1 seglad 17/9, Finishes: Elapsed time, Course: 7H, Wind dir: O, Ave wind: 2-4m/s
Placering Båt namn Båt typ Rorsman LYS Elapsed Corrected
1 PARRA Maxi Racer Johan Gustafsson 1.12 47:59 0:53:44
2 Maxi Magic Krister Holgersson 1.08 56:23 1:00:54
3 Caribian 22 Lars-Erik Andersson 1.00 1:03:04 1:03:04
4 Tintin Elvström 1/4 Sussane Heinemo 1.04 1:04:43 1:07:18
5 El Portico Scanmar 33 Örjan Heedman 1.14 59:15 1:07:33
6 Diva 35 Anders Åberg 1.25 55:00 1:08:45
7 606 Claus Sabienski 1.03 1:08.00 1:10:02
8 Comfort 32 P-E Vrang 1.08 1:06:43 1:12:03
9 Maxi77 Olle Eriksson 1.03 1:16:35 1:18:53

Poäng 2

Start: Poäng 2, Finishes: Elapsed time, Wind dir: NV, Ave wind: 8m/s
Placering Båt namn Båt typ Rorsman LYS Elapsed Corrected
1 PARRA Maxi Racer Johan Gustafsson 1.12 49:52 0:55:51
2 El Portico Scanmar 33 Örjan Heedman 1.10 51:20 0:56:28
3 606 Claus Sabienski 1.00 58:22 0:58:22
4 Maxi77 Olle Eriksson 0.99 59:04 0:58:29
5 Suzzi Beason 31 Sune Augustsson 1.09 54:15 0:59:08
6 Tintin Elvström 1/4 Sussane Heinemo 1.05 56:29 0:59:18
7 Compis Per Florin 1.03 58:1 0:59:45
8 606 Kurt Jacobssen 1.00 1:01:20 1:01:20

Poäng 3

Start: poäng 3, Finishes: Elapsed time, Course: 2V, Wind dir: VXL, Ave wind: 0-3m/s
Placering Båt namn Båt typ Rorsman LYS Elapsed Corrected
1 Tintin Elvström 1/4 Sussane Heinemo 1.05 2:22:45 2:29:53
2 PARRA Maxi Racer Johan Gustafsson 1.12 2:15:18 2:31:32
3 Aspect 40 Team Revival 1.40 1:54:30 2:40:18
4 El Portico Scanmar 33 Örjan Heedman 1.13 2:22:22 2:40:52
5 Suzzi Beason 31 Sune Augustsson 1.09 2:28:15 2:41:36
6 Compis Per Florin 1.03 2:39:50 2:44:38
7 Maxi77 Olle Eriksson 0.99 2:46:39 2:44:59
8 Caribian 22 Lars-Erik Andersson 1.00 DNF  
8 Dyas Claus Sabienski 1.13 DNF  

Poäng 4

Start: Poäng 4, Finishes: Elapsed time
Placering Båt namn Båt typ Rorsman LYS Elapsed Corrected
1 Caribian 22 Lars-Erik Andersson 0.97 1:30:31 1:27:48
2 Maxi77 Olle Eriksson 1.0 1:33:23 1:33:23
3 Suzzi Beason 31 Sune Augustsson 1.10 1:26:45 1:35:26
4 Smiling Kurt Jacobsen 1.02 1:34:54 1:36:48
5 Compis Per Florin 1.03 1:34:24 1:37:14
6 Albin Nova Jarl Karlsson 1.13 1:27:21 1:38:42

Poäng 5

Start: Poäng 5, Finishes: Elapsed time, Wind dir: NV, Ave wind: 8m/s
Placering Båt namn Båt typ Rorsman LYS Elapsed Corrected
1 Maxi77 Olle Eriksson 1.00 1:02:43 1:02:43
2 Maxi Magic Krister Holgersson 1.05 59:57 1:02:57
3 Caribian 22 Lars-Erik Andersson 0.97 1:06:54 1:04:54
4 Suzzi Beason 31 Sune Augustsson 1.07 1:01.32 1:05:50
5 El Portico Scanmar 33 Örjan Heedman 1.11 1:00:58 1:07:40
6 606 Kurt Jacobssen 1.02 1:06:38 1:07:58

Poäng 6

Start: Poäng 6, Finishes: Elapsed time, Course: A2V, Wind dir: SSV, Ave wind: 1-4m/s
Placering Båt namn Båt typ Rorsman LYS Elapsed Corrected
1 PARRA Maxi Racer Johan Gustafsson 1.12 1:28:53 1:39:33
2 Maxi Magic Krister Holgersson 1.08 1:49:13 1:57:57
3 Caribian 22 Lars-Erik Andersson 1.00 2.04:23 2.04.23
4 Tintin Elvström 1/4 Sussane Heinemo 1.04 2:00:53 2:05:43
5 Compis Per Florin 1.03 2:11:22 2:15:18
6 Suzzi Beason 31 Sune Augustsson 1.10 2:03:28 2:15:49
7 El Portico Scanmar 33 Örjan Heedman 1.11 2:04.05 2:17:44
8 X-95 Henrik Jernetz 1.14 2:00:59 2:17:55
9 Albin Nova Jarl Karlsson 1.16 1:59:00 2:18:02
10 Dyas Claus Sabienski 1.13 2:13:58 2:31:23
11 Maxi Fenix Fredrik Strand 1.03 2:31:45 2:36:18
12 Smiling Kurt Jacobsen 1.02 2:33:20 2:36:24
13 Maxi77 Olle Eriksson 1.0 2:38:25 2:38:25

Poäng 7

Start: Poäng 7, Finishes: Elapsed time, Course: Bana 5, Wind dir: OSO, Ave wind: 8m/s
Placering Båt namn Båt typ Rorsman LYS Elapsed Corrected
1 PARRA Maxi Racer Johan Gustafsson 1.09 1:17:35 1:24:34
2 Maxi Magic Krister Holgersson 1.08 1:19:58 1:26:22
3 El Portico Scanmar 33 Örjan Heedman 1.11 1:18:10 1:26:46
4 Maxi77 Olle Eriksson 1.0 1:28:02 1:28:02
5 Suzzi Beason 31 Sune Augustsson 1.07 1:23:43 1:29:35
6 Albin Nova Jarl Karlsson 1.13 1:20:14 1:30:40
7 Compis Per Florin 1.03 1:29:13 1:31:54
8 Comfort 32 P-E Vrang 1.08 1:27:49 1:34:51
9 Caribian 22 Lars-Erik Andersson 1.00 DNF  

Poäng 8

Start: Poäng 8, Finishes: Elapsed time, Wind dir: O, Ave wind: 1
Placering Båt namn Båt typ Rorsman LYS Elapsed Corrected
1 CB66 Petter Axelsson 1.17 1:00:57 1:11:19
2 Caribian 22 Lars-Erik Andersson 1.00 1:22:08 1:22:08
3 Tintin Elvström 1/4 Sussane Heinemo 1.04 1:22:40 1:25:58
4 Suzzi Beason 31 Sune Augustsson 1.10 1:21:40 1:29:50
5 606 Claus Sabienski 1.03 1:29:27 1:32:08
6 Beason 31 Urban Enlund 1.07 1:27:19 1:33:26
7 El Portico Scanmar 33 Örjan Heedman 1.11 1:24:12 1:33:28
8 606 Kurt Jacobssen 1.03 1:33:04 1:35:52
9 X-95 Henrik Jernetz 1.14 1:24:15 1:36:03
10 Maxi77 Olle Eriksson 1.0 1:37:50 1:37:50

Poäng 9

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Placering Båt namn Båt typ Rorsman LYS Elapsed Corrected
1 Maxi Magic Krister Holgersson 1.08 2:02:13 2:12:00
2 Tintin Elvström 1/4 Sussane Heinemo 1.04 2:07:14 2:12:19
3 CB66 Petter Axelsson 1.17 1:53:11 2:12:25
4 Suzzi Beason 31 Sune Augustsson 1.10 2:05:06 2:17:37
5 El Portico Scanmar 33 Örjan Heedman 1.11 2:04:34 2:18:16
6 Beason 31 Urban Enlund 1.07 2:10:59 2:20:09
7 606 Kurt Jacobssen 1.03 2:17:13 2:21:20
8 Maxi77 Olle Eriksson 1.0 2:22:51 2:22:51
9 Compis Per Florin 1.03 2:19:37 2:23:48
10 Albin Nova Jarl Karlsson 1.16 2:08:46 2:29:22
11 Comfort 32 P-E Vrang 1.08 DNF  

Poäng 10

Start: Poäng 10, Finishes: Elapsed time, Course: 7H, Wind dir: O, Ave wind: 2m/s
Placering Båt namn Båt typ Rorsman LYS Elapsed Corrected
1 Tintin Elvström 1/4 Sussane Heinemo 1.04 1:12:49 1:15:44
2 PARRA Maxi Racer Johan Gustafsson 1.12 1:09:05 1:17:22
3 Caribian 22 Lars-Erik Andersson 1.00 1:19:33 1:19:33
4 Maxi Magic Krister Holgersson 1.08 1:14:50 1:20:49
5 606 Claus Sabienski 1.03 1:22:08 1:24:36
6 El Portico Scanmar 33 Örjan Heedman 1.14 1:15:14 1:25:46
7 Comfort 32 P-E Vrang 1.08 1:20:58 1:27:27
8 Diva 35 Anders Åberg 1.25 1:10:03 1:27:34
9 Maxi77 Olle Eriksson 1.03 1:26:25 1:29:01
10 Dehler 36 Mats Lindberg 1.23 1:13:48 1:30:46



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com