CSS Poängseglingar

Poäng 1

Start: Poäng 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18:00, Course: Kort Bana, Wind dir: Vxl, Ave wind: 0-2
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected
1 606 258 Kurt Jacobsen 1.035 1:03:03 1:05:15
2 Maxi Magic 77 Holgersson/Löving 1.079 1:01:45 1:06:38
3 Elström 1/4 5055 Eriksson/Heinemo 1.039 1:04:35 1:07:06
4 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 1:07:16 1:07:20
5 DYAS 140 Klaus Sabienski 1.092 1:02:43 1:08:29
6 CB66 53 Karl Hjerpe 1.175 58:53 1:09:11
7 Accent 104 Anders Carlsson 1.010 1:11:04 1:11:47
8 Scanmar 33 84 Örjan Heedman 1.120 1:13:37 1:22:27
9 Beason 31 34 Sune Augustsson 1.093 DNF  

Poäng 2

Start: Poäng 2, Finishes: Elapsed time, Wind dir: NV, Ave wind: 5ms
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected
1 Maxi Magic 77 Holgersson/Löving 1.079 1:02:48 1:07:46
2 CB66 57 Tomas Andersson 1.145 1:01:29 1:10:24
3 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 1:13:05 1:13:09
4 Scanmar 33 84 Örjan Heedman 1.120 1:06:14 1:14:11
5 Elström 1/4 5055 Eriksson/Heinemo 1.019 1:13:07 1:14:30
6 Maxi Mixer Jonas Johansson 1.151 1:05:24 1:15:17
7 Beason 31 34 Sune Augustsson 1.093 1:09:15 1:15:41
8 Maxi 77 1910 Olle Eriksson 1.000 1:15:55 1:15:55
9 DYAS 140 Klaus Sabienski 1.092 1:10:53 1:17:24
10 606 258 Kurt Jacobsen 1.035 1:19:10 1:21:56
11 Accent 104 Anders Carlsson 1.010 1:22:04 1:22:53

Poäng 3

Start: Poäng 3, Finishes: Elapsed time, Course: A6 kort, Wind dir: V, Ave wind: 2-5
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected
1 Elström 1/4 5055 Eriksson/Heinemo 1.039 1:16:51 1:19:51
2 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 1:23:56 1:24:01
3 Scanmar 33 84 Örjan Heedman 1.120 1:18:13 1:27:36
4 Maxi 77 1910 Olle Eriksson 1.000 1:29:16 1:29:16
5 DYAS 140 Klaus Sabienski 1.092 1:22:15 1:29:49
6 Dehler 36 Mats Lindberg 1.237 1:13:29 1:30:54
7 X-95 Henrik Jernetz 1.145 1:19:57 1:31:33
8 Diva 35 Anders Åberg 1.209 1:17:41 1:33:55
9 Comfort 32 PE Vrang 1.084 1:27:46 1:35:08
10 Maxi 33 Thomas Lindberg 1.100 1:51:13 2:02:20

Poäng 4

Start: Poäng 4, Finishes: Elapsed time, Course: Seglades i samband med Ärtsoppeseglingen
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected
1 X-332 Sture Löving 1.212 1:15:44 1:31:47
2 Beason 31 34 Sune Augustsson 1.064 1:30:28 1:36:15
3 Elström 1/4 5055 Eriksson/Heinemo 1.019 1:36:07 1:37:57
4 Albin Nova Jarl Karlsson 1.106 1:28:40 1:38:04
5 Compis 28 Clas Wallgren 1.02 1:45:00 1:47:06

Poäng 5

Start: Poäng 5, Finishes: Elapsed time, Time: 18:00
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected
1 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 1:14:35 1:14:39
2 Beason 31 34 Sune Augustsson 1.093 1:09:45 1:16:14
3 Maxi Magic 77 Holgersson/Löving 1.079 1:11:56 1:17:37
4 Albin Nova Jarl Karlsson 1.106 1:12:15 1:19:55
5 Comfort 32 PE Vrang 1.084 1:15:11 1:21:30
6 Maxi 77 1910 Olle Eriksson 1.000 1:23:03 1:23:03
7 DYAS 140 Klaus Sabienski 1.092 1:17:11 1:24:17

Poäng 6

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: 4, Wind dir: NV, Ave wind: 3-7
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected
1 Albin Nova Jarl Karlsson 1.106 1:08:17 1:15:31
2 Scanmar 31 31 Rolf Andersson 1.101 1:12:45 1:20:06
3 WASA Atlantic 1 Toivo Stark 1.29 1:14:58 1:36:42
4 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 DNF  
4 Scanmar 33 84 Örjan Heedman 1.147 DNF  

Poäng 7

Start: Poäng 7, Finishes: Elapsed time, Time: 18:00, Wind dir: NO, Ave wind: 2-3 m/S
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected
1 X-302 10560 Sten-Åke Kjellberg 1.158 1:03:02 1:13:00
2 CB66 57 Tomas Andersson 1.175 1:04:20 1:15:36
3 Elström 1/4 5055 Eriksson/Heinemo 1.039 1:13:19 1:16:11
4 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 1:16:51 1:16:56
5 Albin Nova Jarl Karlsson 1.156 1:07:16 1:17:46
6 Scanmar 31 31 Rolf Andersson 1.125 1:09:18 1:17:58
7 Scanmar 33 84 Örjan Heedman 1.147 1:08:00 1:18:00
8 Maxi 77 1910 Olle Eriksson 1.000 1:20:02 1:20:02
8 Comfort 32 PE Vrang 1.084 1:13:50 1:20:02
10 Beason 31 34 Sune Augustsson 1.093 1:15:38 1:22:40
11 WASA Atlantic 1 Toivo Stark 1.34 1:04:20 1:26:12

Poäng 8

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18:00, Wind dir: NO, Ave wind: 2-4 ms
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected
1 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 1:06:39 1:06:43
2 Elström 1/4 5055 Eriksson/Heinemo 1.019 1:07:13 1:08:30
3 Scanmar 31 31 Rolf Andersson 1.101 1:03:42 1:10:08
4 Beason 31 34 Sune Augustsson 1.093 1:04:32 1:10:32
5 Scanmar 33 84 Örjan Heedman 1.147 1:02:33 1:11:45
6 Malbec 290 FIN 9952 Klaus Sabienski 1.153 1:02:31 1:12:05
7 Albin Nova Jarl Karlsson 1.106 1:05:21 1:12:17
8 WASA Atlantic 1 Toivo Stark 1.34 1:00:20 1:20:51

Poäng 9

Start: Poäng 9, Finishes: Elapsed time, Time: 18:00, Wind dir: NO, Ave wind: 1-2 ms
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected
1 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 1:56:24 1:56:31
2 Scampi 513 Per Jonsson 1.061 1:50:28 1:57:12
3 Elström 1/4 5055 Eriksson/Heinemo 1.039 1:54:10 1:58:37
4 Maxi 77 1910 Olle Eriksson 1.000 2:01:47 2:01:47
5 Scanmar 33 84 Örjan Heedman 1.12 1:51:03 2:04:23
6 Comfort 32 PE Vrang 1.084 1:56:00 2:05:45
7 Malbec 290 FIN 9952 Klaus Sabienski 1.153 1:49:34 2:06:20
8 Scanmar 31 31 Rolf Andersson 1.125 1:54:28 2:08:47
9 Maxi Magic 77 Holgersson/Löving 1.079 2:00:03 2:09:32
10 Albin Nova Jarl Karlsson 1.156 1:52:17 2:09:48
11 Accent 104 Anders Carlsson 1.006 2:15:09 2:15:58
12 WASA Atlantic 1 Toivo Stark 1.34 1:42:00 2:16:41
13 X-302 10560 Sten-Åke Kjellberg 1.158 2:10:06 2:30:39

Poäng 10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected
1 X-332 Sture Löving 1.212 50:10 1:00:48
2 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 1:05:05 1:05:09
3 Beason 31 34 Sune Augustsson 1.093 1:02:30 1:08:19
4 Malbec 290 FIN 9952 Klaus Sabienski 1.153 1:02:09 1:11:40
5 Scanmar 31 31 Rolf Andersson 1.101 1:06:26 1:13:09
6 Comfort 32 PE Vrang 1.084 1:08:28 1:14:13
7 Maxi 77 1910 Olle Eriksson 1.000 1:20:15 1:20:15
8 Laser Martin Antman 1.000 1:28:00 1:28:00



Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com