CSS Poängseglingar 2013

Carlsborgs Segelsällskap

Results are final as of 21:37 on September 14, 2023

Overall

Sailed: 10, Discards: 0, To count: 10, Rating system: LYS, Entries: 31, Scoring system: Rindler B "High point"
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Poäng 1
   
Poäng 2
   
Poäng 3
   
Poäng 4
   
Poäng 5
   
Poäng 6
   
Poäng 7
   
Poäng 8
   
Poäng 9
   
Poäng 10
   
Total Nett
1st X-332 / Maxi Magic 332 / 77 Sture Löving 1.245 0.00 DNC 89.60 89.60 93.94 93.94 99.20 0.00 DNC 66.23 96.90 56.82 686.23 686.23
2nd Maxi Mixer Cr   Jonas Johansson 1.172 87.80 55.70 55.70 40.84 81.30 22.13 79.03 91.00 48.90 70.05 632.45 632.45
3rd Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 46.88 40.63 25.57 61.07 50.96 91.93 0.00 DNC 98.74 87.30 98.17 601.25 601.25
4th Beason 31 / Scampi 34 Team Augustsson / Jonsson 1.092 65.06 70.77 70.77 81.30 71.19 16.32 19.64 84.81 25.86 30.35 536.07 536.07
5th Scanmar 33 84 Örjan Heedman 1.146 0.00 DNC 0.00 DNC 40.63 30.73 0.00 DNF 74.48 95.02 78.62 71.94 76.67 468.09 468.09
6th Maxi Racer 456 Eriksson/Heinemo 1.118 28.69 0.00 DNC 0.00 DNC 71.19 61.07 33.77 47.05 47.65 64.26 83.28 436.96 436.96
7th Malbec 290 9952 Klaus Sabienski 1.185 0.00 DNC 25.57 10.50 50.96 0.00 DNF 39.58 28.78 60.04 56.58 63.43 335.44 335.44
8th Maxi Racer 60 Thomas Andersson 1.127 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 86.11 10.50 29.08 79.62 89.90 295.21 295.21
9th Comfort 32 298 PE Vrang 1.116 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 62.85 37.91 35.27 33.54 36.97 206.54 206.54
10th WASA Atlantic 1 Toivo Stark 1.349 0.00 DNC 10.50 0.00 DNC 20.61 40.84 0.00 DNF 65.33 16.69 10.50 17.12 181.59 181.59
11th X-302 10560 Sten-Åke Kjellberg 1.155 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 68.66 0.00 DNC 41.46 18.18 50.20 178.50 178.50
12th Scanmar 31 31 Rolf Andersson 1.122 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 27.95 56.19 72.42 0.00 DNC 0.00 DNC 156.56 156.56
13th Dehler 36 10507 Mats Lindberg 1.238 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 57.03 0.00 DNC 22.88 41.22 0.00 DNC 121.13 121.13
14th Maxi 77 1910 Olle Eriksson 1.033 10.50 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNF 0.00 DNF 0.00 DNC 0.00 DNC 53.85 0.00 DNC 43.58 107.93 107.93
15th Ballad 908   Hans Engquist 1.048 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 80.30 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 80.30 80.30
16th Maxi Magic 77 Holgersson/Löving 1.084 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 79.03 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 79.03 79.03
17th Maxi Fenix 177 Strand 1.041 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 45.40 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 23.73 69.13 69.13
18th Compis 28   Clas Wallgren 1.057 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 51.21 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 51.21 51.21
19th Sun Odysse 45   Tomas Eriksson 1.290 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 10.50 10.50 10.50
19th Scampi 7517 Bosse Jonsson 1.097 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 10.50 0.00 DNC 0.00 DNC 10.50 10.50
21st Albin Nova 190 Jarl Karlsson 1.154 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 0.00
21st Laser   Martin Antman 1.000 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 0.00
21st Dehler 36 3903 Peter Heinemo 1.244 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 0.00
21st Maxi Racer 127 Johan Gustafsson 1.127 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 0.00
21st CB66 53 Karl Hjerpe 1.178 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 0.00
21st Accent 104 Anders Carlsson 1.036 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 0.00
21st 606 258 Kurt Jakobsen 1.033 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 0.00
21st CB66 57 Tomas Andersson 1.178 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 0.00
21st Maxi 33   Thomas Lindberg 1.096 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 0.00
21st Diva 35 80 Anders Åberg 1.243 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 0.00
21st X-95 57 Henrik Jernetz 1.142 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 0.00

Poäng 1

Start: Poäng 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18:00, Wind dir: NO, Ave wind: 2-3
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected Points
1 Maxi Mixer Cr   Jonas Johansson 1.172 1:19:35 1:33:16 87.80
2 Beason 31 / Scampi 34 Team Augustsson / Jonsson 1.092 1:28:51 1:37:01 65.06
3 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 1:39:37 1:39:43 46.88
4 Maxi Racer 456 Eriksson/Heinemo 1.118 1:33:16 1:44:16 28.69
5 Maxi 77 1910 Olle Eriksson 1.003 1:54:30 1:54:51 10.50

Poäng 2

Start: Poäng 2, Finishes: Elapsed time, Wind dir: NO, Ave wind: 5ms
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected Points
1 X-332 / Maxi Magic 332 / 77 Sture Löving 1.245 58:57 1:13:24 89.60
2 Beason 31 / Scampi 34 Team Augustsson / Jonsson 1.092 1:10:09 1:16:36 70.77
3 Maxi Mixer Cr   Jonas Johansson 1.172 1:07:18 1:18:53 55.70
4 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 1:19:50 1:19:55 40.63
5 Malbec 290 9952 Klaus Sabienski 1.152 1:10:08 1:20:48 25.57
6 WASA Atlantic 1 Toivo Stark 1.325 1:09:46 1:32:26 10.50

Poäng 3

Start: Poäng 3, Finishes: Elapsed time, Course: 2H, Wind dir: ONO, Ave wind: 2-3
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected Points
1 X-332 / Maxi Magic 332 / 77 Sture Löving 1.245 46:50 0:58:18 89.60
2 Beason 31 / Scampi 34 Team Augustsson / Jonsson 1.092 1:00:19 1:05:52 70.77
3 Maxi Mixer Cr   Jonas Johansson 1.172 56:51 1:06:38 55.70
4 Scanmar 33 84 Örjan Heedman 1.119 1:01:04 1:08:20 40.63
5 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 1:08:35 1:08:39 25.57
6 Malbec 290 9952 Klaus Sabienski 1.185 59:35 1:10:36 10.50

Poäng 4

Start: Poäng 4, Finishes: Elapsed time, Course: Seglades i samband med Ärtsoppeseglingen, Wind dir: växlande, Ave wind: 1-2 m/s
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected Points
1 X-332 / Maxi Magic 332 / 77 Sture Löving 1.245 1:57:34 2:26:22 93.94
2 Beason 31 / Scampi 34 Team Augustsson / Jonsson 1.092 2:20:05 2:32:58 81.30
3 Maxi Racer 456 Eriksson/Heinemo 1.118 2:20:20 2:36:54 71.19
4 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 2:43:13 2:43:23 61.07
5 Malbec 290 9952 Klaus Sabienski 1.185 2:18:10 2:43:44 50.96
6 Maxi Mixer Cr   Jonas Johansson 1.172 2:20:12 2:44:19 40.84
7 Scanmar 33 84 Örjan Heedman 1.119 2:36:00 2:54:34 30.73
8 WASA Atlantic 1 Toivo Stark 1.325 2:20:30 3:06:10 20.61
9 Maxi 77 1910 Olle Eriksson 1.003 DNF   0.00

Poäng 5

Start: Poäng 5, Finishes: Elapsed time, Time: 18:00, Wind dir: SSW, Ave wind: 2 till 13
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected Points
1 X-332 / Maxi Magic 332 / 77 Sture Löving 1.245 1:22.47 1:43:04 93.94
2 Maxi Mixer Cr   Jonas Johansson 1.172 1:38:00 1:54:51 81.30
3 Beason 31 / Scampi 34 Team Augustsson / Jonsson 1.092 1:48:53 1:58:54 71.19
4 Maxi Racer 456 Eriksson/Heinemo 1.118 1:51:00 2:04:06 61.07
5 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 2:04:00 2:04:07 50.96
6 WASA Atlantic 1 Toivo Stark 1.349 1:42:00 2:17:36 40.84
7 Scanmar 33 84 Örjan Heedman 1.146 DNF   0.00
7 Malbec 290 9952 Klaus Sabienski 1.185 DNF   0.00
7 Maxi 77 1910 Olle Eriksson 1.033 DNF   0.00

Poäng 6

Forsvik höst som ersättare.

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18:00, Wind dir: Var, Ave wind: 0-3 m/s
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected Points
1 X-332 / Maxi Magic 332 / 77 Sture Löving 1.245 3:15:10 4:02:59 99.20
2 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 4:17:15 4:17:30 91.93
3 Maxi Racer 60 Thomas Andersson 1.147 3:46:24 4:19:41 86.11
4 Ballad 908   Hans Engquist 1.048 4:09:02 4:20:59 80.30
5 Scanmar 33 84 Örjan Heedman 1.119 3:58:49 4:27:14 74.48
6 X-302 10560 Sten-Åke Kjellberg 1.155 3:55:26 4:31:56 68.66
7 Comfort 32 298 PE Vrang 1.082 4:11:25 4:32:02 62.85
8 Dehler 36 10507 Mats Lindberg 1.238 3:40:59 4:33:35 57.03
9 Compis 28   Clas Wallgren 1.027 4:27:13 4:34:26 51.21
10 Maxi Fenix 177 Strand 1.041 4:26:18 4:37:13 45.40
11 Malbec 290 9952 Klaus Sabienski 1.185 4:08:10 4:54:05 39.58
12 Maxi Racer 456 Eriksson/Heinemo 1.118 4:25:39 4:57:00 33.77
13 Scanmar 31 31 Rolf Andersson 1.098 4:37:47 5:05:00 27.95
14 Maxi Mixer Cr   Jonas Johansson 1.154 4:27:24 5:08:35 22.13
15 Beason 31 / Scampi 34 Team Augustsson / Jonsson 1.092 20:47:20 22:42:05 16.32
16 WASA Atlantic 1 Toivo Stark 1.29 DNF   0.00

Poäng 7

Start: Poäng 7, Finishes: Elapsed time, Time: 18:00, Course: Bana 5, Wind dir: NW, Ave wind: 5-8 m/S
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected Points
1 Scanmar 33 84 Örjan Heedman 1.119 1:18:02 1:27:19 95.02
2 Maxi Mixer Cr   Jonas Johansson 1.172 1:16:08 1:29:14 79.03
2 Maxi Magic 77 Holgersson/Löving 1.084 1:22:19 1:29:14 79.03
4 WASA Atlantic 1 Toivo Stark 1.325 1:07:29 1:29:25 65.33
5 Scanmar 31 31 Rolf Andersson 1.098 1:22:48 1:30:55 56.19
6 Maxi Racer 456 Eriksson/Heinemo 1.101 1:22:38 1:30:59 47.05
7 Comfort 32 298 PE Vrang 1.082 1:25:11 1:32:10 37.91
8 Malbec 290 9952 Klaus Sabienski 1.153 1:20:50 1:33:12 28.78
9 Beason 31 / Scampi 34 Team Augustsson / Jonsson 1.092 1:25:42 1:33:35 19.64
10 Maxi Racer 60 Thomas Andersson 1.147 1:22:54 1:35:05 10.50

Poäng 8

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18:00, Course: Bottensjö 5V, Wind dir: W, Ave wind: 4-5 ms
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected Points
1 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 1:06:06 1:06:10 98.74
2 Maxi Mixer Cr   Jonas Johansson 1.172 57:42 1:07:37 91.00
3 Beason 31 / Scampi 34 Team Augustsson / Jonsson 1.092 1:03:36 1:09:27 84.81
4 Scanmar 33 84 Örjan Heedman 1.119 1:02:46 1:10:14 78.62
5 Scanmar 31 31 Rolf Andersson 1.098 1:04:12 1:10:29 72.42
6 X-332 / Maxi Magic 332 / 77 Sture Löving 1.245 56:51 1:10:47 66.23
7 Malbec 290 9952 Klaus Sabienski 1.152 1:01:34 1:10:55 60.04
8 Maxi 77 1910 Olle Eriksson 1.003 1:10:47 1:11:00 53.85
9 Maxi Racer 456 Eriksson/Heinemo 1.118 1:04:13 1:11:48 47.65
10 X-302 10560 Sten-Åke Kjellberg 1.131 1:03:54 1:12:16 41.46
11 Comfort 32 298 PE Vrang 1.082 1:07:29 1:13:01 35.27
12 Maxi Racer 60 Thomas Andersson 1.105 1:06:10 1:13:07 29.08
13 Dehler 36 10507 Mats Lindberg 1.204 1:01:09 1:13:37 22.88
14 WASA Atlantic 1 Toivo Stark 1.325 1:00:12 1:19:46 16.69
15 Scampi 7517 Bosse Jonsson 1.060 1:18:21 1:23:03 10.50

Poäng 9

Start: Poäng 9, Finishes: Elapsed time, Time: 18:00, Wind dir: V - SV, Ave wind: 2-4 ms
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected Points
1 X-332 / Maxi Magic 332 / 77 Sture Löving 1.245 1:11:48 1:29:23 96.90
2 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 1:30:15 1:30:20 87.30
3 Maxi Racer 60 Thomas Andersson 1.105 1:24:55 1:33:50 79.62
4 Scanmar 33 84 Örjan Heedman 1.119 1:23:54 1:33:53 71.94
5 Maxi Racer 456 Eriksson/Heinemo 1.118 1:24:32 1:34:30 64.26
6 Malbec 290 9952 Klaus Sabienski 1.152 1:24:38 1:37:30 56.58
7 Maxi Mixer Cr   Jonas Johansson 1.243 1:18:30 1:37:35 48.90
8 Dehler 36 10507 Mats Lindberg 1.204 1:21:48 1:38:29 41.22
9 Comfort 32 298 PE Vrang 1.082 1:32:18 1:39:52 33.54
10 Beason 31 / Scampi 34 Team Augustsson / Jonsson 1.092 1:32:43 1:41:15 25.86
11 X-302 10560 Sten-Åke Kjellberg 1.131 1:30:16 1:42:05 18.18
12 WASA Atlantic 1 Toivo Stark 1.325 1:19:48 1:45:44 10.50

Poäng 10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Wind dir: S, Ave wind: 1 - 3 m/s
Placering Båt typ Segel nr Rorsman SRS Elapsed Corrected Points
1 Carribien 22 13 Lars-Erik Andersson 1.001 1:25:00 1:25:05 98.17
2 Maxi Racer 60 Thomas Andersson 1.147 1:22:37 1:34:46 89.90
3 Maxi Racer 456 Eriksson/Heinemo 1.118 1:26:20 1:36:31 83.28
4 Scanmar 33 84 Örjan Heedman 1.119 1:27:16 1:37:39 76.67
5 Maxi Mixer Cr   Jonas Johansson 1.172 1:23:45 1:38:09 70.05
6 Malbec 290 9952 Klaus Sabienski 1.185 1:23:51 1:39:22 63.43
7 X-332 / Maxi Magic 332 / 77 Sture Löving 1.245 1:21:35 1:41:34 56.82
8 X-302 10560 Sten-Åke Kjellberg 1.131 1:32:42 1:44:51 50.20
9 Maxi 77 1910 Olle Eriksson 1.003 1:44:46 1:45:05 43.58
10 Comfort 32 298 PE Vrang 1.082 1:38:44 1:46:50 36.97
11 Beason 31 / Scampi 34 Team Augustsson / Jonsson 1.063 1:40:40 1:47:01 30.35
12 Maxi Fenix 177 Strand 1.041 1:53:21 1:58:00 23.73
13 WASA Atlantic 1 Toivo Stark 1.325 1:30:13 1:59:32 17.12
14 Sun Odysse 45   Tomas Eriksson 1.290 1:36:45 2:04:48 10.50

http://www3.idrottonline.se/CarlsborgsSegelsallskap-Segling/


Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com