Åbent DS-Danmarksmesterskab for Spækhugger og Albin Express, d. 13. - 15. august 2015

Århus Sejlklub

Results are final as of 16:20 on August 15, 2015

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Klasse Nationalitet Sejlnr. Bådnavn Klub Skipper Gast1 Gast2 R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st Spækhugger DEN 74 Kejser Trøjborg Aarhus Sejlklub Jesper Høeg Mathias Aggerbo Emil Toft Nielsen 1.0 1.0 (20.0 BFD) (5.0) 3.0 4.0 2.0 1.0 1.0 38.0 13.0
2nd Spækhugger DEN 315 Mette Aarhus Sejlklub Jørgen Bo Sørensen Christian Tang Søren Asboe (8.0) (4.0) 1.0 2.0 4.0 2.0 3.0 2.0 2.0 28.0 16.0
3rd Spækhugger DEN 109 Canasta Aarhus Sejlklub Jesper Andersen Per Risvang Søren Andersen (4.0) 2.0 (4.0) 3.0 1.0 3.0 1.0 3.0 4.0 25.0 17.0
4th Spækhugger DEN 233 Ellen Sejlklubben Lynæs Henrik Jarl Thurøe Christian Carlsen Mohr Lasse Köhler (7.0) 5.0 2.0 1.0 2.0 1.0 4.0 4.0 (7.0) 33.0 19.0
5th Spækhugger DEN 210 Towanda Sejlklubben Sundet Ole Eskildsen Jens Lillegaard Lars Møller 5.0 (8.0) 3.0 4.0 5.0 5.0 6.0 (7.0) 3.0 46.0 31.0
6th Spækhugger DEN 17 Sytten Sejlklubben Sundet Anders Eskling Michael Jeppesen Eva Holm-Jørgensen 2.0 3.0 (6.0) 6.0 6.0 6.0 (8.0) 6.0 6.0 49.0 35.0
7th Spækhugger DEN 24 Hansigne Sejlklubben Sundet Niels Martinhoff Jensen Mathias Augustsen Peter Brandt 9.0 7.0 (13.0) 7.0 9.0 7.0 9.0 (10.0) 5.0 76.0 53.0
8th Spækhugger DEN 381 Figaro Aarhussejlklub Martin Olsen Jakob Olsen Simon Olsen 10.0 (11.0) (11.0) 8.0 7.0 8.0 5.0 8.0 10.0 78.0 56.0
9th Spækhugger DEN 44 Grønært Helsingør Thomas Elgaard Rasmus Elgaard Hans Elgaard (11.0) 9.0 (15.0) 10.0 8.0 11.0 7.0 11.0 8.0 90.0 64.0
10th Spækhugger DEN 140 Sprøjt Aarhus Sejlklub Nicolas Rechnitzer Nicolai Lygum Anders 13.0 13.0 9.0 (20.0 DNS) 10.0 9.0 (20.0 DNF) 5.0 9.0 108.0 68.0
11th Spækhugger DEN 312 Penelope KAS Henrik Ildor Jørn Andersen Regin Rønn 14.0 (15.0) 7.0 12.0 11.0 (15.0) 11.0 15.0 13.0 113.0 83.0
12th Spækhugger DEN 155 Athene Sejlklubben Sundet Sune Smidt Poul Georg Moses Siv Sejsbo 12.0 12.0 8.0 (14.0) 14.0 12.0 (15.0) 14.0 11.0 112.0 83.0
13th Spækhugger DEN 226 ALBA Aarhus Sejlklub Michael Bach Anders Lamberg Mikkel Bendix (16.0) 14.0 14.0 9.0 12.0 14.0 12.0 13.0 (16.0) 120.0 88.0
14th Spækhugger DEN 31 Weekendkrigeren Frem André Kobæk Hans Kristian Pagh Jonas Deleuran Larsen 15.0 16.0 (18.0) 11.0 16.0 13.0 10.0 12.0 (20.0 DNF) 131.0 93.0
15th Spækhugger DEN 229 Godtnok Faaborg sejlklub Kaj Thomsen Søren Thomsen Lars Nielsen 6.0 6.0 5.0 (20.0 DNS) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 137.0 97.0
16th Spækhugger DEN 463 Sigrid Aarhus Sejlklub Knud Valdemar Lassen Mathias Lehm Sletten Christoffer Ege Friis 17.0 17.0 12.0 16.0 17.0 (20.0 DNF) (20.0 DNC) 9.0 12.0 140.0 100.0
17th Spækhugger DEN 269 Antihero KAS Sophus Bruun Casper Rasmussen   (18.0) (18.0) 16.0 15.0 15.0 10.0 13.0 17.0 14.0 136.0 100.0
18th Spækhugger DEN 27 Søhesten Sundet Peder Skogstad Søren Due Olsen Bjarne Lindquist 3.0 10.0 10.0 (20.0 DNF) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 143.0 103.0
19th Spækhugger DEN 307 Piraya Aarhus Sejlklub Ellen Kirkegaard Kristian Hjelm Jakobsen Jakob Bendixen (19.0) (19.0) 17.0 13.0 13.0 16.0 14.0 16.0 15.0 142.0 104.0


www.dmaarhus.dk

Sailwave Scoring Software 2.19.4
www.sailwave.com