Royal St George Yacht Club Regatta 2022

Dun Laoghaire Harbour

Jubilee Cup 2022

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 42, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo HelmName CrewName Club Division Royal St George YC Regatta
R10
Total Nett
1st Mariposa 45 Cathy Mac Aleavey Con Murphy Div 1A 1 1 1
2nd Pansy 3 Vincent Delany Emma Webb Div 1A 2 2 2
3rd Swift 38 Guy Kilroy Jackie Kilroy Div 1A 3 3 3
4th Barbara 8 Ian Malcolm Judith Malcolm Div 1A 4 4 4
5th Ethna 1 Sean Craig David Sommerville Div 1A 5 5 5
6th Jaqueline 21 Hugh Delap Geasper Warfield Div 1A 6 6 6
7th Moosmie 15 John O'Driscoll Stephen Tierney/Diana Kissane Div 1A 7 7 7
8th Tortoise 42 William Prentice Linda Prentice Div 1A 8 8 8
9th Chloe 34 Kate O'Leary Amy O'Leary Div 2 9 9 9
10th Mary Kate 6 Mike Magowan Ian Magowan Div 1B 10 10 10
11th Scallywag 44 Dan O'Connor Dano O'Connor Div 1B 11 11 11
12th Polly 31 Richard Mossop Henry Rooke Div 2 12 12 12
13th Dipper 48 David Williams Jeremy Crean/Oscar Williams Div 1B 13 13 13
14th Shindilla 19 Annalise Murphy/Benno McCormack Cian Bailey/Nicky Gray Div 1A 14 14 14
15th Penelope 16 Fergus Cullen Alice Walsh Div 1B 15 15 15
16th Sara 30 Paul Smith Ailbhe Smith Div 1B 16 16 16
17th Alfa 12 Drewry Pearson Des Cummins Div 1B 17 17 17
18th Siskin 50 Mandy Chambers Sue Westrup Div 1B 18 18 18
19th Good Hope 18 Robert Dix   Div 1A 19 19 19
20th Phyllis 14 Fraser Mitchell Laura Barker and family Div 2 20 20 20
21st Mademoiselle 46 Doug Smith Adam Winklemann Div 1A 21 21 21
22nd Eva 33 David Kelly Emer Flanagan Div 2 22 22 22
23rd Eros 08 Gail Varian Nickey Schofield Div 2 23 23 23
24th Beatrice 25 Ben Ryan Megan Ryan Div 2 24 24 24
25th Sprite 10 Adrian Masterson Jeff Davies Div 2 25 25 25
26th Freddie 43 Bairbre Stewart Pam McKay Div 1B 26 OCS 26 26
27th Peggy 47 David Corcoran Patricia Corcoran Div 1B 43 DNC 43 43
27th Little Tern 36 Tim Pearson Marcus Pearson Div 1B 43 DNC 43 43
27th Greta 51 Denis Bergin Joey Bergin Div 1B 43 DNC 43 43
27th Badger 20 Mary Cox John Cox Div 1B 43 DNC 43 43
27th Hilda 49 Martin Byrne Triona Byrne - Amy Byrne Div 1A 43 DNC 43 43
27th Swallow 40 Justin Geoghegan Alison Hackett Div 1A 43 DNC 43 43
27th Nandor 26 Sabrina Mahony Stuart McBean Div 2 43 DNC 43 43
27th Coquette 17 Seymour Cresswell Mary Apied Div 2 43 DNC 43 43
27th Gavotte 24 Anne- Marie Arthurs   Div 2 43 DNC 43 43
27th Anne 11 Stratos Boumpoukis Thalia Gian Div 2 43 DNC 43 43
27th Mollie 41 Claudine Murphy Annalise Murphy Div 1A 43 DNC 43 43
27th Patricia 29 Harry Croxon Liz Croxon Div 1A 43 DNC 43 43
27th Skee 32 Jonathan O'Rourke Carol O'Rourke Div 1B 43 DNC 43 43
27th Marcia 37 Benno McCormack Ger Crowley Div 2 43 DNC 43 43
27th Marie Louise 9 Sonya Boyce Stuart Creavin Div 2 43 DNC 43 43
27th Vela 4 Philip Mayne Kate Mayne Div 1B 43 DNC 43 43

Royal St George YC Regatta - R10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo HelmName CrewName Club Division Place Points
1 Mariposa 45 Cathy Mac Aleavey Con Murphy Div 1A 1 1
2 Pansy 3 Vincent Delany Emma Webb Div 1A 2 2
3 Swift 38 Guy Kilroy Jackie Kilroy Div 1A 3 3
4 Barbara 8 Ian Malcolm Judith Malcolm Div 1A 4 4
5 Ethna 1 Sean Craig David Sommerville Div 1A 5 5
6 Jaqueline 21 Hugh Delap Geasper Warfield Div 1A 6 6
7 Moosmie 15 John O'Driscoll Stephen Tierney/Diana Kissane Div 1A 7 7
8 Tortoise 42 William Prentice Linda Prentice Div 1A 8 8
9 Chloe 34 Kate O'Leary Amy O'Leary Div 2 9 9
10 Mary Kate 6 Mike Magowan Ian Magowan Div 1B 10 10
11 Scallywag 44 Dan O'Connor Dano O'Connor Div 1B 11 11
12 Polly 31 Richard Mossop Henry Rooke Div 2 12 12
13 Dipper 48 David Williams Jeremy Crean/Oscar Williams Div 1B 13 13
14 Shindilla 19 Annalise Murphy/Benno McCormack Cian Bailey/Nicky Gray Div 1A 14 14
15 Penelope 16 Fergus Cullen Alice Walsh Div 1B 15 15
16 Sara 30 Paul Smith Ailbhe Smith Div 1B 16 16
17 Alfa 12 Drewry Pearson Des Cummins Div 1B 17 17
18 Siskin 50 Mandy Chambers Sue Westrup Div 1B 18 18
19 Good Hope 18 Robert Dix   Div 1A 19 19
20 Phyllis 14 Fraser Mitchell Laura Barker and family Div 2 20 20
21 Mademoiselle 46 Doug Smith Adam Winklemann Div 1A 21 21
22 Eva 33 David Kelly Emer Flanagan Div 2 22 22
23 Eros 08 Gail Varian Nickey Schofield Div 2 23 23
24 Beatrice 25 Ben Ryan Megan Ryan Div 2 24 24
25 Sprite 10 Adrian Masterson Jeff Davies Div 2 25 25
26 Freddie 43 Bairbre Stewart Pam McKay Div 1B OCS 26

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 43
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 26


www.waterwags.com
waterwagsweb@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com