Grebe Plate

Overall

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Grebe 1 Grebe 2 Grebe 3 Grebe4 Grebe 5 Grebe 6 Grebe 10 Grebe 11 Grebe 12 Total Nett
1st handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 2.0 (3.0) 2.0 (3.5) (4.0) 2.0 1.0 1.0 (4.0 dnf) 22.5 8.0
2nd laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 (9.0) (8.0) (9.0) 5.0 (6.0) 5.0 2.0 2.0 1.0 47.0 15.0
3rd handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Jenny Blake 1105 (8.0) 4.0 4.0 2.0 5.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 69.0 16.0
4th handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 4.0 (7.0) 5.0 1.0 3.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 68.0 16.0
5th laser ladies ILCA 6 / Laser Radial 173511 GMSC Kathryn Carter   1147 (5.0) 5.0 (15.0 DNC) (8.0) 2.0 4.0 3.0 3.0 (15.0 DNC) 60.0 17.0
6th laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 1.0 2.0 3.0 (7.0) (8.0) (8.0) 6.0 6.0 (15.0 DNC) 56.0 18.0
7th laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 (6.0) (6.0) (6.0) (6.0) 1.0 6.0 5.0 4.0 2.0 42.0 18.0
8th laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 7.0 (9.0) 8.0 3.5 7.0 7.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 86.5 32.5
9th handicap   RS 300 451 GMSC Matt Pedlow   989 3.0 1.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 95.0 35.0
10th laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 5.0 15.0 DNC 114.0 54.0
11th Handicap   Graduate 3005 GMSC Paul Vincent   1132 13.0 10.0 7.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 120.0 60.0
12th handicap junior Laser Pico Club GMSC Bertie Buckle   1330 10.0 11.0 10.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 121.0 61.0
13th handicap junior RS Tera Sport 5885 GMSC Iris Palmer   1445 11.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 131.0 71.0
14th Handicap ladies RS Tera Sport 2077 GMSC Gabriel Palmer   1445 12.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 132.0 72.0

Grebe 1 - 05/11/23 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:36:12 1.0
2 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00:32:45 2.0
3 handicap   RS 300 451 GMSC Matt Pedlow   989 00:30:10 3.0
4 handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 00:32:08 4.0
5 laser ladies ILCA 6 / Laser Radial 173511 GMSC Kathryn Carter   1147 00:37:48 5.0
6 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:37:55 6.0
7 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:36:53 7.0
8 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Jenny Blake 1105 00:37:26 8.0
9 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00:32:03 9.0
10 handicap junior Laser Pico Club GMSC Bertie Buckle   1330 00:40:55 10.0
11 handicap junior RS Tera Sport 5885 GMSC Iris Palmer   1445 00:40:21 11.0
12 Handicap ladies RS Tera Sport 2077 GMSC Gabriel Palmer   1445 0:43:14 12.0
13 Handicap   Graduate 3005 GMSC Paul Vincent   1132 00:37:12 13.0

Grebe 2 - 05/11/23 at 11:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 handicap   RS 300 451 GMSC Matt Pedlow   989 00:27:42 1.0
2 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:27:16 2.0
3 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00:24:35 3.0
4 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Jenny Blake 1105 00:25:15 4.0
5 laser ladies ILCA 6 / Laser Radial 173511 GMSC Kathryn Carter   1147 00:26:53 5.0
6 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:27:08 6.0
7 handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 00:23:58 7.0
8 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00:28:57 8.0
9 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:29:09 9.0
10 Handicap   Graduate 3005 GMSC Paul Vincent   1132 00:30:02 10.0
11 handicap junior Laser Pico Club GMSC Bertie Buckle   1330 00:23:47 11.0

Grebe 3 - 05/11/23 at 12:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 handicap   RS 300 451 GMSC Matt Pedlow   989 00:29:53 1.0
2 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00:24:51 2.0
3 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:28:19 3.0
4 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Jenny Blake 1105 00:25:56 4.0
5 handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 00:25:00 5.0
6 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:29:42 6.0
7 Handicap   Graduate 3005 GMSC Paul Vincent   1132 00:29:32 7.0
8 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:29:05 8.0
9 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00:30:42 9.0
10 handicap junior Laser Pico Club GMSC Bertie Buckle   1330 00:26:40 10.0

Grebe4 - 12/11/23 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 21:47 1.0
2 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Jenny Blake 1105 19:48 2.0
3 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 20:10 3.5
3 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 20:42 3.5
5 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 20:48 5.0
6 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 21:42 6.0
7 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 18:31 7.0
8 laser ladies ILCA 6 / Laser Radial 173511 GMSC Kathryn Carter   1147 19:00 8.0

Grebe 5 - 12/11/23 at 11:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 19:29 1.0
2 laser ladies ILCA 6 / Laser Radial 173511 GMSC Kathryn Carter   1147 19:41 2.0
3 handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 19:04 3.0
4 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 20:37 4.0
5 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Jenny Blake 1105 21:57 5.0
6 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 22:56 6.0
7 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 23:02 7.0
8 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 20:16 8.0

Grebe 6 - 12/11/23 at 12:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Jenny Blake 1105 27:37 1.0
2 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 27:49 2.0
3 handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 25:59 3.0
4 laser ladies ILCA 6 / Laser Radial 173511 GMSC Kathryn Carter   1147 30:18 4.0
5 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 29:38 5.0
6 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 30:54 6.0
7 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 30:02 7.0
8 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 25:37 8.0

Grebe 10 - 26/11/23 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00:27:20 1.0
2 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00:30:23 2.0
3 laser ladies ILCA 6 / Laser Radial 173511 GMSC Kathryn Carter   1147 00:33:19 3.0
4 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 00:33:36 4.0
5 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:35:05 5.0
6 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:37:02 6.0

Grebe 11 - 26/11/23 at 11:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00:30:25 1.0
2 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00:33:50 2.0
3 laser ladies ILCA 6 / Laser Radial 173511 GMSC Kathryn Carter   1147 00:36:24 3.0
4 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:39:51 4.0
5 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 00:39:58 5.0
6 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:30:41 6.0

Grebe 12 - 26/11/23 at 12:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00:34:05 1.0
2 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:37:03 2.0
3 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 dnf 4.0


GMSC

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com