Pursuit Race

Pursuit 6

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Pursuit 1 Pursuit 2 Pursuit 3 Pursuit 5 Pursuit 6 Pursuit 7 Total Nett
1st handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 3 2 (19 DNC) 4 (19 DNC) 1 48 10
2nd laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howie :inn   1210 10 3 (19 DNC) 1 2 (19 DNC) 54 16
3rd handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 2 (19 DNC) 5 dnf (19 DNC) 1 19 DNC 65 27
4th handicap   Osprey 1325 GMSC Simon George   934 (19 DNC) 4 2 (19 DNC) 19 DNC 3 DUTY 66 28
5th laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 7 (19 DNC) 5 duty (19 DNC) 19 DNC 2 71 33
6th laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 4 8 DNF (19 DNC) 3 (19 DNC) 19 DNC 72 34
7th laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 5 (19 DNC) (19 DNC) 5 DUTY 19 DNC 19 DNC 86 48
8th handicap ladies Streaker 1952 GMSC Katrine Brown   1155 (19 DNC) 8 DNF 5 dnf (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 89 51
9th laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 8 8 DUTY (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 92 54
10th laser   ILCA 6 / Laser Radial 202352 GMSC Elliot Oldham   1147 (19 DNC) (19 DNC) 1 19 DNC 19 DNC 19 DNC 96 58
11th laser   ILCA 7 / Laser 216239 GMSC Iain Blake   1106 (19 DNC) 1 (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 96 58
12th laser   ILCA 7 / Laser 216239 GMSC Jamie Blake   1106 1 (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 96 58
13th handicap   Wayfarer 10570 GMSC Ian Richards   1105 (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 2 19 DNC 19 DNC 97 59
14th laser ladies ILCA 6 / Laser Radial 177952 GMSC Kathryn Carter   1147 (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 3 98 60
15th handicap   K1 149 GMSC Nick Brown   1064 (19 DNC) 5 (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 100 62
16th handicap ladies hansa 303 2809 GMSC Monique Foster   1580 6 (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 101 63
17th handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Jenny Blake 1105 (19 DNC) 8 DUTY (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 103 65
18th handicap junior Firefly f1 GMSC Stowe School Stowe School 1190 9 (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 104 66

Pursuit 1 - 23/04/23 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 laser   ILCA 7 / Laser 216239 GMSC Jamie Blake   1106 1 1
2 handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 2 2
3 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 3 3
4 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 4 4
5 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 5 5
6 handicap ladies hansa 303 2809 GMSC Monique Foster   1580 6 6
7 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 7 7
8 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 8 8
9 handicap junior Firefly f1 GMSC Stowe School Stowe School 1190 9 9
10 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howie :inn   1210 10 10

Pursuit 2 - 28/05/23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 laser   ILCA 7 / Laser 216239 GMSC Iain Blake   1106 1 1
2 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 2 2
3 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howie :inn   1210 3 3
4 handicap   Osprey 1325 GMSC Simon George   934 4 4
5 handicap   K1 149 GMSC Nick Brown   1064 5 5
6 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 DNF 8
6 handicap ladies Streaker 1952 GMSC Katrine Brown   1155 DNF 8
6 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 DUTY 8
6 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Jenny Blake 1105 DUTY 8

Pursuit 3 - 25/06/23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 laser   ILCA 6 / Laser Radial 202352 GMSC Elliot Oldham   1147 1 1
2 handicap   Osprey 1325 GMSC Simon George   934 2 2
3 handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 dnf 5
3 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 duty 5
3 handicap ladies Streaker 1952 GMSC Katrine Brown   1155 dnf 5

Pursuit 5 - 20/08/23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howie :inn   1210 1 1
2 handicap   Wayfarer 10570 GMSC Ian Richards   1105 2 2
3 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 3 3
4 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 4 4
5 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 DUTY 5

Pursuit 6 - 24/09/23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 1 1
2 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howie :inn   1210 2 2

Pursuit 7 - 29/10/23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 1 1
2 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 2 2
3 handicap   Osprey 1325 GMSC Simon George   934 DUTY 3
3 laser ladies ILCA 6 / Laser Radial 177952 GMSC Kathryn Carter   1147 3 3

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 19
DNFStarted but did not finish Varies
DUTYDuty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com