Spring Series

GMSC

Overall

Sailed: 24, Discards: 12, To count: 12, Rating system: PY, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Spring 1 Spring 2 Spring 3 Spring 4 Spring 5 Spring 6 Spring 7 Spring 8 Spring 9 Spring 10 Spring 11 Spring 12 Spring R13 Sprind R14 Spring R15 Spring R16 Spring R17 Spring R18 Spring 19 Spring 20 Spring 21 Spring 22 Spring 23 Spring 24 Total Nett
1st handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (2.0) 2.0 (3.0) 2.0 (6.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 (7.0) (5.0) 2.0 1.0 1.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 277.0 16.0
4th handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Katrine Brown/Jenny Blake 1105 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 3.6 DUTY 3.6 DUTY 3.6 DUTY (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (6.0) (4.0) (6.0) 3.6 DUTY 3.6 DUTY 3.6 DUTY 4.0 1.0 3.0 3.0 3.0 2.0 359.6 37.6
8th handicap   Osprey 1325 GMSC Simon George Nicola George 934 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 4.0 3.0 4.5 4.0 3.0 1.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 2.0 2.0 34.0 DNC 7.0 5.0 3.0 480.5 72.5
6th laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 5.0 (6.0) (7.0) (10.0) 4.0 (10.0) (8.0) 4.0 3.0 (9.0) (10.0) (9.0) 5.0 5.0 6.0 5.0 (7.0) 5.0 6.0 4.0 4.0 234.0 56.0
3rd laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (7.0) (5.0) (8.0) 2.0 (5.0) (13.0) 3.0 2.0 4.5 (12.0) (8.0) (11.0) 4.0 3.0 3.0 3.0 4.0 2.0 4.0 2.0 (5.0) 212.5 36.5
7th laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (6.0) 4.0 5.0 5.0 (6.0) 5.0 (6.0) 5.0 (8.0) (11.0) (16.0 OCS) (13.0) 3.0 (6.0) 5.0 (7.0) 6.0 6.0 5.0 6.0 6.0 242.0 61.0
9th laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 7.0 (34.0 DNC) (12.0) (10.0) 10.0 (11.0) 10.0 9.0 7.0 6.0 2.0 4.0 9.0 (11.0 RET) (34.0 DNC) 8.3 DUTY 8.3 DUTY 8.3 DUTY 404.9 88.9
23rd laser   ILCA 7 / Laser 216239 GMSC Ian Blake   1106 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 2.0 7.0 9.0 DNF 732.0 324.0
22nd laser junior LASER RADIAL/ ILCA 6 122415 GMSC George Vincent   1147 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 2.0 8.0 6.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 730.0 322.0
27th handicap   Laser Pico   GMSC Mark Furniss   1330 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 11.0 11.0 9.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 745.0 337.0
21st handicap ladies Streaker 1952 GMSC Katrine Brown   1155 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 3.0 2.0 3.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 722.0 314.0
29th Handicap   Solution 398 GMSC Chris Jowett   1096 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 14.0 12.0 15.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 755.0 347.0
25th Handicap   Firefly 6   Stowe 1   1190 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 9.0 8.0 8.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 739.0 331.0
24th Handicap   Firefly 1   Stowe 2   1190 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 8.0 7.0 7.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 736.0 328.0
19th handicap   RS 300 451 GMSC Matt Pedlow   989 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 1.0 3.0 1.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 719.0 311.0
20th handicap ladies Hartley 15 H15 GMSC Beth Elliott Alistair Lewington 1100 2.0 2.0 2.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 720.0 312.0
32nd handicap   Sport 14 Sport14 GMSC Brian Perry James Bremner 1055 3.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 785.0 377.0
15th laser   ILCA 7 / Laser 169998 GMSC Tim Shepherd   1106 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 5.3 DUTY 5.3 DUTY 5.3 DUTY 4.0 9.0 3.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 643.9 235.9
31st handicap   Hartley 15 H15 GMSC Brian Perry Alistair Palmer 1100 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 9.0 (34.0 DNC) 10.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 767.0 359.0
10th laser ladies ILCA 7 / Laser 173511 GMSC Kate Carter   1106 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 8.0 6.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 7.0 7.0 10.0 (13.0) 13.0 (14.0) 8.5 DUTY 8.5 DUTY 8.5 DUTY 6.0 5.0 4.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 458.5 91.5
28th handicap junior Firefly FI GMSC Stowe School Stowe School 1190 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 8.0 11.0 14.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 747.0 339.0
33rd handicap   Kestrel 1502 GMSC Alastair Palmer Iris Palmer 1038 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 15.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 797.0 389.0
14th laser   ILCA 7 / Laser 216239 GMSC Jamie Blake   1106 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 620.0 212.0
18th laser   ILCA 7 / Laser 216646 GMSC Alastair Brown   1106 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (34.0 dnc) (34.0 DNC) (34.0 dnc) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 717.0 309.0
11th laser   ILCA 6 / Laser Radial 209001 GMSC Don Valvona   1147 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 4.0 7.0 3.0 9.0 7.0 2.0 5.3 DUTY 5.3 DUTY 5.3 DUTY (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 557.9 149.9
16th handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 12.0 3.0 7.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 7.3 DUTY 7.3 DUTY 7.3 DUTY (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 655.9 247.9
2nd handicap   Wayfarer 10570 GMSC Ian Richards Jez Clark/Graham Foster 1105 1.0 1.0 1.0 3.0 DUTY 3.0 DUTY 3.0 DUTY (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 5.0 6.0 4.0 3.0 DUTY 3.0 DUTY 3.0 DUTY (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 444.0 36.0
26th handicap junior RS Tera Sport 5885 GMSC Iris Palmer   1445 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 8.0 9.0 11.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 742.0 334.0
12th handicap ladies hansa 303 2809 GMSC Monique Foster   1580 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 11.0 10.0 8.0 5.0 6.0 1.0 8.0 5.0 10.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 574.0 166.0
17th handicap   Osprey 1013 GMSC Paul Vincent George Vincent 934 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 13.0 13.0 11.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 10.0 9.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 702.0 294.0
30th handicap   RS Aero 7 1459 GMSC Philip Taplin   1069 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 8.0 8.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 764.0 356.0
5th laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 2.0 3.0 4.0 6.0 8.0 4.0 (9.0) (9.0) 7.0 7.0 (11.0) 8.0 1.0 4.0 2.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 391.0 56.0
13th handicap   Laser II 8587 GMSC Savas Bizinos Graham Foster 1090 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 3.0 (34.0 DNC) 9.0 14.0 12.0 9.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 15.0 14.0 12.0 7.0 13.0 DNF (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 584.0 176.0

Spring 1 - 02/04/2023 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
2 handicap ladies Hartley 15 H15 GMSC Beth Elliott Alistair Lewington 1100 00:37:37 0:34:12 2.0
3 handicap   Sport 14 Sport14 GMSC Brian Perry James Bremner 1055 00:27:58 0:39:46 3.0
1 handicap   Wayfarer 10570 GMSC Ian Richards Jez Clark/Graham Foster 1105 00:35:08 0:31:48 1.0

Spring 2 - 02/04/2023 at 11:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
2 handicap ladies Hartley 15 H15 GMSC Beth Elliott Alistair Lewington 1100 00:37:52 0:34:25 2.0
1 handicap   Wayfarer 10570 GMSC Ian Richards Jez Clark/Graham Foster 1105 00:36:24 0:32:56 1.0

Spring 3 - 02/04/2023 at 12:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
2 handicap ladies Hartley 15 H15 GMSC Beth Elliott Alistair Lewington 1100 00:24:05 0:21:54 2.0
1 handicap   Wayfarer 10570 GMSC Ian Richards Jez Clark/Graham Foster 1105 00:23:19 0:21:06 1.0

Spring 4 - 16/04/23 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
5 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Katrine Brown/Jenny Blake 1105 DUTY   3.6
7 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:35:35 0:31:01 5.0
10 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:38:28 0:31:47 7.0
9 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:34:33 0:31:14 6.0
8 laser   ILCA 7 / Laser 169998 GMSC Tim Shepherd   1106 DUTY   5.3
12 handicap   Hartley 15 H15 GMSC Brian Perry Alistair Palmer 1100 00:30:25 0:55:18 9.0
1 laser   ILCA 7 / Laser 216646 GMSC Alastair Brown   1106 00:28:10 0:25:28 1.0
6 laser   ILCA 6 / Laser Radial 209001 GMSC Don Valvona   1147 00:34:56 0:30:27 4.0
3 handicap   Wayfarer 10570 GMSC Ian Richards Jez Clark/Graham Foster 1105 DUTY   3.0
11 handicap junior RS Tera Sport 5885 GMSC Iris Palmer   1445 00:28:31 0:39:28 8.0
2 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00:32:08 0:29:03 2.0
3 handicap   Laser II 8587 GMSC Savas Bizinos Graham Foster 1090 00:33:06 0:30:22 3.0

Spring 5 - 16/04/23 at 11:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
2 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00:25:44 0:23:54 2.0
5 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Katrine Brown/Jenny Blake 1105 DUTY   3.6
9 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:31:30 0:27:28 6.0
7 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:31:35 0:26:06 5.0
6 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:27:19 0:24:42 4.0
8 laser   ILCA 7 / Laser 169998 GMSC Tim Shepherd   1106 DUTY   5.3
11 laser ladies ILCA 7 / Laser 173511 GMSC Kate Carter   1106 00:31:00 0:28:02 8.0
1 laser   ILCA 7 / Laser 216646 GMSC Alastair Brown   1106 00:24:15 0:21:56 1.0
10 laser   ILCA 6 / Laser Radial 209001 GMSC Don Valvona   1147 00:32:00 0:27:54 7.0
3 handicap   Wayfarer 10570 GMSC Ian Richards Jez Clark/Graham Foster 1105 DUTY   3.0
12 handicap junior RS Tera Sport 5885 GMSC Iris Palmer   1445 00:25:57 0:35:55 9.0
3 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00:26:56 0:24:21 3.0

Spring 6 - 16/04/23 at 12:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
2 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00:31:40 0:29:24 2.0
5 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Katrine Brown/Jenny Blake 1105 DUTY   3.6
10 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:37:37 0:32:48 7.0
11 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:39:50 0:32:55 8.0
7 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:34:14 0:30:57 5.0
8 laser   ILCA 7 / Laser 169998 GMSC Tim Shepherd   1106 DUTY   5.3
13 handicap   Hartley 15 H15 GMSC Brian Perry Alistair Palmer 1100 00:43:06 0:39:11 10.0
9 laser ladies ILCA 7 / Laser 173511 GMSC Kate Carter   1106 00:36:07 0:32:39 6.0
1 laser   ILCA 7 / Laser 216646 GMSC Alastair Brown   1106 00:30:06 0:27:13 1.0
3 laser   ILCA 6 / Laser Radial 209001 GMSC Don Valvona   1147 00:34:30 0:30:05 3.0
3 handicap   Wayfarer 10570 GMSC Ian Richards Jez Clark/Graham Foster 1105 DUTY   3.0
14 handicap junior RS Tera Sport 5885 GMSC Iris Palmer   1445 00:20:15 0:42:02 11.0
6 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00:33:42 0:30:28 4.0
12 handicap   Laser II 8587 GMSC Savas Bizinos Graham Foster 1090 00:36:25 0:33:25 9.0

Spring 7 - 23/04/23 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
3 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 0:29:21 0:27:15 3.0
10 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 0:33:32 0:29:14 10.0
2 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 0:32:28 0:26:50 2.0
5 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 0:30:29 0:27:34 5.0
7 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 0:32:22 0:28:13 7.0
4 laser   ILCA 7 / Laser 169998 GMSC Tim Shepherd   1106 0:30:28 0:27:33 4.0
8 handicap junior Firefly FI GMSC Stowe School Stowe School 1190 0:34:19 0:28:50 8.0
1 laser   ILCA 7 / Laser 216239 GMSC Jamie Blake   1106 0:29:33 0:26:43 1.0
9 laser   ILCA 6 / Laser Radial 209001 GMSC Don Valvona   1147 0:33:24 0:29:07 9.0
12 handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 0:29:54 0:29:50 12.0
11 handicap ladies hansa 303 2809 GMSC Monique Foster   1580 0:31:07 0:29:32 11.0
13 handicap   Osprey 1013 GMSC Paul Vincent George Vincent 934 0:31:04 0:33:16 13.0
6 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 0:30:48 0:27:51 6.0
14 handicap   Laser II 8587 GMSC Savas Bizinos Graham Foster 1090 0:29:53 0:41:07 14.0

Spring 8 - 23/04/23 at 11:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
2 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 0:36:59 0:34:20 2.0
4 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 0:30:48 0:35:48 4.0
5 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 0:32:33 0:35:52 5.0
6 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 0:30:12 0:36:24 6.0
9 laser   ILCA 7 / Laser 169998 GMSC Tim Shepherd   1106 0:31:28 0:37:56 9.0
11 handicap junior Firefly FI GMSC Stowe School Stowe School 1190 0:34:51 0:39:03 11.0
1 laser   ILCA 7 / Laser 216239 GMSC Jamie Blake   1106 0:35:41 0:32:16 1.0
7 laser   ILCA 6 / Laser Radial 209001 GMSC Don Valvona   1147 0:32:12 0:37:26 7.0
3 handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 0:34:28 0:34:24 3.0
10 handicap ladies hansa 303 2809 GMSC Monique Foster   1580 0:30:02 0:38:01 10.0
13 handicap   Osprey 1013 GMSC Paul Vincent George Vincent 934 0:37:49 0:40:29 13.0
8 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 0:31:04 0:37:27 8.0
12 handicap   Laser II 8587 GMSC Savas Bizinos Graham Foster 1090 0:32:23 0:39:37 12.0

Spring 9 - 23/04/23 at 12:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
6 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 0:28:30 0:35:17 6.0
10 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 0:33:04 0:38:26 10.0
13 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 0:37:42 0:41:33 13.0
5 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 0:28:51 0:34:47 5.0
12 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 0:35:27 0:41:13 12.0
3 laser   ILCA 7 / Laser 169998 GMSC Tim Shepherd   1106 0:28:27 0:34:18 3.0
14 handicap junior Firefly FI GMSC Stowe School Stowe School 1190 0:39:25 0:44:10 14.0
15 handicap   Kestrel 1502 GMSC Alastair Palmer Iris Palmer 1038 0:26:39 0:51:21 15.0
1 laser   ILCA 7 / Laser 216239 GMSC Jamie Blake   1106 0:35:20 0:31:57 1.0
2 laser   ILCA 6 / Laser Radial 209001 GMSC Don Valvona   1147 0:29:21 0:34:07 2.0
7 handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 0:36:41 0:36:37 7.0
8 handicap ladies hansa 303 2809 GMSC Monique Foster   1580 0:29:29 0:37:19 8.0
11 handicap   Osprey 1013 GMSC Paul Vincent George Vincent 934 0:27:26 0:39:10 11.0
4 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 0:28:34 0:34:26 4.0
9 handicap   Laser II 8587 GMSC Savas Bizinos Graham Foster 1090 0:30:51 0:37:44 9.0

Spring 10 - 30/04/23 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00.38.25 0.35.40 1.0
4 handicap   Osprey 1325 GMSC Simon George Nicola George 934 00.34.43 0.37.10 4.0
9 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00.35.09 0.38.18 8.0
3 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00.35.31 0.36.41 3.0
7 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00.33.37 0.38.00 6.0
11 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 00.38.10 0.41.36 10.0
2 laser junior LASER RADIAL/ ILCA 6 122415 GMSC George Vincent   1147 00.33.08 0.36.07 2.0
12 handicap   Laser Pico   GMSC Mark Furniss   1330 00.37.00 0.46.22 11.0
8 laser ladies ILCA 7 / Laser 173511 GMSC Kate Carter   1106 00.33.43 0.38.06 7.0
6 laser   ILCA 6 / Laser Radial 209001 GMSC Don Valvona   1147 DUTY   5.3
5 handicap ladies hansa 303 2809 GMSC Monique Foster   1580 00.35.56 0.37.54 5.0
10 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00.34.26 0.38.55 9.0

Spring 11 - 30/04/23 at 11:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00.39.57 0.37.06 1.0
3 handicap   Osprey 1325 GMSC Simon George Nicola George 934 00.36.03 0.38.36 3.0
4 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00.35.36 0.38.48 4.0
2 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00.36.49 0.38.02 2.0
5 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00.34.34 0.39.04 5.0
11 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 00.39.40 0.43.14 10.0
9 laser junior LASER RADIAL/ ILCA 6 122415 GMSC George Vincent   1147 00.36.10 0.39.25 8.0
12 handicap   Laser Pico   GMSC Mark Furniss   1330 00.37.04 0.46.27 11.0
8 laser ladies ILCA 7 / Laser 173511 GMSC Kate Carter   1106 00.34.50 0.39.22 7.0
6 laser   ILCA 6 / Laser Radial 209001 GMSC Don Valvona   1147 DUTY   5.3
7 handicap ladies hansa 303 2809 GMSC Monique Foster   1580 00.37.15 0.39.18 6.0
10 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00.35.12 0.39.47 9.0

Spring 12 - 30/04/23 at 12:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
2 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00.31.34 0.36.38 2.0
4 handicap   Osprey 1325 GMSC Simon George Nicola George 934 00.35.58 0.38.30 4.5
3 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00.34.14 0.37.18 3.0
4 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00.37.16 0.38.30 4.5
9 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00.36.08 0.40.50 8.0
12 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 00.39.37 0.43.10 11.0
7 laser junior LASER RADIAL/ ILCA 6 122415 GMSC George Vincent   1147 00.36.40 0.39.58 6.0
10 handicap   Laser Pico   GMSC Mark Furniss   1330 00.33.20 0.41.46 9.0
11 laser ladies ILCA 7 / Laser 173511 GMSC Kate Carter   1106 00.37.08 0.41.58 10.0
6 laser   ILCA 6 / Laser Radial 209001 GMSC Don Valvona   1147 DUTY   5.3
1 handicap ladies hansa 303 2809 GMSC Monique Foster   1580 00.34.13 0.36.06 1.0
8 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00.36.04 0.40.46 7.0

Spring R13 - 07/05/23 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00:35:34 0:33:01 1.0
6 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Katrine Brown/Jenny Blake 1105 00:38:29 0:34:50 6.0
4 handicap   Osprey 1325 GMSC Simon George Nicola George 934 00:31:40 0:33:54 4.0
10 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:41:36 0:36:16 9.0
13 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:30:30 0:37:49 12.0
12 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:40:32 0:36:39 11.0
11 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 00:41:41 0:36:20 10.0
3 handicap ladies Streaker 1952 GMSC Katrine Brown   1155 00:38:43 0:33:31 3.0
15 Handicap   Solution 398 GMSC Chris Jowett   1096 00:30:28 0:41:42 14.0
14 laser ladies ILCA 7 / Laser 173511 GMSC Kate Carter   1106 00:44:14 0:40:00 13.0
2 laser   ILCA 7 / Laser 216239 GMSC Jamie Blake   1106 00:36:49 0:33:17 2.0
8 handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 DUTY   7.3
5 handicap   Wayfarer 10570 GMSC Ian Richards Jez Clark/Graham Foster 1105 00:38:19 0:34:41 5.0
9 handicap ladies hansa 303 2809 GMSC Monique Foster   1580 00:38:09 0:36:13 8.0
7 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00:39:00 0:35:16 7.0
16 handicap   Laser II 8587 GMSC Savas Bizinos Graham Foster 1090 00:30:43 0:42:16 15.0

Sprind R14 - 07/05/23 at 11:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
7 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00:35:47 0:33:14 7.0
4 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Katrine Brown/Jenny Blake 1105 00:35:39 0:32:16 4.0
3 handicap   Osprey 1325 GMSC Simon George Nicola George 934 00:29:51 0:31:58 3.0
11 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:39:44 0:34:38 10.0
9 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:27:00 0:33:28 8.0
16 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 OCS   16.0
10 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 00:25:51 0:33:48 9.0
2 handicap ladies Streaker 1952 GMSC Katrine Brown   1155 00:36:48 0:31:52 2.0
13 Handicap   Solution 398 GMSC Chris Jowett   1096 00:26:24 0:36:08 12.0
14 laser ladies ILCA 7 / Laser 173511 GMSC Kate Carter   1106 00:26:41 0:36:11 13.0
1 laser   ILCA 7 / Laser 216239 GMSC Jamie Blake   1106 00:35:13 0:31:50 1.0
8 handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 DUTY   7.3
6 handicap   Wayfarer 10570 GMSC Ian Richards Jez Clark/Graham Foster 1105 00:36:21 0:32:54 6.0
5 handicap ladies hansa 303 2809 GMSC Monique Foster   1580 00:34:28 0:32:43 5.0
12 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00:26:09 0:35:28 11.0
15 handicap   Laser II 8587 GMSC Savas Bizinos Graham Foster 1090 00:26:53 0:37:00 14.0

Spring R15 - 07/05/23 at 12:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
5 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00:37:09 0:34:30 5.0
6 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Katrine Brown/Jenny Blake 1105 00:38:37 0:34:57 6.0
1 handicap   Osprey 1325 GMSC Simon George Nicola George 934 00:30:09 0:32:17 1.0
10 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:43:16 0:37:43 9.0
12 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:47:35 0:39:20 11.0
14 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:45:18 0:40:58 13.0
7 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 00:40:19 0:35:09 7.0
3 handicap ladies Streaker 1952 GMSC Katrine Brown   1155 00:38:58 0:33:44 3.0
16 Handicap   Solution 398 GMSC Chris Jowett   1096 00:49:46 0:45:24 15.0
15 laser ladies ILCA 7 / Laser 173511 GMSC Kate Carter   1106 00:46:12 0:41:46 14.0
2 laser   ILCA 7 / Laser 216239 GMSC Jamie Blake   1106 00:36:32 0:33:02 2.0
8 handicap   Phantom 1369 GMSC Duncan Syme   1002 DUTY   7.3
4 handicap   Wayfarer 10570 GMSC Ian Richards Jez Clark/Graham Foster 1105 00:37:40 0:34:05 4.0
11 handicap ladies hansa 303 2809 GMSC Monique Foster   1580 00:30:12 0:38:14 10.0
9 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00:39:21 0:35:35 8.0
13 handicap   Laser II 8587 GMSC Savas Bizinos Graham Foster 1090 00:43:42 0:40:06 12.0

Spring R16 - 14/05/23 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
2 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00:22:07 0:20:32 2.0
5 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Katrine Brown/Jenny Blake 1105 DUTY   3.6
7 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:25:32 0:22:16 5.0
6 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:26:36 0:21:59 4.0
3 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:24:08 0:21:49 3.0
8 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 00:27:22 0:23:52 6.0
12 Handicap   Firefly 6   Stowe 1   1190 00:39:00 0:32:46 9.0
10 Handicap   Firefly 1   Stowe 2   1190 00:30:20 0:25:29 8.0
11 laser ladies ILCA 7 / Laser 173511 GMSC Kate Carter   1106 DUTY   8.5
3 handicap   Wayfarer 10570 GMSC Ian Richards Jez Clark/Graham Foster 1105 DUTY   3.0
1 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00:21:53 0:19:47 1.0
9 handicap   Laser II 8587 GMSC Savas Bizinos Graham Foster 1090 00:26:51 0:24:38 7.0

Spring R17 - 14/05/23 at 11:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00:17:48 0:16:32 1.0
5 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Katrine Brown/Jenny Blake 1105 DUTY   3.6
7 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:20:46 0:18:06 5.0
3 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:21:23 0:17:40 3.0
8 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:20:50 0:18:50 6.0
2 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 00:19:15 0:16:47 2.0
10 Handicap   Firefly 6   Stowe 1   1190 00:25:22 0:21:19 8.0
9 Handicap   Firefly 1   Stowe 2   1190 00:24:57 0:20:58 7.0
11 laser ladies ILCA 7 / Laser 173511 GMSC Kate Carter   1106 DUTY   8.5
3 handicap   Wayfarer 10570 GMSC Ian Richards Jez Clark/Graham Foster 1105 DUTY   3.0
6 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00:19:34 0:17:41 4.0
12 handicap   Laser II 8587 GMSC Savas Bizinos Graham Foster 1090 DNF   13.0

Spring R18 - 14/05/23 at 12.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00:21:43 0:20:10 1.0
5 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Katrine Brown/Jenny Blake 1105 DUTY   3.6
8 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:25:24 0:22:09 6.0
3 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:25:15 0:20:52 3.0
7 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:24:18 0:21:58 5.0
6 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 00:25:09 0:21:56 4.0
10 Handicap   Firefly 6   Stowe 1   1190 00:19:06 0:24:05 8.0
9 Handicap   Firefly 1   Stowe 2   1190 00:27:12 0:22:51 7.0
11 laser ladies ILCA 7 / Laser 173511 GMSC Kate Carter   1106 DUTY   8.5
3 handicap   Wayfarer 10570 GMSC Ian Richards Jez Clark/Graham Foster 1105 DUTY   3.0
2 laser   ILCA 7 / Laser 202203 GMSC Rodger Gibson   1106 00:22:35 0:20:25 2.0

Spring 19 - 21/05/23 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
4 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Katrine Brown/Jenny Blake 1105 00:25:06 0:34:04 4.0
2 handicap   Osprey 1325 GMSC Simon George Nicola George 934 00:30:37 0:32:47 2.0
5 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:26:49 0:35:04 5.0
3 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:26:32 0:32:54 3.0
7 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:27:16 0:36:59 7.0
9 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 00:31:08 0:40:43 9.0
1 handicap   RS 300 451 GMSC Matt Pedlow   989 00:31:59 0:32:20 1.0
6 laser ladies ILCA 7 / Laser 173511 GMSC Kate Carter   1106 00:27:00 0:36:37 6.0
10 handicap   Osprey 1013 GMSC Paul Vincent George Vincent 934 00:26:55 0:43:14 10.0
8 handicap   RS Aero 7 1459 GMSC Philip Taplin   1069 00:28:18 0:39:43 8.0

Spring 20 - 21/05/23 at 11:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Katrine Brown/Jenny Blake 1105 00:21:34 0:19:31 1.0
2 handicap   Osprey 1325 GMSC Simon George Nicola George 934 00:18:27 0:19:45 2.0
7 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:25:40 0:22:23 7.0
4 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:25:26 0:21:01 4.0
6 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:24:19 0:21:59 6.0
10 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 RET   11.0
3 handicap   RS 300 451 GMSC Matt Pedlow   989 00:19:49 0:20:02 3.0
5 laser ladies ILCA 7 / Laser 173511 GMSC Kate Carter   1106 00:23:40 0:21:24 5.0
9 handicap   Osprey 1013 GMSC Paul Vincent George Vincent 934 00:23:48 0:25:29 9.0
8 handicap   RS Aero 7 1459 GMSC Philip Taplin   1069 00:26:51 0:25:07 8.0

Spring 21 - 21/05/23 at 12:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
3 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Katrine Brown/Jenny Blake 1105 00:22:12 0:20:05 3.0
5 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:24:06 0:21:01 5.0
2 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:23:14 0:19:12 2.0
6 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:24:01 0:21:43 6.0
1 handicap   RS 300 451 GMSC Matt Pedlow   989 00:18:41 0:18:53 1.0
4 laser ladies ILCA 7 / Laser 173511 GMSC Kate Carter   1106 00:23:14 0:21:00 4.0

Spring 22 - 28/05/23 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00:26:06 0:24:14 1.0
3 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Katrine Brown/Jenny Blake 1105 00:27:35 0:24:58 3.0
7 handicap   Osprey 1325 GMSC Simon George Nicola George 934 00:26:28 0:28:20 7.0
6 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:29:53 0:26:03 6.0
4 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:31:09 0:25:45 4.0
5 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:28:30 0:25:46 5.0
8 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 DUTY   8.3
2 laser   ILCA 7 / Laser 216239 GMSC Ian Blake   1106 00:26:54 0:24:19 2.0

Spring 23 - 28/05/23 at 11:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00:26:45 0:24:50 1.0
3 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Katrine Brown/Jenny Blake 1105 00:28:04 0:25:24 3.0
5 handicap   Osprey 1325 GMSC Simon George Nicola George 934 00:24:31 0:26:15 5.0
4 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:22:20 0:25:58 4.0
2 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:22:38 0:24:56 2.0
6 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:22:00 0:26:31 6.0
8 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 DUTY   8.3
7 laser   ILCA 7 / Laser 216239 GMSC Ian Blake   1106 00:29:55 0:27:03 7.0

Spring 24 - 28/05/23 at 12:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 handicap   Supernova 1104 GMSC Roger Blake   1077 00:26:00 0:30:11 1.0
2 handicap   Wayfarer 11020 GMSC Tony Green Katrine Brown/Jenny Blake 1105 00:27:45 0:31:23 2.0
3 handicap   Osprey 1325 GMSC Simon George Nicola George 934 00:29:30 0:31:35 3.0
4 laser   ILCA 6 / Laser Radial 57997 GMSC Terence Day   1147 00:29:18 0:31:56 4.0
5 laser junior ILCA 4 / Laser 4.7 151347 GMSC Howard Finn   1210 00:23:36 0:32:30 5.0
6 laser   ILCA 7 / Laser 155887 GMSC Jeremy Clark   1106 00:30:14 0:34:10 6.0
7 laser   ILCA 6 / Laser Radial 130543 GMSC Bernard Finn   1147 DUTY   8.3
8 laser   ILCA 7 / Laser 216239 GMSC Ian Blake   1106 DNF   9.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com