Summer Series 2020

Gurnard SC

Results are provisional as of 12:51 on September 20, 2020

Catamaran Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: SCHRS, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
Total Nett
1st Catamaran   SHADOW 64   Carl Blenkinsop   1.13 (3.0) 2.0 2.0 1.0 8.0 5.0
2nd Catamaran   SHADOW 66   Martin Scott   1.13 2.0 1.0 (4.0) 3.0 10.0 6.0
3rd Catamaran   SHADOW 57   Al Dickson   1.13 4.0 (13.0 DNC) 1.0 2.0 20.0 7.0
4th Catamaran   SHADOW 40   Dave Downer   1.13 6.0 7.0 DNF 5.0 (13.0 DNC) 31.0 18.0
5th Catamaran   SHADOW 70   Jules Salter   1.13 (13.0 DNC) 3.0 3.0 13.0 DNC 32.0 19.0
6th Catamaran   SHADOW 85   Robin Leather   1.13 1.0 (13.0 DNC) 6.0 13.0 DNC 33.0 20.0
7th Catamaran   SHADOW 48   Pete Newlands   1.13 7.0 7.0 DNF (13.0 DNC) 7.0 DNF 34.0 21.0
8th Catamaran   SHADOW 79   Pat Moore   1.13 9.0 DNF (13.0 DNC) 7.0 7.0 DNF 36.0 23.0
9th Catamaran   SHADOW 54   Pete Bowen   1.13 5.0 (13.0 DNC) 9.0 13.0 DNC 40.0 27.0
10th Catamaran   SHADOW 89   Tony Wyeth   1.13 (13.0 DNC) 13.0 DNC 8.0 7.0 DNF 41.0 28.0
11th Catamaran   SHADOW 43   John Welch   1.13 (13.0 DNC) 7.0 DNF 13.0 DNC 13.0 DNC 46.0 33.0
12th Catamaran   SHADOW 68   Paul Tanner   1.13 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 52.0 39.0

Fast Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
Total Nett
1st Fast   RS 100 8.4 379   Mark Harrison   1004 1.0 1.0 (14.0 DNC) 1.0 17.0 3.0
2nd Fast   RS 100 8.4 527   Brett Aarons   1004 (14.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 19.0 5.0
3rd Fast   RS 100 8.4 198   Jez Segar   1004 4.0 (14.0 DNC) 2.0 5.0 25.0 11.0
4th Fast   RS 100 8.4 256   Dan Shurman   1004 8.0 DNF (14.0 DNC) 4.0 7.0 DNF 33.0 19.0
5th Fast   RS 100 8.4 411   Simon Davies   1004 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 4.0 35.0 21.0
6th Fast   RS 800 1118   Chris Symons Chris Hughes 799 8.0 DNF (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0 39.0 25.0
7th Fast   RS 600 625   Tim Wilkins   916 8.0 DNF 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 39.0 25.0
8th Fast   B14 758   Tim Harrison   860 2.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 44.0 30.0
9th Fast   RS 400 1385   Jim Downer Jon Price 942 (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 45.0 31.0
10th Fast   RS 600 632   Keith Hayden   916 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0
10th Fast   FIREBALL 13910   Will Heritage Ollie Evans 952 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0
10th Fast   RS 700 1039   Ben Willows   845 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0
10th Fast   RS 100 8.4 189   Steve Kimpton   1004 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0

medium Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
Total Nett
1st medium   RS Aero 7 2101   Chris Hobday   1065 (35.0 DNC) 3.0 5.0 3.0 46.0 11.0
2nd medium   RS Aero 7 3194   Shaun Kellett   1065 11.0 DNF (35.0 DNC) 6.0 2.0 54.0 19.0
3rd medium   RS AERO 7 2737   Kingsley Brown   1065 11.0 DNF (35.0 DNC) 8.0 5.0 59.0 24.0
4th medium   RS Aero 7 2893   Rick Newnham   1065 11.0 DNF (35.0 DNC) 7.0 6.0 59.0 24.0
5th medium   RS Aero 9 2965   Paul Bowen   1014 1.0 (35.0 DNC) 2.0 35.0 DNC 73.0 38.0
6th medium   LASER RADIAL 175   Ed Salter   1145 (35.0 DNC) 2.0 35.0 DNC 7.0 79.0 44.0
7th medium   RS AERO 7 1021   Martin Bean   1065 (35.0 DNC) 10.0 DNF 35.0 DNC 4.0 84.0 49.0
8th medium   RS Aero 6 1029   Libby Deegan   1150 11.0 DNF (35.0 DNC) 4.0 35.0 DNC 85.0 50.0
9th medium   RS Aero 5 1844   Sarah Allen   1136 11.0 DNF 5.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 86.0 51.0
10th medium   RS Aero 7 1016   Ben Symons   1065 11.0 DNF (35.0 DNC) 35.0 DNC 9.0 90.0 55.0
11th medium   RS Aero 7 2965   Paul Bowen   1065 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 1.0 106.0 71.0
12th medium   RS AERO 7 2555       1065 (35.0 DNC) 35.0 DNC 1.0 35.0 DNC 106.0 71.0
13th medium   420 54853   Cam Hook   1105 (35.0 DNC) 1.0 35.0 DNC 35.0 DNC 106.0 71.0
14th medium   RS Aero 9 1017       1014 (35.0 DNC) 35.0 DNC 3.0 35.0 DNC 108.0 73.0
15th medium   RS Aero 9 2917   Phil Wright   1014 (35.0 DNC) 4.0 35.0 DNC 35.0 DNC 109.0 74.0
16th medium   Laser 210411   Harry Blowers   1100 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 8.0 113.0 78.0
17th medium   RS Quest 1420   Richard Fagan Barry Byham 1150 (35.0 DNC) 35.0 DNC 9.0 35.0 DNC 114.0 79.0
18th medium   Solo 4534   Andrew Wilson   1142 (35.0 DNC) 10.0 DNF 35.0 DNC 35.0 DNC 115.0 80.0
18th medium   RS Aero 7 1026   Dan Shurman   1065 (35.0 DNC) 10.0 DNF 35.0 DNC 35.0 DNC 115.0 80.0
18th medium   RS Aero 9 1022   Brett Aarons   1014 (35.0 DNC) 10.0 DNF 35.0 DNC 35.0 DNC 115.0 80.0
21st medium   RS Aero 7 1015   Chris Hobday   1065 11.0 DNF (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 116.0 81.0
21st medium   Laser Radial 186026   Rebecca Metcalf   1145 11.0 DNF (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 116.0 81.0
21st medium   RS Aero 5 3002   Jane Peckham   1136 11.0 DNF (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 116.0 81.0
24th medium   RS Aero 7 1669   Giovanni Belgrano   1065 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
24th medium   RS Aero 7 3914   Sean Kellett   1065 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
24th medium   RS Aero 9 1026       1014 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
24th medium   Laser Radial No Nu   Cameron Hook   1145 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
24th medium   2000 2711   Andrew Yates Thomas Yates 1112 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
24th medium   RS AERO 9 2666   Jed Richter   1014 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
24th medium   RS 200 852   Suzy Matt Haslam 1046 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
24th medium   RS VISION 55   unkown unknown 1137 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
24th medium   LASER EPS 303   Chris Gillies   1033 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
24th medium   LASER RADIAL 163538   P Lord   1145 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
24th medium   LASER RADIAL 186939   Jack Oswald   1145 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0

R1 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Catamaran   SHADOW 85   Robin Leather   1.13 1 1.0
2 Catamaran   SHADOW 66   Martin Scott   1.13 2 2.0
3 Catamaran   SHADOW 64   Carl Blenkinsop   1.13 3 3.0
4 Catamaran   SHADOW 57   Al Dickson   1.13 4 4.0
5 Catamaran   SHADOW 54   Pete Bowen   1.13 5 5.0
6 Catamaran   SHADOW 40   Dave Downer   1.13 7 6.0
7 Catamaran   SHADOW 48   Pete Newlands   1.13 9 7.0
8 Catamaran   SHADOW 79   Pat Moore   1.13 DNF 9.0

R2 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Catamaran   SHADOW 66   Martin Scott   1.13 1 1.0
2 Catamaran   SHADOW 64   Carl Blenkinsop   1.13 2 2.0
3 Catamaran   SHADOW 70   Jules Salter   1.13 3 3.0
4 Catamaran   SHADOW 40   Dave Downer   1.13 DNF 7.0
4 Catamaran   SHADOW 48   Pete Newlands   1.13 DNF 7.0
4 Catamaran   SHADOW 43   John Welch   1.13 DNF 7.0

R3 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Catamaran   SHADOW 57   Al Dickson   1.13 1 1.0
2 Catamaran   SHADOW 64   Carl Blenkinsop   1.13 2 2.0
3 Catamaran   SHADOW 70   Jules Salter   1.13 3 3.0
4 Catamaran   SHADOW 66   Martin Scott   1.13 4 4.0
5 Catamaran   SHADOW 40   Dave Downer   1.13 5 5.0
6 Catamaran   SHADOW 85   Robin Leather   1.13 6 6.0
7 Catamaran   SHADOW 79   Pat Moore   1.13 7 7.0
8 Catamaran   SHADOW 89   Tony Wyeth   1.13 8 8.0
9 Catamaran   SHADOW 54   Pete Bowen   1.13 9 9.0

R4 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Catamaran   SHADOW 64   Carl Blenkinsop   1.13 1 1.0
2 Catamaran   SHADOW 57   Al Dickson   1.13 2 2.0
3 Catamaran   SHADOW 66   Martin Scott   1.13 3 3.0
4 Catamaran   SHADOW 48   Pete Newlands   1.13 DNF 7.0
4 Catamaran   SHADOW 79   Pat Moore   1.13 DNF 7.0
4 Catamaran   SHADOW 89   Tony Wyeth   1.13 DNF 7.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed BCE Points
1 Fast   RS 100 8.4 379   Mark Harrison   1004 1110 12:12:14 1:02:14 0:00:00 1.0
2 Fast   B14 758   Tim Harrison   860 1110 12:05:28 0:55:28 0:02:10 2.0
3 Fast   RS 100 8.4 411   Simon Davies   1004 1110 12:18:48 1:08:48 0:06:34 3.0
4 Fast   RS 100 8.4 198   Jez Segar   1004 1110 12:30:25 1:20:25 0:18:11 4.0
5 Fast   RS 100 8.4 256   Dan Shurman   1004     DNF   8.0
5 Fast   RS 800 1118   Chris Symons Chris Hughes 799     DNF   8.0
5 Fast   RS 600 625   Tim Wilkins   916     DNF   8.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed BCE Points
1 Fast   RS 100 8.4 379   Mark Harrison   1004 1110 11:39:03 0:29:03 0:00:00 1.0
2 Fast   RS 100 8.4 527   Brett Aarons   1004 1110 11:39:35 0:29:35 0:00:32 2.0
3 Fast   RS 600 625   Tim Wilkins   916 1110 11:39:50 0:29:50 0:03:20 3.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed BCE Points
1 Fast   RS 100 8.4 527   Brett Aarons   1004 1110 12:16:40 1:06:40 0:00:00 1.0
2 Fast   RS 100 8.4 198   Jez Segar   1004 1110 12:18:10 1:08:10 0:01:30 2.0
3 Fast   RS 400 1385   Jim Downer Jon Price 942 1110 12:15:17 1:05:17 0:02:44 3.0
4 Fast   RS 100 8.4 256   Dan Shurman   1004 1110 12:37:12 1:27:12 0:20:32 4.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed BCE Points
1 Fast   RS 100 8.4 379   Mark Harrison   1004 1125 12:27:20 1:02:20 0:00:00 1.0
2 Fast   RS 100 8.4 527   Brett Aarons   1004 1125 12:27:49 1:02:49 0:00:29 2.0
3 Fast   RS 800 1118   Chris Symons Chris Hughes 799 1125 12:15:24 0:50:24 0:00:48 3.0
4 Fast   RS 100 8.4 411   Simon Davies   1004 1125 12:30:14 1:05:14 0:02:54 4.0
5 Fast   RS 100 8.4 198   Jez Segar   1004 1125 12:31:12 1:06:12 0:03:52 5.0
6 Fast   RS 100 8.4 256   Dan Shurman   1004     DNF   7.0

R1 - medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed BCE Points
1 medium   RS Aero 9 2965   Paul Bowen   1014 1110 12:21:52 1:11:52 0:00:00 1.0
2 medium   RS Aero 7 3194   Shaun Kellett   1065     DNF   11.0
2 medium   RS AERO 7 2737   Kingsley Brown   1065     DNF   11.0
2 medium   RS Aero 7 2893   Rick Newnham   1065     DNF   11.0
2 medium   RS Aero 6 1029   Libby Deegan   1150     DNF   11.0
2 medium   RS Aero 5 1844   Sarah Allen   1136     DNF   11.0
2 medium   RS Aero 7 1016   Ben Symons   1065     DNF   11.0
2 medium   RS Aero 7 1015   Chris Hobday   1065     DNF   11.0
2 medium   Laser Radial 186026   Rebecca Metcalf   1145     DNF   11.0
2 medium   RS Aero 5 3002   Jane Peckham   1136     DNF   11.0

R2 - medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed BCE Points
1 medium   420 54853   Cam Hook   1105 1120 11:56:41 0:36:41 0:00:00 1.0
2 medium   LASER RADIAL 175   Ed Salter   1145 1120 12:02:53 0:42:53 0:04:52 2.0
3 medium   RS Aero 7 2101   Chris Hobday   1065 1120 12:04:15 0:44:15 0:08:54 3.0
4 medium   RS Aero 9 2917   Phil Wright   1014 1120 12:03:57 0:43:57 0:10:17 4.0
5 medium   RS Aero 5 1844   Sarah Allen   1136 1120 12:12:22 0:52:22 0:14:39 5.0
6 medium   RS AERO 7 1021   Martin Bean   1065     DNF   10.0
6 medium   Solo 4534   Andrew Wilson   1142     DNF   10.0
6 medium   RS Aero 7 1026   Dan Shurman   1065     DNF   10.0
6 medium   RS Aero 9 1022   Brett Aarons   1014     DNF   10.0

R3 - medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed BCE Points
1 medium   RS AERO 7 2555       1065 1120 12:19:14 0:59:14 0:00:00 1.0
2 medium   RS Aero 9 2965   Paul Bowen   1014 1120 12:16:47 0:56:47 0:00:23 2.0
3 medium   RS Aero 9 1017       1014 1120 12:17:47 0:57:47 0:01:23 3.0
4 medium   RS Aero 6 1029   Libby Deegan   1150 1120 12:27:58 1:07:58 0:04:00 4.0
5 medium   RS Aero 7 2101   Chris Hobday   1065 1120 12:24:38 1:04:38 0:05:24 5.0
6 medium   RS Aero 7 3194   Shaun Kellett   1065 1120 12:27:20 1:07:20 0:08:06 6.0
7 medium   RS Aero 7 2893   Rick Newnham   1065 1110 12:24:19 1:14:19 0:15:05 7.0
8 medium   RS AERO 7 2737   Kingsley Brown   1065 1110 12:24:20 1:14:20 0:15:06 8.0
9 medium   RS Quest 1420   Richard Fagan Barry Byham 1150 1120 12:40:41 1:20:41 0:16:43 9.0

R4 - medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed BCE Points
1 medium   RS Aero 7 2965   Paul Bowen   1065 1135 12:34:58 0:59:58 0:00:00 1.0
2 medium   RS Aero 7 3194   Shaun Kellett   1065 1135 12:36:07 1:01:07 0:01:09 2.0
3 medium   RS Aero 7 2101   Chris Hobday   1065 1135 12:36:23 1:01:23 0:01:25 3.0
4 medium   RS AERO 7 1021   Martin Bean   1065 1135 12:37:22 1:02:22 0:02:24 4.0
5 medium   RS AERO 7 2737   Kingsley Brown   1065 1135 12:37:34 1:02:34 0:02:36 5.0
6 medium   RS Aero 7 2893   Rick Newnham   1065 1135 12:38:20 1:03:20 0:03:22 6.0
7 medium   LASER RADIAL 175   Ed Salter   1145 1135 12:44:51 1:09:51 0:05:23 7.0
8 medium   Laser 210411   Harry Blowers   1100 1125 12:37:26 1:12:26 0:10:30 8.0
9 medium   RS Aero 7 1016   Ben Symons   1065 1135 12:45:12 1:10:12 0:10:14 9.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com