Summer Series 2020

Gurnard SC

Results are provisional as of 19:44 on August 10, 2020

Catamaran Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: SCHRS, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS R1
   
Total Nett
1st Catamaran   SHADOW 85   Robin Leather   1.13 1.0 1.0 1.0
2nd Catamaran   SHADOW 66   Martin Scott   1.13 2.0 2.0 2.0
3rd Catamaran   SHADOW 64   Carl Blenkinsop   1.13 3.0 3.0 3.0
4th Catamaran   SHADOW 57   Al Dickson   1.13 4.0 4.0 4.0
5th Catamaran   SHADOW 54   Pete Bowen   1.13 5.0 5.0 5.0
6th Catamaran   SHADOW 89   Tony Wyeth   1.13 6.0 6.0 6.0
7th Catamaran   SHADOW 40   Dave Downer   1.13 7.0 7.0 7.0
8th Catamaran   SHADOW 70   Jules Salter   1.13 8.0 8.0 8.0
9th Catamaran   SHADOW 48   Pete Newlands   1.13 9.0 9.0 9.0
10th Catamaran   SHADOW 79   Pat Moore   1.13 10.0 DNF 10.0 10.0
11th Catamaran   SHADOW 43   John Welch   1.13 13.0 DNC 13.0 13.0
11th Catamaran   SHADOW 68   Paul Tanner   1.13 13.0 DNC 13.0 13.0

Fast Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1
   
Total Nett
1st Fast   RS 100 8.4 379   Mark Harrison   1004 1.0 1.0 1.0
2nd Fast   B14 758   Tim Harrison   860 2.0 2.0 2.0
3rd Fast   RS 100 8.4 411   Simon Davies   1004 3.0 3.0 3.0
4th Fast   RS 100 8.4 198   Jez Segar   1004 4.0 4.0 4.0
5th Fast   RS 100 8.4 256   Dan Shurman   1004 7.0 DNF 7.0 7.0
5th Fast   RS 600 625   Tim Wilkins   916 7.0 DNF 7.0 7.0
5th Fast   RS 800 1118   Chris Symons Chris Hughes 799 7.0 DNF 7.0 7.0
8th Fast   FIREBALL 13910   Will Heritage Ollie Evans 952 14.0 DNC 14.0 14.0
8th Fast   RS 700 1039   Ben Willows   845 14.0 DNC 14.0 14.0
8th Fast   RS 100 8.4 527   Brett Aarons   1004 14.0 DNC 14.0 14.0
8th Fast   RS 100 8.4 189   Steve Kimpton   1004 14.0 DNC 14.0 14.0
8th Fast   RS 600 632   Keith Hayden   916 14.0 DNC 14.0 14.0
8th Fast   RS 400 1385   Jim Downer Jon Price 942 14.0 DNC 14.0 14.0

medium Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1
   
Total Nett
1st medium   RS Aero 9 2965   Paul Bowen   1014 1.0 1.0 1.0
2nd medium   RS Aero 7 1015   Chris Hobday   1065 7.0 DNF 7.0 7.0
2nd medium   Laser Radial 186026   Rebecca Metcalf   1145 7.0 DNF 7.0 7.0
2nd medium   RS Aero 7 2893   Rick Newnham   1065 7.0 DNF 7.0 7.0
2nd medium   RS Aero 7 1016   Ben Symons   1065 7.0 DNF 7.0 7.0
2nd medium   RS Aero 6 1029   Libby Deegan   1150 7.0 DNF 7.0 7.0
2nd medium   RS AERO 7 2737   Kingsley Brown   1065 7.0 DNF 7.0 7.0
8th medium   2000 2711   Andrew Yates Thomas Yates 1112 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   LASER RADIAL 175   Ed Salter   1145 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   RS AERO 7 1715   Jane Peckham   1065 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   RS AERO 7 1021   Martin Bean   1065 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   RS AERO 9 2666   Jed Richter   1014 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   RS 200 852   Suzy Matt Haslam 1046 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   RS VISION 55   unkown unknown 1137 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   LASER EPS 303   Chris Gillies   1033 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   LASER RADIAL 163538   P Lord   1145 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   LASER RADIAL 205649   Ollie Evans   1145 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   LASER RADIAL 186939   Jack Oswald   1145 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   RS Aero 7 3002   Jane Peckham   1065 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   RS Aero 7 2965   Paul Bowen   1065 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   RS Aero 7 3194       1065 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   RS Aero 9 1022   Brett Aarons   1014 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   RS Aero 9 1026       1014 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   RS Aero 5 1027   Sarah Allam   1136 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   Laser Radial No Nu   Cameron Hook   1145 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   RS Aero 7 1669   Giovanni Belgrano   1065 28.0 DNC 28.0 28.0
8th medium   RS Aero 7 3914   Sean Kellett   1065 28.0 DNC 28.0 28.0

R1 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Catamaran   SHADOW 85   Robin Leather   1.13 1 1.0
2 Catamaran   SHADOW 66   Martin Scott   1.13 2 2.0
3 Catamaran   SHADOW 64   Carl Blenkinsop   1.13 3 3.0
4 Catamaran   SHADOW 57   Al Dickson   1.13 4 4.0
5 Catamaran   SHADOW 54   Pete Bowen   1.13 5 5.0
6 Catamaran   SHADOW 89   Tony Wyeth   1.13 6 6.0
7 Catamaran   SHADOW 40   Dave Downer   1.13 7 7.0
8 Catamaran   SHADOW 70   Jules Salter   1.13 8 8.0
9 Catamaran   SHADOW 48   Pete Newlands   1.13 9 9.0
10 Catamaran   SHADOW 79   Pat Moore   1.13 DNF 10.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed BCE Points
1 Fast   RS 100 8.4 379   Mark Harrison   1004 1110 12:12:14 1:02:14 0:00:00 1.0
2 Fast   B14 758   Tim Harrison   860 1110 12:05:28 0:55:28 0:02:10 2.0
3 Fast   RS 100 8.4 411   Simon Davies   1004 1110 12:18:48 1:08:48 0:06:34 3.0
4 Fast   RS 100 8.4 198   Jez Segar   1004 1110 12:30:25 1:20:25 0:18:11 4.0
5 Fast   RS 100 8.4 256   Dan Shurman   1004     DNF   7.0
5 Fast   RS 600 625   Tim Wilkins   916     DNF   7.0
5 Fast   RS 800 1118   Chris Symons Chris Hughes 799     DNF   7.0

R1 - medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed BCE Points
1 medium   RS Aero 9 2965   Paul Bowen   1014 1110 12:21:52 1:11:52 0:00:00 1.0
2 medium   RS Aero 7 1015   Chris Hobday   1065     DNF   7.0
2 medium   Laser Radial 186026   Rebecca Metcalf   1145     DNF   7.0
2 medium   RS Aero 7 2893   Rick Newnham   1065     DNF   7.0
2 medium   RS Aero 7 1016   Ben Symons   1065     DNF   7.0
2 medium   RS Aero 6 1029   Libby Deegan   1150     DNF   7.0
2 medium   RS AERO 7 2737   Kingsley Brown   1065     DNF   7.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com