IW Dinghy Championships 2021

Results are provisional as of 15:55 on July 25, 2021

Big Cats Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: SCHRS, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
Total Nett
1st Big Cats Nacra 6 SSC Dougie Wright crew 0.891 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 4.0

Fast Hcap Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
R3
   
R5
   
Total Nett
1st Fast Hcap RS500 625 GSC Tim Wilkins Heather Wilkins 966 4.0 1.0 1.0 1.0 7.0 7.0
2nd Fast Hcap RS100 379 GSC Mark Harrison   1004 2.0 2.0 3.0 2.0 9.0 9.0
3rd Fast Hcap RS100 321 GSC Ben Willows   1004 1.0 3.0 2.0 4.0 10.0 10.0
4th Fast Hcap RS100 198 GSC Jeremy Segar   1004 9.0 5.0 4.0 6.0 24.0 24.0
5th Fast Hcap RS400 1385 GSC James Downer Lindsay Nehorai 942 3.0 9.0 7.0 7.0 26.0 26.0
6th Fast Hcap Dart 15 1957 SSC Liam Thom   904 6.0 6.0 9.0 8.0 29.0 29.0
7th Fast Hcap RS500 652 GSC Robin Leather Sophie Wright 966 13.0 7.0 5.0 5.0 30.0 30.0
8th Fast Hcap RS100 359 GSC Giles Peckham   1004 8.0 4.0 16.0 DNC 3.0 31.0 31.0
9th Fast Hcap RS500 922 GSC Thomas Leather Illy Burns 966 11.0 11.0 6.0 12.0 DNF 40.0 40.0
10th Fast Hcap RS100 256 GSC Dan Shurman   1004 10.0 10.0 11.0 9.0 40.0 40.0
11th Fast Hcap RS800 1118 GSC Chris Symons Chris Hughes 799 7.0 14.0 DNF 10.0 10.0 41.0 41.0
12th Fast Hcap RS400 746 RVYC Samuel Prime Emma Baker 942 12.0 8.0 8.0 16.0 DNC 44.0 44.0
13th Fast Hcap B14 758 GSC Tim Harrison   860 5.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 53.0 53.0
14th Fast Hcap RS800 1060 GSC Richard Fagan Pete Evans 799 14.0 12.0 12.0 16.0 DNC 54.0 54.0
15th Fast Hcap RS100 527 GSC Brett Aarons   1004 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 64.0 64.0

Medium Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
R3
   
R5
   
Total Nett
1st Medium Handicap Laser 167602 GSC Mark Reynolds   1100 3.0 1.0 2.0 1.0 7.0 7.0
2nd Medium Handicap Aero 7 2965 GSC Paul Bowen   1065 2.0 2.0 5.5 3.0 12.5 12.5
3rd Medium Handicap Aero 7 3194 GSC Shaun Kellett   1065 4.0 8.0 1.0 4.0 17.0 17.0
4th Medium Handicap Aero 7 3002 GSC Jane Peckham   1065 6.0 9.0 3.0 5.0 23.0 23.0
5th Medium Handicap Laser 2000 2711 GSC Andrew Yates Hannah Yates 1114 13.0 6.0 5.5 2.0 26.5 26.5
6th Medium Handicap Laser Radial 163538 GSC Paddy Lord   1145 7.0 5.0 4.0 11.0 DNF 27.0 27.0
7th Medium Handicap Aero 6 10 GSC Killian Boag   1101 10.0 4.0 9.0 8.0 31.0 31.0
8th Medium Handicap Aero 6 no no GSC Libby Deegan   1101 12.0 3.0 10.0 7.0 32.0 32.0
9th Medium Handicap Aero 7 1021 GSC Martin Bean   1065 8.0 10.0 11.0 6.0 35.0 35.0
10th Medium Handicap Laser 218274 GSC Magnus Wheatley   1100 1.0 15.0 DNC 7.0 15.0 DNC 38.0 38.0
11th Medium Handicap Aero 7 2737 GSC Kingsley Brown   1065 14.0 11.0 8.0 9.0 42.0 42.0
12th Medium Handicap Aero 7 2101 GSC Chris Hobday   1065 9.0 7.0 13.0 DNF 15.0 DNC 44.0 44.0
13th Medium Handicap Laser 176517 GSC Ed Salter   1100 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 50.0 50.0
14th Medium Handicap Aero 7 2893 GSC Ric Newnham   1065 11.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 56.0 56.0

Shadow Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
Total Nett
1st Shadow Shadow 057 GSC Orion Shuttleworth   1.118 1.0 3.0 (4.0) 3.0 2.0 13.0 9.0
2nd Shadow Shadow 064 GSC Carl Blenkinsop   1.118 2.0 4.0 3.0 (8.0 OCS) 1.0 18.0 10.0
3rd Shadow Shadow 066 GSC Martin Scott   1.118 3.0 (9.0 DNF) 2.0 2.0 3.0 19.0 10.0
4th Shadow Shadow 048 GSC Pete Newlands   1.118 5.0 1.0 1.0 8.0 OCS (11.0 DNC) 26.0 15.0
5th Shadow Shadow 040 GSC Dave Downer   1.118 4.0 2.0 (5.0) 5.0 4.0 20.0 15.0
6th Shadow Shadow 068 GSC Paul Tanner   1.118 6.0 6.0 6.0 4.0 (7.0) 29.0 22.0
7th Shadow Shadow 089 GSC Tony Wyeth   1.118 7.0 5.0 (8.0) 6.0 6.0 32.0 24.0
8th Shadow Shadow 043 GSC John Welch   1.118 8.0 (11.0 DNC) 7.0 1.0 11.0 DNC 38.0 27.0
9th Shadow Shadow 030 GSC Chris Murphy   1.118 (9.0) 9.0 DNF 9.0 7.0 5.0 39.0 30.0
10th Shadow Shadow 079 GSC Pat Moore   1.118 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 55.0 44.0

Slow Hcap Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
Total Nett
1st Slow Hcap Mirrror 70393 GSC Luke Bradley   1390 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 7.0 4.0
2nd Slow Hcap Pico Race 80 GSC Kate Gibbs   1330 6.0 1.0 2.0 (7.0) 3.0 19.0 12.0
3rd Slow Hcap RS Feva 3100 GSC Samuel Leather Thomas Yates 1244 4.0 4.0 4.0 3.0 (5.0) 20.0 15.0
4th Slow Hcap Laser 4.7 19768 GSC Fred Salter   1208 2.0 8.5 3.0 (14.0 OCS) 2.0 29.5 15.5
5th Slow Hcap Pico Race 3774 GSC Dawn Bee   1330 3.0 (11.0) 7.0 6.0 4.0 31.0 20.0
6th Slow Hcap RS Feva 5306 GSC Bob Preston Daisy Preston 1244 (15.0) 2.0 10.0 4.0 7.0 38.0 23.0
7th Slow Hcap Pico Race 22 GSC Amanda Harding   1330 5.0 5.0 6.0 (14.0 DNF) 10.0 40.0 26.0
8th Slow Hcap RS Feva 11 GSC William Bradley Ruby Sunderland 1244 (14.0) 7.0 13.0 2.0 6.0 42.0 28.0
9th Slow Hcap RS Feva 4234 RVYC Sam Osborne Beth Blake 1244 10.0 9.0 ZFP 5.0 9.0 (14.0) 47.0 33.0
10th Slow Hcap RS Tera Pro 1637 GSC Ben Anderson   1359 8.0 (10.0) 8.0 8.0 9.0 43.0 33.0
11th Slow Hcap RS Tera Pro 96 GSC Alice Pope   1359 7.0 (12.0) 9.0 10.0 8.0 46.0 34.0
12th Slow Hcap Miracle 609 GSC Simon Bean   1194 12.0 8.5 (14.0) 5.0 12.0 51.5 37.5
13th Slow Hcap Pico Race 10381 GSC Mike Peddar   1330 9.0 (14.0) 11.0 11.0 11.0 56.0 42.0
14th Slow Hcap RS Feva 926 RVYC Charlotte Andrews Charlotte Osborne 1244 11.0 15.0 12.0 14.0 DNF (21.0 DNC) 73.0 52.0
15th Slow Hcap Pico Race 8985 GSC Steve Kimpton   1330 13.0 13.0 (15.0) 14.0 OCS 13.0 68.0 53.0
16th Slow Hcap RS Tera Pro 3554 GSC Angus Middleton Leal   1359 16.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 100.0 79.0
17th Slow Hcap RS Tera Pro 4070   Raffy Seddon   1359 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 84.0
17th Slow Hcap Pico 8074 GSC Ian Scragg   1330 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 84.0
17th Slow Hcap Laser 4.7 207299   Noah Evans   1208 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 84.0
17th Slow Hcap Laser 4.7 140084   Finn Evans   1208 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 84.0

R1 - Big Cats Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Elapsed Corrected Points
1 Big Cats Nacra 6 SSC Dougie Wright crew 0.891 1:24:20 1:34:39 1.0

R2 - Big Cats Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Elapsed Corrected Points
1 Big Cats Nacra 6 SSC Dougie Wright crew 0.891 0:52:02 0:58:24 1.0

R3 - Big Cats Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Big Cats Nacra 6 SSC Dougie Wright crew 0.891 1 1.0

R4 - Big Cats Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Big Cats Nacra 6 SSC Dougie Wright crew 0.891 1 1.0

R5 - Big Cats Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
  Big Cats Nacra 6 SSC Dougie Wright crew 0.891    

R1 - Fast Hcap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Hcap RS100 321 GSC Ben Willows   1004 1:16:33 1:16:15 1.0
2 Fast Hcap RS100 379 GSC Mark Harrison   1004 1:21:59 1:21:39 2.0
3 Fast Hcap RS400 1385 GSC James Downer Lindsay Nehorai 942 1:16:56 1:21:40 3.0
4 Fast Hcap RS500 625 GSC Tim Wilkins Heather Wilkins 966 1:19:28 1:22:16 4.0
5 Fast Hcap B14 758 GSC Tim Harrison   860 1:12:56 1:24:48 5.0
6 Fast Hcap Dart 15 1957 SSC Liam Thom   904 1:18:34 1:26:55 6.0
7 Fast Hcap RS800 1118 GSC Chris Symons Chris Hughes 799 1:09:35 1:27:05 7.0
8 Fast Hcap RS100 359 GSC Giles Peckham   1004 1:27:38 1:27:17 8.0
9 Fast Hcap RS100 198 GSC Jeremy Segar   1004 1:28:06 1:27:45 9.0
10 Fast Hcap RS100 256 GSC Dan Shurman   1004 1:30:14 1:29:52 10.0
11 Fast Hcap RS500 922 GSC Thomas Leather Illy Burns 966 1:28:26 1:31:33 11.0
12 Fast Hcap RS400 746 RVYC Samuel Prime Emma Baker 942 1:29:10 1:34:39 12.0
13 Fast Hcap RS500 652 GSC Robin Leather Sophie Wright 966 1:33:22 1:36:39 13.0
14 Fast Hcap RS800 1060 GSC Richard Fagan Pete Evans 799 1:19:10 1:39:05 14.0
15 Fast Hcap RS100 527 GSC Brett Aarons   1004 DNC   16.0

R2 - Fast Hcap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Hcap RS500 625 GSC Tim Wilkins Heather Wilkins 966 1:26:31 1:29:34 1.0
2 Fast Hcap RS100 379 GSC Mark Harrison   1004 1:31:31 1:31:09 2.0
3 Fast Hcap RS100 321 GSC Ben Willows   1004 1:34:20 1:33:57 3.0
4 Fast Hcap RS100 359 GSC Giles Peckham   1004 1:38:54 1:38:30 4.0
5 Fast Hcap RS100 198 GSC Jeremy Segar   1004 1:42:49 1:42:24 5.0
6 Fast Hcap Dart 15 1957 SSC Liam Thom   904 1:34:04 1:44:03 6.0
7 Fast Hcap RS500 652 GSC Robin Leather Sophie Wright 966 1:44:58 1:48:40 7.0
8 Fast Hcap RS400 746 RVYC Samuel Prime Emma Baker 942 1:45:07 1:51:35 8.0
9 Fast Hcap RS400 1385 GSC James Downer Lindsay Nehorai 942 1:46:40 1:53:14 9.0
10 Fast Hcap RS100 256 GSC Dan Shurman   1004 1:54:13 1:53:46 10.0
11 Fast Hcap RS500 922 GSC Thomas Leather Illy Burns 966 1:50:41 1:54:35 11.0
12 Fast Hcap RS800 1060 GSC Richard Fagan Pete Evans 799 1:46:05 2:12:46 12.0
13 Fast Hcap RS800 1118 GSC Chris Symons Chris Hughes 799 DNF   14.0
14 Fast Hcap B14 758 GSC Tim Harrison   860 DNC   16.0
14 Fast Hcap RS100 527 GSC Brett Aarons   1004 DNC   16.0

R3 - Fast Hcap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Hcap RS500 625 GSC Tim Wilkins Heather Wilkins 966 0:45:30 0:47:06 1.0
2 Fast Hcap RS100 321 GSC Ben Willows   1004 0:48:15 0:48:03 2.0
3 Fast Hcap RS100 379 GSC Mark Harrison   1004 0:48:34 0:48:22 3.0
4 Fast Hcap RS100 198 GSC Jeremy Segar   1004 0:51:38 0:51:26 4.0
5 Fast Hcap RS500 652 GSC Robin Leather Sophie Wright 966 0:51:31 0:53:20 5.0
6 Fast Hcap RS500 922 GSC Thomas Leather Illy Burns 966 0:51:35 0:53:24 6.0
7 Fast Hcap RS400 1385 GSC James Downer Lindsay Nehorai 942 0:50:54 0:54:02 7.0
8 Fast Hcap RS400 746 RVYC Samuel Prime Emma Baker 942 0:51:14 0:54:23 8.0
9 Fast Hcap Dart 15 1957 SSC Liam Thom   904 0:49:16 0:54:30 9.0
10 Fast Hcap RS800 1118 GSC Chris Symons Chris Hughes 799 0:46:16 0:57:54 10.0
11 Fast Hcap RS100 256 GSC Dan Shurman   1004 0:59:23 0:59:09 11.0
12 Fast Hcap RS800 1060 GSC Richard Fagan Pete Evans 799 0:48:00 1:00:05 12.0
13 Fast Hcap RS100 359 GSC Giles Peckham   1004 DNC   16.0
13 Fast Hcap B14 758 GSC Tim Harrison   860 DNC   16.0
13 Fast Hcap RS100 527 GSC Brett Aarons   1004 DNC   16.0

R4 - Fast Hcap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
  Fast Hcap RS500 625 GSC Tim Wilkins Heather Wilkins 966    
  Fast Hcap RS100 379 GSC Mark Harrison   1004    
  Fast Hcap RS100 321 GSC Ben Willows   1004    
  Fast Hcap RS100 198 GSC Jeremy Segar   1004    
  Fast Hcap RS400 1385 GSC James Downer Lindsay Nehorai 942    
  Fast Hcap Dart 15 1957 SSC Liam Thom   904    
  Fast Hcap RS500 652 GSC Robin Leather Sophie Wright 966    
  Fast Hcap RS100 359 GSC Giles Peckham   1004    
  Fast Hcap RS500 922 GSC Thomas Leather Illy Burns 966    
  Fast Hcap RS100 256 GSC Dan Shurman   1004    
  Fast Hcap RS800 1118 GSC Chris Symons Chris Hughes 799    
  Fast Hcap RS400 746 RVYC Samuel Prime Emma Baker 942    
  Fast Hcap B14 758 GSC Tim Harrison   860    
  Fast Hcap RS800 1060 GSC Richard Fagan Pete Evans 799    
  Fast Hcap RS100 527 GSC Brett Aarons   1004    

R5 - Fast Hcap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Hcap RS500 625 GSC Tim Wilkins Heather Wilkins 966 0:46:30 0:48:08 1.0
2 Fast Hcap RS100 379 GSC Mark Harrison   1004 0:50:30 0:50:18 2.0
3 Fast Hcap RS100 359 GSC Giles Peckham   1004 0:50:42 0:50:30 3.0
4 Fast Hcap RS100 321 GSC Ben Willows   1004 0:50:52 0:50:40 4.0
5 Fast Hcap RS500 652 GSC Robin Leather Sophie Wright 966 0:49:28 0:51:12 5.0
6 Fast Hcap RS100 198 GSC Jeremy Segar   1004 0:51:35 0:51:23 6.0
7 Fast Hcap RS400 1385 GSC James Downer Lindsay Nehorai 942 0:50:23 0:53:29 7.0
8 Fast Hcap Dart 15 1957 SSC Liam Thom   904 0:49:32 0:54:48 8.0
9 Fast Hcap RS100 256 GSC Dan Shurman   1004 0:59:06 0:58:52 9.0
10 Fast Hcap RS800 1118 GSC Chris Symons Chris Hughes 799 0:48:33 1:00:46 10.0
11 Fast Hcap RS500 922 GSC Thomas Leather Illy Burns 966 DNF   12.0
12 Fast Hcap RS400 746 RVYC Samuel Prime Emma Baker 942 DNC   16.0
12 Fast Hcap B14 758 GSC Tim Harrison   860 DNC   16.0
12 Fast Hcap RS800 1060 GSC Richard Fagan Pete Evans 799 DNC   16.0
12 Fast Hcap RS100 527 GSC Brett Aarons   1004 DNC   16.0

R1 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Handicap Laser 218274 GSC Magnus Wheatley   1100 1:00:29 0:54:59 1.0
2 Medium Handicap Aero 7 2965 GSC Paul Bowen   1065 0:59:05 0:55:29 2.0
3 Medium Handicap Laser 167602 GSC Mark Reynolds   1100 1:01:03 0:55:30 3.0
4 Medium Handicap Aero 7 3194 GSC Shaun Kellett   1065 0:59:54 0:56:15 4.0
5 Medium Handicap Laser 176517 GSC Ed Salter   1100 1:02:02 0:56:24 5.0
6 Medium Handicap Aero 7 3002 GSC Jane Peckham   1065 1:00:57 0:57:14 6.0
7 Medium Handicap Laser Radial 163538 GSC Paddy Lord   1145 1:05:56 0:57:35 7.0
8 Medium Handicap Aero 7 1021 GSC Martin Bean   1065 1:02:49 0:58:59 8.0
9 Medium Handicap Aero 7 2101 GSC Chris Hobday   1065 1:02:58 0:59:07 9.0
10 Medium Handicap Aero 6 10 GSC Killian Boag   1101 1:06:52 1:00:44 10.0
11 Medium Handicap Aero 7 2893 GSC Ric Newnham   1065 1:05:13 1:01:14 11.0
12 Medium Handicap Aero 6 no no GSC Libby Deegan   1101 1:08:35 1:02:18 12.0
13 Medium Handicap Laser 2000 2711 GSC Andrew Yates Hannah Yates 1114 1:09:32 1:02:25 13.0
14 Medium Handicap Aero 7 2737 GSC Kingsley Brown   1065 1:06:52 1:02:47 14.0

R2 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Handicap Laser 167602 GSC Mark Reynolds   1100 0:37:43 0:34:17 1.0
2 Medium Handicap Aero 7 2965 GSC Paul Bowen   1065 0:36:46 0:34:31 2.0
3 Medium Handicap Aero 6 no no GSC Libby Deegan   1101 0:40:59 0:37:13 3.0
4 Medium Handicap Aero 6 10 GSC Killian Boag   1101 0:41:23 0:37:35 4.0
5 Medium Handicap Laser Radial 163538 GSC Paddy Lord   1145 0:51:42 0:45:09 5.0
6 Medium Handicap Laser 2000 2711 GSC Andrew Yates Hannah Yates 1114 0:51:36 0:46:19 6.0
7 Medium Handicap Aero 7 2101 GSC Chris Hobday   1065 0:50:03 0:47:00 7.0
8 Medium Handicap Aero 7 3194 GSC Shaun Kellett   1065 0:50:34 0:47:29 8.0
9 Medium Handicap Aero 7 3002 GSC Jane Peckham   1065 0:50:52 0:47:46 9.0
10 Medium Handicap Aero 7 1021 GSC Martin Bean   1065 0:51:25 0:48:17 10.0
11 Medium Handicap Aero 7 2737 GSC Kingsley Brown   1065 0:51:35 0:48:26 11.0
12 Medium Handicap Laser 218274 GSC Magnus Wheatley   1100 DNC   15.0
12 Medium Handicap Laser 176517 GSC Ed Salter   1100 DNC   15.0
12 Medium Handicap Aero 7 2893 GSC Ric Newnham   1065 DNC   15.0

R3 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Handicap Aero 7 3194 GSC Shaun Kellett   1065 0:45:44 0:42:57 1.0
2 Medium Handicap Laser 167602 GSC Mark Reynolds   1100 0:47:32 0:43:13 2.0
3 Medium Handicap Aero 7 3002 GSC Jane Peckham   1065 0:47:01 0:44:09 3.0
4 Medium Handicap Laser Radial 163538 GSC Paddy Lord   1145 0:50:34 0:44:10 4.0
5 Medium Handicap Aero 7 2965 GSC Paul Bowen   1065 0:47:07 0:44:14 5.5
5 Medium Handicap Laser 2000 2711 GSC Andrew Yates Hannah Yates 1114 0:49:16 0:44:14 5.5
7 Medium Handicap Laser 218274 GSC Magnus Wheatley   1100 0:48:51 0:44:25 7.0
8 Medium Handicap Aero 7 2737 GSC Kingsley Brown   1065 0:48:41 0:45:43 8.0
9 Medium Handicap Aero 6 10 GSC Killian Boag   1101 0:50:33 0:45:55 9.0
10 Medium Handicap Aero 6 no no GSC Libby Deegan   1101 0:51:01 0:46:20 10.0
11 Medium Handicap Aero 7 1021 GSC Martin Bean   1065 0:49:42 0:46:40 11.0
12 Medium Handicap Aero 7 2101 GSC Chris Hobday   1065 DNF   13.0
13 Medium Handicap Laser 176517 GSC Ed Salter   1100 DNC   15.0
13 Medium Handicap Aero 7 2893 GSC Ric Newnham   1065 DNC   15.0

R4 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
  Medium Handicap Laser 167602 GSC Mark Reynolds   1100    
  Medium Handicap Aero 7 2965 GSC Paul Bowen   1065    
  Medium Handicap Aero 7 3194 GSC Shaun Kellett   1065    
  Medium Handicap Aero 7 3002 GSC Jane Peckham   1065    
  Medium Handicap Laser 2000 2711 GSC Andrew Yates Hannah Yates 1114    
  Medium Handicap Laser Radial 163538 GSC Paddy Lord   1145    
  Medium Handicap Aero 6 10 GSC Killian Boag   1101    
  Medium Handicap Aero 6 no no GSC Libby Deegan   1101    
  Medium Handicap Aero 7 1021 GSC Martin Bean   1065    
  Medium Handicap Laser 218274 GSC Magnus Wheatley   1100    
  Medium Handicap Aero 7 2737 GSC Kingsley Brown   1065    
  Medium Handicap Aero 7 2101 GSC Chris Hobday   1065    
  Medium Handicap Laser 176517 GSC Ed Salter   1100    
  Medium Handicap Aero 7 2893 GSC Ric Newnham   1065    

R5 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Handicap Laser 167602 GSC Mark Reynolds   1100 0:35:23 0:32:10 1.0
2 Medium Handicap Laser 2000 2711 GSC Andrew Yates Hannah Yates 1114 0:35:55 0:32:14 2.0
3 Medium Handicap Aero 7 2965 GSC Paul Bowen   1065 0:34:44 0:32:37 3.0
4 Medium Handicap Aero 7 3194 GSC Shaun Kellett   1065 0:36:05 0:33:53 4.0
5 Medium Handicap Aero 7 3002 GSC Jane Peckham   1065 0:37:06 0:34:50 5.0
6 Medium Handicap Aero 7 1021 GSC Martin Bean   1065 0:38:02 0:35:43 6.0
7 Medium Handicap Aero 6 no no GSC Libby Deegan   1101 0:39:34 0:35:56 7.0
8 Medium Handicap Aero 6 10 GSC Killian Boag   1101 0:39:35 0:35:57 8.0
9 Medium Handicap Aero 7 2737 GSC Kingsley Brown   1065 0:38:35 0:36:14 9.0
10 Medium Handicap Laser Radial 163538 GSC Paddy Lord   1145 DNF   11.0
11 Medium Handicap Laser 218274 GSC Magnus Wheatley   1100 DNC   15.0
11 Medium Handicap Aero 7 2101 GSC Chris Hobday   1065 DNC   15.0
11 Medium Handicap Laser 176517 GSC Ed Salter   1100 DNC   15.0
11 Medium Handicap Aero 7 2893 GSC Ric Newnham   1065 DNC   15.0

R1 - Shadow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Shadow Shadow 057 GSC Orion Shuttleworth   1.118 1 1.0
2 Shadow Shadow 064 GSC Carl Blenkinsop   1.118 2 2.0
3 Shadow Shadow 066 GSC Martin Scott   1.118 3 3.0
4 Shadow Shadow 040 GSC Dave Downer   1.118 4 4.0
5 Shadow Shadow 048 GSC Pete Newlands   1.118 5 5.0
6 Shadow Shadow 068 GSC Paul Tanner   1.118 6 6.0
7 Shadow Shadow 089 GSC Tony Wyeth   1.118 7 7.0
8 Shadow Shadow 043 GSC John Welch   1.118 8 8.0
9 Shadow Shadow 030 GSC Chris Murphy   1.118 9 9.0
10 Shadow Shadow 079 GSC Pat Moore   1.118 DNC 11.0

R2 - Shadow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Shadow Shadow 048 GSC Pete Newlands   1.118 1 1.0
2 Shadow Shadow 040 GSC Dave Downer   1.118 2 2.0
3 Shadow Shadow 057 GSC Orion Shuttleworth   1.118 3 3.0
4 Shadow Shadow 064 GSC Carl Blenkinsop   1.118 4 4.0
5 Shadow Shadow 089 GSC Tony Wyeth   1.118 5 5.0
6 Shadow Shadow 068 GSC Paul Tanner   1.118 6 6.0
7 Shadow Shadow 066 GSC Martin Scott   1.118 DNF 9.0
7 Shadow Shadow 030 GSC Chris Murphy   1.118 DNF 9.0
9 Shadow Shadow 043 GSC John Welch   1.118 DNC 11.0
9 Shadow Shadow 079 GSC Pat Moore   1.118 DNC 11.0

R3 - Shadow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Shadow Shadow 048 GSC Pete Newlands   1.118 1 1.0
2 Shadow Shadow 066 GSC Martin Scott   1.118 2 2.0
3 Shadow Shadow 064 GSC Carl Blenkinsop   1.118 3 3.0
4 Shadow Shadow 057 GSC Orion Shuttleworth   1.118 4 4.0
5 Shadow Shadow 040 GSC Dave Downer   1.118 5 5.0
6 Shadow Shadow 068 GSC Paul Tanner   1.118 6 6.0
7 Shadow Shadow 043 GSC John Welch   1.118 7 7.0
8 Shadow Shadow 089 GSC Tony Wyeth   1.118 8 8.0
9 Shadow Shadow 030 GSC Chris Murphy   1.118 9 9.0
10 Shadow Shadow 079 GSC Pat Moore   1.118 DNC 11.0

R4 - Shadow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Shadow Shadow 043 GSC John Welch   1.118 1 1.0
2 Shadow Shadow 066 GSC Martin Scott   1.118 2 2.0
3 Shadow Shadow 057 GSC Orion Shuttleworth   1.118 3 3.0
4 Shadow Shadow 068 GSC Paul Tanner   1.118 4 4.0
5 Shadow Shadow 040 GSC Dave Downer   1.118 5 5.0
6 Shadow Shadow 089 GSC Tony Wyeth   1.118 6 6.0
7 Shadow Shadow 030 GSC Chris Murphy   1.118 7 7.0
8 Shadow Shadow 064 GSC Carl Blenkinsop   1.118 OCS 8.0
8 Shadow Shadow 048 GSC Pete Newlands   1.118 OCS 8.0
10 Shadow Shadow 079 GSC Pat Moore   1.118 DNC 11.0

R5 - Shadow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Shadow Shadow 064 GSC Carl Blenkinsop   1.118 1 1.0
2 Shadow Shadow 057 GSC Orion Shuttleworth   1.118 2 2.0
3 Shadow Shadow 066 GSC Martin Scott   1.118 3 3.0
4 Shadow Shadow 040 GSC Dave Downer   1.118 4 4.0
5 Shadow Shadow 030 GSC Chris Murphy   1.118 5 5.0
6 Shadow Shadow 089 GSC Tony Wyeth   1.118 6 6.0
7 Shadow Shadow 068 GSC Paul Tanner   1.118 7 7.0
8 Shadow Shadow 048 GSC Pete Newlands   1.118 DNC 11.0
8 Shadow Shadow 043 GSC John Welch   1.118 DNC 11.0
8 Shadow Shadow 079 GSC Pat Moore   1.118 DNC 11.0

R1 - Slow Hcap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Hcap Mirrror 70393 GSC Luke Bradley   1390 0:42:15 0:30:24 1.0
2 Slow Hcap Laser 4.7 19768 GSC Fred Salter   1208 0:40:21 0:33:24 2.0
3 Slow Hcap Pico Race 3774 GSC Dawn Bee   1330 0:44:27 0:33:25 3.0
4 Slow Hcap RS Feva 3100 GSC Samuel Leather Thomas Yates 1244 0:44:19 0:35:37 4.0
5 Slow Hcap Pico Race 22 GSC Amanda Harding   1330 0:47:36 0:35:47 5.0
6 Slow Hcap Pico Race 80 GSC Kate Gibbs   1330 0:47:53 0:36:00 6.0
7 Slow Hcap RS Tera Pro 96 GSC Alice Pope   1359 0:52:17 0:38:28 7.0
8 Slow Hcap RS Tera Pro 1637 GSC Ben Anderson   1359 0:52:29 0:38:37 8.0
9 Slow Hcap Pico Race 10381 GSC Mike Peddar   1330 0:51:31 0:38:44 9.0
10 Slow Hcap RS Feva 4234 RVYC Sam Osborne Beth Blake 1244 0:48:12 0:38:45 10.0
11 Slow Hcap RS Feva 926 RVYC Charlotte Andrews Charlotte Osborne 1244 0:49:02 0:39:25 11.0
12 Slow Hcap Miracle 609 GSC Simon Bean   1194 0:47:13 0:39:33 12.0
13 Slow Hcap Pico Race 8985 GSC Steve Kimpton   1330 0:52:38 0:39:34 13.0
14 Slow Hcap RS Feva 11 GSC William Bradley Ruby Sunderland 1244 0:50:07 0:40:17 14.0
15 Slow Hcap RS Feva 5306 GSC Bob Preston Daisy Preston 1244 0:53:02 0:42:38 15.0
16 Slow Hcap RS Tera Pro 3554 GSC Angus Middleton Leal   1359 0:59:17 0:43:37 16.0
17 Slow Hcap RS Tera Pro 4070   Raffy Seddon   1359 DNC   21.0
17 Slow Hcap Pico 8074 GSC Ian Scragg   1330 DNC   21.0
17 Slow Hcap Laser 4.7 207299   Noah Evans   1208 DNC   21.0
17 Slow Hcap Laser 4.7 140084   Finn Evans   1208 DNC   21.0

R2 - Slow Hcap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Hcap Pico Race 80 GSC Kate Gibbs   1330 0:44:19 0:33:19 1.0
2 Slow Hcap RS Feva 5306 GSC Bob Preston Daisy Preston 1244 0:41:53 0:33:40 2.0
3 Slow Hcap Mirrror 70393 GSC Luke Bradley   1390 0:47:25 0:34:07 3.0
4 Slow Hcap RS Feva 3100 GSC Samuel Leather Thomas Yates 1244 0:43:00 0:34:34 4.0
5 Slow Hcap Pico Race 22 GSC Amanda Harding   1330 0:46:24 0:34:53 5.0
6 Slow Hcap RS Feva 11 GSC William Bradley Ruby Sunderland 1244 0:46:50 0:37:39 7.0
7 Slow Hcap Laser 4.7 19768 GSC Fred Salter   1208 0:46:06 0:38:10 8.5
7 Slow Hcap Miracle 609 GSC Simon Bean   1194 0:45:34 0:38:10 8.5
9 Slow Hcap RS Feva 4234 RVYC Sam Osborne Beth Blake 1244 ZFP 0:37:17 9.0
10 Slow Hcap RS Tera Pro 1637 GSC Ben Anderson   1359 0:54:59 0:40:28 10.0
11 Slow Hcap Pico Race 3774 GSC Dawn Bee   1330 0:54:49 0:41:13 11.0
12 Slow Hcap RS Tera Pro 96 GSC Alice Pope   1359 0:56:22 0:41:29 12.0
13 Slow Hcap Pico Race 8985 GSC Steve Kimpton   1330 0:57:35 0:43:18 13.0
14 Slow Hcap Pico Race 10381 GSC Mike Peddar   1330 0:58:27 0:43:57 14.0
15 Slow Hcap RS Feva 926 RVYC Charlotte Andrews Charlotte Osborne 1244 0:58:55 0:47:22 15.0
16 Slow Hcap RS Tera Pro 3554 GSC Angus Middleton Leal   1359 DNC   21.0
16 Slow Hcap RS Tera Pro 4070   Raffy Seddon   1359 DNC   21.0
16 Slow Hcap Pico 8074 GSC Ian Scragg   1330 DNC   21.0
16 Slow Hcap Laser 4.7 207299   Noah Evans   1208 DNC   21.0
16 Slow Hcap Laser 4.7 140084   Finn Evans   1208 DNC   21.0

R3 - Slow Hcap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Hcap Mirrror 70393 GSC Luke Bradley   1390 0:50:20 0:36:13 1.0
2 Slow Hcap Pico Race 80 GSC Kate Gibbs   1330 0:49:51 0:37:29 2.0
3 Slow Hcap Laser 4.7 19768 GSC Fred Salter   1208 0:45:23 0:37:34 3.0
4 Slow Hcap RS Feva 3100 GSC Samuel Leather Thomas Yates 1244 0:47:05 0:37:51 4.0
5 Slow Hcap RS Feva 4234 RVYC Sam Osborne Beth Blake 1244 0:48:28 0:38:58 5.0
6 Slow Hcap Pico Race 22 GSC Amanda Harding   1330 0:51:51 0:38:59 6.0
7 Slow Hcap Pico Race 3774 GSC Dawn Bee   1330 0:52:02 0:39:07 7.0
8 Slow Hcap RS Tera Pro 1637 GSC Ben Anderson   1359 0:54:20 0:39:59 8.0
9 Slow Hcap RS Tera Pro 96 GSC Alice Pope   1359 0:54:33 0:40:08 9.0
10 Slow Hcap RS Feva 5306 GSC Bob Preston Daisy Preston 1244 0:50:31 0:40:36 10.0
11 Slow Hcap Pico Race 10381 GSC Mike Peddar   1330 0:54:12 0:40:45 11.0
12 Slow Hcap RS Feva 926 RVYC Charlotte Andrews Charlotte Osborne 1244 0:50:47 0:40:49 12.0
13 Slow Hcap RS Feva 11 GSC William Bradley Ruby Sunderland 1244 0:50:56 0:40:57 13.0
14 Slow Hcap Miracle 609 GSC Simon Bean   1194 0:50:08 0:41:59 14.0
15 Slow Hcap Pico Race 8985 GSC Steve Kimpton   1330 0:56:00 0:42:06 15.0
16 Slow Hcap RS Tera Pro 3554 GSC Angus Middleton Leal   1359 DNC   21.0
16 Slow Hcap RS Tera Pro 4070   Raffy Seddon   1359 DNC   21.0
16 Slow Hcap Pico 8074 GSC Ian Scragg   1330 DNC   21.0
16 Slow Hcap Laser 4.7 207299   Noah Evans   1208 DNC   21.0
16 Slow Hcap Laser 4.7 140084   Finn Evans   1208 DNC   21.0

R4 - Slow Hcap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Hcap Mirrror 70393 GSC Luke Bradley   1390 0:40:05 0:28:50 1.0
2 Slow Hcap RS Feva 11 GSC William Bradley Ruby Sunderland 1244 0:37:38 0:30:15 2.0
3 Slow Hcap RS Feva 3100 GSC Samuel Leather Thomas Yates 1244 0:42:21 0:34:03 3.0
4 Slow Hcap RS Feva 5306 GSC Bob Preston Daisy Preston 1244 0:43:14 0:34:45 4.0
5 Slow Hcap Miracle 609 GSC Simon Bean   1194 0:43:03 0:36:03 5.0
6 Slow Hcap Pico Race 3774 GSC Dawn Bee   1330 0:48:30 0:36:28 6.0
7 Slow Hcap Pico Race 80 GSC Kate Gibbs   1330 0:50:18 0:37:49 7.0
8 Slow Hcap RS Tera Pro 1637 GSC Ben Anderson   1359 0:52:35 0:38:42 8.0
9 Slow Hcap RS Feva 4234 RVYC Sam Osborne Beth Blake 1244 0:49:05 0:39:27 9.0
10 Slow Hcap RS Tera Pro 96 GSC Alice Pope   1359 0:55:36 0:40:55 10.0
11 Slow Hcap Pico Race 10381 GSC Mike Peddar   1330 1:03:06 0:47:27 11.0
12 Slow Hcap Laser 4.7 19768 GSC Fred Salter   1208 OCS   14.0
12 Slow Hcap Pico Race 22 GSC Amanda Harding   1330 DNF   14.0
12 Slow Hcap RS Feva 926 RVYC Charlotte Andrews Charlotte Osborne 1244 DNF   14.0
12 Slow Hcap Pico Race 8985 GSC Steve Kimpton   1330 OCS   14.0
16 Slow Hcap RS Tera Pro 3554 GSC Angus Middleton Leal   1359 DNC   21.0
16 Slow Hcap RS Tera Pro 4070   Raffy Seddon   1359 DNC   21.0
16 Slow Hcap Pico 8074 GSC Ian Scragg   1330 DNC   21.0
16 Slow Hcap Laser 4.7 207299   Noah Evans   1208 DNC   21.0
16 Slow Hcap Laser 4.7 140084   Finn Evans   1208 DNC   21.0

R5 - Slow Hcap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Hcap Mirrror 70393 GSC Luke Bradley   1390 0:39:20 0:28:18 1.0
2 Slow Hcap Laser 4.7 19768 GSC Fred Salter   1208 0:34:31 0:28:34 2.0
3 Slow Hcap Pico Race 80 GSC Kate Gibbs   1330 0:38:32 0:28:58 3.0
4 Slow Hcap Pico Race 3774 GSC Dawn Bee   1330 0:38:59 0:29:19 4.0
5 Slow Hcap RS Feva 3100 GSC Samuel Leather Thomas Yates 1244 0:36:49 0:29:36 5.0
6 Slow Hcap RS Feva 11 GSC William Bradley Ruby Sunderland 1244 0:37:57 0:30:30 6.0
7 Slow Hcap RS Feva 5306 GSC Bob Preston Daisy Preston 1244 0:38:03 0:30:35 7.0
8 Slow Hcap RS Tera Pro 96 GSC Alice Pope   1359 0:42:05 0:30:58 8.0
9 Slow Hcap RS Tera Pro 1637 GSC Ben Anderson   1359 0:42:19 0:31:08 9.0
10 Slow Hcap Pico Race 22 GSC Amanda Harding   1330 0:41:29 0:31:11 10.0
11 Slow Hcap Pico Race 10381 GSC Mike Peddar   1330 0:41:40 0:31:20 11.0
12 Slow Hcap Miracle 609 GSC Simon Bean   1194 0:37:49 0:31:40 12.0
13 Slow Hcap Pico Race 8985 GSC Steve Kimpton   1330 0:42:13 0:31:45 13.0
14 Slow Hcap RS Feva 4234 RVYC Sam Osborne Beth Blake 1244 0:41:37 0:33:27 14.0
15 Slow Hcap RS Feva 926 RVYC Charlotte Andrews Charlotte Osborne 1244 DNC   21.0
15 Slow Hcap RS Tera Pro 3554 GSC Angus Middleton Leal   1359 DNC   21.0
15 Slow Hcap RS Tera Pro 4070   Raffy Seddon   1359 DNC   21.0
15 Slow Hcap Pico 8074 GSC Ian Scragg   1330 DNC   21.0
15 Slow Hcap Laser 4.7 207299   Noah Evans   1208 DNC   21.0
15 Slow Hcap Laser 4.7 140084   Finn Evans   1208 DNC   21.0



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com