Autumn Series 2022

GurnardSC

Results are final as of 10:44 on November 5, 2022

Catamaran Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: SCHRS, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS R1
18/09/2022  
R2
25/9/2022  
R3
02/10/22  
R4
9/10/22  
R6
23/10/2022  
Total Nett
1st Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 (2.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 7.0 5.0
2nd Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1.0 (4.0) 2.0 3.0 3.0 13.0 9.0
3rd Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 (8.0 DNC) 3.0 8.0 DNC 2.0 2.0 23.0 15.0
4th Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 3.0 5.0 3.0 (8.0 DNC) 4.0 23.0 15.0
5th Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 (8.0 DNC) 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 33.0 25.0
6th Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 4.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 5.0 8.0 DNC 33.0 25.0
7th Catamaran Shadow X 30 Chris Murphy   1.118 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 8.0 DNC 36.0 28.0

slow Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
18/09/2022  
R2
25/9/2022  
R3
02/10/22  
R4
9/10/22  
R6
23/10/2022  
Total Nett
1st slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1.0 1.0 2.0 3.0 (13.0 DNC) 20.0 7.0
2nd slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 (4.0) 2.0 1.0 4.0 1.0 12.0 8.0
3rd slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1208 (13.0 DNC) 7.0 3.0 5.0 13.0 DNC 41.0 28.0
4th slow PICO RACE 19715 Phil Wright   1330 3.0 5.0 (13.0 DNC) 9.0 DNF 13.0 DNC 43.0 30.0
5th slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 (13.0 DNC) 3.0 13.0 DNC 2.0 13.0 DNC 44.0 31.0
6th slow PICO RACE no no orange hull Orla Gradwell   1330 (13.0 DNC) 6.0 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC 51.0 38.0
7th slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC 53.0 40.0
8th slow RS FEVA XL 308 Will Bradley Oliver Smith 1244 2.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 54.0 41.0
9th slow RS FEVA XL 3100 Emily Leather Robin Leather 1244 (13.0 DNC) 13.0 DNC 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC 56.0 43.0
10th slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 (13.0 DNC) 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 56.0 43.0
11th slow LASER 4.7/ ILCS 4 174575 Tetiana Fedorenko   1208 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 7.0 13.0 DNC 59.0 46.0
12th slow LASER 4.7/ ILCS 4 174575 unknown   1208 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 65.0 52.0

Fast Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
18/09/2022  
R2
25/9/2022  
R3
02/10/22  
R4
9/10/22  
R6
23/10/2022  
Total Nett
1st Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davis 942 3.5 1.0 2.0 (15.0 DNC) 4.0 25.5 10.5
2nd Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 1.5 (6.0) 4.0 3.0 3.0 17.5 11.5
3rd Fast RS 500 652 Robin Leather Illy TB/Lottie VdH 966 3.5 5.0 (15.0 DNC) 5.0 5.0 33.5 18.5
4th Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1.5 (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 47.5 32.5
5th Fast RS 500 625 Tim Wilkins Sammy Leather 966 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 1.0 48.0 33.0
6th Fast RS 100 8.4 259 Dan Shurman   1004 6.0 8.0 (15.0 DNC) 6.0 15.0 DNC 50.0 35.0
7th Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 (15.0 DNC) 4.0 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 53.0 38.0
8th Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 8.0 DNF (15.0 DNC) 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 54.0 39.0
9th Fast RS 500 857 Bob Preston Orla Gradwell 966 5.0 7.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 57.0 42.0
10th Fast RS 100 8.4 527 Brett Aarons   1004 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 62.0 47.0
11th Fast RS 800 872 Ash Holmes James Gadsby 799 (15.0 DNC) 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 62.0 47.0
12th Fast RS 600 625 Tim Wilkins   920 (15.0 DNC) 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 63.0 48.0
13th Fast RS 100 8.4 411 Simon Davies   1004 (15.0 DNC) 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 63.0 48.0
14th Fast B14 798 Tim Harrison Jack Harrison 860 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 8.0 DNF 15.0 DNC 68.0 53.0

Tera Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
18/09/2022  
R2
25/9/2022  
R3
02/10/22  
R4
9/10/22  
R6
23/10/2022  
Total Nett
1st Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) 1.0 18.0 4.0
2nd Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 2.0 6.0 (14.0 DNC) 6.0 DNF 3.0 31.0 17.0
3rd Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 (14.0 DNC) 3.0 14.0 DNC 3.0 2.0 36.0 22.0
4th Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 (14.0 DNC) 2.0 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC 45.0 31.0
5th Tera RS TERA SPORT 2272 Barney Hall   1500 (14.0 DNC) 5.0 14.0 DNC 6.0 DNF 14.0 DNC 53.0 39.0
6th Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 14.0 DNC 58.0 44.0
7th Tera RS TERA SPORT 796 Daisy Preston   1500 (14.0 DNC) 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 60.0 46.0
8th Tera RS TERA SPORT 3608 Rafe Bradley   1500 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 70.0 56.0
8th Tera RS TERA SPORT 1909 Jack Harrison   1500 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 70.0 56.0
8th Tera RS TERA SPORT 3554 Ran Wheeler   1500 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 70.0 56.0
8th Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 70.0 56.0
8th Tera RS TERA SPORT 3464 Elsie Jenkinson   1500 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 70.0 56.0
8th Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkinson   1500 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 70.0 56.0

medium Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
18/09/2022  
R2
25/9/2022  
R3
02/10/22  
R4
9/10/22  
R6
23/10/2022  
Total Nett
1st medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 2.0 (3.0) 2.0 3.0 1.0 11.0 8.0
2nd medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 3.0 2.0 (4.0) 1.0 2.0 12.0 8.0
3rd medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1065 (5.0) 1.0 3.0 2.0 3.0 14.0 9.0
4th medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 1.0 5.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 66.0 46.0
5th medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1065 (20.0 DNC) 20.0 DNC 1.0 20.0 DNC 7.0 68.0 48.0
6th medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065 (20.0 DNC) 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 69.0 49.0
7th medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 (20.0 DNC) 6.0 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 70.0 50.0
8th medium OK 49 Jim Downer   1104 4.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 9.0 DNF 73.0 53.0
9th medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 9.0 10.0 DNF (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 79.0 59.0
10th medium LASER RADIAL/ ILCA 6 1 Will Robinson   1147 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 84.0 64.0
11th medium RS AERO 7 1021 Martin Bean   1065 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 85.0 65.0
12th medium LASER/ ILCA 7 21 A N Other   1100 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 86.0 66.0
13th medium LASER RADIAL/ ILCA 6 no no Michael Hook   1147 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 20.0 DNC 86.0 66.0
14th medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 6.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 86.0 66.0
15th medium LASER/ ILCA 7 209412 James Moorman   1100 (20.0 DNC) 7.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 87.0 67.0
16th medium 2000 2972 Barry Byham Richard Fagan 1114 7.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 87.0 67.0
17th medium RS AERO 6 No No Libby Deegan   1101 8.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 88.0 68.0
18th medium LASER RADIAL/ ILCA 6 007 Jos Bleriot   1147 (20.0 DNC) 10.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 90.0 70.0
19th medium RS AERO 6 FRA10 Jane Peckham   1101 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 100.0 80.0

R1 - Catamaran Fleet - 18/09/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1030 11:49:30 1:19:30 1:11:07 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 10.30 115131 1.21.31 1.12.55 1.146 2.0
3 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 1030 11:52:05 1:22:05 1:13:25 1.154 3.0
4 Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 1030 11:54:55 1:24:55 1:15:57 1.194 4.0

R2 - Catamaran Fleet - 25/9/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 1030 11:34:48 1:04:48 0:57:58 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 10.30 114035 1.10.35 1.03.08 1.218 2.0
3 Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 1030 11:41:12 1:11:12 1:03:41 1.228 3.0
4 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1030 11:41:30 1:11:30 1:03:57 1.234 4.0
5 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 1030 11:49:05 1:19:05 1:10:44 1.364 5.0

R3 - Catamaran Fleet - 02/10/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 10.30 11:50:00 1.20.00 1.11.33 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 10.30 12:01:18 1.31.18 1.21.40 1.276 2.0
3 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 10.30 12:06:55 1.36.55 1.26.41 1.354 3.0

R4 - Catamaran Fleet - 9/10/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1030 11:12:32 0:42:32 0:38:03 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 1030 11:12:45 0:42:45 0:38:14 1.124 2.0
3 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1030 11:14:57 0:44:57 0:40:12 1.182 3.0
4 Catamaran Shadow X 30 Chris Murphy   1.118 1030 11:26:08 0:56:08 0:50:13 1.475 4.0
5 Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 1030 11:26:13 0:56:13 0:50:17 1.478 5.0

R6 - Catamaran Fleet - 23/10/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 10.30 11:03:52 0.33.52 0.30.18 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 10.30 11:04:13 0.34.13 0.30.36 1.13 2.0
3 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 10.30 11:08:20 0.38.20 0.34.17 1.265 3.0
4 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 10.30 11:13:33 0.43.33 0.38.57 1.438 4.0

R1 - slow Fleet - 18/09/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1045 11:34:42 0:49:42 0:37:22 1330 1.0
2 slow RS FEVA XL 308 Will Bradley Oliver Smith 1244 1045 11:33:37 0:48:37 0:39:05 1301.009 2.0
3 slow PICO RACE 19715 Phil Wright   1330 1045 11:37:29 0:52:29 0:39:28 1404.484 3.0
4 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 1045 11:37:49 0:52:49 0:39:43 1413.404 4.0

R2 - slow Fleet - 25/9/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1045 11:43:45 0:58:45 0:44:10 1330 1.0
2 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 1045 11:44:39 0:59:39 0:44:51 1350.374 2.0
3 slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 1045 11:45:53 1:00:53 0:45:47 1378.295 3.0
4 slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 1045 11:49:51 1:04:51 0:48:46 1468.094 4.0
5 slow PICO RACE 19715 Phil Wright   1330 1045 115124 1:06:24 0:49:55 1503.183 5.0
6 slow PICO RACE no no orange hull Orla Gradwell   1330 1045 11:52:14 1:07:14 0:50:33 1522.048 6.0
7 slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1208 1045 11:46:32 1:01:32 0:50:56 1393.01 7.0

R3 - slow Fleet - 02/10/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 10.45 11:44:30 0.59.30 0.44.44 1330 1.0
2 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 10.45 11:45:00 1.00.00 0.45.07 1341.176 2.0
3 slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1208 10.45 11:40:11 0.55.11 0.45.41 1233.51 3.0
4 slow RS FEVA XL 3100 Emily Leather Robin Leather 1244 10.45 11:47:11 1.02.11 0.49.59 1389.98 4.0

R4 - slow Fleet - 9/10/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 1045 11:24:48 0:39:48 0:29:55 1330 1.0
2 slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 1045 11:25:09 0:40:09 0:30:11 1341.696 2.0
3 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1045 11:25:55 0:40:55 0:30:46 1367.316 3.0
4 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 1045 11:26:40 0:41:40 0:31:20 1392.379 4.0
5 slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1208 1045 11:23:41 0:38:41 0:32:01 1292.684 5.0
6 slow PICO RACE no no orange hull Orla Gradwell   1330 1045 11:29:47 0:44:47 0:33:40 1496.528 6.0
7 slow LASER 4.7/ ILCS 4 174575 Tetiana Fedorenko   1208 1045 114440 0:59:40 0:49:24 1993.886 7.0
8 slow PICO RACE 19715 Phil Wright   1330     DNF     9.0

R6 - slow Fleet - 23/10/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 10.45 11:18:45 0.33.45 0.25.23 1330 1.0

R1 - Fast Fleet - 18/09/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 1035 11:28:24 0:53:24 0:55:17 966.011 1.5
1 Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1035 11:30:30 0:55:30 0:55:17 1004 1.5
3 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davis 942 1035 11:27:23 0:52:23 0:55:37 947.619 3.5
3 Fast RS 500 652 Robin Leather Illy TB/Lottie VdH 966 1035 11:28:44 0:53:44 0:55:37 972.041 3.5
5 Fast RS 500 857 Bob Preston Orla Gradwell 966 1035 11:28:52 0:53:52 0:55:46 974.453 5.0
6 Fast RS 100 8.4 259 Dan Shurman   1004 1035 11:40:20 1:05:20 1:05:04 1181.886 6.0
7 Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004     DNF     8.0

R2 - Fast Fleet - 25/9/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davis 942 1035 11:39:01 1:04:01 1:07:57 942 1.0
2 Fast RS 800 872 Ash Holmes James Gadsby 799 1035 11:29:29 0:54:29 1:08:11 801.718 2.0
3 Fast RS 100 8.4 411 Simon Davies   1004 1035 11:43:43 1:08:43 1:08:27 1011.16 3.0
4 Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 1035 11:30:19 0:55:19 1:09:14 813.98 4.0
5 Fast RS 500 652 Robin Leather Illy TB/Lottie VdH 966 1035 11:42:13 1:07:13 1:09:35 989.088 5.0
6 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 1035 11:42:55 1:07:55 1:10:18 999.388 6.0
7 Fast RS 500 857 Bob Preston Orla Gradwell 966 1035 11:43:21 1:08:21 1:10:45 1005.765 7.0
8 Fast RS 100 8.4 259 Dan Shurman   1004 1035 12:03:43 1:28:43 1:28:22 1305.458 8.0

R3 - Fast Fleet - 02/10/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 10.35 11:46:10 1.11.10 1.10.53 1004 1.0
2 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davis 942 10.35 11:44:48 1.09.48 1.14.06 984.719 2.0
3 Fast RS 600 625 Tim Wilkins   920 10.35 11:45:35 1.10.35 1.16.43 995.77 3.0
4 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 10.35 11:58:54 1.23.54 1.26.51 1183.638 4.0

R4 - Fast Fleet - 9/10/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1035 11:19:43 0:44:43 0:44:32 1004 1.0
2 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Sammy Leather 966 1035 11:18:27 0:43:27 0:44:59 975.56 2.0
3 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 1035 11:20:31 0:45:31 0:47:07 1021.962 3.0
4 Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 1035 11:14:05 0:39:05 0:48:55 877.518 4.0
5 Fast RS 500 652 Robin Leather Illy TB/Lottie VdH 966 1035 11:23:41 0:48:41 0:50:24 1093.061 5.0
6 Fast RS 100 8.4 259 Dan Shurman   1004 1035 11:29:24 0:54:24 0:54:11 1221.415 6.0
7 Fast B14 798 Tim Harrison Jack Harrison 860     DNF     8.0

R6 - Fast Fleet - 23/10/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Sammy Leather 966 10.35 11:03:27 0.28.27 0.29.27 966 1.0
2 Fast RS 100 8.4 527 Brett Aarons   1004 10.35 11:06:03 0.31.03 0.30.56 1054.281 2.0
3 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 10.35 11:05:39 0.30.39 0.31.44 1040.699 3.0
4 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davis 942 10.35 11:05:07 0.30.07 0.31.58 1022.591 4.0
5 Fast RS 500 652 Robin Leather Illy TB/Lottie VdH 966 10.35 11:08:00 0.33.00 0.34.10 1120.492 5.0

R1 - Tera Fleet - 18/09/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 2 2.0

R2 - Tera Fleet - 25/9/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1050 11:18:14 0:28:14 0:20:01 1410 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1050 11:24:30 0:34:30 0:23:00 1722.963 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 1050 11:28:24 0:38:24 0:25:36 1917.733 3.0
4 Tera RS TERA SPORT 796 Daisy Preston   1500 1050 11:35:19 0:45:19 0:30:13 2263.158 4.0
5 Tera RS TERA SPORT 2272 Barney Hall   1500 1050 11:41:00 0:51:00 0:34:00 2546.989 5.0
6 Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 1050 11:45:00 0:55:00 0:36:40 2746.753 6.0

R3 - Tera Fleet - 02/10/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 10.45 11:42:57 0.57.57 0.41.06 1410 1.0

R4 - Tera Fleet - 9/10/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1050 11:40:22 0:50:22 0:33:35 1500 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 1050 11:40:55 0:50:55 0:33:57 1516.38 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 1050 11:41:32 0:51:32 0:34:21 1534.745 3.0
4 Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500     DNF     6.0
4 Tera RS TERA SPORT 2272 Barney Hall   1500     DNF     6.0

R6 - Tera Fleet - 23/10/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 10.50 11:16:03 0.26.03 0.18.29 1410 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 10.50 11:19:53 0.29.53 0.19.55 1617.486 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 10.30 11:20:26 0.50.26 0.33.37 2729.789 3.0

R1 - medium Fleet - 18/09/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 1040 11:43:48 1:03:48 0:59:54 1065 1.0
2 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1040 11:49:14 1:09:14 1:05:00 1155.697 2.0
3 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1040 11:51:31 1:11:31 1:05:01 1193.813 3.0
4 medium OK 49 Jim Downer   1104 1040 11:51:53 1:11:53 1:05:07 1199.933 4.0
5 medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1065 1040 11:51:37 1:11:37 1:07:15 1195.482 5.0
6 medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 1040 11:51:46 1:11:46 1:07:23 1197.986 6.0
7 medium 2000 2972 Barry Byham Richard Fagan 1114 1040 11:56:42 1:16:42 1:08:51 1280.337 7.0
8 medium RS AERO 6 No No Libby Deegan   1101 1040 11:56:52 1:16:52 1:09:49 1283.119 8.0
9 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1040 11:55:48 1:15:48 1:11:10 1265.313 9.0

R2 - medium Fleet - 25/9/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1065 1040 12:00:21 1:20:21 1:15:27 1065 1.0
2 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1040 12:03:57 1:23:57 1:16:19 1112.716 2.0
3 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1040 12:02:15 1:22:15 1:17:14 1090.184 3.0
4 medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065 1040 12:02:25 1:22:25 1:17:23 1092.393 4.0
5 medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 1040 12:02:51 1:22:51 1:17:48 1098.136 5.0
6 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1040 12:05:02 1:25:02 1:19:51 1127.075 6.0
7 medium LASER/ ILCA 7 209412 James Moorman   1100 1040 12:08:49 1:28:49 1:20:45 1177.222 7.0
8 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065     DNF     10.0
8 medium LASER RADIAL/ ILCA 6 007 Jos Bleriot   1147     DNF     10.0

R3 - medium Fleet - 02/10/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1065 10.40 11:49:15 1.09.15 1.05.01 1065 1.0
2 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 10.40 11:52:02 1.12.02 1.07.38 1107.805 2.0
3 medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1065 10.40 11:52:59 1.12.59 1.08.32 1122.415 3.0
4 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 10.40 11:56:18 1.16.18 1.09.22 1173.422 4.0

R4 - medium Fleet - 9/10/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1040 11:24:40 0:44:40 0:40:36 1100 1.0
2 medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1065 1040 11:23:54 0:43:54 0:41:13 1081.119 2.0
3 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1040 11:24:28 0:44:28 0:41:45 1095.075 3.0
4 medium LASER RADIAL/ ILCA 6 1 Will Robinson   1147 1040 11:29:52 0:49:52 0:43:29 1228.06 4.0
5 medium RS AERO 7 1021 Martin Bean   1065 1040 11:28:12 0:48:12 0:45:15 1187.015 5.0
6 medium LASER RADIAL/ ILCA 6 no no Michael Hook   1147 1040 11:32:45 0:52:45 0:45:59 1299.067 6.0

R6 - medium Fleet - 23/10/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 10.40 11:10:41 0.30.41 0.28.49 1065 1.0
2 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 10.40 11:11:43 0.31.43 0.28.50 1100.866 2.0
3 medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1065 10.40 11:11:03 0.31.03 0.29.09 1077.727 3.0
4 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 10.40 11:11:48 0.31.48 0.29.52 1103.759 4.0
5 medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065 10.40 11:12:02 0.32.02 0.30.05 1111.858 5.0
6 medium LASER/ ILCA 7 21 A N Other   1100 10.40 11:13:47 0.33.47 0.30.43 1172.599 6.0
7 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1065 10.40 11:13:17 0.33.17 0.31.15 1155.244 7.0
8 medium OK 49 Jim Downer   1104     DNF     9.0



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com