Frostbite Series 2022

GurnardSC

Results are provisional as of 12:01 on December 4, 2022

Catamaran Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: SCHRS, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS R1
30/10/22  
R2
6/11/22  
R3
13/11/22  
R4
20/11/22  
R5
27/11/22  
R6
4/12/22  
Total Nett
1st Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 OOD 6.0 5.0
2nd Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 1.0 12.0 9.0
3rd Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 (5.0 DNC) 5.0 DNC 3.0 3.0 5.0 DNC 3.0 DNF 24.0 19.0
4th Catamaran Shadow X 79 Thomas Leather   1.118 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 5.0 DNC 27.0 22.0

slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
30/10/22  
R2
6/11/22  
R3
13/11/22  
R4
20/11/22  
R5
27/11/22  
R6
4/12/22  
Total Nett
1st slow RS FEVA XL 3100 Emily/robin/sammy Leather Robin/Emily Leather 1244 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 1.0 1.0 30.0 17.0
2nd slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 2.0 3.0 3.8 OOD (5.0) 4.0 5.0 22.8 17.8
3rd slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 5.5 OOD 5.5 OOD 1.0 4.0 (13.0 DNC) 4.0 33.0 20.0
4th slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 7.0 DNF 2.0 (13.0 DNC) 2.0 3.0 13.0 DNC 40.0 27.0
5th slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 (13.0 DNC) 1.0 13.0 DNC 6.0 2.0 13.0 DNC 48.0 35.0
6th slow PICO RACE 17915 Phil Wright   1330 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 3.0 58.0 45.0
7th slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1208 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 61.0 48.0
8th slow LASER 4.7/ ILCS 4 209216 Oliver Smith   1208 (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 8.0 DNF 13.0 DNC 13.0 DNC 62.0 49.0
9th slow RS FEVA XL 308 Will Bradley Friend/ Luke 1244 7.0 DNF 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 63.0 50.0
10th slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Will Bradley   1208 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 67.0 54.0
11th slow RS FEVA XL 3 Cass Day James Day 1244 (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 68.0 55.0
12th slow LASER 4.7/ ILCS 4 174575 unknown   1208 7.0 DNF (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 72.0 59.0

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
30/10/22  
R2
6/11/22  
R3
13/11/22  
R4
20/11/22  
R5
27/11/22  
R6
4/12/22  
Total Nett
1st Fast B14 758 Tim Harrison James Day/ Fillipo de Salle 860 1.0 1.0 (10.0 DNC) 1.0 10.0 DNC 1.0 24.0 14.0
2nd Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davies 942 (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 5.0 1.0 4.0 32.0 22.0
3rd Fast RS 500 857 Bob Preston Daisy Preston/ Orla Gradwell 966 5.0 (10.0 DNC) 4.0 7.0 DNF 2.0 5.0 33.0 23.0
4th Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 2.0 (10.0 DNC) 5.0 4.0 10.0 DNC 3.0 34.0 24.0
5th Fast RS 100 8.4 527 Brett Aarons   1004 4.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 10.0 DNC 2.0 38.0 28.0
6th Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather Wilkins 966 3.0 (10.0 DNC) 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 44.0 34.0
7th Fast RS 500 652 Robin Leather Illy Taylor-Burns 966 (10.0 DNC) 10.0 DNC 3.0 10.0 DNC 3.0 10.0 DNC 46.0 36.0
8th Fast RS 400 1385 James Downer Jonathan Price 942 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 53.0 43.0
9th Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 7.0 DNF (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 57.0 47.0

Tera Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
30/10/22  
R2
6/11/22  
R4
20/11/22  
R6
4/12/22  
Total Nett
1st Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 8.0 4.0 3.0 4.0 19.0 19.0
2nd Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 2.0 2.0 1.0 15.0 DNC 20.0 20.0
3rd Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 5.0 1.0 15.0 DNC 2.0 23.0 23.0
4th Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 32.0 32.0
5th Tera RS TERA SPORT 3608 Rafe Bradley   1500 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 36.0 36.0
6th Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 6.0 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 41.0 41.0
7th Tera RS TERA SPORT 2272 Barney Hall   1500 15.0 DNC 6.0 15.0 DNC 6.0 42.0 42.0
8th Tera OPTIMIST 6316 Patrick de Salle   1642 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 47.0 47.0
9th Tera RS TERA SPORT T3 Patrick de Salle   1500 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 48.0 48.0
10th Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkinson   1500 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 49.0 49.0
11th Tera RS TERA SPORT 1 Sean de Salle   1500 15.0 DNC 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC 50.0 50.0
12th Tera RS TERA SPORT 3554 Ran Wheeler   1500 7.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 52.0 52.0
13th Tera RS TERA SPORT 1909 Jack Harrison   1500 9.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 54.0 54.0
14th Tera RS TERA SPORT 3464 Elsie Jenkinson   1500 10.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 55.0 55.0

medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
30/10/22  
R2
6/11/22  
R3
13/11/22  
R4
20/11/22  
R5
27/11/22  
R6
4/12/22  
Total Nett
1st medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1.0 1.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) 1.0 15.0 5.0
2nd medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 2.0 2.0 2.0 2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 28.0 18.0
3rd medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1065 7.0 DNF 3.0 3.0 4.0 (10.0 DNC) 2.0 29.0 19.0
4th medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1065 (7.0 DNF) 4.0 5.0 5.0 2.0 4.0 27.0 20.0
5th medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065 (10.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 3.0 1.0 10.0 DNC 38.0 28.0
6th medium RS AERO 6 FRA10 Jane Peckham   1101 3.0 5.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 41.0 31.0
7th medium RS AERO 7 2893 Ric Newnham   1065 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 6.0 DNF 49.0 39.0
8th medium RS AERO 7 1021 Martin Bean   1065 7.0 DNF (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 57.0 47.0
9th medium RS AERO 7 1028 Gio Belgrano   1065 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 50.0

R1 - Catamaran Fleet - 30/10/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1030 11:22:24 0:52:24 0:46:52 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1030 11:23:15 0:53:15 0:47:38 1.136 2.0

R2 - Catamaran Fleet - 6/11/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1030 11:11:15 0:41:15 0:36:54 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1030 11:15:05 0:45:05 0:40:19 1.222 2.0

R3 - Catamaran Fleet - 13/11/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 11.05 11:45:37 0.40.37 0.36.20 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 11.05 11:46:07 0.41.07 0.36.47 1.132 2.0
3 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 11.05 11:46:51 0.41.51 0.37.26 1.152 3.0

R4 - Catamaran Fleet - 20/11/22

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 10.30 11:13:47 0.43.47 0.39.10 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 10.30 11:15:08 0.45.08 0.40.22 1.152 2.0
3 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 10.30 11:21:52 0.51.52 0.46.24 1.324 3.0

R5 - Catamaran Fleet - 27/11/22

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 10.30 11:34:54 1.04.54 0.58.03 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 79 Thomas Leather   1.118 10.30 11:34:58 1.04.58 0.58.07 1.119 2.0
3 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 10.30 11:38:12 1.08.12 1.01.00 1.175 3.0

R6 - Catamaran Fleet - 4/12/22

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118     OOD     1.0
1 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 10.30 11:32:40 1.02.40 0.56.03 1.118 1.0
3 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118     DNF     3.0

R1 - slow Fleet - 30/10/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow RS FEVA XL 3100 Emily/robin/sammy Leather Robin/Emily Leather 1244 1045 11:59:06 1:14:06 0:59:34 1244 1.0
2 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 1045 12:11:03 1:26:03 1:04:42 1444.618 2.0
3 slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1208 1045 12:04:02 1:19:02 1:05:25 1326.821 3.0
4 slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330     OOD     5.5
5 slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330     DNF     7.0
5 slow RS FEVA XL 308 Will Bradley Friend/ Luke 1244     DNF     7.0
5 slow LASER 4.7/ ILCS 4 174575 unknown   1208     DNF     7.0

R2 - slow Fleet - 6/11/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 1045 11:27:40 0:42:40 0:32:05 1330 1.0
2 slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 1045 11:29:20 0:44:20 0:33:20 1381.953 2.0
3 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 1045 11:30:07 0:45:07 0:33:55 1406.371 3.0
4 slow RS FEVA XL 308 Will Bradley Friend/ Luke 1244 1045 11:30:06 0:45:06 0:36:15 1405.852 4.0
5 slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330     OOD     5.5

R3 - slow Fleet - 13/11/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 11.20 11:44:57 0.24.57 0.18.46 1330 1.0
2 slow LASER 4.7/ ILCS 4 209216 Oliver Smith   1208 11.20 11:45:07 0.25.07 0.20.48 1338.884 2.0
3 slow RS FEVA XL 3 Cass Day James Day 1244 11.20 11:49:42 0.29.42 0.23.52 1583.206 3.0
4 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330     OOD     3.8

R4 - slow Fleet - 20/11/22

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 10.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow RS FEVA XL 3100 Emily/robin/sammy Leather Robin/Emily Leather 1244 10.45 11:23:11 0.38.11 0.30.42 1244 1.0
2 slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 10.45 11:27:11 0.42.11 0.31.43 1374.319 2.0
3 slow PICO RACE 17915 Phil Wright   1330 10.45 11:27:22 0.42.22 0.31.51 1380.292 3.0
4 slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 10.45 11:27:39 0.42.39 0.32.04 1389.522 4.0
5 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 10.45 11:27:44 0.42.44 0.32.08 1392.237 5.0
6 slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 10.45 11:27:48 0.42.48 0.32.11 1394.409 6.0
7 slow LASER 4.7/ ILCS 4 209216 Oliver Smith   1208     DNF     8.0

R5 - slow Fleet - 27/11/22

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 10.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow RS FEVA XL 3100 Emily/robin/sammy Leather Robin/Emily Leather 1244 10.45 11:40:03 0.55.03 0.44.15 1244 1.0
2 slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 10.45 11:49:23 1.04.23 0.48.25 1454.911 2.0
3 slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 10.45 11:50:27 1.05.27 0.49.13 1479.015 3.0
4 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 10.45 115029 1.05.29 0.49.14 1479.769 4.0

R6 - slow Fleet - 4/12/22

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 10.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow RS FEVA XL 3100 Emily/robin/sammy Leather Robin/Emily Leather 1244 10.45 11:19:21 0.34.21 0.27.37 1244 1.0
2 slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Will Bradley   1208 10.45 11:19:45 0.34.45 0.28.46 1258.486 2.0
3 slow PICO RACE 17915 Phil Wright   1330 10.45 11:24:04 0.39.04 0.29.22 1414.816 3.0
4 slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 10.45 11:24:05 0.39.05 0.29.23 1415.42 4.0
5 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 10.45 11:26:28 0.41.28 0.31.11 1501.733 5.0
6 slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1208 10.45 11:24:16 0.39.16 0.32.30 1422.059 6.0

R1 - Fast Fleet - 30/10/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast B14 758 Tim Harrison James Day/ Fillipo de Salle 860 1035 11:38:38 1:03:38 1:14:00 860 1.0
2 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 1035 11:55:05 1:20:05 1:22:54 1082.321 2.0
3 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather Wilkins 966 1035 11:56:43 1:21:43 1:24:36 1104.395 3.0
4 Fast RS 100 8.4 527 Brett Aarons   1004 1035 12:02:12 1:27:12 1:26:51 1178.502 4.0
5 Fast RS 500 857 Bob Preston Daisy Preston/ Orla Gradwell 966 1035 12:12:59 1:37:59 1:41:26 1324.238 5.0
6 Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004     DNF     7.0

R2 - Fast Fleet - 6/11/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast B14 758 Tim Harrison James Day/ Fillipo de Salle 860 1030 11:15:35 0:45:35 0:53:00 860 1.0

R3 - Fast Fleet - 13/11/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather Wilkins 966 11.10 11:44:29 0.34.29 0.35.42 966 1.0
2 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davies 942 11.10 11:46:14 0.36.14 0.38.28 1015.024 2.0
3 Fast RS 500 652 Robin Leather Illy Taylor-Burns 966 11.10 11:47:35 0.37.35 0.38.54 1052.842 3.0
4 Fast RS 500 857 Bob Preston Daisy Preston/ Orla Gradwell 966 11.10 11:47:40 0.37.40 0.39.00 1055.176 4.0
5 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 11.10 11:49:34 0.39.34 0.40.58 1108.402 5.0

R4 - Fast Fleet - 20/11/22

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 10.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast B14 758 Tim Harrison James Day/ Fillipo de Salle 860 10.35 11:14:19 0.39.19 0.45.43 860 1.0
2 Fast RS 100 8.4 527 Brett Aarons   1004 10.35 11:21:13 0.46.13 0.46.02 1010.928 2.0
3 Fast RS 400 1385 James Downer Jonathan Price 942 10.35 11:21:06 0.46.06 0.48.56 1008.376 3.0
4 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 10.35 11:22:45 0.47.45 0.49.26 1044.468 4.0
5 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davies 942 10.35 112304 0.48.04 0.51.02 1051.395 5.0
6 Fast RS 500 857 Bob Preston Daisy Preston/ Orla Gradwell 966     DNF     7.0

R5 - Fast Fleet - 27/11/22

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 10.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davies 942 10.35 11:33:01 0.58.01 1.01.35 942 1.0
2 Fast RS 500 857 Bob Preston Daisy Preston/ Orla Gradwell 966 10.35 11:34:32 0.59.32 1.01.38 966.626 2.0
3 Fast RS 500 652 Robin Leather Illy Taylor-Burns 966 10.35 11:39:18 1.04.18 1.06.34 1044.021 3.0

R6 - Fast Fleet - 4/12/22

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 10.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast B14 758 Tim Harrison James Day/ Fillipo de Salle 860 10.35 11:18:33 0.43.33 0.50.38 860 1.0
2 Fast RS 100 8.4 527 Brett Aarons   1004 10.35 11:26:09 0.51.09 0.50.57 1010.08 2.0
3 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 10.35 11:27:19 0.52.19 0.54.09 1033.119 3.0
4 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davies 942 10.35 11:26:02 0.51.02 0.54.11 1007.777 4.0
5 Fast RS 500 857 Bob Preston Daisy Preston/ Orla Gradwell 966 10.35 11:28:09 0.53.09 0.55.01 1049.575 5.0

R1 - Tera Fleet - 30/10/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 1050 11:38:59 0:48:59 0:34:44 1410 1.0
2 Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1050 11:39:20 0:49:20 0:34:59 1420.075 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 3608 Rafe Bradley   1500 1050 11:30:57 0:40:57 0:36:24 1571.677 3.0
4 Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkinson   1500 1050 11:31:40 0:41:40 0:37:02 1599.183 4.0
5 Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1050 11:31:45 0:41:45 0:37:07 1602.382 5.0
6 Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 1050 11:36:52 0:46:52 0:41:40 1798.761 6.0
7 Tera RS TERA SPORT 3554 Ran Wheeler   1500 1050 11:37:45 0:47:45 0:42:27 1832.664 7.0
8 Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 1050 11:37:46 0:47:46 0:42:28 1833.304 8.0
9 Tera RS TERA SPORT 1909 Jack Harrison   1500 1050 11:43:33 0:53:33 0:47:36 2055.271 9.0
10 Tera RS TERA SPORT 3464 Elsie Jenkinson   1500 1040 11:46:44 1:06:44 0:59:19 2561.252 10.0

R2 - Tera Fleet - 6/11/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1050 11:29:12 0:39:12 0:26:08 1500 1.0
2 Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1050 11:27:10 0:37:10 0:26:22 1422.194 2.0
3 Tera RS TERA SPORT T3 Patrick de Salle   1500 1050 11:31:30 0:41:30 0:27:40 1588.01 3.0
4 Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 1050 11:32:02 0:42:02 0:28:01 1608.418 4.0
5 Tera RS TERA SPORT 1 Sean de Salle   1500 1050 11:41:19 0:51:19 0:34:13 1963.648 5.0
6 Tera RS TERA SPORT 2272 Barney Hall   1500 1050 11:41:21 0:51:21 0:34:14 1964.923 6.0

R4 - Tera Fleet - 20/11/22

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 1050
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1050 11:15:45 0:25:45 0:18:16 1410 1.0
2 Tera OPTIMIST 6316 Patrick de Salle   1642 1050 11:20:10 0:30:10 0:18:22 1651.845 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 1050 11:19:31 0:29:31 0:19:41 1616.252 3.0

R6 - Tera Fleet - 4/12/22

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 10.50
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 10.50 11:16:58 0.26.58 0.19.08 1410 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 10.50 11:19:35 0.29.35 0.19.43 1546.817 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 3608 Rafe Bradley   1500 10.50 11:20:21 0.30.21 0.20.14 1586.904 3.0
4 Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 10.50 11:21:04 0.31.04 0.20.43 1624.376 4.0
5 Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 10.50 11:21:10 0.31.10 0.20.47 1629.604 5.0
6 Tera RS TERA SPORT 2272 Barney Hall   1500 10.50 11:25:49 0.35.49 0.23.53 1872.738 6.0

R1 - medium Fleet - 30/10/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1040 11:51:05 1:11:05 1:04:37 1100 1.0
2 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1040 11:49:51 1:09:51 1:05:35 1080.914 2.0
3 medium RS AERO 6 FRA10 Jane Peckham   1101 1040 11:57:45 1:17:45 1:10:37 1203.165 3.0
4 medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1065     DNF     7.0
4 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1065     DNF     7.0
4 medium RS AERO 7 1021 Martin Bean   1065     DNF     7.0

R2 - medium Fleet - 6/11/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1040 11:32:53 0:52:53 0:48:05 1100 1.0
2 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1040 11:32:05 0:52:05 0:48:54 1083.36 2.0
3 medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1065 1040 11:32:39 0:52:39 0:49:26 1095.147 3.0
4 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1065 1040 11:33:38 0:53:38 0:50:22 1115.6 4.0
5 medium RS AERO 6 FRA10 Jane Peckham   1101 1040 11:35:40 0:55:40 0:50:34 1157.895 5.0

R3 - medium Fleet - 13/11/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 11.15 11:46:57 0.31.57 0.29.03 1100 1.0
2 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 11.15 11:46:36 0.31.36 0.29.40 1087.95 2.0
3 medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1065 11.15 11:47:24 0.32.24 0.30.25 1115.493 3.0
4 medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065 11.15 11:47:26 0.32.26 0.30.27 1116.641 4.0
5 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1065 11.15 11:50:09 0.35.09 0.33.00 1210.172 5.0

R4 - medium Fleet - 20/11/22

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 10.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 10.40 11:33:32 0.53.32 0.48.40 1100 1.0
2 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 10.40 113216 0.52.16 0.49.05 1073.973 2.0
3 medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065 10.40 11:33:01 0.53.01 0.49.47 1089.384 3.0
4 medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1065 10.40 11:33:14 0.53.14 0.49.59 1093.836 4.0
5 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1065 10.40 11:36:01 0.56.01 0.52.36 1151.027 5.0

R5 - medium Fleet - 27/11/22

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 10.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065 10.40 11:42:13 1.02.13 0.58.25 1065 1.0
2 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1065 10.40 11:43:24 1.03.24 0.59.32 1085.256 2.0
3 medium RS AERO 7 2893 Ric Newnham   1065 10.40 11:43:56 1.03.56 1.00.02 1094.385 3.0

R6 - medium Fleet - 4/12/22

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 10.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 10.40 11:32:36 0.52.36 0.47.49 1100 1.0
2 medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1065 10.40 11:33:36 0.53.36 0.50.20 1120.913 2.0
3 medium RS AERO 6 FRA10 Jane Peckham   1101 10.40 113739 0.57.39 0.52.22 1205.608 3.0
4 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1065 10.40 11:37:29 0.57.29 0.53.58 1202.123 4.0
5 medium RS AERO 7 2893 Ric Newnham   1065     DNF     6.0



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com