IW Youth Champs BHYC Nov 2022

Brading Haven Yacht Club

Results are final as of 14:31 on November 12, 2022

ILCA4 Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st ILCA4 ILCA 4 146084 RVYC Finn Evans (2.0) 1.0 1.0 4.0 2.0
2nd ILCA4 ILCA 4 61739   James Zanenga 1.0 (6.0) 4.0 11.0 5.0
3rd ILCA4 ILCA 4 217000 Gurnard SC Will Bradley 3.0 (4.0) 3.0 10.0 6.0
4th ILCA4 ILCA 4 176733 RVYC Alice Pope 5.0 2.0 (8.0) 15.0 7.0
5th ILCA4 ILCA 4 199865 Yarmouth SC Olly Mayo 4.0 3.0 (5.0) 12.0 7.0
6th ILCA4 ILCA 4 192844 Gurnard SC Tom Yates 6.0 (7.0) 2.0 15.0 8.0
7th ILCA4 ILCA 4 209216 Gurnard SC Oliver Smith (7.0) 5.0 7.0 19.0 12.0
8th ILCA4 ILCA 4 1 BHYC Ruby Sunderland (9.0) 8.0 6.0 23.0 14.0
9th ILCA4 ILCA 4 204650   Catherine Brading Palmer 8.0 9.0 (10.0) 27.0 17.0
10th ILCA4 ILCA 4 174761   Isla Stone (10.0) 10.0 9.0 29.0 19.0
11th ILCA4 ILCA 4 182479 Gurnard SC Rafferty Moore 11.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 35.0 23.0

ILCA6 Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st ILCA6 ILCA 6 214268 RVYC Noah Evans (2.0) 1.0 1.0 4.0 2.0
2nd ILCA6 ILCA 6 214074 RVYC Samuel Osborne 1.0 (3.0) 2.0 6.0 3.0
3rd ILCA6 ILCA 6   Gurnard SC Thomas Leather 3.0 2.0 (4.0) 9.0 5.0
4th ILCA6 ILCA 6 13212 Gurnard SC Killian Boag (4.0) 4.0 3.0 11.0 7.0
5th ILCA6 ILCA 6 136459   Patrick Tate (5.0) 5.0 5.0 15.0 10.0

Tera Pro Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st Tera Pro Tera 796 Gurnard SC Isla Preston (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0

Tera Regatta Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st Tera Regatta Tera 2852 RVYC Harry O'Callaghhan (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd Tera Regatta Tera 3897 Gurnard SC Fallon Day 2.0 (3.0) 2.0 7.0 4.0
3rd Tera Regatta Tera 1909 Gurnard SC Jack Harrison 4.0 2.0 (5.0) 11.0 6.0
4th Tera Regatta Tera 3554 Gurnard SC Ran Wheeler 3.0 (5.0) 3.0 11.0 6.0
5th Tera Regatta Tera 3464 Gurnard SC Elsie Jenkinson 5.0 4.0 (7.0) 16.0 9.0
6th Tera Regatta Tera 4074 BHYC Evan Greseczysyn (9.0) 7.0 4.0 20.0 11.0
7th Tera Regatta Tera 4155 Gurnard SC Daisy Preston 7.0 6.0 (8.0) 21.0 13.0
8th Tera Regatta Tera 3916   Megan Turner (11.0) 9.0 6.0 26.0 15.0
9th Tera Regatta Tera 2111 BHYC George Pim 6.0 (10.0) 9.0 25.0 15.0
10th Tera Regatta Tera 3914 Gurnard SC Emily Leather (10.0) 8.0 10.0 28.0 18.0
11th Tera Regatta Tera 4384 BHYC Blake Brown 8.0 11.0 (12.0) 31.0 19.0
12th Tera Regatta Tera 4067 Gurnard SC Freddie Harrison (12.0) 12.0 11.0 35.0 23.0
13th Tera Regatta Tera 4115 BHYC Amelia Pim (13.0) 13.0 13.0 39.0 26.0

Tera Sport Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st Tera Sport Tera 4199 Gurnard SC Samuel Leather 2.0 (3.0) 1.0 6.0 3.0
2nd Tera Sport Tera 2874 Gurnard SC Jasper Jenkinson 1.0 2.0 (4.0) 7.0 3.0
3rd Tera Sport Tera 2311 Gurnard SC Rafe Bradley (5.0) 1.0 3.0 9.0 4.0
4th Tera Sport Tera 112 Gurnard SC Cass Day 3.0 (5.0) 2.0 10.0 5.0
5th Tera Sport Tera 2927 Gurnard SC Hannah Yates 4.0 4.0 (5.0) 13.0 8.0
6th Tera Sport Tera 2414 Gurnard SC Maia Uren (6.0) 6.0 6.0 18.0 12.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com