IW Youth Champs RVYC May 2022

Royal Victoria Yacht Club

Results are provisional as of 14:27 on May 28, 2022

ILCA4 Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st ILCA4 ILCA 4 217000 Gurnard SC Gretal Haines (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd ILCA4 ILCA 4 197689 Yarmouth SC Oliver Mayo 2.0 (5.0) 3.0 10.0 5.0
3rd ILCA4 ILCA 4 119333 Royal Victoria YC Beth Blake 3.0 2.0 (7.0) 12.0 5.0
4th ILCA4 ILCA 4 170591 Yarmouth SC Richard Liska (6.0) 4.0 2.0 12.0 6.0
5th ILCA4 ILCA 4 143596 Royal Victoria YC Isla Stone (5.0) 3.0 5.0 13.0 8.0
6th ILCA4 ILCA 4 204650 Yarmouth SC Catherine Brading Palmer 4.0 (6.0) 6.0 16.0 10.0
7th ILCA4 ILCA 4 19 Royal Victoria YC Charlotte Osborne (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 20.0 12.0

ILCA6 Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st ILCA6 ILCA 6 201703 Gurnard SC Fred Salter (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd ILCA6 ILCA 6 191300 Royal Victoria YC Sam Osborne 2.0 3.0 (5.0) 10.0 5.0
3rd ILCA6 ILCA 6 216391 Royal Victoria YC Noah Evans 3.0 2.0 (8.0 OCS) 13.0 5.0
4th ILCA6 ILCA 6 201697 Gurnard SC KIllian Boag (5.0) 4.0 2.0 11.0 6.0
5th ILCA6 ILCA 6   Gurnard SC Thomas Leather 4.0 (5.0) 4.0 13.0 8.0
6th ILCA6 ILCA 6 213052 Royal Victoria YC Finn Evans 6.0 (8.0 OCS) 3.0 17.0 9.0
7th ILCA6 ILCA 6 170591 Yarmouth SC Patrick Tate (7.0) 6.0 6.0 19.0 12.0

Tera Pro Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st Tera Pro Tera 3464 Gurnard SC Will Bradley (3.0) 2.0 1.0 6.0 3.0
2nd Tera Pro Tera 2575 BHYC Ruby Sunderland (2.0) 1.0 2.0 5.0 3.0
3rd Tera Pro Tera 4200 Gurnard SC Ben Anderson 1.0 (4.0) 4.0 9.0 5.0
4th Tera Pro Tera 96 Royal Victoria YC Alice Pope (4.0) 3.0 3.0 10.0 6.0
5th Tera Pro Tera 2260 BHYC Alec Ridgwell (5.0) 5.0 5.0 15.0 10.0

Tera Regatta Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st Tera Regatta Tera 3897 Gurnard SC Fallon Day (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd Tera Regatta Tera 3554 Gurnard SC Ran Wheeler 3.0 (4.0) 2.0 9.0 5.0
3rd Tera Regatta Tera 1901 Gurnard SC Luc Gheorghiu 2.0 3.0 (5.0) 10.0 5.0
4th Tera Regatta Tera 3908 Gurnard SC Theo Harris (5.0) 2.0 4.0 11.0 6.0
5th Tera Regatta Tera 4067 BHYC Evan Greseczysyn 4.0 (5.0) 3.0 12.0 7.0
6th Tera Regatta Tera 3914 Gurnard SC Emily Leather (6.0) 6.0 6.0 18.0 12.0

Tera Sport Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st Tera Sport Tera 3608 Gurnard SC Rafe Bradley 3.0 (5.0) 1.0 9.0 4.0
2nd Tera Sport Tera 309 Gurnard SC Oliver Smith (4.0) 1.0 3.0 8.0 4.0
3rd Tera Sport Tera 4199 Gurnard SC Samuel Leather (2.0) 2.0 2.0 6.0 4.0
4th Tera Sport Tera 112 Gurnard SC Cass Day 1.0 (4.0) 4.0 9.0 5.0
5th Tera Sport Tera 2874 Gurnard SC Jasper Jenkinson 5.0 3.0 (7.0) 15.0 8.0
6th Tera Sport Tera 2852 Royal Victoria YC Harry OCallaghan (8.0) 7.0 5.0 20.0 12.0
7th Tera Sport Tera 2927 Gurnard SC Hannah Yates (6.0) 6.0 6.0 18.0 12.0
8th Tera Sport Tera 3933 Gurnard SC Rupert King 7.0 (8.0) 8.0 23.0 15.0
9th Tera Sport Tera 3811 Royal Victoria YC Bea Wishaw (9.0) 9.0 9.0 27.0 18.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com