Summer Series 2022

GurnardSC

Results are provisional as of 9:48 on September 5, 2022

Catamaran Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: SCHRS, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS R1
12/6/22  
R2
12/6/22  
R5
26/6/2022  
R6
26/6/2022  
R7
3/07/2022  
R8
3/7/2022  
R10
10/7/2022  
Total Nett
1st Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 (7.0) 2.0 2.0 DNF 2.0 DNF 3.0 3.0 (9.0 DNC) 28.0 12.0
2nd Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 1.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 2.0 9.0 DNC 32.0 14.0
3rd Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 3.0 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 1.0 9.0 DNC 37.0 19.0
4th Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 4.0 8.0 DNF (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 4.0 9.0 DNC 47.0 29.0
5th Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 2.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 50.0 32.0
6th Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 6.0 6.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 6.0 9.0 DNC 50.0 32.0
7th Catamaran Shadow X 43 John Welch   1.118 5.0 5.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 55.0 37.0
8th Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 6.0 5.0 9.0 DNC 56.0 38.0

slow Fleet

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
12/6/22  
R2
12/6/22  
R3
19/6/22  
R4
19/6/22  
R5
26/6/2022  
R6
26/6/2022  
R7
3/07/2022  
R8
3/7/2022  
R9
10/7/22  
R10
10/7/2022  
Total Nett
1st slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 (5.0) 5.0 2.0 4.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 46.0 15.0
2nd slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1.0 2.0 3.0 (4.0 DNF) 2.0 2.0 (5.0) (5.0) 3.0 3.0 30.0 16.0
3rd slow RS FEVA XL 3100 Robin Leather Emily Leather 1244 2.0 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 85.0 46.0
4th slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 4.0 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 90.0 51.0
5th slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Gretel Haines   1208 6.0 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 DNF (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 105.0 66.0
6th slow RS FEVA XL 3100 Sammy Leather Tom Yates 1244 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 2.0 108.0 69.0
7th slow PICO RACE 17915 Phil Wright   1330 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 4.0 DNF (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 109.0 70.0
8th slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 3.0 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 110.0 71.0
9th slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 111.0 72.0
10th slow PICO RACE 12 Ian Scragg   1330 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 7.0 DNF 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC 115.0 76.0
11th slow PICO TRAINING No No A N Other   1350 7.0 8.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 119.0 80.0
12th slow LASER 4.7/ ILCS 4 210099 Ben Anderson   1208 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 120.0 81.0

Fast Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
12/6/22  
R2
12/6/22  
R3
19/6/22  
R4
19/6/22  
R5
26/6/2022  
R6
26/6/2022  
R7
3/07/2022  
R8
3/7/2022  
Total Nett
1st Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma davis/Luke sheridan 942 (5.0) (6.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 19.0 8.0
2nd Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall/ Ian Moore 966 6.0 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 DNF 13.0 DNC 3.0 1.0 58.0 32.0
3rd Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather 966 2.0 2.0 1.0 3.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 60.0 34.0
4th Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 3.0 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 5.0 66.0 40.0
5th Fast RS 500 665 Ben Willows Taylor Willows 966 4.0 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 74.0 48.0
6th Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1.0 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 80.0 54.0
7th Fast RS 100 8.4 379 Tom Harrison   1004 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 3.5 86.5 60.5
8th Fast RS 100 8.4 411 Simon Davies   1004 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 9.0 DNF 91.0 65.0
9th Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris hughes 799 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 7.0 91.0 65.0
10th Fast RS 100 8.4 259 Dan Shurman   1004 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 8.0 DNF 6.0 92.0 66.0
11th Fast RS 500 857 Bob Preston   966 8.0 DNF 8.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 94.0 68.0
12th Fast RS 500 920 Ben Pickering Fanny 966 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 3.5 94.5 68.5

Tera Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
12/6/22  
R2
12/6/22  
R5
26/6/2022  
R6
26/6/2022  
R7
3/07/2022  
R8
3/7/2022  
R9
10/7/22  
R10
10/7/2022  
Total Nett
1st Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 4.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 1.0 32.0 10.0
2nd Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkinson   1500 2.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 3.0 2.0 2.0 38.0 16.0
3rd Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 50.0 28.0
4th Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 4.0 5.0 DNF 4.0 3.0 60.0 38.0
5th Tera RS TERA SPORT 3464 Elsie Jenkinson   1500 5.0 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 4.0 61.0 39.0
6th Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 69.0 47.0
7th Tera RS TERA SPORT 3914 Sammy Leather   1500 1.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 69.0 47.0
8th Tera OPTIMIST 6271 Will Haines   1642 3.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 72.0 50.0
9th Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 5.0 5.0 76.0 54.0
10th Tera RS TERA SPORT 2272 Barney Hall   1500 6.0 6.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 78.0 56.0

medium Fleet

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
12/6/22  
R2
12/6/22  
R3
19/6/22  
R4
19/6/22  
R5
26/6/2022  
R6
26/6/2022  
R7
3/07/2022  
R8
3/7/2022  
R9
10/7/22  
R10
10/7/2022  
Total Nett
1st medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1.0 2.0 1.0 1.0 (3.0) (3.0) (6.0) 2.0 2.0 1.0 22.0 10.0
2nd medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 (2.0) 1.0 2.0 (8.0 DNF) 1.0 2.0 (5.0) 1.0 1.0 2.0 25.0 10.0
3rd medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 5.0 (6.0) 5.0 (8.0 DNF) 6.0 6.0 2.0 (14.0 DNF) 3.0 5.0 60.0 32.0
4th medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 6.0 4.0 4.0 (8.0 DNF) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 8.0 6.0 6.0 3.0 89.0 37.0
5th medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 9.0 DNF 8.0 DNF (22.0 DNC) 22.0 DNC 10.0 8.0 4.0 4.0 131.0 65.0
6th medium RS AERO 7 1021 Martin Bean   1065 8.0 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 4.0 9.0 14.0 DNF (22.0 DNC) 22.0 DNC 133.0 67.0
7th medium LASER/ ILCA 7 21 James Day   1100 4.0 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 1.0 4.0 22.0 DNC 22.0 DNC 144.0 78.0
8th medium RS AERO 6 No No Libby Deegan   1101 7.0 10.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 4.0 14.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 167.0 101.0
9th medium LASER/ ILCA 7 209412 James Moorman   1100 3.0 (22.0 DNC) 3.0 8.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 168.0 102.0
10th medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065 10.0 (22.0 DNC) 9.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 12.0 9.0 22.0 DNC 22.0 DNC 172.0 106.0
11th medium RS AERO 9 1018 David Rickard   1014 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 9.0 DNF 2.0 9.0 DNF (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 174.0 108.0
12th medium RS AERO 5 3002 Jane Peckham   1136 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 2.0 1.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 179.0 113.0
13th medium RS AERO 9 1022 Matt Haslam   1014 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 3.0 5.0 22.0 DNC 22.0 DNC 184.0 118.0
14th medium FINN 49 Jim Downer   1049 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 4.0 5.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 185.0 119.0
15th medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 7.0 3.0 22.0 DNC 22.0 DNC 186.0 120.0
16th medium RS VISION no no James Day Several 1137 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 5.0 7.0 DNF 188.0 122.0
17th medium RS AERO 7 1026 Ash Deakin   1065 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 11.0 7.0 22.0 DNC 22.0 DNC 194.0 128.0
18th medium LASER/ ILCA 7 185656 James Hall   1100 9.0 10.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 195.0 129.0
19th medium LASER/ ILCA 7 77608 Mark Jenkinson   1100 11.0 10.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 197.0 131.0
20th medium NATIONAL 12 3300 Joss Bleriot Lennie 1064 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 13.0 14.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 203.0 137.0
21st medium RS AERO 7 1026 Dan Shurman   1065 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 7.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 205.0 139.0

R1 - Catamaran Fleet - 12/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 1030 10:59:56 0:29:56 0:26:46 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 1030 11:00:28 0:30:28 0:27:15 1.138 2.0
3 Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 1030 11:00:54 0:30:54 0:27:38 1.154 3.0
4 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1030 11:04:08 0:34:08 0:30:32 1.275 4.0
5 Catamaran Shadow X 43 John Welch   1.118 1030 11:04:24 0:34:24 0:30:46 1.285 5.0
6 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 1030 11:06:17 0:36:17 0:32:27 1.355 6.0
7 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1030 110700 0:37:00 0:33:06 1.382 7.0

R2 - Catamaran Fleet - 12/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 1125 12:07:35 0:42:35 0:38:05 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1125 12:09:18 0:44:18 0:39:37 1.163 2.0
3 Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 1125 12:10:08 0:45:08 0:40:22 1.185 3.0
4 Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 1125 12:10:38 0:45:38 0:40:49 1.198 4.0
5 Catamaran Shadow X 43 John Welch   1.118 1125 12:14:06 0:49:06 0:43:55 1.289 5.0
6 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 1125 12:14:27 0:49:27 0:44:14 1.298 6.0
7 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118     DNF     8.0

R5 - Catamaran Fleet - 26/6/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 DNF 2.0

R6 - Catamaran Fleet - 26/6/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 DNF 2.0

R7 - Catamaran Fleet - 3/07/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 1030 11:03:29 0:33:29 0:29:57 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 1030 11:05:34 0:35:34 0:31:49 1.188 2.0
3 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1030 11:05:40 0:35:40 0:31:54 1.191 3.0
4 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1030 11:07:23 0:37:23 0:33:26 1.248 4.0
5 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 1030 11:08:19 0:38:19 0:34:16 1.279 5.0
6 Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 1030 11:12:14 0:42:14 0:37:47 1.41 6.0

R8 - Catamaran Fleet - 3/7/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 1125 12:27:46 1:02:46 0:56:09 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 1125 12:29:32 1:04:32 0:57:43 1.149 2.0
3 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1125 12:29:41 1:04:41 0:57:51 1.152 3.0
4 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1125 12:30:58 1:05:58 0:59:00 1.175 4.0
5 Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 1125 12:37:01 1:12:01 1:04:25 1.283 5.0
6 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 1125 12:40:47 1:15:47 1:07:47 1.35 6.0

R1 - slow Fleet - 12/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1045 11:06:45 0:21:45 0:16:21 1330 1.0
2 slow RS FEVA XL 3100 Robin Leather Emily Leather 1244 1045 11:05:47 0:20:47 0:16:42 1270.889 2.0
3 slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 1045 11:07:25 0:22:25 0:16:51 1370.766 3.0
4 slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 1045 11:07:29 0:22:29 0:16:54 1374.843 4.0
5 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1045 11:07:31 0:22:31 0:16:56 1376.881 5.0
6 slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Gretel Haines   1208 1045 11:05:29 0:20:29 0:16:57 1252.544 6.0
7 slow PICO TRAINING No No A N Other   1350 1045 11:08:47 0:23:47 0:17:37 1454.337 7.0

R2 - slow Fleet - 12/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow RS FEVA XL 3100 Robin Leather Emily Leather 1244 1150 12:22:49 0:32:49 0:26:23 1244 1.0
2 slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1150 12:25:13 0:35:13 0:26:29 1334.978 2.0
3 slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 1150 12:25:20 0:35:20 0:26:34 1339.401 3.0
4 slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Gretel Haines   1208 1150 12:22:42 0:32:42 0:27:04 1239.577 4.0
5 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1150 12:26:27 0:36:27 0:27:24 1381.731 5.0
6 slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 1150 12:26:30 0:36:30 0:27:27 1383.626 6.0
7 slow PICO TRAINING No No A N Other   1350     DNF     8.0

R3 - slow Fleet - 19/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 17915 Phil Wright   1330 1045 11:21:25 0:36:25 0:27:23 1330 1.0
2 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1045 11:22:16 0:37:16 0:28:01 1361.043 2.0
3 slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1045 11:22:31 0:37:31 0:28:12 1370.174 3.0

R4 - slow Fleet - 19/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 DNF 4.0
1 slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 DNF 4.0
1 slow PICO RACE 17915 Phil Wright   1330 DNF 4.0

R5 - slow Fleet - 26/6/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 1035 11:18:05 0:43:05 0:32:24 1330 1.0
2 slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1035 11:18:16 0:43:16 0:32:32 1335.66 2.0
3 slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Gretel Haines   1208     DNF     4.0

R6 - slow Fleet - 26/6/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 1135 12:07:40 0:32:40 0:24:34 1330 1.0
2 slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1135 12:09:12 0:34:12 0:25:43 1392.429 2.0

R7 - slow Fleet - 3/07/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1045 11:13:21 0:28:21 0:21:19 1330 1.0
2 slow RS FEVA XL 3100 Robin Leather Emily Leather 1244 1045 11:11:50 0:26:50 0:21:34 1258.848 2.0
3 slow LASER 4.7/ ILCS 4 210099 Ben Anderson   1208 1045 11:11:36 0:26:36 0:22:01 1247.901 3.0
4 slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 1045 11:14:36 0:29:36 0:22:15 1388.642 4.0
5 slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1030 11:12:14 0:42:14 0:31:45 1981.317 5.0
6 slow PICO RACE 12 Ian Scragg   1330     DNF     7.0

R8 - slow Fleet - 3/7/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1135 12:07:21 0:32:21 0:24:19 1330 1.0
2 slow RS FEVA XL 3100 Robin Leather Emily Leather 1244 1135 12:05:22 0:30:22 0:24:25 1248.46 2.0
3 slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 1135 12:08:30 0:33:30 0:25:11 1377.28 3.0
4 slow PICO RACE 12 Ian Scragg   1330 1135 12:09:31 0:34:31 0:25:57 1419.078 4.0
5 slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1135 12:37:01 1:02:01 0:46:38 2549.681 5.0

R9 - slow Fleet - 10/7/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1125 11:53:46 0:28:46 0:21:38 1330 1.0
2 slow RS FEVA XL 3100 Sammy Leather Tom Yates 1244 1125 11:52:11 0:27:11 0:21:51 1256.796 2.0
3 slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1125 11:55:14 0:30:14 0:22:44 1397.81 3.0

R10 - slow Fleet - 10/7/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1205 12:43:06 0:38:06 0:28:39 1330 1.0
2 slow RS FEVA XL 3100 Sammy Leather Tom Yates 1244 1205 12:40:40 0:35:40 0:28:40 1245.057 2.0
3 slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1205 124447 0:39:47 0:29:55 1388.762 3.0

R1 - Fast Fleet - 12/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1035 11:10:04 0:35:04 0:34:56 1004 1.0
2 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather 966 1035 11:08:47 0:33:47 0:34:58 967.257 2.0
3 Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 1035 11:12:31 0:37:31 0:37:22 1074.146 3.0
4 Fast RS 500 665 Ben Willows Taylor Willows 966 1035 11:12:04 0:37:04 0:38:22 1061.262 4.0
5 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma davis/Luke sheridan 942 1035 111241 0:37:41 0:40:00 1078.918 5.0
6 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall/ Ian Moore 966 1035 11:14:30 0:39:30 0:40:53 1130.932 6.0
7 Fast RS 500 857 Bob Preston   966     DNF     8.0

R2 - Fast Fleet - 12/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1140 12:20:13 0:40:13 0:40:03 1004 1.0
2 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather 966 1140 12:20:24 0:40:24 0:41:49 1008.577 2.0
3 Fast RS 500 665 Ben Willows Taylor Willows 966 1140 12:21:49 0:41:49 0:43:17 1043.944 3.0
4 Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 1140 12:23:42 0:43:42 0:43:32 1090.961 4.0
5 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall/ Ian Moore 966 1140 12:25:57 0:45:57 0:47:34 1147.131 5.0
6 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma davis/Luke sheridan 942 1140 12:25:22 0:45:22 0:48:10 1132.569 6.0
7 Fast RS 500 857 Bob Preston   966     DNF     8.0

R3 - Fast Fleet - 19/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather 966 1035 11:06:51 0:31:51 0:32:58 966 1.0
2 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma davis/Luke sheridan 942 1035 11:14:35 0:39:35 0:42:01 1200.549 2.0

R4 - Fast Fleet - 19/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma davis/Luke sheridan 942 1125 11:44:50 0:19:50 0:21:03 942 1.0
2 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather 966     DNF     3.0

R5 - Fast Fleet - 26/6/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma davis/Luke sheridan 942 1035 11:20:10 0:45:10 0:47:57 942 1.0
2 Fast RS 500 665 Ben Willows Taylor Willows 966 1035 11:22:22 0:47:22 0:49:02 987.883 2.0
3 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall/ Ian Moore 966     DNF     4.0

R6 - Fast Fleet - 26/6/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma davis/Luke sheridan 942 1130 12:15:00 0:45:00 0:47:46 942 1.0

R7 - Fast Fleet - 3/07/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma davis/Luke sheridan 942 1035 11:08:15 0:33:15 0:35:18 942 1.0
2 Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 1035 11:13:14 0:38:14 0:38:05 1083.182 2.0
3 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall/ Ian Moore 966 1035 11:14:04 0:39:04 0:40:27 1106.791 3.0
4 Fast RS 100 8.4 411 Simon Davies   1004 1035 11:17:48 0:42:48 0:42:38 1212.559 4.0
5 Fast RS 100 8.4 379 Tom Harrison   1004 1035 11:20:41 0:45:41 0:45:30 1294.247 5.0
6 Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris hughes 799 1035 11:15:29 0:40:29 0:50:40 1146.926 6.0
7 Fast RS 100 8.4 259 Dan Shurman   1004     DNF     8.0

R8 - Fast Fleet - 3/7/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall/ Ian Moore 966 1130 12:25:47 0:55:47 0:57:45 966 1.0
2 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma davis/Luke sheridan 942 1130 12:24:51 0:54:51 0:58:14 949.837 2.0
3 Fast RS 100 8.4 379 Tom Harrison   1004 1130 12:29:12 0:59:12 0:58:58 1025.166 3.5
3 Fast RS 500 920 Ben Pickering Fanny 966 1130 12:26:58 0:56:58 0:58:58 986.492 3.5
5 Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 1130 12:31:23 1:01:23 1:01:08 1062.975 5.0
6 Fast RS 100 8.4 259 Dan Shurman   1004 1130 12:38:33 1:08:33 1:08:17 1187.08 6.0
7 Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris hughes 799 1130 12:26:58 0:56:58 1:11:18 986.492 7.0
8 Fast RS 100 8.4 411 Simon Davies   1004     DNF     9.0

R1 - Tera Fleet - 12/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 3914 Sammy Leather   1500 1050 11:08:45 0:18:45 0:12:30 1500 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkinson   1500 1050 11:09:47 0:19:47 0:13:11 1582.667 2.0
3 Tera OPTIMIST 6271 Will Haines   1642 1050 11:11:40 0:21:40 0:13:12 1733.333 3.0
4 Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1050 11:09:55 0:19:55 0:13:17 1593.333 4.0
5 Tera RS TERA SPORT 3464 Elsie Jenkinson   1500 1050 11:13:00 0:23:00 0:15:20 1840 5.0
6 Tera RS TERA SPORT 2272 Barney Hall   1500 1050 11:13:35 0:23:35 0:15:43 1886.667 6.0

R2 - Tera Fleet - 12/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1155 12:20:51 0:25:51 0:17:14 1500 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 3914 Sammy Leather   1500 1155 12:20:55 0:25:55 0:17:17 1503.868 2.0
3 Tera OPTIMIST 6271 Will Haines   1642 1155 12:24:02 0:29:02 0:17:41 1684.72 3.0
4 Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkinson   1500 1155 12:22:45 0:27:45 0:18:30 1610.251 4.0
5 Tera RS TERA SPORT 3464 Elsie Jenkinson   1500 1155 12:24:12 0:29:12 0:19:28 1694.391 5.0
6 Tera RS TERA SPORT 2272 Barney Hall   1500 1155 12:24:15 0:29:15 0:19:30 1697.292 6.0

R5 - Tera Fleet - 26/6/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 1045 11:21:29 0:36:29 0:24:19 1500 1.0
2 Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1045 11:20:35 0:35:35 0:25:14 1462.997 2.0

R6 - Tera Fleet - 26/6/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1140 12:09:37 0:29:37 0:21:00 1410 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 1140 12:12:09 0:32:09 0:21:26 1530.608 2.0

R7 - Tera Fleet - 3/07/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1050 11:15:20 0:25:20 0:17:58 1410 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1050 11:18:19 0:28:19 0:18:53 1576.046 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkinson   1500 1050 11:18:49 0:28:49 0:19:13 1603.875 3.0
4 Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 1050 11:19:31 0:29:31 0:19:41 1642.836 4.0

R8 - Tera Fleet - 3/7/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1140 12:08:37 0:28:37 0:19:05 1500 1.0
2 Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1140 12:07:53 0:27:53 0:19:47 1461.561 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkinson   1500 1140 12:10:04 0:30:04 0:20:03 1576.005 3.0
4 Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500     DNF     5.0

R9 - Tera Fleet - 10/7/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1130 11:46:39 0:16:39 0:11:06 1500 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkinson   1500 1130 11:47:03 0:17:03 0:11:22 1536.036 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 3464 Elsie Jenkinson   1500 1130 11:48:36 0:18:36 0:12:24 1675.676 3.0
4 Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 1130 11:49:22 0:19:22 0:12:55 1744.745 4.0
5 Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 1130 115036 0:20:36 0:13:44 1855.856 5.0

R10 - Tera Fleet - 10/7/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1210 12:38:32 0:28:32 0:19:01 1500 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkinson   1500 1210 12:38:37 0:28:37 0:19:05 1504.381 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 1210 12:38:41 0:28:41 0:19:07 1507.886 3.0
4 Tera RS TERA SPORT 3464 Elsie Jenkinson   1500 1210 12:40:51 0:30:51 0:20:34 1621.787 4.0
5 Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 1210 12:42:44 0:32:44 0:21:49 1720.794 5.0

R1 - medium Fleet - 12/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1040 11:12:56 0:32:56 0:30:55 1065 1.0
2 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1040 11:15:08 0:35:08 0:31:56 1136.144 2.0
3 medium LASER/ ILCA 7 209412 James Moorman   1100 1040 111510 0:35:10 0:31:58 1137.222 3.0
4 medium LASER/ ILCA 7 21 James Day   1100 1040 11:15:27 0:35:27 0:32:14 1146.384 4.0
5 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1040 11:14:40 0:34:40 0:32:33 1121.053 5.0
6 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1040 11:15:00 0:35:00 0:32:52 1131.832 6.0
7 medium RS AERO 6 No No Libby Deegan   1101 1040 11:16:14 0:36:14 0:32:55 1171.716 7.0
8 medium RS AERO 7 1021 Martin Bean   1065 1040 11:15:15 0:35:15 0:33:06 1139.916 8.0
9 medium LASER/ ILCA 7 185656 James Hall   1100 1040 11:16:51 0:36:51 0:33:30 1191.657 9.0
10 medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065 1040 11:15:57 0:35:57 0:33:45 1162.553 10.0
11 medium LASER/ ILCA 7 77608 Mark Jenkinson   1100 1040 11:17:56 0:37:56 0:34:29 1226.69 11.0

R2 - medium Fleet - 12/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1145 12:29:05 0:44:05 0:40:05 1100 1.0
2 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1145 12:28:49 0:43:49 0:41:09 1093.346 2.0
3 medium LASER/ ILCA 7 21 James Day   1100 1145 12:31:05 0:46:05 0:41:54 1149.905 3.0
4 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1145 12:30:07 0:45:07 0:42:22 1125.784 4.0
5 medium RS AERO 7 1021 Martin Bean   1065 1145 12:30:09 0:45:09 0:42:24 1126.616 5.0
6 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1145 12:30:51 0:45:51 0:43:03 1144.083 6.0
7 medium RS AERO 6 No No Libby Deegan   1101     DNF     10.0
7 medium LASER/ ILCA 7 185656 James Hall   1100     DNF     10.0
7 medium LASER/ ILCA 7 77608 Mark Jenkinson   1100     DNF     10.0

R3 - medium Fleet - 19/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1040 11:19:50 0:39:50 0:37:24 1065 1.0
2 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1040 11:21:33 0:41:33 0:37:46 1110.897 2.0
3 medium LASER/ ILCA 7 209412 James Moorman   1100 1040 11:22:35 0:42:35 0:38:43 1138.525 3.0
4 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1040 11:21:57 0:41:57 0:39:23 1121.592 4.0
5 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1040 11:23:34 0:43:34 0:40:54 1164.816 5.0
6 medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065     DNF     9.0
6 medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065     DNF     9.0
6 medium RS AERO 9 1018 David Rickard   1014     DNF     9.0

R4 - medium Fleet - 19/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1130 11:47:57 0:17:57 0:16:51 1065 1.0
2 medium RS AERO 9 1018 David Rickard   1014 1130 11:47:29 0:17:29 0:17:15 1037.312 2.0
3 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100     DNF     8.0
3 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065     DNF     8.0
3 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065     DNF     8.0
3 medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065     DNF     8.0
3 medium LASER/ ILCA 7 209412 James Moorman   1100     DNF     8.0

R5 - medium Fleet - 26/6/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1040 11:14:33 0:34:33 0:31:25 1100 1.0
2 medium RS AERO 5 3002 Jane Peckham   1136 1040 11:16:01 0:36:01 0:31:42 1146.696 2.0
3 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1040 11:13:52 0:33:52 0:31:48 1078.244 3.0
4 medium FINN 49 Jim Downer   1049 1040 11:14:51 0:34:51 0:33:13 1109.551 4.0
5 medium RS AERO 7 1021 Martin Bean   1065 1040 11:16:23 0:36:23 0:34:10 1158.37 5.0
6 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1040 11:17:56 0:37:56 0:35:37 1207.718 6.0
7 medium RS AERO 7 1026 Dan Shurman   1065 1040 11:21:10 0:41:10 0:38:39 1310.661 7.0
8 medium RS AERO 9 1018 David Rickard   1014     DNF     9.0

R6 - medium Fleet - 26/6/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 5 3002 Jane Peckham   1136 1135 12:24:13 0:49:13 0:43:19 1136 1.0
2 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1135 12:22:53 0:47:53 0:43:32 1105.225 2.0
3 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1135 12:22:03 0:47:03 0:44:11 1085.99 3.0
4 medium RS AERO 7 1021 Martin Bean   1065 1135 12:24:24 0:49:24 0:46:23 1140.232 4.0
5 medium FINN 49 Jim Downer   1049 1135 12:25:18 0:50:18 0:47:57 1161.005 5.0
6 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1135 12:27:11 0:52:11 0:49:00 1204.475 6.0

R7 - medium Fleet - 3/07/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium LASER/ ILCA 7 21 James Day   1100 1045 11:15:56 0:30:56 0:28:07 1100 1.0
2 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1045 11:16:44 0:31:44 0:29:48 1128.448 2.0
3 medium RS AERO 9 1022 Matt Haslam   1014 1045 11:16:55 0:31:55 0:31:29 1134.968 3.0
4 medium RS AERO 6 No No Libby Deegan   1101 1045 11:20:52 0:35:52 0:32:35 1275.431 4.0
5 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1045 11:28:59 0:43:59 0:39:59 1564.063 5.0
6 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1045 11:28:42 0:43:42 0:41:02 1553.987 6.0
7 medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 1045 11:29:25 0:44:25 0:41:42 1579.472 7.0
8 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1045 11:31:10 0:46:10 0:43:21 1641.703 8.0
9 medium RS AERO 7 1021 Martin Bean   1065 1045 11:31:27 0:46:27 0:43:37 1651.778 9.0
10 medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 1045 11:31:57 0:46:57 0:44:05 1669.558 10.0
11 medium RS AERO 7 1026 Ash Deakin   1065 1045 11:33:45 0:48:45 0:45:46 1733.567 11.0
12 medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065 1045 11:34:05 0:49:05 0:46:05 1745.42 12.0
13 medium NATIONAL 12 3300 Joss Bleriot Lennie 1064 1045 11:34:10 0:49:10 0:46:13 1748.384 13.0

R8 - medium Fleet - 3/7/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1145 12:34:32 0:49:32 0:45:02 1100 1.0
2 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1145 12:34:48 0:49:48 0:46:46 1105.922 2.0
3 medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 1145 12:35:12 0:50:12 0:47:08 1114.805 3.0
4 medium LASER/ ILCA 7 21 James Day   1100 1145 12:38:12 0:53:12 0:48:22 1181.427 4.0
5 medium RS AERO 9 1022 Matt Haslam   1014 1145 12:34:08 0:49:08 0:48:27 1091.117 5.0
6 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1145 12:36:58 0:51:58 0:48:48 1154.038 6.0
7 medium RS AERO 7 1026 Ash Deakin   1065 1145 12:38:38 0:53:38 0:50:22 1191.05 7.0
8 medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 1145 12:39:14 0:54:14 0:50:55 1204.374 8.0
9 medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065 1145 12:40:04 0:55:04 0:51:42 1222.88 9.0
10 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065     DNF     14.0
10 medium RS AERO 7 1021 Martin Bean   1065     DNF     14.0
10 medium RS AERO 6 No No Libby Deegan   1101     DNF     14.0
10 medium NATIONAL 12 3300 Joss Bleriot Lennie 1064     DNF     14.0

R9 - medium Fleet - 10/7/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1120 11:47:09 0:27:09 0:24:41 1100 1.0
2 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1120 11:46:46 0:26:46 0:25:08 1084.469 2.0
3 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1120 11:48:06 0:28:06 0:26:23 1138.49 3.0
4 medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 1120 11:48:39 0:28:39 0:26:54 1160.773 4.0
5 medium RS VISION no no James Day Several 1137 1120 11:50:39 0:30:39 0:26:57 1241.805 5.0
6 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1120 11:49:11 0:29:11 0:27:24 1182.382 6.0

R10 - medium Fleet - 10/7/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1200 12:45:31 0:45:31 0:42:44 1065 1.0
2 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1200 12:47:11 0:47:11 0:42:54 1103.997 2.0
3 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1200 12:47:03 0:47:03 0:44:11 1100.877 3.0
4 medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 1200 12:48:41 0:48:41 0:45:43 1139.094 4.0
5 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1200 12:49:59 0:49:59 0:46:56 1169.511 5.0
6 medium RS VISION no no James Day Several 1137     DNF     7.0



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com