Sunday Late Summer Series 2022

GurnardSC

Results are provisional as of 9:41 on September 5, 2022

Catamaran Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: SCHRS, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS R1
24/07/22  
R2
07/08/2022  
R3
19/6/22  
R4
21/08/2022  
R5
28/8/2022  
R6
4/9/2022  
Total Nett
1st Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1.0 (9.0 DNC) 1.0 6.0 1.0 1.0 19.0 10.0
2nd Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 2.0 (9.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 9.0 DNC 25.0 16.0
3rd Catamaran Shadow X 040 Dave Downer   1.118 (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 5.0 3.0 9.0 DNC 38.0 29.0
4th Catamaran Shadow X 43 John Welch   1.118 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 4.0 9.0 DNC 43.0 34.0
5th Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 5.0 9.0 DNC 45.0 36.0
6th Catamaran Shadow X 79 Thomas Leather   1.118 (9.0 DNC) 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 46.0 37.0
7th Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 47.0 38.0
8th Catamaran Shadow X 85 Robin Leather   1.118 (9.0 DNC) 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 47.0 38.0

slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
24/07/22  
R2
07/08/2022  
R3
19/6/22  
R4
21/08/2022  
R5
28/8/2022  
R6
4/9/2022  
Total Nett
1st slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1.0 2.0 1.0 2.0 (15.0 DNC) 1.0 22.0 7.0
2nd slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 2.0 9.0 DNF (15.0 DNC) 4.0 1.0 3.0 34.0 19.0
3rd slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 3.0 (15.0 DNC) 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 53.0 38.0
4th slow LASER 4.7/ ILCS 4 210099 Ben Anderson   1208 (15.0 DNC) 4.0 4.0 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 54.0 39.0
5th slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 (15.0 DNC) 1.0 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 64.0 49.0
6th slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 64.0 49.0
7th slow PICO RACE nono Orla Gradwell   1330 (15.0 DNC) 15.0 DNC 8.0 DNF 7.0 DNF 15.0 DNC 5.0 65.0 50.0
8th slow PICO RACE 13 Lottie VdH   1330 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 15.0 DNC 4.0 69.0 54.0
9th slow LASER 4.7/ ILCS 4 199865 Olly Mayo   1208 4.0 (15.0 DNC) 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 69.0 54.0
10th slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1208 (15.0 DNC) 6.0 6.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 72.0 57.0
11th slow RS QBA 1560 Jez Segar William Segar 1260 (15.0 DNC) 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 78.0 63.0
12th slow LASER 4.7/ ILCS 4 no no Cass Day   1208 (15.0 DNC) 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 80.0 65.0
13th slow MIRROR (D/H) 67009 Unknown Jack Harrison 1390 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 7.0 DNF 82.0 67.0
14th slow RS FEVA XL 1 Fallon Day Elsie Jenkison 1244 (15.0 DNC) 7.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 82.0 67.0

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
24/07/22  
R2
07/08/2022  
R3
19/6/22  
R4
21/08/2022  
R5
28/8/2022  
R6
4/9/2022  
Total Nett
1st Fast RS 500 652 Robin Leather Sophie Wright/Lottie VDH 966 5.0 DNF (15.0 DNC) 3.0 2.0 3.0 4.0 32.0 17.0
2nd Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 (15.0 DNC) 1.0 2.0 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 49.0 34.0
3rd Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall/Illy Taylor Burns 966 5.0 DNF (15.0 DNC) 15.0 DNC 6.0 DNF 15.0 DNC 2.0 58.0 43.0
4th Fast RS 400 1388 Mike Acton Crew 942 2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 63.0 48.0
5th Fast RS 600ish 625 Tim Wilkins   966 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 3.0 64.0 49.0
6th Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0 DNF 2.0 15.0 DNC 68.0 53.0
7th Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 76.0 61.0
8th Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather 966 1.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 76.0 61.0
9th Fast RS 500 857 Bob Preston Isla Preston 966 (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 79.0 64.0
10th Fast RS 100 8.4 256 Dan Shurman   1004 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 DNF 15.0 DNC 80.0 65.0
11th Fast B14 758 Tim Harrison James day 860 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0 DNF 81.0 66.0
12th Fast RS 800 872 Ash Holmes James Gadsby 799 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0 DNF 15.0 DNC 15.0 DNC 81.0 66.0
13th Fast RS 500 665 Ben Willows Harriet Willows 966 (15.0 DNC) 15.0 DNC 7.0 DNF 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 82.0 67.0
13th Fast RS 500 842 Mark Jenkinson Elsie Jenkinson 966 (15.0 DNC) 15.0 DNC 7.0 DNF 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 82.0 67.0

Tera Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
24/07/22  
R2
07/08/2022  
R3
19/6/22  
R4
21/08/2022  
R6
4/9/2022  
Total Nett
1st Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1.0 (14.0 DNC) 1.0 3.0 3.0 22.0 8.0
2nd Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 2.0 1.0 34.0 20.0
3rd Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 2.0 45.0 31.0
4th Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 6.0 DNF 51.0 37.0
5th Tera RS TERA PRO 1842/3914 Emily Leather   1410 (14.0 DNC) 4.0 DNF 14.0 DNC 5.0 DNF 14.0 DNC 51.0 37.0
6th Tera RS TERA SPORT 3914 Sammy Leather   1500 (14.0 DNC) 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 57.0 43.0
7th Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkison   1500 (14.0 DNC) 14.0 DNC 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 58.0 44.0
8th Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 (14.0 DNC) 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 58.0 44.0
9th Tera RS TERA PRO 4200 Ben Anderson   1410 2.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 58.0 44.0
10th Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 60.0 46.0
11th Tera RS TERA SPORT 3089 Emily Bunn   1500 (14.0 DNC) 14.0 DNC 7.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 63.0 49.0
11th Tera RS TERA SPORT 796 Daisy Preston   1500 (14.0 DNC) 14.0 DNC 7.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 63.0 49.0
11th Tera RS TERA PRO 3329 Taylor Willows   1410 (14.0 DNC) 14.0 DNC 7.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 63.0 49.0

medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
24/07/22  
R2
07/08/2022  
R3
19/6/22  
R4
21/08/2022  
R5
28/8/2022  
R6
4/9/2022  
Total Nett
1st medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 8.0 6.0
2nd medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1.0 2.0 (3.0) 2.0 3.0 2.0 13.0 10.0
3rd medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 8.0 4.0 6.0 9.0 9.0 (11.0) 47.0 36.0
4th medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 3.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 4.0 4.0 5.0 64.0 40.0
5th medium RS AERO 7 4274 Sean Kellett   1065 (24.0 DNC) 3.0 24.0 DNC 3.0 5.0 7.0 66.0 42.0
6th medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 (24.0 DNC) 24.0 DNC 4.0 6.0 6.0 6.0 70.0 46.0
7th medium FINN 49 Jim Downer   1049 4.0 (24.0 DNC) 2.0 24.0 DNC 1.0 24.0 DNC 79.0 55.0
8th medium LASER/ ILCA 7 192559 Cameron Davies   1100 11.0 DNF (24.0 DNC) 24.0 DNC 10.0 24.0 DNC 3.0 96.0 72.0
9th medium RS AERO 7 2893 Ric Newnham   1065 (24.0 DNC) 24.0 DNC 5.0 11.0 8.0 24.0 DNC 96.0 72.0
10th medium LASER/ ILCA 7 209412 James Moorman   1100 6.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 4.0 106.0 82.0
11th medium RS AERO 7 1026 Dan Shurman   1065 9.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 10.0 115.0 91.0
12th medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 5.0 24.0 DNC 24.0 DNC 125.0 101.0
13th medium RS AERO 6 FRA10 Jane Peckham   1101 5.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 125.0 101.0
14th medium RS VISION no no Mark Jenkinson Jasper Jenkinson 1137 (24.0 DNC) 6.0 DNF 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 126.0 102.0
15th medium RS AERO 7 3857 Tom Seeley   1065 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 7.0 24.0 DNC 127.0 103.0
16th medium LASER/ ILCA 7 21 James Day   1100 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 7.0 24.0 DNC 24.0 DNC 127.0 103.0
17th medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 7.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 127.0 103.0
18th medium LASER RADIAL/ ILCA 6 215064 Gretel Haines   1147 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 8.0 128.0 104.0
19th medium RS AERO 6 no no Libby Deegan   1101 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 8.0 24.0 DNC 24.0 DNC 128.0 104.0
20th medium RS AERO 7 1021 Martin Bean   1065 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 9.0 129.0 105.0
21st medium NATIONAL 12 3300 Jos Bleriot   1064 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 10.0 24.0 DNC 130.0 106.0
22nd medium Quest 1450 Richard Fagan Crew 1031 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 12.0 24.0 DNC 24.0 DNC 132.0 108.0
23rd medium RS AERO 9 8101 David Rickard   1014 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 13.0 DNF 133.0 109.0

R1 - Catamaran Fleet - 24/07/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 10:30 11:24:14 0:54:14 0:48:31 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 10:30 11:25:52 0:55:52 0:49:58 1.152 2.0

R2 - Catamaran Fleet - 07/08/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 79 Thomas Leather   1.118 1030 11:45:01 1:15:01 1:07:06 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 85 Robin Leather   1.118 1030 11:45:30 1:15:30 1:07:32 1.125 2.0

R3 - Catamaran Fleet - 19/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1030 11:14:14 0:44:14 0:39:34 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1030 11:15:20 0:45:20 0:40:33 1.146 2.0
3 Catamaran Shadow X 040 Dave Downer   1.118 1030 11:21:11 0:51:11 0:45:47 1.294 3.0

R4 - Catamaran Fleet - 21/08/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1030 11:58:27 1:28:27 1:19:07 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 1030 11:58:36 1:28:36 1:19:15 1.12 2.0
3 Catamaran Shadow X 43 John Welch   1.118 1030 120000 1:30:00 1:20:30 1.138 3.0
4 Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 1030 120115 1:31:15 1:21:37 1.153 4.0
5 Catamaran Shadow X 040 Dave Downer   1.118 1030 12:01:25 1:31:25 1:21:46 1.155 5.0
6 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1030 12:01:41 1:31:41 1:22:00 1.159 6.0

R5 - Catamaran Fleet - 28/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1030 11:52:13 1:22:13 1:13:32 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1030 11:53:46 1:23:46 1:14:56 1.139 2.0
3 Catamaran Shadow X 040 Dave Downer   1.118 1030 12:01:13 1:31:13 1:21:35 1.24 3.0
4 Catamaran Shadow X 43 John Welch   1.118 1030 12:03:57 1:33:57 1:24:02 1.278 4.0
5 Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 1030 12:09:15 1:39:15 1:28:46 1.35 5.0

R6 - Catamaran Fleet - 4/9/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1030 11:16:14 0:46:14 0:41:21 1.118 1.0

R1 - slow Fleet - 24/07/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 10:45 11:48:04 1:03:04 0:47:25 1330 1.0
2 slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 10:45 11:50:00 1:05:00 0:48:52 1370.772 2.0
3 slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 10:45 11:52:25 1:07:25 0:50:41 1421.736 3.0
4 slow LASER 4.7/ ILCS 4 199865 Olly Mayo   1208 10:45 11:49:24 1:04:24 0:53:19 1358.118 4.0

R2 - slow Fleet - 07/08/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 1045 11:44:18 0:59:18 0:44:35 1330 1.0
2 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1045 11:45:51 1:00:51 0:45:45 1364.764 2.0
3 slow RS QBA 1560 Jez Segar William Segar 1260 1045 11:43:54 0:58:54 0:46:45 1321.029 3.0
4 slow LASER 4.7/ ILCS 4 210099 Ben Anderson   1208 1045 11:42:28 0:57:28 0:47:34 1288.881 4.0
5 slow LASER 4.7/ ILCS 4 no no Cass Day   1208 1045 11:43:34 0:58:34 0:48:29 1313.553 5.0
6 slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1208 1045 114416 0:59:16 0:49:04 1329.252 6.0
7 slow RS FEVA XL 1 Fallon Day Elsie Jenkison 1244 1045 12:03:40 1:18:40 1:03:14 1764.362 7.0
8 slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330     DNF     9.0

R3 - slow Fleet - 19/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1045 11:37:39 0:52:39 0:39:35 1330 1.0
2 slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 1045 11:38:00 0:53:00 0:39:51 1338.841 2.0
3 slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1045 11:39:02 0:54:02 0:40:38 1364.945 3.0
4 slow LASER 4.7/ ILCS 4 210099 Ben Anderson   1208 1045 11:36:04 0:51:04 0:42:16 1290.003 4.0
5 slow LASER 4.7/ ILCS 4 199865 Olly Mayo   1208 1045 11:36:20 0:51:20 0:42:30 1296.739 5.0
6 slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1208 1045 113755 0:52:55 0:43:48 1336.736 6.0
7 slow PICO RACE nono Orla Gradwell   1330     DNF     8.0

R4 - slow Fleet - 21/08/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow LASER 4.7/ ILCS 4 210099 Ben Anderson   1208 1045 11:49:03 1:04:03 0:53:01 1208 1.0
2 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1045 11:57:10 1:12:10 0:54:16 1361.082 2.0
3 slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 1045 11:59:09 1:14:09 0:55:45 1398.489 3.0
4 slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 1040 12:00:00 1:20:00 1:00:09 1508.821 4.0
5 slow PICO RACE 13 Lottie VdH   1330 1045 12:13:14 1:28:14 1:06:20 1664.104 5.0
6 slow PICO RACE nono Orla Gradwell   1330     DNF     7.0

R5 - slow Fleet - 28/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 1045 11:47:45 1:02:45 0:47:11 1330 1.0
2 slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 1045 11:48:02 1:03:02 0:47:24 1336.005 2.0

R6 - slow Fleet - 4/9/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1045 11:42:42 0:57:42 0:43:23 1330 1.0
2 slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1045 11:43:00 0:58:00 0:43:37 1336.915 2.0
3 slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 1045 11:43:12 0:58:12 0:43:46 1341.525 3.0
4 slow PICO RACE 13 Lottie VdH   1330 1045 11:44:06 0:59:06 0:44:26 1362.27 4.0
5 slow PICO RACE nono Orla Gradwell   1330 1045 11:44:45 0:59:45 0:44:55 1377.253 5.0
6 slow MIRROR (D/H) 67009 Unknown Jack Harrison 1390     DNF     7.0

R1 - Fast Fleet - 24/07/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather 966 10:35 11:36:51 1:01:51 1:04:02 966 1.0
2 Fast RS 400 1388 Mike Acton Crew 942 10:35 11:48:53 1:13:53 1:18:26 1153.942 2.0
3 Fast RS 500 652 Robin Leather Sophie Wright/Lottie VDH 966     DNF     5.0
3 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall/Illy Taylor Burns 966     DNF     5.0

R2 - Fast Fleet - 07/08/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1035 11:40:08 1:05:08 1:04:52 1004 1.0

R3 - Fast Fleet - 19/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 1035 11:21:44 0:46:44 0:46:33 1004 1.0
2 Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1035 11:22:32 0:47:32 0:47:21 1021.187 2.0
3 Fast RS 500 652 Robin Leather Sophie Wright/Lottie VDH 966 1035 11:25:28 0:50:28 0:52:15 1084.205 3.0
4 Fast RS 500 857 Bob Preston Isla Preston 966 1035 11:25:34 0:50:34 0:52:21 1086.354 4.0
5 Fast RS 500 665 Ben Willows Harriet Willows 966     DNF     7.0
5 Fast RS 500 842 Mark Jenkinson Elsie Jenkinson 966     DNF     7.0

R4 - Fast Fleet - 21/08/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 600ish 625 Tim Wilkins   966 1035 12:07:51 1:32:51 1:36:07 966 1.0
2 Fast RS 500 652 Robin Leather Sophie Wright/Lottie VDH 966 1035 12:10:40 1:35:40 1:39:02 995.304 2.0
3 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall/Illy Taylor Burns 966     DNF     6.0
3 Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799     DNF     6.0
3 Fast RS 800 872 Ash Holmes James Gadsby 799     DNF     6.0

R5 - Fast Fleet - 28/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1035 11:53:52 1:18:52 1:18:33 1004 1.0
2 Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 1035 11:38:15 1:03:15 1:19:10 805.194 2.0
3 Fast RS 500 652 Robin Leather Sophie Wright/Lottie VDH 966 1035 11:54:02 1:19:02 1:21:49 1006.122 3.0
4 Fast RS 100 8.4 256 Dan Shurman   1004     DNF     5.0

R6 - Fast Fleet - 4/9/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 400 1388 Mike Acton Crew 942 1035 11:31:42 0:56:42 1:00:11 942 1.0
2 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall/Illy Taylor Burns 966 1035 11:36:40 1:01:40 1:03:50 1024.515 2.0
3 Fast RS 600ish 625 Tim Wilkins   966 1035 11:37:50 1:02:50 1:05:03 1043.898 3.0
4 Fast RS 500 652 Robin Leather Sophie Wright/Lottie VDH 966 1035 11:43:17 1:08:17 1:10:41 1134.443 4.0
5 Fast B14 758 Tim Harrison James day 860     DNF     6.0

R1 - Tera Fleet - 24/07/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 10:50 11:41:03 0:51:03 0:34:02 1500 1.0
2 Tera RS TERA PRO 4200 Ben Anderson   1410 10:50 11:39:50 0:49:50 0:35:21 1464.251 2.0
3 Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 10:50 11:40:52 0:50:52 0:36:05 1494.613 3.0

R2 - Tera Fleet - 07/08/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 3914 Sammy Leather   1500 1050 11:29:20 0:39:20 0:26:13 1500 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 1050 11:30:35 0:40:35 0:27:03 1547.669 2.0
3 Tera RS TERA PRO 1842/3914 Emily Leather   1410     DNF     4.0

R3 - Tera Fleet - 19/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1050 11:38:10 0:48:10 0:32:07 1500 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkison   1500 1050 11:40:19 0:50:19 0:33:33 1566.955 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 1050 11:40:28 0:50:28 0:33:39 1571.626 3.0
4 Tera RS TERA SPORT 3089 Emily Bunn   1500     DNF     7.0
4 Tera RS TERA SPORT 796 Daisy Preston   1500     DNF     7.0
4 Tera RS TERA PRO 3329 Taylor Willows   1410     DNF     7.0

R4 - Tera Fleet - 21/08/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1050 12:02:56 1:12:56 0:51:44 1410 1.0
2 Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 1050 12:04:00 1:14:00 0:52:29 1430.622 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1050 12:09:26 1:19:26 0:52:57 1535.663 3.0
4 Tera RS TERA PRO 1842/3914 Emily Leather   1410     DNF     5.0

R6 - Tera Fleet - 4/9/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 1050 11:25:12 0:35:12 0:24:58 1410 1.0
2 Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1050 11:25:13 0:35:13 0:24:59 1410.668 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1050 11:28:37 0:38:37 0:25:45 1546.861 3.0
4 Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 1050 11:31:26 0:41:26 0:27:37 1659.688 4.0
5 Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500     DNF     6.0

R1 - medium Fleet - 24/07/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 10:40 11:31:00 0:51:00 0:47:53 1065 1.0
2 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 10:40 11:32:58 0:52:58 0:48:09 1106.069 2.0
3 medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 10:40 11:31:19 0:51:19 0:48:11 1071.613 3.0
4 medium FINN 49 Jim Downer   1049 10:40 11:31:14 0:51:14 0:48:50 1069.873 4.0
5 medium RS AERO 6 FRA10 Jane Peckham   1101 10:40 11:35:39 0:55:39 0:50:33 1162.103 5.0
6 medium LASER/ ILCA 7 209412 James Moorman   1100 10:40 11:35:52 0:55:52 0:50:47 1166.627 6.0
7 medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 10:40 11:35:54 0:55:54 0:52:29 1167.324 7.0
8 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 10:40 11:37:15 0:57:15 0:53:45 1195.515 8.0
9 medium RS AERO 7 1026 Dan Shurman   1065 10:40 11:40:49 1:00:49 0:57:06 1269.995 9.0
10 medium LASER/ ILCA 7 192559 Cameron Davies   1100     DNF     11.0

R2 - medium Fleet - 07/08/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1040 11:44:21 1:04:21 0:58:30 1100 1.0
2 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1040 11:46:22 1:06:22 1:02:19 1134.473 2.0
3 medium RS AERO 7 4274 Sean Kellett   1065 1040 11:47:37 1:07:37 1:03:29 1155.84 3.0
4 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1040 11:55:02 1:15:02 1:10:27 1282.621 4.0
5 medium RS VISION no no Mark Jenkinson Jasper Jenkinson 1137     DNF     6.0

R3 - medium Fleet - 19/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1040 11:26:39 0:46:39 0:42:25 1100 1.0
2 medium FINN 49 Jim Downer   1049 1040 11:25:22 0:45:22 0:43:15 1069.739 2.0
3 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1040 11:31:11 0:51:11 0:48:04 1206.895 3.0
4 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1040 11:36:32 0:56:32 0:53:05 1333.048 4.0
5 medium RS AERO 7 2893 Ric Newnham   1065 1040 11:37:16 0:57:16 0:53:46 1350.339 5.0
6 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1040 11:41:32 1:01:32 0:57:47 1450.947 6.0

R4 - medium Fleet - 21/08/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1040 11:45:16 1:05:16 0:59:20 1100 1.0
2 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1040 11:44:18 1:04:18 1:00:23 1083.708 2.0
3 medium RS AERO 7 4274 Sean Kellett   1065 1040 11:44:31 1:04:31 1:00:35 1087.36 3.0
4 medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 1040 11:45:40 1:05:40 1:01:40 1106.742 4.0
5 medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065 1040 11:48:34 1:08:34 1:04:23 1155.618 5.0
6 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1040 11:48:43 1:08:43 1:04:31 1158.146 6.0
7 medium LASER/ ILCA 7 21 James Day   1100 1040 11:54:38 1:14:38 1:07:51 1257.865 7.0
8 medium RS AERO 6 no no Libby Deegan   1101 1040 11:59:23 1:19:23 1:12:06 1337.921 8.0
9 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1040 11:58:21 1:18:21 1:13:34 1320.506 9.0
10 medium LASER/ ILCA 7 192559 Cameron Davies   1100 1040 12:00:57 1:20:57 1:13:35 1364.326 10.0
11 medium RS AERO 7 2893 Ric Newnham   1065 1040 11:58:40 1:18:40 1:13:52 1325.843 11.0
12 medium Quest 1450 Richard Fagan Crew 1031 1040 12:15:50 1:35:50 1:32:57 1615.169 12.0

R5 - medium Fleet - 28/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium FINN 49 Jim Downer   1049 1040 11:39:37 0:59:37 0:56:50 1049 1.0
2 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1040 11:45:37 1:05:37 0:59:39 1154.575 2.0
3 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1040 11:44:16 1:04:16 1:00:21 1130.82 3.0
4 medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 1040 11:44:37 1:04:37 1:00:40 1136.979 4.0
5 medium RS AERO 7 4274 Sean Kellett   1065 1040 11:44:40 1:04:40 1:00:43 1137.859 5.0
6 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1040 11:47:12 1:07:12 1:03:06 1182.434 6.0
7 medium RS AERO 7 3857 Tom Seeley   1065 1040 11:47:52 1:07:52 1:03:43 1194.165 7.0
8 medium RS AERO 7 2893 Ric Newnham   1065 1040 11:48:13 1:08:13 1:04:03 1200.323 8.0
9 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1040 11:49:58 1:09:58 1:05:42 1231.116 9.0
10 medium NATIONAL 12 3300 Jos Bleriot   1064 1040 11:51:04 1:11:04 1:06:48 1250.471 10.0

R6 - medium Fleet - 4/9/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1040 11:50:02 1:10:02 1:03:40 1100 1.0
2 medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1040 11:49:52 1:09:52 1:05:36 1097.382 2.0
3 medium LASER/ ILCA 7 192559 Cameron Davies   1100 10:40 11:55:45 1:15:45 1:08:52 1189.791 3.0
4 medium LASER/ ILCA 7 209412 James Moorman   1100 1040 11:56:03 1:16:03 1:09:08 1194.503 4.0
5 medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 10:40 11:53:48 1:13:48 1:09:18 1159.162 5.0
6 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1040 11:55:29 1:15:29 1:10:53 1185.602 6.0
7 medium RS AERO 7 4274 Sean Kellett   1065 10:40 11:56:46 1:16:46 1:12:05 1205.759 7.0
8 medium LASER RADIAL/ ILCA 6 215064 Gretel Haines   1147 1040 12:06:18 1:26:18 1:15:14 1355.497 8.0
9 medium RS AERO 7 1021 Martin Bean   1065 1040 12:04:44 1:24:44 1:19:34 1330.89 9.0
10 medium RS AERO 7 1026 Dan Shurman   1065 1040 121236 1:32:36 1:26:57 1454.45 10.0
11 medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1040 121551 1:35:51 1:30:00 1505.497 11.0
12 medium RS AERO 9 8101 David Rickard   1014     DNF     13.0



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com