Wednesday Autumn Series 2022

GurnardSC

Results are provisional as of 19:38 on September 14, 2022

Catamaran Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: SCHRS, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS R1
27/07/22  
R3
17/8/2022  
R4
24/8/22  
R5
31/8/2022  
Total Nett
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 4.0 1.0 3.0 2.7 OOD 10.7 10.7
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 5.0 3.0 5.0 3.0 16.0 16.0
Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 2.0 5.0 DNF 12.0 DNC 1.0 20.0 20.0
Catamaran Shadow X 85 Robin Leather   1.118 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 2.0 27.0 27.0
Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 1.0 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 27.0 27.0
Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 12.0 DNC 7.0 OOD 4.0 5.0 28.0 28.0
Catamaran Shadow X 79 Thomas Leather   1.118 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 4.0 30.0 30.0
Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 12.0 DNC 12.0 DNC 7.0 6.0 37.0 37.0
Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 3.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 39.0 39.0
Catamaran Shadow X 43 John Welch   1.118 12.0 DNC 12.0 DNC 6.0 12.0 DNC 42.0 42.0
Catamaran Shadow X 84 James Day   1.118 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 7.0 43.0 43.0

slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27/07/22  
R2
10/8/2022  
R3
17/8/2022  
R4
24/8/22  
R5
31/8/2022  
R7
14/09/2022  
Total Nett
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 2.0 1.0 (4.0) 1.0 4.0 1.0 13.0 9.0
slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 1.0 4.0 3.0 2.0 1.0 (25.0 DNC) 36.0 11.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 3.0 3.0 6.0 (25.0 DNC) 3.0 4.0 44.0 19.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 4.0 10.0 DNF (25.0 DNC) 3.0 5.0 25.0 DNC 72.0 47.0
slow PICO RACE 1210 Rob Doorley   1330 5.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 5.0 25.0 DNC 8.0 93.0 68.0
slow MIRROR (D/H) 67009 Tim Harrison/ Jack Harrison Freddie Harrison 1390 (25.0 DNC) 25.0 DNC 10.0 DNF 4.0 10.0 25.0 DNC 99.0 74.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 210099 Ben Anderson   1208 (25.0 DNC) 25.0 DNC 1.0 25.0 DNC 25.0 DNC 2.0 103.0 78.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 195806 Will Bradley   1208 (25.0 DNC) 10.0 DNF 25.0 DNC 25.0 DNC 2.0 25.0 DNC 112.0 87.0
slow PICO RACE 12 Ian Scragg   1330 (25.0 DNC) 2.0 10.0 DNF 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 112.0 87.0
slow RS FEVA XL 1 Unknown   1244 7.0 DNF (25.0 DNC) 25.0 DNC 8.0 DNF 25.0 DNC 25.0 DNC 115.0 90.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1208 (25.0 DNC) 10.0 DNF 25.0 DNC 25.0 DNC 6.0 25.0 DNC 116.0 91.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 199865 Olly Mayo   1208 (25.0 DNC) 25.0 DNC 2.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 127.0 102.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Will Bradley   1208 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 3.0 128.0 103.0
slow PICO RACE nono Sarah Rose   1330 (25.0 DNC) 25.0 DNC 5.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 130.0 105.0
slow RS FEVA XL 1 ?? Cass Day 1244 (25.0 DNC) 5.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 130.0 105.0
slow RS QBA 1560 Jez Segar   1260 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 5.5 130.5 105.5
slow RS FEVA XL 5306 Isla Preston Merrin Sheath 1244 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 5.5 130.5 105.5
slow PICO RACE 13 A N Other   1330 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 6.0 25.0 DNC 25.0 DNC 131.0 106.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 174545 Tanya Fedorenko   1208 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 7.0 132.0 107.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 182479 Rafferty Moore   1208 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 7.0 25.0 DNC 132.0 107.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 185656 Maeve Hall   1208 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 8.0 25.0 DNC 133.0 108.0
slow RS FEVA XL 308 Will Haines Rafe Bradley 1244 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 9.0 25.0 DNC 134.0 109.0
slow RS FEVA XL 1 Emily Williams Molly Williams 1244 (25.0 DNC) 25.0 DNC 10.0 DNF 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 135.0 110.0
slow RS FEVA XL 3 Unknown   1244 (25.0 DNC) 10.0 DNF 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 135.0 110.0

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27/07/22  
R2
10/8/2022  
R3
17/8/2022  
R4
24/8/22  
R5
31/8/2022  
R7
14/09/2022  
Total Nett
Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 (13.0 DNC) 2.0 1.0 13.0 DNC 2.0 1.0 32.0 19.0
Fast RS 500 652 Robin Leather Amanda Harding/ Sophie Wright 966 1.0 1.0 2.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 33.0 20.0
Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 2.0 (13.0 DNC) 5.0 DNF 13.0 DNC 4.0 13.0 DNC 50.0 37.0
Fast RS 500 665 Ben Willows Taylor Willows 966 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 2.0 55.0 42.0
Fast B14 758 Tim Harrison   860 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 3.0 13.0 DNC 56.0 43.0
Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 3.0 5.0 DNF (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 60.0 47.0
Fast RS 800 872 Ash Holmes James Gadsby 799 (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 68.0 55.0
Fast RS 500 857 Bob Preston Orla Gradwell 966 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 69.0 56.0
Fast RS 400 1388 Mike Acton Crew 942 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 13.0 DNC 70.0 57.0
Fast RS 400 492 Rupert Anderson Jess Olden 942 (13.0 DNC) 5.0 DNF 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 70.0 57.0
Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather Wilkins 966 (13.0 OOD) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 78.0 65.0
Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 OOD 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 78.0 65.0

Tera Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
27/07/22  
R2
10/8/2022  
R3
17/8/2022  
R4
24/8/22  
R5
31/8/2022  
R7
14/09/2022  
Total Nett
Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 (19.0 DNC) 1.0 19.0 DNC 1.0 1.0 19.0 DNC 60.0 41.0
Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 5.0 6.0 DNF (19.0 DNC) 19.0 DNC 9.0 6.0 64.0 45.0
Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1.0 6.0 DNF (19.0 DNC) 19.0 DNC 10.0 OCS 19.0 DNC 74.0 55.0
Tera OPTIMIST 6316 Patrick De Salle   1642 (19.0 DNC) 19.0 DNC 1.0 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 81.0 62.0
Tera OPTIMIST 6508 Sean De Salle   1642 (19.0 DNC) 19.0 DNC 2.0 3.0 19.0 DNC 19.0 DNC 81.0 62.0
Tera RS TERA SPORT 1909 Jack Harrison   1500 (19.0 DNC) 19.0 DNC 3.0 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 83.0 64.0
Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 3.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 19.0 DNC 83.0 64.0
Tera RS TERA SPORT 1846/944 Patrick de Salle   1500 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 7.0 1.0 84.0 65.0
Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 (19.0 DNC) 6.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 3.0 19.0 DNC 85.0 66.0
Tera RS TERA SPORT 796 Daisy Preston   1500 4.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 19.0 DNC 85.0 66.0
Tera RS TERA SPORT 2272 Barney Hall   1500 (19.0 DNC) 6.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 8.0 19.0 DNC 90.0 71.0
Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 97.0 78.0
Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkinson   1500 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 19.0 DNC 97.0 78.0
Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 19.0 DNC 19.0 DNC 97.0 78.0
Tera RS TERA PRO 4118 Olly Mayo   1410 2.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 97.0 78.0
Tera RS TERA SPORT 3608 Rafe Bradley   1500 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 3.0 98.0 79.0
Tera RS TERA SPORT 1846 Freddie Harrison   1500 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 100.0 81.0
Tera RS TERA SPORT 3464 Elsie Jenkinson   1500 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 6.0 19.0 DNC 101.0 82.0

medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27/07/22  
R2
10/8/2022  
R3
17/8/2022  
R4
24/8/22  
R5
31/8/2022  
R7
14/09/2022  
Total Nett
medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 2.6 OOD (5.0) 1.0 1.0 4.0 2.0 15.6 10.6
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1.0 3.0 3.0 2.0 3.0 (5.0) 17.0 12.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 3.0 6.0 (8.0) 6.0 8.0 7.0 38.0 30.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 (24.0 DNC) 11.0 DNF 5.0 5.0 9.0 8.0 62.0 38.0
medium RS AERO 7 4274 Sean Kellett   1065 (24.0 DNC) 4.0 24.0 DNC 4.0 7.0 3.0 66.0 42.0
medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 4.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 3.0 5.0 6.0 66.0 42.0
medium 2000 2972 Barry Byham Matt Byham 1114 (24.0 DNC) 24.0 DNC 2.0 8.0 10.0 4.0 72.0 48.0
medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065 5.0 (24.0 DNC) 10.0 DNF 9.0 24.0 DNC 9.0 81.0 57.0
medium OK 49 Jim Downer   1104 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 2.0 1.0 99.0 75.0
medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065 (24.0 DNC) 11.0 DNF 7.0 18.0 OOD 24.0 DNC 24.0 DNC 108.0 84.0
medium RS AERO 7 3857 Tom Seeley   1065 (24.0 DNC) 11.0 DNF 24.0 DNC 24.0 DNC 11.0 24.0 DNC 118.0 94.0
medium OK 41 Will Heritage   1104 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 1.0 24.0 DNC 121.0 97.0
medium FINN 49 Jim Downer   1049 (24.0 DNC) 1.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 121.0 97.0
medium RS AERO 9 1022 Matt Haslam   1014 (24.0 DNC) 2.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 122.0 98.0
medium RS AERO 6 FRA10 Jane Peckham   1101 2.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 122.0 98.0
medium LASER/ ILCA 7 209412 James Moorman   1100 (24.0 DNC) 24.0 DNC 4.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 124.0 100.0
medium RS AERO 9 8101 David Rickard   1014 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 6.0 24.0 DNC 126.0 102.0
medium LASER RADIAL/ ILCA 6 1 Will Robinson   1147 (24.0 DNC) 24.0 DNC 6.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 126.0 102.0
medium RS VISION No No Humphrey Carter & Family 1137 6.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 126.0 102.0
medium RS AERO 6 No No Libby Deegan   1101 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 7.0 24.0 DNC 24.0 DNC 127.0 103.0
medium NATIONAL 12 3300 Jos Bleriot   1064 7.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 127.0 103.0
medium LASER RADIAL/ ILCA 6 nono ??   1147 (24.0 DNC) 11.0 DNF 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 131.0 107.0
medium Quest 1420 Richard Fagan Crew 1031 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 12.0 24.0 DNC 132.0 108.0

R1 - Catamaran Fleet - 27/07/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 18.30 19:09:26 0.39.26 0.35.16 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 18.30 19:10:02 0.40.02 0.35.48 1.135 2.0
Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 18.30 19:12:07 0.42.07 0.37.40 1.194 3.0
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 18.30 19:12:47 0.42.47 0.38.16 1.213 4.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 18.30 19:12:54 0.42.54 0.38.22 1.216 5.0

R3 - Catamaran Fleet - 17/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1830 19:14:00 0:44:00 0:39:21 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 1830 19:14:43 0:44:43 0:40:00 1.136 2.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1830 19:16:57 0:46:57 0:42:00 1.193 3.0
Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118     DNF     5.0
Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118     OOD     7.0

R4 - Catamaran Fleet - 24/8/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 85 Robin Leather   1.118 18.30 19:26:37 0.56.37 0.50.38 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 79 Thomas Leather   1.118 18.30 19:27:40 0.57.40 0.51.35 1.139 2.0
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 18.30 19:29:02 0.59.02 0.52.48 1.166 3.0
Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 18.30 19:33:27 1.03.27 0.56.45 1.253 4.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 18.30 19:34:52 1.04.52 0.58.01 1.281 5.0
Catamaran Shadow X 43 John Welch   1.118 18.30 19:37:22 1.07.22 1.00.15 1.33 6.0
Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 18.30 19:37:36 1.07.36 1.00.28 1.335 7.0

R5 - Catamaran Fleet - 31/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 1830 19:18:43 0:48:43 0:43:34 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 85 Robin Leather   1.118 1830 19:20:19 0:50:19 0:45:00 1.155 2.0
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118     OOD     2.7
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1830 19:23:33 0:53:33 0:47:54 1.229 3.0
Catamaran Shadow X 79 Thomas Leather   1.118 1830 19:25:12 0:55:12 0:49:22 1.267 4.0
Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 1830 19:25:24 0:55:24 0:49:33 1.271 5.0
Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 1830 19:26:50 0:56:50 0:50:50 1.304 6.0
Catamaran Shadow X 84 James Day   1.118 1830 19:26:51 0:56:51 0:50:51 1.305 7.0

R1 - slow Fleet - 27/07/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 18.45 19:47:00 1.02.00 0.46.37 1330 1.0
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 18.45 19:48:25 1.03.25 0.47.41 1360.39 2.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 18.45 19:52:15 1.07.15 0.50.34 1442.621 3.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 18.45 19:55:14 1.10.14 0.52.48 1506.618 4.0
slow PICO RACE 1210 Rob Doorley   1330 18.45 19:56:00 1.11.00 0.53.23 1523.065 5.0
slow RS FEVA XL 1 Unknown   1244     DNF     7.0

R2 - slow Fleet - 10/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1845 20:05:21 1:20:21 1:00:25 1330 1.0
slow PICO RACE 12 Ian Scragg   1330 1845 20:08:56 1:23:56 1:03:06 1389.313 2.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1845 20:11:30 1:26:30 1:05:02 1431.798 3.0
slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 1845 20:15:45 1:30:45 1:08:14 1502.147 4.0
slow RS FEVA XL 1 ?? Cass Day 1244 1845 20:16:22 1:31:22 1:13:27 1512.354 5.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330     DNF     10.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 195806 Will Bradley   1208     DNF     10.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1208     DNF     10.0
slow RS FEVA XL 3 Unknown   1244     DNF     10.0

R3 - slow Fleet - 17/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow LASER 4.7/ ILCS 4 210099 Ben Anderson   1208 1845 19:32:56 0:47:56 0:39:41 1208 1.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 199865 Olly Mayo   1208 1845 19:33:27 0:48:27 0:40:06 1221.021 2.0
slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 1845 19:38:22 0:53:22 0:40:08 1344.929 3.0
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1845 19:40:13 0:55:13 0:41:31 1391.552 4.0
slow PICO RACE nono Sarah Rose   1330 1845 19:40:27 0:55:27 0:41:42 1397.433 5.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1845 19:42:59 0:57:59 0:43:36 1461.277 6.0
slow MIRROR (D/H) 67009 Tim Harrison/ Jack Harrison Freddie Harrison 1390     DNF     10.0
slow PICO RACE 12 Ian Scragg   1330     DNF     10.0
slow RS FEVA XL 1 Emily Williams Molly Williams 1244     DNF     10.0

R4 - slow Fleet - 24/8/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 18.45 19:23:54 0.38.54 0.29.15 1330 1.0
slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 18.45 19:26:00 0.41.00 0.30.50 1401.799 2.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 18.45 19:27:35 0.42.35 0.32.01 1455.934 3.0
slow MIRROR (D/H) 67009 Tim Harrison/ Jack Harrison Freddie Harrison 1390 18.45 19:30:54 0.45.54 0.33.01 1569.332 4.0
slow PICO RACE 1210 Rob Doorley   1330 18.45 19:34:22 0.49.22 0.37.07 1687.858 5.0
slow PICO RACE 13 A N Other   1330 18.45 19:37:18 0.52.18 0.39.19 1788.149 6.0
slow RS FEVA XL 1 Unknown   1244     DNF     8.0

R5 - slow Fleet - 31/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 1845 19:20:48 0:35:48 0:26:55 1330 1.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 195806 Will Bradley   1208 1845 19:17:58 0:32:58 0:27:17 1224.739 2.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1845 19:21:29 0:36:29 0:27:26 1355.386 3.0
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1845 19:22:15 0:37:15 0:28:00 1383.869 4.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 1845 19:22:49 0:37:49 0:28:26 1404.921 5.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1208 1845 19:20:37 0:35:37 0:29:29 1323.189 6.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 182479 Rafferty Moore   1208 1845 19:21:06 0:36:06 0:29:53 1341.145 7.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 185656 Maeve Hall   1208 1845 19:21:21 0:36:21 0:30:05 1350.433 8.0
slow RS FEVA XL 308 Will Haines Rafe Bradley 1244 1845 19:23:41 0:38:41 0:31:06 1437.118 9.0
slow MIRROR (D/H) 67009 Tim Harrison/ Jack Harrison Freddie Harrison 1390 1845 19:30:59 0:45:59 0:33:05 1708.319 10.0

R7 - slow Fleet - 14/09/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1815 18:35:15 0:20:15 0:15:14 1330 1.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 210099 Ben Anderson   1208 1815 18:34:21 0:19:21 0:16:01 1270.889 2.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Will Bradley   1208 1815 18:35:01 0:20:01 0:16:34 1314.675 3.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1815 18:37:10 0:22:10 0:16:40 1455.885 4.0
slow RS QBA 1560 Jez Segar   1260 1815 18:37:08 0:22:08 0:17:34 1453.695 5.5
slow RS FEVA XL 5306 Isla Preston Merrin Sheath 1244 1815 18:36:51 0:21:51 0:17:34 1435.086 5.5
slow LASER 4.7/ ILCS 4 174545 Tanya Fedorenko   1208 1815 18:38:00 0:23:00 0:19:02 1510.617 7.0
slow PICO RACE 1210 Rob Doorley   1330 1815 18:42:55 0:27:55 0:20:59 1833.539 8.0

R1 - Fast Fleet - 27/07/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast RS 500 652 Robin Leather Amanda Harding/ Sophie Wright 966 18.35 19:37:56 1.02.56 1.05.09 966 1.0
Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 18.35 19:33:12 0.58.12 1.12.50 893.345 2.0
Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 18.35 19:45:49 1.10.49 1.13.19 1087.006 3.0
Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather Wilkins 966     OOD     13.0

R2 - Fast Fleet - 10/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast RS 500 652 Robin Leather Amanda Harding/ Sophie Wright 966 1835 19:29:50 0:54:50 0:56:46 966 1.0
Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1835 10:02:28 15:27:28 15:23:46 16339.2 2.0
Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966     DNF     5.0
Fast RS 400 492 Rupert Anderson Jess Olden 942     DNF     5.0

R3 - Fast Fleet - 17/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1835 19:21:36 0:46:36 0:46:25 1004 1.0
Fast RS 500 652 Robin Leather Amanda Harding/ Sophie Wright 966 1835 19:22:36 0:47:36 0:49:17 1025.545 2.0
Fast RS 800 872 Ash Holmes James Gadsby 799 1835 191615 0:41:15 0:51:38 888.734 3.0
Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799     DNF     5.0
Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004     OOD     13.0

R4 - Fast Fleet - 24/8/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast B14 758 Tim Harrison   860 18.35 19:18:10 0.43.10 0.50.12 860 1.0

R5 - Fast Fleet - 31/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast RS 500 665 Ben Willows Taylor Willows 966 1835 19:20:23 0:45:23 0:46:59 966 1.0
Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1835 19:22:25 0:47:25 0:47:14 1009.28 2.0
Fast B14 758 Tim Harrison   860 1835 19:18:31 0:43:31 0:50:36 926.267 3.0
Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 1835 19:17:20 0:42:20 0:52:59 901.08 4.0
Fast RS 400 1388 Mike Acton Crew 942 1835 19:28:42 0:53:42 0:57:00 1143.023 5.0

R7 - Fast Fleet - 14/09/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1805 18:50:27 0:45:27 0:45:16 1004 1.0
Fast RS 500 665 Ben Willows Taylor Willows 966 1805 18:50:44 0:45:44 0:47:21 1010.259 2.0
Fast RS 500 652 Robin Leather Amanda Harding/ Sophie Wright 966 1805 18:51:45 0:46:45 0:48:24 1032.717 3.0
Fast RS 500 857 Bob Preston Orla Gradwell 966 1805 18:53:16 0:48:16 0:49:58 1066.221 4.0

R1 - Tera Fleet - 27/07/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 18.50 19:34:54 0.44.54 0.29.56 1500 1.0
Tera RS TERA PRO 4118 Olly Mayo   1410 18.50 19:34:21 0.44.21 0.31.27 1481.626 2.0
Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 18.50 194601 0.56.01 0.37.21 1871.381 3.0
Tera RS TERA SPORT 796 Daisy Preston   1500 18.50 19:48:57 0.58.57 0.39.18 1969.376 4.0
Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 18.50 19:49:27 0.59.27 0.39.38 1986.08 5.0

R2 - Tera Fleet - 10/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1850 19:26:19 0:36:19 0:25:45 1410 1.0
Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500     DNF     6.0
Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500     DNF     6.0
Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500     DNF     6.0
Tera RS TERA SPORT 2272 Barney Hall   1500     DNF     6.0

R3 - Tera Fleet - 17/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera OPTIMIST 6316 Patrick De Salle   1642 1850 19:23:41 0:33:41 0:20:31 1642 1.0
Tera OPTIMIST 6508 Sean De Salle   1642 1850 19:25:59 0:35:59 0:21:55 1754.121 2.0
Tera RS TERA SPORT 1909 Jack Harrison   1500 1850 19:26:43 0:36:43 0:24:29 1789.869 3.0

R4 - Tera Fleet - 24/8/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 18.50 19:22:47 0.32.47 0.23.15 1410 1.0
Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 18.50 19:24:30 0.34.30 0.24.28 1483.833 2.0
Tera OPTIMIST 6508 Sean De Salle   1642 18.50 19:32:58 0.42.58 0.26.10 1847.982 3.0
Tera OPTIMIST 6316 Patrick De Salle   1642 18.50 19:33:32 0.43.32 0.26.31 1872.354 4.0

R5 - Tera Fleet - 31/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1850 19:21:38 0:31:38 0:22:26 1410 1.0
Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkinson   1500 1850 19:25:09 0:35:09 0:23:26 1566.749 2.0
Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 1850 19:26:13 0:36:13 0:24:09 1614.294 3.0
Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 1850 19:27:22 0:37:22 0:24:55 1665.553 4.0
Tera RS TERA SPORT 796 Daisy Preston   1500 1850 19:30:17 0:40:17 0:26:51 1795.558 5.0
Tera RS TERA SPORT 3464 Elsie Jenkinson   1500 1850 19:30:30 0:40:30 0:27:00 1805.216 6.0
Tera RS TERA SPORT 1846/944 Patrick de Salle   1500 1850 19:31:40 0:41:40 0:27:47 1857.218 7.0
Tera RS TERA SPORT 2272 Barney Hall   1500 1850 19:31:50 0:41:50 0:27:53 1864.647 8.0
Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 1850 19:34:13 0:44:13 0:29:29 1970.88 9.0
Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500     OCS     10.0

R7 - Tera Fleet - 14/09/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
Tera RS TERA SPORT 1846/944 Patrick de Salle   1500 1 1.0
Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 2 2.0
Tera RS TERA SPORT 3608 Rafe Bradley   1500 3 3.0
Tera RS TERA SPORT 1909 Jack Harrison   1500 4 4.0
Tera RS TERA SPORT 1846 Freddie Harrison   1500 5 5.0
Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 6 6.0

R1 - medium Fleet - 27/07/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 18.40 19:36:36 0.56.36 0.53.09 1065 1.0
medium RS AERO 6 FRA10 Jane Peckham   1101 18.40 19:39:27 0.59.27 0.54.00 1118.626 2.0
medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100     OOD     2.6
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 18.40 19:37:44 0.57.44 0.54.13 1086.325 3.0
medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 18.40 19:38:09 0.58.09 0.54.36 1094.165 4.0
medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065 18.30 19:40:25 1.10.25 1.06.07 1324.978 5.0
medium RS VISION No No Humphrey Carter & Family 1137 18.40 19:57:20 1.17.20 1.08.01 1455.124 6.0
medium NATIONAL 12 3300 Jos Bleriot   1064 18.40 19:54:35 1.14.35 1.10.06 1403.379 7.0

R2 - medium Fleet - 10/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium FINN 49 Jim Downer   1049 1845 19:26:26 0:41:26 0:39:30 1049 1.0
medium RS AERO 9 1022 Matt Haslam   1014 1845 19:28:39 0:43:39 0:43:03 1105.121 2.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1845 19:48:06 1:03:06 0:59:15 1597.552 3.0
medium RS AERO 7 4274 Sean Kellett   1065 1845 19:55:36 1:10:36 1:06:17 1787.435 4.0
medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1845 20:01:43 1:16:43 1:09:45 1942.296 5.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1845 20:02:12 1:17:12 1:12:29 1954.533 6.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065     DNF     11.0
medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065     DNF     11.0
medium RS AERO 7 3857 Tom Seeley   1065     DNF     11.0
medium LASER RADIAL/ ILCA 6 nono ??   1147     DNF     11.0

R3 - medium Fleet - 17/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1840 19:33:02 0:53:02 0:48:13 1100 1.0
medium 2000 2972 Barry Byham Matt Byham 1114 1840 19:33:59 0:53:59 0:48:28 1119.705 2.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1840 19:32:30 0:52:30 0:49:18 1088.938 3.0
medium LASER/ ILCA 7 209412 James Moorman   1100 1840 19:36:12 0:56:12 0:51:05 1165.682 4.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1840 19:34:35 0:54:35 0:51:15 1132.15 5.0
medium LASER RADIAL/ ILCA 6 1 Will Robinson   1147 1840 19:39:47 0:59:47 0:52:07 1240.006 6.0
medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065 1840 19:35:42 0:55:42 0:52:18 1155.311 7.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1840 19:41:35 1:01:35 0:57:49 1277.341 8.0
medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065     DNF     10.0

R4 - medium Fleet - 24/8/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 18.40 19:16:46 0.36.46 0.33.25 1100 1.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 18.40 19:15:36 0.35.36 0.33.26 1065.095 2.0
medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 18.40 19:15:44 0.35.44 0.33.33 1069.084 3.0
medium RS AERO 7 4274 Sean Kellett   1065 18.40 19:16:04 0.36.04 0.33.52 1079.057 4.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 18.40 19:16:26 0.36.26 0.34.13 1090.027 5.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 18.40 19:16:55 0.36.55 0.34.40 1104.488 6.0
medium RS AERO 6 No No Libby Deegan   1101 18.40 19:19:42 0.39.42 0.36.03 1187.761 7.0
medium 2000 2972 Barry Byham Matt Byham 1114 18.40 19:20:58 0.40.58 0.36.46 1225.657 8.0
medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065 18.40 19:20:57 0.40.57 0.38.27 1225.159 9.0
medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065     OOD     18.0

R5 - medium Fleet - 31/8/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium OK 41 Will Heritage   1104 1840 19:29:10 0:49:10 0:44:32 1104 1.0
medium OK 49 Jim Downer   1104 1840 19:29:19 0:49:19 0:44:40 1107.368 2.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1840 19:27:49 0:47:49 0:44:54 1073.687 3.0
medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1840 19:29:59 0:49:59 0:45:26 1122.338 4.0
medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 1840 19:28:37 0:48:37 0:45:39 1091.65 5.0
medium RS AERO 9 8101 David Rickard   1014 1840 19:27:04 0:47:04 0:46:25 1056.846 6.0
medium RS AERO 7 4274 Sean Kellett   1065 1840 19:30:03 0:50:03 0:47:00 1123.835 7.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1840 19:30:34 0:50:34 0:47:29 1135.436 8.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1840 19:30:35 0:50:35 0:47:30 1135.81 9.0
medium 2000 2972 Barry Byham Matt Byham 1114 1840 19:33:16 0:53:16 0:47:49 1196.062 10.0
medium RS AERO 7 3857 Tom Seeley   1065 1840 19:31:57 0:51:57 0:48:47 1166.498 11.0
medium Quest 1420 Richard Fagan Crew 1031 1840 19:41:54 1:01:54 1:00:02 1389.917 12.0

R7 - medium Fleet - 14/09/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium OK 49 Jim Downer   1104 1810 19:02:48 0:52:48 0:47:50 1104 1.0
medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1810 19:03:36 0:53:36 0:48:44 1120.727 2.0
medium RS AERO 7 4274 Sean Kellett   1065 1810 19:02:27 0:52:27 0:49:15 1096.682 3.0
medium 2000 2972 Barry Byham Matt Byham 1114 1810 19:05:34 0:55:34 0:49:53 1161.848 4.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1810 19:03:22 0:53:22 0:50:07 1115.848 5.0
medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 1810 19:03:37 0:53:37 0:50:21 1121.076 6.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1810 19:03:57 0:53:57 0:50:39 1128.045 7.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1810 19:04:11 0:54:11 0:50:53 1132.924 8.0
medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065 1810 19:05:36 0:55:36 0:52:12 1162.545 9.0



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com