Wednesday Spring Series 2022

GurnardSC

Results are provisional as of 10:05 on September 5, 2022

Catamaran Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: SCHRS, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS R1
13/4/22  
R2
20/4/22  
R3
27/04/2022  
R4
3/4/22  
R5
11/5/2022  
R6
18/5/22  
Total Nett
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1.0 3.0 1.0 1.0 (4.0) 1.0 11.0 7.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 4.0 4.0 4.0 DNF 3.0 5.0 (6.0) 26.0 20.0
Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 (9.0 DNC) 7.0 DNF 9.0 DNC 2.0 1.0 3.0 31.0 22.0
Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 (9.0 DNC) 1.0 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 6.0 OOD 36.0 27.0
Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 2.0 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 36.0 27.0
Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 (9.0 DNC) 7.0 DNF 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 2.0 39.0 30.0
Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 43.0 34.0
Catamaran Shadow X 70 Jules Salter   1.118 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 47.0 38.0

slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
13/4/22  
R2
20/4/22  
R3
27/04/2022  
R4
3/4/22  
R5
11/5/2022  
R6
18/5/22  
Total Nett
slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 2.0 1.0 1.0 (27.0 DNC) 3.0 2.0 36.0 9.0
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 3.0 4.0 2.0 (27.0 DNC) 8.0 OOD 4.0 48.0 21.0
slow PICO RACE 1210 Sarah Rose   1330 12.0 DNF 5.0 (27.0 DNC) 3.0 7.0 5.0 59.0 32.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Gretel Haines   1208 (27.0 DNC) 8.0 10.0 DSQ 8.0 DNF 5.0 11.0 DNF 69.0 42.0
slow RS FEVA XL 3100 Robin Leather Emily Leather 1244 (27.0 DNC) 27.0 DNC 10.0 DSQ 2.0 1.0 3.0 70.0 43.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 12.0 DNF (27.0 DNC) 27.0 DNC 8.0 DNF 4.0 6.0 84.0 57.0
slow RS FEVA XL 5306 Bob Preston Daisy Preston 1244 4.0 7.0 10.0 DNF 15.0 OOD (27.0 DNC) 27.0 DNC 90.0 63.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 12.0 DNF 6.0 (27.0 DNC) 8.0 DNF 27.0 DNC 27.0 DNC 107.0 80.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 19768 Fred Salter   1208 1.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 1.0 27.0 DNC 27.0 DNC 110.0 83.0
slow PICO RACE 10037 Luke Bradley   1330 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 2.0 1.0 111.0 84.0
slow PICO RACE no no Jenny Preston   1330 (27.0 DNC) 9.0 27.0 DNC 19.4 OOD 27.0 DNC 7.0 116.4 89.4
slow LASER 4.7/ ILCS 4 182479 Ben Anderson   1208 (27.0 DNC) 2.0 10.0 DSQ 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 120.0 93.0
slow RS FEVA XL 3100 Sammy Leather Tom Yates 1244 12.0 DNF 3.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 123.0 96.0
slow RS FEVA XL 1 Ruby Sunderland Gretel Haines 1244 12.0 DNF (27.0 DNC) 10.0 DSQ 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 130.0 103.0
slow RS FEVA XL 308 William Bradley Matilda Moore 1244 12.0 DNF (27.0 DNC) 10.0 DSQ 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 130.0 103.0
slow RS FEVA XL 3 James Day Fallon Day 1244 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 6.0 27.0 DNC 141.0 114.0
slow RS FEVA XL 5306 Isla Preston Merrin Sheath 1244 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 143.0 116.0
slow PICO RACE 7715 Richard Fagan   1330 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 27.0 DNC 143.0 116.0
slow MIRROR (D/H) 68366 Orion Shuttleworth Sonny Shuttleworth 1390 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 DNF 27.0 DNC 27.0 DNC 143.0 116.0
slow RS FEVA XL 1 Thomas Leather Maeve Hall 1244 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 9.0 27.0 DNC 144.0 117.0
slow RS FEVA XL 3 Oliver Smith Cass Day 1244 (27.0 DNC) 27.0 DNC 10.0 DNF 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 145.0 118.0
slow RS FEVA XL no no Jon Price Alfie Price 1244 (27.0 DNC) 10.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 145.0 118.0
slow PICO RACE 10364 Helen Day   1330 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 11.0 DNF 146.0 119.0
slow PICO TRAINING 10543 Rob Doorley   1350 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 11.0 DNF 27.0 DNC 146.0 119.0
slow RS FEVA XL 1300 Sammy Leather Tom Yates 1244 12.0 DNF (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 147.0 120.0
slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 (27.0 OOD) 27.0 OOD 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 162.0 135.0

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
13/4/22  
R2
20/4/22  
R3
27/04/2022  
R4
3/4/22  
R5
11/5/2022  
R6
18/5/22  
Total Nett
Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 2.0 2.0 1.0 5.0 DNF 3.0 (12.0 DNC) 25.0 13.0
Fast RS 500 922 Thomas Leather Boo Leather/ Illy Taylor Burns 966 3.0 3.0 7.0 DNF 2.0 (12.0 DNC) 3.0 30.0 18.0
Fast RS 400 1388 Mike Acton Oliver Smith/Sally France 942 1.0 4.0 (12.0 DNC) 1.0 12.0 DNC 2.0 32.0 20.0
Fast RS 500 665 Ben Willows Taylor Willows 966 (12.0 DNC) 1.0 7.0 DNF 5.0 DNF 12.0 DNC 1.0 38.0 26.0
Fast RS 500 625 Tim Wilkins Isla Preston 966 5.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 5.0 DNF 48.0 36.0
Fast B14 758 Tim Harrison   860 (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 51.0 39.0
Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 (12.0 DNC) 8.0 DNF 7.0 DNF 12.0 DNC 7.0 DNF 9.2 OOD 55.2 43.2
Fast RS 500 652 Robin Leather Sophie Wright 966 4.0 5.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 57.0 45.0
Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 6.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 58.0 46.0
Fast RS 800 872 Ash Holmes   799 (12.0 DNC) 12.0 DNC 7.0 DNF 12.0 DNC 7.0 DNF 12.0 DNC 62.0 50.0
Fast RS 100 8.4 256 Dan Shurman   1004 (12.0 DNC) 6.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 66.0 54.0

Tera Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
13/4/22  
R2
20/4/22  
R3
27/04/2022  
R4
3/4/22  
R5
11/5/2022  
R6
18/5/22  
Total Nett
Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 2.0 3.0 (18.0 DNC) 4.0 6.0 3.0 36.0 18.0
Tera RS TERA SPORT 3608 Will Bradley   1500 3.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 1.0 1.0 5.0 46.0 28.0
Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 (18.0 DNC) 1.0 2.0 5.0 18.0 DNC 2.0 46.0 28.0
Tera RS TERA SPORT 3914 Samuel Leather   1500 (18.0 DNC) 18.0 DNC 1.0 3.0 3.0 18.0 DNC 61.0 43.0
Tera RS TERA SPORT 309 Oliver Smith   1500 (18.0 DNC) 2.0 18.0 DNC 7.0 DNF 4.0 18.0 DNC 67.0 49.0
Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 1.0 91.0 73.0
Tera RS TERA PRO 2 Maeve Hall   1410 1.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 91.0 73.0
Tera RS TERA PRO 1637 Ben Anderson   1410 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 2.0 18.0 DNC 92.0 74.0
Tera RS TERA SPORT 4200 Ben Anderson   1500 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 2.0 18.0 DNC 18.0 DNC 92.0 74.0
Tera RS TERA SPORT 2311 Rafe Bradley   1500 (18.0 DNC) 18.0 DNC 3.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 93.0 75.0
Tera RS TERA PRO 2575 Ruby Sunderland   1410 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 4.0 94.0 76.0
Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 (18.0 DNC) 4.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 94.0 76.0
Tera RS TERA SPORT 944 Will Haines   1500 4.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 94.0 76.0
Tera OPTIMIST 6271 Will haines   1642 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 5.0 18.0 DNC 95.0 77.0
Tera RS TERA SPORT 1909 Jack Harrison   1500 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 6.0 96.0 78.0
Tera RS TERA SPORT 1846 Patrick de Salle   1500 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 7.0 97.0 79.0
Tera RS TERA SPORT 1840 Sean de Salle   1500 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 8.0 98.0 80.0

medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
13/4/22  
R2
20/4/22  
R3
27/04/2022  
R4
3/4/22  
R5
11/5/2022  
R6
18/5/22  
Total Nett
medium LASER 167602 Mark Reynolds   1100 (3.0) 3.0 1.0 1.0 2.0 2.0 OOD 12.0 9.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 2.0 2.0 (3.0) 2.0 1.0 2.0 12.0 9.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 5.0 (25.0 DNC) 7.0 6.0 4.0 6.0 53.0 28.0
medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 8.0 DNF 8.0 6.0 (25.0 DNC) 5.0 7.0 59.0 34.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 7.7 OOD 7.7 OOD (8.0) 7.7 OOD 7.0 8.0 46.1 38.1
medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 (25.0 DNC) 25.0 DNC 5.0 5.0 3.0 3.0 66.0 41.0
medium OK 99 Ben Pickering   1104 (25.0 DNC) 1.0 25.0 DNC 4.0 25.0 DNC 1.0 81.0 56.0
medium FINN 49 Jim Downer   1049 1.0 (25.0 DNC) 2.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 103.0 78.0
medium RS AERO 7 3194 Shaun Kellett   1065 (25.0 DNC) 4.0 4.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 108.0 83.0
medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065 (25.0 DNC) 7.0 25.0 DNC 25.0 DNC 6.0 25.0 DNC 113.0 88.0
medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065 (25.0 DNC) 25.0 DNC 11.0 DNF 9.0 DNF 25.0 DNC 25.0 DNC 120.0 95.0
medium RS AERO 5 3002 Jane Peckham   1136 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 3.0 25.0 DNC 25.0 DNC 128.0 103.0
medium LASER 21 James Day   1100 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 4.0 129.0 104.0
medium LASER 210411 Ed Salter   1100 4.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 129.0 104.0
medium LASER RADIAL/ ILCA 6 no no Killian Boag   1147 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 5.0 130.0 105.0
medium RS AERO 9 1022 Matt Haslam   1014 (25.0 DNC) 5.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 130.0 105.0
medium RS AERO 9 nono Ben Symons   1014 (25.0 DNC) 6.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 131.0 106.0
medium RS AERO 7 1022 Suzy Russell?   1065 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 8.0 25.0 DNC 133.0 108.0
medium LASER RADIAL/ ILCA 6 218274 Mangus Wheatley   1147 8.0 DNF (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 133.0 108.0
medium RS AERO 7 3857 ??   1065 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 9.0 25.0 DNC 134.0 109.0
medium 2000 2972 Barry Byham Richard Fagan 1114 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 9.0 DNF 25.0 DNC 25.0 DNC 134.0 109.0
medium LASER 218274 Magnus Wheatley   1100 (25.0 DNC) 25.0 DNC 9.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 134.0 109.0
medium Laser Vago XD 345 Dan Georgiou Luke Georgiou 1071 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 10.0 DNF 135.0 110.0
medium RS 200 609 Patrick Condy Crew 1046 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 10.0 25.0 DNC 135.0 110.0

R1 - Catamaran Fleet - 13/4/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1830 19:11:03 0:41:03 0:36:43 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 1830 19:11:30 0:41:30 0:37:07 1.13 2.0
Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 1830 19:17:11 0:47:11 0:42:12 1.285 3.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1830 19:21:50 0:51:50 0:46:22 1.412 4.0

R2 - Catamaran Fleet - 20/4/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 1830 19:40:50 1:10:50 1:03:21 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 1830 19:43:15 1:13:15 1:05:31 1.156 2.0
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1830 19:44:07 1:14:07 1:06:18 1.17 3.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1830 19:44:40 1:14:40 1:06:47 1.179 4.0
Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 1830   DNF     7.0
Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118     DNF     7.0

R3 - Catamaran Fleet - 27/04/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1830 19:19:52 0:49:52 0:44:36 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 1830 19:21:18 0:51:18 0:45:53 1.15 2.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118     DNF     4.0

R4 - Catamaran Fleet - 3/4/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1830 19:22:21 0:52:21 0:46:49 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 1830 19:25:10 0:55:10 0:49:21 1.178 2.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1830 19:40:23 1:10:23 1:02:57 1.503 3.0

R5 - Catamaran Fleet - 11/5/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 1830 19:08:30 0:38:30 0:34:26 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 70 Jules Salter   1.118 1830 19:10:20 0:40:20 0:36:05 1.171 2.0
Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 1830 19:10:22 0:40:22 0:36:06 1.172 3.0
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1830 19:10:33 0:40:33 0:36:16 1.178 4.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1830 19:12:06 0:42:06 0:37:39 1.223 5.0

R6 - Catamaran Fleet - 18/5/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1830 19:33:49 1:03:49 0:57:05 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 1830 19:35:08 1:05:08 0:58:16 1.141 2.0
Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 1830 19:35:58 1:05:58 0:59:00 1.156 3.0
Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 1830 19:37:59 1:07:59 1:00:48 1.191 4.0
Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 1830 19:39:00 1:09:00 1:01:43 1.209 5.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1830 19:44:09 1:14:09 1:06:19 1.299 6.0
Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118     OOD     6.0

R1 - slow Fleet - 13/4/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow LASER 4.7/ ILCS 4 19768 Fred Salter   1208 1845 19:34:06 0:49:06 0:40:39 1208 1.0
slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 1845 19:48:01 1:03:01 0:47:23 1550.39 2.0
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1845 19:50:21 1:05:21 0:49:08 1607.796 3.0
slow RS FEVA XL 5306 Bob Preston Daisy Preston 1244 1845 20:02:13 1:17:13 1:02:04 1899.75 4.0
slow PICO RACE 1210 Sarah Rose   1330     DNF     12.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330     DNF     12.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330     DNF     12.0
slow RS FEVA XL 3100 Sammy Leather Tom Yates 1244     DNF     12.0
slow RS FEVA XL 1 Ruby Sunderland Gretel Haines 1244     DNF     12.0
slow RS FEVA XL 308 William Bradley Matilda Moore 1244     DNF     12.0
slow RS FEVA XL 1300 Sammy Leather Tom Yates 1244     DNF     12.0
slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330     OOD     27.0

R2 - slow Fleet - 20/4/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 1845 19:34:52 0:49:52 0:37:30 1330 1.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 182479 Ben Anderson   1208 1845 19:32:39 0:47:39 0:39:27 1270.879 2.0
slow RS FEVA XL 3100 Sammy Leather Tom Yates 1244 1845 19:34:37 0:49:37 0:39:53 1323.332 3.0
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1845 19:38:04 0:53:04 0:39:54 1415.348 4.0
slow PICO RACE 1210 Sarah Rose   1330 1845 19:38:44 0:53:44 0:40:24 1433.128 5.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 1845 19:39:16 0:54:16 0:40:48 1447.353 6.0
slow RS FEVA XL 5306 Bob Preston Daisy Preston 1244 1845 19:36:01 0:51:01 0:41:01 1360.672 7.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Gretel Haines   1208 1845 19:38:22 0:53:22 0:44:11 1423.349 8.0
slow PICO RACE no no Jenny Preston   1330 1845 19:46:07 1:01:07 0:45:57 1630.05 9.0
slow RS FEVA XL no no Jon Price Alfie Price 1244 1835 19:44:13 1:09:13 0:55:38 1846.086 10.0
slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330     OOD     27.0

R3 - slow Fleet - 27/04/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 1845 19:37:04 0:52:04 0:39:09 1330 1.0
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1845 19:39:05 0:54:05 0:40:40 1381.514 2.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Gretel Haines   1208     DSQ     10.0
slow RS FEVA XL 3100 Robin Leather Emily Leather 1244     DSQ     10.0
slow RS FEVA XL 5306 Bob Preston Daisy Preston 1244     DNF     10.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 182479 Ben Anderson   1208     DSQ     10.0
slow RS FEVA XL 1 Ruby Sunderland Gretel Haines 1244     DSQ     10.0
slow RS FEVA XL 308 William Bradley Matilda Moore 1244     DSQ     10.0
slow RS FEVA XL 3 Oliver Smith Cass Day 1244     DNF     10.0

R4 - slow Fleet - 3/4/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow LASER 4.7/ ILCS 4 19768 Fred Salter   1208 1845 19:39:23 0:54:23 0:45:01 1208 1.0
slow RS FEVA XL 3100 Robin Leather Emily Leather 1244 1845 194641 1:01:41 0:49:35 1370.153 2.0
slow PICO RACE 1210 Sarah Rose   1330 1845 20:01:03 1:16:03 0:57:11 1689.275 3.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Gretel Haines   1208     DNF     8.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330     DNF     8.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330     DNF     8.0
slow MIRROR (D/H) 68366 Orion Shuttleworth Sonny Shuttleworth 1390     DNF     8.0
slow RS FEVA XL 5306 Bob Preston Daisy Preston 1244     OOD     15.0
slow PICO RACE no no Jenny Preston   1330     OOD     19.4

R5 - slow Fleet - 11/5/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow RS FEVA XL 3100 Robin Leather Emily Leather 1244 1845 19:26:40 0:41:40 0:33:30 1244 1.0
slow PICO RACE 10037 Luke Bradley   1330 1845 19:29:39 0:44:39 0:33:34 1333.07 2.0
slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 1845 19:30:41 0:45:41 0:34:21 1363.922 3.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1845 19:31:13 0:46:13 0:34:45 1379.845 4.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Gretel Haines   1208 1845 19:27:46 0:42:46 0:35:24 1276.842 5.0
slow RS FEVA XL 3 James Day Fallon Day 1244 1845 192917 0:44:17 0:35:36 1322.123 6.0
slow PICO RACE 1210 Sarah Rose   1330 1845 19:32:42 0:47:42 0:35:52 1424.131 7.0
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330     OOD     8.0
slow PICO RACE 7715 Richard Fagan   1330 1845 19:33:54 0:48:54 0:36:46 1459.958 8.0
slow RS FEVA XL 1 Thomas Leather Maeve Hall 1244 1845 19:32:36 0:47:36 0:38:16 1421.146 9.0
slow PICO TRAINING 10543 Rob Doorley   1350     DNF     11.0

R6 - slow Fleet - 18/5/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow PICO RACE 10037 Luke Bradley   1330 1845 19:51:11 1:06:11 0:49:46 1330 1.0
slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 1845 19:51:31 1:06:31 0:50:01 1336.699 2.0
slow RS FEVA XL 3100 Robin Leather Emily Leather 1244 1845 19:48:21 1:03:21 0:50:55 1273.062 3.0
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1845 19:54:58 1:09:58 0:52:36 1406.029 4.0
slow PICO RACE 1210 Sarah Rose   1330 1845 19:58:19 1:13:19 0:55:08 1473.349 5.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1845 19:59:42 1:14:42 0:56:10 1501.148 6.0
slow PICO RACE no no Jenny Preston   1330 1845 200012 1:15:12 0:56:32 1511.196 7.0
slow RS FEVA XL 5306 Isla Preston Merrin Sheath 1244 1845 20:09:42 1:24:42 1:08:05 1702.105 8.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Gretel Haines   1208     DNF     11.0
slow PICO RACE 10364 Helen Day   1330     DNF     11.0

R1 - Fast Fleet - 13/4/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast RS 400 1388 Mike Acton Oliver Smith/Sally France 942 1835 19:23:18 0:48:18 0:51:16 942 1.0
Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1835 19:28:28 0:53:28 0:53:15 1042.766 2.0
Fast RS 500 922 Thomas Leather Boo Leather/ Illy Taylor Burns 966 1835 19:28:38 0:53:38 0:55:31 1046.017 3.0
Fast RS 500 652 Robin Leather Sophie Wright 966 1835 19:29:22 0:54:22 0:56:17 1060.319 4.0
Fast RS 500 625 Tim Wilkins Isla Preston 966 1835 19:43:11 1:08:11 1:10:35 1329.787 5.0
Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 1835 19:50:53 1:15:53 1:15:35 1479.961 6.0

R2 - Fast Fleet - 20/4/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast RS 500 665 Ben Willows Taylor Willows 966 1835 19:23:39 0:48:39 0:50:22 966 1.0
Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1835 19:27:17 0:52:17 0:52:05 1038.144 2.0
Fast RS 500 922 Thomas Leather Boo Leather/ Illy Taylor Burns 966 1835 19:26:07 0:51:07 0:52:55 1014.978 3.0
Fast RS 400 1388 Mike Acton Oliver Smith/Sally France 942 1835 19:26:23 0:51:23 0:54:33 1020.273 4.0
Fast RS 500 652 Robin Leather Sophie Wright 966 1835 19:29:29 0:54:29 0:56:24 1081.827 5.0
Fast RS 100 8.4 256 Dan Shurman   1004 1835 19:31:53 0:56:53 0:56:39 1129.482 6.0
Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799     DNF     8.0

R3 - Fast Fleet - 27/04/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1835 19:24:34 0:49:34 0:49:22 1004 1.0
Fast B14 758 Tim Harrison   860 1835 19:18:57 0:43:57 0:51:06 890.231 2.0
Fast RS 500 922 Thomas Leather Boo Leather/ Illy Taylor Burns 966     DNF     7.0
Fast RS 500 665 Ben Willows Taylor Willows 966     DNF     7.0
Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799     DNF     7.0
Fast RS 800 872 Ash Holmes   799     DNF     7.0

R4 - Fast Fleet - 3/4/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast RS 400 1388 Mike Acton Oliver Smith/Sally France 942 1835 19:28:45 0:53:45 0:57:04 942 1.0
Fast RS 500 922 Thomas Leather Boo Leather/ Illy Taylor Burns 966 1835 19:43:36 1:08:36 1:11:01 1202.255 2.0
Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004     DNF     5.0
Fast RS 500 665 Ben Willows Taylor Willows 966     DNF     5.0

R5 - Fast Fleet - 11/5/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast B14 758 Tim Harrison   860 1835 19:21:38 0:46:38 0:54:13 860 1.0
Fast RS 500 625 Tim Wilkins Isla Preston 966 1835 19:28:27 0:53:27 0:55:20 985.711 2.0
Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1835 19:31:20 0:56:20 0:56:07 1038.885 3.0
Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 1835 19:36:27 1:01:27 1:01:12 1133.245 4.0
Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799     DNF     7.0
Fast RS 800 872 Ash Holmes   799     DNF     7.0

R6 - Fast Fleet - 18/5/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast RS 500 665 Ben Willows Taylor Willows 966 1835 19:30:12 0:55:12 0:57:09 966 1.0
Fast RS 400 1388 Mike Acton Oliver Smith/Sally France 942 1835 19:30:37 0:55:37 0:59:02 973.292 2.0
Fast RS 500 922 Thomas Leather Boo Leather/ Illy Taylor Burns 966 1835 19:36:41 1:01:41 1:03:51 1079.458 3.0
Fast RS 500 625 Tim Wilkins Isla Preston 966     DNF     5.0
Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799     OOD     9.2

R1 - Tera Fleet - 13/4/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA PRO 2 Maeve Hall   1410 1850 19:53:05 1:03:05 0:44:44 1410 1.0
Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1850 19:57:44 1:07:44 0:45:09 1513.934 2.0
Tera RS TERA SPORT 3608 Will Bradley   1500 1850 20:02:35 1:12:35 0:48:23 1622.338 3.0
Tera RS TERA SPORT 944 Will Haines   1500 1850 20.05.00 1.15.00 0.50.00 1676.354 4.0

R2 - Tera Fleet - 20/4/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 1850 19:33:41 0:43:41 0:29:07 1500 1.0
Tera RS TERA SPORT 309 Oliver Smith   1500 1850 19:35:10 0:45:10 0:30:07 1550.935 2.0
Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1850 19:36:38 0:46:38 0:31:05 1601.297 3.0
Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 1850 19:37:31 0:47:31 0:31:41 1631.629 4.0

R3 - Tera Fleet - 27/04/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA SPORT 3914 Samuel Leather   1500 1850 19:29:39 0:39:39 0:26:26 1500 1.0
Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 1850 19:33:24 0:43:24 0:28:56 1641.866 2.0
Tera RS TERA SPORT 2311 Rafe Bradley   1500 1850 19:37:17 0:47:17 0:31:31 1788.777 3.0

R4 - Tera Fleet - 3/4/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA SPORT 3608 Will Bradley   1500 1850 19:27:46 0:37:46 0:25:11 1500 1.0
Tera RS TERA SPORT 4200 Ben Anderson   1500 1850 19:28:06 0:38:06 0:25:24 1513.239 2.0
Tera RS TERA SPORT 3914 Samuel Leather   1500 1850 19:28:10 0:38:10 0:25:27 1515.887 3.0
Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1850 193004 0:40:04 0:26:43 1591.35 4.0
Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 1850 19:32:18 0:42:18 0:28:12 1680.053 5.0
Tera RS TERA SPORT 309 Oliver Smith   1500     DNF     7.0

R5 - Tera Fleet - 11/5/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA SPORT 3608 Will Bradley   1500 1850 19:41:21 0:51:21 0:34:14 1500 1.0
Tera RS TERA PRO 1637 Ben Anderson   1410 1850 19:38:40 0:48:40 0:34:31 1421.616 2.0
Tera RS TERA SPORT 3914 Samuel Leather   1500 1850 19:42:00 0:52:00 0:34:40 1518.987 3.0
Tera RS TERA SPORT 309 Oliver Smith   1500 1850 19:42:17 0:52:17 0:34:51 1527.264 4.0
Tera OPTIMIST 6271 Will haines   1642 1850 19:47:30 0:57:30 0:35:01 1679.649 5.0
Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1850 19:43:02 0:53:02 0:35:21 1549.172 6.0

R6 - Tera Fleet - 18/5/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1850 19:33:06 0:43:06 0:30:34 1410 1.0
Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 1850 19:39:02 0:49:02 0:32:41 1604.107 2.0
Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1850 19:39:13 0:49:13 0:32:49 1610.104 3.0
Tera RS TERA PRO 2575 Ruby Sunderland   1410 1850 19:38:05 0:48:05 0:34:06 1573.028 4.0
Tera RS TERA SPORT 3608 Will Bradley   1500 1850 19;41;34 0;51;34 0;34;23 1686.984 5.0
Tera RS TERA SPORT 1909 Jack Harrison   1500 1850 19:42:00 0:52:00 0:34:40 1701.16 6.0
Tera RS TERA SPORT 1846 Patrick de Salle   1500 1850 19:42:19 0:52:19 0:34:53 1711.52 7.0
Tera RS TERA SPORT 1840 Sean de Salle   1500 1850 194306 0:53:06 0:35:24 1737.146 8.0

R1 - medium Fleet - 13/4/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium FINN 49 Jim Downer   1049 1840 19:42:40 1:02:40 0:59:44 1049 1.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1840 19:47:54 1:07:54 1:03:45 1136.603 2.0
medium LASER 167602 Mark Reynolds   1100 1840 19:52:08 1:12:08 1:05:35 1207.466 3.0
medium LASER 210411 Ed Salter   1100 1840 19:55:30 1:15:30 1:08:38 1263.822 4.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1840 19:55:31 1:15:31 1:10:54 1264.101 5.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065     OOD     7.7
medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065     DNF     8.0
medium LASER RADIAL/ ILCA 6 218274 Mangus Wheatley   1147     DNF     8.0

R2 - medium Fleet - 20/4/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium OK 99 Ben Pickering   1104 1840 19:35:30 0:55:30 0:50:16 1104 1.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1840 19:34:24 0:54:24 0:51:05 1082.119 2.0
medium LASER 167602 Mark Reynolds   1100 1840 19:36:33 0:56:33 0:51:25 1124.886 3.0
medium RS AERO 7 3194 Shaun Kellett   1065 1840 19:34:49 0:54:49 0:51:28 1090.407 4.0
medium RS AERO 9 1022 Matt Haslam   1014 1840 19:33:56 0:53:56 0:53:11 1072.836 5.0
medium RS AERO 9 nono Ben Symons   1014 1840 19:34:47 0:54:47 0:54:02 1089.744 6.0
medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065 1840 19:37:49 0:57:49 0:54:17 1150.083 7.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065     OOD     7.7
medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 1840 19:39:38 0:59:38 0:56:00 1186.22 8.0

R3 - medium Fleet - 27/04/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium LASER 167602 Mark Reynolds   1100 1840 19:21:53 0:41:53 0:38:05 1100 1.0
medium FINN 49 Jim Downer   1049 1840 19:20:07 0:40:07 0:38:15 1053.601 2.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1840 19:21:14 0:41:14 0:38:43 1082.929 3.0
medium RS AERO 7 3194 Shaun Kellett   1065 1840 19:21:41 0:41:41 0:39:08 1094.747 4.0
medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 1840 19:22:20 0:42:20 0:39:45 1111.819 5.0
medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 1840 19:23:55 0:43:55 0:41:14 1153.402 6.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1840 19:24:22 0:44:22 0:41:40 1165.221 7.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1840 19:24:53 0:44:53 0:42:09 1178.79 8.0
medium LASER 218274 Magnus Wheatley   1100 1840 19:26:45 0:46:45 0:42:30 1227.815 9.0
medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065     DNF     11.0

R4 - medium Fleet - 3/4/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium LASER 167602 Mark Reynolds   1100 1840 19:41:59 1:01:59 0:56:21 1100 1.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1840 19:40:39 1:00:39 0:56:57 1076.338 2.0
medium RS AERO 5 3002 Jane Peckham   1136 1840 19:45:03 1:05:03 0:57:16 1154.423 3.0
medium OK 99 Ben Pickering   1104 1840 19:44:37 1:04:37 0:58:32 1146.733 4.0
medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 1840 19:43:29 1:03:29 0:59:37 1126.62 5.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1840 19:46:07 1:06:07 1:02:05 1173.353 6.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065     OOD     7.7
medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065     DNF     9.0
medium 2000 2972 Barry Byham Richard Fagan 1114     DNF     9.0

R5 - medium Fleet - 11/5/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1840 193306 0:53:06 0:49:52 1065 1.0
medium LASER 167602 Mark Reynolds   1100 1840 19:35:39 0:55:39 0:50:35 1116.144 2.0
medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 1840 19:34:14 0:54:14 0:50:55 1087.731 3.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1840 19:35:03 0:55:03 0:51:41 1104.11 4.0
medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 1840 19:36:38 0:56:38 0:53:11 1135.866 5.0
medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065 1840 19:37:30 0:57:30 0:53:59 1153.249 6.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1840 19:37:59 0:57:59 0:54:27 1162.943 7.0
medium RS AERO 7 1022 Suzy Russell?   1065 1840 19:38:03 0:58:03 0:54:30 1164.28 8.0
medium RS AERO 7 3857 ??   1065 1840 19:41:04 1:01:04 0:57:20 1224.783 9.0
medium RS 200 609 Patrick Condy Crew 1046 1840 19:42:37 1:02:37 0:59:52 1255.871 10.0

R6 - medium Fleet - 18/5/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium OK 99 Ben Pickering   1104 1840 19:36:35 0:56:35 0:51:15 1104 1.0
medium LASER 167602 Mark Reynolds   1100     OOD     2.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1840 19:35:58 0:55:58 0:52:33 1091.968 2.0
medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 1840 19:36:20 0:56:20 0:52:54 1099.122 3.0
medium LASER 21 James Day   1100 1840 19:38:48 0:58:48 0:53:27 1147.249 4.0
medium LASER RADIAL/ ILCA 6 no no Killian Boag   1147 1840 19:41:35 1:01:35 0:53:41 1201.555 5.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1840 19:41:08 1:01:08 0:57:24 1192.775 6.0
medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 1840 19:41:21 1:01:21 0:57:36 1197.003 7.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1840 19:42:18 1:02:18 0:58:30 1215.538 8.0
medium Laser Vago XD 345 Dan Georgiou Luke Georgiou 1071     DNF     10.0



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com