Wednesday Summer Series 2022

GurnardSC

Results are provisional as of 19:50 on July 20, 2022

Catamaran Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: SCHRS, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS R1
1/6/22  
R2
8/6/22  
R3
15/6/22  
R4
22/6/22  
R5
29/6/2022  
R6
6/7/22  
R7
18/5/22  
R8
18/5/22  
Total Nett
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 19:30:07 19:23:59 OOD 19:19:31 (19:52:39) (192254) 19:29:43 19:23:45 19.4 11.4
Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 19:30:36 (DNF) 19:29:46 (DNC) 19:47:07 192023 19:27:02 19:20:06 32.0 12.0
Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 19:30:50 (DNF) 19:31:09 19:26:25 19:49:43 191930 19:32:24 (19:25:33) 28.0 16.0
Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 19:29:16 19:26:59 DNF (DNC) DNF (DNC) DNF 19:18:55 51.0 25.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 19:38:42 (DNF) 19:29:05 19:26:51 DNF (DNF) 19:36:43 19:24:46 40.0 25.0
Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 19:34:09 (DNC) 19:32:05 19:33:25 DNF OOD (DNC) OOD 69.7 43.7
Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 19:46:17 OOD 19:39:39 (DNC) (DNC) 19:27:02 DNF DNC 73.1 47.1
Catamaran Shadow X 85 Robin Leather   1.118 (DNC) 19:32:27 (DNC) DNC DNC 19:17:10 DNC DNC 82.0 56.0
Catamaran Shadow X 79 Thomas leather   1.118 (DNC) (DNC) DNC 19:30:44 DNC 192245 DNC DNC 87.0 61.0
Catamaran Shadow X 43 John Welch   1.118 (DNC) (DNC) DNC 19:27:37 DNC DNC DNC DNC 95.0 69.0
Catamaran Shadow X 70 Jules Salter   1.118 DNF (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 100.0 74.0
Catamaran Shadow X 30 Chris Murphy   1.118 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 104.0 78.0

slow Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
1/6/22  
R2
8/6/22  
R3
15/6/22  
R4
22/6/22  
R5
29/6/2022  
R6
6/7/22  
R7
18/5/22  
R8
18/5/22  
Total Nett
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 19:41:13 OOD 19:37:32 19:51:23 (DNF) 19:49:02 (DNF) 19:35:18 42.3 15.3
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 19:47:43 19:27:49 19:43:04 19:58:33 (DNF) 19:53:01 (DNF) 19:35:31 53.0 26.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 19:53:25 19:32:47 19:42:42 19:58:59 DNF 19:53:11 (DNF) (DNC) 80.0 37.0
slow PICO RACE 10037 Luke Bradley   1330 (DNC) (DNC) DNC 19:50:06 DNC 19:49:36 19:50:17 19:32:39 123.0 65.0
slow PICO RACE 1210/no no Sarah Rose   1330 (DNC) (DNC) DNC 19:57:38 DNF 19:53:33 DNF 19:33:57 128.0 70.0
slow RS FEVA XL 308 Liz Haines Claire Bradley 1244 (DNC) (DNC) 19:36:44 19:55:33 19:38:31 19:48:41 DNC DNC 134.0 76.0
slow LASER 4.7 210099 Ben Anderson   1207 (DNC) 19:23:34 19:29:38 (DNC) DNC 19:45:56 DNF DNC 136.0 78.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Gretel Haines   1208 19:37:26 19:31:18 19:34:55 (DNC) (DNC) DNC DNF DNC 139.0 81.0
slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 (DNC) DNF (DNC) DNC DNC 19:49:42 DNF 19:31:44 140.0 82.0
slow PICO RACE yellow/1210 Rob Doorley   1330 (DNC) (DNC) DNC DNC DNF 20:08:35 DNF DNF 163.0 105.0
slow MIRROR (D/H) 67009 Tim Harrison Freddie Harrison 1390 (DNC) (DNC) DNC DNF 19:45:41 20:04:35 DNC DNC 169.0 111.0
slow PICO RACE no no orange hull Orla Gradwell   1330 (DNC) (DNC) 19:54:15 DNF DNF DNC DNC DNC 177.0 119.0
slow RS FEVA XL 1 Gretel Haines Maeve Hall 1244 (DNC) (DNC) DNC 19:54:31 DNF DNC DNC DNC 193.0 135.0
slow PICO TRAINING 10543 Rob Doorley   1350 (DNC) (DNC) DNF DNF DNC DNC DNC DNC 197.0 139.0
slow RS FEVA XL 5306 Merrin Sheath Isla Preston 1244 (DNC) (DNC) DNF DNC DNC DNC DNF DNC 200.0 142.0
slow PICO TRAINING no no Andy Mcnaughton   1350 (DNC) (DNC) DNC DNC DNF DNC DNF DNC 201.0 143.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 201703 Fred Salter   1208 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 194321 DNC 204.0 146.0
slow RS QBA 1560 Jez Segar   1260 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 19:32:46 208.0 150.0
slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 (DNC) (DNC) 19:43:18 DNC DNC DNC DNC DNC 210.0 152.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 182479 Rafferty Moore   1208 DNF (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 211.0 153.0
slow PICO RACE 12 Ian Scragg   1330 DNF (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 211.0 153.0
slow RS FEVA XL 1 Unknown   1244 DNF (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 211.0 153.0
slow PICO RACE 11 Helen Day   1330 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 19:56:32 DNC DNC 212.0 154.0
slow PICO RACE no no white hull Jenny Preston   1330 (DNC) (DNC) 20:00:32 DNC DNC DNC DNC DNC 212.0 154.0
slow PICO RACE 26 Faith Jones   1330 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 19:58:00 DNC DNC 213.0 155.0
slow PICO RACE 715 Bryony Young   1330 (DNC) (DNC) DNC DNC DNF DNC DNC DNC 216.0 158.0
slow PICO TRAINING stripy sail Merrin Sheath   1350 (DNC) (DNC) DNC DNC DNF DNC DNC DNC 216.0 158.0
slow PICO TRAINING NONO Catherine Howard   1350 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNF DNC 217.0 159.0

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R2
8/6/22  
R3
15/6/22  
R4
22/6/22  
R5
29/6/2022  
R6
6/7/22  
R8
18/5/22  
Total Nett
Fast RS 500 857 Bob Preston Daisy/ Jenny Preston 966 19:09:42 19:37:51 19:20:11 (DNC) 19:58:22 19:28:37 26.0 14.0
Fast RS 500 652 Robin Leather Sophie wright 966 (DNC) 19:40:10 19:17:11 DNF DNC 19:28:19 37.0 25.0
Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 (DNC) DNC OOD OOD 19:45:59 19:24:41 39.0 27.0
Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 (DNC) 19:4433 19:23:55 DNF OCS DNC 43.0 31.0
Fast RS 400 492 Rupert Anderson Jess Olden 942 (DNC) 19:37:10 19:16:58 DNC DNC 19:29:18 47.0 35.0
Fast RS 800 872 Ash Holmes James Gadsby 799 (DNC) DNC 19:20:11 DNC DNF 19:15:10 50.0 38.0
Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 (DNC) DNC 19:22:59 DNC OCS 19:16:00 52.0 40.0
Fast RS 500 922 Thomas Leather Illy Taylor Burns/ Maeve Hall 966 (DNC) 193919 DNC DNC DNC 19:27:01 55.0 43.0
Fast RS 500 625 Tim Wilkins Fanny 966 (DNC) DNC 19:18:21 DNC DNC DNC 63.0 51.0
Fast RS 400 1385 Jim Downer Lindsay Nehorai 942 (DNC) DNC DNC DNC DNF DNC 65.0 53.0
Fast RS 500 665 Ben Willows Daisy Preston 966 (DNC) DNC 19:21:29 DNC DNC DNC 65.0 53.0

Tera Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
1/6/22  
R2
8/6/22  
R3
15/6/22  
R4
22/6/22  
R5
29/6/2022  
R6
6/7/22  
R7
18/5/22  
R8
18/5/22  
Total Nett
Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 (DNC) 19:16:17 (DNC) 19:36:31 19:55:40 19:39:07 19:28:26 19:27:26 56.0 12.0
Tera RS TERA PRO 3464 Will Bradley   1410 (DNC) (DNC) 19:15:56 19:32:49 19:48:08 DNC DNF 19:27:22 77.0 33.0
Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 (DNC) (DNC) DNC 19:37:03 19:49:35 19:38:32 19:28:54 19:27:44 78.0 34.0
Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 19:19:54 DNF 19:21:57 19:44:57 19:58:56 (DNC) (DNC) DNC 85.0 41.0
Tera RS TERA SPORT 3608 Rafe Bradley   1500 (DNC) (DNC) 19:24:00 19:48:50 DNF 194426 DNF DNC 98.0 54.0
Tera RS TERA SPORT 1909 Jack Harrison   1500 (DNC) (DNC) 19:22:28 DNC DNF 19:49:15 DNC DNC 132.0 88.0
Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 (DNC) (DNC) 19:20:38 DNC DNC 19:45:03 DNC DNC 139.0 95.0
Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 (DNC) (DNC) 19:21:42 DNC DNC 19:46:32 DNC DNC 141.0 97.0
Tera RS TERA SPORT 1841 Sean de Salle   1500 (DNC) (DNC) DNC 19:48:58 20:06:06 DNC DNC DNC 145.0 101.0
Tera RS TERA SPORT 3914 Sammy Leather   1500 (DNC) (DNC) 19:20:31 DNC DNC DNC DNC DNC 156.0 112.0
Tera OPTIMIST 6316 Patrick DeSalle   1642 (DNC) 19:23:36 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 156.0 112.0
Tera RS TERA PRO 3897 Cass Day   1410 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 19:31:28 DNC 157.0 113.0
Tera RS TERA PRO 4200 Ben Anderson   1410 (DNC) (DNC) DNC 19:36:35 DNC DNC DNC DNC 157.0 113.0
Tera RS TERA SPORT 1848/1846 Patrick de Salle   1500 (DNC) (DNC) DNC DNC 20:03:17 DNC DNC DNC 159.0 115.0
Tera RS TERA SPORT 3933 Rupert King   1500 (DNC) DNF (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 159.0 115.0
Tera OPTIMIST 6271 Will Haines   1642 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 19:51:54 DNC DNC 160.0 116.0
Tera RS TERA SPORT 3200 Anna   1500 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNS DNC 161.0 117.0
Tera OPTIMIST 6271 Will Haines   1642 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNF DNC 161.0 117.0
Tera RS TERA SPORT 1841 Merrin Sheath   1500 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 19:51:16 DNC DNC 162.0 118.0
Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 (DNC) (DNC) DNC 19:53:17 DNC DNC DNC DNC 162.0 118.0
Tera RS TERA SPORT 3554 Ran Wheeler   1500 (DNC) (DNC) DNF DNC DNC DNC DNC DNC 163.0 119.0

medium Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
1/6/22  
R2
8/6/22  
R3
15/6/22  
R4
22/6/22  
R5
29/6/2022  
R6
6/7/22  
R7
18/5/22  
R8
18/5/22  
Total Nett
medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 (19:51:34) 19:31:26 19:27:51 (19:32:56) 19:57:22 19:36:54 19:45:41 19:38:05 13.0 8.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 19:48:30 19:28:56 19:26:49 (19:31:27) 20:02:59 19:36:26 (19:43:50) 19:36:59 17.0 10.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 19:53:47 19:30:40 19:28:50 (DNC) 20:30:29 19:40:14 (DNC) 19:38:23 84.0 28.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 (DNC) 19:35:42 19:32:48 19:37:25 DNF 19:43:03 (DNF) 19:40:23 86.0 47.0
medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065 19:55:57 (DNC) 19:31:15 19:36:51 20:43:53 19:42:54 DNF (DNC) 105.0 49.0
medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 (DNC) (DNC) 19:28:22 19:34:48 DNC 19:40:39 DNF 19:39:35 116.0 60.0
medium RS AERO 6 No No Libby Deegan   1101 20:03:07 (DNC) DNF 19:37:40 DNF (DNC) DNC DNC 149.0 93.0
medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 (DNC) (DNC) DNC DNC DNF 19:36:49 DNF DNC 164.0 108.0
medium 2000 2972 Barry Byham Richard Fagan 1114 20:00:41 (DNC) (DNC) DNC DNC 19:42:12 DNF DNC 166.0 110.0
medium LASER/ ILCA 7 209412 James Moorman   1100 (DNC) (DNC) DNC DNC 20:23:26 19:40:13 OOD DNC 168.0 112.0
medium OK 99 Ben Pickering   1104 (DNC) (DNC) DNC 19:31:37 DNC DNC 19:45:23 DNC 171.0 115.0
medium RS AERO 7 2555 ??   1065 (DNC) (DNC) 19:30:54 19:35:59 DNC DNC DNC DNC 181.0 125.0
medium RS AERO 9 1018 David rickards   1014 (DNC) (DNC) DNC 19:22:31 DNC DNC DNC DNC 197.0 141.0
medium OK 49 James Downer   1104 19:53:06 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 199.0 143.0
medium LASER/ ILCA 7 12 James Day   1100 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 194113 200.0 144.0
medium RS VISION no no Fallon Day James Day 1137 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 20:05:13 DNC 200.0 144.0
medium RS AERO 9 1022 Matt Haslam   1014 (DNC) (DNC) DNC DNC 20:23:48 DNC DNC DNC 200.0 144.0
medium LASER RADIAL/ ILCA 6 201703 Fred Salter   1147 19:56:57 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 200.0 144.0
medium LASER RADIAL/ ILCA 6 1 Will Robinson   1147 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 194258 DNC DNC 201.0 145.0
medium RS AERO 7 1022 Suzy Russell   1065 (DNC) (DNC) 19:30:05 DNC DNC DNC DNC DNC 201.0 145.0
medium LASER 192559 Cameron Davies   1100 19:55:06 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 201.0 145.0
medium LASER 218274 Magnus Wheatley   1100 19:57:51 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 203.0 147.0
medium RS VISION no no Myles Uren Maya Uren 1137 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNF 204.0 148.0
medium Quest 1420 Barry Byham Richard Fagan 1150 (DNC) (DNC) 19:41:22 DNC DNC DNC DNC DNC 205.0 149.0
medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNF DNC 207.0 151.0
medium SOLO 4534 Andrew Wilson   1142 20:15:16 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 207.0 151.0
medium LASER 176517 Ed Salter   1100 DNF (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 209.0 153.0

R1 - Catamaran Fleet - 1/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 18:30 19:29:16 0:59:16 0:53:01 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 18:30 19:30:07 1:00:07 0:53:46 1.134 2.0
Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 18:30 19:30:36 1:00:36 0:54:12 1.143 3.0
Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 18:30 19:30:50 1:00:50 0:54:25 1.148 4.0
Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 18:30 19:34:09 1:04:09 0:57:23 1.21 5.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 18:30 19:38:42 1:08:42 1:01:27 1.296 6.0
Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 18:30 19:46:17 1:16:17 1:08:14 1.439 7.0
Catamaran Shadow X 70 Jules Salter   1.118     DNF     9.0

R2 - Catamaran Fleet - 8/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 18:30 19:23:59 0:53:59 0:48:17 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 18:30 19:26:59 0:56:59 0:50:58 1.18 2.0
Catamaran Shadow X 85 Robin Leather   1.118 18:30 19:32:27 1:02:27 0:55:52 1.293 3.0
Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118     DNF     7.0
Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118     DNF     7.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118     DNF     7.0
Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118     OOD     9.1

R3 - Catamaran Fleet - 15/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1830 19:29:05 0:59:05 0:52:51 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 1830 19:29:46 0:59:46 0:53:28 1.131 2.0
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118     OOD     2.4
Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 1830 19:31:09 1:01:09 0:54:42 1.157 3.0
Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 1830 19:32:05 1:02:05 0:55:32 1.175 4.0
Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 1830 19:39:39 1:09:39 1:02:18 1.318 5.0
Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118     DNF     7.0

R4 - Catamaran Fleet - 22/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1830 19:19:31 0:49:31 0:44:17 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 1830 19:26:25 0:56:25 0:50:28 1.274 2.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1830 19:26:51 0:56:51 0:50:51 1.284 3.0
Catamaran Shadow X 43 John Welch   1.118 1830 19:27:37 0:57:37 0:51:32 1.301 4.0
Catamaran Shadow X 79 Thomas leather   1.118 1830 19:30:44 1:00:44 0:54:19 1.371 5.0
Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 1830 19:33:25 1:03:25 0:56:43 1.432 6.0

R5 - Catamaran Fleet - 29/6/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 1830 19:47:07 1:17:07 1:08:59 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 1830 19:49:43 1:19:43 1:11:18 1.156 2.0
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1830 19:52:39 1:22:39 1:13:56 1.198 3.0
Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118     DNF     7.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118     DNF     7.0
Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118     DNF     7.0

R6 - Catamaran Fleet - 6/7/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 85 Robin Leather   1.118 1830 19:17:10 0:47:10 0:42:11 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 1830 191930 0:49:30 0:44:17 1.173 2.0
Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 1830 192023 0:50:23 0:45:04 1.194 3.0
Catamaran Shadow X 79 Thomas leather   1.118 1830 192245 0:52:45 0:47:11 1.25 4.0
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1830 192254 0:52:54 0:47:19 1.254 5.0
Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 1830 19:27:02 0:57:02 0:51:01 1.352 6.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118     DNF     8.0
Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118     OOD     8.7

R7 - Catamaran Fleet - 18/5/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 1830 19:27:02 0:57:02 0:51:01 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1830 19:29:43 0:59:43 0:53:25 1.171 2.0
Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 1830 19:32:24 1:02:24 0:55:49 1.223 3.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1830 19:36:43 1:06:43 0:59:41 1.308 4.0
Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118     DNF     7.0
Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118     DNF     7.0

R8 - Catamaran Fleet - 18/5/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 1830 19:18:55 0:48:55 0:43:45 1.118 1.0
Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 1830 19:20:06 0:50:06 0:44:49 1.145 2.0
Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1830 19:23:45 0:53:45 0:48:05 1.228 3.0
Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 1830 19:24:46 0:54:46 0:48:59 1.252 4.0
Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 1830 19:25:33 0:55:33 0:49:41 1.27 5.0
Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118     OOD     13.0

R1 - slow Fleet - 1/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 18:45 19:41:13 0:56:13 0:42:16 1330 1.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Gretel Haines   1208 18:45 19:37:26 0:52:26 0:43:24 1240.492 2.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 18:45 19:47:43 1:02:43 0:47:09 1483.78 3.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 18:45 19:53:25 1:08:25 0:51:26 1618.633 4.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 182479 Rafferty Moore   1208     DNF     8.0
slow PICO RACE 12 Ian Scragg   1330     DNF     8.0
slow RS FEVA XL 1 Unknown   1244     DNF     8.0

R2 - slow Fleet - 8/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow LASER 4.7 210099 Ben Anderson   1207 18:45 19:23:34 0:38:34 0:31:57 1207 1.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 18:45 19:27:49 0:42:49 0:32:12 1340.01 2.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 18:45 19:32:47 0:47:47 0:35:56 1495.449 3.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Gretel Haines   1208 18:45 19:31:18 0:46:18 0:38:20 1449.026 4.0
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330     OOD     5.3
slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330     DNF     6.0

R3 - slow Fleet - 15/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow LASER 4.7 210099 Ben Anderson   1207 1845 19:29:38 0:44:38 0:36:59 1207 1.0
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1845 19:37:32 0:52:32 0:39:30 1420.636 2.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Gretel Haines   1208 1845 19:34:55 0:49:55 0:41:19 1349.875 3.0
slow RS FEVA XL 308 Liz Haines Claire Bradley 1244 1845 19:36:44 0:51:44 0:41:35 1399.002 4.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1845 19:42:42 0:57:42 0:43:23 1560.356 5.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 1845 19:43:04 0:58:04 0:43:40 1570.272 6.0
slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 1845 19:43:18 0:58:18 0:43:50 1576.582 7.0
slow PICO RACE no no orange hull Orla Gradwell   1330 1845 19:54:15 1:09:15 0:52:04 1872.698 8.0
slow PICO RACE no no white hull Jenny Preston   1330 1845 20:00:32 1:15:32 0:56:48 2042.615 9.0
slow PICO TRAINING 10543 Rob Doorley   1350     DNF     12.0
slow RS FEVA XL 5306 Merrin Sheath Isla Preston 1244     DNF     12.0

R4 - slow Fleet - 22/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow PICO RACE 10037 Luke Bradley   1330 1845 19:50:06 1:05:06 0:48:57 1330 1.0
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1845 19:51:23 1:06:23 0:49:55 1356.219 2.0
slow PICO RACE 1210/no no Sarah Rose   1330 1845 19:57:38 1:12:38 0:54:37 1483.907 3.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 1845 19:58:33 1:13:33 0:55:18 1502.634 4.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1845 19:58:59 1:13:59 0:55:38 1511.487 5.0
slow RS FEVA XL 1 Gretel Haines Maeve Hall 1244 1845 19:54:31 1:09:31 0:55:53 1420.233 6.0
slow RS FEVA XL 308 Liz Haines Claire Bradley 1244 1845 19:55:33 1:10:33 0:56:43 1441.344 7.0
slow MIRROR (D/H) 67009 Tim Harrison Freddie Harrison 1390     DNF     11.0
slow PICO RACE no no orange hull Orla Gradwell   1330     DNF     11.0
slow PICO TRAINING 10543 Rob Doorley   1350     DNF     11.0

R5 - slow Fleet - 29/6/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow RS FEVA XL 308 Liz Haines Claire Bradley 1244 1845 19:38:31 0:53:31 0:43:01 1244 1.0
slow MIRROR (D/H) 67009 Tim Harrison Freddie Harrison 1390 1845 19:45:41 1:00:41 0:43:39 1410.59 2.0
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330     DNF     13.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330     DNF     13.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330     DNF     13.0
slow PICO RACE 1210/no no Sarah Rose   1330     DNF     13.0
slow PICO RACE yellow/1210 Rob Doorley   1330     DNF     13.0
slow PICO RACE no no orange hull Orla Gradwell   1330     DNF     13.0
slow RS FEVA XL 1 Gretel Haines Maeve Hall 1244     DNF     13.0
slow PICO TRAINING no no Andy Mcnaughton   1350     DNF     13.0
slow PICO RACE 715 Bryony Young   1330     DNF     13.0
slow PICO TRAINING stripy sail Merrin Sheath   1350     DNF     13.0

R6 - slow Fleet - 6/7/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1845 19:49:02 1:04:02 0:48:09 1330 1.0
slow PICO RACE 10037 Luke Bradley   1330 1845 19:49:36 1:04:36 0:48:34 1341.77 2.0
slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 1845 19:49:42 1:04:42 0:48:39 1343.847 3.0
slow LASER 4.7 210099 Ben Anderson   1207 1845 19:45:56 1:00:56 0:50:29 1265.612 4.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 1845 19:53:01 1:08:01 0:51:08 1412.736 5.0
slow RS FEVA XL 308 Liz Haines Claire Bradley 1244 1845 19:48:41 1:03:41 0:51:12 1322.73 6.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330 1845 19:53:11 1:08:11 0:51:16 1416.197 7.0
slow PICO RACE 1210/no no Sarah Rose   1330 1845 19:53:33 1:08:33 0:51:32 1423.813 8.0
slow PICO RACE 11 Helen Day   1330 1845 19:56:32 1:11:32 0:53:47 1485.778 9.0
slow PICO RACE 26 Faith Jones   1330 1845 19:58:00 1:13:00 0:54:53 1516.242 10.0
slow MIRROR (D/H) 67009 Tim Harrison Freddie Harrison 1390 1845 20:04:35 1:19:35 0:57:15 1652.98 11.0
slow PICO RACE yellow/1210 Rob Doorley   1330 1845 20:08:35 1:23:35 1:02:51 1736.062 12.0

R7 - slow Fleet - 18/5/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow LASER 4.7/ ILCS 4 201703 Fred Salter   1208 1845 194321 0:58:21 0:48:18 1208 1.0
slow PICO RACE 10037 Luke Bradley   1330 1845 19:50:17 1:05:17 0:49:05 1351.538 2.0
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330     DNF     14.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330     DNF     14.0
slow PICO RACE 8985 Steve Kimpton   1330     DNF     14.0
slow PICO RACE 1210/no no Sarah Rose   1330     DNF     14.0
slow LASER 4.7 210099 Ben Anderson   1207     DNF     14.0
slow LASER 4.7/ ILCS 4 217000 Gretel Haines   1208 1845 01:00:00 DNF     14.0
slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330     DNF     14.0
slow PICO RACE yellow/1210 Rob Doorley   1330     DNF     14.0
slow RS FEVA XL 5306 Merrin Sheath Isla Preston 1244     DNF     14.0
slow PICO TRAINING no no Andy Mcnaughton   1350     DNF     14.0
slow PICO TRAINING NONO Catherine Howard   1350     DNF     14.0

R8 - slow Fleet - 18/5/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 1845 19:31:44 0:46:44 0:35:08 1330 1.0
slow PICO RACE 10037 Luke Bradley   1330 1845 19:32:39 0:47:39 0:35:50 1356.088 2.0
slow PICO RACE 1210/no no Sarah Rose   1330 1845 19:33:57 0:48:57 0:36:48 1393.085 3.0
slow PICO RACE 80 Kate Gibbs   1330 1845 19:35:18 0:50:18 0:37:49 1431.505 4.0
slow RS QBA 1560 Jez Segar   1260 1845 19:32:46 0:47:46 0:37:55 1359.408 5.0
slow PICO RACE 10381 Mike Peddar   1330 1845 19:35:31 0:50:31 0:37:59 1437.671 6.0
slow PICO RACE yellow/1210 Rob Doorley   1330     DNF     8.0

R2 - Fast Fleet - 8/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast RS 500 857 Bob Preston Daisy/ Jenny Preston 966 18:30 19:09:42 0:39:42 0:41:06 966 1.0

R3 - Fast Fleet - 15/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast RS 500 857 Bob Preston Daisy/ Jenny Preston 966 1835 19:37:51 1:02:51 1:05:04 966 1.0
Fast RS 400 492 Rupert Anderson Jess Olden 942 1835 19:37:10 1:02:10 1:06:00 955.497 2.0
Fast RS 500 922 Thomas Leather Illy Taylor Burns/ Maeve Hall 966 1835 193919 1:04:19 1:06:35 988.543 3.0
Fast RS 500 652 Robin Leather Sophie wright 966 1835 19:40:10 1:05:10 1:07:28 1001.607 4.0
Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 1835 19:4433 3:2:18:00 3:2:00:14 68519.141 5.0

R4 - Fast Fleet - 22/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast RS 500 652 Robin Leather Sophie wright 966 1835 19:17:11 0:42:11 0:43:40 966 1.0
Fast RS 400 492 Rupert Anderson Jess Olden 942 1835 19:16:58 0:41:58 0:44:33 961.038 2.0
Fast RS 500 625 Tim Wilkins Fanny 966 1835 19:18:21 0:43:21 0:44:53 992.717 3.0
Fast RS 500 857 Bob Preston Daisy/ Jenny Preston 966 1835 19:20:11 0:45:11 0:46:46 1034.7 4.0
Fast RS 500 665 Ben Willows Daisy Preston 966 1835 19:21:29 0:46:29 0:48:07 1064.47 5.0
Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 1835 19:23:55 0:48:55 0:48:43 1120.194 6.0
Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004     OOD     6.5
Fast RS 800 872 Ash Holmes James Gadsby 799 1835 19:20:11 0:45:11 0:56:33 1034.7 7.0
Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 1835 19:22:59 0:47:59 1:00:03 1098.82 8.0

R5 - Fast Fleet - 29/6/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
Fast RS 500 652 Robin Leather Sophie wright 966 DNF 3.0
Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004 DNF 3.0
Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 OOD 6.5

R6 - Fast Fleet - 6/7/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1835 19:45:59 1:10:59 1:10:42 1004 1.0
Fast RS 500 857 Bob Preston Daisy/ Jenny Preston 966 1835 19:58:22 1:23:22 1:26:18 1179.152 2.0
Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1004     OCS     5.0
Fast RS 800 872 Ash Holmes James Gadsby 799     DNF     5.0
Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799     OCS     5.0
Fast RS 400 1385 Jim Downer Lindsay Nehorai 942     DNF     5.0

R8 - Fast Fleet - 18/5/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 1835 19:24:41 0:49:41 0:49:29 1004 1.0
Fast RS 800 872 Ash Holmes James Gadsby 799 1835 19:15:10 0:40:10 0:50:16 811.687 2.0
Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 1835 19:16:00 0:41:00 0:51:19 828.527 3.0
Fast RS 500 922 Thomas Leather Illy Taylor Burns/ Maeve Hall 966 1835 19:27:01 0:52:01 0:53:51 1051.152 4.0
Fast RS 500 652 Robin Leather Sophie wright 966 1835 19:28:19 0:53:19 0:55:12 1077.422 5.0
Fast RS 500 857 Bob Preston Daisy/ Jenny Preston 966 1835 19:28:37 0:53:37 0:55:30 1083.485 6.0
Fast RS 400 492 Rupert Anderson Jess Olden 942 1835 19:29:18 0:54:18 0:57:39 1097.294 7.0

R1 - Tera Fleet - 1/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 18:50 19:19:54 0:29:54 0:19:56 1500 1.0

R2 - Tera Fleet - 8/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 18:50 19:16:17 0:26:17 0:18:38 1410 1.0
Tera OPTIMIST 6316 Patrick DeSalle   1642 18:50 19:23:36 0:33:36 0:20:28 1802.511 2.0
Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500     DNF     5.0
Tera RS TERA SPORT 3933 Rupert King   1500     DNF     5.0

R3 - Tera Fleet - 15/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA PRO 3464 Will Bradley   1410 1850 19:15:56 0:25:56 0:18:24 1410 1.0
Tera RS TERA SPORT 3914 Sammy Leather   1500 1850 19:20:31 0:30:31 0:20:21 1659.197 2.0
Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1850 19:20:38 0:30:38 0:20:25 1665.54 3.0
Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 1850 19:21:42 0:31:42 0:21:08 1723.535 4.0
Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 1850 19:21:57 0:31:57 0:21:18 1737.127 5.0
Tera RS TERA SPORT 1909 Jack Harrison   1500 1850 19:22:28 0:32:28 0:21:39 1765.219 6.0
Tera RS TERA SPORT 3608 Rafe Bradley   1500 1850 19:24:00 0:34:00 0:22:40 1848.586 7.0
Tera RS TERA SPORT 3554 Ran Wheeler   1500     DNF     9.0

R4 - Tera Fleet - 22/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA PRO 3464 Will Bradley   1410 1850 19:32:49 0:42:49 0:30:22 1410 1.0
Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 1850 19:36:31 0:46:31 0:32:59 1531.845 2.0
Tera RS TERA PRO 4200 Ben Anderson   1410 1850 19:36:35 0:46:35 0:33:02 1534.04 3.0
Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1850 19:37:03 0:47:03 0:33:22 1549.408 4.0
Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 1850 19:44:57 0:54:57 0:36:38 1809.564 5.0
Tera RS TERA SPORT 3608 Rafe Bradley   1500 1850 19:48:50 0:58:50 0:39:13 1937.446 6.0
Tera RS TERA SPORT 1841 Sean de Salle   1500 1850 19:48:58 0:58:58 0:39:19 1941.837 7.0
Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 1850 19:53:17 1:03:17 0:42:11 2083.99 8.0

R5 - Tera Fleet - 29/6/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA PRO 3464 Will Bradley   1410 1850 19:48:08 0:58:08 0:41:14 1410 1.0
Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1850 19:49:35 0:59:35 0:42:15 1445.169 2.0
Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 1850 19:58:56 1:08:56 0:45:57 1671.95 3.0
Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 1850 19:55:40 1:05:40 0:46:34 1592.718 4.0
Tera RS TERA SPORT 1848/1846 Patrick de Salle   1500 1850 20:03:17 1:13:17 0:48:51 1777.457 5.0
Tera RS TERA SPORT 1841 Sean de Salle   1500 1850 20:06:06 1:16:06 0:50:44 1845.774 6.0
Tera RS TERA SPORT 3608 Rafe Bradley   1500     DNF     9.0
Tera RS TERA SPORT 1909 Jack Harrison   1500     DNF     9.0

R6 - Tera Fleet - 6/7/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1850 19:38:32 0:48:32 0:34:25 1410 1.0
Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 1850 19:39:07 0:49:07 0:34:50 1426.947 2.0
Tera RS TERA SPORT 3608 Rafe Bradley   1500 1850 194426 0:54:26 0:36:17 1581.408 3.0
Tera RS TERA SPORT 112 Cass Day   1500 1850 19:45:03 0:55:03 0:36:42 1599.323 4.0
Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 1850 19:46:32 0:56:32 0:37:41 1642.418 5.0
Tera OPTIMIST 6271 Will Haines   1642 1850 19:51:54 1:01:54 0:37:42 1798.331 6.0
Tera RS TERA SPORT 1909 Jack Harrison   1500 1850 19:49:15 0:59:15 0:39:30 1721.343 7.0
Tera RS TERA SPORT 1841 Merrin Sheath   1500 1850 19:51:16 1:01:16 0:40:51 1779.931 8.0

R7 - Tera Fleet - 18/5/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 1850 19:28:26 0:38:26 0:27:15 1410 1.0
Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1850 19:28:54 0:38:54 0:27:35 1427.121 2.0
Tera RS TERA PRO 3897 Cass Day   1410 1850 19:31:28 0:41:28 0:29:25 1521.284 3.0
Tera RS TERA PRO 3464 Will Bradley   1410     DNF     7.0
Tera RS TERA SPORT 3608 Rafe Bradley   1500     DNF     7.0
Tera RS TERA SPORT 3200 Anna   1500     DNS     7.0
Tera OPTIMIST 6271 Will Haines   1642     DNF     7.0

R8 - Tera Fleet - 18/5/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
Tera RS TERA PRO 3464 Will Bradley   1410 1850 19:27:22 0:37:22 0:26:30 1410 1.0
Tera RS TERA PRO 309 Oliver Smith   1410 1850 19:27:26 0:37:26 0:26:33 1412.516 2.0
Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1410 1830 19:27:44 0:57:44 0:40:57 2178.519 3.0

R1 - medium Fleet - 1/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 18:40 19:48:30 1:08:30 1:04:19 1065 1.0
medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 18:40 19:51:34 1:11:34 1:05:04 1112.679 2.0
medium OK 49 James Downer   1104 18:40 19:53:06 1:13:06 1:06:13 1136.518 3.0
medium LASER RADIAL/ ILCA 6 201703 Fred Salter   1147 18:40 19:56:57 1:16:57 1:07:05 1196.376 4.0
medium LASER 192559 Cameron Davies   1100 18:40 19:55:06 1:15:06 1:08:16 1167.613 5.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 18:40 19:53:47 1:13:47 1:09:17 1147.142 6.0
medium LASER 218274 Magnus Wheatley   1100 18:40 19:57:51 1:17:51 1:10:46 1210.369 7.0
medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065 18:40 19:55:57 1:15:57 1:11:19 1180.828 8.0
medium 2000 2972 Barry Byham Richard Fagan 1114 18:40 20:00:41 1:20:41 1:12:26 1254.42 9.0
medium RS AERO 6 No No Libby Deegan   1101 18:40 20:03:07 1:23:07 1:15:30 1292.252 10.0
medium SOLO 4534 Andrew Wilson   1142 18:40 20:15:16 1:35:16 1:23:25 1481.153 11.0
medium LASER 176517 Ed Salter   1100     DNF     13.0

R2 - medium Fleet - 8/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 18:40 19:28:56 0:48:56 0:45:57 1065 1.0
medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 18:40 19:31:26 0:51:26 0:46:45 1119.411 2.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 18:40 19:30:40 0:50:40 0:47:34 1102.725 3.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 18:40 19:35:42 0:55:42 0:52:18 1212.272 4.0

R3 - medium Fleet - 15/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1840 19:27:51 0:47:51 0:43:30 1100 1.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1840 19:26:49 0:46:49 0:43:58 1076.245 2.0
medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 1840 19:28:22 0:48:22 0:45:25 1111.877 3.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1840 19:28:50 0:48:50 0:45:51 1122.605 4.0
medium RS AERO 7 1022 Suzy Russell   1065 1840 19:30:05 0:50:05 0:47:02 1151.341 5.0
medium RS AERO 7 2555 ??   1065 1840 19:30:54 0:50:54 0:47:48 1170.115 6.0
medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065 1840 19:31:15 0:51:15 0:48:07 1178.161 7.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1840 19:32:48 0:52:48 0:49:35 1213.793 8.0
medium Quest 1420 Barry Byham Richard Fagan 1150 1840 19:41:22 1:01:22 0:53:22 1410.728 9.0
medium RS AERO 6 No No Libby Deegan   1101     DNF     11.0

R4 - medium Fleet - 22/6/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium RS AERO 9 1018 David rickards   1014 1840 19:22:31 0:42:31 0:41:56 1014 1.0
medium OK 99 Ben Pickering   1104 1840 19:31:37 0:51:37 0:46:45 1231.03 2.0
medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1840 19:32:56 0:52:56 0:48:07 1262.432 3.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1840 19:31:27 0:51:27 0:48:19 1227.055 4.0
medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 1840 19:34:48 0:54:48 0:51:27 1306.951 5.0
medium RS AERO 6 No No Libby Deegan   1101 1840 19:37:40 0:57:40 0:52:23 1375.319 6.0
medium RS AERO 7 2555 ??   1065 1840 19:35:59 0:55:59 0:52:34 1335.173 7.0
medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065 1840 19:36:51 0:56:51 0:53:23 1355.842 8.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1840 19:37:25 0:57:25 0:53:55 1369.357 9.0

R5 - medium Fleet - 29/6/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1840 19:57:22 1:17:22 1:10:20 1100 1.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1840 20:02:59 1:22:59 1:17:55 1179.858 2.0
medium LASER/ ILCA 7 209412 James Moorman   1100 1840 20:23:26 1:43:26 1:34:02 1470.616 3.0
medium RS AERO 9 1022 Matt Haslam   1014 1840 20:23:48 1:43:48 1:42:22 1475.829 4.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1840 20:30:29 1:50:29 1:43:44 1570.853 5.0
medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065 1840 20:43:53 2:03:53 1:56:19 1761.374 6.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065     DNF     10.0
medium RS AERO 6 No No Libby Deegan   1101     DNF     10.0
medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065     DNF     10.0

R6 - medium Fleet - 6/7/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1840 19:36:54 0:56:54 0:51:44 1100 1.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1840 19:36:26 0:56:26 0:52:59 1090.978 2.0
medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065 1840 19:36:49 0:56:49 0:53:21 1098.389 3.0
medium LASER/ ILCA 7 209412 James Moorman   1100 1840 19:40:13 1:00:13 0:54:45 1164.118 4.0
medium LASER RADIAL/ ILCA 6 1 Will Robinson   1147 1840 194258 1:02:58 0:54:54 1217.282 5.0
medium 2000 2972 Barry Byham Richard Fagan 1114 1840 19:42:12 1:02:12 0:55:50 1202.46 6.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1840 19:40:14 1:00:14 0:56:33 1164.441 7.0
medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 1840 19:40:39 1:00:39 0:56:57 1172.496 8.0
medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065 1840 19:42:54 1:02:54 0:59:04 1215.993 9.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1840 19:43:03 1:03:03 0:59:12 1218.893 10.0

R7 - medium Fleet - 18/5/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium OK 99 Ben Pickering   1104 1830 19:45:23 1:15:23 1:08:17 1104 1.0
medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1830 19:45:41 1:15:41 1:08:48 1108.394 2.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1830 19:43:50 1:13:50 1:09:20 1081.3 3.0
medium RS VISION no no Fallon Day James Day 1137 1840 20:05:13 1:25:13 1:14:57 1248.011 4.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065     DNF     11.0
medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1065     DNF     11.0
medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065     DNF     11.0
medium RS AERO 7 1028 Giovanni Belgrano   1065     DNF     11.0
medium 2000 2972 Barry Byham Richard Fagan 1114     DNF     11.0
medium RS AERO 7 1715 Jane Peckham   1065     DNF     11.0
medium LASER/ ILCA 7 209412 James Moorman   1100     OOD     21.0

R8 - medium Fleet - 18/5/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
medium LASER/ ILCA 7 167602 Mark Reynolds   1100 1840 19:38:05 0:58:05 0:52:48 1100 1.0
medium RS AERO 7 2965 Paul Bowen   1065 1840 19:36:59 0:56:59 0:53:30 1079.168 2.0
medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1065 1840 19:38:23 0:58:23 0:54:49 1105.681 3.0
medium LASER/ ILCA 7 12 James Day   1100 1840 194113 1:01:13 0:55:39 1159.34 4.0
medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1065 1840 19:39:35 0:59:35 0:55:57 1128.407 5.0
medium RS AERO 7 2737 Kingsley Brown   1065 1840 19:40:23 1:00:23 0:56:42 1143.558 6.0
medium RS VISION no no Myles Uren Maya Uren 1137     DNF     8.0



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com