Autumn Series 2023

GurnardSC

Results are provisional as of 11:52 on October 15, 2023

Catamaran Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: SCHRS, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS R1
24/9/23  
R2
01/10/2023  
R4
15/10/23  
Total Nett
1st Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1.0 4.0 1.0 6.0 6.0
2nd Catamaran Shadow X 94 Paul Bowen   1.118 8.0 DNC 1.0 5.0 DNF 14.0 14.0
3rd Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 8.0 DNC 7.0 2.0 17.0 17.0
4th Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 8.0 DNC 2.0 8.0 DNC 18.0 18.0
5th Catamaran Shadow X 85 Robin Leather   1.118 8.0 DNC 3.0 8.0 DNC 19.0 19.0
6th Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 8.0 DNC 6.0 5.0 DNF 19.0 19.0
7th Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 8.0 DNC 5.0 8.0 DNC 21.0 21.0

slow Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
24/9/23  
R2
01/10/2023  
R4
15/10/23  
Total Nett
1st slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 2.0 4.0 4.0 10.0 10.0
2nd slow PICO RACE 12 Kate Scragg   1330 3.0 11.0 DNC 3.0 17.0 17.0
3rd slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 23.0 23.0
4th slow MIRROR (D/H) 67009 Tim Harrison   1387 11.0 DNC 1.0 11.0 DNC 23.0 23.0
5th slow RS FEVA XL 3100 Robin Leather Emily Leather 1248 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 23.0 23.0
6th slow RS FEVA XL 3100 Sammy Leather Maya Uren 1248 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 24.0 24.0
7th slow ILCA 4 / Laser 4.7 20884 James Dunning   1210 11.0 DNC 2.5 11.0 DNC 24.5 24.5
7th slow PICO RACE 101 Mike Peddar   1330 11.0 DNC 2.5 11.0 DNC 24.5 24.5
9th slow PICO TRAINING No No Katherine Howard   1350 4.0 11.0 DNC 11.0 DNC 26.0 26.0
10th slow RS FEVA XL 5306 Daisy Preston Emily Leather 1248 11.0 DNC 11.0 DNC 6.0 DNF 28.0 28.0

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
24/9/23  
R2
01/10/2023  
R4
15/10/23  
Total Nett
1st Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 3.0 6.0 5.0 14.0 14.0
2nd Fast RS 100 8.4 527 Brett Aarons   1002 2.0 1.0 13.0 DNC 16.0 16.0
3rd Fast RS 500 625 Tim Wilkins Sammy Leather 966 1.0 2.0 13.0 DNC 16.0 16.0
4th Fast MUSTO SKIFF 376 David Rickards   845 13.0 DNC 7.0 2.0 22.0 22.0
5th Fast RS 500 1002 Robin Leather Orla Gradwell 966 13.0 DNC 3.0 6.0 22.0 22.0
6th Fast RS 500 857 Bob Preston Daisy Preston 966 13.0 DNC 5.0 4.0 22.0 22.0
7th Fast RS 100 8.4 411 Simon Davies   1002 8.5 OOD 4.0 13.0 DNC 25.5 25.5
8th Fast RS 700 1039 Ben Willows   845 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 27.0 27.0
9th Fast RS 100 8.4 359 Giles Peckham   1002 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 29.0 29.0
10th Fast RS 800 845 Steve Cole Pete Green 799 13.0 DNC 8.0 9.0 30.0 30.0
11th Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davies 940 13.0 DNC 13.0 DNC 7.0 33.0 33.0
12th Fast RS 100 8.4 256 Dan Shurman   1002 13.0 DNC 13.0 DNC 8.0 34.0 34.0

Tera Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett

medium Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
24/9/23  
R2
01/10/2023  
R4
15/10/23  
Total Nett
1st medium RS AERO 7 3596/ 7 Mark Reynolds   1063 1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
2nd medium RS AERO 6 4505 Shaun Kellett   1101 2.0 2.0 1.0 5.0 5.0
3rd medium RS AERO 6 344 Chris Hobday   1101 8.0 DNC 3.0 3.0 14.0 14.0
4th medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1063 5.0 DNF 4.0 8.0 DNC 17.0 17.0
5th medium RS AERO 9 1018 David Rickards   1010 3.0 8.0 DNC 8.0 DNC 19.0 19.0
6th medium RS AERO 7 2893 Ric Newnham   1063 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 20.0 20.0
7th medium ILCA 6 / Laser Radial 217000 Gretel Haines   1150 8.0 DNC 5.0 8.0 DNC 21.0 21.0

R1 - Catamaran Fleet - 24/9/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 10.30 11:21:19 0.51.19 0.45.54 1.118 1.0

R2 - Catamaran Fleet - 01/10/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 94 Paul Bowen   1.118 10.30 11:11:36 0.41.36 0.37.13 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 10.30 11:12:25 0.42.25 0.37.56 1.14 2.0
3 Catamaran Shadow X 85 Robin Leather   1.118 10.30 11:14:15 0.44.15 0.39.35 1.189 3.0
4 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 10.30 11:16:13 0.46.13 0.41.20 1.242 4.0
5 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 10.30 11:17:03 0.47.03 0.42.05 1.264 5.0
6 Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 10.30 11:18:31 0.48.31 0.43.24 1.304 6.0
7 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 10.30 11:20:32 0.50.32 0.45.12 1.358 7.0

R4 - Catamaran Fleet - 15/10/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 10.30 11:18:44 0.48.44 0.43.35 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 10.30 11:35:05 1.05.05 0.58.13 1.493 2.0
3 Catamaran Shadow X 94 Paul Bowen   1.118     DNF     5.0
3 Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118     DNF     5.0

R1 - slow Fleet - 24/9/23

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow RS FEVA XL 3100 Robin Leather Emily Leather 1248 10.45 11:22:02 0.37.02 0.29.40 1248 1.0
2 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 10.45 11:25:10 0.40.10 0.30.12 1353.591 2.0
3 slow PICO RACE 12 Kate Scragg   1330 10.45 11:26:44 0.41.44 0.31.23 1406.387 3.0
4 slow PICO TRAINING No No Katherine Howard   1350 10.45 11:27:45 0.42.45 0.31.40 1440.648 4.0

R2 - slow Fleet - 01/10/2023

Start: Start 4, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow MIRROR (D/H) 67009 Tim Harrison   1387 10.45 11:43:32 0.58.32 0.42.12 1387 1.0
2 slow ILCA 4 / Laser 4.7 20884 James Dunning   1210 10.45 11:36:17 0.51.17 0.42.23 1215.205 2.5
2 slow PICO RACE 101 Mike Peddar   1330 10.45 11:41:22 0.56.22 0.42.23 1335.659 2.5
4 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 10.45 11:42:17 0.57.17 0.43.04 1357.38 4.0

R4 - slow Fleet - 15/10/23

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 10.45 11:25:25 0.40.25 0.30.23 1330 1.0
2 slow RS FEVA XL 3100 Sammy Leather Maya Uren 1248 10.45 112355 0.38.55 0.31.11 1280.639 2.0
3 slow PICO RACE 12 Kate Scragg   1330 10.45 11:26:42 0.41.42 0.31.21 1372.231 3.0
4 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 10.45 11:27:03 0.42.03 0.31.37 1383.748 4.0
5 slow RS FEVA XL 5306 Daisy Preston Emily Leather 1248 10.45   DNF     6.0

R1 - Fast Fleet - 24/9/23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Sammy Leather 966 10.35 11:33:45 0.58.45 1.00.49 966 1.0
2 Fast RS 100 8.4 527 Brett Aarons   1002 10.35 11:37:31 1.02.31 1.02.24 1027.934 2.0
3 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 10.35 11:37:58 1.02.58 1.05.11 1035.333 3.0
4 Fast RS 100 8.4 411 Simon Davies   1002     OOD     8.5

R2 - Fast Fleet - 01/10/2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 100 8.4 527 Brett Aarons   1002 10.35 11:28:18 0.53.18 0.53.12 1002 1.0
2 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Sammy Leather 966 10.35 11:26:59 0.51.59 0.53.49 977.248 2.0
3 Fast RS 500 1002 Robin Leather Orla Gradwell 966 10.35 112723 0.52.23 0.54.14 984.767 3.0
4 Fast RS 100 8.4 411 Simon Davies   1002 10.35 11:31:08 0.56.08 0.56.01 1055.265 4.0
5 Fast RS 500 857 Bob Preston Daisy Preston 966 10.35 11:29:17 0.54.17 0.56.12 1020.486 5.0
6 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 10.35 11:30:47 0.55.47 0.57.45 1048.685 6.0
7 Fast MUSTO SKIFF 376 David Rickards   845 10.35 11:27:49 0.52.49 1.02.30 992.914 7.0
8 Fast RS 800 845 Steve Cole Pete Green 799 10.35 11:29:38 0.54.38 1.08.23 1027.066 8.0

R4 - Fast Fleet - 15/10/23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 700 1039 Ben Willows   845 10.35 11:15:58 0.40.58 0.48.29 845 1.0
2 Fast MUSTO SKIFF 376 David Rickards   845 10.35 11:17:42 0.42.42 0.50.32 880.753 2.0
3 Fast RS 100 8.4 359 Giles Peckham   1002 10.35 11:26:54 0.51.54 0.51.48 1070.517 3.0
4 Fast RS 500 857 Bob Preston Daisy Preston 966 10.35 11:25:09 0.50.09 0.51.55 1034.42 4.0
5 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 10.35 11:26:23 0.51.23 0.53.12 1059.86 5.0
6 Fast RS 500 1002 Robin Leather Orla Gradwell 966 10.35 112723 0.52.23 0.54.14 1080.486 6.0
7 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davies 940 10.35 11:26:28 0.51.28 0.54.45 1061.579 7.0
8 Fast RS 100 8.4 256 Dan Shurman   1002 10.35 11:35:24 1.00.24 1.00.17 1245.842 8.0
9 Fast RS 800 845 Steve Cole Pete Green 799 10.35 11:23:17 0.48.17 1.00.26 995.917 9.0

R1 - medium Fleet - 24/9/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 3596/ 7 Mark Reynolds   1063 10.40 11:28:21 0.48.21 0.45.29 1063 1.0
2 medium RS AERO 6 4505 Shaun Kellett   1101 10.40 11:31:36 0.51.36 0.46.52 1134.453 2.0
3 medium RS AERO 9 1018 David Rickards   1010 10.40 112956 0.49.56 0.49.26 1097.81 3.0
4 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1063     DNF     5.0

R2 - medium Fleet - 01/10/2023

Start: Start 3, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 3596/ 7 Mark Reynolds   1063 10.40 11:25:28 0.45.28 0.42.46 1063 1.0
2 medium RS AERO 6 4505 Shaun Kellett   1101 10.40 11:32:37 0.52.37 0.47.47 1230.165 2.0
3 medium RS AERO 6 344 Chris Hobday   1101 10.40 11:33:23 0.53.23 0.48.29 1248.09 3.0
4 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1063 10.40 11:34:07 0.54.07 0.50.55 1265.235 4.0
5 medium ILCA 6 / Laser Radial 217000 Gretel Haines   1150 10.40 11:39:17 0.59.17 0.51.33 1386.03 5.0

R4 - medium Fleet - 15/10/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 6 4505 Shaun Kellett   1101 10.40 11:28:54 0.48.54 0.44.25 1101 1.0
2 medium RS AERO 7 3596/ 7 Mark Reynolds   1063 10.40 11:28:23 0.48.23 0.45.31 1089.367 2.0
3 medium RS AERO 6 344 Chris Hobday   1101 10.40 11:34:27 0.54.27 0.49.27 1225.96 3.0
4 medium RS AERO 7 2893 Ric Newnham   1063 10.40 11:33:06 0.53.06 0.49.57 1195.564 4.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com