Early Bird Series 2023

GurnardSC

Results are provisional as of 10:15 on April 23, 2023

Catamaran Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: SCHRS, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS R2
19/3/23  
R3
26/3/23  
R4
02/04/2023  
Total Nett
1st Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 1.0 2.0 1.0 4.0 4.0
2nd Catamaran Shadow X 85 Robin Leather   1.118 6.0 DNC 1.0 2.0 9.0 9.0
3rd Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 3.0 3.0 6.0 DNC 12.0 12.0
4th Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 14.0 14.0
5th Catamaran Shadow X 84 Mark Jenkinson   1.118 4.0 6.0 DNC 6.0 DNC 16.0 16.0

slow Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
12/3/23  
R2
19/3/23  
R3
26/3/23  
R4
02/04/2023  
Total Nett
1st slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 10.0 DNC 2.0 2.0 5.0 19.0 19.0
2nd slow PICO RACE 80 Kate Scragg   1330 10.0 DNC 1.0 1.0 10.0 DNC 22.0 22.0
3rd slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0 1.0 25.0 25.0
4th slow PICO RACE 101 Mike Peddar   1330 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 2.0 25.0 25.0
5th slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 10.0 DNC 3.0 10.0 DNC 4.0 27.0 27.0
6th slow ILCA 4 / Laser 4.7 209216 Oliver Smith   1210 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 31.0 31.0
7th slow PICO TRAINING 9809 Steve Kimpton   1350 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 32.0 32.0
8th slow RS FEVA XL 3100 Emily/robin/sammy Leather Robin/Emily Leather 1248 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 33.0 33.0
9th slow ILCA 4 / Laser 4.7 185656 Maeve Hall   1210 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 6.0 36.0 36.0

Fast Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
12/3/23  
R2
19/3/23  
R3
26/3/23  
R4
02/04/2023  
Total Nett
1st Fast RS 500 625 Tim Wilkins Merryn Sheath/ Sammy Leather 966 5.0 9.0 DNC 2.0 1.0 17.0 17.0
2nd Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1002 9.0 DNC 2.0 1.0 9.0 DNC 21.0 21.0
3rd Fast RS 500 857 Bob Preston Isla Preston 966 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 23.0 23.0
4th Fast RS 500 652 Robin Leather Illy Taylor-Burns 966 4.0 3.0 9.0 DNC 9.0 DNC 25.0 25.0
5th Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 3.0 4.0 9.0 DNC 9.0 DNC 25.0 25.0
6th Fast RS 700 1039 Ben Willows   845 9.0 DNC 6.0 DNF 9.0 DNC 2.0 26.0 26.0
7th Fast RS 100 8.4 527 Brett Aarons   1002 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 28.0 28.0
8th Fast B14 758 Tim Harrison James Day 858 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 28.0 28.0

Tera Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
12/3/23  
R2
19/3/23  
R3
26/3/23  
R4
02/04/2023  
Total Nett
1st Tera RS TERA SPORT 3140 Cass Day   1500 2.0 3.0 7.0 DNC 2.0 DNF 14.0 14.0
2nd Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1415 1.0 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 16.0 16.0
3rd Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 7.0 DNC 5.0 DNF 1.0 7.0 DNC 20.0 20.0
4th Tera RS TERA SPORT 3608 Rafe Bradley   1500 7.0 DNC 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 23.0 23.0
5th Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 3.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 24.0 24.0
6th Tera RS TERA SPORT 2272 Barney Hall   1500 5.0 DNF 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 26.0 26.0

medium Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
12/3/23  
R2
19/3/23  
R3
26/3/23  
R4
02/04/2023  
Total Nett
1st medium ILCA 7 / Laser 167602 Mark Reynolds   1101 2.0 1.0 2.0 2.0 7.0 7.0
2nd medium STREAKER 1966 Paul Bowen   1128 16.0 DNC 2.0 3.0 5.0 26.0 26.0
3rd medium OK 36 Dom mortimer   1104 1.0 4.0 16.0 DNC 16.0 DNC 37.0 37.0
4th medium OK 99 Ben Pickering   1104 3.0 16.0 DNC 16.0 DNC 3.0 38.0 38.0
5th medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1063 4.0 16.0 DNC 16.0 DNC 6.0 42.0 42.0
6th medium RS AERO 7 2893 Ric Newnham   1063 16.0 DNC 6.0 4.0 16.0 DNC 42.0 42.0
7th medium RS AERO 6 4353 Bruce Mayo   1105 16.0 DNC 5.0 6.0 16.0 DNC 43.0 43.0
8th medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1063 16.0 DNC 7.0 5.0 16.0 DNC 44.0 44.0
9th medium ILCA 6 / Laser Radial 201703 Fred Salter   1150 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 49.0 49.0
10th medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1063 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 16.0 DNC 49.0 49.0
11th medium ILCA 6 / Laser Radial no no Luke Bradley   1150 16.0 DNC 3.0 16.0 DNC 16.0 DNC 51.0 51.0
12th medium RS AERO 5 3002 Jane Peckham   1136 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 4.0 52.0 52.0
13th medium OK 49 Jim Downer   1104 16.0 DNC 8.0 16.0 DNC 16.0 DNC 56.0 56.0
14th medium RS AERO 6 2917 Phil Wright   1101 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 9.0 DNF 57.0 57.0
14th medium RS AERO 6 4344 Chris Hobday   1101 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 9.0 DNF 57.0 57.0

R2 - Catamaran Fleet - 19/3/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 10.30 11:19:08 0.49.08 0.43.57 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 10.30 11:19:24 0.49.24 0.44.11 1.124 2.0
3 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 10.30 11:21:07 0.51.07 0.45.43 1.163 3.0
4 Catamaran Shadow X 84 Mark Jenkinson   1.118 10.30 11:26:32 0.56.32 0.50.34 1.286 4.0

R3 - Catamaran Fleet - 26/3/23

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 85 Robin Leather   1.118 10.30 11:18:24 0.48.24 0.43.17 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 10.30 11:21:54 0.51.54 0.46.25 1.199 2.0
3 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 10.30 11:27:08 0.57.08 0.51.06 1.32 3.0

R4 - Catamaran Fleet - 02/04/2023

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 10.30 11:20:45 0.50.45 0.45.24 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 85 Robin Leather   1.118 10.30 11:21:41 0.51.41 0.46.14 1.139 2.0

R1 - slow Fleet - 12/3/23

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow ILCA 4 / Laser 4.7 209216 Oliver Smith   1210 10.45 11:16:49 0.31.49 0.26.18 1210 1.0
2 slow PICO TRAINING 9809 Steve Kimpton   1350 10.45 112235 0.37.35 0.27.50 1429.309 2.0

R2 - slow Fleet - 19/3/23

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 80 Kate Scragg   1330 10.45 11:28:22 0.43.22 0.32.36 1330 1.0
2 slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 10.45 113018 0.45.18 0.34.04 1389.293 2.0
3 slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 10.45 11:31:07 0.46.07 0.34.40 1414.339 3.0

R3 - slow Fleet - 26/3/23

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Time: 10.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 80 Kate Scragg   1330 10.45 11:24:37 0.39.37 0.29.47 1330 1.0
2 slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 10.45 11:24:47 0.39.47 0.29.55 1335.595 2.0
3 slow PICO RACE 101 Mike Peddar   1330 10.45 11:26:25 0.41.25 0.31.08 1390.429 3.0
4 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 10.45 11:26:53 0.41.53 0.31.29 1406.096 4.0

R4 - slow Fleet - 02/04/2023

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 10.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 10.45 11:46:09 1.01.09 0.45.59 1330 1.0
2 slow PICO RACE 101 Mike Peddar   1330 10.45 11:46:35 1.01.35 0.46.18 1339.425 2.0
3 slow RS FEVA XL 3100 Emily/robin/sammy Leather Robin/Emily Leather 1248 10.45 11:43:11 0.58.11 0.46.37 1265.476 3.0
4 slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 10.45 11:48:06 1.03.06 0.47.27 1372.412 4.0
5 slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 10.45 11:51:40 1.06.40 0.50.08 1449.986 5.0
6 slow ILCA 4 / Laser 4.7 185656 Maeve Hall   1210 10.45 11:46:53 1.01.53 0.51.09 1345.95 6.0

R1 - Fast Fleet - 12/3/23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast B14 758 Tim Harrison James Day 858 10.35 11:04:17 0.29.17 0.34.08 858 1.0
2 Fast RS 500 857 Bob Preston Isla Preston 966 10.35 11:09:27 0.34.27 0.35.40 1009.383 2.0
3 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 10.35 11:10:39 0.35.39 0.36.54 1044.543 3.0
4 Fast RS 500 652 Robin Leather Illy Taylor-Burns 966 10.35 11:14:31 0.39.31 0.40.54 1157.836 4.0
5 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Merryn Sheath/ Sammy Leather 966 10.35 11:17:23 0.42.23 0.43.53 1241.829 5.0

R2 - Fast Fleet - 19/3/23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 100 8.4 527 Brett Aarons   1002 10.35 11:20:14 0.45.14 0.45.09 1002 1.0
2 Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1002 10.35 11:21:33 0.46.33 0.46.27 1031.167 2.0
3 Fast RS 500 652 Robin Leather Illy Taylor-Burns 966 10.35 11:23:27 0.48.27 0.50.09 1073.255 3.0
4 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 10.35 11:28:24 0.53.24 0.55.17 1182.906 4.0
5 Fast RS 700 1039 Ben Willows   845     DNF     6.0

R3 - Fast Fleet - 26/3/23

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 10.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1002 10.35 11:15:00 0.40.00 0.39.55 1002 1.0
2 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Merryn Sheath/ Sammy Leather 966 10.35 11:16:20 0.41.20 0.42.47 1035.4 2.0

R4 - Fast Fleet - 02/04/2023

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 10.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Merryn Sheath/ Sammy Leather 966 10.35 11:26:06 0.51.06 0.52.54 966 1.0
2 Fast RS 700 1039 Ben Willows   845 10.35 11:22:58 0.47.58 0.56.46 906.767 2.0
3 Fast RS 500 857 Bob Preston Isla Preston 966 10.35 11:32:36 0.57.36 0.59.38 1088.877 3.0

R1 - Tera Fleet - 12/3/23

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 10.50
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1415 10.50 11:11:34 0.21.34 0.15.14 1415 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 3140 Cass Day   1500 10.50 11:15:08 0.25.08 0.16.45 1649.011 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 10.50 11:17:46 0.27.46 0.18.31 1821.785 3.0
4 Tera RS TERA SPORT 2272 Barney Hall   1500     DNF     5.0

R2 - Tera Fleet - 19/3/23

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 10.50
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA PRO 3201 Sammy Leather   1415 10.50 11:21:04 0.31.04 0.21.57 1415 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 3608 Rafe Bradley   1500 10.50 11:25:08 0.35.08 0.23.25 1600.225 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 3140 Cass Day   1500 10.50 11:26:51 0.36.51 0.24.34 1678.415 3.0
4 Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500     DNF     5.0

R3 - Tera Fleet - 26/3/23

Start: Start 5, Finishes: Elapsed time, Time: 10.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 10.45 11:34:16 0.49.16 0.32.51 1500 1.0

R4 - Tera Fleet - 02/04/2023

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 1050
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 Tera RS TERA SPORT 3140 Cass Day   1500 DNF 2.0

R1 - medium Fleet - 12/3/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium OK 36 Dom mortimer   1104 10.40 11:16:15 0.36.15 0.32.50 1104 1.0
2 medium ILCA 7 / Laser 167602 Mark Reynolds   1101 10.40 11:17:28 0.37.28 0.34.02 1141.054 2.0
3 medium OK 99 Ben Pickering   1104 10.40 11:17:44 0.37.44 0.34.11 1149.175 3.0
4 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1063 10.40 11:21:11 0.41.11 0.38.45 1254.246 4.0

R2 - medium Fleet - 19/3/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium ILCA 7 / Laser 167602 Mark Reynolds   1101 10.40 11:13:14 0.33.14 0.30.11 1101 1.0
2 medium STREAKER 1966 Paul Bowen   1128 10.40 111526 0.35.26 0.31.25 1173.885 2.0
3 medium ILCA 6 / Laser Radial no no Luke Bradley   1150 10.40 11:16:42 0.36.42 0.31.55 1215.849 3.0
4 medium OK 36 Dom mortimer   1104 10.40 11:15:54 0.35.54 0.32.31 1189.345 4.0
5 medium RS AERO 6 4353 Bruce Mayo   1105 10.40 11:16:48 0.36.48 0.33.18 1219.161 5.0
6 medium RS AERO 7 2893 Ric Newnham   1063 10.40 11:15:28 0.35.28 0.33.22 1174.989 6.0
7 medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1063 10.40 11:15:32 0.35.32 0.33.26 1177.198 7.0
8 medium OK 49 Jim Downer   1104 10.40 11:17:01 0.37.01 0.33.32 1226.34 8.0

R3 - medium Fleet - 26/3/23

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 10.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1063 10.40 11:19:00 0.39.00 0.36.41 1063 1.0
2 medium ILCA 7 / Laser 167602 Mark Reynolds   1101 10.40 11:20:27 0.40.27 0.36.44 1102.522 2.0
3 medium STREAKER 1966 Paul Bowen   1128 10.40 11:22:50 0.42.50 0.37.58 1167.483 3.0
4 medium RS AERO 7 2893 Ric Newnham   1063 10.40 112058 0.40.58 0.38.32 1116.604 4.0
5 medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1063 10.40 11:21:45 0.41.45 0.39.17 1137.955 5.0
6 medium RS AERO 6 4353 Bruce Mayo   1105 10.40 11:29:49 0.49.49 0.45.05 1357.824 6.0

R4 - medium Fleet - 02/04/2023

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 10.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium ILCA 6 / Laser Radial 201703 Fred Salter   1150 10.40 11:45:12 1.05.12 0.56.42 1150 1.0
2 medium ILCA 7 / Laser 167602 Mark Reynolds   1101 10.40 11:45:48 1.05.48 0.59.46 1160.583 2.0
3 medium OK 99 Ben Pickering   1104 10.40 11:46:45 1.06.45 1.00.28 1177.339 3.0
4 medium RS AERO 5 3002 Jane Peckham   1136 10.40 11:49:32 1.09.32 1.01.13 1226.431 4.0
5 medium STREAKER 1966 Paul Bowen   1128 10.40 11:49:47 1.09.47 1.01.52 1230.841 5.0
6 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1063 10.40 11:51:22 1.11.22 1.07.08 1258.768 6.0
7 medium RS AERO 6 2917 Phil Wright   1101     DNF     9.0
7 medium RS AERO 6 4344 Chris Hobday   1101     DNF     9.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com