Wednesday Spring Series 2023

GurnardSC

Results are provisional as of 19:54 on May 31, 2023

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
   
Total Nett
1st Tera RS TERA SPORT 2575 Cass Day   1500 1.0 1.0 1.0
2nd Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather Wilkins 966 2.0 2.0 2.0
3rd medium RS AERO 9 8101 David Rickards   1010 3.0 3.0 3.0
4th medium ILCA 6 / Laser Radial 214300 Olly Mayo   1150 4.0 4.0 4.0
5th Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 5.0 5.0 5.0
6th Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   757 6.0 6.0 6.0
7th medium RS AERO 7 1028 Gio Belgrano   1063 7.0 7.0 7.0
8th medium ILCA 6 / Laser Radial 217000 Gretel Haines   1150 8.0 8.0 8.0
9th medium ILCA 7 / Laser 21 James Day   1101 9.0 9.0 9.0
10th medium 2000 2972 Barry Byham Richard Fagan 1114 10.0 10.0 10.0
11th Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 11.0 11.0 11.0
12th slow PICO RACE 73 Steve Kimpton   1330 12.0 12.0 12.0
13th Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   757 13.0 13.0 13.0
14th medium RS AERO 7 1021 Martin Bean   1063 14.0 14.0 14.0
15th Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   757 15.0 15.0 15.0
16th Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   757 16.0 16.0 16.0
17th Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 17.0 17.0 17.0
18th slow RS Quba 1560 Jez Segar Daisy Segar 1292 18.0 18.0 18.0
19th medium RS AERO 6 4353 Bruce Mayo   1105 19.0 19.0 19.0
20th slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1210 20.0 20.0 20.0
21st Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   757 21.0 21.0 21.0
22nd medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1063 22.5 22.5 22.5
22nd medium RS AERO 6 2917 Phil Wright   1105 22.5 22.5 22.5
24th slow ILCA 4 / Laser 4.7 201119 Tania Fedorendco   1210 24.0 24.0 24.0
25th slow RS FEVA XL 6047 Maeve Hall ?? 1248 25.0 25.0 25.0
26th Fast RS 100 8.4 256 Dan Shurman   1004 26.0 26.0 26.0
27th Fast RS 800 872 Ash Holmes James Gadsby 799 27.0 27.0 27.0
28th Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 28.0 28.0 28.0
29th Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   757 29.0 29.0 29.0
30th Catamaran Shadow X 54 Toby Beardsell   757 30.0 30.0 30.0
31st slow PICO TRAINING no no Katherine Howard   1350 31.0 31.0 31.0
32nd medium NATIONAL 12 3520 Ben Willows   1064 33.0 DNF 33.0 33.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 2575 Cass Day   1500 10.40 11:39:15 0.59.15 1.19.00 1500 1.0
2 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather Wilkins 966 10.40 11:44:48 1.04.48 1.20.30 984.304 2.0
3 medium RS AERO 9 8101 David Rickards   1010 10.40 11:47:47 1.07.47 1.20.32 1029.62 3.0
4 medium ILCA 6 / Laser Radial 214300 Olly Mayo   1150 10.40 11:42:55 1.02.55 1.22.04 1194.62 4.0
5 Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 10.40 11:42:19 1.02.19 1.23.05 1577.637 5.0
6 Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   757 10.40 11:43:05 1.03.05 1.23.20 798.523 6.0
7 medium RS AERO 7 1028 Gio Belgrano   1063 10.40 11:39:39 0.59.39 1.24.10 1132.595 7.0
8 medium ILCA 6 / Laser Radial 217000 Gretel Haines   1150 10.40 11:44:37 1.04.37 1.24.17 1226.899 8.0
9 medium ILCA 7 / Laser 21 James Day   1101 10.40 114206 1.02.06 1.24.36 1179.114 9.0
10 medium 2000 2972 Barry Byham Richard Fagan 1114 10.40 114301 1.03.01 1.24.51 1196.519 10.0
11 Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1004 10.40 11:37:18 0.57.18 1.25.36 1087.975 11.0
12 slow PICO RACE 73 Steve Kimpton   1330 10.40 11:37:00 0.57.00 1.25.43 1443.038 12.0
13 Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   757 10.40 11:44:54 1.04.54 1.25.44 821.519 13.0
14 medium RS AERO 7 1021 Martin Bean   1063 10.40 11:41:16 1.01.16 1.26.27 1163.291 14.0
15 Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   757 10.40 11:45:28 1.05.28 1.26.29 828.692 15.0
16 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   757 10.40 11:45:33 1.05.33 1.26.36 829.747 16.0
17 Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 10.40 11:44:58 1.04.58 1.26.37 1644.726 17.0
18 slow RS Quba 1560 Jez Segar Daisy Segar 1292 10.40 11:36:28 0.56.28 1.27.25 1429.536 18.0
19 medium RS AERO 6 4353 Bruce Mayo   1105 10.40 11:44:47 1.04.47 1.27.56 1230.063 19.0
20 slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1210 10.40 11:51:10 1.11.10 1.28.13 1351.266 20.0
21 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   757 10.40 11:47:01 1.07.01 1.28.32 848.312 21.0
22 medium RS AERO 7 2893 Rick Newnham   1063 10.40 11:43:49 1.03.49 1.30.03 1211.709 22.5
22 medium RS AERO 6 2917 Phil Wright   1105 10.40 11:46:20 1.06.20 1.30.03 1259.494 22.5
24 slow ILCA 4 / Laser 4.7 201119 Tania Fedorendco   1210 10.40 11:52:43 1.12.43 1.30.09 1380.696 24.0
25 slow RS FEVA XL 6047 Maeve Hall ?? 1248 10.40 11:36:28 0.56.28 1.30.29 1429.536 25.0
26 Fast RS 100 8.4 256 Dan Shurman   1004 10.40 11:41:57 1.01.57 1.32.33 1176.266 26.0
27 Fast RS 800 872 Ash Holmes James Gadsby 799 10.40 11:42:25 1.02.25 1.33.45 948.101 27.0
28 Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 10.40 11:44:32 1.04.32 1.36.55 980.253 28.0
29 Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   757 10.40 11:44:39 1.04.39 1.42.29 982.025 29.0
30 Catamaran Shadow X 54 Toby Beardsell   757 10.40 11:48:00 1.08.00 1.47.48 1032.911 30.0
31 slow PICO TRAINING no no Katherine Howard   1350 10.40 11:38:00 0.58.00 2.08.53 2202.532 31.0
32 medium NATIONAL 12 3520 Ben Willows   1064     DNF     33.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com