Sunday Summer Series 2023

GurnardSC

Results are final as of 18:01 on July 26, 2023

Catamaran Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: SCHRS, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS R1
18/6/23  
R3
25/6/23  
R4
25/6/23  
R5
2/7/23  
R6
2/7/23  
R7
9/7/23  
Total Nett
1st Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 OOD 6.0 4.0
2nd Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 (3.0) 2.0 2.0 2.0 (4.0 DNF) 2.0 15.0 8.0
3rd Catamaran Shadow X 79 Thomas Leather   1.118 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 4.0 DNF 8.0 DNC 33.0 17.0
4th Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 4.0 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 39.0 23.0
5th Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 41.0 25.0
6th Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 3.0 43.0 27.0
7th Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 6.0 DNF 5.0 DNF (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 43.0 27.0

slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
18/6/23  
R3
25/6/23  
R4
25/6/23  
R5
2/7/23  
R6
2/7/23  
R7
9/7/23  
Total Nett
1st slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) 3.0 2.0 1.0 30.0 8.0
2nd slow PICO RACE 80 Kate Scragg   1330 (4.0 DNF) (5.0) 3.0 DNF 2.0 1.0 2.0 17.0 8.0
3rd slow PICO RACE 101 Mike Peddar   1330 (4.0 DNF) 4.0 (11.0 DNC) 1.0 3.0 3.0 26.0 11.0
4th slow PICO TRAINING No No Katherine Howard   1350 (11.0 DNC) 6.0 1.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 51.0 29.0
5th slow RS FEVA XL 3810 Katherine Howard Florence Russell 1248 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 5.0 4.0 11.0 DNC 53.0 31.0
6th slow RS FEVA XL F1 Oliver Smith Darcy Weller 1248 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 4.0 5.0 11.0 DNC 53.0 31.0
7th slow ILCA 4 / Laser 4.7 201119 Tanya Fedorenko   1210 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 56.0 34.0
8th slow RS FEVA XL 3100 Sammy Leather Taylor Willows 1248 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 56.0 34.0
9th slow RS FEVA XL F2 Patrick de Salle Nora de Salle 1248 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 6.0 6.0 11.0 DNC 56.0 34.0
10th slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 58.0 36.0

Fast Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
18/6/23  
R3
25/6/23  
R5
2/7/23  
R6
2/7/23  
R7
9/7/23  
Total Nett
1st Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1002 2.0 (9.0 DNC) 2.0 3.0 1.0 17.0 8.0
2nd Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davies 940 5.0 1.0 3.0 2.0 (9.0 DNC) 20.0 11.0
3rd Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather Wilkins 966 (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 1.0 9.0 DNC 29.0 20.0
4th Fast RS 100 8.4 359 Giles Peckham   1002 (9.0 DNC) 9.0 DNC 4.0 4.0 9.0 DNC 35.0 26.0
5th Fast RS 100 8.4 411 Simon Davies   1002 1.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 37.0 28.0
6th Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1002 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 38.0 29.0
7th Fast RS 500 652 Robin Leather Illy Taylor Burns 966 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 39.0 30.0
8th Fast RS 500 842 Luke Bradley Will Bradley 966 4.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 40.0 31.0

Tera Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
18/6/23  
R3
25/6/23  
R5
2/7/23  
R6
2/7/23  
Total Nett
1st Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkinson   1500 (5.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 8.0 3.0
2nd Tera RS TERA SPORT 3464 Elsie Jenkinson   1500 (5.0 DNC) 2.0 3.0 3.0 13.0 8.0
3rd Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 (5.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 2.0 14.0 9.0
4th Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 2.0 DNF (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 17.0 12.0

medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
18/6/23  
R3
25/6/23  
R4
25/6/23  
R5
2/7/23  
R6
2/7/23  
R7
9/7/23  
Total Nett
1st medium RS AERO 7 3596/ 7 Mark Reynolds   1063 2.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 34.0 6.0
2nd medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1063 1.0 2.0 2.0 1.0 (5.0) (14.0 DNC) 25.0 6.0
3rd medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1063 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 6.0 6.0 DSQ 47.0 19.0
4th medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1063 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 2.0 4.0 14.0 DNC 62.0 34.0
5th medium ILCA 7 / Laser 21 James Day   1101 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0 3.0 14.0 DNC 62.0 34.0
6th medium RS AERO 6 344 Chris Hobday   1101 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 6.0 1.0 14.0 DNC 63.0 35.0
7th medium RS AERO 5 3002 Jane Peckham   1136 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 5.0 2.0 14.0 DNC 63.0 35.0
8th medium RS AERO 7 2190 Bruce Mayo   1063 (14.0 DNC) 4.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 64.0 36.0
9th medium ILCA 6 / Laser Radial 214300 Oliver Mayo   1150 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 71.0 43.0
10th medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1063 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 73.0 45.0
11th medium RS AERO 9 2965 Paul Bowen   1010 (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 73.0 45.0
12th medium ILCA 6 / Laser Radial 007 Jos Bleriot   1150 6.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 76.0 48.0
12th medium EUROPE 5566 Fanny Fresnada   1141 6.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 76.0 48.0

R1 - Catamaran Fleet - 18/6/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 10.30 11:07:59 0.37.59 0.33.58 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 79 Thomas Leather   1.118 10.30 11:12:41 0.42.41 0.38.11 1.256 2.0
3 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 10.30 11:13:53 0.43.53 0.39.15 1.292 3.0
4 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 10.30 11:14:50 0.44.50 0.40.06 1.32 4.0
5 Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 10.30   DNF     6.0

R3 - Catamaran Fleet - 25/6/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 10.30 11:06:06 0.36.06 0.32.17 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 10.30 11:08:49 0.38.49 0.34.43 1.202 2.0
3 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 10.30 11:14:48 0.44.48 0.40.04 1.387 3.0
4 Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118     DNF     5.0

R4 - Catamaran Fleet - 25/6/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 11:25 12:04:33 0:39:33 0:35:23 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 11:25 12:08:08 0:43:08 0:38:35 1.219 2.0

R5 - Catamaran Fleet - 2/7/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 10.30 11:04:19 0.34.19 0.30.42 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 10.30 11:05:10 0.35.10 0.31.27 1.146 2.0
3 Catamaran Shadow X 79 Thomas Leather   1.118 10.30 11:10:18 0.40.18 0.36.03 1.313 3.0

R6 - Catamaran Fleet - 2/7/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 11.30 120345 0.33.45 0.30.11 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 11.30   DNF     4.0
2 Catamaran Shadow X 79 Thomas Leather   1.118 11.30   DNF     4.0

R7 - Catamaran Fleet - 9/7/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.15
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118     OOD     1.0
1 Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 11.15 12:01:27 0.46.27 0.41.33 1.118 1.0
3 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 11.15 12:01:45 0.46.45 0.41.49 1.125 2.0
4 Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 11.15 12:04:06 0.49.06 0.43.55 1.182 3.0

R1 - slow Fleet - 18/6/23

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow RS FEVA XL 3100 Sammy Leather Taylor Willows 1248 10.45 11:14:51 0.29.51 0.23.55 1248 1.0
2 slow PICO RACE 80 Kate Scragg   1330     DNF     4.0
2 slow PICO RACE 101 Mike Peddar   1330     DNF     4.0

R3 - slow Fleet - 25/6/23

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow ILCA 4 / Laser 4.7 201119 Tanya Fedorenko   1210 10.45 11:11:51 0.26.51 0.22.11 1210 1.0
2 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 10.45 11:15:45 0.30.45 0.23.07 1385.754 2.0
3 slow PICO RACE 3774 Dawn Bee   1330 10.45 11:16:10 0.31.10 0.23.26 1404.531 3.0
4 slow PICO RACE 101 Mike Peddar   1330 10.45 11:17:20 0.32.20 0.24.19 1457.107 4.0
5 slow PICO RACE 80 Kate Scragg   1330 10.45 11:17:42 0.32.42 0.24.35 1473.631 5.0
6 slow PICO TRAINING No No Katherine Howard   1350 10.45 11:20:30 0.35.30 0.26.18 1599.814 6.0

R4 - slow Fleet - 25/6/23

Start: Start 4, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO TRAINING No No Katherine Howard   1350 1140 12:02:40 0:22:40 0:16:47 1350 1.0
2 slow PICO RACE 80 Kate Scragg   1330     DNF     3.0

R5 - slow Fleet - 2/7/23

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 101 Mike Peddar   1330 10.45 11:19:38 0.34.38 0.26.02 1330 1.0
2 slow PICO RACE 80 Kate Scragg   1330 10.45 11:19:49 0.34.49 0.26.11 1337.04 2.0
3 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 10.45 11:20:24 0.35.24 0.26.37 1359.442 3.0
4 slow RS FEVA XL F1 Oliver Smith Darcy Weller 1248 10.45 11:21:05 0.36.05 0.28.55 1385.683 4.0
5 slow RS FEVA XL 3810 Katherine Howard Florence Russell 1248 10.45 11:22:10 0.37.10 0.29.47 1427.286 5.0
6 slow RS FEVA XL F2 Patrick de Salle Nora de Salle 1248 10.45 11:26:28 0.41.28 0.33.14 1592.416 6.0

R6 - slow Fleet - 2/7/23

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 80 Kate Scragg   1330 11.45 12:24:30 0.39.30 0.29.42 1330 1.0
2 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 11.45 12:25:34 0.40.34 0.30.30 1365.916 2.0
3 slow PICO RACE 101 Mike Peddar   1330 11.45 12:25:44 0.40.44 0.30.38 1371.527 3.0
4 slow RS FEVA XL 3810 Katherine Howard Florence Russell 1248 11.45 12:24:32 0.39.32 0.31.41 1331.122 4.0
5 slow RS FEVA XL F1 Oliver Smith Darcy Weller 1248 11.45 12:25:22 0.40.22 0.32.21 1359.181 5.0
6 slow RS FEVA XL F2 Patrick de Salle Nora de Salle 1248 11.45 12:28:47 0.43.47 0.35.05 1474.224 6.0

R7 - slow Fleet - 9/7/23

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 73/8985 Steve Kimpton   1330 11.30 12:06:37 0.36.37 0.27.32 1330 1.0
2 slow PICO RACE 80 Kate Scragg   1330 11.30 12:10:18 0.40.18 0.30.18 1463.787 2.0
3 slow PICO RACE 101 Mike Peddar   1330 11.30 12:10:59 0.40.59 0.30.49 1488.607 3.0

R1 - Fast Fleet - 18/6/23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 100 8.4 411 Simon Davies   1002 10.35 11:06:11 0.31.11 0.31.07 1002 1.0
2 Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1002 10.35 11:06:20 0.31.20 0.31.16 1006.82 2.0
3 Fast RS 500 652 Robin Leather Illy Taylor Burns 966 10.35 11:06:02 0.31.02 0.32.08 997.18 3.0
4 Fast RS 500 842 Luke Bradley Will Bradley 966 10.35 11:06:12 0.31.12 0.32.18 1002.536 4.0
5 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davies 940 10.35 11:06:02 0.31.02 0.33.01 997.18 5.0

R3 - Fast Fleet - 25/6/23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davies 940 10.35 11:14:04 0.39.04 0.41.34 940 1.0

R5 - Fast Fleet - 2/7/23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather Wilkins 966 10.35 11:05:06 0.30.06 0.31.10 966 1.0
2 Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1002 10.35 11:11:48 0.36.48 0.36.44 1181.023 2.0
3 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davies 940 10.35 11:11:38 0.36.38 0.38.58 1175.674 3.0
4 Fast RS 100 8.4 359 Giles Peckham   1002 10.35 11:14:59 0.39.59 0.39.54 1283.186 4.0

R6 - Fast Fleet - 2/7/23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Heather Wilkins 966 11.35 12:20:58 0.45.58 0.47.35 966 1.0
2 Fast RS 400 1388 Mike Acton Emma Davies 940 11.35 12:23:58 0.48.58 0.52.06 1029.046 2.0
3 Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1002 11.35 12:29:09 0.54.09 0.54.03 1137.975 3.0
4 Fast RS 100 8.4 359 Giles Peckham   1002 11.35 12:34:32 0.59.32 0.59.25 1251.107 4.0

R7 - Fast Fleet - 9/7/23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.20
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1002 11.20 12:08:28 0.48.28 0.48.22 1002 1.0
2 Fast RS 100 8.4 198 Jez Segar   1002 11.20 12:09:24 0.49.24 0.49.18 1021.296 2.0

R1 - Tera Fleet - 18/6/23

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 10.50
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 Tera RS TERA SPORT 3914 Emily Leather   1500 DNF 2.0

R3 - Tera Fleet - 25/6/23

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 10.50
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkinson   1500 10.50 11:16:44 0.26.44 0.17.49 1500 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 3464 Elsie Jenkinson   1500 10.50 11:22:31 0.32.31 0.21.41 1824.501 2.0

R5 - Tera Fleet - 2/7/23

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 10.50
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkinson   1500 10.50 11:15:07 0.25.07 0.16.45 1500 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 10.50 11:15:12 0.25.12 0.16.48 1504.977 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 3464 Elsie Jenkinson   1500 10.50 11:16:42 0.26.42 0.17.48 1594.559 3.0

R6 - Tera Fleet - 2/7/23

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 11.50
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 2874 Jasper Jenkinson   1500 11.50 12:19:08 0.29.08 0.19.25 1500 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 11.50 12:20:01 0.30.01 0.20.01 1545.481 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 3464 Elsie Jenkinson   1500 11.50 12:23:27 0.33.27 0.22.18 1722.254 3.0

R1 - medium Fleet - 18/6/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1063 10.40 11:10:39 0.30.39 0.28.50 1063 1.0
2 medium RS AERO 7 3596/ 7 Mark Reynolds   1063 10.40 11:12:55 0.32.55 0.30.58 1141.612 2.0
3 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1063 10.40 11:14:37 0.34.37 0.32.34 1200.572 3.0
4 medium ILCA 6 / Laser Radial 007 Jos Bleriot   1150     DNF     6.0
4 medium EUROPE 5566 Fanny Fresnada   1141     DNF     6.0

R3 - medium Fleet - 25/6/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 3596/ 7 Mark Reynolds   1063 10.40 11:16:49 0.36.49 0.34.38 1063 1.0
2 medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1063 10.40 11:19:26 0.39.26 0.37.06 1138.55 2.0
3 medium RS AERO 9 2965 Paul Bowen   1010 10.40 11:21:36 0.41.36 0.41.11 1201.108 3.0
4 medium RS AERO 7 2190 Bruce Mayo   1063 10.40 11:23:54 0.43.54 0.41.18 1267.516 4.0

R4 - medium Fleet - 25/6/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 3596/ 7 Mark Reynolds   1063 11:35 12:19:26 0:44:26 0:41:48 1063 1.0
2 medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1063 11:35 12:23:24 0:48:24 0:45:32 1157.896 2.0

R5 - medium Fleet - 2/7/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1063 10.40 11:18:26 0.38.26 0.36.09 1063 1.0
2 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1063 10.40 11:18:44 0.38.44 0.36.26 1071.297 2.0
3 medium ILCA 7 / Laser 21 James Day   1101 10.40 11:21:05 0.41.05 0.37.19 1136.294 3.0
4 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1063 10.40 11:21:21 0.41.21 0.38.54 1143.67 4.0
5 medium RS AERO 5 3002 Jane Peckham   1136 10.40 11:24:14 0.44.14 0.38.56 1223.418 5.0
6 medium RS AERO 6 344 Chris Hobday   1101 10.40 11:24:00 0.44.00 0.39.58 1216.964 6.0

R6 - medium Fleet - 2/7/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 6 344 Chris Hobday   1101 11.40 12:35:11 0.55.11 0.50.07 1101 1.0
2 medium RS AERO 5 3002 Jane Peckham   1136 11.40 12:36:59 0.56.59 0.50.10 1136.913 2.0
3 medium ILCA 7 / Laser 21 James Day   1101 11.40 12:36:55 0.56.55 0.51.42 1135.583 3.0
4 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1063 11.40 12:35:01 0.55.01 0.51.45 1097.675 4.0
5 medium RS AERO 7 4274 Shaun Kellett   1063 11.40 12:35:20 0.55.20 0.52.03 1103.993 5.0
6 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1063 11.40 12:35:49 0.55.49 0.52.31 1113.636 6.0

R7 - medium Fleet - 9/7/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.25
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium ILCA 6 / Laser Radial 214300 Oliver Mayo   1150 11.25 12:09:54 0.44.54 0.39.03 1150 1.0
2 medium RS AERO 7 3596/ 7 Mark Reynolds   1063 11.25 12:07:01 0.42.01 0.39.32 1076.151 2.0
3 medium RS AERO 7 2101 Chris Hobday   1063 11.25 12:09:17 0.44.17 0.41.40 1134.206 3.0
4 medium RS AERO 7 2190 Bruce Mayo   1063 11.25 12:17:10 0.52.10 0.49.04 1336.117 4.0
5 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1063 11.25 12:14:36 DSQ     6.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com