Wednesday Autumn Series 2023

GurnardSC

Results are provisional as of 20:09 on August 30, 2023

Catamaran Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: SCHRS, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS R1
9/8/23  
R2
16/8/2023  
R4
28/6/23  
Total Nett
1st Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 2.0 1.0 5.0 8.0 8.0
2nd Catamaran Shadow X 94 Paul Bowen   1.118 1.0 7.0 1.0 9.0 9.0
3rd Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 4.0 3.0 3.0 10.0 10.0
4th Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 3.0 2.0 12.0 DNC 17.0 17.0
5th Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 5.0 9.0 6.0 20.0 20.0
6th Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 12.0 DNC 6.0 4.0 22.0 22.0
7th Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 6.0 12.0 DNC 7.0 25.0 25.0
8th Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 26.0 26.0
9th Catamaran Shadow X 79 Thomas Leather   1.118 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 28.0 28.0
10th Catamaran Shadow X 85 Robin Leather   1.118 12.0 DNC 5.0 12.0 DNC 29.0 29.0
11th Catamaran Shadow X 54 Toby Beardsell   1.118 12.0 DNC 8.0 12.0 DNC 32.0 32.0

slow Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
9/8/23  
R2
16/8/2023  
R4
28/6/23  
Total Nett
1st slow RS FEVA XL 5372 William Segar/Jez Segar Jez Segar/ William Segar 1248 8.0 2.0 4.5 14.5 14.5
2nd slow PICO RACE 73 Steve Kimpton   1330 7.0 3.0 6.0 16.0 16.0
3rd slow PICO RACE no no Sarah Rose   1330 2.0 16.0 DNC 3.0 21.0 21.0
4th slow PICO RACE 12 Kate Scragg   1330 1.0 16.0 DNC 4.5 21.5 21.5
5th slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1210 5.0 16.0 DNC 2.0 23.0 23.0
6th slow PICO RACE 101 Mike Peddar   1330 6.0 16.0 DNC 8.0 30.0 30.0
7th slow ILCA 4 / Laser 4.7 195806 Will Bradley   1210 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 33.0 33.0
8th slow RS FEVA XL 1 Fillippo di Salle Patrick di Salle 1248 16.0 DNC 1.0 16.0 DNC 33.0 33.0
9th slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 3.0 16.0 DNC 16.0 DNC 35.0 35.0
10th slow ILCA 4 / Laser 4.7 210099 Ben Anderson   1210 4.0 16.0 DNC 16.0 DNC 36.0 36.0
11th slow PICO RACE 17915 Phil Wright   1330 16.0 DNC 16.0 DNC 7.0 39.0 39.0
12th slow ILCA 4 / Laser 4.7 197689 Will Haines   1210 16.0 DNC 16.0 DNC 9.0 41.0 41.0
13th slow RS FEVA XL 2 Rafe Bradley Jasper Jenkinson 1248 16.0 DNC 16.0 DNC 10.0 42.0 42.0
14th slow PICO RACE 112 Ian Scragg   1330 16.0 DNC 16.0 DNC 11.0 43.0 43.0
15th slow RS FEVA XL 3 Elsie Jenkinson Daisy Preston 1248 16.0 DNC 16.0 DNC 12.0 44.0 44.0

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
9/8/23  
R4
28/6/23  
Total Nett
1st Fast RS 500 1002 Robin Leather Katherine Howard 966 1.0 5.0 6.0 6.0
2nd Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 3.0 4.0 7.0 7.0
3rd Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 4.0 7.0 11.0 11.0
4th Fast RS 500 625 Tim Wilkins Sammy Leather 966 11.0 DNC 1.0 12.0 12.0
5th Fast RS 500 857 Bob Preston Isla Preston 966 11.0 DNC 2.0 13.0 13.0
6th Fast RS 100 8.4 379 Ben Pickering   1002 2.0 11.0 DNC 13.0 13.0
7th Fast RS 700 1039 Ben Willows   845 11.0 DNC 3.0 14.0 14.0
8th Fast RS 800 845 Steve Cole Pete Green 799 5.0 11.0 DNC 16.0 16.0
9th Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1002 11.0 DNC 6.0 17.0 17.0
10th Fast RS 400 492 James Anderson Suzy 940 11.0 DNC 9.0 DNF 20.0 20.0

Tera Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
9/8/23  
R4
28/6/23  
Total Nett
1st Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 1.0 6.0 DNC 7.0 7.0
3rd Tera RS TERA SPORT 2575 Cass Day   1500 2.0 6.0 DNC 8.0 8.0
4th Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 4.0 6.0 DNC 10.0 10.0
5th Tera RS TERA SPORT 1840 Emily Leather   1500 5.0 6.0 DNC 11.0 11.0

medium Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
9/8/23  
R2
16/8/2023  
R4
28/6/23  
Total Nett
1st medium RS AERO 7 3596/7 Mark Reynolds   1063 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd medium ILCA 6 / Laser Radial 165246 Thomas Gibbs   1150 3.0 4.0 2.0 9.0 9.0
3rd medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1063 5.0 2.0 3.5 OOD 10.5 10.5
4th medium RS AERO 7 2555 Giles Baker   1063 12.0 DNC 3.0 4.0 19.0 19.0
5th medium ILCA 6 / Laser Radial 214300 Olly Mayo   1150 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 25.0 25.0
6th medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1063 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 27.0 27.0
7th medium OK 49 James Downer   1104 4.0 12.0 DNC 12.0 DNC 28.0 28.0
8th medium RS AERO 6 344 Chris Hobday   1105 12.0 DNC 12.0 DNC 5.0 29.0 29.0
9th medium ILCA 6 / Laser Radial No No Samuel Leather   1150 12.0 DNC 5.0 12.0 DNC 29.0 29.0
10th medium ILCA 6 / Laser Radial 217000 Gretel Haines   1150 12.0 DNC 12.0 DNC 6.0 DNS 30.0 30.0
11th medium RS AERO 7 2190 Unknown   1063 6.0 12.0 DNC 12.0 DNC 30.0 30.0

R1 - Catamaran Fleet - 9/8/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 94 Paul Bowen   1.118 18.300 19:48:35 1.48.17 1.36.51 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 18.300 19:52:33 1.52.15 1.40.24 1.159 2.0
3 Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 18.300 19:56:03 1.55.45 1.43.32 1.195 3.0
4 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 18.300 19:57:48 1.57.30 1.45.06 1.213 4.0
5 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 18.300 20:02:19 2.02.01 1.49.08 1.26 5.0
6 Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 18.300 20:02:31 2.02.13 1.49.19 1.262 6.0

R2 - Catamaran Fleet - 16/8/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 18.30 19:20:52 0.50.52 0.45.30 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 64 Carl Blenkinsop   1.118 18.30 19:21:02 0.51.02 0.45.39 1.122 2.0
3 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 18.30 19:21:53 0.51.53 0.46.24 1.14 3.0
4 Catamaran Shadow X 79 Thomas Leather   1.118 18.30 19:22:14 0.52.14 0.46.43 1.148 4.0
5 Catamaran Shadow X 85 Robin Leather   1.118 18.30 19:23:02 0.53.02 0.47.26 1.166 5.0
6 Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 18.30 19:24:54 0.54.54 0.49.06 1.207 6.0
7 Catamaran Shadow X 94 Paul Bowen   1.118 18.30 19:26:03 0.56.03 0.50.08 1.232 7.0
8 Catamaran Shadow X 54 Toby Beardsell   1.118 18.30 19:27:13 0.57.13 0.51.11 1.258 8.0
9 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 18.30 19:30:10 1.00.10 0.53.49 1.322 9.0

R4 - Catamaran Fleet - 28/6/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Catamaran Shadow X 94 Paul Bowen   1.118 18.30 19:17:52 0.47.52 0.42.49 1.118 1.0
2 Catamaran Shadow X 57 Orion Shuttleworth   1.118 18.30 19:19:23 0.49.23 0.44.10 1.153 2.0
3 Catamaran Shadow X 66 Martin Scott   1.118 18.30 19:19:32 0.49.32 0.44.18 1.157 3.0
4 Catamaran Shadow X 48 Pete Newlands   1.118 18.30 19:23:25 0.53.25 0.47.47 1.248 4.0
5 Catamaran Shadow X 93 Paul Tanner   1.118 18.30 19:23:28 0.53.28 0.47.49 1.249 5.0
6 Catamaran Shadow X 40 Dave Downer   1.118 18.30 19:26:12 0.56.12 0.50.16 1.313 6.0
7 Catamaran Shadow X 89 Tony Wyeth   1.118 18.30 19:31:52 1.01.52 0.55.20 1.445 7.0

R1 - slow Fleet - 9/8/23

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow PICO RACE 12 Kate Scragg   1330 18.45 19:47:01 1.02.01 0.46.38 1330 1.0
2 slow PICO RACE no no Sarah Rose   1330 18.45 19:47:23 1.02.23 0.46.54 1337.863 2.0
3 slow PICO RACE 22 Amanda Harding   1330 18.45 19:49:49 1.04.49 0.48.44 1390.048 3.0
4 slow ILCA 4 / Laser 4.7 210099 Ben Anderson   1210 18.45 19:45:08 1.00.08 0.49.42 1289.61 4.0
5 slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1210 18.45 19:49:08 1.04.08 0.53.00 1375.394 5.0
6 slow PICO RACE 101 Mike Peddar   1330 18.45 19:57:58 1.12.58 0.54.52 1564.832 6.0
7 slow PICO RACE 73 Steve Kimpton   1330 18.45 19:58:38 1.13.38 0.55.22 1579.129 7.0
8 slow RS FEVA XL 5372 William Segar/Jez Segar Jez Segar/ William Segar 1248 18.45 19:56:35 1.11.35 0.57.22 1535.165 8.0

R2 - slow Fleet - 16/8/2023

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow RS FEVA XL 1 Fillippo di Salle Patrick di Salle 1248 18.45 19:35:17 0.50.17 0.40.17 1248 1.0
2 slow RS FEVA XL 5372 William Segar/Jez Segar Jez Segar/ William Segar 1248 18.45 19:37:45 0.52.45 0.42.16 1309.221 2.0
3 slow PICO RACE 73 Steve Kimpton   1330 18.45 19:48:05 1.03.05 0.47.26 1565.688 3.0

R4 - slow Fleet - 28/6/23

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 slow ILCA 4 / Laser 4.7 195806 Will Bradley   1210 18.45 19:19:40 0.34.40 0.28.39 1210 1.0
2 slow LASER 4.7/ ILCS 4 192844 Tom Yates   1210 18.45 19:21:14 0.36.14 0.29.57 1264.683 2.0
3 slow PICO RACE no no Sarah Rose   1330 18.45 19:25:32 0.40.32 0.30.29 1414.769 3.0
4 slow RS FEVA XL 5372 William Segar/Jez Segar Jez Segar/ William Segar 1248 18.45 19:23:11 0.38.11 0.30.36 1332.745 4.5
4 slow PICO RACE 12 Kate Scragg   1330 18.45 19:25:42 0.40.42 0.30.36 1420.587 4.5
6 slow PICO RACE 73 Steve Kimpton   1330 18.45 19:26:16 0.41.16 0.31.02 1440.365 6.0
7 slow PICO RACE 17915 Phil Wright   1330 18.45 19:26:27 0.41.27 0.31.10 1446.764 7.0
8 slow PICO RACE 101 Mike Peddar   1330 18.45 19:28:21 0.43.21 0.32.36 1513.082 8.0
9 slow ILCA 4 / Laser 4.7 197689 Will Haines   1210 18.45 19:25:12 0.40.12 0.33.13 1403.135 9.0
10 slow RS FEVA XL 2 Rafe Bradley Jasper Jenkinson 1248 18.45 19:29:03 0.44.03 0.35.18 1537.514 10.0
11 slow PICO RACE 112 Ian Scragg   1330 18.45 19:38:16 0.53.16 0.40.03 1859.212 11.0
12 slow RS FEVA XL 3 Elsie Jenkinson Daisy Preston 1248 18.45 19:40:41 0.55.41 0.44.37 1943.563 12.0

R1 - Fast Fleet - 9/8/23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 500 1002 Robin Leather Katherine Howard 966 18.35 19:41:59 1.06.59 1.09.20 966 1.0
2 Fast RS 100 8.4 379 Ben Pickering   1002 18.35 194520 1.10.20 1.10.12 1014.312 2.0
3 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 18.35 19:54:41 1.19.41 1.22.29 1149.153 3.0
4 Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 18.35 19:43:10 1.08.10 1.25.19 983.065 4.0
5 Fast RS 800 845 Steve Cole Pete Green 799 18.35 19:53:02 1.18.02 1.37.40 1125.358 5.0

R4 - Fast Fleet - 28/6/23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast RS 500 625 Tim Wilkins Sammy Leather 966 18.35 19:34:03 0.59.03 1.01.08 966 1.0
2 Fast RS 500 857 Bob Preston Isla Preston 966 18.35 19:34:31 0.59.31 1.01.37 973.634 2.0
3 Fast RS 700 1039 Ben Willows   845 18.35 19:27:27 0.52.27 1.02.04 858.03 3.0
4 Fast RS 500 922 Thomas Leather Maeve Hall 966 18.35 19:39:08 1.04.08 1.06.23 1049.158 4.0
5 Fast RS 500 1002 Robin Leather Katherine Howard 966 18.35 19:40:34 1.05.34 1.07.52 1072.606 5.0
6 Fast RS 100 8.4 379 Mark Harrison   1002 18.35 19:43:46 1.08.46 1.08.38 1124.955 6.0
7 Fast RS 800 1118 Chris Symons Chris Hughes 799 18.35 19:30:58 0.55.58 1.10.03 915.56 7.0
8 Fast RS 400 492 James Anderson Suzy 940     DNF     9.0

R1 - Tera Fleet - 9/8/23

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18.50
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 2383 Will Haines   1500 18.50 19:56:06 1.06.06 0.44.04 1500 1.0
2 Tera RS TERA SPORT 2575 Cass Day   1500 18.50 19:56:08 1.06.08 0.44.05 1500.756 2.0
3 Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 18.50 19:59:25 1.09.25 0.46.17 1575.265 3.0
4 Tera RS TERA SPORT 3897 Fallon Day   1500 18.50 20:02:20 1.12.20 0.48.13 1641.452 4.0
5 Tera RS TERA SPORT 1840 Emily Leather   1500 18.50 20:04:14 1.14.14 0.49.29 1684.569 5.0

R4 - Tera Fleet - 28/6/23

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18.50
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Tera RS TERA SPORT 2927 Hannah Yates   1500 18.50 19:19:34 0.29.34 0.19.43 1500 1.0

R1 - medium Fleet - 9/8/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium ILCA 6 / Laser Radial 214300 Olly Mayo   1150 18.40 19:45:22 1.05.22 0.56.50 1150 1.0
2 medium RS AERO 7 3596/7 Mark Reynolds   1063 18.40 19:40:26 1.00.26 0.56.51 1063.208 2.0
3 medium ILCA 6 / Laser Radial 165246 Thomas Gibbs   1150 18.40 19:46:50 1.06.50 0.58.07 1175.803 3.0
4 medium OK 49 James Downer   1104 18.40 19:44:27 1.04.27 0.58.23 1133.873 4.0
5 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1063 18.40 19:43:27 1.03.27 0.59.41 1116.28 5.0
6 medium RS AERO 7 2190 Unknown   1063 18.40 19:44:15 1.04.15 1.00.27 1130.354 6.0

R2 - medium Fleet - 16/8/2023

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 3596/7 Mark Reynolds   1063 18.40 19:29:59 0.49.59 0.47.01 1063 1.0
2 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1063 18.40 19:36:43 0.56.43 0.53.21 1206.198 2.0
3 medium RS AERO 7 2555 Giles Baker   1063 18.40 19:39:35 0.59.35 0.56.03 1267.164 3.0
4 medium ILCA 6 / Laser Radial 165246 Thomas Gibbs   1150 18.40 19:51:21 1.11.21 1.02.03 1517.407 4.0
5 medium ILCA 6 / Laser Radial No No Samuel Leather   1150 18.40 19:51:43 1.11.43 1.02.22 1525.205 5.0

R4 - medium Fleet - 28/6/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 medium RS AERO 7 3596/7 Mark Reynolds   1063 18.40 19:19:02 0.39.02 0.36.43 1063 1.0
2 medium ILCA 6 / Laser Radial 165246 Thomas Gibbs   1150 18.40 19:26:01 0.46.01 0.40.01 1253.178 2.0
3 medium RS AERO 7 1016 Ben Symons   1063 18.40 19:23:12 0.43.12 0.40.38 1176.471 3.0
4 medium RS AERO 7 4346 Kingsley Brown   1063     OOD     3.5
5 medium RS AERO 7 2555 Giles Baker   1063 18.40 19:25:28 0.45.28 0.42.46 1238.2 4.0
6 medium RS AERO 6 344 Chris Hobday   1105 18.40 19:28:31 0.48.31 0.43.54 1321.261 5.0
7 medium ILCA 6 / Laser Radial 217000 Gretel Haines   1150     DNS     6.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com