100th Anniversry Burgee - Historic Pictures - 10-3 Picture 2019

Dun Laoghaire Harbour

100th Anniversary Burgee - Historic Pictures - !0-3 Picture 2019

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo HelmName CrewName Club Division Burgee-Historic-10-3 1
R5 22/05
Burgee-Historic-10-3 2
R6 29/05
Burgee-Histroic-10-3 3
R7 05/06
Total Nett
1st Mollie 41 Claudine Murphy Sonya Boyce Div 1A 2.0 1.0 5.0 8.0 8.0
2nd Mariposa 45 Cathy Mac Aleavey Con Murphy Div 1A 4.0 3.0 2.0 9.0 9.0
3rd Pansy 3 Vincent Delany Emma Webb Div 1A 6.0 6.0 6.0 18.0 18.0
4th Ethna 1 David Sommerville Pauline McNamarra Div 1B 5.0 5.0 9.0 19.0 19.0
5th Tortoise 42 William Prentice Moselle Foley Div 1A 9.0 8.0 4.0 21.0 21.0
6th Gavotte 24 Frank Guy Rachel Guy Div 1A 12.0 7.0 7.0 26.0 26.0
7th Scallywag 44 Dan O'Connor/Ali Kissane Zoe Lengjak Div 1B 13.0 12.0 3.0 28.0 28.0
8th Moosmie 15 David McFarlane/Stephen Tierney Sally - John O'Dricoll Div 1A 1.0 4.0 27.0 RET 32.0 32.0
9th Little Tern 36 Tim Pearson Marcus Pearson Div 1B 8.0 15.0 17.0 40.0 40.0
10th Barbara 8 Ian Malcolm Judith Malcolm Div 1A 7.0 35.0 DNC 1.0 43.0 43.0
11th Eva 33 Orla Fitzgerald Dermot O'Flynn Div 1B 10.0 23.0 14.0 47.0 47.0
12th Good Hope 18 Hal Sisk Sue Westrup Div 2 18.0 10.0 19.0 47.0 47.0
13th Alfa 12 Michael Donohoe Jenny Donohoe Div 1B 22.0 11.0 16.0 49.0 49.0
14th Vela 4 Philip Mayne Brian Bond Div 1A 35.0 DNC 9.0 10.0 54.0 54.0
15th Peggy 47 David Corcoran Patricia Corcoran Div 1B 20.0 21.0 15.0 56.0 56.0
16th Sara 30 Paul Smith Anne Smith Div 1B 14.0 20.0 23.0 57.0 57.0
17th Dipper 48 David Williams Berna Williams Div 1B 3.0 35.0 DNC 20.0 58.0 58.0
18th Mademoiselle 46 Doug Smith Adam Winklemann Div 1A 15.0 35.0 DNC 8.0 58.0 58.0
19th Chloe 34 Kate O'Leary Amy O'Leary Div 2 19.0 17.0 22.0 58.0 58.0
20th Penelope 16 Fergus Cullen Alice Walsh Div 1B 35.0 DNC 14.0 13.0 62.0 62.0
21st Freddie 43 Bairbre Stewart Mandy Chambers Div 1B 17.0 24.0 21.0 62.0 62.0
22nd Mary Kate 6 Ian Magowan Mark D'Alton/Zoe Lengjak Div 2 35.0 DNC 19.0 11.0 65.0 65.0
23rd Swallow 40 David Clarke Anne Clarke Div 2 21.0 35.0 DNC 12.0 68.0 68.0
24th Skee 32 Jonathan O'Rourke Carol O'Rourke Div 1A 35.0 DNC 16.0 18.0 69.0 69.0
25th Phyllis 14 Fraser Mitchell Laura Barker Div 2 16.0 18.0 35.0 DNC 69.0 69.0
26th Nandor 26 Brian McBride Stuart McBean Div 2 24.0 22.0 24.0 70.0 70.0
27th Hilda 49 Martin Byrne Triona Byrne Div 1A 23.0 13.0 35.0 DNC 71.0 71.0
28th Swift 38 Guy Kilroy Jackie Kilroy Div 1A 35.0 DNC 2.0 35.0 DNC 72.0 72.0
29th Marie Louise 9 John Magner Stratos Boumpoukis Div 1A 11.0 35.0 DNC 35.0 DNC 81.0 81.0
30th Coquette 17 Seymour Creswell Mary Apied Div 1B 35.0 DNC 25.0 25.0 85.0 85.0
31st Sprite 10 Adrian Masterson Jeff Davies Div 2 25.0 35.0 DNC 35.0 DNC 95.0 95.0
32nd Polly 31 Richard Mossop Henry Rooke Div 2 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 105.0 105.0
32nd Badger 20 John Cox Mary Cox Div 1B 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 105.0 105.0
32nd Eros 08 Gail Varian   Div 2 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 105.0 105.0

Burgee-Historic-10-3 1 - R5 22/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo HelmName CrewName Club Division Place Points
1 Moosmie 15 David McFarlane/Stephen Tierney Sally - John O'Dricoll Div 1A 1 1.0
2 Mollie 41 Claudine Murphy Sonya Boyce Div 1A 2 2.0
3 Dipper 48 David Williams Berna Williams Div 1B 3 3.0
4 Mariposa 45 Cathy Mac Aleavey Con Murphy Div 1A 4 4.0
5 Ethna 1 David Sommerville Pauline McNamarra Div 1B 5 5.0
6 Pansy 3 Vincent Delany Emma Webb Div 1A 6 6.0
7 Barbara 8 Ian Malcolm Judith Malcolm Div 1A 7 7.0
8 Little Tern 36 Tim Pearson Marcus Pearson Div 1B 8 8.0
9 Tortoise 42 William Prentice Moselle Foley Div 1A 9 9.0
10 Eva 33 Orla Fitzgerald Dermot O'Flynn Div 1B 10 10.0
11 Marie Louise 9 John Magner Stratos Boumpoukis Div 1A 11 11.0
12 Gavotte 24 Frank Guy Rachel Guy Div 1A 12 12.0
13 Scallywag 44 Dan O'Connor/Ali Kissane Zoe Lengjak Div 1B 13 13.0
14 Sara 30 Paul Smith Anne Smith Div 1B 14 14.0
15 Mademoiselle 46 Doug Smith Adam Winklemann Div 1A 15 15.0
16 Phyllis 14 Fraser Mitchell Laura Barker Div 2 16 16.0
17 Freddie 43 Bairbre Stewart Mandy Chambers Div 1B 17 17.0
18 Good Hope 18 Hal Sisk Sue Westrup Div 2 18 18.0
19 Chloe 34 Kate O'Leary Amy O'Leary Div 2 19 19.0
20 Peggy 47 David Corcoran Patricia Corcoran Div 1B 20 20.0
21 Swallow 40 David Clarke Anne Clarke Div 2 21 21.0
22 Alfa 12 Michael Donohoe Jenny Donohoe Div 1B 22 22.0
23 Hilda 49 Martin Byrne Triona Byrne Div 1A 23 23.0
24 Nandor 26 Brian McBride Stuart McBean Div 2 24 24.0
25 Sprite 10 Adrian Masterson Jeff Davies Div 2 25 25.0

Burgee-Historic-10-3 2 - R6 29/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo HelmName CrewName Club Division Place Points
1 Mollie 41 Claudine Murphy Sonya Boyce Div 1A 1 1.0
2 Swift 38 Guy Kilroy Jackie Kilroy Div 1A 2 2.0
3 Mariposa 45 Cathy Mac Aleavey Con Murphy Div 1A 3 3.0
4 Moosmie 15 David McFarlane/Stephen Tierney Sally - John O'Dricoll Div 1A 4 4.0
5 Ethna 1 David Sommerville Pauline McNamarra Div 1B 5 5.0
6 Pansy 3 Vincent Delany Emma Webb Div 1A 6 6.0
7 Gavotte 24 Frank Guy Rachel Guy Div 1A 7 7.0
8 Tortoise 42 William Prentice Moselle Foley Div 1A 8 8.0
9 Vela 4 Philip Mayne Brian Bond Div 1A 9 9.0
10 Good Hope 18 Hal Sisk Sue Westrup Div 2 10 10.0
11 Alfa 12 Michael Donohoe Jenny Donohoe Div 1B 11 11.0
12 Scallywag 44 Dan O'Connor/Ali Kissane Zoe Lengjak Div 1B 12 12.0
13 Hilda 49 Martin Byrne Triona Byrne Div 1A 13 13.0
14 Penelope 16 Fergus Cullen Alice Walsh Div 1B 14 14.0
15 Little Tern 36 Tim Pearson Marcus Pearson Div 1B 15 15.0
16 Skee 32 Jonathan O'Rourke Carol O'Rourke Div 1A 16 16.0
17 Chloe 34 Kate O'Leary Amy O'Leary Div 2 17 17.0
18 Phyllis 14 Fraser Mitchell Laura Barker Div 2 18 18.0
19 Mary Kate 6 Ian Magowan Mark D'Alton/Zoe Lengjak Div 2 19 19.0
20 Sara 30 Paul Smith Anne Smith Div 1B 20 20.0
21 Peggy 47 David Corcoran Patricia Corcoran Div 1B 21 21.0
22 Nandor 26 Brian McBride Stuart McBean Div 2 22 22.0
23 Eva 33 Orla Fitzgerald Dermot O'Flynn Div 1B 23 23.0
24 Freddie 43 Bairbre Stewart Mandy Chambers Div 1B 24 24.0
25 Coquette 17 Seymour Creswell Mary Apied Div 1B 25 25.0

Burgee-Histroic-10-3 3 - R7 05/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo HelmName CrewName Club Division Place Points
1 Barbara 8 Ian Malcolm Judith Malcolm Div 1A 1 1.0
2 Mariposa 45 Cathy Mac Aleavey Con Murphy Div 1A 2 2.0
3 Scallywag 44 Dan O'Connor/Ali Kissane Zoe Lengjak Div 1B 3 3.0
4 Tortoise 42 William Prentice Moselle Foley Div 1A 4 4.0
5 Mollie 41 Claudine Murphy Sonya Boyce Div 1A 5 5.0
6 Pansy 3 Vincent Delany Emma Webb Div 1A 6 6.0
7 Gavotte 24 Frank Guy Rachel Guy Div 1A 7 7.0
8 Mademoiselle 46 Doug Smith Adam Winklemann Div 1A 9 8.0
9 Ethna 1 David Sommerville Pauline McNamarra Div 1B 10 9.0
10 Vela 4 Philip Mayne Brian Bond Div 1A 11 10.0
11 Mary Kate 6 Ian Magowan Mark D'Alton/Zoe Lengjak Div 2 12 11.0
12 Swallow 40 David Clarke Anne Clarke Div 2 13 12.0
13 Penelope 16 Fergus Cullen Alice Walsh Div 1B 14 13.0
14 Eva 33 Orla Fitzgerald Dermot O'Flynn Div 1B 15 14.0
15 Peggy 47 David Corcoran Patricia Corcoran Div 1B 16 15.0
16 Alfa 12 Michael Donohoe Jenny Donohoe Div 1B 17 16.0
17 Little Tern 36 Tim Pearson Marcus Pearson Div 1B 18 17.0
18 Skee 32 Jonathan O'Rourke Carol O'Rourke Div 1A 19 18.0
19 Good Hope 18 Hal Sisk Sue Westrup Div 2 20 19.0
20 Dipper 48 David Williams Berna Williams Div 1B 21 20.0
21 Freddie 43 Bairbre Stewart Mandy Chambers Div 1B 22 21.0
22 Chloe 34 Kate O'Leary Amy O'Leary Div 2 23 22.0
23 Sara 30 Paul Smith Anne Smith Div 1B 24 23.0
24 Nandor 26 Brian McBride Stuart McBean Div 2 25 24.0
25 Coquette 17 Seymour Creswell Mary Apied Div 1B 26 25.0
26 Moosmie 15 David McFarlane/Stephen Tierney Sally - John O'Dricoll Div 1A RET 27.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 35
RETRetired 27


www.waterwags.com
waterwagsweb@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com