2014 HRYRA season standings

Results as of 10:49 on September 29, 2014

1 Fleet

Sailed: 16, Discards: 4, To count: 12, Rating system: PHRF, Entries: 9, Scoring system: HRYRA
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF KSC R1
5/31  
KSC R2
5/31  
KSC R3
5/31  
CYC R1
6/7  
HCYC R1
6/21  
SYC R1
9/6/2014 1105
SYC R2
9/6/2014 n/a
SYC R3
9/6/2014 1035
SYC R4
9/6/2014 n/a
MYC R1
   
MYC R2
   
MYC R3
   
NBC 1
9/27/2014 11:00
NBC 2
9/27/2014 11:00
NBC 3
9/27/2014 11:00
NBC 4
9/27/2014 11:00
Total Nett
1st Breakaway Tripp 37 31779 David Otterbein 84 1.0 1.0 2.0 (10.0 DNC) (4.0) 1.0 2.0 (4.0) (4.0) 3.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 39.0 17.0
2nd Vixen J92 91 Mike Aielo 114 2.0 2.0 (4.0) 1.0 1.0 3.0 (5.0) 2.0 1.0 (5.0) 4.0 4.0 (6.0) 2.0 4.0 3.0 49.0 29.0
3rd Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 4.0 3.0 3.0 2.0 3.0 (5.0) 4.0 (5.0) 3.0 2.0 (5.0) (5.0) 4.0 3.0 1.0 4.0 56.0 36.0
4th Emoticon J109 USA200 Jonathon Rechtschaffer 72 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 2.0 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 93.0 53.0
5th Hee Soo C&C 36 93139 Eric Baumes 96 5.0 4.0 5.0 (10.0 DNF) (8.0) 4.0 7.0 3.0 5.0 (8.0) (10.0 DNC) 6.0 5.0 6.0 5.0 6.0 97.0 61.0
6th Madly Mad Hatter J97 46 Dwyer 111 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNF) 7.0 6.0 3.0 6.0 7.0 7.0 6.0 10.0 DNC 3.0 5.0 3.0 5.0 108.0 68.0
7th Moonshine Olson30 30428 Allen Fligor 111 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 5.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0 3.0 3.0 2.0 4.0 6.0 2.0 109.0 69.0
8th Puck IV J 88 022 Ian Westergren 90 3.0 5.0 1.0 (10.0 DNF) 6.0 7.0 6.0 7.0 6.0 6.0 7.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 114.0 74.0
9th just plain nutz farr 30 21 Norm Dean 51 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 153.0 113.0

2 Fleet

Sailed: 15, Discards: 4, To count: 11, Rating system: PHRF, Entries: 7, Scoring system: HRYRA
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF KSC R1
5/31  
KSC R2
5/31  
KSC R3
5/31  
CYC R1
6/7  
HCYC R1
6/21  
SYC R1
9/6/2014 1105
SYC R2
9/6/2014 n/a
SYC R3
9/6/2014 1035
SYC R4
9/6/2014 n/a
MYC R1
   
MYC R2
   
MYC R3
   
NBC 1
9/27/2014 11:00
NBC 2
9/27/2014 11:00
NBC 3
9/27/2014 11:00
NBC 4
9/27/2014 11:00
Total Nett
1st Freya Tartan 31468 Guy May 159 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 1.0   1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 8.0 DNF 52.0 20.0
2nd Knot PHRFect J30 5 Sharon Herring 141 1.0 2.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) 3.0   3.0 3.0 (4.0) 3.0 2.0 (4.0) 4.0 4.0 (8.0 DNF) 51.0 27.0
3rd Mayhem Frers 18 Mark May 129 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 4.0 2.0   4.0 2.0 3.0 2.0 5.0 2.0 3.0 2.0 1.0 62.0 30.0
4th J-Ale Time J80 673 Evan Wellens 129 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 4.0   2.0 4.0 2.0 4.0 3.0 3.0 2.0 1.0 8.0 DNF 67.0 35.0
5th Zoom Tartan 22615 Charles Bieant 129 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 5.0   5.0 5.0 5.0 5.0 4.0 8.0 DNF 5.0 5.0 8.0 DNF 90.0 58.0
6th Boys Dream III Laser 28 63474 John Stephenson 138 2.0 1.0 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC)   (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 101.0 69.0
7th Race Riot Yamaha 33 65 Morris Azar 153 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC   8.0 DNC 8.0 DNC 6.0 6.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 116.0 84.0

3 Fleet

Sailed: 14, Discards: 4, To count: 10, Rating system: PHRF, Entries: 11, Scoring system: HRYRA
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF KSC R1
5/31  
KSC R2
5/31  
KSC R3
5/31  
CYC R1
6/7  
HCYC R1
6/21  
SYC R1
9/6/2014 1105
SYC R2
9/6/2014 n/a
SYC R3
9/6/2014 1035
SYC R4
9/6/2014 n/a
MYC R1
   
MYC R2
   
MYC R3
   
NBC 1
9/27/2014 11:00
NBC 2
9/27/2014 11:00
NBC 3
9/27/2014 11:00
NBC 4
9/27/2014 11:00
Total Nett
1st Sterling Lindenberg24 2 Todd Diffee 168 2.0 1.0 1.0   (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 (3.0) (4.0) (3.0)   25.0 12.0
2nd Innovator Merit25 723 Terry Baldwin 174 1.0 (2.0) (2.0)   2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) (5.0)   30.0 18.0
3rd Gusto Pearson 26 41496 Jessica Fitzgerald 219 (12.0 DNF) (12.0 DNS) (12.0 DNS)   4.0 3.0 3.0 4.0 (12.0 DNF) 3.0 3.0 3.0 1.0 1.0 2.0   75.0 27.0
4th Dragon Lady Wavelength 24 72 Halama 165 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC)   1.0 4.0 4.0 3.0 3.0 4.0 4.0 (12.0 DNC) 4.0 2.0 1.0   78.0 30.0
5th Tramontana J24 3550 Predrag Knezevic 177 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC)   5.0 5.0 (12.0 DNF) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 5.0 5.0 4.0   132.0 84.0
6th Elan C&CRW 14070 Barry Medenbach 207 3.0 3.0 4.0   (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC   142.0 94.0
7th Skeleton Crew Merit25 779 David Wightman 174 5.0 4.0 3.0   (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC   144.0 96.0
8th In$atiable Merit25 32905 George Minervini 174 4.0 5.0 5.0   (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC   146.0 98.0
9th Jurassic Dragon J22 918 Andreas Biedermann 183 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC)   6.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC   162.0 114.0
10th Ta Pocketa Pearson 26OD 231 Kimmerle 225 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC)   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC   168.0 120.0
10th Solution Pearson 26 76 Charlie Kirstein 222 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC)   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC   168.0 120.0

4 Fleet

Sailed: 14, Discards: 4, To count: 10, Rating system: PHRF, Entries: 23, Scoring system: HRYRA
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF KSC R1
5/31  
KSC R2
5/31  
KSC R3
5/31  
CYC R1
6/7  
HCYC R1
6/21  
SYC R1
9/6/2014 1105
SYC R2
9/6/2014 n/a
SYC R3
9/6/2014 1035
SYC R4
9/6/2014 n/a
MYC R1
   
MYC R2
   
MYC R3
   
NBC 1
9/27/2014 11:00
NBC 2
9/27/2014 11:00
NBC 3
9/27/2014 11:00
NBC 4
9/27/2014 11:00
Total Nett
1st transformation Ericson 32-2 204 Mitts 195 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNF) 2.0 1.0 1.0   1.0 2.0 3.0 5.0 1.0 3.0 7.0   122.0 26.0
2nd Knot Fast catalina TR27 587 Eberhart 213 4.0 2.0 3.0 (24.0 DNF) 1.0 2.0 (24.0 DNF)   2.0 6.0 4.0 (7.0) 2.0 (7.0) 6.0   94.0 32.0
3rd Pentimento Tartan 31 50539 Millstein 177 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 3.0 3.0 4.0   3.0 5.0 (7.0) 4.0 3.0 6.0 2.0   113.0 34.0
4th Jurassis Dragon J22 - non-spinnaker 918 Kurt Biedermann 183 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 5.0 2.0   4.0 8.0 2.0 24.0 DNC 6.0 4.0 5.0   180.0 84.0
5th Jazz J28 289 Conway 192 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   24.0 DNC 1.0 1.0 1.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   267.0 171.0
6th Madame Baud C&C27 586 Henry Galler 183 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 4.0 3.0   24.0 DNC 10.0 10.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   267.0 171.0
7th Eres Tu Pearson 26 1071 Tom Burt 219 1.0 3.0 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)   24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   269.0 173.0
8th Peacemaker-jam Merit25 451 Glen Baker 174 3.0 1.0 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)   24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   270.0 174.0
9th Wildfire Trip 37 Holby 41307 Yannelli 90 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 7.0 1.0 1.0   273.0 177.0
10th Taffy Girl C&C 21197 Jody Sterling 216 2.0 4.0 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)   24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   274.0 178.0
11th Encore C&C 30 570 Michael 189 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 5.0 2.0 4.0   275.0 179.0
12th Race Riot JAM   65 Azar 153 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 4.0 5.0 3.0   276.0 180.0
13th A-Train Albin Cumulus 208 Bert Rechtschaffer 198 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   24.0 DNC 3.0 9.0 2.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   278.0 182.0
14th Eileen II Dufour 305   John Ryan 192 5.0 5.0 5.0 (24.0 DNF) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)   24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   279.0 183.0
15th Anne M Alerion 401 Walter Moser 162 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   24.0 DNC 7.0 6.0 3.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   280.0 184.0
16th Icarus   100 James Ligata 159 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 7.0 5.0   5.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   281.0 185.0
17th DreamChaser Hunter 35.5 717 Bob Tamagny 159 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   24.0 DNC 9.0 5.0 6.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   284.0 188.0
18th St. Michael   18 Mulhare 153 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 8.0 8.0 8.0   288.0 192.0
19th Telepathy Beneteau 285 139 Royce Ruggles 198 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   24.0 DNC 4.0 8.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   300.0 204.0
20th Blue Chip capri 22 427 Lewis 225 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC   24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   314.0 218.0
21st Oomph J100 127 David Gilliatt 90 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 6.0 24.0 DNF   24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   318.0 222.0
22nd Three Sheets Catalina 350 111 Richard Thabit 171 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNF 24.0 DNC 24.0 DNC   24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   336.0 240.0
22nd It's About Time Beneteau 361 Marc Goldzweig 174 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNF 24.0 DNC 24.0 DNC   24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC   336.0 240.0

KSC R1 - 1 Fleet - 5/31

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05:00, Distance: 5.84, Course: N23, Wind dir: N-NNE, Ave wind: 20-25
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Breakaway Tripp 37 31779 David Otterbein 84 11:05:00 12:05:52 1:00:52 0:52:41 0:00:00 5.757 kn 1.0
2 Vixen J92 91 Mike Aielo 114 11:05:00 12:14:19 1:09:19 0:58:13 0:05:32 5.055 kn 2.0
3 Puck IV J 88 022 Ian Westergren 90 11:05:00 12:12:58 1:07:58 0:59:12 0:06:31 5.155 kn 3.0
4 Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 11:05:00 12:14:03 1:09:03 0:59:42 0:07:01 5.075 kn 4.0
5 Hee Soo C&C 36 93139 Eric Baumes 96 11:05:00 12:21:24 1:16:24 1:07:03 0:14:22 4.586 kn 5.0

KSC R2 - 1 Fleet - 5/31

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:15, Distance: 4.61, Course: XN-18, Wind dir: N-NNE, Ave wind: 20-25
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Breakaway Tripp 37 31779 David Otterbein 84 13:15 14:01:15 0:46:15 0:39:48 0:00:00 5.981 kn 1.0
2 Vixen J92 91 Mike Aielo 114 13:15 14:05:44 0:50:44 0:41:58 0:02:11 5.452 kn 2.0
3 Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 13:15 14:05:58 0:50:58 0:43:35 0:03:48 5.427 kn 3.0
4 Hee Soo C&C 36 93139 Eric Baumes 96 13:15 14:06:23 0:51:23 0:44:00 0:04:13 5.383 kn 4.0
5 Puck IV J 88 022 Ian Westergren 90 13:15 14:09:53 0:54:53 0:47:58 0:08:10 5.04 kn 5.0

KSC R3 - 1 Fleet - 5/31

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:55, Distance: 4.61, Course: XN-18, Wind dir: n- NNE, Ave wind: 20-25
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Puck IV J 88 022 Ian Westergren 90 14:55 15:46:36 0:51:36 0:44:41 0:00:00 5.36 kn 1.0
2 Breakaway Tripp 37 31779 David Otterbein 84 14:55 15:48:20 0:53:20 0:46:53 0:02:12 5.186 kn 2.0
3 Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 14:55 15:49:37 0:54:37 0:47:14 0:02:33 5.064 kn 3.0
4 Vixen J92 91 Mike Aielo 114 14:55 15:51:25 0:56:25 0:47:39 0:02:58 4.903 kn 4.0
5 Hee Soo C&C 36 93139 Eric Baumes 96 14:55 15:51:56 0:56:56 0:49:33 0:04:52 4.858 kn 5.0

CYC R1 - 1 Fleet - 6/7

Fleet 3 did not finish within the (2 hr) time limit.

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1.14.00, Distance: 3.4, Course: W4, Wind dir: n- NNE, Ave wind: 5
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Vixen J92 91 Mike Aielo 114 1.14.00 2.29.23 1.15.23 1.08.55 0.00.00 2.706 kn 1.0
2 Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 1.14.00 3.01.00 1.47.00 1.41.34 0.32.38 1.907 kn 2.0
3 just plain nutz farr 30 21 Norm Dean 51 1.14.00 3.14.23 2.00.23 1.57.30 0.48.34 1.695 kn 3.0
4 Hee Soo C&C 36 93139 Eric Baumes 96     DNF       10.0
4 Madly Mad Hatter J97 46 Dwyer 111 1.14.00 3.18.05 DNF       10.0
4 Puck IV J 88 022 Ian Westergren 90     DNF       10.0

HCYC R1 - 1 Fleet - 6/21

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 12.30.00, Distance: 2.0
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Vixen J92 91 Mike Aielo 114 12.30.00 13.12.16 0.42.16 0.38.28 0.00.00 2.839 kn 1.0
2 Emoticon J109 USA200 Jonathon Rechtschaffer 72 12.30.00 13.15.06 0.45.06 0.42.42 0.04.14 2.661 kn 2.0
3 Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 12.30.00 13.16.31 0.46.31 0.43.19 0.04.51 2.58 kn 3.0
4 Breakaway Tripp 37 31779 David Otterbein 84 12.30.00 13.17.35 0.47.35 0.44.47 0.06.19 2.522 kn 4.0
5 Moonshine Olson30 30428 Allen Fligor 111 12.30.00 13.19.10 0.49.10 0.45.28 0.07.00 2.441 kn 5.0
6 Puck IV J 88 022 Ian Westergren 90 12.30.00 13.20.03 0.50.03 0.47.03 0.08.35 2.398 kn 6.0
7 Madly Mad Hatter J97 46 Dwyer 111 12.30.00 13.20.52 0.50.52 0.47.10 0.08.42 2.359 kn 7.0
8 Hee Soo C&C 36 93139 Eric Baumes 96 12.30.00 13.21.31 0.51.31 0.48.19 0.09.51 2.329 kn 8.0

SYC R1 - 1 Fleet - 9/6/2014 at 1105

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05:00, Distance: 5.6, Course: 79, Wind dir: S, Ave wind: 10
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Breakaway Tripp 37 31779 David Otterbein 84 11:05:00 12:03:55 0:58:55 0:51:05 0:00:00 5.703 kn 1.0
2 Emoticon J109 USA200 Jonathon Rechtschaffer 72 11:05:00 12:03:28 0:58:28 0:51:45 0:00:40 5.747 kn 2.0
3 Vixen J92 91 Mike Aielo 114 11:05:00 12:08:38 1:03:38 0:53:00 0:01:55 5.28 kn 3.0
4 Hee Soo C&C 36 93139 Eric Baumes 96 11:05:00 12:07:40 1:02:40 0:53:42 0:02:38 5.362 kn 4.0
5 Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 11:05:00 12:07:41 1:02:41 0:53:43 0:02:39 5.36 kn 5.0
6 Madly Mad Hatter J97 46 Dwyer 111 11:05:00 12:09:28 1:04:28 0:54:06 0:03:02 5.212 kn 6.0
7 Puck IV J 88 022 Ian Westergren 90 11:05:00 12:10:01 1:05:01 0:56:37 0:05:32 5.168 kn 7.0

SYC R2 - 1 Fleet - 9/6/2014 at n/a

Fleet 2 did not finish withitn the (2 hr) time limit.

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 12:55:00, Distance: 8.5, Course: 71, Ave wind: 7
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Emoticon J109 USA200 Jonathon Rechtschaffer 72 12:55:00 14:19:39 1:24:39 1:14:27 0:00:00 6.025 kn 1.0
2 Breakaway Tripp 37 31779 David Otterbein 84 12:55:00 14:38:00 1:43:00 1:31:06 0:16:39 4.951 kn 2.0
3 Madly Mad Hatter J97 46 Dwyer 111 12:55:00 14:47:02 1:52:02 1:36:19 0:21:51 4.552 kn 3.0
4 Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 12:55:00 14:48:22 1:53:22 1:39:46 0:25:19 4.499 kn 4.0
5 Vixen J92 91 Mike Aielo 114 12:55:00 14:59:02 2:04:02 1:47:53 0:33:26 4.112 kn 5.0
6 Puck IV J 88 022 Ian Westergren 90 12:55:00 14:57:43 2:02:43 1:49:58 0:35:31 4.156 kn 6.0
7 Hee Soo C&C 36 93139 Eric Baumes 96 12:55:00 15:00:00 2:05:00 1:51:24 0:36:57 4.08 kn 7.0

SYC R3 - 1 Fleet - 9/6/2014 at 1035

Fleet 4 did not finish within the (2 hr) time limit.

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 10:35:00, Distance: 8.3, Course: 93, Ave wind: 7
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Emoticon J109 USA200 Jonathon Rechtschaffer 72 10:35:00 12:05:45 1:30:45 1:20:47 0:00:00 5.488 kn 1.0
2 Vixen J92 91 Mike Aielo 114 10:35:00 12:15:04 1:40:04 1:24:18 0:03:30 4.977 kn 2.0
3 Hee Soo C&C 36 93139 Eric Baumes 96 10:35:00 12:13:20 1:38:20 1:25:03 0:04:16 5.064 kn 3.0
4 Breakaway Tripp 37 31779 David Otterbein 84 10:35:00 12:11:56 1:36:56 1:25:19 0:04:31 5.138 kn 4.0
5 Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 10:35:00 12:15:00 1:40:00 1:26:43 0:05:56 4.98 kn 5.0
6 Madly Mad Hatter J97 46 Dwyer 111 10:35:00 12:17:05 1:42:05 1:26:44 0:05:56 4.878 kn 6.0
7 Puck IV J 88 022 Ian Westergren 90 10:35:00 12:16:56 1:41:56 1:29:29 0:08:42 4.886 kn 7.0

SYC R4 - 1 Fleet - 9/6/2014 at n/a

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 13:23:00, Distance: 3.8, Course: 93 shortened to "g", Ave wind: 7
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Vixen J92 91 Mike Aielo 114 13:23:00 14:41:33 1:18:33 1:11:20 0:00:00 2.903 kn 1.0
2 Emoticon J109 USA200 Jonathon Rechtschaffer 72 13:23:00 14:38:59 1:15:59 1:11:25 0:00:06 3.001 kn 2.0
3 Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 13:23:00 14:41:12 1:18:12 1:12:07 0:00:47 2.916 kn 3.0
4 Breakaway Tripp 37 31779 David Otterbein 84 13:23:00 14:42:57 1:19:57 1:14:38 0:03:18 2.852 kn 4.0
5 Hee Soo C&C 36 93139 Eric Baumes 96 13:23:00 14:48:38 1:25:38 1:19:33 0:08:13 2.663 kn 5.0
6 Puck IV J 88 022 Ian Westergren 90 13:23:00 15:05:36 1:42:36 1:36:54 0:25:34 2.222 kn 6.0
7 Madly Mad Hatter J97 46 Dwyer 111 13:23:00 15:14:59 1:51:59 1:44:57 0:33:37 2.036 kn 7.0

MYC R1 - 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:17.00, Distance: 5.21
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Emoticon J109 USA200 Jonathon Rechtschaffer 72 11:17.00 12:15.43 0:58:00 0:51:45 0:00:00 5.39 kn 1.0
2 Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 11:17.00 12:18:24 1:01:24 0:53:04 0:01:19 5.091 kn 2.0
3 Breakaway Tripp 37 31779 David Otterbein 84 11:17.00 12:18:21 1:01:21 0:54:03 0:02:18 5.095 kn 3.0
4 Moonshine Olson30 30428 Allen Fligor 111 11:17.00 12:22:36 1:05:36 0:55:58 0:04:13 4.765 kn 4.0
5 Vixen J92 91 Mike Aielo 114 11:17.00 12:23:49 1:06:49 0:56:55 0:05:10 4.678 kn 5.0
6 Puck IV J 88 022 Ian Westergren 90 11:17.00 12:24:08 1:07:08 0:59:19 0:07:34 4.656 kn 6.0
7 Madly Mad Hatter J97 46 Dwyer 111 11:17.00 12:26:31 1:09:31 0:59:53 0:08:08 4.497 kn 7.0
8 Hee Soo C&C 36 93139 Eric Baumes 96 11:17.00 12:25:32 1:08:32 1:00:12 0:08:27 4.561 kn 8.0

MYC R2 - 1 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 13:01:00, Distance: 5.21
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Breakaway Tripp 37 31779 David Otterbein 84 13:01:00 13:46:52 0:45:52 0:38:34 0:00:00 6.815 kn 1.0
2 Emoticon J109 USA200 Jonathon Rechtschaffer 72 13:01:00 13:47:59 0:46:59 0:40:44 0:02:10 6.653 kn 2.0
3 Moonshine Olson30 30428 Allen Fligor 111 13:01:00 13:51:24 0:50:24 0:40:46 0:02:11 6.202 kn 3.0
4 Vixen J92 91 Mike Aielo 114 13:01:00 13:53:02 0:52:02 0:42:08 0:03:34 6.008 kn 4.0
5 Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 13:01:00 13:54:08 0:53:08 0:44:48 0:06:13 5.883 kn 5.0
6 Madly Mad Hatter J97 46 Dwyer 111 13:01:00 13:56:14 0:55:14 0:45:36 0:07:01 5.66 kn 6.0
7 Puck IV J 88 022 Ian Westergren 90 13:01:00 13:57:17 0:56:17 0:48:28 0:09:54 5.554 kn 7.0

MYC R3 - 1 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 14:22.00, Distance: 4.17
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Breakaway Tripp 37 31779 David Otterbein 84 14:22.00 15:03:38 0:41:38 0:35:48 0:00:00 6.01 kn 1.0
2 Emoticon J109 USA200 Jonathon Rechtschaffer 72 14:22.00 15:03:00 0:41:00 0:36:00 0:00:12 6.102 kn 2.0
3 Moonshine Olson30 30428 Allen Fligor 111 14:22.00 15:07:52 0:45:52 0:38:09 0:02:21 5.455 kn 3.0
4 Vixen J92 91 Mike Aielo 114 14:22.00 15:08:35 0:46:35 0:38:40 0:02:52 5.371 kn 4.0
5 Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 14:22.00 15:09:45 0:47:45 0:41:05 0:05:17 5.24 kn 5.0
6 Hee Soo C&C 36 93139 Eric Baumes 96 14:22.00 15:10:13 0:48:13 0:41:33 0:05:45 5.189 kn 6.0

NBC 1 - 1 Fleet - 9/27/2014 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05, Distance: 4.1, Course: L1, Wind dir: N
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Breakaway Tripp 37 31779 David Otterbein 84 11:05 115437 0:49:37 0:43:53 0:00:00 4.958 kn 1.0
2 Moonshine Olson30 30428 Allen Fligor 111 11:05 115654 0:51:54 0:44:19 0:00:26 4.74 kn 2.0
3 Madly Mad Hatter J97 46 Dwyer 111 11:05 115900 0:54:00 0:46:25 0:02:32 4.556 kn 3.0
4 Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 11:05 115805 0:53:05 0:46:31 0:02:39 4.634 kn 4.0
5 Hee Soo C&C 36 93139 Eric Baumes 96 11:05 115901 0:54:01 0:47:27 0:03:35 4.554 kn 5.0
6 Vixen J92 91 Mike Aielo 114 11:05 120146 0:56:46 0:48:59 0:05:06 4.334 kn 6.0

NBC 2 - 1 Fleet - 9/27/2014 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:08, Distance: 4, Course: L1, Wind dir: N
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Breakaway Tripp 37 31779 David Otterbein 84 12:08 125328 0:45:28 0:39:52 0:00:00 5.279 kn 1.0
2 Vixen J92 91 Mike Aielo 114 12:08 125627 0:48:27 0:40:51 0:00:59 4.954 kn 2.0
3 Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 12:08 125618 0:48:18 0:41:54 0:02:02 4.969 kn 3.0
4 Moonshine Olson30 30428 Allen Fligor 111 12:08 125723 0:49:23 0:41:59 0:02:07 4.86 kn 4.0
5 Madly Mad Hatter J97 46 Dwyer 111 12:08 125823 0:50:23 0:42:59 0:03:07 4.763 kn 5.0
6 Hee Soo C&C 36 93139 Eric Baumes 96 12:08 130626 0:58:26 0:52:02 0:12:10 4.107 kn 6.0

NBC 3 - 1 Fleet - 9/27/2014 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:12, Distance: 4, Course: L1, Wind dir: N
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 13:12 141618 1:04:18 0:57:54 0:00:00 3.733 kn 1.0
2 Breakaway Tripp 37 31779 David Otterbein 84 13:12 141556 1:03:56 0:58:20 0:00:26 3.754 kn 2.0
3 Madly Mad Hatter J97 46 Dwyer 111 13:12 141833 1:06:33 0:59:09 0:01:15 3.606 kn 3.0
4 Vixen J92 91 Mike Aielo 114 13:12 142056 1:08:56 1:01:20 0:03:26 3.482 kn 4.0
5 Hee Soo C&C 36 93139 Eric Baumes 96 13:12 141958 1:07:58 1:01:34 0:03:40 3.531 kn 5.0
6 Moonshine Olson30 30428 Allen Fligor 111 13:12 142308 1:11:08 1:03:44 0:05:50 3.374 kn 6.0

NBC 4 - 1 Fleet - 9/27/2014 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:39, Distance: 4, Course: L1, Wind dir: N
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Breakaway Tripp 37 31779 David Otterbein 84 14:39 154355 1:04:55 0:59:19 0:00:00 3.697 kn 1.0
2 Moonshine Olson30 30428 Allen Fligor 111 14:39 154748 1:08:48 1:01:24 0:02:05 3.488 kn 2.0
3 Vixen J92 91 Mike Aielo 114 14:39 154952 1:10:52 1:03:16 0:03:57 3.387 kn 3.0
4 Surprise First 10 R 026 Andrew Sexton 96 14:39 154841 1:09:41 1:03:17 0:03:58 3.444 kn 4.0
5 Madly Mad Hatter J97 46 Dwyer 111 14:39 155049 1:11:49 1:04:25 0:05:06 3.342 kn 5.0
6 Hee Soo C&C 36 93139 Eric Baumes 96 14:39 155056 1:11:56 1:05:32 0:06:13 3.336 kn 6.0

KSC R1 - 2 Fleet - 5/31

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:10:00, Distance: 5.84, Course: N23, Wind dir: n-NNE, Ave wind: 20-25
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Knot PHRFect J30 5 Sharon Herring 141 11:10:00 12:26:08 1:16:08 1:02:25 0:00:00 4.602 kn 1.0
2 Boys Dream III Laser 28 63474 John Stephenson 138 11:10:00 12:33:00 1:23:00 1:09:34 0:07:10 4.222 kn 2.0

KSC R2 - 2 Fleet - 5/31

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:20, Distance: 4.61, Course: XN-18, Wind dir: N-NNE, Ave wind: 20-25
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Boys Dream III Laser 28 63474 John Stephenson 138 13:20 14:14:34 0:54:34 0:43:58 0:00:00 5.069 kn 1.0
2 Knot PHRFect J30 5 Sharon Herring 141 13:20 14:18:17 0:58:17 0:47:27 0:03:29 4.746 kn 2.0

KSC R3 - 2 Fleet - 5/31

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:00, Distance: 4.61, Course: XN-18, Wind dir: N- NNE, Ave wind: 20-25
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Knot PHRFect J30 5 Sharon Herring 141 15:00 15:57:47 0:57:47 0:46:57 0:00:00 4.787 kn 1.0
2 Boys Dream III Laser 28 63474 John Stephenson 138 15:00 16:00:11 1:00:11 0:49:35 0:02:38 4.596 kn 2.0

CYC R1 - 2 Fleet - 6/7

Fleet 3 did not finish within the (2 hr) time limit.

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1.19.00, Distance: 3.4, Course: w4, Wind dir: N- NNE, Ave wind: 5
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Knot PHRFect J30 5 Sharon Herring 141 1.19.00 3.16.56 1.57.56 1.49.57 0.00.00 1.73 kn 1.0

HCYC R1 - 2 Fleet - 6/21

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 12.35.00, Distance: 2.0
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Freya Tartan 31468 Guy May 159 12.35.00 13.22.07 0.47.07 0.41.49 0.00.00 2.547 kn 1.0
2 J-Ale Time J80 673 Evan Wellens 129 12.35.00 13.21.36 0.46.36 0.42.18 0.00.29 2.575 kn 2.0
3 Zoom Tartan 22615 Charles Bieant 129 12.35.00 13.22.20 0.47.20 0.43.02 0.01.13 2.535 kn 3.0
4 Mayhem Frers 18 Mark May 129 12.35.00 13.22.55 0.47.55 0.43.37 0.01.48 2.504 kn 4.0

SYC R1 - 2 Fleet - 9/6/2014 at 1105

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 11:11:00, Distance: 5.6, Course: 79, Wind dir: S, Ave wind: 10
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Freya Tartan 31468 Guy May 159 11:11:00 12:15:05 1:04:05 0:49:15 0:00:00 5.243 kn 1.0
2 Mayhem Frers 18 Mark May 129 11:11:00 12:17:50 1:06:50 0:54:48 0:05:33 5.027 kn 2.0
3 Knot PHRFect J30 5 Sharon Herring 141 11:11:00 12:19:03 1:08:03 0:54:53 0:05:39 4.938 kn 3.0
4 J-Ale Time J80 673 Evan Wellens 129 11:11:00 12:18:45 1:07:45 0:55:43 0:06:28 4.959 kn 4.0
5 Zoom Tartan 22615 Charles Bieant 129 11:11:00 12:22:25 1:11:25 0:59:23 0:10:08 4.705 kn 5.0

SYC R2 - 2 Fleet - 9/6/2014 at n/a

Fleet 2 did not finish withitn the (2 hr) time limit.

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 13:02:00, Distance: 8.5, Course: 71, Ave wind: 7
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
  Freya Tartan 31468 Guy May 159 13:02:00   0:00:00        
  Knot PHRFect J30 5 Sharon Herring 141 13:02:00   0:00:00        
  Mayhem Frers 18 Mark May 129 13:02:00   0:00:00        
  J-Ale Time J80 673 Evan Wellens 129 13:02:00   0:00:00        

SYC R3 - 2 Fleet - 9/6/2014 at 1035

Fleet 4 did not finish within the (2 hr) time limit.

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 10:42:00, Distance: 8.3, Course: 93, Ave wind: 7
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Freya Tartan 31468 Guy May 159 10:42:00 12:25:38 1:43:38 1:21:38 0:00:00 4.805 kn 1.0
2 J-Ale Time J80 673 Evan Wellens 129 10:42:00 12:25:21 1:43:21 1:25:30 0:03:52 4.819 kn 2.0
3 Knot PHRFect J30 5 Sharon Herring 141 10:42:00 12:28:00 1:46:00 1:26:30 0:04:51 4.698 kn 3.0
4 Mayhem Frers 18 Mark May 129 10:42:00 12:27:35 1:45:35 1:27:44 0:06:06 4.717 kn 4.0
5 Zoom Tartan 22615 Charles Bieant 129 10:42:00 12:28:32 1:46:32 1:28:41 0:07:03 4.675 kn 5.0

SYC R4 - 2 Fleet - 9/6/2014 at n/a

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 13:33:00, Distance: 3.8, Course: 93 shortened to "G", Ave wind: 7
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Freya Tartan 31468 Guy May 159 13:33:00 15:00:25 1:27:25 1:17:21 0:00:00 2.608 kn 1.0
2 Mayhem Frers 18 Mark May 129 13:33:00 15:04:03 1:31:03 1:22:53 0:05:32 2.504 kn 2.0
3 Knot PHRFect J30 5 Sharon Herring 141 13:33:00 15:10:01 1:37:01 1:28:05 0:10:44 2.35 kn 3.0
4 J-Ale Time J80 673 Evan Wellens 129 13:33:00 15:09:52 1:36:52 1:28:42 0:11:21 2.354 kn 4.0
5 Zoom Tartan 22615 Charles Bieant 129 13:33:00 15:10:47 1:37:47 1:29:37 0:12:16 2.332 kn 5.0

MYC R1 - 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 11:22.00, Distance: 5.21
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Freya Tartan 31468 Guy May 159 11:22.00 12:31:55 1:09:55 0:56:07 0:00:00 4.471 kn 1.0
2 J-Ale Time J80 673 Evan Wellens 129 11:22.00 12:30:39 1:08:39 0:57:27 0:01:20 4.554 kn 2.0
3 Mayhem Frers 18 Mark May 129 11:22.00 12:32:32 1:10:32 0:59:20 0:03:13 4.432 kn 3.0
4 Knot PHRFect J30 5 Sharon Herring 141 11:22.00 12:34:21 1:12:21 1:00:06 0:04:00 4.321 kn 4.0
5 Zoom Tartan 22615 Charles Bieant 129 11:22.00 12:39:49 1:17:49 1:06:37 0:10:30 4.017 kn 5.0
6 Race Riot Yamaha 33 65 Morris Azar 153 11:22.00 12:46:28 1:24:28 1:11:11 0:15:04 3.701 kn 6.0

MYC R2 - 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 13:06.00, Distance: 5.21
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Freya Tartan 31468 Guy May 159 13:06.00 13:59:27 0:53:27 0:39:39 0:00:00 5.848 kn 1.0
2 Mayhem Frers 18 Mark May 129 13:06.00 13:59:00 0:53:00 0:41:48 0:02:09 5.898 kn 2.0
3 Knot PHRFect J30 5 Sharon Herring 141 13:06.00 14:00:42 0:54:42 0:42:27 0:02:49 5.715 kn 3.0
4 J-Ale Time J80 673 Evan Wellens 129 13:06.00 14:00:34 0:54:34 0:43:22 0:03:43 5.729 kn 4.0
5 Zoom Tartan 22615 Charles Bieant 129 13:06.00 14:01:45 0:55:45 0:44:33 0:04:54 5.607 kn 5.0
6 Race Riot Yamaha 33 65 Morris Azar 153 13:06.00 14:10:12 1:04:12 0:50:55 0:11:16 4.869 kn 6.0

MYC R3 - 2 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 14:27.00, Distance: 4.17
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Freya Tartan 31468 Guy May 159 14:27.00 15:12:21 0:45:21 0:34:18 0:00:00 5.517 kn 1.0
2 Knot PHRFect J30 5 Sharon Herring 141 14:27.00 15:14:29 0:47:29 0:37:41 0:03:23 5.269 kn 2.0
3 J-Ale Time J80 673 Evan Wellens 129 14:27.00 15:18:03 0:51:03 0:42:05 0:07:47 4.901 kn 3.0
4 Zoom Tartan 22615 Charles Bieant 129 14:27.00 15:18:52 0:51:52 0:42:54 0:08:36 4.824 kn 4.0
5 Mayhem Frers 18 Mark May 129 14:27.00 15:21:10 0:54:10 0:45:12 0:10:54 4.619 kn 5.0

NBC 1 - 2 Fleet - 9/27/2014 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:11, Distance: 4.1, Course: L1, Wind dir: N
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Freya Tartan 31468 Guy May 159 11:11 120319 0:52:19 0:41:27 0:00:00 4.702 kn 1.0
2 Mayhem Frers 18 Mark May 129 11:11 120241 0:51:41 0:42:52 0:01:25 4.76 kn 2.0
3 J-Ale Time J80 673 Evan Wellens 129 11:11 120343 0:52:43 0:43:54 0:02:27 4.666 kn 3.0
4 Knot PHRFect J30 5 Sharon Herring 141 11:11 120547 0:54:47 0:45:09 0:03:42 4.49 kn 4.0
5 Zoom Tartan 22615 Charles Bieant 129     DNF       8.0

NBC 2 - 2 Fleet - 9/27/2014 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:20:01, Distance: 4, Course: L1, Wind dir: N
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Freya Tartan 31468 Guy May 159 12:20:01 131735 0:57:34 0:46:58 0:00:00 4.169 kn 1.0
2 J-Ale Time J80 673 Evan Wellens 129 12:20:01 131540 0:55:39 0:47:03 0:00:05 4.313 kn 2.0
3 Mayhem Frers 18 Mark May 129 12:20:01 131849 0:58:48 0:50:12 0:03:14 4.082 kn 3.0
4 Knot PHRFect J30 5 Sharon Herring 141 12:20:01 132324 1:03:23 0:53:59 0:07:01 3.786 kn 4.0
5 Zoom Tartan 22615 Charles Bieant 129 12:20:01 132614 1:06:13 0:57:37 0:10:39 3.624 kn 5.0

NBC 3 - 2 Fleet - 9/27/2014 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:38, Distance: 4, Course: L1, Wind dir: N
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 J-Ale Time J80 673 Evan Wellens 129 13:38 144335 1:05:35 0:56:59 0:00:00 3.659 kn 1.0
2 Mayhem Frers 18 Mark May 129 13:38 144558 1:07:58 0:59:22 0:02:23 3.531 kn 2.0
3 Freya Tartan 31468 Guy May 159 13:38 144948 1:11:48 1:01:12 0:04:13 3.343 kn 3.0
4 Knot PHRFect J30 5 Sharon Herring 141 13:38 145634 1:18:34 1:09:10 0:12:11 3.055 kn 4.0
5 Zoom Tartan 22615 Charles Bieant 129 13:38 150722 1:29:22 1:20:46 0:23:47 2.686 kn 5.0

NBC 4 - 2 Fleet - 9/27/2014 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:13, Distance: 4, Course: L1, Wind dir: N
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Mayhem Frers 18 Mark May 129 15:13 164707 1:34:07 1:25:31 0:00:00 2.55 kn 1.0
2 Freya Tartan 31468 Guy May 159     DNF       8.0
2 Knot PHRFect J30 5 Sharon Herring 141     DNF       8.0
2 J-Ale Time J80 673 Evan Wellens 129     DNF       8.0
2 Zoom Tartan 22615 Charles Bieant 129     DNF       8.0

KSC R1 - 3 Fleet - 5/31

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:15:00, Distance: 5.84, Course: N23, Wind dir: N-NNE, Ave wind: 20-25
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Innovator Merit25 723 Terry Baldwin 174 11:15:00 12:29:58 1:14:58 0:58:02 0:00:00 4.674 kn 1.0
2 Sterling Lindenberg24 2 Todd Diffee 168 11:15:00 12:29:37 1:14:37 0:58:16 0:00:14 4.696 kn 2.0
3 Elan C&CRW 14070 Barry Medenbach 207 11:15:00 12:34:28 1:19:28 0:59:19 0:01:17 4.409 kn 3.0
4 In$atiable Merit25 32905 George Minervini 174 11:15:00 12:31:28 1:16:28 0:59:32 0:01:30 4.582 kn 4.0
5 Skeleton Crew Merit25 779 David Wightman 174 11:15:00 12:32:02 1:17:02 1:00:06 0:02:04 4.549 kn 5.0
6 Gusto Pearson 26 41496 Jessica Fitzgerald 219 11:15   DNF       12.0

KSC R2 - 3 Fleet - 5/31

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:20, Distance: 4.61, Course: XN-18, Wind dir: n-NNE, Ave wind: 20-25
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Sterling Lindenberg24 2 Todd Diffee 168 13:20 14:19:54 0:59:54 0:47:00 0:00:00 4.618 kn 1.0
2 Innovator Merit25 723 Terry Baldwin 174 13:20 14:20:48 1:00:48 0:47:26 0:00:26 4.549 kn 2.0
3 Elan C&CRW 14070 Barry Medenbach 207 13:20 14:26:32 1:06:32 0:50:38 0:03:38 4.157 kn 3.0
4 Skeleton Crew Merit25 779 David Wightman 174 13:20 14:24:30 1:04:30 0:51:08 0:04:08 4.288 kn 4.0
5 In$atiable Merit25 32905 George Minervini 174 13:20 14:28:37 1:08:37 0:55:15 0:08:15 4.031 kn 5.0
6 Gusto Pearson 26 41496 Jessica Fitzgerald 219 13:20   DNS       12.0

KSC R3 - 3 Fleet - 5/31

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:05, Distance: 4.61, Course: xn-18, Wind dir: N-NNE, Ave wind: 20-25
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Sterling Lindenberg24 2 Todd Diffee 168 15:05 15:59:00 0:54:00 0:41:06 0:00:00 5.122 kn 1.0
2 Innovator Merit25 723 Terry Baldwin 174 15:05 16:00:04 0:55:04 0:41:42 0:00:36 5.023 kn 2.0
3 Skeleton Crew Merit25 779 David Wightman 174 15:05 16:03:08 0:58:08 0:44:46 0:03:40 4.758 kn 3.0
4 Elan C&CRW 14070 Barry Medenbach 207 15:05 16:05:59 1:00:59 0:45:05 0:03:59 4.536 kn 4.0
5 In$atiable Merit25 32905 George Minervini 174 15:05 16:05:17 1:00:17 0:46:55 0:05:49 4.588 kn 5.0
6 Gusto Pearson 26 41496 Jessica Fitzgerald 219 15:05   DNS       12.0

CYC R1 - 3 Fleet - 6/7

Fleet 3 did not finish within the (2 hr) time limit.

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1.24.00, Distance: 3.4, Course: w4, Wind dir: N-NNE, Ave wind: 5
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Place Points

HCYC R1 - 3 Fleet - 6/21

Start: 3, Finishes: Finish time, Time: 12.40.00, Distance: 2.00
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Dragon Lady Wavelength 24 72 Halama 165 12.40.00 13.23.39 0.43.39 0.38.09 0.00.00 2.749 kn 1.0
2 Innovator Merit25 723 Terry Baldwin 174 12.40.00 13.24.11 0.44.11 0.38.23 0.00.14 2.716 kn 2.0
3 Sterling Lindenberg24 2 Todd Diffee 168 12.40.00 13.25.20 0.45.20 0.39.44 0.01.35 2.647 kn 3.0
4 Gusto Pearson 26 41496 Jessica Fitzgerald 219 12.40.00 13.27.31 0.47.31 0.40.13 0.02.04 2.525 kn 4.0
5 Tramontana J24 3550 Predrag Knezevic 177 12.40.00 13.26.48 0.46.48 0.40.54 0.02.45 2.564 kn 5.0
6 Jurassic Dragon J22 918 Andreas Biedermann 183 12.40.00 13.27.57 0.47.57 0.41.51 0.03.42 2.503 kn 6.0

SYC R1 - 3 Fleet - 9/6/2014 at 1105

Start: 3, Finishes: Finish time, Time: 11:17:00, Distance: 5.6, Course: 79, Ave wind: 10
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Sterling Lindenberg24 2 Todd Diffee 168 11:17:00 12:23:39 1:06:39 0:50:58 0:00:00 5.041 kn 1.0
2 Innovator Merit25 723 Terry Baldwin 174 11:17:00 12:26:56 1:09:56 0:53:42 0:02:43 4.805 kn 2.0
3 Gusto Pearson 26 41496 Jessica Fitzgerald 219 11:17:00 12:31:38 1:14:38 0:54:12 0:03:13 4.502 kn 3.0
4 Dragon Lady Wavelength 24 72 Halama 165 11:17:00 12:33:23 1:16:23 1:00:59 0:10:01 4.399 kn 4.0
5 Tramontana J24 3550 Predrag Knezevic 177 11:17:00 12:34:45 1:17:45 1:01:14 0:10:16 4.322 kn 5.0

SYC R2 - 3 Fleet - 9/6/2014 at n/a

Fleet 2 did not finish withitn the (2 hr) time limit.

Start: 3, Finishes: Finish time, Time: 13:15:00, Distance: 8.5, Course: 71, Ave wind: 7
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Sterling Lindenberg24 2 Todd Diffee 168 13:15:00 15:08:24 1:53:24 1:29:36 0:00:00 4.497 kn 1.0
2 Innovator Merit25 723 Terry Baldwin 174 13:15:00 15:33:15 2:18:15 1:53:36 0:24:00 3.689 kn 2.0
3 Gusto Pearson 26 41496 Jessica Fitzgerald 219 13:15:00 15:39:59 2:24:59 1:53:58 0:24:21 3.518 kn 3.0
4 Dragon Lady Wavelength 24 72 Halama 165 13:15:00 15:34:45 2:19:45 1:56:23 0:26:46 3.649 kn 4.0
5 Tramontana J24 3550 Predrag Knezevic 177     DNF       12.0

SYC R3 - 3 Fleet - 9/6/2014 at 1035

Fleet 4 did not finish within the (2 hr) time limit.

Start: 3, Finishes: Finish time, Time: 10:49:00, Distance: 8.3, Course: 93, Ave wind: 7
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Sterling Lindenberg24 2 Todd Diffee 168 10:49:00 12:30:31 1:41:31 1:18:17 0:00:00 4.906 kn 1.0
2 Innovator Merit25 723 Terry Baldwin 174 10:49:00 12:38:10 1:49:10 1:25:06 0:06:49 4.562 kn 2.0
3 Dragon Lady Wavelength 24 72 Halama 165 10:49:00 12:45:07 1:56:07 1:33:18 0:15:01 4.289 kn 3.0
4 Gusto Pearson 26 41496 Jessica Fitzgerald 219 10:49:00 12:53:52 2:04:52 1:34:34 0:16:18 3.988 kn 4.0

SYC R4 - 3 Fleet - 9/6/2014 at n/a

Start: 3, Finishes: Finish time, Time: 13:41:00, Distance: 3.8, Course: 93 shortened to "G", Ave wind: 7
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Sterling Lindenberg24 2 Todd Diffee 168 13:41:00 15:18:29 1:37:29 1:26:51 0:00:00 2.339 kn 1.0
2 Innovator Merit25 723 Terry Baldwin 174 13:41:00 15:22:33 1:41:33 1:30:32 0:03:41 2.245 kn 2.0
3 Dragon Lady Wavelength 24 72 Halama 165 13:41:00 15:22:36 1:41:36 1:31:09 0:04:18 2.244 kn 3.0
4 Gusto Pearson 26 41496 Jessica Fitzgerald 219     DNF       12.0

MYC R1 - 3 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 11:27.00, Distance: 5.21
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Innovator Merit25 723 Terry Baldwin 174 11:27.00 12:34:54 1:07:54 0:52:47 0:00:00 4.604 kn 1.0
2 Sterling Lindenberg24 2 Todd Diffee 168 11:27.00 12:35:01 1:08:01 0:53:26 0:00:38 4.596 kn 2.0
3 Gusto Pearson 26 41496 Jessica Fitzgerald 219 11:27.00 12:43:13 1:16:13 0:57:12 0:04:25 4.101 kn 3.0
4 Dragon Lady Wavelength 24 72 Halama 165 11:27.00 12:39:10 1:12:10 0:57:50 0:05:03 4.332 kn 4.0

MYC R2 - 3 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 13:11.00, Distance: 5.21
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Sterling Lindenberg24 2 Todd Diffee 168 13:11.00 14:03:57 0:52:57 0:38:22 0:00:00 5.904 kn 1.0
2 Innovator Merit25 723 Terry Baldwin 174 13:11.00 14:05:39 0:54:39 0:39:32 0:01:11 5.72 kn 2.0
3 Gusto Pearson 26 41496 Jessica Fitzgerald 219 13:11.00 14:14:59 1:03:59 0:44:58 0:06:36 4.886 kn 3.0
4 Dragon Lady Wavelength 24 72 Halama 165 13:11.00 14:14:27 1:03:27 0:49:07 0:10:46 4.927 kn 4.0

MYC R3 - 3 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 14:32.00, Distance: 4.17
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Sterling Lindenberg24 2 Todd Diffee 168 14:32.00 15:20:03 0:48:03 0:36:22 0:00:00 5.207 kn 1.0
2 Innovator Merit25 723 Terry Baldwin 174 14:32.00 15:21:40 0:49:40 0:37:34 0:01:12 5.038 kn 2.0
3 Gusto Pearson 26 41496 Jessica Fitzgerald 219 14:32.00 15:27:27 0:55:27 0:40:14 0:03:51 4.512 kn 3.0

NBC 1 - 3 Fleet - 9/27/2014 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:17, Distance: 4.1, Course: L1
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Gusto Pearson 26 41496 Jessica Fitzgerald 219 11:17 121334 0:56:34 0:41:36 0:00:00 4.349 kn 1.0
2 Innovator Merit25 723 Terry Baldwin 174 11:17 121112 0:54:12 0:42:19 0:00:42 4.539 kn 2.0
3 Sterling Lindenberg24 2 Todd Diffee 168 11:17 121052 0:53:52 0:42:23 0:00:47 4.567 kn 3.0
4 Dragon Lady Wavelength 24 72 Halama 165 11:17 121141 0:54:41 0:43:25 0:01:48 4.499 kn 4.0
5 Tramontana J24 3550 Predrag Knezevic 177 11:17 121349 0:56:49 0:44:43 0:03:07 4.33 kn 5.0

NBC 2 - 3 Fleet - 9/27/2014 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:30, Distance: 4, Course: L1
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Gusto Pearson 26 41496 Jessica Fitzgerald 219 12:30 133935 1:09:35 0:54:59 0:00:00 3.449 kn 1.0
2 Dragon Lady Wavelength 24 72 Halama 165 12:30 133609 1:06:09 0:55:09 0:00:10 3.628 kn 2.0
3 Innovator Merit25 723 Terry Baldwin 174 12:30 133759 1:07:59 0:56:23 0:01:24 3.53 kn 3.0
4 Sterling Lindenberg24 2 Todd Diffee 168 12:30 133800 1:08:00 0:56:48 0:01:49 3.529 kn 4.0
5 Tramontana J24 3550 Predrag Knezevic 177 12:30 133929 1:09:29 0:57:41 0:02:42 3.454 kn 5.0

NBC 3 - 3 Fleet - 9/27/2014 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:50, Distance: 4, Course: L1
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Dragon Lady Wavelength 24 72 Halama 165 13:50 150443 1:14:43 1:03:43 0:00:00 3.212 kn 1.0
2 Gusto Pearson 26 41496 Jessica Fitzgerald 219 13:50 151239 1:22:39 1:08:03 0:04:20 2.904 kn 2.0
3 Sterling Lindenberg24 2 Todd Diffee 168 13:50 151448 1:24:48 1:13:36 0:09:53 2.83 kn 3.0
4 Tramontana J24 3550 Predrag Knezevic 177 13:50 151602 1:26:02 1:14:14 0:10:31 2.79 kn 4.0
5 Innovator Merit25 723 Terry Baldwin 174 13:50 151757 1:27:57 1:16:21 0:12:38 2.729 kn 5.0

NBC 4 - 3 Fleet - 9/27/2014 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:23, Distance: 4, Course: L1
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Place Points

KSC R1 - 4 Fleet - 5/31

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:20:00, Distance: 5.84, Course: N23, Wind dir: N-NNE, Ave wind: 20-25
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Eres Tu Pearson 26 1071 Tom Burt 219 11:20:00 12:45:26 1:25:26 1:04:07 0:00:00 4.101 kn 1.0
2 Taffy Girl C&C 21197 Jody Sterling 216 11:20:00 12:48:12 1:28:12 1:07:11 0:03:04 3.973 kn 2.0
3 Peacemaker-jam Merit25 451 Glen Baker 174 11:20:00 12:44:50 1:24:50 1:07:54 0:03:47 4.13 kn 3.0
4 Knot Fast catalina TR27 587 Eberhart 213 11:20:00 12:48:54 1:28:54 1:08:10 0:04:03 3.942 kn 4.0
5 Eileen II Dufour 305   John Ryan 192 11:20:00 12:49:42 1:29:42 1:11:01 0:06:54 3.906 kn 5.0

KSC R2 - 4 Fleet - 5/31

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13:30, Distance: 4.61, Course: XN-18, Wind dir: N-NNE, Ave wind: 20-25
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Peacemaker-jam Merit25 451 Glen Baker 174 13:30 14:31:32 1:01:32 0:48:10 0:00:00 4.495 kn 1.0
2 Knot Fast catalina TR27 587 Eberhart 213 13:30 14:35:34 1:05:34 0:49:12 0:01:02 4.219 kn 2.0
3 Eres Tu Pearson 26 1071 Tom Burt 219 13:30 14:36:41 1:06:41 0:49:51 0:01:42 4.148 kn 3.0
4 Taffy Girl C&C 21197 Jody Sterling 216 13:30 14:37:08 1:07:08 0:50:32 0:02:22 4.12 kn 4.0
5 Eileen II Dufour 305   John Ryan 192 13:30 14:37:50 1:07:50 0:53:05 0:04:55 4.078 kn 5.0

KSC R3 - 4 Fleet - 5/31

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:10, Distance: 4.61, Course: XN-18, Wind dir: N-NNE, Ave wind: 20-25
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Eres Tu Pearson 26 1071 Tom Burt 219 15:10 16:13:05 1:03:05 0:46:15 0:00:00 4.385 kn 1.0
2 Peacemaker-jam Merit25 451 Glen Baker 174 15:10 16:11:30 1:01:30 0:48:08 0:01:52 4.498 kn 2.0
3 Knot Fast catalina TR27 587 Eberhart 213 15:10 16:16:52 1:06:52 0:50:30 0:04:15 4.137 kn 3.0
4 Taffy Girl C&C 21197 Jody Sterling 216 15:10 16:17:44 1:07:44 0:51:08 0:04:53 4.084 kn 4.0
5 Eileen II Dufour 305   John Ryan 192 15:10 16:17:08 1:07:08 0:52:23 0:06:07 4.12 kn 5.0

CYC R1 - 4 Fleet - 6/7

Fleet 3 did not finish within the (2 hr) time limit.

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1.29.00, Distance: 1.7, Course: w2, Wind dir: N-NE, Ave wind: 5
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Pentimento Tartan 31 50539 Millstein 177 1.29.00 2.55.45 1.26.45 1.21.44 0.00.00 1.176 kn 1.0
2 Blue Chip capri 22 427 Lewis 225 1.29.00 3.06.52 1.37.52 1.31.30 0.09.45 1.042 kn 2.0
3 transformation Ericson 32-2 204 Mitts 195     DNF       24.0
3 Knot Fast catalina TR27 587 Eberhart 213 1.29.00   DNF       24.0
3 Eileen II Dufour 305   John Ryan 192     DNF       24.0

HCYC R1 - 4 Fleet - 6/21

Start: 4, Finishes: Finish time, Time: 12.45.00, Distance: 2.00
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Knot Fast catalina TR27 587 Eberhart 213 12.45.00 13.30.26 0.45.26 0.38.20 0.00.00 2.641 kn 1.0
2 transformation Ericson 32-2 204 Mitts 195 12.45.00 13.30.24 0.45.24 0.38.54 0.00.34 2.643 kn 2.0
3 Pentimento Tartan 31 50539 Millstein 177 12.45.00 13.42.29 0.57.29 0.51.35 0.13.15 2.088 kn 3.0
4 Three Sheets Catalina 350 111 Richard Thabit 171     DNF       24.0
4 It's About Time Beneteau 361 Marc Goldzweig 174     DNF       24.0

SYC R1 - 4 Fleet - 9/6/2014 at 1105

Start: 4, Finishes: Finish time, Time: 11:23:00, Distance: 5.6, Course: 79, Ave wind: 10
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 transformation Ericson 32-2 204 Mitts 195 11:23:00 12:40:46 1:17:46 0:59:34 0:00:00 4.321 kn 1.0
2 Knot Fast catalina TR27 587 Eberhart 213 11:23:00 12:43:12 1:20:12 1:00:19 0:00:45 4.19 kn 2.0
3 Pentimento Tartan 31 50539 Millstein 177 11:23:00 12:40:22 1:17:22 1:00:51 0:01:17 4.343 kn 3.0
4 Madame Baud C&C27 586 Henry Galler 183 11:23:00 12:41:16 1:18:16 1:01:11 0:01:37 4.293 kn 4.0
5 Jurassis Dragon J22 - non-spinnaker 918 Kurt Biedermann 183 11:23:00 12:41:36 1:18:36 1:01:31 0:01:57 4.275 kn 5.0
6 Oomph J100 127 David Gilliatt 90 11:23:00 12:35:30 1:12:30 1:04:06 0:04:32 4.634 kn 6.0
7 Icarus   100 James Ligata 159 11:23:00 12:42:47 1:19:47 1:04:57 0:05:23 4.211 kn 7.0

SYC R2 - 4 Fleet - 9/6/2014 at n/a

Fleet 2 did not finish withitn the (2 hr) time limit.

Start: 4, Finishes: Finish time, Time: 13:22:00, Distance: 6.5, Course: 71 shortened to #11, Ave wind: 7
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 transformation Ericson 32-2 204 Mitts 195 13:22:00 15:08:24 1:46:24 1:25:17 0:00:00 3.665 kn 1.0
2 Jurassis Dragon J22 - non-spinnaker 918 Kurt Biedermann 183 13:22:00 15:07:12 1:45:12 1:25:23 0:00:06 3.707 kn 2.0
3 Madame Baud C&C27 586 Henry Galler 183 13:22:00 15:09:19 1:47:19 1:27:30 0:02:13 3.634 kn 3.0
4 Pentimento Tartan 31 50539 Millstein 177 13:22:00 15:09:25 1:47:25 1:28:15 0:02:58 3.631 kn 4.0
5 Icarus   100 James Ligata 159 13:22:00 15:08:19 1:46:19 1:29:06 0:03:49 3.668 kn 5.0
6 Knot Fast catalina TR27 587 Eberhart 213     DNF       24.0
6 Oomph J100 127 David Gilliatt 90     DNF       24.0

SYC R3 - 4 Fleet - 9/6/2014 at 1035

Fleet 4 did not finish within the (2 hr) time limit.

Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Place Points

SYC R4 - 4 Fleet - 9/6/2014 at n/a

Start: 4, Finishes: Finish time, Time: 13:52:00, Distance: 3.4, Course: 90 shortened to "X", Ave wind: 7
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 transformation Ericson 32-2 204 Mitts 195 13:52:00 14:57:00 1:05:00 0:53:57 0:00:00 3.138 kn 1.0
2 Knot Fast catalina TR27 587 Eberhart 213 13:52:00 15:04:00 1:12:00 0:59:56 0:05:59 2.833 kn 2.0
3 Pentimento Tartan 31 50539 Millstein 177 13:52:00 15:02:00 1:10:00 0:59:58 0:06:01 2.914 kn 3.0
4 Jurassis Dragon J22 - non-spinnaker 918 Kurt Biedermann 183 13:52:00 15:06:00 1:14:00 1:03:38 0:09:41 2.757 kn 4.0
5 Icarus   100 James Ligata 159 13:52:00 15:07:00 1:15:00 1:05:59 0:12:02 2.72 kn 5.0

MYC R1 - 4 Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 11:32.00, Distance: 4.17
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Jazz J28 289 Conway 192 11:32.00 12:31:28 0:59:28 0:46:07 0:00:00 4.207 kn 1.0
2 transformation Ericson 32-2 204 Mitts 195 11:32.00 12:32:20 1:00:20 0:46:47 0:00:39 4.147 kn 2.0
3 A-Train Albin Cumulus 208 Bert Rechtschaffer 198 11:32.00 12:33:13 1:01:13 0:47:27 0:01:20 4.087 kn 3.0
4 Telepathy Beneteau 285 139 Royce Ruggles 198 11:32.00 12:34:20 1:02:20 0:48:34 0:02:27 4.014 kn 4.0
5 Pentimento Tartan 31 50539 Millstein 177 11:32.00 12:32:53 1:00:53 0:48:35 0:02:28 4.109 kn 5.0
6 Knot Fast catalina TR27 587 Eberhart 213 11:32.00 12:35:50 1:03:50 0:49:02 0:02:54 3.92 kn 6.0
7 Anne M Alerion 401 Walter Moser 162 11:32.00 12:32:42 1:00:42 0:49:26 0:03:19 4.122 kn 7.0
8 Jurassis Dragon J22 - non-spinnaker 918 Kurt Biedermann 183 11:32.00 12:35.35 1:03:00 0:50:17 0:04:10 3.971 kn 8.0
9 DreamChaser Hunter 35.5 717 Bob Tamagny 159 11:32.00 12:33:23 1:01:23 0:50:20 0:04:13 4.076 kn 9.0
10 Madame Baud C&C27 586 Henry Galler 183 11:32.00 12:35:30 1:03:30 0:50:47 0:04:40 3.94 kn 10.0

MYC R2 - 4 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 13:16.00, Distance: 3.1
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Jazz J28 289 Conway 192 13:16.00 13:44:43 0:28:43 0:18:48 0:00:00 6.477 kn 1.0
2 Jurassis Dragon J22 - non-spinnaker 918 Kurt Biedermann 183 13:16.00 13:46:50 0:30:50 0:21:23 0:02:35 6.032 kn 2.0
3 transformation Ericson 32-2 204 Mitts 195 13:16.00 13:47:29 0:31:29 0:21:25 0:02:37 5.908 kn 3.0
4 Knot Fast catalina TR27 587 Eberhart 213 13:16.00 13:48:26 0:32:26 0:21:26 0:02:38 5.735 kn 4.0
5 DreamChaser Hunter 35.5 717 Bob Tamagny 159 13:16.00 13:45:40 0:29:40 0:21:27 0:02:39 6.27 kn 5.0
6 Anne M Alerion 401 Walter Moser 162 13:16.00 13:45:50 0:29:50 0:21:28 0:02:40 6.235 kn 6.0
7 Pentimento Tartan 31 50539 Millstein 177 13:16.00 13:48:16 0:32:16 0:23:07 0:04:19 5.764 kn 7.0
8 Telepathy Beneteau 285 139 Royce Ruggles 198 13:16.00 13:50.24 0:34:00 0:23:46 0:04:58 5.471 kn 8.0
9 A-Train Albin Cumulus 208 Bert Rechtschaffer 198 13:16.00 13:50:24 0:34:24 0:24:10 0:05:22 5.407 kn 9.0
10 Madame Baud C&C27 586 Henry Galler 183 13:16.00 13:51:36 0:35:36 0:26:09 0:07:21 5.225 kn 10.0

MYC R3 - 4 Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 14:37.00, Distance: 4.17
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Jazz J28 289 Conway 192 14:37.00 15:24:08 0:47:08 0:33:47 0:00:00 5.308 kn 1.0
2 A-Train Albin Cumulus 208 Bert Rechtschaffer 198 14:37.00 15:29:00 0:52:00 0:38:14 0:04:27 4.812 kn 2.0
3 Anne M Alerion 401 Walter Moser 162 14:37.00 15:26:40 0:49:40 0:38:24 0:04:37 5.038 kn 3.0
4 Pentimento Tartan 31 50539 Millstein 177 14:37.00 15:28:43 0:51:43 0:39:25 0:05:38 4.838 kn 4.0
5 transformation Ericson 32-2 204 Mitts 195 14:37.00 15:30:07 0:53:07 0:39:34 0:05:46 4.71 kn 5.0
6 DreamChaser Hunter 35.5 717 Bob Tamagny 159 14:37.00 15:31:14 0:54:14 0:43:11 0:09:24 4.613 kn 6.0
7 Knot Fast catalina TR27 587 Eberhart 213 14:37.00 15:35:40 0:58:40 0:43:52 0:10:04 4.265 kn 7.0

NBC 1 - 4 Fleet - 9/27/2014 at 11:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:23, Distance: 4.1, Course: L1
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 transformation Ericson 32-2 204 Mitts 195 11:23 121947 0:56:47 0:43:28 0:00:00 4.332 kn 1.0
2 Knot Fast catalina TR27 587 Eberhart 213 11:23 122314 1:00:14 0:45:41 0:02:13 4.084 kn 2.0
3 Pentimento Tartan 31 50539 Millstein 177 11:23 122106 0:58:06 0:46:00 0:02:33 4.234 kn 3.0
4 Race Riot JAM   65 Azar 153 11:23 121945 0:56:45 0:46:18 0:02:50 4.335 kn 4.0
5 Encore C&C 30 570 Michael 189 11:23 122320 1:00:20 0:47:25 0:03:58 4.077 kn 5.0
6 Jurassis Dragon J22 - non-spinnaker 918 Kurt Biedermann 183 11:23 122326 1:00:26 0:47:56 0:04:28 4.071 kn 6.0
7 Wildfire Trip 37 Holby 41307 Yannelli 90 11:23 121937 0:56:37 0:50:28 0:07:00 4.345 kn 7.0
8 St. Michael   18 Mulhare 153 11:23 122633 1:03:33 0:53:06 0:09:38 3.871 kn 8.0

NBC 2 - 4 Fleet - 9/27/2014 at 11:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12:26, Distance: 4, Course: L1
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Wildfire Trip 37 Holby 41307 Yannelli 90 12:26 135850 1:32:50 1:26:50 0:00:00 2.585 kn 1.0
2 Encore C&C 30 570 Michael 189 12:26 140707 1:41:07 1:28:31 0:01:41 2.373 kn 2.0
3 transformation Ericson 32-2 204 Mitts 195 12:26 140832 1:42:32 1:29:32 0:02:42 2.341 kn 3.0
4 Jurassis Dragon J22 - non-spinnaker 918 Kurt Biedermann 183 12:26 140746 1:41:46 1:29:34 0:02:44 2.358 kn 4.0
5 Race Riot JAM   65 Azar 153 12:26 140550 1:39:50 1:29:38 0:02:48 2.404 kn 5.0
6 Pentimento Tartan 31 50539 Millstein 177 12:26 140734 1:41:34 1:29:46 0:02:56 2.363 kn 6.0
7 Knot Fast catalina TR27 587 Eberhart 213 12:26 141039 1:44:39 1:30:27 0:03:37 2.293 kn 7.0
8 St. Michael   18 Mulhare 153 12:26 141440 1:48:40 1:38:28 0:11:38 2.209 kn 8.0

NBC 3 - 4 Fleet - 9/27/2014 at 11:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:20, Distance: 4, Course: L1
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Wildfire Trip 37 Holby 41307 Yannelli 90 14:20 154548 1:25:48 1:19:48 0:00:00 2.797 kn 1.0
2 Pentimento Tartan 31 50539 Millstein 177 14:20 155822 1:38:22 1:26:34 0:06:46 2.44 kn 2.0
3 Race Riot JAM   65 Azar 153 14:20 160010 1:40:10 1:29:58 0:10:10 2.396 kn 3.0
4 Encore C&C 30 570 Michael 189 14:20 160415 1:44:15 1:31:39 0:11:51 2.302 kn 4.0
5 Jurassis Dragon J22 - non-spinnaker 918 Kurt Biedermann 183 14:20 160830 1:48:30 1:36:18 0:16:30 2.212 kn 5.0
6 Knot Fast catalina TR27 587 Eberhart 213 14:20 161039 1:50:39 1:36:27 0:16:39 2.169 kn 6.0
7 transformation Ericson 32-2 204 Mitts 195 14:20 160930 1:49:30 1:36:30 0:16:42 2.192 kn 7.0
8 St. Michael   18 Mulhare 153 14:20 161235 1:52:35 1:42:23 0:22:35 2.132 kn 8.0

NBC 4 - 4 Fleet - 9/27/2014 at 11:00

Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Place Points



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com