Sailwave results for Bangor Regatta 2024 at Royal Ulster Yacht Club<br>Thursday 27th to Sunday 30th June 2024 2024
event banner

Bangor Regatta 2024

Royal Ulster Yacht Club
Thursday 27th to Sunday 30th June 2024

Event Supporters
sponsors banner

Result as of 14:50 on June 30, 2024

Class 2 IRC Class entered

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: IRC, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
R1
27th June
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
Total Nett
1 Class 2 IRC Storm J109 IRL 1141 Pat Kelly RSC/HYC 1.013   1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (DNC [13.0]) 21.0 8.0
2 Class 2 IRC Final Call 2 Archambault A35 IRL 1003 John Minnis RUYC & RNIYC 1.017   (RET [13.0]) 3.0 2.0 2.0 6.0 5.0 3.0 1.0 35.0 22.0
3 Class 2 IRC Mocking-J J109 GBR 8529C Ben and Jono Shelley FYC 1.01   3.0 2.0 3.0 3.0 5.0 (7.0) 4.0 2.0 29.0 22.0
4 Class 2 IRC Banshee Corby 33 GBR 9470 Charlie Frize RNCYC/CCC 1.033   2.0 5.0 4.0 4.0 2.0 3.0 5.0 (7.0) 32.0 25.0
5 Class 2 IRC Blue Jay J109 GBR 2068R John Stanley - Whyte RNCYC/HSC/CCC 1.01   (RET [13.0]) 4.0 5.0 7.0 3.0 1.0 2.0 4.0 39.0 26.0
6 Class 2 IRC Jings J109 GBR 8543R Robin Young RNCYC 1.012   5.0 6.0 6.0 6.0 4.0 6.0 (8.0) 3.0 44.0 36.0
7 Class 2 IRC Jacob VII Corby 33 IRL 3307 John Stamp CCC 1.033   4.0 7.0 8.0 5.0 7.0 4.0 (10.0) 5.0 50.0 40.0
8 Class 2 IRC Succession Archambault A35 IRL 3537 Adrian Allen RUYC & BYC 1.02   7.0 (10.0) 7.0 9.0 8.0 9.0 7.0 8.0 65.0 55.0
9 Class 2 IRC Salamander J109 GBR 1508R C Corson FYC 1.016   (DNC [13.0]) 9.0 10.0 8.0 10.0 8.0 6.0 9.0 73.0 60.0
10 Class 2 IRC Ceol Beag Elan 40 1642L Donald MacKenzie IBC 1.018   6.0 8.0 9.0 10.0 9.0 10.0 (11.0) 11.0 74.0 63.0
11 Class 2 IRC Stealthy Stealth 8m 2591C Andrew Peden CCYC 1.099   (DNC [13.0]) 12.0 11.0 11.0 12.0 12.0 12.0 6.0 89.0 76.0
12 Class 2 IRC Excession IMX38 IRL 1880 Ruan O’Tiarnaigh RUYC 1.005   (RET [13.0]) 11.0 12.0 12.0 11.0 11.0 9.0 10.0 89.0 76.0

Class 3 IRC Class entered

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: IRC, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
R1
27th June
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
Total Nett
1 Class 3 IRC Mayrise Sigma 33 GBR 8856Y James Miller HSC 0.907   1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 11.0 8.0
2 Class 3 IRC Caesium Beneteau 31.7 IRL 1649 Aidan Pounder RUYC & BYC 0.937   2.0 2.0 1.0 2.0 2.0 4.0 (8.0) 5.0 26.0 18.0
3 Class 3 IRC Jack J92s GBR 8538 Peter Doig EABC 0.979   3.0 3.0 3.0 (4.5) 4.0 2.0 3.0 2.0 24.5 20.0
4 Class 3 IRC Mithril Sigma 33 GBR 4505 Mark Mackey RUYC/BYC/QYC 0.907   4.0 4.0 4.0 3.0 3.0 (5.0) 4.0 4.0 31.0 26.0
5 Class 3 IRC Menace Hunter Impala GBR 9610 Jim Coffey RUYC 0.884   (RET [13.0]) 5.0 7.0 4.5 5.0 1.0 6.0 RET [13.0] 54.5 41.5
6 Class 3 IRC Magdaleyne Nicholson 43 GBR 3164 Michael Petticrew EDYC 0.941   5.0 9.0 5.0 7.0 8.0 (11.0) 2.0 7.0 54.0 43.0
7 Class 3 IRC Endeavour Beneteau 31.7 GBR 967 Nigel Hamilton RUYC & BYC 0.937   (RET [13.0]) 8.0 6.0 6.0 6.0 10.0 7.0 3.0 59.0 46.0
8 Class 3 IRC SKB Quarter Tonner HKG2113 Charlie McAllister ABC 0.893   (DNC [13.0]) 6.0 8.0 8.0 7.0 6.0 DNC [13.0] DNC [13.0] 74.0 61.0
9 Class 3 IRC Midnight Express Albin Express 732 Scott Hagan SLYC 0.864   (DNC [13.0]) 7.0 9.0 10.0 10.0 7.0 9.0 RET [13.0] 78.0 65.0
10 Class 3 IRC Bonanza Hunter Impala IRL 9515 David Quinn BYC 0.884   (RET [13.0]) DNC [13.0] DNC [13.0] DNC [13.0] 11.0 9.0 5.0 6.0 83.0 70.0
11 Class 3 IRC Sophia Hunter Sonata GBR 8217N Suzanne Flannigan RUYC 0.819   (DNC [13.0]) TLE [13.0] 10.0 9.0 9.0 8.0 TLE [13.0] 8.0 83.0 70.0
12 Class 3 IRC Kahera Hunter Impala 9554 Paddy Brow BYC 0.884   (DNC [13.0]) DNC [13.0] DNC [13.0] DNC [13.0] DNC [13.0] DNC [13.0] DNC [13.0] DNC [13.0] 104.0 91.0

Class 5 IRC Class entered

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
R1
27th June
R2
 
R3
 
R4
 
Total Nett
1 Class 5 IRC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844 1.0 1.0 1.0 (3.0) 6.0 3.0
2 Class 5 IRC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808 (2.0) 2.0 2.0 1.0 7.0 5.0
3 Class 5 IRC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832 3.0 3.0 (4.0) 4.0 14.0 10.0
4 Class 5 IRC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873 (DNC [8.0]) 4.0 5.0 2.0 19.0 11.0
5 Class 5 IRC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939 (RET [8.0]) 5.0 3.0 6.0 22.0 14.0
6 Class 5 IRC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829 (DNC [8.0]) 6.0 6.0 5.0 25.0 17.0
7 Class 5 IRC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052   4.0 (DNC [8.0]) 7.0 7.0 26.0 18.0

Class 5 YTC Class entered

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
R1
27th June
R2
 
R3
 
R4
 
Total Nett
1 Class 5 YTC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844 1.0 1.0 1.0 (3.0) 6.0 3.0
2 Class 5 YTC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808 (2.0) 2.0 2.0 1.0 7.0 5.0
3 Class 5 YTC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873 (DNC [8.0]) 3.0 3.0 2.0 16.0 8.0
4 Class 5 YTC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832 3.0 4.0 (5.0) 4.0 16.0 11.0
5 Class 5 YTC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939 (RET [8.0]) 5.0 4.0 6.0 23.0 15.0
6 Class 5 YTC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829 (DNC [8.0]) 6.0 6.0 5.0 25.0 17.0
7 Class 5 YTC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052   4.0 (DNC [8.0]) 7.0 7.0 26.0 18.0

Class 6 YTC Class entered

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
R1
27th June
R2
 
R3
 
R4
 
Total Nett
1 Class 6 YTC Signet Sigma 33 4700 Kevin Byres BYC   957 (4.0) 1.0 2.0 1.0 8.0 4.0
2 Class 6 YTC Elandra of Down Sigma 33 IRL 4536 Martin Dews RUYC   957 3.0 (6.0) 1.0 2.0 12.0 6.0
3 Class 6 YTC Merryjack Oceanis 37 IRL1545 Gerry Bell RUYC   928 1.0 2.0 (7.0) 5.0 15.0 8.0
4 Class 6 YTC Just 1 More Oceanis 46.1 GBR 6842T Robin Moran RUYC & BYC   892 2.0 (5.0) 5.0 3.0 15.0 10.0
5 Class 6 YTC Starshine Sigma 33 GBR 4295 Paul Finlay RUYC   957 (5.0) 4.0 4.0 4.0 17.0 12.0
6 Class 6 YTC Dark and Scary Hanse 371 3710C Stevie Andrews SLYC   890 (RET [9.0]) 3.0 3.0 DNC [9.0] 24.0 15.0
7 Class 6 YTC MOJO Hanse GBR 7418R John Moorehead RUYC   922 6.0 (7.0) 6.0 6.0 25.0 18.0
8 Class 6 YTC Luder Too Beneteau GBR 2119L Peter Eagleson DSC   922 (RET [9.0]) 8.0 DNC [9.0] DNC [9.0] 35.0 26.0

R1 - Class 2 IRC Class entered - 27th June

Start: Start 1 - Class 2, Finishes: Finish time, Time: 121700, Course: 1, T, 5, 9, A, F
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 2 IRC Storm J109 IRL 1141 Pat Kelly RSC/HYC 1.013   121700 15:02:31 2:45:31 2:47:40 0:00:00 1.013 1.0
2 Class 2 IRC Banshee Corby 33 GBR 9470 Charlie Frize RNCYC/CCC 1.033   121700 15:05:28 2:48:28 2:54:02 0:06:09 0.995 2.0
3 Class 2 IRC Mocking-J J109 GBR 8529C Ben and Jono Shelley FYC 1.01   121700 15:10:13 2:53:13 2:54:57 0:07:13 0.968 3.0
4 Class 2 IRC Jacob VII Corby 33 IRL 3307 John Stamp CCC 1.033   121700 15:08:48 2:51:48 2:57:28 0:09:29 0.976 4.0
5 Class 2 IRC Jings J109 GBR 8543R Robin Young RNCYC 1.012   121700 15:13:05 2:56:05 2:58:12 0:10:24 0.952 5.0
6 Class 2 IRC Ceol Beag Elan 40 1642L Donald MacKenzie IBC 1.018   121700 15:23:10 3:06:10 3:09:31 0:21:28 0.901 6.0
7 Class 2 IRC Succession Archambault A35 IRL 3537 Adrian Allen RUYC & BYC 1.02   121700 15:30:19 3:13:19 3:17:11 0:28:56 0.867 7.0
8 Class 2 IRC Final Call 2 Archambault A35 IRL 1003 John Minnis RUYC & RNIYC 1.017       RET       13.0
8 Class 2 IRC Blue Jay J109 GBR 2068R John Stanley - Whyte RNCYC/HSC/CCC 1.01       RET       13.0
8 Class 2 IRC Salamander J109 GBR 1508R C Corson FYC 1.016       DNC       13.0
8 Class 2 IRC Stealthy Stealth 8m 2591C Andrew Peden CCYC 1.099       DNC       13.0
8 Class 2 IRC Excession IMX38 IRL 1880 Ruan O’Tiarnaigh RUYC 1.005       RET       13.0

R2 - Class 2 IRC Class entered

Start: Start 1 - Class 2, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 2 IRC Storm J109 IRL 1141 Pat Kelly RSC/HYC 1.013   110000 11:59:04 0:59:04 0:59:50 0:00:00 1.013 1.0
2 Class 2 IRC Mocking-J J109 GBR 8529C Ben and Jono Shelley FYC 1.01   110000 11:59:21 0:59:21 0:59:57 0:00:06 1.008 2.0
3 Class 2 IRC Final Call 2 Archambault A35 IRL 1003 John Minnis RUYC & RNIYC 1.017   110000 11:59:05 0:59:05 1:00:05 0:00:15 1.013 3.0
4 Class 2 IRC Blue Jay J109 GBR 2068R John Stanley - Whyte RNCYC/HSC/CCC 1.01   110000 12:00:10 1:00:10 1:00:46 0:00:55 0.994 4.0
5 Class 2 IRC Banshee Corby 33 GBR 9470 Charlie Frize RNCYC/CCC 1.033   110000 11:59:06 0:59:06 1:01:03 0:01:11 1.012 5.0
6 Class 2 IRC Jings J109 GBR 8543R Robin Young RNCYC 1.012   110000 12:01:50 1:01:50 1:02:35 0:02:42 0.968 6.0
7 Class 2 IRC Jacob VII Corby 33 IRL 3307 John Stamp CCC 1.033   110000 12:00:48 1:00:48 1:02:48 0:02:53 0.984 7.0
8 Class 2 IRC Ceol Beag Elan 40 1642L Donald MacKenzie IBC 1.018   110000 12:03:21 1:03:21 1:04:29 0:04:34 0.945 8.0
9 Class 2 IRC Salamander J109 GBR 1508R C Corson FYC 1.016   110000 12:04:31 1:04:31 1:05:33 0:05:37 0.927 9.0
10 Class 2 IRC Succession Archambault A35 IRL 3537 Adrian Allen RUYC & BYC 1.02   110000 12:04:27 1:04:27 1:05:44 0:05:47 0.928 10.0
11 Class 2 IRC Excession IMX38 IRL 1880 Ruan O’Tiarnaigh RUYC 1.005   110000 12:08:01 1:08:01 1:08:21 0:08:29 0.88 11.0
12 Class 2 IRC Stealthy Stealth 8m 2591C Andrew Peden CCYC 1.099   110000 12:09:11 1:09:11 1:16:02 0:14:44 0.865 12.0

R3 - Class 2 IRC Class entered

Start: Start 1 - Class 2, Finishes: Finish time, Time: 122500
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 2 IRC Storm J109 IRL 1141 Pat Kelly RSC/HYC 1.013   122500 13:20:41 0:55:41 0:56:24 0:00:00 1.013 1.0
2 Class 2 IRC Final Call 2 Archambault A35 IRL 1003 John Minnis RUYC & RNIYC 1.017   122500 13:20:43 0:55:43 0:56:40 0:00:15 1.012 2.0
3 Class 2 IRC Mocking-J J109 GBR 8529C Ben and Jono Shelley FYC 1.01   122500 13:21:20 0:56:20 0:56:54 0:00:29 1.001 3.0
4 Class 2 IRC Banshee Corby 33 GBR 9470 Charlie Frize RNCYC/CCC 1.033   122500 13:22:02 0:57:02 0:58:55 0:02:26 0.989 4.0
5 Class 2 IRC Blue Jay J109 GBR 2068R John Stanley - Whyte RNCYC/HSC/CCC 1.01   122500 13:23:28 0:58:28 0:59:03 0:02:37 0.965 5.0
6 Class 2 IRC Jings J109 GBR 8543R Robin Young RNCYC 1.012   122500 13:23:40 0:58:40 0:59:22 0:02:56 0.961 6.0
7 Class 2 IRC Succession Archambault A35 IRL 3537 Adrian Allen RUYC & BYC 1.02   122500 13:23:54 0:58:54 1:00:05 0:03:36 0.958 7.0
8 Class 2 IRC Jacob VII Corby 33 IRL 3307 John Stamp CCC 1.033   122500 13:23:26 0:58:26 1:00:22 0:03:50 0.965 8.0
9 Class 2 IRC Ceol Beag Elan 40 1642L Donald MacKenzie IBC 1.018   122500 13:26:49 1:01:49 1:02:56 0:06:24 0.912 9.0
10 Class 2 IRC Salamander J109 GBR 1508R C Corson FYC 1.016   122500 13:27:45 1:02:45 1:03:45 0:07:14 0.899 10.0
11 Class 2 IRC Stealthy Stealth 8m 2591C Andrew Peden CCYC 1.099   122500 13:23:02 0:58:02 1:03:47 0:06:42 0.972 11.0
12 Class 2 IRC Excession IMX38 IRL 1880 Ruan O’Tiarnaigh RUYC 1.005   122500 13:30:34 1:05:34 1:05:54 0:09:26 0.86 12.0

R4 - Class 2 IRC Class entered

Start: Start 1 - Class 2, Finishes: Finish time, Time: 135000
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 2 IRC Storm J109 IRL 1141 Pat Kelly RSC/HYC 1.013   135000 14:46:13 0:56:13 0:56:57 0:00:00 1.013 1.0
2 Class 2 IRC Final Call 2 Archambault A35 IRL 1003 John Minnis RUYC & RNIYC 1.017   135000 14:46:20 0:56:20 0:57:17 0:00:20 1.011 2.0
3 Class 2 IRC Mocking-J J109 GBR 8529C Ben and Jono Shelley FYC 1.01   135000 14:48:19 0:58:19 0:58:54 0:01:56 0.977 3.0
4 Class 2 IRC Banshee Corby 33 GBR 9470 Charlie Frize RNCYC/CCC 1.033   135000 14:48:16 0:58:16 1:00:11 0:03:08 0.977 4.0
5 Class 2 IRC Jacob VII Corby 33 IRL 3307 John Stamp CCC 1.033   135000 14:48:20 0:58:20 1:00:16 0:03:12 0.976 5.0
6 Class 2 IRC Jings J109 GBR 8543R Robin Young RNCYC 1.012   135000 14:49:41 0:59:41 1:00:24 0:03:25 0.954 6.0
7 Class 2 IRC Blue Jay J109 GBR 2068R John Stanley - Whyte RNCYC/HSC/CCC 1.01   135000 14:50:02 1:00:02 1:00:38 0:03:39 0.949 7.0
8 Class 2 IRC Salamander J109 GBR 1508R C Corson FYC 1.016   135000 14:53:41 1:03:41 1:04:42 0:07:38 0.894 8.0
9 Class 2 IRC Succession Archambault A35 IRL 3537 Adrian Allen RUYC & BYC 1.02   135000 14:53:35 1:03:35 1:04:51 0:07:45 0.896 9.0
10 Class 2 IRC Ceol Beag Elan 40 1642L Donald MacKenzie IBC 1.018   135000 14:53:59 1:03:59 1:05:08 0:08:03 0.89 10.0
11 Class 2 IRC Stealthy Stealth 8m 2591C Andrew Peden CCYC 1.099   135000 14:49:40 0:59:40 1:05:34 0:07:51 0.954 11.0
12 Class 2 IRC Excession IMX38 IRL 1880 Ruan O’Tiarnaigh RUYC 1.005   135000 15:00:03 1:10:03 1:10:24 0:13:23 0.813 12.0

R5 - Class 2 IRC Class entered

Start: Start 1 - Class 2, Finishes: Finish time, Time: 142500
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 2 IRC Storm J109 IRL 1141 Pat Kelly RSC/HYC 1.013   142500 15:11:34 0:46:34 0:47:10 0:00:00 1.013 1.0
2 Class 2 IRC Banshee Corby 33 GBR 9470 Charlie Frize RNCYC/CCC 1.033   142500 15:11:30 0:46:30 0:48:02 0:00:50 1.014 2.0
3 Class 2 IRC Blue Jay J109 GBR 2068R John Stanley - Whyte RNCYC/HSC/CCC 1.01   142500 15:12:35 0:47:35 0:48:04 0:00:53 0.991 3.0
4 Class 2 IRC Jings J109 GBR 8543R Robin Young RNCYC 1.012   142500 15:12:51 0:47:51 0:48:25 0:01:14 0.986 4.0
5 Class 2 IRC Mocking-J J109 GBR 8529C Ben and Jono Shelley FYC 1.01   142500 15:13:16 0:48:16 0:48:45 0:01:34 0.977 5.0
6 Class 2 IRC Final Call 2 Archambault A35 IRL 1003 John Minnis RUYC & RNIYC 1.017   142500 15:13:00 0:48:00 0:48:49 0:01:37 0.983 6.0
7 Class 2 IRC Jacob VII Corby 33 IRL 3307 John Stamp CCC 1.033   142500 15:12:24 0:47:24 0:48:58 0:01:44 0.995 7.0
8 Class 2 IRC Succession Archambault A35 IRL 3537 Adrian Allen RUYC & BYC 1.02   142500 15:14:50 0:49:50 0:50:50 0:03:35 0.947 8.0
9 Class 2 IRC Ceol Beag Elan 40 1642L Donald MacKenzie IBC 1.018   142500 15:15:19 0:50:19 0:51:13 0:03:59 0.938 9.0
10 Class 2 IRC Salamander J109 GBR 1508R C Corson FYC 1.016   142500 15:15:50 0:50:50 0:51:39 0:04:24 0.928 10.0
11 Class 2 IRC Excession IMX38 IRL 1880 Ruan O’Tiarnaigh RUYC 1.005   142500 15:18:10 0:53:10 0:53:26 0:06:14 0.887 11.0
12 Class 2 IRC Stealthy Stealth 8m 2591C Andrew Peden CCYC 1.099   142500 15:16:40 0:51:40 0:56:47 0:08:45 0.913 12.0

R6 - Class 2 IRC Class entered

Start: Start 1 - Class 2, Finishes: Finish time, Time: 154000
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 2 IRC Blue Jay J109 GBR 2068R John Stanley - Whyte RNCYC/HSC/CCC 1.01   154000 16:41:47 1:01:47 1:02:24 0:00:00 1.01 1.0
2 Class 2 IRC Storm J109 IRL 1141 Pat Kelly RSC/HYC 1.013   154000 16:42:08 1:02:08 1:02:56 0:00:32 1.004 2.0
3 Class 2 IRC Banshee Corby 33 GBR 9470 Charlie Frize RNCYC/CCC 1.033   154000 16:41:26 1:01:26 1:03:28 0:01:02 1.016 3.0
4 Class 2 IRC Jacob VII Corby 33 IRL 3307 John Stamp CCC 1.033   154000 16:41:29 1:01:29 1:03:31 0:01:05 1.015 4.0
5 Class 2 IRC Final Call 2 Archambault A35 IRL 1003 John Minnis RUYC & RNIYC 1.017   154000 16:42:35 1:02:35 1:03:39 0:01:14 0.997 5.0
6 Class 2 IRC Jings J109 GBR 8543R Robin Young RNCYC 1.012   154000 16:43:39 1:03:39 1:04:25 0:01:59 0.98 6.0
7 Class 2 IRC Mocking-J J109 GBR 8529C Ben and Jono Shelley FYC 1.01   154000 16:45:10 1:05:10 1:05:49 0:03:23 0.958 7.0
8 Class 2 IRC Salamander J109 GBR 1508R C Corson FYC 1.016   154000 16:45:17 1:05:17 1:06:20 0:03:52 0.956 8.0
9 Class 2 IRC Succession Archambault A35 IRL 3537 Adrian Allen RUYC & BYC 1.02   154000 16:45:09 1:05:09 1:06:27 0:03:58 0.958 9.0
10 Class 2 IRC Ceol Beag Elan 40 1642L Donald MacKenzie IBC 1.018   154000 16:47:24 1:07:24 1:08:37 0:06:06 0.926 10.0
11 Class 2 IRC Excession IMX38 IRL 1880 Ruan O’Tiarnaigh RUYC 1.005   154000 16:49:30 1:09:30 1:09:51 0:07:25 0.898 11.0
12 Class 2 IRC Stealthy Stealth 8m 2591C Andrew Peden CCYC 1.099   154000 16:49:41 1:09:41 1:16:35 0:12:54 0.895 12.0

R7 - Class 2 IRC Class entered

Start: Start 1 - Class 2, Finishes: Finish time, Time: 104200
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 2 IRC Storm J109 IRL 1141 Pat Kelly RSC/HYC 1.013   104200 11:40:29 0:58:29 0:59:15 0:00:00 1.013 1.0
2 Class 2 IRC Blue Jay J109 GBR 2068R John Stanley - Whyte RNCYC/HSC/CCC 1.01   104200 11:41:37 0:59:37 1:00:13 0:00:58 0.994 2.0
3 Class 2 IRC Final Call 2 Archambault A35 IRL 1003 John Minnis RUYC & RNIYC 1.017   104200 11:42:18 1:00:18 1:01:20 0:02:03 0.982 3.0
4 Class 2 IRC Mocking-J J109 GBR 8529C Ben and Jono Shelley FYC 1.01   104200 11:43:54 1:01:54 1:02:31 0:03:15 0.957 4.0
5 Class 2 IRC Banshee Corby 33 GBR 9470 Charlie Frize RNCYC/CCC 1.033   104200 11:42:40 1:00:40 1:02:40 0:03:19 0.977 5.0
6 Class 2 IRC Salamander J109 GBR 1508R C Corson FYC 1.016   104200 11:43:42 1:01:42 1:02:41 0:03:23 0.96 6.0
7 Class 2 IRC Succession Archambault A35 IRL 3537 Adrian Allen RUYC & BYC 1.02   104200 11:43:34 1:01:34 1:02:48 0:03:29 0.962 7.0
8 Class 2 IRC Jings J109 GBR 8543R Robin Young RNCYC 1.012   104200 11:44:11 1:02:11 1:02:56 0:03:39 0.953 8.0
9 Class 2 IRC Excession IMX38 IRL 1880 Ruan O’Tiarnaigh RUYC 1.005   104200 11:45:20 1:03:20 1:03:39 0:04:23 0.935 9.0
10 Class 2 IRC Jacob VII Corby 33 IRL 3307 John Stamp CCC 1.033   104200 11:44:33 1:02:33 1:04:37 0:05:12 0.947 10.0
11 Class 2 IRC Ceol Beag Elan 40 1642L Donald MacKenzie IBC 1.018   104200 11:45:36 1:03:36 1:04:45 0:05:24 0.932 11.0
12 Class 2 IRC Stealthy Stealth 8m 2591C Andrew Peden CCYC 1.099   104200 11:42:46 1:00:46 1:06:47 0:06:52 0.975 12.0

R8 - Class 2 IRC Class entered

Start: Start 1 - Class 2, Finishes: Finish time, Time: 125000
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 2 IRC Final Call 2 Archambault A35 IRL 1003 John Minnis RUYC & RNIYC 1.017   125000 13:41:23 0:51:23 0:52:15 0:00:00 1.017 1.0
2 Class 2 IRC Mocking-J J109 GBR 8529C Ben and Jono Shelley FYC 1.01   125000 13:42:45 0:52:45 0:53:17 0:01:01 0.991 2.0
3 Class 2 IRC Jings J109 GBR 8543R Robin Young RNCYC 1.012   125000 13:42:51 0:52:51 0:53:29 0:01:13 0.989 3.0
4 Class 2 IRC Blue Jay J109 GBR 2068R John Stanley - Whyte RNCYC/HSC/CCC 1.01   125000 13:43:27 0:53:27 0:53:59 0:01:43 0.978 4.0
5 Class 2 IRC Jacob VII Corby 33 IRL 3307 John Stamp CCC 1.033   125000 13:42:35 0:52:35 0:54:19 0:02:00 0.994 5.0
6 Class 2 IRC Stealthy Stealth 8m 2591C Andrew Peden CCYC 1.099   125000 13:39:44 0:49:44 0:54:39 0:02:11 1.051 6.0
7 Class 2 IRC Banshee Corby 33 GBR 9470 Charlie Frize RNCYC/CCC 1.033   125000 13:43:00 0:53:00 0:54:45 0:02:25 0.986 7.0
8 Class 2 IRC Succession Archambault A35 IRL 3537 Adrian Allen RUYC & BYC 1.02   125000 13:45:00 0:55:00 0:56:06 0:03:46 0.95 8.0
9 Class 2 IRC Salamander J109 GBR 1508R C Corson FYC 1.016   125000 13:45:24 0:55:24 0:56:17 0:03:58 0.943 9.0
10 Class 2 IRC Excession IMX38 IRL 1880 Ruan O’Tiarnaigh RUYC 1.005   125000 13:46:22 0:56:22 0:56:39 0:04:22 0.927 10.0
11 Class 2 IRC Ceol Beag Elan 40 1642L Donald MacKenzie IBC 1.018   125000 13:45:45 0:55:45 0:56:45 0:04:25 0.937 11.0
12 Class 2 IRC Storm J109 IRL 1141 Pat Kelly RSC/HYC 1.013       DNC       13.0

R1 - Class 3 IRC Class entered - 27th June

Start: Start 2- Class 3, Finishes: Finish time, Time: 122300, Course: 1, T, 5, 9, A, F
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 3 IRC Mayrise Sigma 33 GBR 8856Y James Miller HSC 0.907   122300 15:43:07 3:20:07 3:01:30 0:00:00 0.907 1.0
2 Class 3 IRC Caesium Beneteau 31.7 IRL 1649 Aidan Pounder RUYC & BYC 0.937   122300 15:37:11 3:14:11 3:01:57 0:00:28 0.935 2.0
3 Class 3 IRC Jack J92s GBR 8538 Peter Doig EABC 0.979   122300 15:34:44 3:11:44 3:07:42 0:06:20 0.947 3.0
4 Class 3 IRC Mithril Sigma 33 GBR 4505 Mark Mackey RUYC/BYC/QYC 0.907   122300 15:50:36 3:27:36 3:08:18 0:07:29 0.874 4.0
5 Class 3 IRC Magdaleyne Nicholson 43 GBR 3164 Michael Petticrew EDYC 0.941   122300 15:58:12 3:35:12 3:22:30 0:22:19 0.843 5.0
6 Class 3 IRC Menace Hunter Impala GBR 9610 Jim Coffey RUYC 0.884       RET       13.0
6 Class 3 IRC Endeavour Beneteau 31.7 GBR 967 Nigel Hamilton RUYC & BYC 0.937   122300 15:11:51 RET       13.0
6 Class 3 IRC SKB Quarter Tonner HKG2113 Charlie McAllister ABC 0.893       DNC       13.0
6 Class 3 IRC Midnight Express Albin Express 732 Scott Hagan SLYC 0.864       DNC       13.0
6 Class 3 IRC Bonanza Hunter Impala IRL 9515 David Quinn BYC 0.884       RET       13.0
6 Class 3 IRC Sophia Hunter Sonata GBR 8217N Suzanne Flannigan RUYC 0.819       DNC       13.0
6 Class 3 IRC Kahera Hunter Impala 9554 Paddy Brow BYC 0.884       DNC       13.0

R2 - Class 3 IRC Class entered

Start: Start 2- Class 3, Finishes: Finish time, Time: 110600
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 3 IRC Mayrise Sigma 33 GBR 8856Y James Miller HSC 0.907   110600 12:00:39 0:54:39 0:49:34 0:00:00 0.907 1.0
2 Class 3 IRC Caesium Beneteau 31.7 IRL 1649 Aidan Pounder RUYC & BYC 0.937   110600 11:59:35 0:53:35 0:50:12 0:00:41 0.925 2.0
3 Class 3 IRC Jack J92s GBR 8538 Peter Doig EABC 0.979   110600 11:58:00 0:52:00 0:50:54 0:01:22 0.953 3.0
4 Class 3 IRC Mithril Sigma 33 GBR 4505 Mark Mackey RUYC/BYC/QYC 0.907   110600 12:04:37 0:58:37 0:53:10 0:03:58 0.846 4.0
5 Class 3 IRC Menace Hunter Impala GBR 9610 Jim Coffey RUYC 0.884   110600 12:07:42 1:01:42 0:54:33 0:05:38 0.803 5.0
6 Class 3 IRC SKB Quarter Tonner HKG2113 Charlie McAllister ABC 0.893   110600 12:07:23 1:01:23 0:54:49 0:05:53 0.808 6.0
7 Class 3 IRC Midnight Express Albin Express 732 Scott Hagan SLYC 0.864   110600 12:09:37 1:03:37 0:54:58 0:06:15 0.779 7.0
8 Class 3 IRC Endeavour Beneteau 31.7 GBR 967 Nigel Hamilton RUYC & BYC 0.937   110600 12:10:20 1:04:20 1:00:17 0:11:26 0.77 8.0
9 Class 3 IRC Magdaleyne Nicholson 43 GBR 3164 Michael Petticrew EDYC 0.941   110600 12:18:06 1:12:06 1:07:51 0:19:25 0.687 9.0
10 Class 3 IRC Bonanza Hunter Impala IRL 9515 David Quinn BYC 0.884       DNC       13.0
10 Class 3 IRC Sophia Hunter Sonata GBR 8217N Suzanne Flannigan RUYC 0.819       TLE       13.0
10 Class 3 IRC Kahera Hunter Impala 9554 Paddy Brow BYC 0.884       DNC       13.0

R3 - Class 3 IRC Class entered

Start: Start 2- Class 3, Finishes: Finish time, Time: 123100
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 3 IRC Caesium Beneteau 31.7 IRL 1649 Aidan Pounder RUYC & BYC 0.937   123100 13:23:23 0:52:23 0:49:05 0:00:00 0.937 1.0
2 Class 3 IRC Mayrise Sigma 33 GBR 8856Y James Miller HSC 0.907   123100 13:25:47 0:54:47 0:49:41 0:00:40 0.896 2.0
3 Class 3 IRC Jack J92s GBR 8538 Peter Doig EABC 0.979   123100 13:22:05 0:51:05 0:50:01 0:00:57 0.961 3.0
4 Class 3 IRC Mithril Sigma 33 GBR 4505 Mark Mackey RUYC/BYC/QYC 0.907   123100 13:26:23 0:55:23 0:50:14 0:01:16 0.886 4.0
5 Class 3 IRC Magdaleyne Nicholson 43 GBR 3164 Michael Petticrew EDYC 0.941   123100 13:24:31 0:53:31 0:50:22 0:01:21 0.917 5.0
6 Class 3 IRC Endeavour Beneteau 31.7 GBR 967 Nigel Hamilton RUYC & BYC 0.937   123100 13:25:52 0:54:52 0:51:25 0:02:29 0.895 6.0
7 Class 3 IRC Menace Hunter Impala GBR 9610 Jim Coffey RUYC 0.884   123100 13:29:28 0:58:28 0:51:41 0:02:57 0.84 7.0
8 Class 3 IRC SKB Quarter Tonner HKG2113 Charlie McAllister ABC 0.893   123100 13:30:02 0:59:02 0:52:43 0:04:04 0.831 8.0
9 Class 3 IRC Midnight Express Albin Express 732 Scott Hagan SLYC 0.864   123100 13:34:10 1:03:10 0:54:35 0:06:21 0.777 9.0
10 Class 3 IRC Sophia Hunter Sonata GBR 8217N Suzanne Flannigan RUYC 0.819   123100 13:40:33 1:09:33 0:56:58 0:09:37 0.706 10.0
11 Class 3 IRC Bonanza Hunter Impala IRL 9515 David Quinn BYC 0.884       DNC       13.0
11 Class 3 IRC Kahera Hunter Impala 9554 Paddy Brow BYC 0.884       DNC       13.0

R4 - Class 3 IRC Class entered

Start: Start 2- Class 3, Finishes: Finish time, Time: 135600
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 3 IRC Mayrise Sigma 33 GBR 8856Y James Miller HSC 0.907   135600 14:49:57 0:53:57 0:48:56 0:00:00 0.907 1.0
2 Class 3 IRC Caesium Beneteau 31.7 IRL 1649 Aidan Pounder RUYC & BYC 0.937   135600 14:48:17 0:52:17 0:48:59 0:00:04 0.936 2.0
3 Class 3 IRC Mithril Sigma 33 GBR 4505 Mark Mackey RUYC/BYC/QYC 0.907   135600 14:50:39 0:54:39 0:49:34 0:00:42 0.895 3.0
4 Class 3 IRC Jack J92s GBR 8538 Peter Doig EABC 0.979   135600 14:47:50 0:51:50 0:50:45 0:01:51 0.944 4.5
4 Class 3 IRC Menace Hunter Impala GBR 9610 Jim Coffey RUYC 0.884   135600 14:53:25 0:57:25 0:50:45 0:02:04 0.852 4.5
6 Class 3 IRC Endeavour Beneteau 31.7 GBR 967 Nigel Hamilton RUYC & BYC 0.937   135600 14:51:10 0:55:10 0:51:41 0:02:57 0.887 6.0
7 Class 3 IRC Magdaleyne Nicholson 43 GBR 3164 Michael Petticrew EDYC 0.941   135600 14:51:34 0:55:34 0:52:17 0:03:34 0.881 7.0
8 Class 3 IRC SKB Quarter Tonner HKG2113 Charlie McAllister ABC 0.893   135600 14:56:46 1:00:46 0:54:16 0:05:58 0.805 8.0
9 Class 3 IRC Sophia Hunter Sonata GBR 8217N Suzanne Flannigan RUYC 0.819   135600 15:03:32 1:07:32 0:55:19 0:07:47 0.725 9.0
10 Class 3 IRC Midnight Express Albin Express 732 Scott Hagan SLYC 0.864   135600 15:00:17 1:04:17 0:55:32 0:07:39 0.761 10.0
11 Class 3 IRC Bonanza Hunter Impala IRL 9515 David Quinn BYC 0.884       DNC       13.0
11 Class 3 IRC Kahera Hunter Impala 9554 Paddy Brow BYC 0.884       DNC       13.0

R5 - Class 3 IRC Class entered

Start: Start 2- Class 3, Finishes: Finish time, Time: 143100
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 3 IRC Mayrise Sigma 33 GBR 8856Y James Miller HSC 0.907   143100 15:20:25 0:49:25 0:44:49 0:00:00 0.907 1.0
2 Class 3 IRC Caesium Beneteau 31.7 IRL 1649 Aidan Pounder RUYC & BYC 0.937   143100 15:19:44 0:48:44 0:45:40 0:00:54 0.92 2.0
3 Class 3 IRC Mithril Sigma 33 GBR 4505 Mark Mackey RUYC/BYC/QYC 0.907   143100 15:21:53 0:50:53 0:46:09 0:01:28 0.881 3.0
4 Class 3 IRC Jack J92s GBR 8538 Peter Doig EABC 0.979   143100 15:18:26 0:47:26 0:46:26 0:01:39 0.945 4.0
5 Class 3 IRC Menace Hunter Impala GBR 9610 Jim Coffey RUYC 0.884   143100 15:23:41 0:52:41 0:46:34 0:01:59 0.851 5.0
6 Class 3 IRC Endeavour Beneteau 31.7 GBR 967 Nigel Hamilton RUYC & BYC 0.937   143100 15:22:00 0:51:00 0:47:47 0:03:10 0.879 6.0
7 Class 3 IRC SKB Quarter Tonner HKG2113 Charlie McAllister ABC 0.893   143100 15:25:17 0:54:17 0:48:29 0:04:06 0.826 7.0
8 Class 3 IRC Magdaleyne Nicholson 43 GBR 3164 Michael Petticrew EDYC 0.941   143100 15:23:01 0:52:01 0:48:57 0:04:23 0.862 8.0
9 Class 3 IRC Sophia Hunter Sonata GBR 8217N Suzanne Flannigan RUYC 0.819   143100 15:31:35 1:00:35 0:49:37 0:05:51 0.74 9.0
10 Class 3 IRC Midnight Express Albin Express 732 Scott Hagan SLYC 0.864   143100 15:28:52 0:57:52 0:50:00 0:05:59 0.775 10.0
11 Class 3 IRC Bonanza Hunter Impala IRL 9515 David Quinn BYC 0.884   143100 15:27:54 0:56:54 0:50:18 0:06:12 0.788 11.0
12 Class 3 IRC Kahera Hunter Impala 9554 Paddy Brow BYC 0.884       DNC       13.0

R6 - Class 3 IRC Class entered

Start: Start 2- Class 3, Finishes: Finish time, Time: 154600
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 3 IRC Menace Hunter Impala GBR 9610 Jim Coffey RUYC 0.884   154600 16:47:13 1:01:13 0:54:07 0:00:00 0.884 1.0
2 Class 3 IRC Jack J92s GBR 8538 Peter Doig EABC 0.979   154600 16:41:24 0:55:24 0:54:14 0:00:07 0.977 2.0
3 Class 3 IRC Mayrise Sigma 33 GBR 8856Y James Miller HSC 0.907   154600 16:46:01 1:00:01 0:54:26 0:00:21 0.902 3.0
4 Class 3 IRC Caesium Beneteau 31.7 IRL 1649 Aidan Pounder RUYC & BYC 0.937   154600 16:44:11 0:58:11 0:54:31 0:00:26 0.93 4.0
5 Class 3 IRC Mithril Sigma 33 GBR 4505 Mark Mackey RUYC/BYC/QYC 0.907   154600 16:46:32 1:00:32 0:54:54 0:00:52 0.894 5.0
6 Class 3 IRC SKB Quarter Tonner HKG2113 Charlie McAllister ABC 0.893   154600 16:47:35 1:01:35 0:55:00 0:00:59 0.879 6.0
7 Class 3 IRC Midnight Express Albin Express 732 Scott Hagan SLYC 0.864   154600 16:49:45 1:03:45 0:55:05 0:01:07 0.849 7.0
8 Class 3 IRC Sophia Hunter Sonata GBR 8217N Suzanne Flannigan RUYC 0.819   154600 16:53:18 1:07:18 0:55:07 0:01:13 0.804 8.0
9 Class 3 IRC Bonanza Hunter Impala IRL 9515 David Quinn BYC 0.884   154600 16:49:14 1:03:14 0:55:54 0:02:01 0.856 9.0
10 Class 3 IRC Endeavour Beneteau 31.7 GBR 967 Nigel Hamilton RUYC & BYC 0.937   154600 16:46:19 1:00:19 0:56:31 0:02:34 0.897 10.0
11 Class 3 IRC Magdaleyne Nicholson 43 GBR 3164 Michael Petticrew EDYC 0.941   154600 16:46:51 1:00:51 0:57:16 0:03:20 0.889 11.0
12 Class 3 IRC Kahera Hunter Impala 9554 Paddy Brow BYC 0.884       DNC       13.0

R7 - Class 3 IRC Class entered

Start: Start 2- Class 3, Finishes: Finish time, Time: 104800
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 3 IRC Mayrise Sigma 33 GBR 8856Y James Miller HSC 0.907   104800 11:54:10 1:06:10 1:00:01 0:00:00 0.907 1.0
2 Class 3 IRC Magdaleyne Nicholson 43 GBR 3164 Michael Petticrew EDYC 0.941   104800 11:53:05 1:05:05 1:01:15 0:01:18 0.922 2.0
3 Class 3 IRC Jack J92s GBR 8538 Peter Doig EABC 0.979   104800 11:50:44 1:02:44 1:01:25 0:01:26 0.957 3.0
4 Class 3 IRC Mithril Sigma 33 GBR 4505 Mark Mackey RUYC/BYC/QYC 0.907   104800 12:00:05 1:12:05 1:05:23 0:05:55 0.833 4.0
5 Class 3 IRC Bonanza Hunter Impala IRL 9515 David Quinn BYC 0.884   104800 12:01:59 1:13:59 1:05:24 0:06:06 0.811 5.0
6 Class 3 IRC Menace Hunter Impala GBR 9610 Jim Coffey RUYC 0.884   104800 12:02:59 1:14:59 1:06:17 0:07:06 0.8 6.0
7 Class 3 IRC Endeavour Beneteau 31.7 GBR 967 Nigel Hamilton RUYC & BYC 0.937   104800 11:59:14 1:11:14 1:06:45 0:07:11 0.842 7.0
8 Class 3 IRC Caesium Beneteau 31.7 IRL 1649 Aidan Pounder RUYC & BYC 0.937   104800 12:01:08 1:13:08 1:08:32 0:09:05 0.821 8.0
9 Class 3 IRC Midnight Express Albin Express 732 Scott Hagan SLYC 0.864   104800 12:09:24 1:21:24 1:10:20 0:11:56 0.737 9.0
10 Class 3 IRC SKB Quarter Tonner HKG2113 Charlie McAllister ABC 0.893       DNC       13.0
10 Class 3 IRC Sophia Hunter Sonata GBR 8217N Suzanne Flannigan RUYC 0.819       TLE       13.0
10 Class 3 IRC Kahera Hunter Impala 9554 Paddy Brow BYC 0.884       DNC       13.0

R8 - Class 3 IRC Class entered

Start: Start 2- Class 3, Finishes: Finish time, Time: 125600
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 3 IRC Mayrise Sigma 33 GBR 8856Y James Miller HSC 0.907   125600 13:41:36 0:45:36 0:41:22 0:00:00 0.907 1.0
2 Class 3 IRC Jack J92s GBR 8538 Peter Doig EABC 0.979   125600 13:39:35 0:43:35 0:42:40 0:01:20 0.949 2.0
3 Class 3 IRC Endeavour Beneteau 31.7 GBR 967 Nigel Hamilton RUYC & BYC 0.937   125600 13:41:56 0:45:56 0:43:02 0:01:48 0.9 3.0
4 Class 3 IRC Mithril Sigma 33 GBR 4505 Mark Mackey RUYC/BYC/QYC 0.907   125600 13:43:29 0:47:29 0:43:04 0:01:53 0.871 4.0
5 Class 3 IRC Caesium Beneteau 31.7 IRL 1649 Aidan Pounder RUYC & BYC 0.937   125600 13:42:24 0:46:24 0:43:29 0:02:16 0.891 5.0
6 Class 3 IRC Bonanza Hunter Impala IRL 9515 David Quinn BYC 0.884   125600 13:46:52 0:50:52 0:44:58 0:04:05 0.813 6.0
7 Class 3 IRC Magdaleyne Nicholson 43 GBR 3164 Michael Petticrew EDYC 0.941   125600 13:46:48 0:50:48 0:47:48 0:06:51 0.814 7.0
8 Class 3 IRC Sophia Hunter Sonata GBR 8217N Suzanne Flannigan RUYC 0.819   125600 13:57:10 1:01:10 0:50:06 0:10:40 0.676 8.0
9 Class 3 IRC Menace Hunter Impala GBR 9610 Jim Coffey RUYC 0.884       RET       13.0
9 Class 3 IRC SKB Quarter Tonner HKG2113 Charlie McAllister ABC 0.893       DNC       13.0
9 Class 3 IRC Midnight Express Albin Express 732 Scott Hagan SLYC 0.864       RET       13.0
9 Class 3 IRC Kahera Hunter Impala 9554 Paddy Brow BYC 0.884       DNC       13.0

R1 - Class 5 IRC Class entered - 27th June

Start: Start 3 - Class 5, Finishes: Finish time, Time: 120500, Course: 1, T, 5, 9, A, F
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 5 IRC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844 120500 14:20:19 2:15:19 2:20:52 0:00:00 1.041 1.0
2 Class 5 IRC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808 120500 14:17:10 2:12:10 2:23:00 0:01:59 1.066 2.0
3 Class 5 IRC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832 120500 14:28:54 2:23:54 2:27:38 0:06:36 0.979 3.0
4 Class 5 IRC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052   120500 14:31:58 2:26:58 2:34:37 0:13:04 0.958 4.0
5 Class 5 IRC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873     DNC       8.0
5 Class 5 IRC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939     RET       8.0
5 Class 5 IRC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829     DNC       8.0

R2 - Class 5 IRC Class entered

Start: Start 3 - Class 5, Finishes: Finish time, Time: 103000, Course: 1, R, 5, A, F
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 5 IRC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844 103000 13:41:18 3:11:18 3:19:09 0:00:00 1.041 1.0
2 Class 5 IRC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808 103000 13:34:11 3:04:11 3:19:17 0:00:08 1.081 2.0
3 Class 5 IRC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832 103000 13:49:12 3:19:12 3:24:23 0:05:06 1 3.0
4 Class 5 IRC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873 103000 13:57:33 3:27:33 3:27:08 0:08:00 0.959 4.0
5 Class 5 IRC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939 103000 14:18:48 3:48:48 3:29:49 0:11:38 0.87 5.0
6 Class 5 IRC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829 103000 14:01:22 3:31:22 3:36:01 0:16:31 0.942 6.0
7 Class 5 IRC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052       DNC       8.0

R3 - Class 5 IRC Class entered

Start: Start 3 - Class 5, Finishes: Finish time, Time: 140000
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 5 IRC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844 140000 15:39:33 1:39:33 1:43:38 0:00:00 1.041 1.0
2 Class 5 IRC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808 140000 15:36:56 1:36:56 1:44:53 0:01:09 1.069 2.0
3 Class 5 IRC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939 140000 15:54:36 1:54:36 1:45:05 0:01:35 0.904 3.0
4 Class 5 IRC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832 140000 15:42:41 1:42:41 1:45:21 0:01:41 1.009 4.0
5 Class 5 IRC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873 140000 15:46:10 1:46:10 1:45:57 0:02:20 0.976 5.0
6 Class 5 IRC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829 140000 15:49:27 1:49:27 1:51:51 0:08:03 0.947 6.0
7 Class 5 IRC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052   140000 15:46:52 1:46:52 1:52:25 0:08:21 0.97 7.0

R4 - Class 5 IRC Class entered

Start: Start 3 - Class 5, Finishes: Finish time, Time: 103000, Course: 1, 2, 4, L, A, F
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 5 IRC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808 103000 12:29:53 1:59:53 2:09:43 0:00:00 1.082 1.0
2 Class 5 IRC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873 103000 12:43:15 2:13:15 2:12:59 0:03:17 0.973 2.0
3 Class 5 IRC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844 103000 12:40:30 2:10:30 2:15:51 0:05:54 0.994 3.0
4 Class 5 IRC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832 103000 12:43:24 2:13:24 2:16:52 0:06:58 0.972 4.0
5 Class 5 IRC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829 103000 12:45:32 2:15:32 2:18:31 0:08:37 0.957 5.0
6 Class 5 IRC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939 103000 13:04:37 2:34:37 2:21:47 0:13:10 0.839 6.0
7 Class 5 IRC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052   103000 12:49:15 2:19:15 2:26:29 0:15:57 0.932 7.0

R5 - Class 5 IRC Class entered

Start: Start 3 - Class 5, Finishes: Finish time
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Place Points
  Class 5 IRC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844    
  Class 5 IRC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808    
  Class 5 IRC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832    
  Class 5 IRC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873    
  Class 5 IRC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939    
  Class 5 IRC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829    
  Class 5 IRC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052      

R6 - Class 5 IRC Class entered

Start: Start 3 - Class 5, Finishes: Finish time
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Place Points
  Class 5 IRC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844    
  Class 5 IRC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808    
  Class 5 IRC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832    
  Class 5 IRC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873    
  Class 5 IRC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939    
  Class 5 IRC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829    
  Class 5 IRC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052      

R7 - Class 5 IRC Class entered

Start: Start 3 - Class 5, Finishes: Finish time
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Place Points
  Class 5 IRC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844    
  Class 5 IRC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808    
  Class 5 IRC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832    
  Class 5 IRC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873    
  Class 5 IRC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939    
  Class 5 IRC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829    
  Class 5 IRC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052      

R8 - Class 5 IRC Class entered

Start: Start 3 - Class 5, Finishes: Finish time
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Place Points
  Class 5 IRC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844    
  Class 5 IRC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808    
  Class 5 IRC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832    
  Class 5 IRC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873    
  Class 5 IRC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939    
  Class 5 IRC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829    
  Class 5 IRC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052      

R1 - Class 5 YTC Class entered - 27th June

Start: Start 3 - Class 5, Finishes: Finish time, Time: 120500, Course: 1, T, 5, 9, A, F
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 5 YTC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844 120500 14:20:19 2:15:19 2:40:20 2:15:19 0 1.0
2 Class 5 YTC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808 120500 14:17:10 2:12:10 2:43:34 2:12:10 0 2.0
3 Class 5 YTC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832 120500 14:28:54 2:23:54 2:52:57 2:23:54 0 3.0
4 Class 5 YTC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052   120500 14:31:58 2:26:58 0:00:00 2:26:58 0 4.0
5 Class 5 YTC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873     DNC       8.0
5 Class 5 YTC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939     RET       8.0
5 Class 5 YTC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829     DNC       8.0

R2 - Class 5 YTC Class entered

Start: Start 3 - Class 5, Finishes: Finish time, Time: 103000, Course: 1, R, 5, A, F
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 5 YTC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844 103000 13:41:18 3:11:18 3:46:40 0:00:00 844 1.0
2 Class 5 YTC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808 103000 13:34:11 3:04:11 3:47:57 0:01:03 812.602 2.0
3 Class 5 YTC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873 103000 13:57:33 3:27:33 3:57:45 0:09:41 915.694 3.0
4 Class 5 YTC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832 103000 13:49:12 3:19:12 3:59:25 0:10:37 878.854 4.0
5 Class 5 YTC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939 103000 14:18:48 3:48:48 4:03:40 0:15:58 1009.447 5.0
6 Class 5 YTC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829 103000 14:01:22 3:31:22 4:14:58 0:23:28 932.532 6.0
7 Class 5 YTC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052       DNC       8.0

R3 - Class 5 YTC Class entered

Start: Start 3 - Class 5, Finishes: Finish time, Time: 140000
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 5 YTC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844 140000 15:39:33 1:39:33 1:57:57 1:39:33 0 1.0
2 Class 5 YTC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808 140000 15:36:56 1:36:56 1:59:58 1:36:56 0 2.0
3 Class 5 YTC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873 140000 15:46:10 1:46:10 2:01:37 1:46:10 0 3.0
4 Class 5 YTC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939 140000 15:54:36 1:54:36 2:02:03 1:54:36 0 4.0
5 Class 5 YTC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832 140000 15:42:41 1:42:41 2:03:25 1:42:41 0 5.0
6 Class 5 YTC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829 140000 15:49:27 1:49:27 2:12:02 1:49:27 0 6.0
7 Class 5 YTC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052   140000 15:46:52 1:46:52 0:00:00 1:46:52 0 7.0

R4 - Class 5 YTC Class entered

Start: Start 3 - Class 5, Finishes: Finish time, Time: 103000, Course: 1, 2, 4, L, A, F
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 5 YTC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808 103000 12:29:53 1:59:53 2:28:22 1:59:53 0 1.0
2 Class 5 YTC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873 103000 12:43:15 2:13:15 2:32:38 2:13:15 0 2.0
3 Class 5 YTC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844 103000 12:40:30 2:10:30 2:34:37 2:10:30 0 3.0
4 Class 5 YTC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832 103000 12:43:24 2:13:24 2:40:20 2:13:24 0 4.0
5 Class 5 YTC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829 103000 12:45:32 2:15:32 2:43:29 2:15:32 0 5.0
6 Class 5 YTC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939 103000 13:04:37 2:34:37 2:44:40 2:34:37 0 6.0
7 Class 5 YTC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052   103000 12:49:15 2:19:15 0:00:00 2:19:15 0 7.0

R5 - Class 5 YTC Class entered

Start: Start 3 - Class 5, Finishes: Finish time
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Place Points
  Class 5 YTC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844    
  Class 5 YTC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808    
  Class 5 YTC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873    
  Class 5 YTC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832    
  Class 5 YTC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939    
  Class 5 YTC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829    
  Class 5 YTC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052      

R6 - Class 5 YTC Class entered

Start: Start 3 - Class 5, Finishes: Finish time
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Place Points
  Class 5 YTC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844    
  Class 5 YTC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808    
  Class 5 YTC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873    
  Class 5 YTC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832    
  Class 5 YTC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939    
  Class 5 YTC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829    
  Class 5 YTC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052      

R7 - Class 5 YTC Class entered

Start: Start 3 - Class 5, Finishes: Finish time
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Place Points
  Class 5 YTC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844    
  Class 5 YTC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808    
  Class 5 YTC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873    
  Class 5 YTC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832    
  Class 5 YTC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939    
  Class 5 YTC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829    
  Class 5 YTC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052      

R8 - Class 5 YTC Class entered

Start: Start 3 - Class 5, Finishes: Finish time
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Place Points
  Class 5 YTC Game Changer Beneteau 40.7 GBR 704R Shaun Douglas RUYC, CIBC, BYC 1.041 844    
  Class 5 YTC Xaviera X4.3 GBR 34R Murray Findlay CCC & RIYC 1.082 808    
  Class 5 YTC All or Nothing Sunfast 3200 GBR 3200N Michael Eames RUYC/SLYC 0.998 873    
  Class 5 YTC Sloop John T Swan 40 GBR9740R I Thomson CCC & AYC 1.026 832    
  Class 5 YTC Lofna Swan 36 GBR 6673T Derek Fairley RUYC 0.917 939    
  Class 5 YTC Sigmantra Sigma 400 GBR 9666 Johnny and Jamie Ritchie RUYC 1.022 829    
  Class 5 YTC Salt Maxi GBR 2344L Gareth Jordan WMYC 1.052      

R1 - Class 6 YTC Class entered - 27th June

Start: Start 4 - Class 6 YTC, Finishes: Finish time, Time: 121100, Course: 1, T, 5, 9, A, F
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 6 YTC Merryjack Oceanis 37 IRL1545 Gerry Bell RUYC   928 121100 14:49:50 2:38:50 2:51:09 0:00:00 928 1.0
2 Class 6 YTC Just 1 More Oceanis 46.1 GBR 6842T Robin Moran RUYC & BYC   892 121100 14:49:00 2:38:00 2:57:08 0:05:20 923.131 2.0
3 Class 6 YTC Elandra of Down Sigma 33 IRL 4536 Martin Dews RUYC   957 121100 15:06:52 2:55:52 3:03:46 0:12:04 1027.519 3.0
4 Class 6 YTC Signet Sigma 33 4700 Kevin Byres BYC   957 121100 15:08:59 2:57:59 3:05:59 0:14:11 1039.886 4.0
5 Class 6 YTC Starshine Sigma 33 GBR 4295 Paul Finlay RUYC   957 121100 15:09:18 2:58:18 3:06:19 0:14:30 1041.736 5.0
6 Class 6 YTC MOJO Hanse GBR 7418R John Moorehead RUYC   922 121100 15:03:44 2:52:44 3:07:21 0:14:56 1009.212 6.0
7 Class 6 YTC Dark and Scary Hanse 371 3710C Stevie Andrews SLYC   890     RET       9.0
7 Class 6 YTC Luder Too Beneteau GBR 2119L Peter Eagleson DSC   922     RET       9.0

R2 - Class 6 YTC Class entered

Start: Start 4 - Class 6 YTC, Finishes: Finish time, Time: 103600, Course: 1, R, 5, A, F
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 6 YTC Signet Sigma 33 4700 Kevin Byres BYC   957 103600 14:19:30 3:43:30 3:53:33 0:00:00 957 1.0
2 Class 6 YTC Merryjack Oceanis 37 IRL1545 Gerry Bell RUYC   928 103600 14:15:02 3:39:02 3:56:02 0:02:18 937.874 2.0
3 Class 6 YTC Dark and Scary Hanse 371 3710C Stevie Andrews SLYC   890 103600 14:09:01 3:33:01 3:59:21 0:05:10 912.112 3.0
4 Class 6 YTC Starshine Sigma 33 GBR 4295 Paul Finlay RUYC   957 103600 14:25:19 3:49:19 3:59:37 0:05:49 981.906 4.0
5 Class 6 YTC Just 1 More Oceanis 46.1 GBR 6842T Robin Moran RUYC & BYC   892 103600 14:18:31 3:42:31 4:09:27 0:14:12 952.789 5.0
6 Class 6 YTC Elandra of Down Sigma 33 IRL 4536 Martin Dews RUYC   957 103600 14:38:03 4:02:03 4:12:56 0:18:33 1036.429 6.0
7 Class 6 YTC MOJO Hanse GBR 7418R John Moorehead RUYC   922 103600 14:33:10 3:57:10 4:17:14 0:21:50 1015.519 7.0
8 Class 6 YTC Luder Too Beneteau GBR 2119L Peter Eagleson DSC   922 103600 15:34:33 4:58:33 5:23:48 1:23:13 1278.355 8.0

R3 - Class 6 YTC Class entered

Start: Start 4 - Class 6 YTC, Finishes: Finish time, Time: 140600
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 6 YTC Elandra of Down Sigma 33 IRL 4536 Martin Dews RUYC   957 140600 16:05:55 1:59:55 2:05:18 0:00:00 957 1.0
2 Class 6 YTC Signet Sigma 33 4700 Kevin Byres BYC   957 140600 16:08:23 2:02:23 2:07:53 0:02:28 976.685 2.0
3 Class 6 YTC Dark and Scary Hanse 371 3710C Stevie Andrews SLYC   890 140600 16:00:57 1:54:57 2:09:09 0:03:26 917.363 3.0
4 Class 6 YTC Starshine Sigma 33 GBR 4295 Paul Finlay RUYC   957 140600 16:10:39 2:04:39 2:10:15 0:04:44 994.775 4.0
5 Class 6 YTC Just 1 More Oceanis 46.1 GBR 6842T Robin Moran RUYC & BYC   892 140600 16:08:16 2:02:16 2:17:04 0:10:30 975.754 5.0
6 Class 6 YTC MOJO Hanse GBR 7418R John Moorehead RUYC   922 140600 16:12:38 2:06:38 2:17:21 0:11:06 1010.603 6.0
7 Class 6 YTC Merryjack Oceanis 37 IRL1545 Gerry Bell RUYC   928 140600 16:14:35 2:08:35 2:18:34 0:12:18 1026.165 7.0
8 Class 6 YTC Luder Too Beneteau GBR 2119L Peter Eagleson DSC   922     DNC       9.0

R4 - Class 6 YTC Class entered

Start: Start 4 - Class 6 YTC, Finishes: Finish time, Time: 103600, Course: 1, 2, 4, L, A, F
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Class 6 YTC Signet Sigma 33 4700 Kevin Byres BYC   957 103600 13:01:06 2:25:06 2:31:37 0:00:00 957 1.0
2 Class 6 YTC Elandra of Down Sigma 33 IRL 4536 Martin Dews RUYC   957 103600 13:05:45 2:29:45 2:36:29 0:04:39 987.669 2.0
3 Class 6 YTC Just 1 More Oceanis 46.1 GBR 6842T Robin Moran RUYC & BYC   892 103600 12:57:32 2:21:32 2:38:40 0:06:17 933.476 3.0
4 Class 6 YTC Starshine Sigma 33 GBR 4295 Paul Finlay RUYC   957 103600 13:08:42 2:32:42 2:39:34 0:07:36 1007.125 4.0
5 Class 6 YTC Merryjack Oceanis 37 IRL1545 Gerry Bell RUYC   928 103600 13:06:38 2:30:38 2:42:19 0:09:56 993.495 5.0
6 Class 6 YTC MOJO Hanse GBR 7418R John Moorehead RUYC   922 103600 13:14:04 2:38:04 2:51:26 0:18:16 1042.521 6.0
7 Class 6 YTC Dark and Scary Hanse 371 3710C Stevie Andrews SLYC   890     DNC       9.0
7 Class 6 YTC Luder Too Beneteau GBR 2119L Peter Eagleson DSC   922     DNC       9.0

R5 - Class 6 YTC Class entered

Start: Start 4 - Class 6 YTC, Finishes: Finish time
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Place Points
  Class 6 YTC Signet Sigma 33 4700 Kevin Byres BYC   957    
  Class 6 YTC Elandra of Down Sigma 33 IRL 4536 Martin Dews RUYC   957    
  Class 6 YTC Merryjack Oceanis 37 IRL1545 Gerry Bell RUYC   928    
  Class 6 YTC Just 1 More Oceanis 46.1 GBR 6842T Robin Moran RUYC & BYC   892    
  Class 6 YTC Starshine Sigma 33 GBR 4295 Paul Finlay RUYC   957    
  Class 6 YTC Dark and Scary Hanse 371 3710C Stevie Andrews SLYC   890    
  Class 6 YTC MOJO Hanse GBR 7418R John Moorehead RUYC   922    
  Class 6 YTC Luder Too Beneteau GBR 2119L Peter Eagleson DSC   922    

R6 - Class 6 YTC Class entered

Start: Start 4 - Class 6 YTC, Finishes: Finish time
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Place Points
  Class 6 YTC Signet Sigma 33 4700 Kevin Byres BYC   957    
  Class 6 YTC Elandra of Down Sigma 33 IRL 4536 Martin Dews RUYC   957    
  Class 6 YTC Merryjack Oceanis 37 IRL1545 Gerry Bell RUYC   928    
  Class 6 YTC Just 1 More Oceanis 46.1 GBR 6842T Robin Moran RUYC & BYC   892    
  Class 6 YTC Starshine Sigma 33 GBR 4295 Paul Finlay RUYC   957    
  Class 6 YTC Dark and Scary Hanse 371 3710C Stevie Andrews SLYC   890    
  Class 6 YTC MOJO Hanse GBR 7418R John Moorehead RUYC   922    
  Class 6 YTC Luder Too Beneteau GBR 2119L Peter Eagleson DSC   922    

R7 - Class 6 YTC Class entered

Start: Start 4 - Class 6 YTC, Finishes: Finish time
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Place Points
  Class 6 YTC Signet Sigma 33 4700 Kevin Byres BYC   957    
  Class 6 YTC Elandra of Down Sigma 33 IRL 4536 Martin Dews RUYC   957    
  Class 6 YTC Merryjack Oceanis 37 IRL1545 Gerry Bell RUYC   928    
  Class 6 YTC Just 1 More Oceanis 46.1 GBR 6842T Robin Moran RUYC & BYC   892    
  Class 6 YTC Starshine Sigma 33 GBR 4295 Paul Finlay RUYC   957    
  Class 6 YTC Dark and Scary Hanse 371 3710C Stevie Andrews SLYC   890    
  Class 6 YTC MOJO Hanse GBR 7418R John Moorehead RUYC   922    
  Class 6 YTC Luder Too Beneteau GBR 2119L Peter Eagleson DSC   922    

R8 - Class 6 YTC Class entered

Start: Start 4 - Class 6 YTC, Finishes: Finish time
Rank Class entered Boat name Make of boat Sail number Skipper name Yacht Club IRC
Rating
YTC
Rating
Place Points
  Class 6 YTC Signet Sigma 33 4700 Kevin Byres BYC   957    
  Class 6 YTC Elandra of Down Sigma 33 IRL 4536 Martin Dews RUYC   957    
  Class 6 YTC Merryjack Oceanis 37 IRL1545 Gerry Bell RUYC   928    
  Class 6 YTC Just 1 More Oceanis 46.1 GBR 6842T Robin Moran RUYC & BYC   892    
  Class 6 YTC Starshine Sigma 33 GBR 4295 Paul Finlay RUYC   957    
  Class 6 YTC Dark and Scary Hanse 371 3710C Stevie Andrews SLYC   890    
  Class 6 YTC MOJO Hanse GBR 7418R John Moorehead RUYC   922    
  Class 6 YTC Luder Too Beneteau GBR 2119L Peter Eagleson DSC   922    

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
RETRetired Varies
TLETime Limit Expired as per SI 15.3 13

Bangor Regatta logo

Sailwave logoSailwave Scoring Software 2.35.00
www.sailwave.com

Royal Ulster YC burgee