event burgee

MSK Kappseglingar 2011

Preliminary Results

Vårsegling - Med spinn Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 H-Båt Med spinn 600 MSK Michael Collberg 1.08 10.00.00 11.40.47 1.40.47 1.48.51 1.0
2 Smaragd Med spinn 57 MSK Tomas Kulldin 1.19     DNF   18.0
2 Express Med spinn 1092 MSK Leif Dehlen 1.12     DNF   18.0
2 806 Med spinn 20 MSK Jens Karlsson 1.09     DNF   18.0

Mariestad Race - Med spinn Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 IF Med spinn 3148 MSK Anders Holm 1.02 19.00.00 12.18.58 17.18.58 17.39.45 1.0
2 Smaragd Med spinn 57 MSK Tomas Kulldin 1.19 19.00.00 09.52.58 14.52.58 17.42.38 2.0
3 CB33 Med spinn SWE 1990 MSK Agne Rubertsson 1.18 19.00.00 10.00.40 15.00.40 17.42.47 3.0
4 Compis 97 Med spinn 202 MSK Conny Modig 1.12 19.00.00 11.37.59 16.37.59 18.37.44 4.0

Skebergaköret - Med spinn Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Place Points

Höstsegling - Med spinn Class - 2011-09-17 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Place Points
1 First 31.7 Med spinn 1079 MSK Lotta Gustafsson 1.20 1 1.0
2 Express Med spinn 1092 MSK Leif Dehlen 1.12 2 2.0
3 Wasa 270 Med spinn 404 MSK Gunnar Nordlie 1.12 3 3.0
4 IF Med spinn 3148 MSK Anders Holm 1.02 4 4.0
5 Cumulus Med spinn 432 MSK Jan-Erik Collberg 1.10 5 5.0
6 806 Med spinn 20 MSK Jens Karlsson 1.09 7 6.0
7 Accent Med spinn 294 MSK Mikael Dehlen 1.04 8 7.0
8 H-Båt Med spinn 600 MSK Michael Collberg 1.08 DNF 18.0
8 Smaragd Med spinn 57 MSK Tomas Kulldin 1.19 DNF 18.0
8 606 Med spinn 233 MSK Anders Blom 1.03 DNF 18.0
8 Maxi magic Med spinn 32 MSK Claes Ohde 1.08 DNF 18.0

Single Head - Med spinn Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Place Points

Vårsegling - Utan Spinn Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Place Points
1 A Birdie 24 Utan Spinn 6851 MSK Thomas Andersson 0.99 DNF 30.0
1 A Maxi magic Utan Spinn 32 MSK Claes Ohde 1.05 DNF 30.0
1 Chess Utan Spinn 120 MSK Göran Nilsson 1.03 DNF 30.0

Mariestad Race - Utan Spinn Class

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Place Points

Skebergaköret - Utan Spinn Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 B Smaragd Utan Spinn 57 MSK Tomas Kulldin 1.16 13.10.00 15.12.58 2.02.58 2.22.38 1.0
2 A Birdie 24 Utan Spinn 6851 MSK Thomas Andersson 0.99 13.00.00 15.24.50 2.24.50 2.23.23 2.0
3 A 606 Utan Spinn 805 MSK Anders Blom 1 13.00.00 15.25.05 2.25.05 2.25.05 3.0
4 A IF Utan Spinn 3148 MSK Anders Holm 0.99 13.00.00 15.27.55 2.27.55 2.26.26 4.0
5 A Albin 78 Utan Spinn 117 MSK A Sundin 1.01 13.00.00 15.26.56 2.26.56 2.28.24 5.0
6 A Accent Utan Spinn 294 MSK Mikael Dehlen 1.01 13.00.00 15.27.48 2.27.48 2.29.17 6.0
7 A IF Utan Spinn 1535 MSK Jan Wäärt 0.99 13.00.00 15.31.19 2.31.19 2.29.48 7.0
8 A Olsson 22 Utan Spinn 32 MSK S-O Söder 0.97 13.00.00 15.36.12 2.36.12 2.31.31 8.0
9 A Maxi magic Utan Spinn 32 MSK Claes Ohde 1.05 13.00.00 15.29.27 2.29.27 2.36.55 9.0
10 B 806 Utan Spinn 20 MSK Jens Karlsson 1.06 13.10.00 15.39.18 2.29.18 2.38.15 10.0
11 A Dixie 27 Utan Spinn 701 MSK Henrik Johansson 1.02 13.00.00 15.35.53 2.35.53 2.39.00 11.0
12 B Omega 34 Utan Spinn 182 MSK Göring Hasselgren 1.13 13.10.00 15.31.01 2.21.01 2.39.21 12.0
13 B J24 Utan Spinn 24 MSK S-E Ramberg 1.08 13.10.00 15.38.37 2.28.37 2.40.30 13.0
14 B Cumulus Utan Spinn 299 MSK Joakim Frej 1.07 13.10.00 15.40.04 2.30.04 2.40.34 14.0
15 B Compis 97 Utan Spinn 202 MSK Conny Modig 1.09 13.10.00 15.38.16 2.28.16 2.41.37 15.0
16 B Cumulus Utan Spinn 432 MSK Jan-Erik Collberg 1.07 13.10.00 15:41:11 2.31.11 2.41.46 16.0
17 B First 31.7 Utan Spinn 1079 MSK Lotta Gustafsson 1.17 13.10.00 15.30.08 2.20.08 2.43.57 17.0
18 B Contrast 33 Utan Spinn 53 MSK Dan Hjalmarsson 1.14 13.10.00 15.38.42 2.28.42 2.49.31 18.0
19 B Trio 92 Utan Spinn 9201 MSK Björn Lindberg 1.07 13.10.00 15.51.51 2.41.51 2.53.11 19.0

Höstsegling - Utan Spinn Class - 2011-09-17 at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Place Points
1 A Birdie 24 Utan Spinn 6851 MSK Thomas Andersson 0.99 6 1.0
2 Trio 92 Utan Spinn 9203 MSK Torbjörn Käll 1.07 DNF 30.0

Single Head - Utan Spinn Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName LYS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A Accent Utan Spinn 294 MSK Mikael Dehlen 1.01 10:00:00 14:34:50 4:34:50 4:37:35 1.0
2 C-55 Utan Spinn 299 MSK Per Andersson 1.01 10:00:00 14:38:00 4:38:00 4:40:47 2.0
3 A IF Utan Spinn 3148 MSK Anders Holm 0.99 10:00:00 14:49:20 4:49:20 4:46:26 3.0
4 Westerly Tiger Utan Spinn 36 MSK K Skoog 0.9 10:00:00 15:35:10 5:35:10 5:01:39 4.0
5 Cumulus Utan Spinn 110 MSK Peter Bergsten 1.07 10:00:00 14:43:00 4:43:00 5:02:49 5.0
6 Mega 30 Utan Spinn 166 MSK Birger Bäckström 1.12 10:00:00 14:31:00 4:31:00 5:03:31 6.0
7 B Compis 97 Utan Spinn 202 MSK Conny Modig 1.09 10:00:00 14:44:48 4:44:48 5:10:26 7.0
8 B 806 Utan Spinn 20 MSK Jens Karlsson 1.06 10:00:00 14:58:25 4:58:25 5:16:19 8.0


www.msk.st

Sailwave Scoring Software 2.02 build 1
www.sailwave.com