venue burgee

Lake Taupo Yacht Club Champs Over Series 4 and 5

Lake Taupo Yacht Club

Club Champ in 4 Goups NZTYA ( A - B - C - Sports Boat) Provisional Results

Contents

Group A NZTYA Group

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
NZTYA Group Division Boat Class SailNo HelmName TCF Series 4 Race 1 Series 4 Race 2 Series 4 Race 3 Series 4 Race 4 Series 5 Race 1 Total Nett
Group A 2 no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston 0.973 1.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 7.0 5.0
Group A 2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken 0.933 2.0 2.0 2.0 1.0 (4.0 DNC) 11.0 7.0
Group A 2 Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell 0.910 3.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 16.0 12.0

Group B NZTYA Group

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
NZTYA Group Division Boat Class SailNo HelmName TCF Series 4 Race 1 Series 4 Race 2 Series 4 Race 3 Series 4 Race 4 Series 5 Race 1 Total Nett
Group B 2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson 0.864 (5.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 9.0 4.0
Group B 2 Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts 0.845 3.0 (5.0) 2.0 2.0 4.0 16.0 11.0
Group B 2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys 0.845 (4.0) 3.0 3.0 3.0 2.0 15.0 11.0
Group B 2 E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason 0.885 6.0 2.0 (7.0 DNC) 4.0 3.0 22.0 15.0
Group B 2 Mykonos Noelex 25 3528 John Thornton 0.845 1.0 4.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 26.0 19.0
Group B 2 Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall 0.845 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 28.0 21.0

Group C NZTYA Group

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
NZTYA Group Division Boat Class SailNo HelmName TCF Series 4 Race 1 Series 4 Race 2 Series 4 Race 3 Series 4 Race 4 Series 5 Race 1 Total Nett
Group C 2 Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson 0.811 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
Group C 2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew 0.811 2.0 (4.0) 3.0 2.0 3.0 14.0 10.0
Group C 2 Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby 0.710 (4.0) 2.0 4.0 3.0 2.0 15.0 11.0
Group C 2 Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir 0.811 3.0 3.0 2.0 4.0 (5.0 DNC) 17.0 12.0

Sports Boat NZTYA Group

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
NZTYA Group Division Boat Class SailNo HelmName TCF Series 4 Race 1 Series 4 Race 2 Series 4 Race 4 Series 5 Race 1 Total Nett
Sports Boat 1 BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale 1.075 1.0 2.0 1.0 1.0 5.0 5.0
Sports Boat 1 W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp 1.091 2.0 1.0 2.0 2.0 7.0 7.0

Series 5 Race 1 - Group A NZTYA Group - 28th February 2024

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Cpouse 15
NZTYA Group Division Boat Class SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
Group A 2 Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell 0.910 18.00.00 18.36.16 0.36.16 0.33.00 1.0
Group A 2 no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston 0.973 18.00.00 18.34.34 0.34.34 0.33.38 2.0
Group A 2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken 0.933     DNC   4.0

Series 5 Race 1 - Group B NZTYA Group - 28th February 2024

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Cpouse 15
NZTYA Group Division Boat Class SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
Group B 2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson 0.864 18.00.00 18.35.38 0.35.38 0.30.47 1.0
Group B 2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys 0.845 18.00.00 18.36.32 0.36.32 0.30.52 2.0
Group B 2 E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason 0.885 18.00.00 18.35.47 0.35.47 0.31.40 3.0
Group B 2 Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts 0.845 18.00.00 18.38.30 0.38.30 0.32.32 4.0
Group B 2 Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall 0.845 18.00.00 18.40.39 0.40.39 0.34.21 5.0
Group B 2 Mykonos Noelex 25 3528 John Thornton 0.845     DNC   7.0

Series 5 Race 1 - Group C NZTYA Group - 28th February 2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.50.00, Distance: 6 Nm, Course: Course 15 15, Wind dir: 190 Deg, Ave wind: 10 KNots
NZTYA Group Division Boat Class SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
Group C 2 Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson 0.811 17.50.00 18.26.39 0.36.39 0.29.43 1.0
Group C 2 Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby 0.710 17.50.00 18.34.46 0.44.46 0.31.47 2.0
Group C 2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew 0.811 17.50.00 18.31.14 0.41.14 0.33.26 3.0
Group C 2 Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir 0.811     DNC   5.0

Series 5 Race 1 - Sports Boat NZTYA Group - 28th February 2024

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Cpouse 15
NZTYA Group Division Boat Class SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
Sports Boat 1 BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale 1.075 18.00.00 18.39.44 0.39.44 0.42.43 1.0
Sports Boat 1 W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp 1.091 18.00.00 18.40.52 0.40.52 0.44.35 2.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com