event burgee venue burgee

Series 2 - Empower Fitness 23-24 Kts

Lake Taupo Yacht Club

Results are Final as of 9:05 on November 30, 2023

Contents

1 Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
T/Fleet 1 BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale   1.075 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 6.0 4.0
T/Fleet 1 W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp   1.091 (3.0 DNC) 2.0 1.0 3.0 DNC 2.0 NSC 11.0 8.0

2 Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
T/Fleet 2 no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston   0.973 2.0 (10.0) 7.0 1.0 3.0 23.0 13.0
T/Fleet 2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson   0.864 3.0 4.0 4.0 4.0 (15.0 DNC) 30.0 15.0
T/Fleet 2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew   0.811 7.0 3.0 1.0 (15.0 DNC) 7.0 33.0 18.0
T/Fleet 2 Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts   0.845 6.0 8.0 2.0 2.0 (15.0 DNC) 33.0 18.0
T/Fleet 2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken   0.933 (15.0 DNC) 7.0 3.0 8.0 1.0 34.0 19.0
T/Fleet 2 Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.765 1.0 9.0 6.0 10.0 (15.0 DNC) 41.0 26.0
T/Fleet 2 Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir   0.811 5.0 6.0 10.0 (11.0) 6.0 38.0 27.0
T/Fleet 2 E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason   0.891 (15.0 DNC) 5.0 13.0 7.0 4.0 44.0 29.0
T/Fleet 2 Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson Graeme Warren 0.811 4.0 11.0 11.0 (12.0) 5.0 43.0 31.0
T/Fleet 2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys   0.845 (15.0 DNC) 2.0 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 50.0 35.0
T/Fleet 2 Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands Sam Deihl,Cathy Punter 0.845 (15.0 DNC) 12.0 12.0 9.0 2.0 50.0 35.0
T/Fleet 2 Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall Matt Corcoran 0.845 (15.0 DNC) 13.0 5.0 5.0 15.0 DNC 53.0 38.0
T/Fleet 2 Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby   0.710 (15.0 DNC) 1.0 9.0 15.0 DNC 15.0 DNC 55.0 40.0
T/Fleet 2 Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell   0.910 (15.0 DNC) 15.0 DNC 8.0 6.0 15.0 DNC 59.0 44.0

NZTYA Rating A Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
T/Fleet NZTYA Rating A no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston   0.973 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
T/Fleet NZTYA Rating A Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken   0.933 (5.0 DNC) 3.0 2.0 2.0 2.0 14.0 9.0
T/Fleet NZTYA Rating A E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason   0.891 (5.0 DNC) 2.0 4.0 3.5 3.0 17.5 12.5
T/Fleet NZTYA Rating A Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell   0.910 (5.0 DNC) 5.0 DNC 3.0 3.5 5.0 DNC 21.5 16.5

NZTYA Rating B Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
T/Fleet NZTYA Rating B The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson   0.864 1.0 1.0 1.0 1.0 (6.0 DNC) 10.0 4.0
T/Fleet NZTYA Rating B Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts   0.845 2.0 3.0 2.0 3.0 (6.0 DNC) 16.0 10.0
T/Fleet NZTYA Rating B Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands Sam Deihl,Cathy Punter 0.845 (6.0 DNC) 5.0 4.0 5.0 1.0 21.0 15.0
T/Fleet NZTYA Rating B Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys   0.845 (6.0 DNC) 2.0 6.0 DNC 2.0 6.0 DNC 22.0 16.0
T/Fleet NZTYA Rating B Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall Matt Corcoran 0.845 (6.0 DNC) 4.0 3.0 4.0 6.0 DNC 23.0 17.0

NZTYA Rating C Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
T/Fleet NZTYA Rating C Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson Graeme Warren 0.811 1.0 (2.0) 2.0 2.0 1.0 8.0 6.0
T/Fleet NZTYA Rating C Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew   0.811 4.0 1.0 1.0 (6.0 DNC) 2.0 14.0 8.0
T/Fleet NZTYA Rating C Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.765 2.0 5.0 3.0 1.0 (6.0 DNC) 17.0 11.0
T/Fleet NZTYA Rating C Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir   0.811 3.0 (4.0) 4.0 3.0 3.0 17.0 13.0
T/Fleet NZTYA Rating C Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby   0.710 (6.0 DNC) 3.0 5.0 6.0 DNC 6.0 DNC 26.0 20.0

Sports Boat Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
T/Fleet Sports Boat BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale   1.075 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
T/Fleet Sports Boat W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp   1.091 (3.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 DNC 2.0 NSC 12.0 9.0

R1 - 1 Division - 1st November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet 1 BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale   1.089 18.00.00 18.51.02 0.51.02 0.55.35 1.0
T/Fleet 1 W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp   1.091     DNC   3.0

R2 - 1 Division - 8th November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet 1 BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale   1.091 18.00.00 18.28.57 0.28.57 0.31.35 1.0
T/Fleet 1 W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp   1.091 18.00.00 18.31.35 0.31.35 0.34.27 2.0

R3 - 1 Division - 15th November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet 1 W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp   1.095 18.00.00 18.33.53 0.33.53 0.37.06 1.0
T/Fleet 1 BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale   1.099 18.00.00 18.34.09 0.34.09 0.37.32 2.0

R4 - 1 Division - 22nd November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet 1 BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale   1.099 18.00.00 18.29.41 0.29.41 0.32.37 1.0
T/Fleet 1 W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp   1.097     DNC   3.0

R5 - 1 Division - 29th November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet 1 BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale   1.150 18.00.00 18.47.25 0.47.25 0.54.32 1.0
T/Fleet 1 W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp   1.000 18.00.00 18.56.53 NSC   2.0

R1 - 2 Division - 1st November 2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.48.00, Distance: .45 NM, Course: Course 15, Wind dir: 220 Deg, Ave wind: 10 Knots
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet 2 Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.759 17.48.00 18.59.37 1.11.37 0.54.21 1.0
T/Fleet 2 no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston   1.002 18.00.00 18.54.35 0.54.35 0.54.42 2.0
T/Fleet 2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson   0.917 18.00.00 19.01.03 1.01.03 0.55.59 3.0
T/Fleet 2 Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson Graeme Warren 0.855 17.48.00 18.54.13 1.06.13 0.56.37 4.0
T/Fleet 2 Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir   0.796 17.48.00 18.59.52 1.11.52 0.57.12 5.0
T/Fleet 2 Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts   0.832 18.00.00 19.08.54 1.08.54 0.57.19 6.0
T/Fleet 2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew   0.808 17.48.00 19.06.43 1.18.43 1.03.36 7.0
T/Fleet 2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken   0.938     DNC   15.0
T/Fleet 2 E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason   0.891     DNC   15.0
T/Fleet 2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys   0.845     DNC   15.0
T/Fleet 2 Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands Sam Deihl,Cathy Punter 0.825     DNC   15.0
T/Fleet 2 Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall Matt Corcoran 0.841     DNC   15.0
T/Fleet 2 Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby   0.676     DNC   15.0
T/Fleet 2 Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell   0.887     DNC   15.0

R2 - 2 Division - 8th November 2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.50.00, Course: Course 15
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet 2 Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby   0.676 17.50.00 18.44.09 0.54.09 0.36.36 1.0
T/Fleet 2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys   0.845 18.00.00 18.43.37 0.43.37 0.36.51 2.0
T/Fleet 2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew   0.803 17.50.00 18.36.16 0.46.16 0.37.09 3.0
T/Fleet 2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson   0.918 18.00.00 18.40.46 0.40.46 0.37.25 4.0
T/Fleet 2 E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason   0.881 18.00.00 18.42.39 0.42.39 0.37.34 5.0
T/Fleet 2 Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir   0.792 17.50.00 18.37.55 0.47.55 0.37.57 6.0
T/Fleet 2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken   0.939 18.00.00 18.40.55 0.40.55 0.38.25 7.0
T/Fleet 2 Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts   0.830 18.00.00 18.47.11 0.47.11 0.39.10 8.0
T/Fleet 2 Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.761 17.50.00 18.41.33 0.51.33 0.39.14 9.0
T/Fleet 2 no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston   1.011 18.00.00 18.38.53 0.38.53 0.39.19 10.0
T/Fleet 2 Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson Graeme Warren 0.851 17.50.00 18.37.00 0.47.00 0.40.00 11.0
T/Fleet 2 Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands Sam Deihl,Cathy Punter 0.827 18.00.00 18.48.39 0.48.39 0.40.14 12.0
T/Fleet 2 Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall Matt Corcoran 0.844 18.00.00 18.48.15 0.48.15 0.40.43 13.0
T/Fleet 2 Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell   0.887     DNC   15.0

R3 - 2 Division - 15th November 2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.50.00, Course: Course 15
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet 2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew   0.804 17.50.00 18.34.20 0.44.20 0.35.39 1.0
T/Fleet 2 Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts   0.829 18.00.00 18.43.30 0.43.30 0.36.04 2.0
T/Fleet 2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken   0.938 18.00.00 18.38.55 0.38.55 0.36.30 3.0
T/Fleet 2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson   0.918 18.00.00 18.39.58 0.39.58 0.36.41 4.0
T/Fleet 2 Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall Matt Corcoran 0.842 18.00.00 18.43.45 0.43.45 0.36.50 5.0
T/Fleet 2 Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.760 17.50.00 18.38.50 0.48.50 0.37.07 6.0
T/Fleet 2 no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston   1.010 18.00.00 18.36.53 0.36.53 0.37.15 7.0
T/Fleet 2 Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell   0.887 18.00.00 18.42.23 0.42.23 0.37.36 8.0
T/Fleet 2 Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby   0.677 17.50.00 18.46.05 0.56.05 0.37.58 9.0
T/Fleet 2 Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir   0.792 17.50.00 18.38.10 0.48.10 0.38.09 10.0
T/Fleet 2 Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson Graeme Warren 0.849 17.50.00 18.35.54 0.45.54 0.38.58 11.0
T/Fleet 2 Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands Sam Deihl,Cathy Punter 0.825 18.00.00 18.49.25 0.49.25 0.40.46 12.0
T/Fleet 2 E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason   0.881 18.00.00 18.46.31 0.46.31 0.40.59 13.0
T/Fleet 2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys   0.845     DNC   15.0

R4 - 2 Division - 22nd November 2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.50.00, Course: Course 15
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet 2 no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston   1.011 18.00.00 18.32.20 0.32.20 0.32.41 1.0
T/Fleet 2 Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts   0.832 18.00.00 18.39.18 0.39.18 0.32.42 2.0
T/Fleet 2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys   0.847 18.00.00 18.39.05 0.39.05 0.33.06 3.0
T/Fleet 2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson   0.920 18.00.00 18.36.48 0.36.48 0.33.51 4.0
T/Fleet 2 Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall Matt Corcoran 0.849 18.00.00 18.40.10 0.40.10 0.34.06 5.0
T/Fleet 2 Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell   0.887 18.00.00 18.38.46 0.38.46 0.34.23 6.0
T/Fleet 2 E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason   0.875 18.00.00 18.39.36 0.39.36 0.34.39 7.0
T/Fleet 2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken   0.941 18.00.00 18.36.54 0.36.54 0.34.43 8.0
T/Fleet 2 Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands Sam Deihl,Cathy Punter 0.815 18.00.00 18.44.02 0.44.02 0.35.53 9.0
T/Fleet 2 Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.761 17.50.00 18.38.01 0.48.01 0.36.32 10.0
T/Fleet 2 Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir   0.791 17.50.00 18.38.14 0.48.14 0.38.09 11.0
T/Fleet 2 Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson Graeme Warren 0.846 17.50.00 18.35.51 0.45.51 0.38.47 12.0
T/Fleet 2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew   0.808     DNC   15.0
T/Fleet 2 Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby   0.677     DNC   15.0

R5 - 2 Division - 29th November 2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.50.00, Course: Course 15
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet 2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken   0.941 18.00.00 18.42.02 0.42.02 0.39.33 1.0
T/Fleet 2 Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands Sam Deihl,Cathy Punter 0.811 18.00.00 18.48.50 0.48.50 0.39.36 2.0
T/Fleet 2 no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston   1.017 18.00.00 18.39.17 0.39.17 0.39.57 3.0
T/Fleet 2 E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason   0.875 18.00.00 18.46.45 0.46.45 0.40.54 4.0
T/Fleet 2 Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson Graeme Warren 0.841 17.50.00 18.38.56 0.48.56 0.41.09 5.0
T/Fleet 2 Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir   0.787 17.50.00 18.42.51 0.52.51 0.41.36 6.0
T/Fleet 2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew   0.808 17.50.00 18.41.56 0.51.56 0.41.58 7.0
T/Fleet 2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson   0.922     DNC   15.0
T/Fleet 2 Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts   0.835     DNC   15.0
T/Fleet 2 Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.759     DNC   15.0
T/Fleet 2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys   0.850     DNC   15.0
T/Fleet 2 Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall Matt Corcoran 0.850     DNC   15.0
T/Fleet 2 Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby   0.677     DNC   15.0
T/Fleet 2 Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell   0.888     DNC   15.0

R1 - NZTYA Rating A Division - 1st November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet NZTYA Rating A no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston   0.973 18.00.00 18.54.35 0.54.35 0.53.07 1.0
T/Fleet NZTYA Rating A Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken   0.933     DNC   5.0
T/Fleet NZTYA Rating A E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason   0.891     DNC   5.0
T/Fleet NZTYA Rating A Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell   0.910     DNC   5.0

R2 - NZTYA Rating A Division - 8th November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet NZTYA Rating A no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston   0.973 18.00.00 18.38.53 0.38.53 0.37.50 1.0
T/Fleet NZTYA Rating A E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason   0.891 18.00.00 18.42.39 0.42.39 0.38.00 2.0
T/Fleet NZTYA Rating A Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken   0.933 18.00.00 18.40.55 0.40.55 0.38.11 3.0
T/Fleet NZTYA Rating A Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell   0.910     DNC   5.0

R3 - NZTYA Rating A Division - 15th November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet NZTYA Rating A no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston   0.973 18.00.00 18.36.53 0.36.53 0.35.53 1.0
T/Fleet NZTYA Rating A Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken   0.933 18.00.00 18.38.55 0.38.55 0.36.19 2.0
T/Fleet NZTYA Rating A Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell   0.910 18.00.00 18.42.23 0.42.23 0.38.34 3.0
T/Fleet NZTYA Rating A E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason   0.891 18.00.00 18.46.31 0.46.31 0.41.27 4.0

R4 - NZTYA Rating A Division - 22nd November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet NZTYA Rating A no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston   0.973 18.00.00 18.32.20 0.32.20 0.31.28 1.0
T/Fleet NZTYA Rating A Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken   0.933 18.00.00 18.36.54 0.36.54 0.34.26 2.0
T/Fleet NZTYA Rating A E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason   0.891 18.00.00 18.39.36 0.39.36 0.35.17 3.5
T/Fleet NZTYA Rating A Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell   0.910 18.00.00 18.38.46 0.38.46 0.35.17 3.5

R5 - NZTYA Rating A Division - 29th November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet NZTYA Rating A no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston   0.973 18.00.00 18.39.17 0.39.17 0.38.13 1.0
T/Fleet NZTYA Rating A Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken   0.933 18.00.00 18.42.02 0.42.02 0.39.13 2.0
T/Fleet NZTYA Rating A E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason   0.891 18.00.00 18.46.45 0.46.45 0.41.39 3.0
T/Fleet NZTYA Rating A Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell   0.910     DNC   5.0

R1 - NZTYA Rating B Division - 1st November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet NZTYA Rating B The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson   0.864 18.00.00 19.01.03 1.01.03 0.52.45 1.0
T/Fleet NZTYA Rating B Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts   0.845 18.00.00 19.08.54 1.08.54 0.58.13 2.0
T/Fleet NZTYA Rating B Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands Sam Deihl,Cathy Punter 0.845     DNC   6.0
T/Fleet NZTYA Rating B Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys   0.845     DNC   6.0
T/Fleet NZTYA Rating B Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall Matt Corcoran 0.845     DNC   6.0

R2 - NZTYA Rating B Division - 8th November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet NZTYA Rating B The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson   0.864 18.00.00 18.40.46 0.40.46 0.35.13 1.0
T/Fleet NZTYA Rating B Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys   0.845 18.00.00 18.43.37 0.43.37 0.36.51 2.0
T/Fleet NZTYA Rating B Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts   0.845 18.00.00 18.47.11 0.47.11 0.39.52 3.0
T/Fleet NZTYA Rating B Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall Matt Corcoran 0.845 18.00.00 18.48.15 0.48.15 0.40.46 4.0
T/Fleet NZTYA Rating B Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands Sam Deihl,Cathy Punter 0.845 18.00.00 18.48.39 0.48.39 0.41.07 5.0

R3 - NZTYA Rating B Division - 15th November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet NZTYA Rating B The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson   0.864 18.00.00 18.39.58 0.39.58 0.34.32 1.0
T/Fleet NZTYA Rating B Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts   0.845 18.00.00 18.43.30 0.43.30 0.36.45 2.0
T/Fleet NZTYA Rating B Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall Matt Corcoran 0.845 18.00.00 18.43.45 0.43.45 0.36.58 3.0
T/Fleet NZTYA Rating B Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands Sam Deihl,Cathy Punter 0.845 18.00.00 18.49.25 0.49.25 0.41.45 4.0
T/Fleet NZTYA Rating B Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys   0.845     DNC   6.0

R4 - NZTYA Rating B Division - 22nd November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet NZTYA Rating B The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson   0.864 18.00.00 18.36.48 0.36.48 0.31.48 1.0
T/Fleet NZTYA Rating B Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys   0.845 18.00.00 18.39.05 0.39.05 0.33.02 2.0
T/Fleet NZTYA Rating B Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts   0.845 18.00.00 18.39.18 0.39.18 0.33.13 3.0
T/Fleet NZTYA Rating B Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall Matt Corcoran 0.845 18.00.00 18.40.10 0.40.10 0.33.56 4.0
T/Fleet NZTYA Rating B Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands Sam Deihl,Cathy Punter 0.845 18.00.00 18.44.02 0.44.02 0.37.12 5.0

R5 - NZTYA Rating B Division - 29th November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet NZTYA Rating B Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands Sam Deihl,Cathy Punter 0.845 18.00.00 18.48.50 0.48.50 0.41.16 1.0
T/Fleet NZTYA Rating B The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson   0.864     DNC   6.0
T/Fleet NZTYA Rating B Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts   0.845     DNC   6.0
T/Fleet NZTYA Rating B Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys   0.845     DNC   6.0
T/Fleet NZTYA Rating B Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall Matt Corcoran 0.845     DNC   6.0

R1 - NZTYA Rating C Division - 1st November 2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.48.00, Distance: .45 NM, Course: Course 15, Wind dir: 220 Deg, Ave wind: 10 Knots
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet NZTYA Rating C Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson Graeme Warren 0.811 17.48.00 18.54.13 1.06.13 0.53.42 1.0
T/Fleet NZTYA Rating C Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.765 17.48.00 18.59.37 1.11.37 0.54.47 2.0
T/Fleet NZTYA Rating C Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir   0.811 17.48.00 18.59.52 1.11.52 0.58.17 3.0
T/Fleet NZTYA Rating C Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew   0.811 17.48.00 19.06.43 1.18.43 1.03.50 4.0
T/Fleet NZTYA Rating C Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby   0.710     DNC   6.0

R2 - NZTYA Rating C Division - 8th November 2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.50.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet NZTYA Rating C Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew   0.811 17.50.00 18.36.16 0.46.16 0.37.31 1.0
T/Fleet NZTYA Rating C Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson Graeme Warren 0.811 17.50.00 18.37.00 0.47.00 0.38.07 2.0
T/Fleet NZTYA Rating C Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby   0.710 17.50.00 18.44.09 0.54.09 0.38.27 3.0
T/Fleet NZTYA Rating C Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir   0.811 17.50.00 18.37.55 0.47.55 0.38.52 4.0
T/Fleet NZTYA Rating C Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.765 17.50.00 18.41.33 0.51.33 0.39.26 5.0

R3 - NZTYA Rating C Division - 15th November 2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.50.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet NZTYA Rating C Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew   0.811 17.50.00 18.34.20 0.44.20 0.35.57 1.0
T/Fleet NZTYA Rating C Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson Graeme Warren 0.811 17.50.00 18.35.54 0.45.54 0.37.13 2.0
T/Fleet NZTYA Rating C Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.765 17.50.00 18.38.50 0.48.50 0.37.21 3.0
T/Fleet NZTYA Rating C Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir   0.811 17.50.00 18.38.10 0.48.10 0.39.04 4.0
T/Fleet NZTYA Rating C Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby   0.710 17.50.00 18.46.05 0.56.05 0.39.49 5.0

R4 - NZTYA Rating C Division - 22nd November 2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.50.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet NZTYA Rating C Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.765 17.50.00 18.38.01 0.48.01 0.36.44 1.0
T/Fleet NZTYA Rating C Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson Graeme Warren 0.811 17.50.00 18.35.51 0.45.51 0.37.11 2.0
T/Fleet NZTYA Rating C Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir   0.811 17.50.00 18.38.14 0.48.14 0.39.07 3.0
T/Fleet NZTYA Rating C Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew   0.811     DNC   6.0
T/Fleet NZTYA Rating C Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby   0.710     DNC   6.0

R5 - NZTYA Rating C Division - 29th November 2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.50.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet NZTYA Rating C Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson Graeme Warren 0.811 17.50.00 18.38.56 0.48.56 0.39.41 1.0
T/Fleet NZTYA Rating C Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew   0.811 17.50.00 18.41.56 0.51.56 0.42.07 2.0
T/Fleet NZTYA Rating C Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir   0.811 17.50.00 18.42.51 0.52.51 0.42.52 3.0
T/Fleet NZTYA Rating C Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.765     DNC   6.0
T/Fleet NZTYA Rating C Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby   0.710     DNC   6.0

R1 - Sports Boat Division - 1st November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet Sports Boat BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale   1.075 18.00.00 18.51.02 0.51.02 0.54.52 1.0
T/Fleet Sports Boat W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp   1.091     DNC   3.0

R2 - Sports Boat Division - 8th November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet Sports Boat BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale   1.075 18.00.00 18.28.57 0.28.57 0.31.07 1.0
T/Fleet Sports Boat W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp   1.091 18.00.00 18.31.35 0.31.35 0.34.27 2.0

R3 - Sports Boat Division - 15th November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet Sports Boat BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale   1.075 18.00.00 18.34.09 0.34.09 0.36.43 1.0
T/Fleet Sports Boat W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp   1.091 18.00.00 18.33.53 0.33.53 0.36.58 2.0

R4 - Sports Boat Division - 22nd November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet Sports Boat BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale   1.075 18.00.00 18.29.41 0.29.41 0.31.55 1.0
T/Fleet Sports Boat W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp   1.091     DNC   3.0

R5 - Sports Boat Division - 29th November 2023

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Course 15
Fleet Division Boat Class SailNo HelmName CrewName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
T/Fleet Sports Boat BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale   1.075 18.00.00 18.47.25 0.47.25 0.50.58 1.0
T/Fleet Sports Boat W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp   1.091 18.00.00 18.56.53 NSC   2.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
NSCStarted but did not finish 2



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com