event burgee venue burgee

Series 4 Parts and Services 23-24 Kts

Lake Taupo Yacht Club

Results are provisional as of 20:19 on February 14, 2024

Contents

1 Division

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Division Boat Class SailNo HelmName TCF R1 R2 Total Nett
1 BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale 1.075 1.0 2.0 3.0 3.0
1 W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp 1.091 2.0 1.0 3.0 3.0

2 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Division Boat Class SailNo HelmName TCF R1 R2 R3 Total Nett
2 no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston 0.973 1.0 3.0 3.0 7.0 7.0
2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken 0.933 3.0 1.0 5.0 9.0 9.0
2 Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson 0.811 4.0 9.0 2.0 15.0 15.0
2 Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir 0.811 8.0 10.0 1.0 19.0 19.0
2 Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts 0.845 7.0 7.0 6.0 20.0 20.0
2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson 0.864 12.0 4.0 4.0 20.0 20.0
2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys 0.845 9.0 5.0 8.0 22.0 22.0
2 Mykonos Noelex 25 3528 John Thornton 0.845 2.0 6.0 14.0 DNC 22.0 22.0
2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew 0.811 5.0 11.0 7.0 23.0 23.0
2 E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason 0.885 11.0 2.0 14.0 DNC 27.0 27.0
2 Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby 0.710 13.0 8.0 9.0 30.0 30.0
2 Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall 0.845 6.0 14.0 DNC 14.0 DNC 34.0 34.0
2 Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell 0.910 10.0 14.0 DNC 14.0 DNC 38.0 38.0

R1 - 1 Division - 31st January 2024

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Cpouse 15
Division Boat Class SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale 1.087 18.00.00 18.45.53 0.45.53 0.49.53 1.0
1 W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp 1.076 18.00.00 18.46.40 0.46.40 0.50.13 2.0

R2 - 1 Division - 7th February 2024

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Cpouse 15
Division Boat Class SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp 1.075 18.00.00 18.50.41 0.50.41 0.54.29 1.0
1 BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale 1.088 18.00.00 18.54.14 0.54.14 0.59.00 2.0

R3 - 1 Division - 14th February 2024

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Cpouse 15
Division Boat Class SailNo HelmName TCF Place Points
1 BALZ (Div2) Dale 6.7 70 Joe Dale 1.087    
1 W8 Up (Div 2) Magic 25 030 Mike Hindrupp 1.076    

R1 - 2 Division - 31st January 2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.50.00, Course: Cpouse 15
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Cpouse 15
Division Boat Class SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
2 no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston 1.023 18.00.00 18.38.16 0.38.16 0.39.09 1.0
2 Mykonos Noelex 25 3528 John Thornton 0.845 18.00.00 18.49.54 0.49.54 0.42.10 2.0
2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken 0.932 18.00.00 18.47.28 0.47.28 0.44.14 3.0
2 Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson 0.810 17.50.00 18.45.21 0.55.21 0.44.50 4.0
2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew 0.779 17.50.00 18.48.48 0.58.48 0.45.48 5.0
2 Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall 0.826 18.00.00 18.55.40 0.55.40 0.45.59 6.0
2 Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts 0.826 18.00.00 18.55.49 0.55.49 0.46.06 7.0
2 Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir 0.758 17.50.00 18.52.48 1.02.48 0.47.36 8.0
2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys 0.829 18.00.00 18.57.37 0.57.37 0.47.46 9.0
2 Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell 0.872 18.00.00 18.56.46 0.56.46 0.49.30 10.0
2 E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason 0.868 18.00.00 18.58.55 0.58.55 0.51.08 11.0
2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson 0.914 18.00.00 18.58.34 0.58.34 0.53.32 12.0
2 Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby 0.658 17.50.00 19.14.04 1.24.04 0.55.19 13.0

R2 - 2 Division - 7th February 2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.50.00, Course: Cpouse 15
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Cpouse 15
Division Boat Class SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken 0.933 18.00.00 18.43.17 0.43.17 0.40.23 1.0
2 E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason 0.867 18.00.00 18.47.27 0.47.27 0.41.08 2.0
2 no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston 1.026 18.00.00 18.40.42 0.40.42 0.41.45 3.0
2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson 0.913 18.00.00 18.47.59 0.47.59 0.43.49 4.0
2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys 0.829 18.00.00 18.53.45 0.53.45 0.44.34 5.0
2 Mykonos Noelex 25 3528 John Thornton 0.846 18.00.00 18.54.44 0.54.44 0.46.18 6.0
2 Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts 0.826 18.00.00 18.57.20 0.57.20 0.47.21 7.0
2 Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby 0.657 17.50.00 19.07.13 1.17.13 0.50.44 8.0
2 Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson 0.811 17.50.00 18.52.42 1.02.42 0.50.51 9.0
2 Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir 0.758 17.50.00 18.58.14 1.08.14 0.51.43 10.0
2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew 0.779 17.50.00 18.58.27 1.08.27 0.53.19 11.0
2 Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall 0.826     DNC   14.0
2 Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell 0.871     DNC   14.0

R3 - 2 Division - 14th February 2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.50.00, Course: Cpouse 15
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.00.00, Course: Cpouse 15
Division Boat Class SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
2 Tulla Noelex 22 2643 Richard Keir 0.756 17.50.00 18.43.19 0.53.19 0.40.18 1.0
2 Takitimu Noelex 22 1868 Graeme Robinson 0.810 17.50.00 18.42.06 0.52.06 0.42.12 2.0
2 no ReMoRse Elliott 780 4052 Chris Johnston 1.028 18.00.00 18.41.37 0.41.37 0.42.47 3.0
2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson 0.914 18.00.00 18.47.08 0.47.08 0.43.05 4.0
2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken 0.936 18.00.00 18.46.25 0.46.25 0.43.27 5.0
2 Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts 0.826 18.00.00 18.52.54 0.52.54 0.43.42 6.0
2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew 0.777 17.50.00 18.46.49 0.56.49 0.44.09 7.0
2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys 0.830 18.00.00 18.53.34 0.53.34 0.44.28 8.0
2 Green Pepper Hartley 16 795 Mike Cudby 0.656 17.50.00 19.00.18 1.10.18 0.46.07 9.0
2 Mykonos Noelex 25 3528 John Thornton 0.846     DNC   14.0
2 E-Boat Elliott 7.4 T3743 Kerry Mason 0.869     DNC   14.0
2 Tussock Jumper Noelex 25 1119 Ian Goodall 0.826     DNC   14.0
2 Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell 0.871     DNC   14.0



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com