mark2011

mark 2011

Fast Handicap fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating paid R1
 
R2
 
total nett
1st Fast Handicap Vortex 1181 Castle Semple SC Angus Winchester   937 yes 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Fast Handicap RS500 585 Galloway Activity Centre Iain Braithwaite James Hollins-Gibson 972 yes 1.0 2.0 3.0 3.0
3rd Fast Handicap Nacra F18 485 HSC Nigel Lynn Alan Nesbitt yes 4.0 DNS 4.0 DNS 8.0 8.0

Handicap Dinghy fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating paid R1
 
R2
 
total nett
1st Handicap Dinghy Streaker 1393 CCC Ruairdh Campbell   1393 yes 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Handicap Dinghy Blaze 521 HSC Mervyn Wright   1046 yes 2.0 4.0 6.0 6.0
3rd Handicap Dinghy LaserRadial 184204 HSC Iain Symon   1104 yes 3.0 3.0 6.0 6.0
4th Handicap Dinghy 420 53328 HSC & LLSC Andrew Crocket Rory Kilgore 1087 yes 9.0 2.0 11.0 11.0
5th Handicap Dinghy RS300 336 Prestwick SC Mark Taylor   1000 yes 4.0 7.0 11.0 11.0
6th Handicap Dinghy Laser 2000 21333 HSC Mike Heath Caroline Heath 1090 yes 5.0 6.0 11.0 11.0
7th Handicap Dinghy Mr Happy Solo 3889 Cove S C Michael Lidwell   1155 yes 6.5 5.0 11.5 11.5
8th Handicap Dinghy Laser 2 7 HSC Jack Aitken Kevin Aitken 1035 yes 8.0 9.0 17.0 17.0
9th Handicap Dinghy Laser 185370 HSC Darren Booth   1078 6.5 12.0 DNF 18.5 18.5
10th Handicap Dinghy RS Feva 14 Prestwick SC Christopher Kilgour Steven Donaldson 1200 yes 12.0 DNF 8.0 20.0 20.0
11th Handicap Dinghy Solo 5157 ccc Stuart Gibson   1162 yes 12.0 DNS 12.0 DNS 24.0 24.0

Optimist fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating paid R1
 
R2
 
total nett
1st Optimist Optomist 6006 Loch Lomond SC Christopher Crocket   1646 yes 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Optimist Optomist 5781 HSC Grace Laverty   1646 2.0 5.0 DNF 7.0 7.0
3rd Optimist Optomist 6068 hsc Finn Aitken   1646 yes 3.0 5.0 DNS 8.0 8.0
4th Optimist Optomist 5413 HSC David Rosie   4.0 5.0 DNS 9.0 9.0

Topper fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating paid R1
 
R2
 
total nett
1st Topper Topper 45772 HSC Jack Aitken   1295 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd Topper Topper 45013 hsc Sarah Jeffrey   1295 yes 1.0 4.0 5.0 5.0
3rd Topper Topper 45409 HSC Kae Clark   1295 yes 2.0 3.0 5.0 5.0
4th Topper Topper 46575 Annandale SC Joanna Barrie   1295 yes 4.0 2.0 6.0 6.0
5th Topper Topper 45644 hsc Calum Wilson   1295 yes 5.0 5.0 10.0 10.0
6th Topper Topper 34598 HSC Calum Rosie   1295 6.0 6.0 12.0 12.0
7th Topper Topper 44691 hsc Jake Miller   1295 yes 7.0 7.0 14.0 14.0
8th Topper Topper 25062 Hsc Rory Chalmers   1295 yes 8.0 8.0 16.0 16.0
9th Topper Topper 28919 Hsc Adam Forsyth   1295 yes 9.0 9.0 18.0 18.0
10th Topper Topper 35309 Hsc Jamie Normington   1295 yes 12.0 DNS 12.0 DNS 24.0 24.0
10th Topper Topper 41095 hsc Finlay Gray   1295 yes 12.0 DNS 12.0 DNF 24.0 24.0

R1 - Fast Handicap fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating paid Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap RS500 585 Galloway Activity Centre Iain Braithwaite James Hollins-Gibson 972 yes 12.45.00 13.18.09 0.33.09 4 0.34.06 1.0
2 Fast Handicap Vortex 1181 Castle Semple SC Angus Winchester   937 yes 12.45.00 13.18.35 0.33.35 4 0.35.50 2.0
3 Fast Handicap Nacra F18 485 HSC Nigel Lynn Alan Nesbitt yes     DNS     4.0

R2 - Fast Handicap fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating paid Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap Vortex 1181 Castle Semple SC Angus Winchester   937 yes 13.36.00 14.17.28 0.41.28 4 0.44.15 1.0
2 Fast Handicap RS500 585 Galloway Activity Centre Iain Braithwaite James Hollins-Gibson 972 yes 13.36.00 14.19.20 0.43.20 4 0.44.35 2.0
3 Fast Handicap Nacra F18 485 HSC Nigel Lynn Alan Nesbitt yes     DNS     4.0

R1 - Handicap Dinghy fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating paid Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap Dinghy Streaker 1393 CCC Ruairdh Campbell   1393 yes 12.45.00 13.18.21 0.33.21 3 0.23.56 1.0
2 Handicap Dinghy Blaze 521 HSC Mervyn Wright   1046 yes 12.45.00 13.13.48 0.28.48 3 0.27.32 2.0
3 Handicap Dinghy LaserRadial 184204 HSC Iain Symon   1104 yes 12.45.00 13.15.29 0.30.29 3 0.27.37 3.0
4 Handicap Dinghy RS300 336 Prestwick SC Mark Taylor   1000 yes 12.45.00 13.14.35 0.29.35 3 0.29.35 4.0
5 Handicap Dinghy Laser 2000 21333 HSC Mike Heath Caroline Heath 1090 yes 12.45.00 13.17.31 0.32.31 3 0.29.50 5.0
6 Handicap Dinghy Mr Happy Solo 3889 Cove S C Michael Lidwell   1155 yes 12.45.00 13.19.40 0.34.40 3 0.30.01 6.5
6 Handicap Dinghy Laser 185370 HSC Darren Booth   1078 12.45.00 13.17.21 0.32.21 3 0.30.01 6.5
8 Handicap Dinghy Laser 2 7 HSC Jack Aitken Kevin Aitken 1035 yes 12.45.00 13.16.14 0.31.14 3 0.30.11 8.0
9 Handicap Dinghy 420 53328 HSC & LLSC Andrew Crocket Rory Kilgore 1087 yes 12.45.00 13.18.22 0.33.22 3 0.30.42 9.0
10 Handicap Dinghy RS Feva 14 Prestwick SC Christopher Kilgour Steven Donaldson 1200 yes     DNF     12.0
10 Handicap Dinghy Solo 5157 ccc Stuart Gibson   1162 yes     DNS     12.0

R2 - Handicap Dinghy fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating paid Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap Dinghy Streaker 1393 CCC Ruairdh Campbell   1393 yes 13.36.00 14.19.13 0.43.13 3 0.31.01 1.0
2 Handicap Dinghy 420 53328 HSC & LLSC Andrew Crocket Rory Kilgore 1087 yes 13.36.00 14.14.40 0.38.40 3 0.35.34 2.0
3 Handicap Dinghy LaserRadial 184204 HSC Iain Symon   1104 yes 13.36.00 14.16.14 0.40.14 3 0.36.27 3.0
4 Handicap Dinghy Blaze 521 HSC Mervyn Wright   1046 yes 13.36.00 14.14.27 0.38.27 3 0.36.46 4.0
5 Handicap Dinghy Mr Happy Solo 3889 Cove S C Michael Lidwell   1155 yes 13.36.00 14.21.11 0.45.11 3 0.39.07 5.0
6 Handicap Dinghy Laser 2000 21333 HSC Mike Heath Caroline Heath 1090 yes 13.36.00 14.18.49 0.42.49 3 0.39.17 6.0
7 Handicap Dinghy RS300 336 Prestwick SC Mark Taylor   1000 yes 13.36.00 14.15.36 0.39.36 3 0.39.36 7.0
8 Handicap Dinghy RS Feva 14 Prestwick SC Christopher Kilgour Steven Donaldson 1200 yes 13.36.00 14.10.46 0.34.46 2 0.43.28 8.0
9 Handicap Dinghy Laser 2 7 HSC Jack Aitken Kevin Aitken 1035 yes 13.36.00 14.12.20 0.36.20 2 0.52.39 9.0
10 Handicap Dinghy Laser 185370 HSC Darren Booth   1078     DNF     12.0
10 Handicap Dinghy Solo 5157 ccc Stuart Gibson   1162 yes     DNS     12.0

R1 - Optimist fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating paid Place Points
1 Optimist Optomist 6006 Loch Lomond SC Christopher Crocket   1646 yes 1 1.0
2 Optimist Optomist 5781 HSC Grace Laverty   1646 2 2.0
3 Optimist Optomist 6068 hsc Finn Aitken   1646 yes 3 3.0
4 Optimist Optomist 5413 HSC David Rosie   4 4.0

R2 - Optimist fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating paid Place Points
1 Optimist Optomist 6006 Loch Lomond SC Christopher Crocket   1646 yes 1 1.0
2 Optimist Optomist 5781 HSC Grace Laverty   1646 DNF 5.0
2 Optimist Optomist 6068 hsc Finn Aitken   1646 yes DNS 5.0
2 Optimist Optomist 5413 HSC David Rosie   DNS 5.0

R1 - Topper fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating paid Place Points
1 Topper Topper 45013 hsc Sarah Jeffrey   1295 yes 1 1.0
2 Topper Topper 45409 HSC Kae Clark   1295 yes 2 2.0
3 Topper Topper 45772 HSC Jack Aitken   1295 3 3.0
4 Topper Topper 46575 Annandale SC Joanna Barrie   1295 yes 4 4.0
5 Topper Topper 45644 hsc Calum Wilson   1295 yes 5 5.0
6 Topper Topper 34598 HSC Calum Rosie   1295 6 6.0
7 Topper Topper 44691 hsc Jake Miller   1295 yes 7 7.0
8 Topper Topper 25062 Hsc Rory Chalmers   1295 yes 8 8.0
9 Topper Topper 28919 Hsc Adam Forsyth   1295 yes 9 9.0
10 Topper Topper 35309 Hsc Jamie Normington   1295 yes DNS 12.0
10 Topper Topper 41095 hsc Finlay Gray   1295 yes DNS 12.0

R2 - Topper fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating paid Place Points
1 Topper Topper 45772 HSC Jack Aitken   1295 1 1.0
2 Topper Topper 46575 Annandale SC Joanna Barrie   1295 yes 2 2.0
3 Topper Topper 45409 HSC Kae Clark   1295 yes 3 3.0
4 Topper Topper 45013 hsc Sarah Jeffrey   1295 yes 4 4.0
5 Topper Topper 45644 hsc Calum Wilson   1295 yes 5 5.0
6 Topper Topper 34598 HSC Calum Rosie   1295 6 6.0
7 Topper Topper 44691 hsc Jake Miller   1295 yes 7 7.0
8 Topper Topper 25062 Hsc Rory Chalmers   1295 yes 8 8.0
9 Topper Topper 28919 Hsc Adam Forsyth   1295 yes 9 9.0
10 Topper Topper 35309 Hsc Jamie Normington   1295 yes DNS 12.0
10 Topper Topper 41095 hsc Finlay Gray   1295 yes DNF 12.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com