Mälarbåts SM för M22 och M30 2021

Results are final as of 18:36 on July 10, 2021

M22 Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class Nat SailNo Boat Helm Crew Crew2 Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st M22 40 Camilla Stefan Hultgren Niklas Forslund Mikael Forslund SSG 1.0 1.0 (6.0) 2.0 2.0 2.0 1.0 15.0 9.0
2nd M22 42 Kuling Carl Janmark Embla Morast   SSK 2.0 2.0 2.0 (4.0) 3.0 3.0 2.0 18.0 14.0
3rd M22 141   Lasse Köhler Yvonne Jergard   NYSS 5.0 7.0 4.0 1.0 1.0 4.0 (17.0 DSQ) 39.0 22.0
4th M22 20 Vandy Martin Tölborn Chris Boucher Hugo Boucher NoSS 4.0 3.0 1.0 7.0 (9.0) 8.0 3.0 35.0 26.0
5th M22 28 Psams III Jan Björnberg Åsa Tedbrant   VSS 6.0 8.0 5.0 3.0 7.0 7.0 (17.0 DNF) 53.0 36.0
6th M22 114 Unn Linnea Andersson Anton Lundin Magnus Zettervall TSS (11.0) 6.0 9.0 5.0 4.0 9.0 8.0 52.0 41.0
7th M22 140 Ingrid Christofer Clevhammar Johanna Rosenlind   SSK 10.0 (17.0 BFD) 7.0 11.0 11.0 1.0 7.0 64.0 47.0
8th M22 36 Chans Gunnar Lindstrand Patrik Stenberg Andrejs Ljungern SSG 12.0 5.0 3.0 6.0 (17.0 OCS) 17.0 OCS 4.0 64.0 47.0
9th M22 96   Mattias Malmros Carl Svedberg Tina Westerlund SSG 3.0 (17.0 BFD) 11.0 12.0 12.0 6.0 5.0 66.0 49.0
10th M22 121 Frisco Erik Lundqvist Jannik Ackermand   SSK 8.0 4.0 10.0 8.0 10.0 (13.0) 11.0 64.0 51.0
11th M22 67 M:a Ted Wänerstrand Teodor Widstrand Isak Wistrand TBK (12.0 SCP) 10.0 12.0 10.0 8.0 5.0 12.0 69.0 57.0
12th M22 44 Zorro Johan Hultgren Janne Johansson   SSK (14.0) 9.0 14.0 9.0 6.0 12.0 9.0 73.0 59.0
13th M22 118 Maruna Johan Lindstrand Magnus Lindstrand Robin Buöckman SSG 7.0 (17.0 BFD) 17.0 DNF 17.0 DNS 5.0 10.0 6.0 79.0 62.0
14th M22 85 Solett Gabriel Johannesson Samuel Eliasson   SSK 13.0 (17.0 BFD) 13.0 14.0 13.0 11.0 10.0 91.0 74.0
15th M22 26 Elize Robert Brauns Tomas Sjöberg   SS Svearna 15.0 11.0 8.0 13.0 (17.0 DNF) 17.0 DNS 17.0 DNC 98.0 81.0
16th M22 41 Flygfisken Tonie Herteby Carina Andersson   SSK (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 14.0 17.0 DNS 17.0 DNS 116.0 99.0

M30 Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Class Nat SailNo Boat Helm Crew Crew2 Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st M30 114 Avec Manne Norrhäll Ted Lundberg Joakim Rodebäck TRASS 1.0 6.0 3.0 1.0 1.0 (16.0 OCS) 6.0 34.0 18.0
2nd M30 69 May Lou Ulf Engblom Hans Olof Svensson Bertil Johansson SS Aros 5.0 1.0 2.0 5.0 (10.0) 1.0 5.0 29.0 19.0
3rd M30 1 Yrhättan Totte Bergman Ulf Andersson Frejd Mikael Sääf SSAros 13.0 2.0 5.0 3.0 2.0 (16.0 OCS) 2.0 43.0 27.0
4th M30 123 Elise Nisse Olsson Magnus Olsson Svante Wibom BS Arken (11.0) 4.0 6.0 6.0 3.0 8.0 1.0 39.0 28.0
5th M30 124 Disa Rolf Erixon Eva Janmark Gudrun Gissler SSK 2.0 7.0 8.0 (9.0) 7.0 2.0 3.0 38.0 29.0
6th M30 117 Emelie Viktor Lundgren Magnus Widesheim Magnus Tengström GötaSS 8.0 3.0 (12.0) 4.0 6.0 9.0 8.0 50.0 38.0
7th M30 105 Feber Erik Stenström Urban Porsby William Andesson SSAros (14.0) 12.0 9.0 10.0 4.0 3.0 4.0 56.0 42.0
8th M30 109 Wilma Tomas Gustafsson Jim Gustafsson Moa Hedell SSS 4.0 5.0 1.0 8.0 9.0 (16.0 DNF) 16.0 DNS 59.0 43.0
9th M30 48 Donna Bengt Lindholm Mikael Lindholm Jan Andersson ESS 6.0 8.0 4.0 7.0 (13.0) 11.0 9.0 58.0 45.0
10th M30 58 Jolly Pia Frimodig Moa Andersson Mattias Edman Nyss 7.0 9.0 10.0 (11.0) 8.0 4.0 11.0 60.0 49.0
11th M30 44 Snafsan Göran Lindahl Lars-Göran Birgersson Siri Persson SSAros 3.0 10.0 7.0 13.0 (15.0) 10.0 7.0 65.0 50.0
12th M30 115 Resolut Sten Thorold Jan Söderberg   Göta SS 10.0 14.0 (15.0) 2.0 5.0 7.0 14.0 67.0 52.0
13th M30 103 Princess of Sweden Pascal Minjon John Rockall   JKV 9.0 (15.0) 14.0 12.0 11.0 6.0 10.0 77.0 62.0
14th M30 121 Pirat Eva Myrin Fredrik Åstrand   GBK 12.0 13.0 11.0 (16.0 BFD) 14.0 5.0 13.0 84.0 68.0
15th M30 3 Ysail David Widén Gabriella Bauer Mathias Björklind SS Aros (15.0) 11.0 13.0 14.0 12.0 12.0 12.0 89.0 74.0

R1 - M22 Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Nat SailNo Boat Helm Crew Crew2 Club Place Points
1 M22 40 Camilla Stefan Hultgren Niklas Forslund Mikael Forslund SSG 16 1.0
2 M22 42 Kuling Carl Janmark Embla Morast   SSK 17 2.0
3 M22 96   Mattias Malmros Carl Svedberg Tina Westerlund SSG 18 3.0
4 M22 20 Vandy Martin Tölborn Chris Boucher Hugo Boucher NoSS 19 4.0
5 M22 141   Lasse Köhler Yvonne Jergard   NYSS 20 5.0
6 M22 28 Psams III Jan Björnberg Åsa Tedbrant   VSS 21 6.0
7 M22 118 Maruna Johan Lindstrand Magnus Lindstrand Robin Buöckman SSG 22 7.0
8 M22 121 Frisco Erik Lundqvist Jannik Ackermand   SSK 23 8.0
9 M22 140 Ingrid Christofer Clevhammar Johanna Rosenlind   SSK 25 10.0
10 M22 114 Unn Linnea Andersson Anton Lundin Magnus Zettervall TSS 26 11.0
11 M22 36 Chans Gunnar Lindstrand Patrik Stenberg Andrejs Ljungern SSG 27 12.0
11 M22 67 M:a Ted Wänerstrand Teodor Widstrand Isak Wistrand TBK SCP 12.0
13 M22 85 Solett Gabriel Johannesson Samuel Eliasson   SSK 28 13.0
14 M22 44 Zorro Johan Hultgren Janne Johansson   SSK 29 14.0
15 M22 26 Elize Robert Brauns Tomas Sjöberg   SS Svearna 30 15.0

R2 - M22 Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Nat SailNo Boat Helm Crew Crew2 Club Place Points
1 M22 40 Camilla Stefan Hultgren Niklas Forslund Mikael Forslund SSG 16 1.0
2 M22 42 Kuling Carl Janmark Embla Morast   SSK 17 2.0
3 M22 20 Vandy Martin Tölborn Chris Boucher Hugo Boucher NoSS 18 3.0
4 M22 121 Frisco Erik Lundqvist Jannik Ackermand   SSK 19 4.0
5 M22 36 Chans Gunnar Lindstrand Patrik Stenberg Andrejs Ljungern SSG 20 5.0
6 M22 114 Unn Linnea Andersson Anton Lundin Magnus Zettervall TSS 21 6.0
7 M22 141   Lasse Köhler Yvonne Jergard   NYSS 22 7.0
8 M22 28 Psams III Jan Björnberg Åsa Tedbrant   VSS 23 8.0
9 M22 44 Zorro Johan Hultgren Janne Johansson   SSK 24 9.0
10 M22 67 M:a Ted Wänerstrand Teodor Widstrand Isak Wistrand TBK 25 10.0
11 M22 26 Elize Robert Brauns Tomas Sjöberg   SS Svearna 26 11.0
12 M22 140 Ingrid Christofer Clevhammar Johanna Rosenlind   SSK BFD 17.0
12 M22 96   Mattias Malmros Carl Svedberg Tina Westerlund SSG BFD 17.0
12 M22 118 Maruna Johan Lindstrand Magnus Lindstrand Robin Buöckman SSG BFD 17.0
12 M22 85 Solett Gabriel Johannesson Samuel Eliasson   SSK BFD 17.0

R3 - M22 Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Nat SailNo Boat Helm Crew Crew2 Club Place Points
1 M22 20 Vandy Martin Tölborn Chris Boucher Hugo Boucher NoSS 16 1.0
2 M22 42 Kuling Carl Janmark Embla Morast   SSK 17 2.0
3 M22 36 Chans Gunnar Lindstrand Patrik Stenberg Andrejs Ljungern SSG 18 3.0
4 M22 141   Lasse Köhler Yvonne Jergard   NYSS 19 4.0
5 M22 28 Psams III Jan Björnberg Åsa Tedbrant   VSS 20 5.0
6 M22 40 Camilla Stefan Hultgren Niklas Forslund Mikael Forslund SSG 21 6.0
7 M22 140 Ingrid Christofer Clevhammar Johanna Rosenlind   SSK 22 7.0
8 M22 26 Elize Robert Brauns Tomas Sjöberg   SS Svearna 23 8.0
9 M22 114 Unn Linnea Andersson Anton Lundin Magnus Zettervall TSS 24 9.0
10 M22 121 Frisco Erik Lundqvist Jannik Ackermand   SSK 25 10.0
11 M22 96   Mattias Malmros Carl Svedberg Tina Westerlund SSG 26 11.0
12 M22 67 M:a Ted Wänerstrand Teodor Widstrand Isak Wistrand TBK 27 12.0
13 M22 85 Solett Gabriel Johannesson Samuel Eliasson   SSK 28 13.0
14 M22 44 Zorro Johan Hultgren Janne Johansson   SSK 29 14.0
15 M22 118 Maruna Johan Lindstrand Magnus Lindstrand Robin Buöckman SSG DNF 17.0

R4 - M22 Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Nat SailNo Boat Helm Crew Crew2 Club Place Points
1 M22 141   Lasse Köhler Yvonne Jergard   NYSS 15 1.0
2 M22 40 Camilla Stefan Hultgren Niklas Forslund Mikael Forslund SSG 16 2.0
3 M22 28 Psams III Jan Björnberg Åsa Tedbrant   VSS 17 3.0
4 M22 42 Kuling Carl Janmark Embla Morast   SSK 18 4.0
5 M22 114 Unn Linnea Andersson Anton Lundin Magnus Zettervall TSS 19 5.0
6 M22 36 Chans Gunnar Lindstrand Patrik Stenberg Andrejs Ljungern SSG 20 6.0
7 M22 20 Vandy Martin Tölborn Chris Boucher Hugo Boucher NoSS 21 7.0
8 M22 121 Frisco Erik Lundqvist Jannik Ackermand   SSK 22 8.0
9 M22 44 Zorro Johan Hultgren Janne Johansson   SSK 23 9.0
10 M22 67 M:a Ted Wänerstrand Teodor Widstrand Isak Wistrand TBK 24 10.0
11 M22 140 Ingrid Christofer Clevhammar Johanna Rosenlind   SSK 25 11.0
12 M22 96   Mattias Malmros Carl Svedberg Tina Westerlund SSG 26 12.0
13 M22 26 Elize Robert Brauns Tomas Sjöberg   SS Svearna 27 13.0
14 M22 85 Solett Gabriel Johannesson Samuel Eliasson   SSK 28 14.0
15 M22 118 Maruna Johan Lindstrand Magnus Lindstrand Robin Buöckman SSG DNS 17.0

R5 - M22 Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Nat SailNo Boat Helm Crew Crew2 Club Place Points
1 M22 141   Lasse Köhler Yvonne Jergard   NYSS 16 1.0
2 M22 40 Camilla Stefan Hultgren Niklas Forslund Mikael Forslund SSG 17 2.0
3 M22 42 Kuling Carl Janmark Embla Morast   SSK 18 3.0
4 M22 114 Unn Linnea Andersson Anton Lundin Magnus Zettervall TSS 19 4.0
5 M22 118 Maruna Johan Lindstrand Magnus Lindstrand Robin Buöckman SSG 20 5.0
6 M22 44 Zorro Johan Hultgren Janne Johansson   SSK 21 6.0
7 M22 28 Psams III Jan Björnberg Åsa Tedbrant   VSS 22 7.0
8 M22 67 M:a Ted Wänerstrand Teodor Widstrand Isak Wistrand TBK 23 8.0
9 M22 20 Vandy Martin Tölborn Chris Boucher Hugo Boucher NoSS 25 9.0
10 M22 121 Frisco Erik Lundqvist Jannik Ackermand   SSK 26 10.0
11 M22 140 Ingrid Christofer Clevhammar Johanna Rosenlind   SSK 27 11.0
12 M22 96   Mattias Malmros Carl Svedberg Tina Westerlund SSG 28 12.0
13 M22 85 Solett Gabriel Johannesson Samuel Eliasson   SSK 29 13.0
14 M22 41 Flygfisken Tonie Herteby Carina Andersson   SSK 30 14.0
15 M22 36 Chans Gunnar Lindstrand Patrik Stenberg Andrejs Ljungern SSG OCS 17.0
15 M22 26 Elize Robert Brauns Tomas Sjöberg   SS Svearna DNF 17.0

R6 - M22 Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Nat SailNo Boat Helm Crew Crew2 Club Place Points
1 M22 140 Ingrid Christofer Clevhammar Johanna Rosenlind   SSK 13 1.0
2 M22 40 Camilla Stefan Hultgren Niklas Forslund Mikael Forslund SSG 14 2.0
3 M22 42 Kuling Carl Janmark Embla Morast   SSK 15 3.0
4 M22 141   Lasse Köhler Yvonne Jergard   NYSS 16 4.0
5 M22 67 M:a Ted Wänerstrand Teodor Widstrand Isak Wistrand TBK 17 5.0
6 M22 96   Mattias Malmros Carl Svedberg Tina Westerlund SSG 18 6.0
7 M22 28 Psams III Jan Björnberg Åsa Tedbrant   VSS 19 7.0
8 M22 20 Vandy Martin Tölborn Chris Boucher Hugo Boucher NoSS 20 8.0
9 M22 114 Unn Linnea Andersson Anton Lundin Magnus Zettervall TSS 21 9.0
10 M22 118 Maruna Johan Lindstrand Magnus Lindstrand Robin Buöckman SSG 22 10.0
11 M22 85 Solett Gabriel Johannesson Samuel Eliasson   SSK 23 11.0
12 M22 44 Zorro Johan Hultgren Janne Johansson   SSK 24 12.0
13 M22 121 Frisco Erik Lundqvist Jannik Ackermand   SSK 25 13.0
14 M22 36 Chans Gunnar Lindstrand Patrik Stenberg Andrejs Ljungern SSG OCS 17.0
14 M22 26 Elize Robert Brauns Tomas Sjöberg   SS Svearna DNS 17.0
14 M22 41 Flygfisken Tonie Herteby Carina Andersson   SSK DNS 17.0

R7 - M22 Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Nat SailNo Boat Helm Crew Crew2 Club Place Points
1 M22 40 Camilla Stefan Hultgren Niklas Forslund Mikael Forslund SSG 15 1.0
2 M22 42 Kuling Carl Janmark Embla Morast   SSK 16 2.0
3 M22 20 Vandy Martin Tölborn Chris Boucher Hugo Boucher NoSS 17 3.0
4 M22 36 Chans Gunnar Lindstrand Patrik Stenberg Andrejs Ljungern SSG 19 4.0
5 M22 96   Mattias Malmros Carl Svedberg Tina Westerlund SSG 20 5.0
6 M22 118 Maruna Johan Lindstrand Magnus Lindstrand Robin Buöckman SSG 21 6.0
7 M22 140 Ingrid Christofer Clevhammar Johanna Rosenlind   SSK 22 7.0
8 M22 114 Unn Linnea Andersson Anton Lundin Magnus Zettervall TSS 23 8.0
9 M22 44 Zorro Johan Hultgren Janne Johansson   SSK 24 9.0
10 M22 85 Solett Gabriel Johannesson Samuel Eliasson   SSK 25 10.0
11 M22 121 Frisco Erik Lundqvist Jannik Ackermand   SSK 26 11.0
12 M22 67 M:a Ted Wänerstrand Teodor Widstrand Isak Wistrand TBK 27 12.0
13 M22 141   Lasse Köhler Yvonne Jergard   NYSS DSQ 17.0
13 M22 28 Psams III Jan Björnberg Åsa Tedbrant   VSS DNF 17.0
13 M22 41 Flygfisken Tonie Herteby Carina Andersson   SSK DNS 17.0

R1 - M30 Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Nat SailNo Boat Helm Crew Crew2 Club Place Points
1 M30 114 Avec Manne Norrhäll Ted Lundberg Joakim Rodebäck TRASS 1 1.0
2 M30 124 Disa Rolf Erixon Eva Janmark Gudrun Gissler SSK 2 2.0
3 M30 44 Snafsan Göran Lindahl Lars-Göran Birgersson Siri Persson SSAros 3 3.0
4 M30 109 Wilma Tomas Gustafsson Jim Gustafsson Moa Hedell SSS 4 4.0
5 M30 69 May Lou Ulf Engblom Hans Olof Svensson Bertil Johansson SS Aros 5 5.0
6 M30 48 Donna Bengt Lindholm Mikael Lindholm Jan Andersson ESS 6 6.0
7 M30 58 Jolly Pia Frimodig Moa Andersson Mattias Edman Nyss 7 7.0
8 M30 117 Emelie Viktor Lundgren Magnus Widesheim Magnus Tengström GötaSS 8 8.0
9 M30 103 Princess of Sweden Pascal Minjon John Rockall   JKV 9 9.0
10 M30 115 Resolut Sten Thorold Jan Söderberg   Göta SS 10 10.0
11 M30 123 Elise Nisse Olsson Magnus Olsson Svante Wibom BS Arken 11 11.0
12 M30 121 Pirat Eva Myrin Fredrik Åstrand   GBK 12 12.0
13 M30 1 Yrhättan Totte Bergman Ulf Andersson Frejd Mikael Sääf SSAros 13 13.0
14 M30 105 Feber Erik Stenström Urban Porsby William Andesson SSAros 14 14.0
15 M30 3 Ysail David Widén Gabriella Bauer Mathias Björklind SS Aros 15 15.0

R2 - M30 Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Nat SailNo Boat Helm Crew Crew2 Club Place Points
1 M30 69 May Lou Ulf Engblom Hans Olof Svensson Bertil Johansson SS Aros 1 1.0
2 M30 1 Yrhättan Totte Bergman Ulf Andersson Frejd Mikael Sääf SSAros 2 2.0
3 M30 117 Emelie Viktor Lundgren Magnus Widesheim Magnus Tengström GötaSS 3 3.0
4 M30 123 Elise Nisse Olsson Magnus Olsson Svante Wibom BS Arken 4 4.0
5 M30 109 Wilma Tomas Gustafsson Jim Gustafsson Moa Hedell SSS 5 5.0
6 M30 114 Avec Manne Norrhäll Ted Lundberg Joakim Rodebäck TRASS 6 6.0
7 M30 124 Disa Rolf Erixon Eva Janmark Gudrun Gissler SSK 7 7.0
8 M30 48 Donna Bengt Lindholm Mikael Lindholm Jan Andersson ESS 8 8.0
9 M30 58 Jolly Pia Frimodig Moa Andersson Mattias Edman Nyss 9 9.0
10 M30 44 Snafsan Göran Lindahl Lars-Göran Birgersson Siri Persson SSAros 10 10.0
11 M30 3 Ysail David Widén Gabriella Bauer Mathias Björklind SS Aros 11 11.0
12 M30 105 Feber Erik Stenström Urban Porsby William Andesson SSAros 12 12.0
13 M30 121 Pirat Eva Myrin Fredrik Åstrand   GBK 13 13.0
14 M30 115 Resolut Sten Thorold Jan Söderberg   Göta SS 14 14.0
15 M30 103 Princess of Sweden Pascal Minjon John Rockall   JKV 15 15.0

R3 - M30 Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Nat SailNo Boat Helm Crew Crew2 Club Place Points
1 M30 109 Wilma Tomas Gustafsson Jim Gustafsson Moa Hedell SSS 1 1.0
2 M30 69 May Lou Ulf Engblom Hans Olof Svensson Bertil Johansson SS Aros 2 2.0
3 M30 114 Avec Manne Norrhäll Ted Lundberg Joakim Rodebäck TRASS 3 3.0
4 M30 48 Donna Bengt Lindholm Mikael Lindholm Jan Andersson ESS 4 4.0
5 M30 1 Yrhättan Totte Bergman Ulf Andersson Frejd Mikael Sääf SSAros 5 5.0
6 M30 123 Elise Nisse Olsson Magnus Olsson Svante Wibom BS Arken 6 6.0
7 M30 44 Snafsan Göran Lindahl Lars-Göran Birgersson Siri Persson SSAros 7 7.0
8 M30 124 Disa Rolf Erixon Eva Janmark Gudrun Gissler SSK 8 8.0
9 M30 105 Feber Erik Stenström Urban Porsby William Andesson SSAros 9 9.0
10 M30 58 Jolly Pia Frimodig Moa Andersson Mattias Edman Nyss 10 10.0
11 M30 121 Pirat Eva Myrin Fredrik Åstrand   GBK 11 11.0
12 M30 117 Emelie Viktor Lundgren Magnus Widesheim Magnus Tengström GötaSS 12 12.0
13 M30 3 Ysail David Widén Gabriella Bauer Mathias Björklind SS Aros 13 13.0
14 M30 103 Princess of Sweden Pascal Minjon John Rockall   JKV 14 14.0
15 M30 115 Resolut Sten Thorold Jan Söderberg   Göta SS 15 15.0

R4 - M30 Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Nat SailNo Boat Helm Crew Crew2 Club Place Points
1 M30 114 Avec Manne Norrhäll Ted Lundberg Joakim Rodebäck TRASS 1 1.0
2 M30 115 Resolut Sten Thorold Jan Söderberg   Göta SS 2 2.0
3 M30 1 Yrhättan Totte Bergman Ulf Andersson Frejd Mikael Sääf SSAros 3 3.0
4 M30 117 Emelie Viktor Lundgren Magnus Widesheim Magnus Tengström GötaSS 4 4.0
5 M30 69 May Lou Ulf Engblom Hans Olof Svensson Bertil Johansson SS Aros 5 5.0
6 M30 123 Elise Nisse Olsson Magnus Olsson Svante Wibom BS Arken 6 6.0
7 M30 48 Donna Bengt Lindholm Mikael Lindholm Jan Andersson ESS 7 7.0
8 M30 109 Wilma Tomas Gustafsson Jim Gustafsson Moa Hedell SSS 8 8.0
9 M30 124 Disa Rolf Erixon Eva Janmark Gudrun Gissler SSK 9 9.0
10 M30 105 Feber Erik Stenström Urban Porsby William Andesson SSAros 10 10.0
11 M30 58 Jolly Pia Frimodig Moa Andersson Mattias Edman Nyss 11 11.0
12 M30 103 Princess of Sweden Pascal Minjon John Rockall   JKV 12 12.0
13 M30 44 Snafsan Göran Lindahl Lars-Göran Birgersson Siri Persson SSAros 13 13.0
14 M30 3 Ysail David Widén Gabriella Bauer Mathias Björklind SS Aros 14 14.0
15 M30 121 Pirat Eva Myrin Fredrik Åstrand   GBK BFD 16.0

R5 - M30 Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Nat SailNo Boat Helm Crew Crew2 Club Place Points
1 M30 114 Avec Manne Norrhäll Ted Lundberg Joakim Rodebäck TRASS 1 1.0
2 M30 1 Yrhättan Totte Bergman Ulf Andersson Frejd Mikael Sääf SSAros 2 2.0
3 M30 123 Elise Nisse Olsson Magnus Olsson Svante Wibom BS Arken 3 3.0
4 M30 105 Feber Erik Stenström Urban Porsby William Andesson SSAros 4 4.0
5 M30 115 Resolut Sten Thorold Jan Söderberg   Göta SS 5 5.0
6 M30 117 Emelie Viktor Lundgren Magnus Widesheim Magnus Tengström GötaSS 6 6.0
7 M30 124 Disa Rolf Erixon Eva Janmark Gudrun Gissler SSK 7 7.0
8 M30 58 Jolly Pia Frimodig Moa Andersson Mattias Edman Nyss 8 8.0
9 M30 109 Wilma Tomas Gustafsson Jim Gustafsson Moa Hedell SSS 9 9.0
10 M30 69 May Lou Ulf Engblom Hans Olof Svensson Bertil Johansson SS Aros 10 10.0
11 M30 103 Princess of Sweden Pascal Minjon John Rockall   JKV 11 11.0
12 M30 3 Ysail David Widén Gabriella Bauer Mathias Björklind SS Aros 12 12.0
13 M30 48 Donna Bengt Lindholm Mikael Lindholm Jan Andersson ESS 13 13.0
14 M30 121 Pirat Eva Myrin Fredrik Åstrand   GBK 14 14.0
15 M30 44 Snafsan Göran Lindahl Lars-Göran Birgersson Siri Persson SSAros 15 15.0

R6 - M30 Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Nat SailNo Boat Helm Crew Crew2 Club Place Points
1 M30 69 May Lou Ulf Engblom Hans Olof Svensson Bertil Johansson SS Aros 1 1.0
2 M30 124 Disa Rolf Erixon Eva Janmark Gudrun Gissler SSK 2 2.0
3 M30 105 Feber Erik Stenström Urban Porsby William Andesson SSAros 3 3.0
4 M30 58 Jolly Pia Frimodig Moa Andersson Mattias Edman Nyss 4 4.0
5 M30 121 Pirat Eva Myrin Fredrik Åstrand   GBK 5 5.0
6 M30 103 Princess of Sweden Pascal Minjon John Rockall   JKV 6 6.0
7 M30 115 Resolut Sten Thorold Jan Söderberg   Göta SS 7 7.0
8 M30 123 Elise Nisse Olsson Magnus Olsson Svante Wibom BS Arken 8 8.0
9 M30 117 Emelie Viktor Lundgren Magnus Widesheim Magnus Tengström GötaSS 9 9.0
10 M30 44 Snafsan Göran Lindahl Lars-Göran Birgersson Siri Persson SSAros 10 10.0
11 M30 48 Donna Bengt Lindholm Mikael Lindholm Jan Andersson ESS 11 11.0
12 M30 3 Ysail David Widén Gabriella Bauer Mathias Björklind SS Aros 12 12.0
13 M30 114 Avec Manne Norrhäll Ted Lundberg Joakim Rodebäck TRASS OCS 16.0
13 M30 1 Yrhättan Totte Bergman Ulf Andersson Frejd Mikael Sääf SSAros OCS 16.0
13 M30 109 Wilma Tomas Gustafsson Jim Gustafsson Moa Hedell SSS DNF 16.0

R7 - M30 Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Nat SailNo Boat Helm Crew Crew2 Club Place Points
1 M30 123 Elise Nisse Olsson Magnus Olsson Svante Wibom BS Arken 1 1.0
2 M30 1 Yrhättan Totte Bergman Ulf Andersson Frejd Mikael Sääf SSAros 2 2.0
3 M30 124 Disa Rolf Erixon Eva Janmark Gudrun Gissler SSK 3 3.0
4 M30 105 Feber Erik Stenström Urban Porsby William Andesson SSAros 4 4.0
5 M30 69 May Lou Ulf Engblom Hans Olof Svensson Bertil Johansson SS Aros 5 5.0
6 M30 114 Avec Manne Norrhäll Ted Lundberg Joakim Rodebäck TRASS 6 6.0
7 M30 44 Snafsan Göran Lindahl Lars-Göran Birgersson Siri Persson SSAros 7 7.0
8 M30 117 Emelie Viktor Lundgren Magnus Widesheim Magnus Tengström GötaSS 8 8.0
9 M30 48 Donna Bengt Lindholm Mikael Lindholm Jan Andersson ESS 9 9.0
10 M30 103 Princess of Sweden Pascal Minjon John Rockall   JKV 10 10.0
11 M30 58 Jolly Pia Frimodig Moa Andersson Mattias Edman Nyss 11 11.0
12 M30 3 Ysail David Widén Gabriella Bauer Mathias Björklind SS Aros 12 12.0
13 M30 121 Pirat Eva Myrin Fredrik Åstrand   GBK 13 13.0
14 M30 115 Resolut Sten Thorold Jan Söderberg   Göta SS 14 14.0
15 M30 109 Wilma Tomas Gustafsson Jim Gustafsson Moa Hedell SSS DNS 16.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com