event burgee venue burgee

2019 Mixed Handicap Shooting Stars Trophy

Mengeham Rythe Sailing Club

Contents

Mixed Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY R1
6/5
R2
19/5
R3 & Ladies Challenge
18/8
Total Nett
1st Mixed SOLO 4038 Oliver Germain
1143 2.0 3.0   5.0 5.0
2nd Mixed LASER 4.7 183614 Ellie Mugridge
1207 5.0 5.0   10.0 10.0
3rd Mixed STREAKER 1666 Penny Dormer
1128 12.0 DNC 1.0   13.0 13.0
4th Mixed SOLO 4916 Simon Notley
1143 1.0 12.0 DNC   13.0 13.0
5th Mixed LASER 122201 Rob Bullion
1099 12.0 DNC 2.0   14.0 14.0
6th Mixed RS FEVA XL 4202 Tom Stephenson
Enzo Richardson
1240 6.0 8.0   14.0 14.0
7th Mixed WAYFARER 3038 Patrick Lewis
Joanna Lewis
1102 3.0 12.0 DNC   15.0 15.0
8th Mixed 2000 21409 Emma
Hettie Christmas
1112 12.0 DNC 4.0   16.0 16.0
9th Mixed TOPPER 43170 Kaylee Townsin
1363 4.0 12.0 DNC   16.0 16.0
10th Mixed LASER 4.7 164474 Anna Bullion
1207 12.0 DNC 6.0   18.0 18.0
11th Mixed 2000 21381 Kevin
Neil Christmas
1112 12.0 DNC 7.0   19.0 19.0

Teras Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY R1
6/5
R2
19/5
R3 & Ladies Challenge
18/8
Total Nett
1st Teras RS TERA SPORT 1847 Evie Rowsell
1438   1.0   1.0 1.0
2nd Teras      
    3.0 DNC   3.0 3.0

R1 - Mixed Fleet - 6/5 at C 12:30 C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Mixed SOLO 4916 Simon Notley
1143 37.13 0.32.34 1.0
2 Mixed SOLO 4038 Oliver Germain
1143 37.51 0.33.07 2.0
3 Mixed WAYFARER 3038 Patrick Lewis
Joanna Lewis
1102 38.46 0.35.11 3.0
4 Mixed TOPPER 43170 Kaylee Townsin
1363 50.20 0.36.56 4.0
5 Mixed LASER 4.7 183614 Ellie Mugridge
1207 47.13 0.39.07 5.0
6 Mixed RS FEVA XL 4202 Tom Stephenson
Enzo Richardson
1240 49.56 0.40.16 6.0

R2 - Mixed Fleet - 19/5 at C 12:00 C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Mixed STREAKER 1666 Penny Dormer
1128 33.04 0.29.19 1.0
2 Mixed LASER 122201 Rob Bullion
1099 33.59 0.30.55 2.0
3 Mixed SOLO 4038 Oliver Germain
1143 37.24 0.32.43 3.0
4 Mixed 2000 21409 Emma
Hettie Christmas
1112 36.39 0.32.58 4.0
5 Mixed LASER 4.7 183614 Ellie Mugridge
1207 43.45 0.36.15 5.0
6 Mixed LASER 4.7 164474 Anna Bullion
1207 44.10 0.36.36 6.0
7 Mixed 2000 21381 Kevin
Neil Christmas
1112 40.43 0.36.37 7.0
8 Mixed RS FEVA XL 4202 Tom Stephenson
Enzo Richardson
1240 46.41 0.37.39 8.0

R3 & Ladies Challenge - Mixed Fleet - 18/8 at C 13:00 C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Place Points

R1 - Teras Fleet - 6/5 at C 12:30 C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Place Points

R2 - Teras Fleet - 19/5 at C 12:00 C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Teras RS TERA SPORT 1847 Evie Rowsell
1438 41.18 0.28.43 1.0

R3 & Ladies Challenge - Teras Fleet - 18/8 at C 13:00 C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com