event burgee venue burgee

Junior Race Week 2018
Green Fleet

Mengeham Rythe Sailing Club

Results are final as of 17:19 on August 3, 2018

Optimist Class

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Helm Class Sailno Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Oscar Bartlett Optimist 5489 Mengeham Rythe SC (3.0) 1.0 1.0   1.0 (2.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 13.0 6.0
2nd Alessia Penfold Optimist 5461 Hayling Island SC 1.0 2.0 (4.0)   2.0 1.0 (7.0 DNF) (4.0) 4.0 2.0 27.0 12.0
3rd Emilia Ripley Optimist 4510 Hayling Island SC (4.0) (4.0) (3.0)   3.0 3.0 1.0 2.0 3.0 3.0 26.0 15.0
4th Toby Trundle Optimist 5178 Hayling Island SC 2.0 (6.0) 2.0   4.0 4.0 3.0 (6.0) (6.0) 5.0 38.0 20.0
5th Alice Chrismas Optimist 4961 Hayling Island SC (6.0) 3.0 (5.0)   (6.0) 5.0 4.0 5.0 2.0 4.0 40.0 23.0
6th Harry Smith Optimist 4810 Hayling Island SC 5.0 5.0 (6.0)   5.0 (6.0) 5.0 3.0 5.0 (6.0) 46.0 28.0

Tera Sport Class

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Helm Class Sailno Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Tilly Christmas Tera Sport 1847 Mengeham Rythe SC (5.0) 1.0 3.0   2.0 (9.0) 2.0 2.0 (4.0) 1.0 29.0 11.0
2nd Thomas Stephenson Tera Sport 1848 Mengeham Rythe SC 1.0 7.0 (11.0)   3.0 2.0 1.0 (8.0) 2.0 (10.0) 45.0 16.0
3rd Florence Boniface Tera Sport 2313 HISC /MRSC 4.0 2.0 (8.0)   (6.0) 1.0 4.0 3.0 3.0 (7.0) 38.0 17.0
4th Skye Singleton Tera Sport 1218 N/A 3.0 6.0 6.0   (11.0) (7.0) 3.0 5.0 (8.0) 2.0 51.0 25.0
5th Emily Huff Tera Sport 280 Hayling Island SC (8.0) 8.0 1.0   (12.0) (10.0) 7.0 1.0 7.0 6.0 60.0 30.0
6th Enzo Richardson Tera Sport 1867 Mengeham Rythe SC (9.0) (10.0) 7.0   9.0 5.0 (10.0) 6.0 1.0 3.0 60.0 31.0
7th Jett Singleton Tera Sport 4 N/A 2.0 (9.0) (12.0)   5.0 4.0 9.0 9.0 9.0 (12.0) 71.0 38.0
8th Jasmine Pillon-Simpson Tera Sport 2478 Hayling Island SC 6.0 3.0 (10.0)   (10.0) 6.0 6.0 10.0 (11.0) 9.0 71.0 40.0
9th Edward Gamble Tera Sport 1499 Hayling Island SC (11.0) 5.0 4.0   8.0 (11.0) (11.0) 7.0 6.0 11.0 74.0 41.0
10th Cade Comer Tera Sport 2553 Mengeham Rythe SC (16.0 DNS) 4.0 9.0   (15.0) (12.0) 12.0 4.0 5.0 8.0 85.0 42.0
11th Rose Brown Tera Sport 1459 Hayling Island SC 10.0 (11.0) 5.0   (13.0) 8.0 5.0 (11.0) 10.0 4.0 77.0 42.0
12th Noah Gargett Tera Sport 792 Mengeham Rythe SC 7.0 (16.0 DNS) (16.0 DNS)   7.0 3.0 8.0 (16.0 DNS) 16.0 DNS 16.0 DNS 105.0 57.0
13th Georgia Tillett-Flowerdew Tera Sport 2147 Hayling Island SC (16.0 DNS) (16.0 DNS) 2.0   4.0 (16.0 DNS) 16.0 DNS 16.0 DNF 16.0 DNS 5.0 107.0 59.0
14th Pia Comer Tera Sport 961 Mengeham Rythe SC (16.0 DNS) 12.0 13.0   (14.0) 13.0 (16.0 DNS) 12.0 12.0 13.0 121.0 75.0
15th Finlay Furlong Tera Sport 90   (16.0 DNS) (16.0 DNS) (16.0 DNS)   1.0 16.0 DNS 16.0 DNS 16.0 DNS 16.0 DNS 16.0 DNS 129.0 81.0



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com