2020 Wednesday Fall Races

National Yacht Club

Results are provisional as of 22:57 on September 23, 2020

September 9 - PHRF I Division - September 9, 2020 at 17:55

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:10
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF I Mischief Melges 30/32 10 Uri Saks 24 18:10 19:02:10 0:52:10 1:09:27 1.0
2 PHRF I Zingara Beneteau First 36.7 141 Richard Reid 78 18:10 19:09:09 0:59:09 1:09:53 2.0
3 PHRF I Loyalist J/35 49391 Andrew Kooman 68 18:10 19:08:42 0:58:42 1:10:50 3.0
4 PHRF I Xoomer Xpress X-35 146 Adam Farkas 68 18:10 19:09:22 0:59:22 1:11:38 4.0
5 PHRF I Give'r J/88 84 Magda Warczok 85 18:10 19:12:57 1:02:57 1:13:18 5.0
6 PHRF I Upstart Sunfast 3200 629 Bert Barrett 87 18:10 19:22:13 1:12:13 1:23:45 6.0
7 PHRF I Zoo2 G&S 30 42558 Alexandra Steffen 100     DNC   8.0
7 PHRF I Brizo C&C 37/40+ 42361 Stephen Moll 76     DNC   8.0
7 PHRF I Myouri Beneteau First 36.7 52183 McReynolds, Michael 78     DNC   8.0
7 PHRF I Exodus Beneteau First 36.7 206 Beaudoin, Todd 79     DNC   8.0
7 PHRF I H-Bomb J105 327 Russell Hopper 91     DNC   8.0
7 PHRF I Surprise Melges 24 262 Berezin, Dan 87     DNC   8.0

September 23 - PHRF I Division - September 23, 2020 at 17:55

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:10
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF I Give'r J/88 84 Magda Warczok 85 18:10 18:34:28 0:24:28 0:28:29 1.0
2 PHRF I Xoomer Xpress X-35 146 Adam Farkas 68 18:10 18:34:10 0:24:10 0:29:10 2.0
3 PHRF I Zoo2 G&S 30 42558 Alexandra Steffen 100 18:10 18:35:50 0:25:50 0:29:11 3.5
3 PHRF I Zingara Beneteau First 36.7 141 Richard Reid 78 18:10 18:34:42 0:24:42 0:29:11 3.5
5 PHRF I Mischief Melges 30/32 10 Uri Saks 24 18:10 18:32:50 0:22:50 0:30:24 5.0
6 PHRF I Upstart Sunfast 3200 629 Bert Barrett 87 18:10 18:37:31 0:27:31 0:31:55 6.5
6 PHRF I Exodus Beneteau First 36.7 206 Beaudoin, Todd 79 18:10 18:37:04 0:27:04 0:31:55 6.5
8 PHRF I Brizo C&C 37/40+ 42361 Stephen Moll 76 18:10 18:39:05 0:29:05 0:34:30 8.0
9 PHRF I Loyalist J/35 49391 Andrew Kooman 68 18:10 18:39:09 0:29:09 0:35:10 9.0
10 PHRF I Myouri Beneteau First 36.7 52183 McReynolds, Michael 78 18:10 18:45:01 0:35:01 0:41:22 10.0
11 PHRF I H-Bomb J105 327 Russell Hopper 91     DNC   12.0
11 PHRF I Surprise Melges 24 262 Berezin, Dan 87     DNC   12.0

September 9 - PHRF II Division - September 9, 2020 at 17:55

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:05
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF II Puffin' J80 33 Chrissy Thompson 126 18:05 19:07:38 1:02:38 1:07:16 1.0
2 PHRF II Happy J J80 262 Janet Geisberger 126 18:05 19:09:46 1:04:46 1:09:33 2.0
3 PHRF II Topaz San Juan 24 665 Craig Van Every 212 18:05 19:20:46 1:15:46 1:09:58 3.0
4 PHRF II Flyer J80 1161 Gary Stephenson 126 18:05 19:10:13 1:05:13 1:10:02 4.0
5 PHRF II Aristosera J 24 3708 Richard Fleetwood McKean 162 18:05 19:17:20 1:12:20 1:12:43 5.0
6 PHRF II Cirrus Morgan 27 15898 Jamie Spotswood 175 18:05 19:19:46 1:14:46 1:13:28 6.0
7 PHRF II Lifted J/80 528 Darin Sameshima 126 18:05 19:17:25 1:12:25 1:17:46 7.0
8 PHRF II Jazz Alberg 648 John Kitchener 223 18:05 19:34:06 1:29:06 1:20:49 8.0
9 PHRF II 500 J70 500 Andrew Leeksma 117 18:05 19:24:49 1:19:49 1:27:12 9.0
10 PHRF II Platypus Kirby 30 36 Tom Stiemerling 135 18:05 19:33:39 1:28:39 1:33:36 10.0
11 PHRF II Windburn C&C 30-1 54065 Brown, Michael 175     DNC   12.0
11 PHRF II Night's Watch CC27 MKV 53 Sameshima, Darin 178     DNC   12.0
11 PHRF II Feisty J80 78 Warren Flannery 126     DNC   12.0

September 23 - PHRF II Division - September 23, 2020 at 17:55

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:05
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF II Windburn C&C 30-1 54065 Brown, Michael 175 18:10 18:36:12 0:26:12 0:25:45 1.0
2 PHRF II Night's Watch CC27 MKV 53 Sameshima, Darin 178 18:10 18:38:00 0:28:00 0:27:22 2.0
3 PHRF II Flyer J80 1161 Gary Stephenson 126 18:05 18:31:37 0:26:37 0:28:35 3.0
4 PHRF II Cirrus Morgan 27 15898 Jamie Spotswood 175 18:05 18:34:47 0:29:47 0:29:16 4.0
5 PHRF II Aristosera J 24 3708 Richard Fleetwood McKean 162 18:05 18:34:57 0:29:57 0:30:07 5.0
6 PHRF II Happy J J80 262 Janet Geisberger 126 18:05 18:34:45 0:29:45 0:31:57 6.0
7 PHRF II 500 J70 500 Andrew Leeksma 117 18:05 18:35:30 0:30:30 0:33:19 7.0
8 PHRF II Topaz San Juan 24 665 Craig Van Every 212 18:05 18:42:00 0:37:00 0:34:10 8.0
9 PHRF II Platypus Kirby 30 36 Tom Stiemerling 135 18:05 18:37:31 0:32:31 0:34:20 9.0
10 PHRF II Feisty J80 78 Warren Flannery 126     DNC   11.0
10 PHRF II Jazz Alberg 648 John Kitchener 223     DNC   11.0
10 PHRF II Puffin' J80 33 Chrissy Thompson 126     DNC   11.0
10 PHRF II Lifted J/80 528 Darin Sameshima 126     DNC   11.0

September 9 - PHRF III - NFS Division - September 9, 2020 at 17:55

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:00
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF III - NFS Carpe Ventus J/109 253 Gabrielle Blais-Jones 116 18:00 19:05:09 1:05:09 1:11:19 1.0
2 PHRF III - NFS The Fifth Day C&C 35 Mk1 10300 Derek DeVries 159 18:00 19:13:38 1:13:38 1:14:25 2.0
3 PHRF III - NFS Cygnet Sabre 30 III 194 Kenney, Ed 181 18:00 19:20:04 1:20:04 1:17:52 3.0
4 PHRF III - NFS Sunrise Beneteau 343 343 Jiwan, Emi 195 18:00 19:27:18 1:27:18 1:22:55 4.0
5 PHRF III - NFS Runaway Beneteau First 36.7 60255 Barnett, Mike 82 18:00 19:16:25 1:16:25 1:29:32 5.0
6 PHRF III - NFS Northern Spirit Tanzer 31 1139 Andrew Thomson 159 18:00 19:33:08 1:33:08 1:34:08 6.0
7 PHRF III - NFS Adagio C&C 30 Mk I 54037 Bill Nickel 198     DNC   8.0
7 PHRF III - NFS Maverick Beneteau First 285 888 Nhung Nguyen 220     DNC   8.0
7 PHRF III - NFS QuickStep Beneteau First 36.7 25524 Young, Brian 87     DNC   8.0
7 PHRF III - NFS Lindy Hop Hanse 370 144 Ainsworth, Ian 117     DNC   8.0

September 23 - PHRF III - NFS Division - September 23, 2020 at 17:55

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:00
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF III - NFS QuickStep Beneteau First 36.7 25524 Young, Brian 87 18:00 18:25:57 0:25:57 0:30:06 1.0
2 PHRF III - NFS Cygnet Sabre 30 III 194 Kenney, Ed 181 18:00 18:31:42 0:31:42 0:30:50 2.0
3 PHRF III - NFS Runaway Beneteau First 36.7 60255 Barnett, Mike 82 18:00 18:26:41 0:26:41 0:31:16 3.0
4 PHRF III - NFS The Fifth Day C&C 35 Mk1 10300 Derek DeVries 159 18:00 18:31:51 0:31:51 0:32:11 4.0
5 PHRF III - NFS Adagio C&C 30 Mk I 54037 Bill Nickel 198 18:00 18:37:31 0:37:31 0:35:27 5.0
6 PHRF III - NFS Northern Spirit Tanzer 31 1139 Andrew Thomson 159 18:00 18:37:33 0:37:33 0:37:57 6.0
7 PHRF III - NFS Lindy Hop Hanse 370 144 Ainsworth, Ian 117 18:00 18:34:58 0:34:58 0:38:12 7.0
8 PHRF III - NFS Carpe Ventus J/109 253 Gabrielle Blais-Jones 116 18:00 18:36:02 0:36:02 0:39:27 8.0
9 PHRF III - NFS Sunrise Beneteau 343 343 Jiwan, Emi 195 18:00 18:43:10 0:43:10 0:41:00 9.0
10 PHRF III - NFS Maverick Beneteau First 285 888 Nhung Nguyen 220     DNC   11.0



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com