2021 Fall PHRF Series

National Yacht Club

Fall PHRF Series - Provisional

PHRF I Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Rating Fall 1
Sept 15, 2021  
Fall 2
Sept 22, 2021  
Fall 3
Sept 29, 2021 1800h
Total Nett
1st FS PHRF I Zingara Beneteau First 36.7 141 Richard Reid 78 3.0 1.0 3.0 7.0 7.0
2nd FS PHRF I Give'r J/88 84 Tim Sweet 85 7.0 2.0 1.0 10.0 10.0
3rd FS PHRF I Quickstep Beneteau First 36.7 25524 Brian Young 79 2.0 5.0 5.0 12.0 12.0
4th FS PHRF I Carpe Ventus J109 253 Denys Jones 79 6.0 4.0 4.0 14.0 14.0
5th FS PHRF I Hat Trick NorthCastle 30 302 Scott Walker 106 4.0 3.0 9.0 16.0 16.0
6th FS PHRF I Upstart Jenneau Sun Fast 3200 (mod cf) 629 Bert Barrett 87 9.0 7.0 2.0 18.0 18.0
7th FS PHRF I Zamboni Mumm 36 29206 Kris Davis 42 5.0 8.0 7.0 20.0 20.0
8th FS PHRF I Mischief Melges 30 (mod) 10 Uri Saks 32 1.0 10.0 DNC 11.0 DNC 22.0 22.0
9th FS PHRF I Zoo 2 G&S 30 CUS 2 L30 42558 Sandy Steffen 100 11.0 DNF 6.0 6.0 23.0 23.0
10th FS PHRF I Xoomer Xpress X-35 146 Adam Farkas 63 8.0 10.0 DNC 8.0 26.0 26.0
11th FS PHRF I Myouri Beneteau First 36.7 52183 Michael McReynolds 78 12.0 DNC 10.0 DNC 11.0 DNC 33.0 33.0
11th FS PHRF I Exodus Beneteau First 36.7 206 Todd Beaudoin 79 12.0 DNC 10.0 DNC 11.0 DNC 33.0 33.0

PHRF II Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Rating Fall 1
Sept 15, 2021  
Fall 2
Sept 22, 2021  
Fall 3
Sept 29, 2021 1800h
Total Nett
1st FS PHRF II Aristosera J/24 3708 Richard McKean 162 1.0 1.0 4.0 6.0 6.0
2nd FS PHRF II Flyer J/80 1161 Stephenson, Gary 126 3.0 4.0 DNC 1.0 8.0 8.0
3rd FS PHRF II Puffin' J/80 33 Darin Sameshima 126 2.0 4.0 DNC 3.0 9.0 9.0
4th FS PHRF II 500 J/70 500 Andy Leeksma 117 8.0 DNF 2.0 2.0 12.0 12.0
5th FS PHRF II Platypus Kirby 30 36 Tom Stiemerling 135 4.0 4.0 DNC 5.0 13.0 13.0
6th FS PHRF II Lindy Hop Hanse 370 144 Ian Ainsworth 117 5.0 4.0 DNC 7.0 16.0 16.0
7th FS PHRF II Burnin Rudder Gibsea 9.2 54942 Matt Fillet 170 9.0 DNC 4.0 DNC 6.0 19.0 19.0
8th FS PHRF II Jazz Alberg 30 648 John Kitchener 223 8.0 DNF 4.0 DNC 9.0 DNC 21.0 21.0
9th FS PHRF II Topaz San Juan 24 665 Craig Van Every 212 9.0 DNC 4.0 DNC 9.0 DNC 22.0 22.0

PHRF III Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Rating Fall 1
Sept 15, 2021  
Fall 2
Sept 22, 2021  
Fall 3
Sept 29, 2021 1800h
Total Nett
1st NFS PHRF III Points North Catalina 34 1139 Marc Decorte 175 4.0 1.0 2.0 7.0 7.0
2nd NFS PHRF III Avra C&C 3/4 Ton 34080 David Weston 155 2.0 2.0 3.0 7.0 7.0
3rd NFS PHRF III Runaway Benetuau 36.7 60225 Mike Barnett 93 5.0 3.0 1.0 9.0 9.0
4th NFS PHRF III The Fifth Day C&C 35 Mk1 10300 DeVries, Derek 159 3.0 7.0 DNC 4.0 14.0 14.0
5th NFS PHRF III Northern Spirit C&C 121 0020 Andrew Thomson 90 7.0 6.0 ret 5.0 18.0 18.0
6th NFS PHRF III Water Colours C&C 34 54245 William Nickel 151 1.0 7.0 DNC 11.0 RET 19.0 19.0
7th NFS PHRF III C-Breeze Catalina Capri 22 1265 Chris Jonas 212 6.0 7.0 DNC 7.0 20.0 20.0
8th NFS PHRF III Quintessence Catalina MKII 2185 Bruno Melo 173 8.0 6.0 ret 9.0 23.0 23.0
9th NFS PHRF III Cygnet Sabre 30-3 30194 Ed Kenny 181 11.0 DNC 7.0 DNC 6.0 24.0 24.0
10th NFS PHRF III Sunrise Beneteau 343 343 Jiwan, Emi 195 9.0 7.0 DNC 8.0 24.0 24.0

Fall 1 - PHRF I Division - Sept 15, 2021

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1815
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS PHRF I Mischief Melges 30 (mod) 10 Uri Saks 32 1815 18:42:30 0:27:30 0:35:56 1.0
2 FS PHRF I Quickstep Beneteau First 36.7 25524 Brian Young 79 1815 18:46:44 0:31:44 0:37:25 2.0
3 FS PHRF I Zingara Beneteau First 36.7 141 Richard Reid 78 1815 18:48:37 0:33:37 0:39:43 3.0
4 FS PHRF I Hat Trick NorthCastle 30 302 Scott Walker 106 1815 18:53:01 0:38:01 0:42:26 4.0
5 FS PHRF I Zamboni Mumm 36 29206 Kris Davis 42 1815 18:49:05 0:34:05 0:43:32 5.0
6 FS PHRF I Carpe Ventus J109 253 Denys Jones 79 1815 18:55:15 0:40:15 0:47:27 6.0
7 FS PHRF I Give'r J/88 84 Tim Sweet 85 1815 18:58:20 0:43:20 0:50:28 7.0
8 FS PHRF I Xoomer Xpress X-35 146 Adam Farkas 63 1815 18:58:32 0:43:32 0:53:06 8.0
9 FS PHRF I Upstart Jenneau Sun Fast 3200 (mod cf) 629 Bert Barrett 87 1815 19:09:38 0:54:38 1:03:21 9.0
10 FS PHRF I Zoo 2 G&S 30 CUS 2 L30 42558 Sandy Steffen 100 1815   DNF   11.0

Fall 2 - PHRF I Division - Sept 22, 2021

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1800
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS PHRF I Zingara Beneteau First 36.7 141 Richard Reid 78 1800 18:29:30 0:29:30 0:34:51 1.0
2 FS PHRF I Give'r J/88 84 Tim Sweet 85 1800 18:32:07 0:32:07 0:37:24 2.0
3 FS PHRF I Hat Trick NorthCastle 30 302 Scott Walker 106 1800 18:34:38 0:34:38 0:38:40 3.0
4 FS PHRF I Carpe Ventus J109 253 Denys Jones 79 1800 18:33:06 0:33:06 0:39:02 4.0
5 FS PHRF I Quickstep Beneteau First 36.7 25524 Brian Young 79 1800 18:33:14 0:33:14 0:39:11 5.0
6 FS PHRF I Zoo 2 G&S 30 CUS 2 L30 42558 Sandy Steffen 100 1800 18:34:45 0:34:45 0:39:15 6.0
7 FS PHRF I Upstart Jenneau Sun Fast 3200 (mod cf) 629 Bert Barrett 87 1800 18:34:37 0:34:37 0:40:09 7.0
8 FS PHRF I Zamboni Mumm 36 29206 Kris Davis 42 1800 18:38:11 0:38:11 0:48:46 8.0

Fall 3 - PHRF I Division - Sept 29, 2021 at 1800h

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1800
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS PHRF I Give'r J/88 84 Tim Sweet 85 1800 18:21:13 0:21:13 0:24:42 1.0
2 FS PHRF I Upstart Jenneau Sun Fast 3200 (mod cf) 629 Bert Barrett 87 1800 18:21:23 0:21:23 0:24:48 2.0
3 FS PHRF I Zingara Beneteau First 36.7 141 Richard Reid 78 1800 18:21:15 0:21:15 0:25:06 3.0
4 FS PHRF I Carpe Ventus J109 253 Denys Jones 79 1800 18:22:26 0:22:26 0:26:27 4.0
5 FS PHRF I Quickstep Beneteau First 36.7 25524 Brian Young 79 1800 18:22:55 0:22:55 0:27:01 5.0
6 FS PHRF I Zoo 2 G&S 30 CUS 2 L30 42558 Sandy Steffen 100 1800 18:25:16 0:25:16 0:28:33 6.0
7 FS PHRF I Zamboni Mumm 36 29206 Kris Davis 42 1800 18:23:30 0:23:30 0:30:01 7.0
8 FS PHRF I Xoomer Xpress X-35 146 Adam Farkas 63 1800 18:24:42 0:24:42 0:30:07 8.0
9 FS PHRF I Hat Trick NorthCastle 30 302 Scott Walker 106 1800 18:32:14 0:32:14 0:35:59 9.0

Fall 1 - PHRF II Division - Sept 15, 2021

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1800
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS PHRF II Aristosera J/24 3708 Richard McKean 162 1800 18:38:50 0:38:50 0:39:02 1.0
2 FS PHRF II Puffin' J/80 33 Darin Sameshima 126 1800 18:37:45 0:37:45 0:40:32 2.0
3 FS PHRF II Flyer J/80 1161 Stephenson, Gary 126 1800 18:38:59 0:38:59 0:41:52 3.0
4 FS PHRF II Platypus Kirby 30 36 Tom Stiemerling 135 1800 18:46:13 0:46:13 0:48:48 4.0
5 FS PHRF II Lindy Hop Hanse 370 144 Ian Ainsworth 117 1800 18:48:12 0:48:12 0:52:40 5.0
6 FS PHRF II 500 J/70 500 Andy Leeksma 117 1800   DNF   8.0
6 FS PHRF II Jazz Alberg 30 648 John Kitchener 223 1800   DNF   8.0

Fall 2 - PHRF II Division - Sept 22, 2021

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1800
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS PHRF II Aristosera J/24 3708 Richard McKean 162 1800 18:40:03 0:40:03 0:40:16 1.0
2 FS PHRF II 500 J/70 500 Andy Leeksma 117 1800 18:38:06 0:38:06 0:41:38 2.0

Fall 3 - PHRF II Division - Sept 29, 2021 at 1800h

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1800
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS PHRF II Flyer J/80 1161 Stephenson, Gary 126 1800 18:23:49 0:23:49 0:25:35 1.0
2 FS PHRF II 500 J/70 500 Andy Leeksma 117 1800 18:23:45 0:23:45 0:25:57 2.0
3 FS PHRF II Puffin' J/80 33 Darin Sameshima 126 1800 18:24:49 0:24:49 0:26:39 3.0
4 FS PHRF II Aristosera J/24 3708 Richard McKean 162 1800 18:26:59 0:26:59 0:27:08 4.0
5 FS PHRF II Platypus Kirby 30 36 Tom Stiemerling 135 1800 18:27:58 0:27:58 0:29:32 5.0
6 FS PHRF II Burnin Rudder Gibsea 9.2 54942 Matt Fillet 170 1800 18:30:30 0:30:30 0:30:14 6.0
7 FS PHRF II Lindy Hop Hanse 370 144 Ian Ainsworth 117 1800 18:28:32 0:28:32 0:31:11 7.0

Fall 1 - PHRF III Division - Sept 15, 2021

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1800
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS PHRF III Water Colours C&C 34 54245 William Nickel 151 1800 18:40:37 0:40:37 0:41:39 1.0
2 NFS PHRF III Avra C&C 3/4 Ton 34080 David Weston 155 1800 18:43:03 0:43:03 0:43:49 2.0
3 NFS PHRF III The Fifth Day C&C 35 Mk1 10300 DeVries, Derek 159 1800 18:43:26 0:43:26 0:43:54 3.0
4 NFS PHRF III Points North Catalina 34 1139 Marc Decorte 175 1800 18:44:50 0:44:50 0:44:03 4.0
5 NFS PHRF III Runaway Benetuau 36.7 60225 Mike Barnett 93 1800 18:40:56 0:40:56 0:46:54 5.0
6 NFS PHRF III C-Breeze Catalina Capri 22 1265 Chris Jonas 212 1800 18:57:46 0:57:46 0:53:20 6.0
7 NFS PHRF III Northern Spirit C&C 121 0020 Andrew Thomson 90 1800 18:55:07 0:55:07 1:03:32 7.0
8 NFS PHRF III Quintessence Catalina MKII 2185 Bruno Melo 173 1800 19:06:20 1:06:20 1:05:25 8.0
9 NFS PHRF III Sunrise Beneteau 343 343 Jiwan, Emi 195 1800 19:27:00 1:27:00 1:22:37 9.0

Fall 2 - PHRF III Division - Sept 22, 2021

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1800
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS PHRF III Points North Catalina 34 1139 Marc Decorte 175 1800 18:40:35 0:40:35 0:39:53 1.0
2 NFS PHRF III Avra C&C 3/4 Ton 34080 David Weston 155 1800 18:42:38 0:42:38 0:43:24 2.0
3 NFS PHRF III Runaway Benetuau 36.7 60225 Mike Barnett 93 1800 18:38:20 0:38:20 0:43:55 3.0
4 NFS PHRF III Northern Spirit C&C 121 0020 Andrew Thomson 90     ret   6.0
4 NFS PHRF III Quintessence Catalina MKII 2185 Bruno Melo 173     ret   6.0

Fall 3 - PHRF III Division - Sept 29, 2021 at 1800h

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1800
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS PHRF III Runaway Benetuau 36.7 60225 Mike Barnett 93 1800 18:25:02 0:25:02 0:28:41 1.0
2 NFS PHRF III Points North Catalina 34 1139 Marc Decorte 175 1800 18:29:52 0:29:52 0:29:21 2.0
3 NFS PHRF III Avra C&C 3/4 Ton 34080 David Weston 155 1800 18:28:56 0:28:56 0:29:27 3.0
4 NFS PHRF III The Fifth Day C&C 35 Mk1 10300 DeVries, Derek 159 1800 18:30:57 0:30:57 0:31:17 4.0
5 NFS PHRF III Northern Spirit C&C 121 0020 Andrew Thomson 90 1800 18:27:15 0:27:15 0:31:25 5.0
6 NFS PHRF III Cygnet Sabre 30-3 30194 Ed Kenny 181 180000 18:32:31 0:32:31 0:31:37 6.0
7 NFS PHRF III C-Breeze Catalina Capri 22 1265 Chris Jonas 212 1800 18:34:39 0:34:39 0:32:00 7.0
8 NFS PHRF III Sunrise Beneteau 343 343 Jiwan, Emi 195 1800 18:37:54 0:37:54 0:36:00 8.0
9 NFS PHRF III Quintessence Catalina MKII 2185 Bruno Melo 173 1800 18:38:29 0:38:29 0:37:57 9.0
10 NFS PHRF III Water Colours C&C 34 54245 William Nickel 151     RET   11.0



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com