Thursday Practice

National Yacht Club

Practice 1 - Beginner Division - July 2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat HelmName Division Class Course Rating Elapsed Corrected Points
1 Night’s Watch Jordan McDonald Beginner C&C 27 MkV DGD 178 0:40:00 0:39:06 1.0
2 Away Ryan Palmer Beginner Catalina 25 DGD 220 0:45:59 0:41:55 2.0

Practice 2 - Beginner Division - July 9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat HelmName Division Class Course Rating Elapsed Corrected Points
1 OceanO Andreas Duess Beginner Catalina 309 414 215 1:03:26 0:58:17 1.0
2 Away Ryan Palmer Beginner Catalina 25 414 220 1:10:00 1:03:48 2.0

Practice 3 - Beginner Division - July 16

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat HelmName Division Class Course Rating Elapsed Corrected Points
1 OceanO Andreas Duess Beginner Catalina 309 414 215 1:03:26 0:58:17 1.0
2 Night’s Watch Jordan McDonald Beginner C&C 27 MkV 4141 178 1:32:15 1:30:11 2.0
3 Oceano Steve Kicinski Beginner Catalina 309 41414 215 2:07:00 1:56:42 3.0
4 Sunrise Emi jiwan Beginner 343 beneteau 4-1-4-1-4 177 2:01:18 1:58:47 4.0

Practice 5 - Beginner Division - July 30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat HelmName Division Class Course Rating Elapsed Corrected Points
1 Oceano Steve Kicinski Beginner Catalina 309 D2GD 215 2:04:00 1:53:57 1.0

Practice 1 - Doublehanded Division - July 2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat HelmName Division Class Course Rating Elapsed Corrected Points
1 Sunrise emi Jiwan Doublehanded Beneteau 343 D - G - D 177 0:41:42 0:40:50 1.0

Practice 2 - Doublehanded Division - July 9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat HelmName Division Class Course Rating Elapsed Corrected Points
1 Puffin' Darin Sameshima Doublehanded J80 414 126 0:36:00 0:38:40 1.0

Practice 3 - Doublehanded Division - July 16

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat HelmName Division Class Course Rating Elapsed Corrected Points
1 EXODUS Todd Beaudoin Doublehanded Beneteau first 36.7 41414 96 1:18:38 1:29:32 1.0

Practice 5 - Doublehanded Division - July 30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat HelmName Division Class Course Rating Elapsed Corrected Points
1 Night’s Watch Darin Sameshima Doublehanded C&C 27 MKV D2GD 198 1:44:15 1:38:31 1.0

Practice 1 - Women's Division - July 2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat HelmName Division Class Course Rating Elapsed Corrected Points
1 Give'r Magda Warczok Women's J/88 DGD 85 0:32:12 0:37:30 1.0
2 The Fifth Day Yvonne Palkowski Women's The Fifth Day DGD 168 0:41:30 0:41:17 2.0
3 Happy J Janet Geisberger Women's J80 DGD 158 0:41:07 0:41:38 3.0

Practice 2 - Women's Division - July 9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat HelmName Division Class Course Rating Elapsed Corrected Points
1 Happy J Janet Geisberger Women's J80 414 126 0:32:30 0:34:54 1.0
2 H-Bomb Jennifer Overbury Women's J105 414 94 0:31:50 0:36:24 2.0
3 Give'r Magda Warczok Women's J/88 414 85 0:32:18 0:37:37 3.0
4 Brizo Toni vanderlaam Women's C&C 37/40+ 414 96 0:39:09 0:44:35 4.0
5 Jack Jennette Leyland Women's Dufour 34 414 137 0:43:18 0:45:33 5.0
6 Water Dragon Merilee Wright Women's CS33 414 162 0:46:00 0:46:15 6.0
7 The Fifth Day Yvonne Palkowski Women's C&C 35 Mk1 414 168 1:03:00 1:02:40 7.0

Practice 3 - Women's Division - July 16

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat HelmName Division Class Course Rating Elapsed Corrected Points
1 H-Bomb Jennifer Overbury Women's J105 4-1-4 X 2 94 1:15:51 1:26:43 1.0
2 Puffin' Chrissy Thompson Women's J/80 414 x2 126 1:26:50 1:33:15 2.0

Practice 5 - Women's Division - July 30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat HelmName Division Class Course Rating Elapsed Corrected Points
1 Happy J Janet Geisberger Women's J80 D2GD 126 1:39:30 1:46:51 1.0
2 The Fifth Day Yvonne Palkowski Women's C&C 35 Mk1 D2GD 168 1:54:00 1:53:24 2.0



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com