2020 Wednesday August Races

National Yacht Club

Results are provisional as of 11:32 on September 3, 2020

August 5 - PHRF I Division - August 5, 2020

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF I H-Bomb J105 CAN327 Russell Hopper 91 1840 19:45:31 1:05:31 1:15:22 1.0
3 PHRF I Xoomer Xpress X-35 CAN146 Adam Farkas 68 1840 19:43:32 1:03:32 1:16:40 3.0
8 PHRF I Zingara Beneteau First 36.7 CAN 141 Richard Reid 78     DNC   9.0
4 PHRF I Carpe Ventus J109 CAN 253 Denys Jones 79 1840 19:48:04 1:08:04 1:20:15 4.0
7 PHRF I Loyalist J/35 49391 TBD 68 1840 19:54:43 1:14:43 1:30:09 7.0
8 PHRF I Upstart Sunfast 3200 629 Bert Barrett 87     DNC   9.0
8 PHRF I Myouri Beneteau First 36.7 52183 McReynolds, Michael 78     DNC   9.0
8 PHRF I Brizo C&C 37/40+ 42361 Stephen Moll 76     DNC   9.0
2 PHRF I Zoo2 G&S 30 42558 Alexandra Steffen 100 1840 19:47:37 1:07:37 1:16:23 2.0
5 PHRF I QuickStep Beneteau 36.7 25524 Brian Young 79 1840 19:48:05 1:08:05 1:20:16 5.0
6 PHRF I Mischief Melges 30/32 10 Uri Saks 24 1840 19:45:19 1:05:19 1:26:58 6.0
8 PHRF I Zamboni Mumm 36 29206 Kris Davis 41     DNC   9.0

August 19 - PHRF I Division - August 19, 2020 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
9 PHRF I H-Bomb J105 CAN327 Russell Hopper 91     DNC   10.0
1 PHRF I Xoomer Xpress X-35 CAN146 Adam Farkas 68 1840 19:34:16 0:54:16 1:05:29 1.0
4 PHRF I Zingara Beneteau First 36.7 CAN 141 Richard Reid 78 1840 19:46:57 1:06:57 1:19:06 4.0
5 PHRF I Carpe Ventus J109 CAN 253 Denys Jones 79 1840 19:48:30 1:08:30 1:20:46 5.0
6 PHRF I Loyalist J/35 49391 TBD 68 1840 19:47:15 1:07:15 1:21:09 6.0
9 PHRF I Upstart Sunfast 3200 629 Bert Barrett 87     DNC   10.0
7 PHRF I Myouri Beneteau First 36.7 52183 McReynolds, Michael 78 1840 19:49:10 1:09:10 1:21:43 7.0
9 PHRF I Brizo C&C 37/40+ 42361 Stephen Moll 76     DNC   10.0
2 PHRF I Zoo2 G&S 30 42558 Alexandra Steffen 100 1840 19:40:38 1:00:38 1:08:30 2.0
8 PHRF I QuickStep Beneteau 36.7 25524 Brian Young 79 1840 19:53:00 1:13:00 1:26:04 8.0
3 PHRF I Mischief Melges 30/32 10 Uri Saks 24 1840 19:33:11 0:53:11 1:10:49 3.0
9 PHRF I Zamboni Mumm 36 29206 Kris Davis 41     DNC   10.0

August 26 - PHRF I Division - August 26, 2020

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
5 PHRF I H-Bomb J105 CAN327 Russell Hopper 91 1835 19:21:27 0:46:27 0:53:26 5.0
2 PHRF I Xoomer Xpress X-35 CAN146 Adam Farkas 68 1835 19:15:55 0:40:55 0:49:22 2.0
4 PHRF I Zingara Beneteau First 36.7 CAN 141 Richard Reid 78 1835 19:20:12 0:45:12 0:53:24 4.0
6 PHRF I Carpe Ventus J109 CAN 253 Denys Jones 79 1835 19:20:23 0:45:23 0:53:30 6.0
3 PHRF I Loyalist J/35 49391 TBD 68 1835 19:18:59 0:43:59 0:53:04 3.0
8 PHRF I Upstart Sunfast 3200 629 Bert Barrett 87 1835 19:23:25 0:48:25 0:56:09 8.0
7 PHRF I Myouri Beneteau First 36.7 52183 McReynolds, Michael 78 1835 19:21:21 0:46:21 0:54:46 7.0
10 PHRF I Brizo C&C 37/40+ 42361 Stephen Moll 76     DNC   11.0
1 PHRF I Zoo2 G&S 30 42558 Alexandra Steffen 100 1835 19:16:48 0:41:48 0:47:13 1.0
10 PHRF I QuickStep Beneteau 36.7 25524 Brian Young 79     DNC   11.0
9 PHRF I Mischief Melges 30/32 10 Uri Saks 24 1835 19:17:35 0:42:35 0:56:42 9.0
10 PHRF I Zamboni Mumm 36 29206 Kris Davis 41     DNC   11.0

Sept 1 - PHRF I Division - Sept 1, 2020

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF I H-Bomb J105 CAN327 Russell Hopper 91 1840 19:16:28 0:36:28 0:41:57 1.0
2 PHRF I Xoomer Xpress X-35 CAN146 Adam Farkas 68 1840 19:15:47 0:35:47 0:43:11 2.0
3 PHRF I Zingara Beneteau First 36.7 CAN 141 Richard Reid 78 1840 19:17:52 0:37:52 0:44:44 3.0
4 PHRF I Carpe Ventus J109 CAN 253 Denys Jones 79 1840 19:19:17 0:39:17 0:46:19 4.0
5 PHRF I Loyalist J/35 49391 TBD 68 1840 19:18:51 0:38:51 0:46:53 5.0
6 PHRF I Upstart Sunfast 3200 629 Bert Barrett 87 1840 19:21:23 0:41:23 0:48:00 6.0
7 PHRF I Myouri Beneteau First 36.7 52183 McReynolds, Michael 78 1840 19:21:48 0:41:48 0:49:23 7.0
8 PHRF I Brizo C&C 37/40+ 42361 Stephen Moll 76 1840 19:22:59 0:42:59 0:51:00 8.0
9 PHRF I Zoo2 G&S 30 42558 Alexandra Steffen 100     DNC   10.0
9 PHRF I QuickStep Beneteau 36.7 25524 Brian Young 79     DNC   10.0
9 PHRF I Mischief Melges 30/32 10 Uri Saks 24     DNC   10.0
9 PHRF I Zamboni Mumm 36 29206 Kris Davis 41     DNC   10.0

August 5 - PHRF II Division - August 5, 2020

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF II Give'r J/88 CAN 84 Magda Warczok 85 1835 19:39:32 1:04:32 1:15:09 1.0
4 PHRF II Puffin' J80 33 Chrissy Thompson 126 1835 19:51:17 1:16:17 1:21:55 4.0
2 PHRF II Flyer J80 CAN1161 Gary Stephenson 126 1835 19:47:32 1:12:32 1:17:54 2.0
3 PHRF II 500 J70 500 Andrew Leeksma 117 1835 19:46:42 1:11:42 1:18:20 3.0
5 PHRF II Happy J J80 262 Janet Geisberger 126 1835 19:59:14 1:24:14 1:30:28 5.0

August 19 - PHRF II Division - August 19, 2020 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF II Give'r J/88 CAN 84 Magda Warczok 85 1835 19:33:50 0:58:50 1:08:31 1.0
4 PHRF II Puffin' J80 33 Chrissy Thompson 126 1835 19:48:04 1:13:04 1:18:28 4.0
3 PHRF II Flyer J80 CAN1161 Gary Stephenson 126 1835 19:47:02 1:12:02 1:17:22 3.0
2 PHRF II 500 J70 500 Andrew Leeksma 117 1835 19:41:22 1:06:22 1:12:31 2.0
5 PHRF II Happy J J80 262 Janet Geisberger 126 1835 19:48:51 1:13:51 1:19:19 5.0

August 26 - PHRF II Division - August 26, 2020

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1830
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
2 PHRF II Give'r J/88 CAN 84 Magda Warczok 85 1830 19:15:16 0:45:16 0:52:43 2.0
3 PHRF II Puffin' J80 33 Chrissy Thompson 126     DNC   4.0
1 PHRF II Flyer J80 CAN1161 Gary Stephenson 126 1830 19:18:13 0:48:13 0:51:47 1.0
3 PHRF II 500 J70 500 Andrew Leeksma 117     DNC   4.0
3 PHRF II Happy J J80 262 Janet Geisberger 126     DNC   4.0

Sept 1 - PHRF II Division - Sept 1, 2020

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF II Give'r J/88 CAN 84 Magda Warczok 85 1835 19:11:38 0:36:38 0:42:39 1.0
2 PHRF II Puffin' J80 33 Chrissy Thompson 126 1835 19:15:52 0:40:52 0:43:53 2.0
3 PHRF II Flyer J80 CAN1161 Gary Stephenson 126 1835 19:17:12 0:42:12 0:45:19 3.0
4 PHRF II 500 J70 500 Andrew Leeksma 117 1835 19:16:55 0:41:55 0:45:48 4.0
5 PHRF II Happy J J80 262 Janet Geisberger 126 1835 19:20:18 0:45:18 0:48:39 5.0

August 5 - PHRF III Division - August 5, 2020

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1830
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
2 PHRF III Cirrus Morgan 27 15898 Jamie Spotswood 175 1830 19:55:06 1:25:06 1:23:37 2.0
1 PHRF III Night's Watch C&C 27 MkV 53 Darin Sameshima 178 1830 19:51:02 1:21:02 1:19:13 1.0
5 PHRF III Platypus Kirby 30 36 Tom Stiemerling 135     DNC   6.0
3 PHRF III Aristosera J 24 3708 Richard Fleetwood McKean 162 1830 19:54:15 1:24:15 1:24:42 3.0
5 PHRF III Jazz Alberg 648 John Kitchener 223     DNC   6.0
4 PHRF III Points North Catalina 34 Mk 1 1139 Marc Decorte 170 1830 20:00:43 1:30:43 1:29:55 4.0
5 PHRF III Northern Spirit Tanzer 31 1139 Andrew Thomson 159 1830 DNC DNC   6.0
5 PHRF III Topaz San Juan 24 665 Craig Van Every 215     DNC   6.0

August 19 - PHRF III Division - August 19, 2020 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1830
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF III Cirrus Morgan 27 15898 Jamie Spotswood 175 1830 19:42:11 1:12:11 1:10:56 1.0
2 PHRF III Night's Watch C&C 27 MkV 53 Darin Sameshima 178 1830 19:43:52 1:13:52 1:12:13 2.0
4 PHRF III Platypus Kirby 30 36 Tom Stiemerling 135 1830 19:50:33 1:20:33 1:25:03 4.0
3 PHRF III Aristosera J 24 3708 Richard Fleetwood McKean 162 1830 19:43:24 1:13:24 1:13:47 3.0
7 PHRF III Jazz Alberg 648 John Kitchener 223     DNC   8.0
5 PHRF III Points North Catalina 34 Mk 1 1139 Marc Decorte 170 1830 20:00:17 1:30:17 1:29:30 5.0
7 PHRF III Northern Spirit Tanzer 31 1139 Andrew Thomson 159     DNC   8.0
6 PHRF III Topaz San Juan 24 665 Craig Van Every 215     RET   7.0

August 26 - PHRF III Division - August 26, 2020

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1830
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF III Cirrus Morgan 27 15898 Jamie Spotswood 175 1830 19:21:21 0:51:21 0:50:28 1.0
3 PHRF III Night's Watch C&C 27 MkV 53 Darin Sameshima 178     DNC   4.0
2 PHRF III Platypus Kirby 30 36 Tom Stiemerling 135 1830 19:27:16 0:57:16 1:00:28 2.0
3 PHRF III Aristosera J 24 3708 Richard Fleetwood McKean 162     DNC   4.0
3 PHRF III Jazz Alberg 648 John Kitchener 223     DNC   4.0
3 PHRF III Points North Catalina 34 Mk 1 1139 Marc Decorte 170     DNC   4.0
3 PHRF III Northern Spirit Tanzer 31 1139 Andrew Thomson 159     DNC   4.0
3 PHRF III Topaz San Juan 24 665 Craig Van Every 215     DNC   4.0

Sept 1 - PHRF III Division - Sept 1, 2020

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1830
Rank Division Boat Class Sail No Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF III Cirrus Morgan 27 15898 Jamie Spotswood 175 1830 19:13:30 0:43:30 0:42:45 1.0
2 PHRF III Night's Watch C&C 27 MkV 53 Darin Sameshima 178 1830 19:16:24 0:46:24 0:45:22 2.0
3 PHRF III Platypus Kirby 30 36 Tom Stiemerling 135 1830 19:14:55 0:44:55 0:47:26 3.0
4 PHRF III Aristosera J 24 3708 Richard Fleetwood McKean 162 1830 19:24:05 0:54:05 0:54:22 4.0
5 PHRF III Jazz Alberg 648 John Kitchener 223     DNC   6.0
5 PHRF III Points North Catalina 34 Mk 1 1139 Marc Decorte 170     DNC   6.0
5 PHRF III Northern Spirit Tanzer 31 1139 Andrew Thomson 159     DNC   6.0
5 PHRF III Topaz San Juan 24 665 Craig Van Every 215     DNC   6.0



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com