Wednesday Practice

National Yacht Club

Practice 1 - July 1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat HelmName Class Course Rating Elapsed Corrected Points
1 Give'r Magda Warczok J/88 DGD 85 1:39:30 1:55:52 1.0
2 Happy J David Bruyea J/80 ? 126 2:13:34 2:23:27 2.0

Practice 3 - July 15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat HelmName Class Course Rating Elapsed Corrected Points
1 Night’s Watch Darin Sameshima C&C 27 MkV DGTGD 178 1:25:00 1:23:06 1.0
2 Topaz Craig Van Every San Juan 24 DGT1GD 215 1:30:34 1:23:13 2.0
3 Zoo 2 Sandy steffen G&s 30 DGT1 G D 100 1:15:36 1:25:24 3.0
4 Happy J Janet Geisberger J80 DGTGD 126 1:20:30 1:26:27 4.0
5 Puffin' Chris Thompson J/80 DGTGD x1 126 1:21:00 1:26:59 5.0
6 H-Bomb Russell Hopper J105 D-G-T1-G-D 94 1:19:20 1:30:42 6.0
7 QuickStep Brian Young Beneteau 36.7 DGT2GD 79 1:17:18 1:31:08 7.0
8 Give'r Magda Warczok J/88 DGTGD 85 1:20:05 1:33:15 8.0
9 Xoomer Xpress Adam Farkas X-35 DGTGD 68 1:20:22 1:36:58 9.0
10 Platypus Tom Stiemerling Kirby 30 DGT1GD 135 1:34:04 1:39:20 10.0
11 Zingara Richard Reid Beneteau First 36.7 Beneteau First 36.7 78 1:25:00 1:40:25 11.0
12 Myouri Michael McReynolds Beneteau 36.7 DGTGD 78 1:27:04 1:42:52 12.0
13 Points North Marc Decorte Catalina 34 DGT1GD 164 1:43:41 1:43:52 13.0
14 Brizo Stephen moll C&C 37/40+ DGT1GD 76 1:30:57 1:47:54 14.0

Practice 4 - July 22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat HelmName Class Course Rating Elapsed Corrected Points
1 Xoomer Xpress Adam Farkas X_3/ 4,1,4 68 0:36:22 0:43:53 1.0

Practice 5 - July 29

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat HelmName Class Course Rating Elapsed Corrected Points
1 Carpe Ventus Denys Jones J109 D3D4D 79 0:46:59 0:55:24 1.0
2 H-Bomb Russell Hopper J105 D3D4D 94 0:49:10 0:56:13 2.0
3 Leau Rider Brian McKay DB1 D3D4D 133 0:53:45 0:56:58 3.0
4 Zoo 2 Sandy steffen G&s 30 D4D3D 100 0:50:55 0:57:31 4.0
5 Xoomer Xpress Adam Farkas X-35 D3D4D 68 0:48:39 0:58:42 5.0
6 Night’s Watch Darin Sameshima C&C 27 MkV D3D4D 178 1:01:38 1:00:15 6.0
7 Topaz Craig Van Every San Juan 24 D3D4D 215 1:05:35 1:00:16 7.0
8 Platypus Tom Stiemerling Kirby 30 D3D4D 135 0:58:21 1:01:37 8.0
9 Loyalist IV Andrew Kooiman JBoats J/35 D3D4D 71 0:51:37 1:01:53 9.0
10 Points North Marc Decorte Catalina 34 D3D4D 164 1:02:19 1:02:26 10.0
11 Flyer Gary Stephenson J80 D3D4D 126 0:59:11 1:03:34 11.0
12 500 Aric Leeksma J70 D4D3D 117 0:59:06 1:04:34 12.0



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com